PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loonoverleg in Stichting van den Arbeid opnieuw afgebroken Glubb Pasja ontslagen uit Arabisch Legioen BIL! Meningen over vrije veren zijn verdeeld ERKENNING VAN MAROKKO'S ONAFHANKELIJKHEID Vandaag... ..Ecuador' op Westergronden gebroken 199e jaargang - no. 54. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.: fr. p. p. 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 maart 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pet mm Minimum p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C„ Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 8841: Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g nstburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brou logefdstraat 24. telef. 26. VAKCENTRALEN CONTRA WERKGEVERS Uitgangspunt geen bezwaar, wel de conclusies van werkgevers De besturen der drie vakcentralen het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. deelden mede, dat het in de vrijdagmiddag gehouden verga dering van het bestuur van de Stichting van den Arbeid onmogelijk is gebleken met de werkgeversorganisatie overeenstemming te bereiken. Men -achtte de thans ontstane situatie dermate ernstig, dat men eerst in eigen kring wilde beraden, alvorens nadere mededelingen te doen. Van de zijde der werkgevers werd naderhand een uitvoerige mede deling verstrekt, waaruit blijkt, dat men het eens was over het reken kundige uitgangspunt, dat bij de bespreking zou worden gevolgd. Maar de door de werkgevers getrokken conclusies konden niet door de vakcentralen worden gedeeld. Het uitgangspunt bracht mede, dat voor het verdere overleg met betrekking tot een verhoging van de loonsom op jaarbasis de volgen de percentages zouden kunnen die nen: 1955: 2,5 procent; 1956: 2,2 procent en 1957: 1 of 2 procent. Voor 1957 werd buitendien reke ning gehouden met een compensa tie voor de komende wettelijke ouderdomsverzekering en de huur verhoging. Standpunt werkgevers De werkgeversorganisaties von den in dit uitgangspunt aanleiding hun standpunt ais volgt te formu leren: 1. De werkgeversorganisaties zyn bereid medewerking te verle nen aan het openen van de moge lijkheid tot het verstrekken van extra-uitkeringen tot ten hoogste 3 procent van het jaarloon, indien en voor zover hierover in de be drijfstakken, eventueel onderne mingen, overeenstemming wordt bereikt en met dien verstande, dat hiervan zullen zyn uitgezonderd gevallen, waarin reeds door mid del van uitkeringen, verband hou dende met de winst, de werkne mers geacht kunnen worden een aandeel In de toegenomen wel vaart te hebben ontvangen. Uit voeringsmodaliteiten worden over gelaten aan het bedrjjfstaksgewjj- ze overleg. 2. De werkgeversorganisaties blijven in verband met de in 1956 en in begin 1957 te verwachten stij gingen van de loönkosten, onover komelijk bezwaar koesteren tegen Dulles naar Azië vertrokken. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, is vrijdag uit Washington vertrok ken naar Karatsji, waar hjj de con ferentie van de Z.O.A.V.O. zal bij wonen die op 6 maart begint. Op zijn reis zal Dulles tien Azia tische landen bezoeken. Bij zijn be sprekingen in die landen zal hij er zoals hij vrijdag bij zijn vertrek ver klaarde, de nadruk op leggen, dat Amerika de „werkelijke vriend van vrij Azië is" en dat men op de V.S. rekenen kan. De landen die Dulles bezoeken zal, zijn: Pakistan, India, Ceylon, Indonesië, Thailand, Zuid-Vietnam, de Philippijnen, Formosa, Zuid-Ko- rea en Japan, Een groep Algerijnse studenten heeft voor hel Parijse Palais de la Mutua nt vrij heftig gedemonstreerd tegen een daar te houden anti-lcoloniale ver gadering. Toen de politie ingreep, zet ten de demonstranten later hun pro- test-ache voort op de beroemde bou levard Saint Michel, waar het echter, zoals deze foto laat zien. opnieuw tot een treffen met de politie kwam. een algemene loonmaatregel (bet verleggen van de richtlijn), omdat aldus geen rekening zou kunnen worden gehouden met de economi sche situatie in de verschillende bedrijfstakken. 