KA PP Garantieprijzen tarwe en suiker vastgesteld Iditte tanden Prfeee adem toefde n/eawe &o/gatef SKETCH LEZERS SCHRIJVEN IWITSALM UIISIIA ruwe. rode handen KAMER VERDIEPTE ZICH IN DE SUCCESSIERECHTEN en de prentbriefschatkaarten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1956 Van oogst 1956. De redering' heeft de garantier Ïirtjzon voor tie producenten van arwe en suilier van de oogst 1956 vastgesteld op respectievelijk J' 26 52.35 per 100 lig, aldus deelt u».t ministerie van landbouw, visr fteiij en voedselvoorziening mede. Bij deze prijzen, die gebaseerd zijn op de garantieprijzen voor de oogst 19a5, is rekening gehouden met de op 13 februari j.l. ingegar ne verhoging van de uurlonen voor de landarbeiders. Bij de prijs voor de suiker is voorts rekening gehouden met de stijging van de verwerkingskosten van de suiker fabrieken als gevolg van hogere brandstoffenprijzen. Het is gebruikelijk, dat de garan tieprijzen van de landbouwprodukten worden vastgesteld op basis van de meest recente berekeningen van het landbouw economisch instituut. Als gevolg van een wijziging in het gysteem van berekening was het, te gen de aanvankelijke verwachting van het landbouw economisch insti tuut in, niet mogelijk tijdig inzicht te verschaffen in de produktiekosten voor het oogstjaar 1956. Mede gelet op het reeds vergevorderde seizoen js de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening van mening, dat Jaarverslag van de V.A.R.A. verschenen „In ons werk voor de omroep z\jn in het afgelopen jaar hoop en teleur- tellingen ons deel geweest", aldus et jaarverslag van de VARA over 1955, dat dezer dagen is verschenen. Met betrekking tot de door de VARA geleverde prestaties op het terrein van geluids- eri beeldomroep is men piet ontevreden, evenmin als over de ontwikkeling van het ledental, dat in het verslagjaar steeg van 346.998 tot 879,196 (en dat toen het verslag ver scheen do 386,000 reeds gepasseerd was). De teleurstelling betreft in de eer ste plaats het weer voor onbepaalde tijd uitstellen van een wettelijke re geling van het radiobestel. Door het falen van de regeerkracht op dit punt blijven tegenstellingen omtrent de omroep onnodig lang gehandhaafd. Tegenstellingen over de wenselijkheid ener ontwikkeling zoals onze radio historie die te zien heeft gegeven, dan wel in meer gecentraliseerde richting. Wij menen ook, aldus het verslag, dat de VPRO in gebreke blijft door enerzijds te suggereren, dat z(j een concreet pian gereed heeft tot een omroeporganisatie afwijkend van de bestaande, doch anderzijds na te laten, dit plan in druk te doen verschijnen en het ter discussie te stellen Ook de studiobouw is volgens het verslag één lijdensgeschiedenis. Los van de kwestie van het bouwvolume was er met de adjunct-regeringscom missaris over de financiële vraag stukken vrijwel overeenstemming be reikt. In december 1954 kwam deze functionaris door een tragisch onge val om het leven. Met mr. Kesper, de regerings-commissaris, werden de be. sprekingen op dit punt hervat en moeilijkheden voorzag het VARA-be- stuur daarbij niet meer alsmr. Kesper maar gebleven was. Echter op 1 november 1955 trad de rege rings-commissaris af, met het gevolg dat de besprekingen over de financie ring opnieuw konden beginnen. Rotary-stichting verléent 128 studiebeurzen Door het internationale hoofd-bu- reau van de Rotary is bekendge maakt, dat 128 studiebeurzen ter be schikking zijn gesteld voor veelbelo vende afgestudeerden in 32 landen, W.o. Nederland, voox- studie in 't bui tenland tijdens het academisch jaar 1956-1957. Deze beurzen zijn gemid deld 2500 dollar groot en zgn bedoeld ter dekking van alle kosten. Sedert 1947 het jaar, waarin de stichting ter ere van de grondvester van de Rotary-gedachte, Paul Harris, werd opgericht -zijn studiebeurzen ver leend aan 833 jónge mannen en vrou wen uit 61 landen. Het totaal bedrag hiervan overtreft reeds de 2 miljoen dollar. De