De heer Plomp leverde scherpe kritiek op ziekenfondswezen Veiling Kapelle gaat belangrijk uitbreiden WALCHEREN „EXCELSIOR" TRAD OP IN DE NIEUWVERWORVEN UNIFORMEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 5 MAART 1056 P ROV INOl ALE ZEEUWSE COURANT KADERVERGADERING CHR. BESTURENBOND „Ziekenfondsraad past niet meer in deze tijd" In de zaterdagmiddag: in het Middelburgse „Schuttershof" gehouden ka dervergadering \an de Christelijke Besturenbonden op Walcheren, werd door de heer H. K. Plomp, secretaris van het Christelijk Nationaal Vak verbond, scherpe kritiek geleverd op het ziekenfondswezen In ons land, dat hij „een hopeloze bedoening" noemde. Spreker meende, dat op dit ge bied zulke chaotische toestanden bestaan, dat het hoog tjjd wordt hierin verandering te brengen. De drukbezochte vergadering stond onder leiding van de heer P. Melief- ste, voorzitter van de Christelijke Besturenbond te Middelburg, die opende met schriftlezing, gebed en een welkomstwoord. De spreker van deze middag, de heer Plomp, behan delde eerst het door Middelburg inge diende agendapunt „voorzieningen voor invaliden, weduwen en wezen" en deelde mee, dat deze maand in de Tweede Kamer de wet op de ouder domsvoorziening openbaar zal wor den behandeld. De heer Plomp noemde het een feit, dat de uitkeringen voor invaliditeit absoluut onvoldoende zijn. Er is een commissie van voorbereiding inge steld, die in augustus a.s. met haar werk hoopt gereed te komen, maar het zal nog wel 1958 worden voor het wetsontwerp de Kamer bereikt. Het wetsontwerp zal dan belangrijke wijzigingen inhouden. Er komt een groepsgewijze indeling van bedrijfs- ongeschiktheid tot ongeveer 70 pro cent van het loon. De wet zal alleen fel den voor loontrekkenden. Ook erscholing en revalidatie zullen mo gelijk worden. Niet minder nodig is de zorg voor weduwen en wezen. Deze materie is door dezelfde commissie in studie ge nomen, maar de moeilijkheden zijn zo groot, dat nog niet bij benadering te zeggen is, wanneer men met con crete voorstellen kan komen. Verwarde toestand Vervolgens sprak de heer Plomp over „vragen rondom het zie kenfondswezen". Na een histo risch overzicht gegeven te heb ben. concludeerde spreker, dat de toestand nooit zo verward is feweest als tegenwoordig. Er eerst verdeeldheid onderling en ons land telt nog 128 fondsen, Afscheid ds. Goumare Ds. J. Goumare, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Grijpskerke zal zondag 15 april afscheid nemen van zijn gemeente wegens vertrek naar de Gereformeerde Kerk te Hil versum. verenigd in 7 bonden. Er is nog nooit een behoorlijke zieken fondswet tot stand gekomen, al wordt er sedert 1920 aan „ge dokterd" en in feite leven we nog onder het door de Duitsers afgekondigde „ziekenfondsbe- sluit". Er zijn wel veel plannen, maar men komt er niet mee tot een zekere eenheid. Met vele voorbeelden illustreerde de heer Plomp de chaotische toe stand, die op ziekenfondsgebied in ons land bestaat. Er zjjn 6 miljoen verplicht- en 2 miljoen vrijwillig ver zekerden. Hoewel hij het nut van de ziekenfondsen erkende, meende spre ker dat bij grotere centralisatie mil joenen guldens bespaard kunnen worden. In het bijzonder de vrijwilli ge verzekering noemde hij 'n „idioot stelsel", dat zware lasten op de be trokkenen legt. Voorts meende spreker, dat de zie kenfondsraad zo spoedig mogelijk dient te verdwijnen, omdat hij niet meer in deze tg'd past. De bonden van medici hebben namelijk zulk een kracht, dat de door de raad genomen besluiten toch niet worden uitge