3. De werkgeversorganisaties zyn bereid mede te werken aan het invoe ren van een meer gedifferentieerd ioonbeleid, hetwelk in 1956 zal mo gen lelden tot een verhoging van het gemiddelde Nederlandse loonniveau met maximum 3 procent. Een gelei delijke tenuitvoerlegging wordt hier bij verondersteld. - De vertegenwoordigers van de landbouw wensen hierbij te zien aan getekend, dat zy de voorgestelde dif- ïerentiatiemogeiykheid te ruim ach- De werkgeversorganisaties zijn van oordeel dat deze voorstellen op ruime wijze' beantwoorden aan de rekenkundige conclusies waar omtrent in het stichtingsbestuur overeenstemming bestond. De werknemersvertegenwoordi gers zagen in deze conclusies geen aanleiding in hun aanvankelijke voorstellen wijziging te brengen. Bovenstaande gang van zaken leidde ertoe dat geen overeenstem ming werd verkregen. Noodlanding gelukt Britse straaljager kwam bij Venlo neer. In spanning hebben verscheidene inwoners van Venlo vrijdagmiddag omstreeks zes uur een straaljager gevolgd die daar slechts af en toe onder het laaghangende wolkendek zichtbaar was en kennelijk in moei lijkheden verkeerde. Een dicht re gengordijn verminderde het toch reeds geringe zicht nog aanzienlijk. Nadat het toestel ongeveer een kwartier had rondgecirkeld bleek het vliegtuig uit cLe lucht te zijn: het had een perfecte noodlanding gemaakt op een stuk bouwland nabij de rijks weg VenloNijmegejuist buiten Venlo. Het toestel was na een spoor van ongeveer 100 meter lengte door de akker getrokken te hebben, tot stil stand gekomen tegen een paar rog- gemijten, op 40 meter afstand van een ooerderij. Twee gelukkige vliegers van de Engelse koninklijke luchtmacht stapten zonder enig letsel uit het bemodderde Gloster „Meteor"-les- vliegtuig. Zij verklaarden dat het vliegtuig brandstofgebrek had ge kregen. Negerstudente van de universiteit verwijderd. Studentenleiders in Alabama heb ben verklaard dat zy Instemden met de maatregel die de raad van beheer van hun universiteit genomen heeft tegen Autherine Lucy, de negerstu dente. De president van de studentenor ganisatie, Walter Flowers, zei: „de raad van trustees kon niet anders handelen". Miss Lucy is door dc raad van be heer van de universiteit van Alaba ma verwijderd, omdat zij „door haar beschuldigingen de standing van de universiteit van Alabama en van de personen die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken op deze uni versiteit, naar beneden had gehaald". Gemeenschappelijke Frans-Marokkaanse verklaring De Franse regering heeft vrijdag de erkenning van de onafhankelijk heid van Marokko, compleet met eigen leger en diplomatie, vastge legd in een gemeenschappelijke Frans-Marokkaanse verklaring. De Marokkaanse minister Guedi- ra verklaarde dat de verklaring en het protocol van nu af de plaats innemen van het verdrag van Fez. Marokko is bevrijd van de Franse protectie. Pineau en premier Si Bekkai heben vrydag voorts een aantal brieven uitgewisseld, waarin be paald wordt: 1) Dat Frankrijk tijdens de overgangsperiode de Marokkaan se buitenlandse betrekkingen bljjft behartigen. 2) Dat de Marokkaanse rege ring geen wyziging zal brengen in het monetaire en financiële re giem, zolang de nieuwe modalitei ten nog niet zyn vastgelegd. 3) Dat op 12 maart in Rabat of Parijs een Frans-Marokkaanse commissie zal bijeenkomen om te bepalen hoe Frankrijk zal helpen bij de oprichting van een Marok kaans leger. 4) Dat op 10 maart in Rabat een andere Frans-Marokkaanse commissie een begin zal maken met de bestudering van de over dracht der administratieve be voegdheden. ....is het 75 jaar geleden, dat door toedoen van prof. mr. A. E. J. Modderman het Neder- lands wetboek van strafrecht liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiB Het Zweedse schip Ecuador", dat woensdag op de Wester- M gronden bij Terschelling vast- j= liep. moet thans als verloren worden beschouicd. Vrijdag- H middag is het schip gebroken; het achterschip is reeds gedeel- H telijlc onder water verdwenen. M De bemanning heeft inmiddels het schip verlaten. (Luchtopname A.N.P.