beurzen worden verleend zonder rekening te houden met ras, nationaliteit of geloof. voor het vaststellen van de garantie prijzen voor tarwe en suiker, de re sultaten van dit onderzoek niet kun nen worden afgewacht. Daarom heeft de regering besloten de garantieprij zen vast te stellen. De prijs voor tar we geldt voor een produkt van gezon. de doorsnee kwaliteit met een vocht gehalte van 17 pet bij levering franco pakhuis handelaar. Rembrandts tussen oude rommel Achtentwintig tekeningen van Rembrandt, waarvan aangenomen werd, dat zij verloren waren ge gaan, zijn onlangs tussen een hoop oude rommel in een gewelf van een kasteel in Krakau teruggevonden, zo heeft het Poolse nieuwsagent schap P.A.P. in een radiouitzen ding bericht. Volgens het bericht van P.A.P. be vinden de tekeningen zich nu in de verzameling van ae afdeling voor frafische werken van de Össolinski- ibliotheek te Warschau. In de uitzending werd voorts ge zegd, dat de Nederlandse kunstex pert, professor Hofstede de Groot, voor cfe tweede wereldoorlog een ex pertise heeft gegeven, waarin hij be vestigde, dat de tekeningen authen tiek waren. Vragen over toepassing van kleuteronderwijswet Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Peters aan de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk vragen gesteld over de toepassing van de kleuteronderwijs wet. De minister heeft hierop geant woord, dat hem niet bekend is hoe veel schoolgaande kleuters de toe gang tot de kleuterschool op 1 janua ri moest worden ontzegd. Hij is ech ter van mening, dat tijdens een rui me overgangsperiode de wettelijke voorschriften met soepelheid toege past moeten worden en dat niet clan in uiterste noodzaak de toegang tot de kleuterschool moet worden ont zegd. Toch moet er ook op toegezien worden, dat er niet te veel kleuters per school of lokaal worden toegela ten. „Zwarte kunst" in Brits Lagerhuis. Het Britse lagerhuis debatteer de donderdag in alle ernst over „zwarte kunst". Een socialistisch lid bracht dit ongewone Onderwerp ter sprake toen hij mededeelde dat één van zijn kiezers door detec tives van Scotland Yard was bezocht voor een onderzoek naar „zwarte kunst en hekse rij". Lloyd George voerde ter ver verdediging van Scotland Yard aan, dat de detectives op een te lefonisch gegeven inlichting, dat zwarte kunst bij de persoon in kwestie werd bedreven, hadden gehandeld. „Wat is dat?" vroeg er iemand. „Het tegenovergestelde van witte kunst" antwoordde Lloyd George. Andere parlementsle den wensten te weten wat witte kunst dan was. „Ik kan niet verder gaan dan te zeggen dat het magie is, be dreven zonder de hulp van de duivel", antwoordde de minister van binnenlandse zaken, „ik neem aan, dat de andere met zijn hulp bedreven wordt". Communistisch gewroet in Indo-China duurt voort Jaarrapport van Z.O.A.V.O. De door de Verenigde Staten, Frapkryk, Groot-Brittannië, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Thailand, de Phi- lippijnen en Pakistan gevormde Zukl- oostaziatiscke Verdragsorganisatie heeft haar eerste jaarrapport uitge geven, waarin wordt verklaard, dat ondergronds gewroet In bepaalde ge bieden van Indo-Ohina voortduurt, „waarin de hand van de (communis tische) Vietminh kan worden ge zien", hetgeen „zeer verontrustend" wordt geacht. Volgens het rapport hebben de le- den-staten, buiten de verleende mili taire hulp, ook nog voor meer dan 700.000.000 dollar economische steun verleend aan Z.O.A.V.O.