Wet beperking cadeaustelsel in werking getreden f klankbord 1 Ike: Republikeinen kunnen nog kiezen SECRETARESSE VAN PRINSES BEATRIX KENT DE STUDENTENWERELD VRIJDAG 2 MAART 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESCHERMING VAN CONSUMENT (Vart onze parlementaire redacteur) Op 1 maart trad de wet beperking cadeaustelsel in werking, een wet, die gevolgen heeft voor de consument, maar ook en in be langrijker mate voor de handel en de fabrikanten. Het bedrijfsleven werd hiermede verrijkt met een stuk wetgeving, waarvan het nut in de de kringen van de belanghebbenden sterk wordt betwijfeld. Vooropgesteld moet worden, dat zij het cadeaustelsel niet uitbant. De bedoeling is slechts het cadeaustelsel te beperken en met name de uitwassen daarvan. Vaagheid over wat wel en niet mag Volgens de wet blijft geoorloofd: tot ongelimiteerde bedragen ge schenken te verstrekken in de vorm van geld of geldswaardig papier; b. geschenken te verstrekken in de vorm van lichamelijke zaken, die brancheverwant zijn met het norma le assortiment van de verkoper; c. geschenken beschikbaar te stel len, die aan ieder, zonder onder scheid, worden uitgereikt; die ver strekt worden aan wederverkopers en daarmee gelijk te stellen groepen van personen; die hoewel bran chevreemd consumptieverwant zqn met het verkochte hoofdartikel, mits zodanige geschenken voorzien zijn van een bij normaal gebruik in het oog vallend onuitwisbaar recla- memerk; die als kleinigheden van ge ringe waarde kunnen worden aange merkt, alsmede die, waarvoor door de daartoe aangewezen instanties ontheffing of vrijstelling van enig verbod is verleend. De toepassing van het kortingstel sel evenals het verlenen van diensten blijft volgens de wet toegestaan. Verboden Verboden wordt in het kort ge zegd in verband met de uitoefe ning van een bedrijf: a. branchevreemde goederen als geschenk aan te bieden of te vef- b. een recht tot gebruik van bran chevreemde goederen aan te bieden of te verstrekken; c. branchevreemde goederen tegen een schijnprrjs aan te bieden of te verstrekken; d. het aanbieden of het verrichten van koppelverkoop van een hoofdarti kel met een branchevreemd artikel met de kennelijke bedoeling hef ver strekken van geschenken te camou fleren; e. de mogelijkheid te bieden tot deelneming aan wedstrijden, loterijen prijsvragen, enz. met branchevreem de goederen als prijzen; f. branchevreemde geschenken door derden als geschenk te doen verstrekken. Het blijft voor de fabrikant vrij cadeaus te verstrekten aan de win kelier. Het gaat bij <feze wet uitslui tend om de bescherming van de con sument. Bezwaren Er zijn tegen deze wet talrijke be zwaren ingebracht. Indien er, wat het cadeaustelsel betreft, van een probleem sprake is, dan doet het zich toch maar in enkele branches en dan nog in onbetekenende mate voor. Bo vendien brengt het feit, dat de toe standen en verhoudingen in de ver schillende branches vaak zeer sterk verschillen, mede, dat deze materie in de ene bedrijfstak op een totaal andere wijze zou moeten worden geregeld dan in een andere. Daarom zou het, naar de belang hebbenden menen, veel beter zijn de vraag, óf er moet worden geregeld, evenals de vraag, hóe er moet wor den geregeld per bedrijfstak te zien. Verkiezingen in Oostenrijk. De Oostenrijkse nationale raad heeft met algemene stemmen zichzelf ont bonden. De verkiezingen zijn vastge steld op 13 mei. Eenparig is ook aan genomen een motie van de regerings partijen (de volkspartij en de Socialis ten) met het verzoek aan de president om de sluiting van de zevende wetge vende periode van de raad op 17 maart te bepalen. LIEVER OMGEKEERD De pre sident van een plaatselijke rechtbank in Hollywood heeft met zichtbare te genzin de blonde filmster