Contactvergadering van Zeeuwse voetbalclubs en district zuid I Cockie Gastelaars maakt eind aan legende BELANGENVERENIGING EERSTE KLASSERS NOG GEEN FEIT VOORLOPIGE AMATEURS EN HENGELO STELDEN TELEUR MAANDAG 5 MAAKT 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BETER GEDOCUMENTEERDE ANTWOORDEN Wedstrijden Zeeuws elftal en „fusie" vierde- en afdelings-eerste-klassers MEER CONTACT TUSSEN de clubs, een gemakkelijker oplossing van verschillende problemen en een actievere deelname der verenigingen aan het bestuursbeleid, dat was het doel van de contactvergadering, die za terdag in hotel Centraal te Goes tussen Zeeuwse voetbalclubs en het be- bestuur van district Zuid I KN.V.B. werd gehouden. Tijdens deze bijeen komst werden geanimeerde besprekingen gehouden en het was dan ook jammer, dat slechts acht verenigingen acte de précence gaven. In zijn openingswoord, betoogde de heer P. C. van Loenhout, districts-voorzitter, dat men in deze vergadering min of meer hetzelfde doel voorstaat als de belangverenigingen der amateurs, maar dat men door deze contactbijeen komsten een beter gedocumenteerd antwoord zal kunnen geven op ver schillende vragen, omdat het districtsbestuur kan beschikken over officiële stukken van de K.N.V.B., zulks in tegenstelling met de belangenvereni ging- Het verdient aanbeveling, dat tij dens deze contactvergaderingen, die men in de toekomst regelmatig wil houden, niet alleen de eigen (club)- belangen naar voren worden ge bracht, maar dat vooral problemen van algemeen belang (provinciaal, zelfs landelijk) aangesneden zullen worden. Als een zaak van algemeen belang kon ongetwijfeld het vraagstuk wor den beschouwd, dat door de heer C. Westerweel, voorzitter van Zeelan- dia, ter sprake werd gebracht: name lijk het spelen van net Zeeuws elf tal. Spreker betreurde het, dat de vastgestelde wedstrijd tussen het Zeeuwse en het Westbrabants elftal niet was doorgegaan. Hij hield dan ook een pleidooi voor meer wedstrij den van het provinciaal elftal in de toekomst. De heer Van Loenhout antwoord de, dat Zeeland zo hecht mogelijk yerankerd moet worden in het dis trict zuid I. „In dat streven passen wedstrijden van het Zeeuws eltfal", aldus spreker. De heer A. W. Leve ring bracht naar voren, dat de wed- Btrijd van het Zeeuws elftal tegen als selectiewedstrijd, niet op het juis te ogenblik gepland was. Maar de heer A. imanse was van mening, dat men voor een wedstrijd van het Zeeuwse team alle bezwaren opzij het team van Westbrabant, bedoeld moet schuiven. njaens ueze vergadering kwam ook de sportkeuring nog eens ter sprake, waarbij bleek, dat het isole ment een sportkeuring bij alle clubs In de weg staat. Zodoende is het niet mogelijk de verenigingen een strenge Nationale zwemkampioenschappen 1 en 2 september in Geieen In verband met de olympiade heeft de K.N.Z.B. besloten om de nationale zwemkampioenschappen pas in sep tember te houden. Thans is bepaald, dat deze wedstrijden zullen worden gehouden op 1 en 2 september in Ge ieen. S.D.K.B. toegetreden tot de K.N.K.B. De Schouwen-Duivelandse Korfbal- bond heeft op voorstel van het bonds- bestuur en na een korte toelichting door de voorzitter, de heer J. Th. Brouwer, besloten om toe te treden tot de K.N.K.B. Dit belangrijke be sluit werd zaterdag genomen tijdens de algemene jaarvergadering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Amerikaanse vlinderde naar wereldrecord op 100 yards. De vijftienjarige Amerikaanse zwem ster Nancy Ramey heeft het wereld record 100 yards vlinderslag voor da mes verbeterd en gebracht op 1 mi nuut 4.6 sec. De prestatie