-landen. „Definitieve vorderingen zijn ge maakt bij het opvoeren van de ge vechtskracht der strijdkrachten van de aangesloten landen. De plannen der militaire deskundigen voor ge- nteenschappeiyke aanwending dezer strijdkrachten in een noodtoestand nemen thans vaste vorm aan," De militaire hulp, die de Verenigde Staten volgens tweezijdige overeen komsten aan Pakistan, de Rhilippij- nen en Thailand verlenen, is aanzien lijk toegenomen. Nieuwe heerlijke smaak! tDe verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! fjL Het zuivere, werkzame 'J schuim houdt Uw mond fris pn gezond- ct Standaard tube 44d. Familietube f l- Nieuwe lage prijs! y Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. f Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Kunstveiling ten bate van kankerbestrijding. De grote landelijke veiling van kunstwerken en kunstvoorwerpen, die voor dat doel uit particulier be zit zijn afgestaan aan het Koningin Wilhelmina Fonds zal worden ge houden op 7 en 8 maart a.s. 's mid dags van 4 tot 5.30 uur en 's avonds van 7.30 tot 10 uur, in gebouw „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Am sterdam. De collectie, omvattende oude en moderne schilderijen, antiquiteiten, meubelen, goud en zilver, enz, is té bezichtigen op 5 en 6 maart a.s. in hetzelfde gebouw, telkens van 10 tot 5 uur. De catalogus voor deze veiling ten bate van de kankerbestrijding ver meldt een rijke schakering aan schen kingen, die voor dit doel uit alle de len van het land werden ingebracht, zodat'er voor een ieder, iets te koop is. L'Express weer weekblad. Het Franse weekblad l'Express, dat opgericht in 1953, in oktober van het vorige jaar dagblad werd om als zodanig de politieke campagne van oud-premier Mendès-France doeltref fender te kunnen steunen, wordt met ingang van 9 maart wederom week blad. De hoofdredacteur, Servan- Schreiber, maakte dit donderdag in een hoofdartikel op de voorpagina van l'Express bekend. De redenen, die hij voor de wijziging noemt zijn „de moeilijkheden, waarmee de krant in de huidige omstandigheden heeft te kampen, financiële kwesties, het ont staan van het republikeinse front en de gebeurtenissen, die daarop volg den". Bioscopen in Bergen op Zoom een week dicht. De bioscoopexploitanten van Ber gen op Zoom zijn het niet eens met een raadsbesluit, dat de vermake lijkheidsbelasting op filmvoorstellin gen uil handhaven op 35 procent. Als argument voeren zij aan, dat voor circusvoorstellingen, mode shows en voetbalwedstrijden een ta rief geldt van 20 Bovendien be togen zij, dat de ontvangsten aan vermakelijkheidsbelasting op bio scoopvoorstellingen sedert 1947 bij na verdubbeld is, maar dat het be zoekersaantal in diezelfde periode met 50.000 is achteruitgegaan. Zij zullen nu' maatregelen treffen, die ertoe zullen leiden, dat de gemeen te Bergen op Zoom niet meer zal ontvangen dan wanneer het tarief 20 procent was geweest. Om dit plan voor te bereiden zullen do ex ploitanten een week him theatei's sluiten. (Advertentie). toll .zijn trouwe rokers mei honderdduizenden Weet I7 w aai'oni? Om.lat •»JÜ goéd j»! «O et iys in ceUaphfiaii (Advertentie). Friese beschuit Te weinig en te veel democratie. Al leven wij in een democratische staat, toch kan men zich vaak erge ren aan de totaal verouderde menta liteit waarvan zekere bevolkingsgroe pen ook heden nog Llijk geven. Daar is bv. de kwestie van de ve ren: niet alleen bij het veer Vlissin- gen-Breskens, maar ook reeds se dert jaren bij dat van Terneuzen- Hoedekenskerke bestaat een ergerlijk onderscheid tussen eerste en tweede klas. Behalve bij de van een zg. roefje voorziene boten, is het verschil zo op vallend, dat men geneigd zou zijn de tweedeklas-passagiers met de beruch te tussendeks-reizigers van de vorige eeuw te vergelijken, die de boten der landverhuizers Lot een sociaal schan daal maakten. Het mag overdrijving schijnen maar in dezen gaat het gezegde niet op dat „alle overdrij ving schaadt", In tegendeel, laten wij het de deftige eerste klassers die zich generen temidden van het profanum vulgus de bewuste veerboten te be treden maar eeiis duidelijk maken dat het hier een ten dele nog slechts dreigend sociaal euvel betreft dat opnieuw te onzent ingang wil verkrij gen: een gevolg van de hoogconjunc tuur wellicht. Hoort men niet aller wegen onder ambtenaren en zakenlie den de klacht over nivellering en de roep om denivellering weerklinken? Het