MAGGI f* soepen Amsterdams wethouder over de werving van bouwvakarbeiders Zeeuwse llmanak zijn Situatie van Zeeuwse veren thans beter uitslag ZEEUW NODIGDE DE RAAD VAN STATE UIT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1956 VERKLARING ZONDER DISCUSSIE „Geen ongeoorloofde en geen bedenkelijke actie!" „De gemeente Amsterdam heeft de actie tot het werven van bouwvak arbeiders in enkele delen van ons land openlijk en geheel overeenkomstig een tot stand gekomen regeling met de directie arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken gevoerd. Er is in deze actie niets ge beurd, dat ongeoorloofd of zelfs maar bedenkelijk kan worden genoemd." Dit heeft de wethouder voor de volkshuisvesting der gemeente Amster dam, mr. R. van den Bergh, donderdagavond aan het begin van de ge wone raadsvergadering verklaard in een toelichting op het werven van bouwvakarbeiders, waardoor zoveel stof is opgewaaid o.a. bü de Zeeuw se gemeenteraden, alsook by provinciale besturen. Uitvoerig ging de wethouder in op de totstandkoming van de regeling in overleg en mét instemming van de directie arbeidsvoorziening. Alle gewestelijke arbeidsbureaus zijn per circulaire van deze regeling op de hoogte gesteld. De gemeente Am sterdam liet advertenties plaatsen door de gemeentelijke woningdienst Advertentie en nodigde daarin bouwvakarbeiders uit tot het bezoeken van voorlich tingsavonden. Hier werden de arbei ders ingelicht over de arbeidsvoor waarden in de hoofdstad en werd hun behalve reis- en verblijfkosten een woning toegezegd alsmede ver goeding voor de woninginrichting. Iedere aanmelding wordt nauwkeu rig onderzocht door de gemeentelijke woningdienst en voor advies gezonden naar het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam, dat op zijn beurt om vast te stellen of de sollicitatie feen moeilijkheden oplevert an ver- and met de bestaande arbeidsver houding naar de sollicitant bij het arbeidsbureau in de woonplaats in formeert. Heeft eeu werkgever gegronde bezwaren tegen een ontslag, dan wordt de sollicitatie afgewezen. De actie is begonnen in die plaat sen waar een aanbod van werk krachten mogeiyk werd geacht, zoals plaatsen met een relatief geringe woningnood, steden waar structurele werkloosheid van bouwvakarbeiders zou bestaan of in die delen van ons land waar arbeiders mogelijk belangstelling zouden hebben voor hetgeen Amsterdam biedt op het gebied van cultuur en studie voor de kinderen. Alle bepalingen bij deze opzet zijn door B. en W. nauw keurig nageleefd, zo zei de wet houder. Deze vorm van aantrek ken van arbeidskrachten is niets nieuws. Ook Rotterdam trekt op analoge wijze zijn arbeidskrachten De wethouder stelde, dat deze zaak mogelijk vertroebeld zou zijn door de nieuwe contingents regeling, doch hjj betoogde, dat de actie daarvan geheel losstaat. Ten aanzien van bedenkingen, die minister Witte tegen financiële, aanbieding van arbeiders heeft ge- Jaarboekje Z.P.W.B. Verschenen is het jaarboekje van de Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond voor 1956. Het werkje geeft ook ditmaal uitgebreide inlich tingen over de polders en waterschap pen, hun besturen, de waterstaats diensten, provinciale diensten en an dere overheidsinstanties, die nauw betrokken zijn bij de polders en wa terschappen. Voorts vindt men er o.a. gegevens in over de groei van de bond na 1945, over de gang van za ken in 1955 en over administratieve beslissingen in waterschapszaken ge durende net afgelopen jaar. Al met al vormt' dit boekje dan ook weer een nuttig" naslagwerk voor degenen, die bp het polder- en waterschapsle ven zijn betrokken. GEEN VOORRANG VERLEEND Men moet op kruispunten niet ar gumenteren over de vraag, wie voor rang heeft en wie niet. Het kiezen van de veiligste weg is ook altijd wel de beste. De automobilisten W. uit Axel en Van de V. uit Graauw hiel den daarmee op het kruispunt bij Ma. grette onder de gemcertte Axel geen