Marilyn Monroe een boete van 56 dollar op gelegd wegens het zonder rijbewijs besturen van een motorvoertuig, het te langzaam rijden en het niet voor de rechtbank verschijnen nadat zij daartoe gedagvaard was. Met kenne lijke spijt in zijn stem zei de rechter: „U moet nu betalen omdat U mij hebt gezien, maar ik had liever ge had, dat ik moest bétalen om U op het witte doek te bekijken IETS AAN LOOS. De firma David son Brothers Corp. in Providence kreeg van de rechtbank toestemming om een contract met een firma, die alarminstallaties vervaardigt, te ver breken. Uit de klacht van de eisers bleek namelijk, dat een door die firma ge leverde alarminstallatie honderd maal loos alarm had gegeven, maar tijdens twee inbraken had gezwegen. Menige ondernemer, zo voert men verder aan, is door velerlei omstan digheden voor de bevordering van zijn verkoop in bijzondere mate aangewe zen op het cadeaustelsel, omdat an dere concurrentiemiddelen voor hem veel minder doelmatig zijn. Zelfs komt het niet zelden voor, dat een ondernemer door verschillende oorza ken andere concurrentie en recla memiddelen zoals bijvoorbeeld het geven van geldkortingen door middel van zegels of cassabons niet kan toepassen. Door een verbod alléén van het ge ven van branchevreemde cadeaus komt zulk een ondernemer ten op zichte van anderen, voor wie wel al lerlei uitwijkmogelijkheden open staan, in een nadelige positie te ver keren. In dat opzicht kan de wet tot grote moeilijkheden eenleiding geven. Er bestaat voorts alle reden voor de vrees, dat de in het stelsel van de wet onvermijdelijke vaagheid van de begrippen „branche vreemd" en „brancne-eigen" over de interpre tatie van deze begrippen lopen de me ningen zeer sterk uiteen zal leiden tot uiteenlopende uitspraken van de verschillende rechterlijke colleges in geheel of nagenoeg gelijke gevallen. Dat geldt eveneens voor tal van andere even vage termen en begrip pen, die in de wet voorkomen. Minister Van Oven voor het eerst in het parlement. (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe minister van Justitie, pro fessor mr. J. C. van Oven, opvolger van mr. Donker, heeft donderdagmid dag, na woensdag in de Eerste Kamer zijn maidenspeech, welke een uitste kende indruk maakte, gehouden te hebben, ook in de Tweede Kamer zijn entree gemaakt. Het was een korte vreugde. Zijn te genwoordigheid was vereist bij de be handeling van het wetsontwerp tot na turalisatie van 20 vreemdelingen. Dit ontwerp werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aan genomen, zodat minister Van Oven na enkele minuten, zonder een woord ge sproken te hebben, weer kon vertrek ken. Zijn kort verblijf in de Tweede Kamer gebruikte de bewindsman om kennis te maken met de voorzitter, mr. Kortenhorst. Op voorstel van de pre sident besloot de Kamer tot Pasen toe, behalve op dinsdag, woendag, donder dag en vrijdagmiddag ook op dinsdag avond en donderdagavond te vergade- Het spreken gaat de nieuwe minister van Justitie gemakkelijk af. Hij had althans in de Eerste Kamer helemaal geen last van plankenkoorts. „Niet ter wille van de glorie, maar eenvoudig omdat ik zo onbescheiden ben, dat ik meende het land een dienst te bewij zen, heb ik niet geaarzeld aan de op roep om me beschikbaar te stellen voor de portefeuille van Justitie, gehoor te geven", zo verklaarde hij. Weer boerderijbrand De boerderij van de heer Van Dam te Gorredijk is donderdag door brand vrijwel verwoest. Slechts het voorge deelte is behouden gebleven. De brandweer van Gorredijk was snel ter plaatse; acht stuks vee kwamen in de vlammen om. Bovendien zullen van de geredde dieren zeven moeten worden afgemaakt. Dc materiële schade is groot. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Nieuwe levenswijze; rustige campagne President Eisenhower heeft woens dagavond in een radio- en televisie toespraak tot het Amerikaanse volk verklaard dat hy nooit als kandidaat aan de verkiezingen zou hebben willen deelnemen als hij er niet van overtuigd zou zijn geweest dat hij de belangrijke daaraan ver bonden plichten geheel zou kunnen vervullen. De president zei dat hij In de eerste plaats tot zyn besluit, om kandidaatstelling door de Republi keinse party te aanvaarden als hij daartoe zou worden aangezocht, was gekomen naar aanleiding van de „gunstige rapporten van de artsen" over zjjn herstel van een hartaanval in september verleden jaar. Hij voegde hier echter aan toe: „In laatste instantie is dit be sluit echter van myzelf, zelfs de naaste leden van mijn familie heb ben mij niet gedrongen tot een be sluit in een bepaalde richting". De president zeide, dat zijn per soonlijk gevoel van welzijn hemzelf de indruk gaf, dat hij even gezond was „als voordat de hartaanval plaats vond". Hij voegde hier echter aan toe, dat zijn nieuwe levenswijze inhoudt „een regiem van geordende werkzaamheid, afgewisseld met regelmatige hoeveel heden rust, ontspanning en oefening". H\j zeiue, dat hij zi)n gewicht op een goed peil moest houden, dage lijks m de middag een luchtje moest scheppen, op een „redelijk" tijdstip zijn bezigheden moest beëindigen en talloze „minder belangrijke sociale en publieke activiteiten" zou moeten la ten vallen". Gelden voor verhoging van produktiviteit. Vergelijking van gemeentelijke personeelsbezettingen De minister van financiën heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer een nota aangeboden over -de ,met de regering der Verenigde Sta ten van Amerika bereikte overeen stemming betreffende de besteding van een bedrag van 506.300 van het saldo van de bijzondere tegenwaar de-rekening van 's rijks schatkist bij de Ncderlandsche Bank. Een gedeelte van het vrijgegeven bedrag, zo deelt de minister in ae no ta mede, is bestemd voor de finan ciering van 1. Sociologisch onderzoek ten be hoeve van de textielindustrie in Twente en de Achterhoek 30.000). 2. Onderzoek naar de doeltref fendheid van de organisatie bij ge meentelijke diensten, in te stellen door het Nederlands Economisch In stituut 25.000). Laatstgenoemde som van 25.000 is bestemd voor een vergelijkend on derzoek naar de personeel sbezitting bij gemeenten. Voorts heeft de con tactgroep opvoering produktiviteit voor het jaar 1955 een subsidie ont vangen van 451.300 voor dekking van apparaats- en publiciteitskosten en voor de financiering van verschei dene produktiviteitsacties o.a. van de werkgroepen „typebeperking" en „commerciële kadervorming". Na er op te hebben gewezen „al gemeen gesproken" niet te zullen deelnemen aan een „politieke cam pagne op de manier die gebruikelijk is geworden", zei president Eisen hower, dat de Republikeinse partij „het recht en de plicht" heeft een andere kandidaat te selecteren als men van mening is dat een meer actieve campagne moet worden ge voerd. In dat geval zou hij zulk een besluit „opgewekt" aanvaarden. Het werk, dat hij zich vier jaar ge leden voorgenomen had te doen, was nog niet zover ontwikkeld, als hij in dertijd gehoopt had te kunnen vol brengen in een enkele ambtsperiode van vier jaar. „Indien dus het Ame rikaanse volk onder de door mjj ge schetste omstandigheden verkiest mij wederom met deze taak te belasten, zal ik voortgaan op de weg, die door mjjn medewerkers en mjjzelf is uit gestippeld", aldus de president. Stormachtige inzet van maart (Van onze weerkundige medewerker) Behalve het record lage tem- Eeratuur van -18 C. op 19 fe- ruari in Vlissingen gemeten, was februari te De Bilt met een gemiddelde temperatuur van -6,7 C. de koudste sprok