voerd. De doktoren hebben onlangs al dus spreker weer een verhoging van 37 procent geïncasseerd, zodat een arts met 3000 fondsleden thans een minimum-inkomen geniet van f 33.500. Bovendien worden in de far maceutische Industrie door kartel vorming schatten verdiend. Met vele details lichtte spreker die zelf voorzitter van de zieken fondsraad is zijn bezwaren tegen het ziekenfondswezen toe. Hij kwam tot de conclusie, dat er een verzeke ring en kostenregeling moet komen op gelijke wijze als de komende ouderdomsvoorziening, waarin het gehele Nederlandse volk betrokken wordt. Tenslotte behandelde de heer Plomp de huidige conflicten rond de te vol gen loonpolitiek. Vlissingen Bouwbedrijfsbond hield feestavond Te Vlissingen werd in het Concert gebouw een feestavond gegeven door de Algemene Nederlandse Bouw bedrijfsbond. Tijdens deze bijeen komst werd het woord gevoerd door de tweede bondsvoorzitter, de heer B. Cloo, die aan de heren J. Meeusen, H. Kopmels, J. van de Voorde, L. Hoogerwerf en C. J. van Loocke de gebruikelijke oorkonden en insignes uitreikte in verband met hun zilve ren jubileum als lid. Ook voor de da mes van de jubilarissen was er een aardige attentie. Voorts hield de heer Cloo een toespraak, waarin hij de moeilijkheden in het bouwbedrijf be sprak. Naar zijn mening was er geen sprake van een ronselactie van de zijde van „'t Amsterdamse gemeente bestuur. De heer Cloo gaf vervolgens een uiteenzetting van net standpunt van het hoofdbestuur inzake d'e ver ruiming van de vakantierechten. Ook de bouwvakarbeider wenst aanspraak op deze verruiming te maken, aldus deze spreker, die de leden verzocht bij de verwezenlijking van deze wens waakzaamheid te betrachten. Men moet geen onberaden stappen doen, maar vertrouwen hebben in 't hoofd bestuur. Er werd tijdens deze feestavond, die onder eiding stond van de afde lingsvoorzitter, de heer C. Parent, een vlot programma ten tonele ge bracht door leden en gezinsleden, aangevuld met enkele geroutineerde krachten. Medewerking werd ver leend door de Ambonezenband „Ma- nuella-boys". De heer Parent bracht aan het slot de medewerkenden dank voor him werk. Tenslotte was er een „PAPPA" ONDERGING METAMORFOSE Belangrijke zaterdag voor Middelburgs muziekkorps. „DAG Pappe", riep zaterdagmiddag een klein meisje in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal naar het po dium, dat juist door een geüniformeerd gezelschap was betreden. De jeugdige toeschouwster was kennelijk trots op haar vader, die lid van de Muziekver eniging „Excelsior" is en als zodanig een ware metamorfose had ondergaan. „Pappa" en alle overige werkende le den van „Excelsior" trokken namelijk zaterdag de nieuwe uniformen aan, die dankzij veler medewerking aan een actie, konden worden gekocht. „Een grote dag voor onze vereniging", zei voorzitter J. J. Laroes in zijn toe spraak en terecht, want „Excelsior" komt nu „piekfijn" voor de dag! Bur gemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg droeg tijdens deze bijeen komst het geschenk symbolisch over. 