-foto) lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Ereraad" wil Westerling vérhoor afnemen Onder voorzitterschap van de heer P. J. Gaillard de voorzitter van de Nederlandse conservatieve partij is een ereraad gevormd, die van Westerling rekening en verantwoording zal verlangen over de wijze, waarop deze de „belang rijke bedragen" heeft besteed, die naar de' raad mededeelt, hem ter hand zijn gesteld. De raad is van plan de volgende week een zitting te houden. Aan Westerling zal een oproep ge zonden worden om te verschijnen: of hij er gevolg aan zal geven, is nog niet bekend. Naar de secretaris van de ere raad verklaard heeft, wordt Wester ling verdacht van verduistering. De ereraad is gevormd zo zeide hij om Westerling in de gelegenheid te stellen verantwoording af te leggen over zijn handelingen. Mocht hij wei geren te komen, dan zal een klacht worden ingediend bij de officier van justitie. Dit zal eveneens gebeuren, als bij het verhoor door de ereraad zijn schuld komt vast te staan. Lid van de ereraad zijn behalve de heer Galliard, de heer Kuiper als se cretaris, ir. Joosten en mej. Wilschut als financiers van Westerling, de heer Simons, die bij het voormalige K.N.I. L. heeft gediend en de heer Schoonen, die lid is van het veteranenlegioen. Naar de heer Kuiper nog mededeelde, zal na afloop van de zitting, die waar schijnlijk in Utrecht of in Amersfoort zal worden gehouden, het resultaat worden bekendgemaakt. Boelganin en Kroesjtsjew naar Denemarken? Naar van betrouwbare zyde wordt vernomen zou de Deense premier, Hansen, die zich thans in Moskou bevindt, het plan hebben om premier Boelganin van de Sowjet-Unie en partysecretaris Kroesjtsjef naar De nemarken "it te nodigen. Bezorgdheid in Engeland In een te Amman uitgevaardigd koninklijk besluit is medegedeeld, dat de Britse generaal John Glubb, ook wel genaamd „Glubb Pasja", op verzoek van koning Höessein is afgetreden als chef van de gene rale staf van het Jordaanse leger, het z.g. „Arabische Legioen". Generaal Glnbb, die het legioen sinds 1939 heeft aangevoerd, is vervangen door zijn naaste mede werker, brigade-generaal Kadi Inab. De generaal is vrijdagochtend per vliegtuig naar Londen vertrok ken. Het dienstverband van kolonel Patrick Coghill, die hoofd van de inlichtingendienst van het legioen was, is eveneens beëindigd. Voorts zijn kolonel Salim Karad- sjeh en de majoors Elim Jumian en Abdoel Karim gepensioneerd. Deze besluiten zijn gevallen na Jor- danië's beslissing, om niet toe te tre den tot het verdrag van Bagdad, dat voorziet in de organisatie van de ver dediging van het Midden-Oosten. Nadat zich te Amman wanordelijk heden hadden voorgedaan in verband met het voornemen van de toenmalige Jordaanse regering, om wel banden met de Bagdadse verdragsorganisatie waartoe Groot-Brittannië, Pakistan, Turkije, Irak en Perzië behoren, ter wijl de Verenigde Staten door waar nemers vertegenwoordigd zijn aan te knopen, is van bepaalde anti-wes terse Jordaanse zijde de eis gesteld om de Britse officieren in het Jordaanse leger dat met behulp van Britse fi nanciële steun in stand wordt gehou den te doen vertrekken, mede om dat het Arabische Legioen een einde Vragen aan Zeeuws-Vlamingen DE VRIJE VEREN STAAN WEER in het middelpunt van de belangstelling: voor- en tegenstan ders van tariefheffing komen met allerlei argumenten aandragen en hier en daar zijn reeds heftige dis cussies aan de gang. Gisteren heb ben wij een aantal Zeeuws-Vlamin gen gevraagd, wat zij van dit pro bleem dachten, maar wie veronder stelt, dat hierover grote eenstem migheid heerst, vergist zich. Men zou bijna zeggenzoveel Zeeuws- Vlamingen, zoveel zinnen Dit verklaarde burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg: „Ik ben géén voorstander van vrije veren. Wij moeten blij zijn, dat we tijdens de wederopbouw- ttjd van gratis overtochten kon den profitere'n. maar het spreekt vanzelf, dat nu een redelijk be drag moet worden betaald. Des tijds heeft een minister weliswaar beloofd de veren vrij te -ma ken, maar ik geloof dat dit een belofte uit een bewogen gemoed was, een losse opmerking, waar aan men geen waarde moet hechten. Het beste systeem zou zijn één klasse, mét betaling, doch tevens met faciliteiten voor hen, die dagelijks op en neer gaan, zoals arbeiders en scholie ren." Nu de andere opvatting, en zij werd. geformuleerd door de burge meester van Breskens, de heer J. A. Eekhout. „Ik ben pro vrije veren. De bootdiensten zijn immers een ver lengstuk van de rijksweg en de overheid dient er daarom voor te zorgen, dat het verkeer hier zo 2oed mogelijk èn kosteloos gaat. Sinds de vrije veren zyn inge voerd, is West Zeeuwsch-Vlaan- deren meer op „Holland" georiën teerd dan vroeger. Een tarief zou slechts een druppel op de gloeiende plaat betekenen. Voor de Belgische zomergasten is het bovendien een kosteloze