rekening. Het gevolg was een bot* sing, waarbj] echter gelukkig alleen materiële schade werd opge- lopen. Automobilisten, denkt er aan: de voorzichtigheid is niet alleen de i die on- BELANGSTELLING... In één van de Walclierse dorpen was een niet alledaagse huwelijks voltrekking op handen. Het ging om een trouwpartij tussen een wat oude re man, zo rond de zeventig, en een naar verhouding nogal aanmerkelijk jongere vrouw. Woensdag was de dag De gemeentenaren hadden het scherp in hun geheugen gegrift, want dat wilden ze wel eens zien. Zo zijn ge meentenaren nu eenmaal, hier en over gans de wereld. Maar 't bruidspaar had o, gewone belangstelling gerekena: uv bruidegom trof z'n maatregelen! Dinsdagavond alarmeerde hij de bur gemeester, tevens ambtenaar van de burgerlijke stand. „Of het ook moge lijk was om 's avonds te trouwen..." Dat kon! De burgemeester begaf zich haas tig naar het raadhuis en weldra ver schenen bruid en bruidegom in de trouwzaal. Om bij kunstlicht het ja woord te zeggen. Dat kunstlicht werd fullest. Want dat werd ook gezien door enige gemeentenaren en die bespeur den onmiddelyk iets ongewoons, ,,'t Licht brandt in 't raadhuis", sprak er een en een ander ontdekte spoedig waaróm dat licht brandde. Waarna het hek ran de 3am was. Een grap- pemaker riep een paar keer luidkeels „brand, brand" en zo kreeg het niet- alledaagse echtpaar ook in de avond uren toch meer dan gewone belang- stelling.,.. moeder van de porseleinkast; ook het wegverkeer is één van haar ondeu gendste! pupillen, VAN DE NOOD EEN DEUGD Van de nood een deugd maken is niet alleen een aangename, maar ook een dankbare taak. De schip pers, die dezer dagen te Wemel- dinge moesten blijven, omdat hun schepen waren ingevroren, werd daarom in hotel Smits nog een gezellige avond aangeboden, die werd aangevuld met voorlichting op motorgebied. De „pijn" van de ijsmisère werd de schippers enigszins verlicht door de verto ning van een film over een sprink hanenplaag in Egypte, waaruit dan bleek, dat het daar „ook niet alles" is. Al met al was het voor de schippers nog een leerzame en gezellige avond. BENOEMINGEN Mejuffrouw J. Langejan, onderwij zeres aan de bijzondere lagere school te Waarde, is in gelijke functie be noemd te Zoetermeer en wel met in- opperd, zei de wethouder, dat de re geling niet is tot stand gekomen met het departement van wederop- opbouw doch met dat van sociale zaken. De vergoeding van reis- en verblijfkosten rust geheel op de C. A. O.-basis. Hij wees er met nadruk op, dat de gemeente geen arbeidscon- trachten met de werknemers sluit omdat dit de taak is van de onder nemers. Het resultaat van de actie vyas aanmerkelijk groter dan men had verwacht. Op de voorlichtingsavon den hebben zich 900 man gemeld. Circa 430 arbeiders hebben zich by de woningdienst gemeld voor een nader onderzoek en 250 gevallen zijn thans door deze dienst onderzocht en voor advies doorgegeven aan de arbeidsbureaus. Uitdrukkelijk stelde de voorzitter van de gemeenteraad, Loco-burge meester M. A. de Roos, dat op deze verklaring geen discussie volgt. Hier toe zal te zjjner tijd gelegenheid zqn Indien B. en W. verhoging van subsidie zullen aanvragen om deze actie te kunnen voortzetten. (Advertentie), gang van 1 maart j.l. In haar plaats werd te Waarde benoemd mejuffrouw M. Bierens uit Tholen, voorheen on- derwrjzeres te Hoedekenskerke. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ont smet en geneest de huid. nDDD VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP Groentesoep - speciaal nu de groente schaars en duur is! De heer G. H. Vierhout te Vlissingen jubileerde Donderdag vierde de heer G. H. Vierhout te Vlissingen, inspecteur van de „Provinciale Stoombootdiens- ten in Zeeland" in de huiselijke kring zjjn zilveren jubileum in dienst van deze onderneming. Het heeft de ju bilaris en zijn gezin die dag niet aan belangstelling ontbroken. In de fees telijke met talrijke bloemstukken ver sierde huiskamer van vrijwel ieder schip van de vloot werd een bloe menhulde ontvangen werd de re ceptie gehouden, die des morgens o. m. werd bezocht door de directeur, mr. J. L. Nieuwenhuis, de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten, de heer J. Maas, chef van de werkplaats, de heer J. van Tuinen, chef van de eerste afdeling bij de Provincialè Griffie en enkele zakelij ke relaties. In de middaguren boden delegaties van het personeel hun felukwensen aan. Uiteraard ontving e jubilaris, van wie wij gisteren reeds een korte levensbeschrijving plaatsten, vele geschenken. GEVOLGEN VAN DOOI Wegverkeer kampt met moeilijkheden De veerdienst Zierikzee-Katsevcer wordt vandaag (vrijdag) hervat. Na circa drie weken van gedwongen rust kan men thans weer op beperkte schaal gaan varen. Van Zierikzee "ver trekt de boot om 7, 10, 13 en 16 uur en van Katseveer om 8.30, 11.30, 14.30 en 17.30 uur. ZijpeAnna-Jacobapolder v.v. was donderdag bijna de gehele dag in de vaart. Men "verwacht, dat hier vandaag gevaren kan worden van 5.30 's morgens tot het donker worden. Op de lijn tussen Kortgene en Wolfaarts- dijkseveer werden gisteravond na 6 uur kort na elkaar twee dienstvaarten gemaakt. Er is nog veel ijs in de Zand- kreek en het ziet er voorlopig naar uit, dat de boot alleen bij hoog water kan varen. Aangenomen mag voorts worden, dat dezer dagen in de Westerschelde de volledige lichtbeboeiing weer kan worden gelegd, zodat daar dan ook de veerdiensten 's avonds kunnen varen. Tussen Vlissingen en Breskens is de vaart reeds normaal. Terwijl te water de verbindingen dus langzamerhand weer iets gemak kelijker worden, wordt de toestand op de wegen in verband met de opdooi steeds slechter. Op Walcheren zijn de landbouwwegen afgesloten. Ook zou den enkele tertiaire wegvakken moe ten worden afgesloten, maar gezien 't algemeen belang is het wegschap daar toe nog niet overgegaan. Vandaag zal men de toestand opnieuw bezien. Op Schouwen-Duiveland zijn de provinciale wegen tussen Zierik zee en Brouwershaven voor 't ver keer gesloten. De R.T.Mvbussen onderhielden gisteren de dienst naar de Westhoek via Kerkwerve- Loperskapelle. De directie zou trachten voor vandaag ontheffing te verkrijgen voor het onderhou den van een pendeldienst op de normale route. Op het eiland Tholen werden van nacht de provinciale wegen afgeslo ten de polderwegen waren dit reeds. Het busverkeer op Tholen is daardoor volkomen uitgevallen. De weg Buitenlust-Sluis in Zeeuwsch- Vlaandercn is met ingang van de afge lopen -nacht afgesloten voor verkeer met een groter gewicht dan 1,2 ton per Benoeming R.L.W.S. Goes. De heer A. Haandrikman, hoofd van de Chr. lagere landbouwschool te Oostkapelle, is met ingang van 1 juni benoemd tot leraar aan de rijksland- bouwwinterschool te Goes. (Advertentie). Ganzepoortstraaf 3 Chef de bureau Drukkerij G. W. den Boer jubileerde Hartelijke huldiging voor de heer L. J. Breel in Middelburg Directie en leden van het personeel van de firma G. W. den Boer en van de P.Z.C. hadden zich donderdag morgen ln het „Nederlands Koffie huis" In Middelburg verzameld om de heer L. J. Breel, chef de bureau by de drukkery Den Boer, te huldi gen ln verband met diens zilveren ju bileum bü het bedryf. Tydens deze byeenkomst werd de jubilaris van vele zyden lof toegezwaaid voor zijn werk in de afgelopen jaren, waaruit wel bleek, dat de heer Breel, die ook voorzitter van de personeelsvereni ging der P.Z.C. Is, algemeen zeer wordt gewaardeerd. Als eerste voerde het woord de di recteur, de heer F. B. den Boer. De ze schetste de loopbaan van de heer Breel, die als „jongmaatje" van een advocatenkantoor naar het voorma lige gebouw in de Sint-Pieterstraat kwam. Hij werd toen belast met een deel van de boekhouding en met de calculatie. Na de oorlog ontplooide de jubilaris zijn werkzaamheden pas geheel toen hjj de leiding kreeg van de acquisitie voor het blad „Metaal bewerking". Bovendien