werd gele verd in een 25 yards-bad. Het oude re cord stond sedert 10 april van het vo rige jaar op naam van de Amerikaan se Betty Mullen met 1 min. 5,4 sec., gevestigd te Daytona Beach. Na twintig jaar is het legen- darische wereldrecord van Wil ly den Ouden op de 100 meter vrije slag zwemmen zaterdag avond gesneuveld. Voor deze fantastische j estatie zorgde de 18-jarige Sohiedamse zwem ster Cockie Gastelaars, die tij dens de nationale wedstrijden in het Sportfondsenbad-oost te Amsterdam de chronometers op 1 min. f/,2 sec. liet af druk teen. Hiermede verbeterde zij het oude record met 0,/f sec. reglementaire verplichting op te leggen. Wel kan men de clubbesturen moreel verplichten. Een moeilijk probleem werd door de heer Kolïjn aangesneden. Hij wees er op, dat verschillende vierde klassers wekelijks grote reizen voor de competitie moest maken. Daar door kampen deze clubs met grote financiële moeilijkheden. „Het zou", aldus de heer Kolijn, „een oplossing zijn de vierde klassers en de eerste klassers der afdeling samen te voe gen, want dan kan men competities samenstellen met clubs, die dichter bij elkaar liggen, waardoor de elf tallen dus kortere reizen moeten ma ken". De heer Imanse bleek hier ook een voorstander van. Deze spreker wees op de grote voordelen van dit samengaan voor de betrokken clubs. Tenslotte bepleitte de heer A. W. Levering nog het instellen van een fonds voor amateurverenigingen. De gelden voor dit fonds zullen onder meer verzameld moeten worden door het houden van belangrijke amateur wedstrijden. In deze vergadering waren aanwe zig afgevaardigden van de verenigin gen Vlissingen, Goes, R.C.S., Zeelan- dia, Breskens, Hansweertse Boys, Luctor en Oostburg. Belgische wielerbond krijgt wereldkampioenschappen '57 U.C.I.-congres in Parijs stemde voor bestrijding van de doping Het congres van de U.C.L, de in ternationale wieleru.-ie, dat in Pa rijs wordt gehouden, heeft besloten de organisatie van de wereldkam pioenschappen 1957 toe te wijzen aan de Belgische bond, die volgend jaar driekwart eeuw bestaat. Dit ge schiedde nadat Spanje zich had te ruggetrokken. Van Belgische zijde is meegedeeld, dat de baankampioen- schappen in Luik zullen worden ge houden en de wegkampioenschappen bij Wichter. 'Tijdens dit congres werd bij accla matie een voorstel aangenomen inza ke de bestrijding van de doping. Voortaan kunnen renners voor of tn- dens wedstrijden aan z.g. speeksel- proeven worden onderworpen. De Fransman Achille Joinard, die de bijeenkomst presideerde, zei, dat de U.C.I. alles in het werk zal stellen om de doping uit te roeien, vooral onder de jonge amateurs. Het voorstel tot bestrijding van de doping, waarvoor ook de voorzitter van de K.N.W.U., dr. P. van Dijk, zich bijzonder heeft ingespannen, werd gedaan door de technische com missie van de U.C.I. Op het congres waren 22 landen vertegenwoordigd. Een suggestie om vrouwen toe te laten tot ae wereldkampioenschap pen en de olympische wielerwedstrij den, werd verworpen. Er werden vijf bonden tot de internationale organi satie toegelaten en wel die van Syrië, Columbia, Ceylon, Panama en Cuba. Hierdoor bedraagt het aantal aange sloten landen thans 61. Nieuwe korfbalclub opgericht Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt de belangstelling voor korfbal toe. In Hoek is een nieuwe korfbalclub op gericht onder de naam „VOTO", die zich bij de Zeeuwse korfbalbond heeft aangesloten en reeds aan de komen de competitie zal deelnemen wwvwwwwwwwww Eerst bespreking landelijke bond amateurverenigingen Onder voorzitterschap van de heer E. C. Bogerd