's Avonds reeds trad „Excelsior" voor de eerste maal in publiek op tijdens de feestavond in het Schuttershof. Tal van genodigden, leden en ver dere belangstellenden waren naar de Concertzaal gekomen voor deze plech- heid. „Uniformen is zeker geen drang naar luxe, maar een noodzake lijkheid in deze ti.id", zei de heer. La- roes bij het verwelkomen van dit pu bliek. De ledenvergadering besloot in dertijd de actie te voeren. Een comité zorgde voor de organisatie en vele da mes en heren spanden zich in om huis aan huis de bijdragen op te halen. „Excelsior" heeft zich enige tijd gele den ook tot B. en W. gericht voor een bijdrage. Het college antwoordde toen, dat het wilde afwachten wat het resul taat van de actie zou zijn. De heer La- roes kon nu meedelen, dat het totaal benodigde bedrag niet gehaald was. Men hoopt nu. dat B. en W. een subsi die zullen bevorderen. Spr. vertelde verder, dat het Excel sior" thans aanzienlijk beter gaat. In Marktberichten VEILING Z.-HOLLANDSE EILANDEN. 2 maart. Rode kool 1824, prei 4985, uien S3—69, gr. peen 10—35, spruiten A 48 —77, idem B 25—34, veldsla 1 3.10, idem 2 1.61, sla 18—22, boerenkool 16—18, waspeen 17—36, uien gesch. 38—55, witlof A 54—76, idem B 52—63, knolselderij 21—30, selderij 17—36, spinazie 2 96, sla kg. 2—2.50. Fruit: Jonathan St A 74, HH A 51—72, HH B 4767, HH C 42—60, HH 1 46, HH 2 36, K 20—54: Goudreinetten St A 65—66, HH A 51—64, HH B 51—58, HH C 48—51, K 45—54; Lomb. Calville HH A 53—56, K 43— 56; Golden Del. St A 84—89, HH A 69—88, HH B 67—76. HII C 55—65, HH 2 48—51, K 43—69; St. Remy HH A 44. HH B 45, HH C 47, K 40; Brederode H 1 51, HH 2 39, K 36 44. een jaar tijds klom het aantal werken de leden van 20 tot 34 en bovendien heeft men aeht leerlingen. Deze uit breiding van het korps deed een drin gend gebrek aan nieuwe instrumenten ontstaan. Ook voor dit doel werd de actie gevoerd. Verder heeft het bestuur ook een aanvraag om subsidie gericht tot de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk. Tot dusver mocht men van deze instanties echter nog geen antwoord ontvangen. Aan de actie werkten echter zeer velen mee, ook bedrijven en „Excelsior" is dan ook dankbaar voor de ontvangen en nog toegezegde bijdragen. Eerste stap De burgemeester zorgde hierna voor de symbolische overdracht der nieu we uniformen. Mr. Bolkestein merkte in zijn toespraak op, dat deze aanschaf fing zeker een heugelijk feit mag wor den genoemd. „Middelburg heeft een rijk geschakeerd muziekleven, waarin de fanfarekorpsen een grote plaats in nemen", zei hij. Spr. was blij, dat het „Excelsior" thans meer voor de wind gaat. Ook hij wees op de noodzakelijk heid, -dat een muziekkorps geünifor meerd is. Mr. Bolkestein noemde de uniformering een goede eerste stap op weg naar een nog hoger peil. Na deze woorden gingen de bei de deuren aan de achterzijde van het podium open en traden in twee rijen de leden van het korps naar voren, gekleed in de nieuwe uniformen: al le in R.A.F.-blauw met de nodige witte „versierselen", de heren met petten, de dames met een charmant kwartiermutsje op het hoofd. Het publiek reageerde op deze binnen komst met luid applaus. Onder lei ding van de heer Laroes, die behal ve voorzitter ook directeur is, speel de het korps zijn eerste nummer in de nieuwe tuniek, een pittige mars. Een talrijk publiek was 's avonds de grote Schuttershofzaal aanwezig om de uitvoering mee te maken. Het optre den van het korps in zijn nieuwe ge daante oogstte ook hier luide bijval. „Excelsior" speelde voor de pauze enkele marsen, walsen en selecties, die een goed muzikale vertolking kregen. Na de pauze werd 't programma ver zorgd door het Radio-Accordeon-orkest onder leiding Jan Gorissen. Bij dit en semble zong Max van Praag, die een groot aandeel in het succes had. Tot slot was er een gezellig samenzijn. Vergadering leeszaal De vereniging „Openbare Lees zaal en Bibliotheek" te Vlissingen houdt donderdag S maart haar jaar vergadering in het gebouw van de leeszaal. Behalve de huishoudelijke zaken