vertegen woordigde hij de drukkery naar bui ten door het bezoeken van relaties. De heer Den Boer zei, dat de heer Breel, die opgeklommen is tot de hoogste functionaris van het kan toor, de juiste man op de juiste plaats is gebleken. „Wij waarderen uw werk bijzonder", aldus spreker, die tenslotte de jubilaris en diens vrouw zijn hartelijke dank betuig de onder het overhandigen van een fraai geschenk en een enveloppe met inhoud. De heer W. de Pagter. adjunct-di recteur van de P.Z.C., betoogde, dat de heer Breel met voldoening kante- rugzien op zyn werk. Nadat spreker een gezegde van de wijsgeer Senecca had geciteerd over het vervliegen van de tijd, zei hy te hopen, dat de vreugde bij het terugblikken voor de jubilaris, over de weemoed zal triom feren. De heer De Pagter verwacht te, dat de jubilaris nog veel voor het bedrijf zal kunnen doen. Tenslotte bracht ook hij de heer en mevrouw Breel zjjn hartelijke gelukwensen over. Namens het kantoorpersoneel feli citeerde de heer Chr. Suurmond met een geestig toespraakje, waarin hij o.a. de prettige samenwerking me moreerde.' De heer Suurmond over handigde eveneens een stoffelijk blijk van waardering. De heer J. J. Wolf, secretaris van de personeelsvereni-, ging, herinnerde aan de prettige sa menwerking in het bestuur en prees de jubilaris om zqn activiteiten op dit gebied. Ook hij deed zijn woorden van een geschenk vergezeld gaan. Een korte toespraak hield vervol gens nog de heer D. Kulk, directeur van de drukkerij v.h. De Vey Mest- dagh uit Vlissingen, de uitgeefster van „Metaalbewerking". Ook hij overhandigde een geschenk. De jubi laris sprak tenslotte een dankwoord. Ook hji prees de samenwerking, die steeds tussen het personeel en met de directie kon worden bereikt. Geslaagd voor artsexamen. Bij de Stichting Klinisch Hoger On derwijs te Rotterdam slaagde voor het artsexamen de heer M. Wiskerke te Kortgene. (Van een speciale verslaggever) De leden van de Raad van State, die in de plechtstatige zaal van het historische Binnenhof in Den Haag onder voorzitterschap van Staatsraad dr. A. A. L. Rutgers in openbare z%t- tina bijeenkwamen, kregen van de heer C. D. Ampt uit Oud-Vossemeer een vriendelijke uitnodiging om tij dens hun zomervakantie eens naar Zeeland te komen en dan vooral zijn moestuin te bezichtigen ,Zo'n prachti.' ge tuin zie je nergens" verklaarde de bejaarde Zeeuw vol overtuiging. Hij had niet opgezien tegen een reis naar de residentie, om voor het hoogste rechtscollege zijn belangen te bepleiten. Aanleiding hiertoe was het feit, dat Ged. Staten van Zeeland een door het gemeentebestuur van Oud-V osspmeer vastgesteld uitbreidingsplan hadden goedgekeurd. Maar een verwezenlij king van dit uitbreidingsplan bete kent, dat de tuin van de heer Ampt moet verdwijnen, omdat op deze plaats enige winkelhuizen en een gymnastieklokaal gebouwd zullen worden. Nadat Staatsraad mr. Gort van der Linden rapport over deze zaak had uitgebracht, kreeg de heer Ampt di- (Advertentie) RTT7 Thans éen ruime Q P comfortabele wagen J y v.a. 6375.- ,ria |./sland n0 ,q Official D.K.W. Dealer Garage Heyboer v. d. Vijver, Spuiplein 43, telefoon 89, Breskens. Garage Carels, Clara's pad B 47, telef. 227 (K 1106), Heinkenszand. Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 Den Haag reet het woord. Hij deed dit met gro te overtuiging en gaf een opsomming van al de heerlijke vruchten, die er in zijn tuin gekweekt worden, zodat de lieren Staatsraden, ondanks het feit, dat de winterse regen tegen de ruiten kletterde, zich in een zomers fruitpalcis waanden. „Kom u maar eens kijken heren, u zult er versteld van staan" zo klonk de uitnodiging voor de tweed maal. Meeen glimlach werd van deze invitatie kennis genomen, zonder dat zij nochtans direct werd aanvaard. De heer Ampt ging nog verder en vertélde, dat zelfs de commissaris der koningin in Zeekind een bezoek aan zijn kwekerij had gebracht „en na de bezichtiging hebben