uit Vlissingen hebben in hotel „Terminus" te Utrecht tien amateur le klassers tevergeefs ge tracht een landelijke belangenvereni ging op te richten. Het initiatief voor deze vergadering was uitgegaan van de ZEKA (zuidelyke eerste klasse amateurs). De heer Bogerd zei in zijn openingswoord, dat het niet meer voor mag komen, dat by een bonds vergadering van de KNVB verdeeld heid heerst by de sectie amateur voetbal. Verder wees hy onder meer op de zyns inziens onrechtvaardige versterkte degradatie. De heer C. den Bührmann, die na mens VCS (Den Haag), DVV (Am sterdam), Velox (Utrecht) en UW (Utrecht) sprak, betoogde, dat over de oprichting van een dergelijke be langenvereniging eerst overeenstem ming moet worden bereikt met de sinds kort herdoopte landelijke bond van amateurverenigingen. Hierin zou, volgens spreker, zeker plaats zijn voor de amateur eerste klassers. Ook wilde de heer Bührmann de afdelin gen van de KNVB en 't zaterdagmid dagvoetbal opgenomen zien in deze landelijke bond. Het bestuur van de ZEKA wenste echter een landelijke belangenvereniging van eerste klas sers los te zien van de reeds bestaan de bond van amateurverenigingen, die dus alleen een federatie van twee de, derde en vierde klassers zou moe ten zijn. Na een vruchteloze discussie werd tenslotte op voorstel van een afge vaardigde van Kimbria (Maastricht) besloten de twee afwijkende stand punten voor te leggen aan alle (36) eerste klasse amateurverenigingen. Voordat de eerste klassers in kennis zullen worden gesteld van beide standpunten, zullen de ZEKA en de landelijke bond van amateurvereni gingen nog een bijeenkomst hebben om zich nader te oriënteren. Maatregelen om achterstand betaald voetbal in te halen. In verband met de stagnatie die de afgelopen weken is ontstaan, heeft de K.N.V.B. besloten de volgende maat regelen te treffen ten aanzien van de afwerking der competitie voor het be taalde voetbal: Op zondag 11 'maart zal een inhaal programma worden gespeeld, waar bij zoveel mogelijk zullen worden vastgesteld de achterstallige wedstrij den, die op 4 maart niet zijn doorge gaan. Op woensdag 25 april, zal een volle dig programma worden afgewerkt, op de zaterdag voor Pinksteren, 19 mei, eveneens een volledig programma. Wedstrijden, die om welke reden ook, op de vastgestelde data niet kun nen 'doorgaan, zullen op een woens dagavond na 25 april moeten worden gespeeld. Doelman V. d. Werlc en Male- stein van H.V.C. zijn hier nog bezig met hun vertwijfelde po- gingen om de kogel te stoppen, if die V. d. Meer Stormvogels had gelost. Het is hier reeds p duidelijkdat al dat werk niet mocht baten. Want het werd p een doelpunt, waarmee de M IJmuidenaren de stand op 22 M brachten, hetgeen ook ae uit- p slag was van dit in Amersfoort gespeelde duel. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Scheidsrechters gevraagd... Het lijkt zo vanzelfsprekend, dat een uitgeschreven voetbalwedstrijd doorgang vindt, maar voor de scheidsrechterscommissïe van de afdeling Zeeland, die speciaal be last is met bet aanwijzen van ar biters, ligt de zaak niet zo een voudig. De wedstrijd kan namelijk in geen geval worden gespeeld, wanneer er geen scheidsrechter be schikbaar is en er is nog steeds een verontrustend tekort. Nadat reeds vorig seizoen by enke le belangrijke wedstrijden circulaires aan het publiek werden uitgereikt, waarin kandidaat-scheidsrechters werden opgeroepen, heeft de commis sie thans nog verstrekkender maat regelen genomen. Men heeft zich met een schrijven tot de meest belangheb benden de verenigingen gewend om deze te bewegen de