staat op de agenda een be spreking van de plannen voor de stichting van een eigen gebouw. Russen vochten in café In een café in de Walstraat te Vlissingen ontstond zondagavond 'n vechtpartij tussen enkele opvarenden van het Russische schip „Jenisei", dat momenteel in Vlissingen ligt voor onderhoudswerkzaamheden. Bij het handgemeen werd een der zeelieden naar buiten geslagen. Hij werd naar het politiebureau overgebracht en la ter door de kapitein en de stuurman meegenomen naar boord. Biggekerke Ouderavond In de school voor christelijk volks onderwijs te Biggekerke werd een drukbezochte ouderavond gehouden. Het hoofd van de school, die verschil lende jaren bij het onderwijs op Nieuw-Guinea is geweest, vertoonde een filmstrook over het leven aldaar, waarbij hjj vooral de positie van de vrouw in dit gebied op de voorgrond plaatste. Ook werd een film van het werk der zending op het gebied van het schoolwezen vertoond. Tot slot werd een filmpje gedraaid, waarop verschillende leerlingen van de school te Biggekerke voorkwamen en waar op de ouders dus hun kinderen in de school bezig zagen. In de pauze was er gelegenheid het werk van de leerlingen te bezich tigen en hiervoor met het personeel van gedachten te wisselen. Oost- en West-Souburg Bijeenkomst N.C.V.B. Voor de afdeling Souburg van de N.C.V.B. sprak mejuffrouw Roder uit Middelburg. Zij hield een causerie over „Kinderwetten, yroeger en nu". Voor dit interessante onderwerp be stond veel belangstelling. Domburg Jaarvergadering V.V.V. De V.V.V.-Domburg hield in de zaal „Wilhelmina" haar jaarverga dering onder leiding van de voorzit ter, de heer W. Brand. De rekening wees na reservering van 800,een batig saldo aan van 187,50. Tot leden van de kascom- missie werden benoemd de dames M. VaandragerV.n 't Hof en A. Wie ner benoemd. De aftredende be stuursleden, de heren mr. W. J. E. Crommelin en P. M. de Kam werden herkozen. De begroting van de ge wone dienst wees aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van o2.757,57, met een post onvoorzien van 222,57. Op het kampeerterrein zullen in dien het terrein op langere termijn kan worden gehuurd toiletten met waterspoeling worden aangebracht. Ook zal er een apart hoekje voor de kleine tenten worden gereserveerd. De auto's moeten in het vervolg ver goeding betalen. Het recreatieterrein zal wederom geëxploiteerd worden. Getracht zal worden om twee avon den de balletgroepen van de school van mexrouw Soesman te laten op treden en een paar kindervoorstellin gen te geven. Op 23 juli zal de Salz- burger dansgroep optreden. Een lampionoptocht en een tennistoernooi staan eveneens op het programma, alsmede de voetbalwedstrijden tegen badgastenelftallen. Tijdens de ten toonstelling van de Z.L.M. zullen in de avonduren festiviteiten worden ge organiseerd. Een geheel nieuwe verhuurlijst zal worden gemaakt, waarin zowel het aantal kamers als het aantal bedden zal worden opgenomen met nog en kele andere verduidelijkingen. Indien mogelijk zal het aantal uren, waarop het bureau geopend is worden uitge breid. Ook een duidelijker aanwijzing van het bureau werd wenselijk ge acht. Klachten over het berijden van de wandelpaden met fietsen en mo tors zullen met de stichting Bad- plaatsbelangen worden besproken. Weslkapelle Raad komt bijeen Dinsdagavond acht uur komt de raad van Westkapelle bijeen. De agenda bevat o.a. een voorstel tot eer. vol ontslag van de heer J. W. Vellin- ga als onderwijzer, wegens benoe ming te Tiel; vaststelling gemeente- rekening 1952; bespreking grenswij