we bijna een half uur in mijn linie zitten praten". „Heeft u kinderen in uw bedrijf en lijdt n schade?" vroeg Staatsraad mr. Cort van der Linden belangstel lend. ,Jk heb wel kinderen, maar ze wer ken niet b\i mij in de tuin, later kun nen ze mijn huis en tuin verkopen, maar door dit uitbreidingsplan zal de waarde van mijn huis sterk vermin deren" antwoorde de heer Ampt kort en zakelijk. H\j begreep trouwens niet, waarom, juist in zijn tuin woon- en winkelhuizen gebouwd moesten worden. „Er staan nog genoeg oude schuren in de gemeente, dié nodig moeten worden opgeruimd, laten ze daar maar gaan bouwen want het is toch zonde van mijn tuin...." Het gemeentebestuur van Oud-Vos semeer was verhinderd naar Den Hang te komen en liad daarom hier van telegrafisch bericht gezonden, De Raad van State zal later aan de koningin over deze zaak advies uitbrengen. B. en S. Walcheren spraken over de bouwnijverheid. Onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. Dregmans van Kou- dekerke en Biggekerke vergaderde donderdag in hotel „De Burg" in Middelburg de Vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen op Wal cheren. Tjjdens deze bijeenkomst was in verband met de op 29 maart in Vlissingen 'te houden „Zeeuwse dag voor de bouwnijverheid" o.a. drs. M. C. Verburg, directeur van de E.T. I. voor Zeeland aanwezig. Het E.T.I. zal namelyk op 29 maart een rapport uitbrengen over de produktiviteit in de Zeeuwse bouwnijverheid. Voor dit doel werden reeds tal van gegevens verzameld, waarvan die over de plaatselijke bouwcapaci teit zeer belangrijk zijn met het oog op de nieuwe overheidsmaatre gelen. Ter vergadering heeft het E. T.I. nu deze gegevens getoetst aan de meningen der burgemeesters en secretarissen. Over dit onderwerp wisselde men uitvoerig van gedach ten. Tevoren hield de heer C. van Reemst, emigratievoorlichtingsamb tenaar bij het gewestelyk arbeids bureau te Middelburg, een causerie over de emigratie in het algemeen. Spr. belichtte zijn onderwerp van verschillende zijden, zodat B. en S. over deze aangelegenheid uitvoerig werden voorgelicht. Maand gevangenisstraf voor Middelburgs aannemer. Het Haags Gerechtshof bevestigde het vonnis, waarbij de 47-jarige aan nemer M. U. uit Middelburg was ver oordeeld tot een maand gevangenis straf en acht maanden ontzegging van rijbevoegdheid. Op 21 september j.l. had hij te Middelburg in een auto gereden terwijl hq onder invloed van sterke drank verkeerde. De verdach te had met het oog op het drankge bruik zich die dag door een chauf feur laten rijden, maar toen deze even een boodschap moest doen, had hij zelf het laatste eindje naar huis ge reden. De eis van de nrocureur-gene- raal was een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Schepen vlot en vertrokken Het kustvaartuig „Fiducia" uit Rot terdam, dat 228 ton meet en woens dagavond in het Brouwershavense Gaf aan de grond is gelopen, is in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks drie uur op eigen kracht vlotgekomen. De „Blommersdijk" van de Holland Amerika Lijn, die op de Westerschel de in aanvarirfg was gekomen met een Turks schip en daarbij enige schade heeft opgelopen, is donderdag morgen op weg naar de Rijnhaven in Rotterdam omstreeks 8 uur de Nieu we Rotterdamse waterweg opgeva ren. telt zijn trouwe- rokers met honderd duizenden. Weet U waarom? Omdat hij goed is! VANDAAG. Middelburg Prov. Bibliotheek: Expo sitie van muziekwerken, 10—12.30, 13.30 —17.30 uur; Electro: „Slrnba", (18 jr.), 19 en 21.15 uur: Schouwburg.- „Bro ken Lance", (cinemasc.), (14 jr.), 20 Vlissingen Alhambra: „Onderwereld van Montmartre", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het brandende circus", 20 uur; Concertgebouw: Feestavond Chr. U.L.O., 19.30 uur. Goes Grand Theater: „Onderwereld van Montmartre", (18 jr.), 20 uur; Schuttershof: Uitvoering schoolvereni ging „Astra", Chr. Lyceum, 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2