attrac tie, die zonder twijfel mensen naar hier trekt. Een soortgelijke mening was ook de rector van het Koningin Wilhel- minalvceum, de heer A. Hoolhorst, toegedaan: „Veren d'cnen vry te zijn. Wij moeten ieder obstakel tus- seA ons en de rest van Nederland wegnemen." En de heer R. de Smit, technisch ambtenaar van het waterschap „Het Vrije van Sluis" verklaarde: „Wij zijn toch al ge dwongen ons op België te oriënteren en daarom dienen de veren vin te blijven. Wij behoren bij Nederland en als men nu geld wil om naar overig Nederland, te gaan, dan kan men even goed de grenspalen in de Schelde zetten ANDERE MENINGEN. Tussen deze uitersten bewogen zich de opvattingen van anderen, die wij hun mening vroegen. Wij noteerden de volgende antwoorden: De heer B. Bierhoff, directeur P. T.T.-kantoor, Terneuzen: „Tarieven? Best, maar dan niet voor de Zeeuws-Vlamingen zelf. Er zit aan die vrije veren een gevaarlijk kant je, want Belgen en Nederlanders maken in de zomer een goedkoop boottochtje door zo-maar neen en weer te gaan op het promenadedek van TerneuzenHoedekenskerke. Overigens moet men het principe van de vrije veren niet loslaten voor de Zeeuws-Vlamingen." Caragador De Meijer, Terneu zen: Een tarief is zeer op zijn plaats. Van dc opbrengst kunnen de verbindingen verbeterd wor- Vervolg op pag. 2) aan de ongeregeldheden heeft ge maakt. Ontevreden leiders der in Jorda nië vertoevende, Arabische vluch telingen uit Palestina hebben ver klaard, dat de bevelhebbers van 't Jordaanse leger „kogels tegen vreedzame betogers" hadden ge bruikt. Sir Anthony Eden, de Britse eerste minister, heeft het kabinet bijeen ge roepen voor een bespreking van het ontslag van Glubb Pasja als opperbe velhebber van bet Arabische Legioen. Het Foreign Office noemde in een bekendmaking het ontslag van de schepper van het modern bewapende leger van Jordanië een onverwachte gebeurtenis die ernstige bezorgdheid heeft gewekt. KORTE PREDIKATIE DE SLAAP VAN DE SCHULDIGEN Slaapt nu maar en ritst.... (Markus llf vers hl). Geen mens lijkt onschuldiger dan wanneer hij slaapt. Zelfs dc grootste misdadiger krijgt, slapend, de on schuldige trekken van een zuigeling. Maar de slaap is bedrieglijk, want de onschuld, die zij voortovert, is schijn De bijbel zegt onomwonden, dat onze onschuldige slaap" ons dien in de schuld kan verstrikken De slaap al thans, waarin de discipelen in Geth- sémané zijnweggezakt, is een zeer schuldige slaap! Tervrijl zij daar zon der weerstand liggen, krijgt de dui velse infectie vat op hen. Hun Mees ter strijdt de doodstrijd. Maar zijn drie vrienden, die Hij heeft meegenomen om niet helemaal alleen te zijn in de ze verschrikkingom met Hem te wa ken zij slapenOok deze laatste bittere teleurstelling wordt de Hei land niet bespaard Terwijl Hij wor stelt voor hen, kiezen zij slapend de kant van de tegenpartij. Zijn drie trouwste vrienden maken de schuld vol. En Jezus blijft alleen. De tegen partij waakt en deze vrienden bieden hem nog slapend de helpende hand in het uur der beslissing. Deze weken, waarin wij het grote lijden van onze Heer gedenken, kun nen wij alleen in de diepste ootmoed doorbrengen. Want als één ding dui delijk wordt, dan is het, #ct wij liet er toch we1 volledig bij hebben laten zit ten. Wij kunnen óns verontwaardigd vergapen aan de fel hatende vijanden. Maar laten wij onze ogen niet sluiten voor de schuldige, ontrouwe vrienden, die wij zijn. Er is er maar Eén, die torenhoog boven heel dit droeve schouwspel uitsteekt. Dat is Jezus Christus, die waakt en vecht en bidt e:i lijdt voor ons allen, schuldigen! In het beslissende ogenblik hebben wij alles verloren laten gaan. Maar zelfs nu brengt zijn stem 'ons vol liefde het evangelie: „Slaapt nu maar en rust". De strijd is gestreden, want Ik heb gewaakt! Uw vuile handen ga Ik schoonwassen. Uho schuldige hart ga Ik reinigen. Terwijl de mensen slapen open Ik het Koninkrijk voor hen. Hebt u deze Eenzame al gezien, die waakt? Geeft u Hem de aanbidding van uw hart en van uw leven. Hij alleen i-s onze toevlucht. Er is voor een schuldig mens geen Heiland be halve Hij.' Breskens J. H. van Beusekom. DE VERWACHT... OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met en kele verspreide buien en opklarin gen. Overwegend krachtige westelij ke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1