zigingen; vaststelling van een nieuw ambtenarenreglement. Afgelopen jaar was recordjaar Het sorteer- cn pakstation van de vcilim; in Kapelle-Biezelinge zal be langrijk worden uitgebreid. Ook zal de rijweg langs het veilinggebouw worden verlaagd. Hierdoor ontstaat perronbouw wat het transport van het fruit ten zeerste vergemakkelijkt. De ze besluiten werden genomen op de za terdag in Kapelle gehouden algemene vergadering van deze veilingvereni ging. Om deze projecten te financie ren gaf de ledenvergadering het be stuur ook machtiging om een geld' lening aan te gaan van I 150.000, Uit het op deze vergadering uitge brachte jaarverslag bleek, dat de vei ling een recordomzet heeft gehad in het afgelopen jaar. Het boekjaar ein- KERKNIEUWS GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen naar Rouwveen: M. van Dooren te Musselkanaal. EVANG. LU TH. KERK. Beroepen te Doesburg—Doetinchem: A. Nïerop, prop. te 's-Gravenhage. GER. GEMEENTEN*. Beroepen te Yerseke: ds. Honkoop te Rijssen. Burgerlijke Stand. TERNEUZEN. Bevallen: M. A. R. Mar tens-Van Nieu- lande, d.; M. C. M. van Damme-Durinck, d.; A. M. Vermaire-Van Hijfte, z.; O. S. M. Boerbooms-De Moor, z.; A. C. A. Kaas- Jacobs, d.; P. LavooiJ-Kole, d.; F. S. Sa- lomon-De Nijs, z.; M. M. Plessens-Baart, d.; G. J. Overdulve-Kamerik, z.; P. C. Donze-Fieret, z.; H. Spljkstra-Barendrecht z.; J. W. Renaud-Dogger 2d.; J. Klaassen- Van Tatenhove, cL; J. C. Gort-Van der Hooft, d. Ondertrouwd: L. J. Flerloos, 23 j. en J. M. de Bree, 23 j.; H. P. Soulimans, 22 j. en F. M. Slot, 23 j.; R. E. M. de Rijk, 24 J. en M. L. Cammaart, 23 J.; P. M. de Zeeuw, 24 j. en P. Bareman, 22 j. Getrouwd: F. P. Lauret, 24 j. en E. M. Suij, 22 j.; J. J. Machielsen, 29 j. en M. K.' Harms, 18 j. Overleden: G. Coppoolse, 89 j„ geh. gew. met P. Francke; M. C. C. van de Vijver, 47 j„ e. v. P. P. B. van Rumste; M. M. Die- leman, 71 j., e. v. G. de Kraker. Examen. Voor het te Hulst gehouden exa men voor het diploma stenografie- machineschrrjven (165 aanslagen per minuut) slaagden mej. Jenny Wee- maes te Hulst en de heer J. A. Han sen te Stoppeldijk. Het diploma 130 aanslagen behaal den de dames L. Antheums, Heikant, J. J. Baart, AL Th. de Brouwer, L. J. van Dorselaer, allen te Hulst, A. M. Kesbeke, J. M. Oggel, S. de Regt en E. C. Ortelee, allen te Axel, en de he ren J. G. v. d. Berg te Hulst en J. J. Dieleman en G. A. de Moor, beiden te Axel. Rijkspostspaarbank Bij dc Rijkspostspaarbank in het ressort Terneuzen, omvattende Ter- neuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil en Zaamslag, werd gedurende februari ingelegd f 247.277,97 en terugbetaald f 80.191,13. Officiële publikaties VLISSINGEN. MEDEWERKING INGEVOLGE ART. 72 L. O.-WET 1920. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 24 fe bruari j.l, is besloten medewerking te verlenen aan het Rooms Katholiek Kerk en Schoolbestuur voor: het inrichten van ccn hoofdenkamer en aanschaffen van leerboeken voor de St. Jozefschool aan de Glacisstraat; b. het aanschaffen van ccn vloeistofdupll-. cator ten behoeve van de St. Jacob- school aan de Breestraat; het aanschaffen van leermiddelen voor de eerste inrichting van de St. Jozef school aan de Glacisstraat, Vlissingen," 25 februari 1956. VLISSINGEN. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlissingen woensdag a.s. verhinderd spreekuur houden. Sas van Gent Mutaties rijksambtenaren Onder het korps rijksambtenaren in Sas van Gent deden zich verschil lende mutaties voor door overplaat sing naar andere gemeenten. De hoofdassistent-titulair C. Czech werd overgeplaatst naar Eindhoven (douane-loods N.S.). De assistent A. P. Rullens naar Goirle (visitatie). De hoofdassistent-titulair C. Kervinck naar Harlingen (dig.). De schrrjver- buiteng. ambtenaar W. F. Molen kamp .naar Philippine (I. en A.). De schrgver-buiteng. ambtenaar C. Ver- berne naar St.Jansteen (I. en A.). De hoofdassistent-titulair J. Hogen- stijn werd van Valkenswaard (Bor- kei en Schaft) overgeplaatst naar Sas van Gent. Waterlandkerkje Afscheid wachtmeester In verband met het eervol ontslag van wachtmeester J. Muller was er maandagmiddag een bijeenkomst in café „In de Koning". Hierbij waren o.m. aanwezig burgemeester M. J. Verbnigge en de wethouders, de he ren A. A. Buijck en J. C. v. d. Walle, majoor Stoorvogel, luitenant Bloe- mers, de groepscommandant van Oostburg, J. K. Hariot en de wacht meester J. Bodderij. Burgemeester Verbrugge hield een korte toespraak en memoreerde dat de heer Muller zich als politieman en mens steeds correct gedragen heeft. Majoor Stoorvogel sprak ook vele woorden van waardering. De heer Muller dankte voor het in hem gestelde vertrouwen; 6 maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P U.+N.AJP. U.—N.A.P. U.—N.A.P. 9.06 9.31 9.47 10.06 10.24 1.27 1.45 1.63 0.98 1.15 21.45 22.13 22.28 22.47 23.07 1.45 0.84 1.01 2.32 2.56 3.21 1.35 1.47 1.65 15.19 15.42 16.09 16.10 16.15 1.35 1.47 1.65 Sluis Jaarvergadering „Apollo" De muziekvereniging „Apollo" te Sluis hield in café „de Meijer" haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer R. Plasschaert. In verband met het voorgenomen plan om over te gaan tot de oprich ting van een drumband voor de jeugd van Sluis is een uitbreiding van het bestaande bestuur noodzakelijk ge worden. Bovendien meende de pen ningmeester, de heer F. Blaeke, te moeten aftreden in verband met zijn vergevorderde leeftijd. De heer Blae ke is meer dan 30 jaren bestuurslid van Apollo geweest en werd met al gemene stemmen benoemd tot erelid der vereniging. Bij de eerste stem ming werden gekozen de heren A. Breijaert, M. van Wgnsberghe en C. Blaeke. Na verschillende herstem mingen werd als zevende bestuurslid benoemd de heer C. Roeland. Op korte termijn zal een vergade ring gehouden worden in verband met een nodige reglementaire wijziging, die het stemrecht van de donateurs een meer democratisch aspect geeft en waarbij vele herstemmingen ver meden kunnen worden, wanneer be paalde personen voor bepaalde func ties gekozen moeten worden. Axel Ouden van dagen bijeen In het Toren lokaal der ned. herv. kerk te Axel, kwamen de Axelse ou den van dagen bijeen in hun „Bejaar densociëteit". Opperwachtmeester L. A. Fluyt, commandant der rijkspoli tie Axel, behandelde het vraagstuk: „Ouden van dagen en veilig verkeer". Met aandacht werd deze causerie ge volgd. Diverse spelen, een rokertje, een kopje thee of koffie met koek enz. maakten ook deze middag weer" tot een gezellig geheel. Z.L.M.kring vergaderde Jonge Zeeuws-Vlaamse boeren wachten op grondgebied In „het Centrum" te Axe( verga derde de kring Axel der Z.L.M. onder presidium van de heer A*. Haak. Uit de mededelingen van de voorzitter bleek het ledental te zijn gestegen tot ongeveer 500. De aansluiting van de „onrenda bele gebieden" op het elektriciteits net verloopt te langzaam, maar men is bezig een betere regeling te tref fen. De tarwe- en suikerbietenprijzen zijn nog niet bekend, vermoedelijk blijven de prijzen van 1955 ongewij zigd. De uitgifte van bedrijven in de Braakmanpolder is onbevredigend, daar