omgekeerde kan zich intussen ook voordoen. Wanneer men in de zelfde P.Z.C. die het euvel der veer diensten aan de kaak stelt oud-hoog leraar Gerretson bij herhaling als „de heer" Gerretson vermeld ziet, ter wijj de eretitels van onze minister president in den brede en bij herha ling worden uitgemeten is 'dit een voorbijzien van de werkelijke propor ties dat niet zozeer een sociaal on recht moet geheten worden als wel een gebrek aan stijlgevoel; „Ere wien are toekomt". Met het woopd „minis ter-president" eren wij de heer Drees voldoende om hem piot bij voortduren het predicaat dr. toe te kennen, voor al wanneer hg meteen oud-hoogle- raar te maken krijgt die bovendien als zodanig toch zeker ztjn sporen verdiend heeft, al mag men in politi- eis nog zozeer met hem van mening verschillen. Of was er soms sprake van een An dere heer Gerretson, die niet indertyd als Geerten Gossaert zijn dichter naam gevestigd heeft Goes Dr, D. A. de Graaf. Oostsingel 148. Noot van de redactie, Het gebruik van de titulatuur is een „teer' punt, waarover de meningen verschillen. Sedert het begin van deze eeuw be staat er een neiging om het gebruik van titels tot een minimum te beper ken, althans in Nederland en de An gelsaksische landen. In het algemeen mag wel gecon stateerd worden, dat men na het woord „heer" niet meer een titel ver meldt. Dat is ouderwets geworden. Men zegt en schrijft niet meer „de heer professor". Wel echter wordt na de vermelding van een functie nog vaak de titel genoemd. Bijvoor beeld: „ministerpresident dr. W. Drees", of „voorzitter dr. L, G. Kor- tenhorst". Het spijt ons. dat wij het met dr. D. A. de Graaf oneens moeten zijn, maar liet staat aan de heer de Graaf vrij om propaganda te maken voor een intensiever gebruik van de titu latuur. Russen wensen basis op magnetische Zuidpool. Radio Moskou heeft bericht, dat de Russische Zuidpoolexpeditie het plan heeft, volgend jaar een nieuwe basis op de magnetische zuidpool te vesti gen, De Russen hebben reeds een volle dige basis opgebouwd in Queen Ma ry-land, welke basis al in vol bedrijf is. Maar Radio-Moskou zei, dat na uit gebreide luchtverkenning besloten was, een tweede grote basis op de magnetische zuidpool op te bouwen. Op 24 februari vlogen Russische geleerden, die op zoek waren naar een geschikte plaats voor een nieuwe basis, over de magnetische Zuidpool. Volgens Radio-Moskou zal het tweede russische wetenschappelijke station in juli 1957 in bedrijf geno men kunnen worden. Advertentie). worden gaaf en zacht met KOSTEN AMENDEMENTEN: 30 MILJOEN Staatssecretaris tot enkele concessies bereid. (Van onze parlementaire redacteur) De wijziging van de wet tot hef fing van de rechten van successie van schenking en van overgang, waarmee de Tweede Kamer zich nu reeds eiiigo tijd bezighoudt, brengt een gunstiger regeling dan de beslaande, dat wil zeggen voor hen, die deze rechten moeten be talen. Niet voor de staat, want er zal ongeveer 10 miljoen minder in de schatkist vloeien. Dit bedrag wilde de staatssecreta ris van financiën, dr. Van den Berge, wel offeren. Zelfs liet hij doorscheme- meren op enkele punten nog wel ver der te willen gaan, maar in geen ge val was hij bereid toezeggingen te doen tot een bedrag als verdiscon teerd was in de ongeveer 30 amende menten, die de kamerleden op het wetsontwerp hadden ingediend. Die amendementen zouden n.l., wanneer zij werden aangenomen, nog eens 30 miljoen aan de staat kosten en dat op een totale opbrengst van de rech ten van ongeveer 117 miljoen per jaar. De staatssecretaris, het wets ontwerp verdedigende, hield vol, dat van een technische herziening ge sproken moet worden, hoewel enige materiële veranderingen worden in gevoerd. Hij waarschuwde ertegen, bij deze gelegenheid te raken, aan controver- sionele punten; dat is bij de techni sche herziening van de wet op de om zetbelasting ook niet gebeurd. Van daar de weigering van de regering om bij deze