helpende hand te reiken bij het aanwerven van scheidsrechters. Men verzoekt daarin niet alleen de leden en begunstigers, maar ook de toeschouwers by de wedstrijden tot aanmelding te bewe gen. Bij hun eerstvolgende thuiswed strijd zullen op ruime schaal circu laires worden uitgereikt, waarin men wordt opgewekt zich bij de afdeling Zeeland als kandidaat-scheidsrechter te melden. Zwemtrainer weer naar Zeeland Bondstrainer A. Peute van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond zal ook dit seizoen weer naar Zeeland ko men. Gedurende vier weken zal hij in een nader te bepalen plaats de ver schillende clnhtrainers opleiden. Zijn bezoek is vastgesteld van 14 augustus tot 14 september. Aanvankelijk zou de heer Peute niet naar Zeeland komen, doch een pleidooi van de Zeeuwse kringsecretaris de heer Piet Slabber verwierf de steun van alle andere kringen. De ontmoeting in Hengelo tussen de club van die naam ën het voor lopig N ederlands-amateurvoetbalelf- tal heeft geen grote indruk achterge laten. Op het zware, maar goed be speelbare veld waren de gastheren voor de rust sterker. Zij namen in de eerste helft een verdiende I0 voor sprong door Smit. Na de rust scoor den dë gasten tweemaal, waar Hen gelo niets meer tegenover stelde (1 2). Het was een teleurstellende wedstrijd, die weinig perspectieven heeft geopend. In het Nederlands amateurelftal viel vooral linksback Claus (Helmon- dia) op en ook stopper Gijseels (VO C) was zijn plaats waard. Van de voorhoede ging niet weel stootkracht uit. In de tweede helft werd deze li nie dan ook gewijzigd. Nu zat er meer vaart in het spel en ook werden de kansen talrijker dan in de eerste helft. Vooral door de binnenspeler Fa bels en dë doortastende Elfring kwam er meer samenhang in het voorhoedespel. Van grote Detekenis was ook het goede verdedigen van Blom (WW) en Bouwens. Toch was er enig geluk nodig om de overwin ning te behalen- In de 18e minuut scoorde Fabels de gelijkmaker (1 1). In de 26 e minuut kreeg de Hen- Dusseldorfse voorverkoop was verrassend rustig De politie van Diisseldorf en H de directie van het „Rheinsta- ff dion" blijken zich ten onrechte ongerust te hebben gemaakt met het oog op de voorver- koop van 14.000 kaartjes voor de op 14 maart te spelen wed- H strijd DuitslandNederland. M Men liet, vanwege de verwach- te stormloop op de loketten, ff agenten met politiehonden patrouilleren en de brandweer met een „waterkanon" de wacht betrekken! Dit alles is js onnodig gebleken, want de ver- koop verliep wel snel, maar erg rustig. Precies om tien uur zondag- ff =1 morgen gingen de loketten open. Tegen half twaalf was ff het gros van de toegangsbewij- H zen in handen van de voetbal- liefhebbers over gegaan. De twintig rijen voor het stadion ff waren betrekkelijk klein. Daar- om werd iedereen in de gele- y genheid gesteld, twee kaarten m te kopen in plaats van één, zo- als was aangekondigd. liïiiiiiiiiiiiiiifKiiiniiiiiiiiiininitniiiiiiiiiiiiiitiiniiiininniiiTiiiiiiiiiiiiii! Willy den Oudens record op 100 m gebroken (1.4,2) Het legendarische wereldre cord op de 100 meter vrije slag zwemmen van Willy den Ouden is gebroken! Deze fantastische pres tatie werd verricht door de 18-ja- rige Schiedamse zwemster Cockie Gastelaars, die tijdens de nationale wedstrijden om de Hauserbeker in het Amsterdamse Sportfondsenbad oost de chronometers op 1 min. 4.2 sec. liet afdrukken. Twintig jaar geleden, om precies te zijn op 27 februari 1936, schoot de toen even eens 18-jarige Willy den Ouden op dezelfde baan drie naar de tijd van 1 min. 4.6 sec., het klassieke re cord. Aan