kelmaand van de laatste 250 jaar. De lentemaand, die gis teren aanvankelijk met zon neschijn inzette, begon weldra zijn staart te roeren, 'n Diepe stormdepressie beweegt zich naar Noorwegen en doet van daag ook langs onze kust de wina tot stormkracht toene men. Achter het koufront kun nen flinke buien voorkomen. Boven de oceaan bewegen zich met zeer grote snelheid nieuwe storingen vergezeld van vrij veel regen, snel naar En geland en Nederland. Hierdoor houdt het weer een zeer onbestendig karakter met ook langs de Zeeuwse kust kans op stormachtige winden uit overwegend westelijke richting. Scheepsbouwer bij ongeval gedood. De heer Jac. Sander, één der direc teuren van de n.v. Scheepsbouw- en reparatiebedrijf gebr. Sanders te Delf zijl, is donderdagmiddag verongelukt op de werf aan het Eemskanaal. Men was hier bezig met het optrekken van een bok uit het ijs. Door nog onbeken de oorzaak brak de kabel en de heer Sander, die naar het werk stond te kij ken, werd er door getroffen. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. De werk baas, de heer J. Brand, werd licht ge wond. De heer Sander, die 53 jaar is ge worden, was een bekende persoonlijk heid in scheepsbouwkringen. In de salon De l'Horloge van het mi nisterie van buitenlandse zaken aan de Quai d'Orsay in Parijs voorden Frans-Tunesische besprekingen ge houden. De delegaties aan de confe- rentietafel. Op de Ring te Ouxoerkerk kan men de typische vorm van het nieuwe kerk gebouw der Ned. Herv. gemeente reeds duidelijk onderscheiden. Aan gepast 'aan ae modernere opvattingen van de kerkbouwarchitectuur is het bedehuis achthoekig opgetrokken, 't IAgt in het voornemen in de kerk een fraai orgel te plaatsen. Zoals bekend werd de vorige kerk tijdens de oor logshandelingen op Schouwen-Duive- land grotendeels verwoest. (FOTO P.Z.C.) Verklaring hoofdbestuur van het N.V.V. Accoord mei verder overleg De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. is diep teleurgesteld en ernstig verontrust over de gang van zaken met betrekking tot het door de sociaal-economische raad ingestelde onderzoek naar de eco nomische positie van ons land en de daarop gevolgde bespreking in de „Stichting van den Arbeid", al dus een verklaring. Reeds in het begin van 1955 stel de het N.V.V. zich op het stand punt, dat bq een verdere wel vaartsstijging gestreefd diende te worden naar een verhoging van het reëele loonpeil van de loon- en sa- laristrekkenden, hetzij door prijs daling, hetzij door een nominale loonsverhoging. De hoofdbesturenvergadering heeft er met bevreemding kennis van geno men, dat de minister van economi sche zaken de werknemers-vakcen- tralen niet heeft betrokken in het overleg met de werkgevers-organisa ties met betrekking tot de op zichzelf gewenste politiek van prijsstabilisa- tie, temeer omdat uit de over dit overleg gedane publicaties is geble ken, dat loonpolitieke aspecten aan de orde zijn geweest. De hoofdbesturenvergadering nam met voldoening kennis van de bemid deling van de regering in het uitge broken conflict en van de verklaring van de werkgeversvertegenwoordi gers, dat het niet hun bedoeling was net overleg af te breken. De hoofdbesturenvergadering keurt het door het verbondsbestuur terzake gevoerde beleid goed en spreekt de verwachting uit, dat het overleg spoe dig tot het resultaat zal leiden dat de Nederlandse werknemers him evenre dig deel in de stijging van de wel vaart deelachtig zullen worden. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zal het N.V.V. overeen komstig de resolutie, aangenomen op het looncongres van 1T december 1955, zich niet laten weerhouden dit doel langs andere weg te hereiken" Griepepidemie in Zwitserland In de afgelopen acht dagen zijn in Zwitserland meer dan vijftigduizend griepgevallen gesignaleerd, waaron der verscheidene met dodelijke af loop. De uitwerking der epidemie doet zich onder meer gevoelen in een afgenomen bedrijvigheid in talrijke sectoren van Zwitserlands handels- en bedrijfsleven. Het Wereldgebeuren. (Van een speciale verslaggever) Vanzelfsprekend noemt mej. mr. M. Meurs haar binnenkort te verwach ten benoeming tot parti culier secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix een „groot voorrecht". Wij hadden op 't bureau van de rijksdienst voor het nationale plan 't ge noegen met deze jonge vrouw (26) een onder houd te mogen hebben. Ondanks haar ietwat schroomvallige terug houdendheid iets over haar zelf te vertellen, werd wel duidelijk, met hoeveel plezier zij haar nieuwe werk straks zal beginnen. „Ik verwacht dat 't nieu we secretariaat officieel 1 september zal worden op gezet en dan hoogstwaar- schijnlijk in het oude pa leis Noordeinde in Den Haag. Hoewel* het aanvan- Soe-stdyk heeft gevoerd zei zij, dat dit informele contact van prettige aard is geweest. Hoewel zij niet dezelfde studierichting heeft kelïjk in de bedoeling lag volgd als de prinses, die het. secretariaat van Prïn. tt>q„ het secretariaat van Prin ses Beatrix onder te bren gen in een groot herenhuis aan het Lange Voorhout, is dit om praktische rede nen niet uitvoerbaar. Dat het secretariaat in Den Haag zal worden ge vestigd, acht mej. Meurs met het oog op de studie van de prinses te Leiden gezien de korte afstand wel zo efficient. Voor haarzelf behoeft er dan ook niet veel te verande ren, omdat zij dan op haar oude adres in Schevenin- gen kan blijven. Over de inleidende besprekingen die zij met de prinses op als men weet de sociologi sche kant heeft gekozen, is zij met de Leidse vrou welijke studentenwereld zeer vertrouwd. Zij nam daar zelfs een vooraan staande plaats in als prae- ses van de Vrouwelijke Vereniging voor Studenten. Door haar zeer nauwe re laties in die studentenwe reld en mede op grond van haar persoonlijke kwalitei ten, werd zij in 1952-1953 uitgezonden naar Ameri ka, waar zij de lustrum viering in New York mee maakte als representant van de Nederlandse vrou welijke studentenwereld en de gast was .van het Hunter College. Mej. Meurs is in 't toen malige Batavia geboren en ging daar op de Jan Ligt- hart-school. Tot 1946 is zij in Indië geweest om daar na naar Hilversum te ver huizen, waar zij het Nieu we Lyceum, afdeling gym- nasium, bezocht. Aan de rijksuniversiteit te Leiden studeerde zij Nederlands recht, waar zij in 1954 doc toraal examen deed. Sinds 1 mei 1955 is zij toegevoegd a3n de directie van het bureau van de rijksdienst voor het natio nale plan, waar men deze vriendelijke, intelligente en inspirerende jonge per soonlijkheid slechts node zal missen. Gevraagd haar liefhebberijen, ant woordde zij, dat deze voor namelijk liggen op staats rechtelijk gebied en verder gaat haar interesse naar de gaan haar interessen naar Zichzelf gebleven Twee televisiecamera's, vier film apparaten en zeven fotografen verschenen woensdagavond in de particuliere studeerkamer van pre sident Eisenhower in het Washing- tonse Witte Huis. Behalve al die pu- bliciteitsmensen en -toestellen waren er enkele familieleden van Ike in die studeerkamer present, toen de presi dent zich met een radio- en televisie rede tot het Amerikaanse volk richt te om te vertellen, dat hij bereid was om weer kandidaat te zijn voor het presidentschap, wanneer daarover in november van dit jaar by stemming moet worden beslist. „Mijn medebur gers", zo begon de president, „ik wil. ae vanavond in uw huizen komen, omdat ik voel dat het nodig is om direct met U te praten, na weken van de meest zorgvuldige en ernstige, biddende overweging Na afloop