herziening principiële punten te betrekken, bijv. of het al of niet zedelijk geoorloofd is de succes sierechten in een rechte lijn te heffen in verband met de betekenis van het gezin in de maatschappij. Dr. Van den Berge gaf toe, dat de algemene belastingen tot dusverre zwaar waren. Zy z(jn echter vermin derd en er Is een evenredige drukver- minderlng toegepast, die zich ook in de successiewet manifesteert. Het doen van aangifte is moeilijk, zo er kende hij tegenover enkele afgevaar digden. Internationaal toernooi van Toni do op Pinkster De Goese handbalvereniging Tonido houdt ook dit jaar weer een interna tionaal toernooi. Het ig vastgesteld op eerste pinksterdag en reeds nu staat vast; dat uit Duitsland zullen komen Bad Soden, Eintracht Duiken en Darmstadt. Voorts hebben uit ons land reeds ingeschreven Eindhoven (met een dames- en een herenelftal) en Fortuna uit Bergen op Zoom. HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P U.+N.AF U—N.A.P U.—N.A.P. 3 maart Vlissingè'n 6.00 1.95 18.25 1.74 12.30 1.99 Terneuzen 6.30 2.12 18.56 1.91 0.26 1.96 13.00 2.12 Hansweert 6.59 2.24 19.24 2.08 1.00 2.13 13.31 2.29 Zierikzee 7.20 1.28 19.43 1.28 0.32 1.47 13.03 1.71 Wetueldinge 7.39 1.51 20.03 1.51 0.59 1.69 13.25 1.94 £9. Kappie en de Maat waren in de beschadigde kapiteins hui van het wrak dooi ge drongen en speurden nu ijverig naar het kastje, waarin de schat zich zou moeten bevinden. Maar be halve een aantal krabben, die de indringers veront waardigd met hun ogen-op- steeltjes aankeken, was er niets bijzonders te ontdek ken. Kappie keek eens naar de flarder) van het visnet en naar het beschadigde dak van de kapiteinshut. „Misschien heeft een vis ser het opgehaald", dacht pij. ..De stuurman van de Kraker heeft het vast niet nieegenomen, Die had al leen een kist bij zich en die jieb ik hem afgepakt," Weinig 'vermoedde hij, dat de stuurman intussen aan poord van de Ki gak was ge komen. om het kistje terug te halen. ..Dit is de .ast", zei hij tegen de stoker. „Ik zal er die twee in de gaten". Maar de Meester en Okkl deden geen poging om tussenbeide te komen. Zij wisten wel, wat er in die Ifist zat en keken vol leedvermaak toei hóe de atqyr- Er zulen evenwel aangiftebiljetten komen, waardoor het aangeven van eenvoudige boedels gemakkelijker wordt. De staatssecretaris gaf in een lange speech zijn oordeel over veel en velerlei punten, die de leden ter sprake hadden gebracht. Geheel over tuigen kon hg hen niet. Dat bleek by de behandeling van de artikelen van het wetsontwerp en de daarop inge diende amendementen, waarmee de Kamer donderdag in de late namid dag begon en die vrijdag zal worden voortgezet. Vrijdag zal ook over de. amendementen worden gestemd. (Advertentie). Inkijken. Hou jij man grettig de kist opende. „Pap! Smerriel Brei!" bulderde de stuurman te leurgesteld, toen hij de inhoud van de kist zag. „Alle duivels!" „rfeem he{ maar mèe", zei de Meester plagend, „misschien kun je het nog eten". „Ik zal het JOU laten eten!" schreeuwde de stuur man. En razend van drift smeet hij de hele kleverige inhoud over de Meester heen. Hij is de hoogste Met het oog Is het moeilijk de hoogte van een toren te schatten. Er zijn mensen, die vinden dat de Martinitoren in Groningen hoger lijkt, maar het staat onomstotelijk vast, dat de Domtoren In Utrecht met z'n trotse 112 meter in ons landje de hoogste is. Als men over de kwaliteit van verpakte soepen zijn mening wil geven, dan komt daar geen duim stok aan te pas; dan komen andere maatstaven In het geding. Iedereen, die eenmaal OXO heeft geproefd, zal met stelligheid durven beweren dat elke OXO soep, wat betreft geur, smaak en kwaliteit vér aan de spits staat. En geen wonder, want alleen de beste grondstoffen worden voor OXO soepen gebruikt. De naam OXO is U daar borg voor. soep is de beste! „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicelllsoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8