deze tijd dreigde de Australische Dawn Fraser reeds te zullen knabbelen. Maar Cockie Gastelaars zorgde er voor, dat dit trotse wereldrecord in Nederlandse handen bleef. Direct nadat bekend i gemaakt werd, dat de zwemster het record verbeterd had, werd zij hartelijk gehuldigd door de voor zitter van de K.N.Z.B., de heer Jan de Vries, en het duizendkoppige publiek, dat haar een ware ovatie bracht. Er viel een doodse stilte onder de toeschouwers toen de zes zwemsters voor de laatste serie van de 100 me. eer vrije slag op de startblokken plaatsnamen. Uiterlijk onbewogen, maar innerlijk vol spanning, stonden ze naast elkaar: Loes Zandvliet, Mary Kok, Cockie, Gaslelaars op mm üH ik Niet Cockie Gastelaars nam de leiding, maar de Hilversumse Greetje Kraan. Het verschil was miniem, ook na 50 meter, toen de anderen al achter lagen. Op de derde baan werkte Cockie Gaste laars zich iets naar voren, kwam gelijk met Greetje Kraan en na het laatste keerpunt lag zijn enkele centimeters voor. Daarna volgde een formidabele eindspurt, waarop de Hilversumse het antwoord «rhuUlig moest blijven. Toen de Schiedamsce aantikte, begon een wedren van officials en journalisten op de drie officiële tijd- waarnemers.de heren .ïelwes, Van Dungen en Pimentel, die resp. 1.4,2, 1.4,1 en 1.4,2 afgedrukt hadden. Bondsvoorzitter De vries maakte ten slotte een einde aan de spanning, door mede te delen dat Cockie Gas telaars het record op 1 min. 4,2 sec. gebracht had. Melbourne! „Ik had er een hard hoofd in on derweg". zo vertelde Cockie. „Gree tje Kraan ging in het begin zo hard weg, dat ik haar ternauwernood kon bijhouden". Tussen de bedrijven vertelde zij nog, dat zij op achtjarige leeftijd lid van de Schiedamse zwem- club werd en als veertienjarige voor bet eerst op nationale wedstrijden uitkwam. Elke dag traint zij een uur of iets langer onder leiding van trai ner Peute. Op de vraag, hoe zij zich voelde antwoordde zij: „Gewoon". Een meisje, dat met beide benen op de grond staat en doelbewust in één richting werkt: Melbourne. Gezonde geest Een enthousiaste Jan de Vries haalde nog eens herinneringen op: „Wij waren 20 jaar geleden stom ver baasd, maar dachten tevens dat het nieuwe wereldrecord wel spoedig ver beterd zou worden „Het geeft onze zwemsters een sti mulans om het eigen kunnen op te voeren", was de mening van de voor zitter van de sportcommissie van de K.N.Z.B. En laten we ook Greetje Kraan niet vergeten. „Maar", zo be sloot hij, „november is nog ver weg De directeur van het Olympisch Stadion, de heer Dick Bessem, noem de Cockie Gastelaars en de gehele zwembond een voorbeeld voor de Ne derlandse sportwereld. „Door de opofferingen komt een gezonde geest naar voren, die in vele andere takken van sport zo vaak ontbreekt, zowel bij de profs als bij de amateurs", ver klaarde de heer Bessem. Er werd die middag nog een re cord verbeterd, namelijk door Peter Swijghuisen, die het Nederlands re cord op de 100 meter rugslag heren op 1 min. 6.5 sec. bracht (oude re cord was 1.6,6). Vermelding verdie nen nog de tijden van de dames op de 200 meter schoolslag. Ada den Haan won in 2.53,5 en Rita Kroon werd tweede in 2.56,6. De voornaamste uitslagen in de strijd om de Hauser beker, die gewonnen werd door „Nep- tunus" uit Amersfoort, luidden: 100 meter vrije slag dames: 1. Cockie Gaastelaaars (SZC Schiedam) 1 min 4.2 sec. 2. Greetje Kraan, (Rob ben, Hilversum) 1 min 5,5 sec. 3. Rita Vonk (IJ. Amsterdam) 1 min. 7.6 s. 100 meter vrije slag heren: 1. Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 59 4 sec. 2. Geurtsen (HPC Heemste de) 59.5 sec. 3. Bosem (D.A.W., Alkmaar) 60.9 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Ada den Haan (Gooi, Bussum) 2.53.5. 2. Rita Kroon (Robben, Hilversum) 2.56.6. 3. Beb Zweers (Gooi. Bussum) 2.59.8. 100 meter rugslag heren: 1. Peter Swyghuisen (IJ, Amsterdam) 1.06.5. ?"„9eiTit Korteweg (AZC, Apeldoorn) 1.08.8. 3. Leenaards (Zian, Den Haag) 1.10.4. gelo-speler Schutten de bal tegen 't hoofd, doch scheidsrechter Van Duin dacht, dat Schutten de bal met de hand speelde en gaf een strafschop wegens hands. Claus maakte geen fout (1—2). Drie minuten later was het by'na zelfs 13. De Hengeloër Vink be ging een overtreding tegen Elfring en weer wees de heer Van Duin naar de witte stip. claus scoorde weer, doch de strafschop moest overgeno men worden en toen de Helmondia- man opnieuw inschoot, zag de doel man van Hengelo kans, de bal met de vuist uit zijn doel te slaan. Voorlopig Nederlands elftal tegen Stade de Reims. De keuzecommissie van de K.N.VB. heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdagmiddag om half vijf een oefenwedstrijd speelt tegen de Franse club Stade de Reims als volgt samen gesteld: doel: De Munck (Fortuna '54); achter: Wierma (PSC) en Kuys (NAC); midden: Bak (Feyenoord), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaas- sens (VVV) aanvoerder; voor: Hosse laar (Feijenoord), Timmermans (ADO) Koopal (VVV), Lenstra (SC Ensche de) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Cox (Rapid JC), Kerkum (Feijenoord), Brusselers (PSV), Appel (Fortuna '54) en Clavan (Schevenin- gen/Holland Sport) Weinig duels bij betaald voetbal Ook in het afgelopen weekeinde zijn de competities van het betaalde voetbal nog niet ten volle op gang gekomen! In de hoofdklasse gingen slechts drie wedstrijden door. HVG dwong daarby in de A-afdeling ver rassend een gelykspel af aan Storm vogels (22), hetgeen overigens be wees, dat na de lange rustperiode In de krachtsverhoudingen wel enige wijziging gekomen zal zyn. In de hoofdklasse B won Sportclub En schede verdiend bij BW (02), ter wijl GVAV op eigen veld een succes boekte door SW een 10 nederlaag toe te brengen. De Groningers kwa men daardoor heel dicht by de be ruchte lyn. De standen zien er als volgt uit: Afdeling a Ajax 20 10 7 3 27 4 3—26 NAC 20 12 3 5 27 31—24 Fortuna '54 21 9 8 4 26 37—20 Eindhoven 19 9 7 3 25 33—23 Sparta VW 20 9 6 5 24 39—26 20 10 3 7 23 35—23 DOS 19 8 6 5 22 50—42 Stormvogels 21 7 8 6 22 39—46 NOAD 21 7 6 8 20 34—38 Limburgia 20 6 7 7 19 32—37 Excelsior 20 7 5 8 19 29—36 Amsterdam 19 8 2 9 18 33—32 ADO 20 7 4 9 18 34—32 Roda Sport 20 6 6 8 18 38—45 Rigtersbleek 20 6 3 11 15 32—48 EBOH 19 2 9 8 13 24—38 HVC 21 3 7 11 13 24—46 Vitesse 20 4 3 13 11 29—44 Afdeling b 3 31 50—19 4 30 63—36 6 26 46—28 4 26 44—27 6 23 45—33 6 23 29—29 7 22 45—37 7 22 40—34 8 22 4416 8 20 35—25 9 20 47—39 10 19 40—32 9 18 31—43 10 17 33—45 9 16 36—53 11 14 21—41 14 8 19—57 17 5 25—69, le klassers Bij de eerste klassers (betaald voet bal) was de oogst uitgebreider dan in de hoofdklasse. In totaal gingen hier zelfs zeven wedstrijden door. De uitslagen hiervan zijn: le klasse A: Enschedese BoysNEC I2; VSV RCH 02; VeendamDWS 21. le klasse B: HaarlemZwolse Boys 10; 't GooiRheden 11: Longa Baronie 1—2. le klasse C: ZFO— Wilhelmina 4—S. Elïnkwijk 20 14 3 SC Enschede 21 13 4 BW 20 12 2 Rapid JC Willem H 20 10 6 19 10 3 Alkmaar 20 9 5 Feyenoord 20 9 4 DFC 20 9 4 GVAV 21 9 4 MVV 19 9 2 PSV 20 9 2 SVV 21 8 3 Graafschap 21 6 6 Sch. H. Sport 20 7 3 Sittardia 20 5 6 EDO 20 5 4 Emma 20 2 4 Volewyckers 20 2 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5