werd hij door zijn vrouw Mamie op hartelijke manier ge lukgewenst. Met een handdruk getuigden zijn zoon majoor John Eisenhower met echtgenote en zijn schoonmoeder, mevrouw Doud, van hun sympathie voor de populaire Ike, die zichzelf is gebleven in alle fases van een sprookjesachtige carrière: als zoon van een man, wie het in het leven tegenliep en die achtereenvol gens landarbeider, spoorwegarbeider, nachtwakeren monteur by een zui velfabriek werd, heeft hij immers al lerlei kansen benut. Ike, die in 1890 werd geboren, werkte ook zelf eerst als stoker en tweede machinist op de zuivelfabriek, voordat hij in 1911 dienst nam bij het leger en naar de academie Westpoint werd gezonden, waar hij de opleiding kreeg die hem jaren later in staat stelde, om tijdens de tweede wereldoorlog grote faam te veroveren als leider van de geallieer de „Kruistocht in Europa" tegen de Duitse overweldigers. De grote lei derscapaciteiten, die hij toen vertoon de, waren zo opvallend dat hij in '52 door de Republikeinen voor het pre sidentschap werd gevraagd. Eigenlijk was Ike niet een „ver overaar" van roem. Zijn bio graaf John Gunther schreef eens dat Eisenhower „een van de bescheidenste mannen is, die ooit zo'n hoge positie hebben bereikt". Dat het hem niet om eigen eer te doen is, bleek ook weer uit de karakteristieke, openhartige manier, waarop hy in zyn radio- en televisierede over zyn gezond heidstoestand sprak. Zijn persoonlijke gevoel van welzijn gaf nem de indruk dat hij even gezond was als vóór zyn hartaanval. Maar hy voegde er aan toe, dat de nieuwe levenswijze die de doktoren hem hebben opgelegd „een regiem van geordende werkzaamheid is, afgewisseld met regelmatige hoe veelheden rust, ontspanning en oefe ning". Ike vond, dat de Republikeinse con ventie (het Republikeinse partycon- gres) volkomen het recht had om een andere kandidaat aan te wijzen, in dien zy van oordeel was, dat de kan didaat van de partij in staat moest zijn „een meer effectieve" verkie zingscampagne te voeren. Aan een politieke „drijfjachtcampagne" zou ny niet meedoen. De beslissing over het al of niet uitkiezen' van Eisenhower voor een nieuwe kandidatuur ligt nu dus bij de Republikeinen, van wie de president een even gewetensvolle be slissing vraagt, als hijzelf heeft ge nomen. Maar volgens de berichten die tot dusver uit Amerika binnen kwamen waren de Republikeinen he lemaal niet bereid, om rustig aan het overwegen te slaan. Zij waren plots wild enthousiast. En dat is te begrypen: met een andere kandidaat dan Eisenhower, die het alleen van een republikeins program ma zou moeten hebben, is er voor hen geen kans op een overwinning. Zelfs mét Eisenhower hebben zy als de voortekenen niet bedriegen minder kans dan in 1952 om met een ovenvinning uit de stembus te k<f- men. Het enthousiasme voor de oorlogs held, dat in 1952 de doorslag gaf, is ongetwijfeld wat versle ten. Over het presidentiële beleid van Eisenhower wordt verschillend ge dacht en de Democraten zijn er van overtuigd, dat hun arsenaal van ar gumenten tégen het huidige bewind vernietigend zal zyn. Een probleem, waarover in de Republikeinse gelede ren het laatste woord nog niet is ge zegd, vormt de belangrijke kandi datuur voor het vice-presïdentschap. De man, die daarvoor wordt aange wezen, zal bij de verkiezingscam pagnes zeker in het middelpunt van de belangstelling staan. Vriend en vijand zal uitgaan van het wijze woord, dat Eisenhower sprak nog voordat hy door een hartaanval werd getroffen: dat de mens broos is en dat men nooit zyn vlag zo vast aan een mast moet spijkeren, dat men hem er niet af kan krijgen, als het schip zinkt. Dwlght en Mamie Eisenhower met hun kleindochter Susan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5