geen enkele jonge boer een be drijf toegewezen kreeg. Ook in de Noordoostpolder zullen de Zeeuws-Vlaamse jongeren geen bedrijven krijgen. Deze worden voor behouden voor slachtoffers van de watersnoodramp en landbouwers uit de herverkavehngsgebieden. De jon ge Zeeuws-Vlaanmse boeren moeten wachten op de inpoldering van het „Land van Saeftinge". De oogstre- sujtaten waren goed;, de prnzen wa ren niet zó best als verwacht was. Vermoedelijk zal in 1956 een „proef bedrijf" in de Braakmanpolder wor den toegewezen. De heer A. Haak, aan de beurt voor periodieke aftreding, werd met overgrote meerderheid herkozen. Hierna hield ir.'M. iA. Geuze, alge meen voorzitter der Z.L.M., een ge degen causerie over „De landbouw in een veranderende wereld". Spreker behandelde de Nederlandse land bouw, die internationaal-gezien aan de top staat. Op uitgebreide manier werden behandeld: de intensievere bemesting van de grond, bodemkun- dig onderzoek, de ,,rijen"-bemesting, de waterbeheersing, en de mogelijk heden 4ót verhoging der bodemop brengst. Daar de waterbeheersing een zeer voornaam punt is, aldus ir. Geuze, werd-in het prae-advies aan de Vereniging van Nederlandse ge meenten geschreven „Water is bloed voor de Nederlandse landbouw". De wetenschap houdt zich ook nog inten sief bezig met het probleem van het „spuiten waar nog tal van zeer moeilijke aspecten aan vast zitten. De „rassenveredeling" was het vol gende onderwerp uit de causerie van ir. Geuze, waarbij hij speciaal aan dacht besteedde aan de resultaten van de Amerikaanse werkmethoden, waarbij bestraling enz. kan worden aangewend. De heer Geuze besloot zijn met grote aandacht gevolgde cause rie met de woorden: „De wereld ver andert, laat dc landbouw zijn taak in deze veranderende wereld ver staan". Na afloop sprak de heer A. Haak een dankwoord tot ir. Geuze, waarna een gezamenlijke koffiemaaltijd werd aangeboden. Tot slot der bijeen komst werd een aantrekkelijk film programma vertoond, waarvoor even eens de Bond van Plattelandsvrou wen was uitgenodigd. digt op 31 maart. Per 25 februari be droeg de omzet reeds f 6.185.373.65. De grootste omzet in het veertigjarig be staan van de veiling was i 6.037.980.78 in het boekjaar 1951-52.. De kilogram opbrengst van de meeste produkten was belangrijk lager dan die van het voorgaande jaar maar de prijzen lagen hoog. De totale aanvoer van de hoofdpro- dukten op de veiling Kapeile beliep het afgelopen jaar 15.156.891 kg. te gen 16.412.639 kg. in 1954 In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, gewezen op de concurrentie van Italië als fruitte- lend land maar hij was van oordeel, dat de Nederlandse fruitkweker hierover niet pessimistisch gestemd behoeft te zijn, want de kracht van de Nederlandse fruitteelt ligt in goede kwaliteit, goede sortering en een prima smaak. Ten aanzien van de contractteelt voor de industrie zei de heer Dekker, dat de regeling voor 1956 heel wat meer bevrediging schenkt dan die van het voorgaande jaar en hij sprak de hoop uit dat voor de toekomst een regeling gevonden zal worden welke zowel in- dustrie als teler geheel bevredigt. Biervliet Lokaal voor ouden van dagen Reeds enige tijd werd in Biervliet gezocht naar een geschikte lokaliteit waar dc ouden van dagen periodiek bijeen kunnen komen om enige ont spanning te zoeken. Thans ïs men hierin geslaagd. De kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente is namelijk zo welwillend geweest om hiervoor het pas gerestaureerde ne- derlands hervormd jeugdgebouw in de Kerkstraat beschikbaar te stellen. De organisatie van een en ander be rust verder in handen van de com missie die zich voorheen steeds be last heeft met het organiseren van een jaarlijks uitstapje voor de ouden van dagen. In verband hiermee is deze commissie met enkele leden uit gebreid en thans als volgt samen gesteld: M. Maas, voorzitter; B. J. v. d .Velde, secretaris; A. Hamers, penningmeester; E. Maenhaut, A. J. Moggré, A. J. van Hoeve, I. A. Mi- chielsen en I. Rijnberg, leden. Binnenkort hoopt men het gebouw te betrekken, voorolopig twee mid dagen in de week, te weten dinsdag en donderdag. Middenstandsvereniging besprak oprichting V.V.V. De middenstandsvereniging „Wil lem Beukelszoon" te Biervliet kwam in algemene vergadering bijeen in ca fé „Willem Beukelszoon". De bedoeling van deze vergadering was om te komen tot oprichting van een plaatselijkevereniging voor vreemdelingenverkeer. De voorzitter, de heer Jac. Antho- nisse, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer G. W. Os kamp, directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., burgemeester A. P. Kostense, wethouder A. Hamers en de bestuursleden van de plaatselijke muziek- en voetbalvereniging. De voorzitter der muziekvereni ging, de heer H. A. M. van de Vijver die hierna het woord kreeg toonde zich een groot voorstander van een plaatselijke V.V.V. vooral in verband met het in de nabijgelegen Braak man te stichten recreatiecentrum. Zo dra dit centrum zich begint te ont wikkelen moet men in Biervliet ge reed zijn om de dan te verwachten toeristen op te vangen. Teneinde de nodige maatregels hiertoe te treffen is een plaatselijke V.V.V. onontbeer lijk. Ook burgemeester A. P. Kosten se vond het initiatief van de midden standsvereniging zeer sympathiek. De heer Oskanip hield hierna een boeiend betoog over „Vreemdelingen verkeer". Ook hij zag voor Biervliet mogelijkheden door de aanwezigheid van de Braakman. Hoewel voorstan der van een Braakman-V.V.V., uit gaande van de gemeenten Biervliet, Hoek en Philippine gezamenlijk, zou men toch nu reeds plaatselijk kun nen starten. De voorzitter dankte de heer Oskamp voor zijn aanwezigheid en voor zijn interessante lezing. Hierna wordt een voorlopig be stuur gevormd, bestaande uit de he ren H. A. M. van de Vijver. L. M. de Die. H. A. van den Hemel, J. Leclurj- zc en A. C. de Meijer. Dit voorlopige bestuur zal zich in samenwerking met de heer Oskamp beraden over de te nemen maatregelen. Hierna zal een dorpsvergadering worden belegd waarin ondermeer een definitiéf be stuur gekozen zal worden. Sluiskil Schaakwedstrijd In het clublokaal van V.S.V. te Sluiskil speelden de kampioensploe- gen uit O- en W. Z. Vlaanderen, resp. Landau (Axel) en Breskens een beslissingswedstrijd. De winnende club zal mogen uitkomen in de pro motie. Breskens zorgde voor een verrassing en versloeg het sterke Landau met ruim verschil. Uitslag IVz2J,i. Ged. uitslag: J. I. Stuy 0—C. de Putter 1; A. J. Schecle 1J. v. d. Hagen 0; Joh. de Smet 1R. de Ridder 0; I. Verduijn 0—C. van Beest 1; L. de Vlieger 1— "f; A; J- Punt M. Jansen F. Gittenberg 1—J. Peeters 0: F. Goethals 1—W. v. Doese 0; J. v. d Sande 1—C. v. Wijck 0; H. Bruitsma 1-^A. Verstraeten 0. Einduitslag 7V2 IJzendijke Federatief concours Het muziekgezelschap „Geduld Overwint" te IJzendijke heeft in principe besloten om deel te nemen aan liet federatief concours, dat op 14 en 15 juli te Vlissingen zal wor den gehouden. Men zal uitkomen in de afdeling „uitmuntendheid".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3