PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesische regering verlengt nu*. Van Empel's visum niet Woningen buiten bouwvolume om volgens nieuw systeem Mollet wil volmacht voor Algerije de BILT BESPREKINGEN OP CYPRUS ZIJN MISLUKT NOVITEITEN OP DE JAARBEURS 199e jaargang - no. 53. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 maart 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228). ostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brou i Zierlk/ee n Bnèerdstraai M telef. 26. DEN HAAG: ONTSTELLEND FEIT Mevr. Boaman zonder juridische hulp De Indonesische regering heeft medegedeeld, dat zij het visum voor mr. Van Empel niet zal verlengen. Dit besluit werd genomen op advies van de procureur-generaal; het visum loopt op 11 maart a.s. af. In een commentaar op deze beslissing noemde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag dit nieuws een ontstellend feit. De Indonesische rechter heeft uitdrukkelijk verklaard hoewel hij mr. Van Empel niet als verdediger wilde aanvaarden er geen enkel bezwaar tegen te hebben, dat de heer Van Empel mevrouw Bouman zou adviseren en dat hij desgewenst de zittingen kon bijwonen. Ondanks dit standpunt van de rechter achter wie, de Indonesi sche regering zich bij vroegere ge legenheden placht te verschuilen bescaat de Indonesische rege ring het thans, verlenging van het visum te weigeren, hoewel vast staat, dat de pleidooien in de za ken Schmidt en Jungschlager niet vóór de expiratie van het visum van mr. Van Empel 11 maart gereed kunnen komen. De Nederlandse regering vestigt de aandacht op het ontstellende feit, dat mevrouw Bouman thans Namens het bestuur van de Sobsi een links georiënteerde Indonesi sche vakbond werd een telegram gezonden aan rechter Maengkom, waarin waardering wordt uitgespro ken voor zijn weigering, mr. Van Em pel toe te laten als verdediger. De rechter werd verzocht het vonnis te vellen overeenkomstig de eis, na melijk de doodstraf tegen Jungschla ger. De rechters in Indonesië zijn don derdagochtend voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Aanleiding is een regeling van de regering, waarbij rechters en openbare aanklagers de zelfde status en hetzelfde salaris wor den toegekend. De stakende rechters zullen geen nieuwe zaken behandelen, maar wel zaken, die reeds voor de rechter zijn gebracht, afhandelen. Braziliaanse opstandelin genleider gevangen genomen. Officiële regeringsbronnen hebben bekend gemaakt, dat regeringstroe pen de luchtmacht-majoor Haroldo Veloso, die de leider is van een op stand in zakformaat in de Noord- Braziliaanse ungle, in een klein dorp in het noorden van het land gevangen hebben genomen. ook nog deze juridische hulp wordt ontzegd. Volgens minister Anak Agoeng er kent de Indonesische regering het Ne derlandse Hoge Commissariaat in Dja karta niet langer als zodanig, nu de Unie is opgezegd. De status ervan is nu die van diplomatieke vertegen woordiging, evenals die van het vroe gere Indonesische Hoge Commissa riaat in Den Haag, zolang geen andere beslissing is genomen. Tellen Over enkele dagen gaan in Ne derland de woningtellers op pad. Van 's morgens acht tot des avonds negen uur mogen ze tel len, behalve op zondag. Men zal aan deze tellers de toegang tot de wo ning niet mogen ontzeggen en daar mee houdt dan voor korte tijd het „kasteelheerschap" van de bewoner op. Om deze bittere pil enigermate te vergulden, is toegezegd, dat de tel lers met veel tact zullen optreden en dat de gegevens van de telling niet gebruikt zullen worden om misbrui ken of overtredingen op te sporen. Iemand, die clandestien een deel van zij; huis verhuurd heeft aan een niet-geregistreerd gezin, zal niet op de bon worden gezet. Mochten de tel lers ergens een huis ontdekken, dat al maandenlang onbewoond staat, omdat de wettige bewoners elders werken en de woning nog alleen wordt aangehouden als meubelopslag plaats of mogelijk ruilobject, dan zal daartegen evenmin worden opgetre den. De gegevens van de telling zullen niet ter beschikking van de gemeen tebesturen worden gesteld als lei draad voor het vorderen van woon ruimte. Dit standpunt heeft de minister van Wederopbouw niet ingeno men, omdat hij zo bijzonder zachtaardig en soepel wil zijn, want in feite is die toegèeflykheid jegens overtreders onjuist. Maar blijkbaar hebben bij de mi nister de belangen van de statitiek het zwaarst gewogen. Hij wil vol strekt juiste gegevens over de wo ningtoestand hebben en daarvoor heeft hij de volledige medewerking van het publiek ook het overtre dend publiek nodig. Als in augustus a.s. de cijfers van de woningtelling bekend zijn, wil de minister die cijfers gebruiken om na te gaan waar de woningnood het grootst is en in welke provincies en steden het dringendst gebouwd moet worden. Ook wil hij vaststellen waar straks de ki-Qtopruiming het meest urgent zal zijn. Dit klinkt alles erg mooi en zo'n statistiek kan wel enig nut hebben, maar groot is dat nut niet, want de omvang van de woningnood wordt niet bepaald door het aantal wonin gen, waarover men beschikt. Die omvang wordt bepaald door de vraag naar woningen. Wanneer een gemeentebestuur aanne melijk kan maken, dat er in een be paalde gemeente behoefte bestaat aan duizend woningen, dan doet het tellen en hertellen van de aanwezige woningen jMÉK&Sj af of toe. Men zou van mening kunnen ver schillen over de vraag of er woon ruimte zou zijn voor twintig gezin nen meer of minder, maar groot kan dat verschil nooit zijn. Daarvoor is in de grotere steden de controle op de beschikbare woningen te intensief. Verwacht mag daarom worden, dat ook na de woningtelling de beant woording van de vraag waar de wo ningnood het grootst is, even moei lijk zal zijn als thans. De gemeentebesturen en de provin ciale besturen zullen met dezelfde hardnekkigheid als vandaag en op grond van de cijfers der woningbe hoefte by de minister moeten aan kloppen om bouwvolume. Nieuwe golf van terrorisme verwacht. Pogingen van de Britse minister van koloniën, Alan Lennox-Boyd, om overeenstemming te bereiken over de toekomst van Cyprus, zyn op niets uitgelopen. Zo snelden de journalisten, die zo gelukkig waren geweest 'n plaatsje te vinden in de prop- volle persconferentiekamer van het Witte Huis te Washington, terug naar buiten toen zij van president Eisenhower hadden vernomen, dat hij een nieuwe kandidatuur voor de presi- (tentsverkiezingen aanvaarden zal. li De minister en aartsbisschop Ma- karios, de Griekse leider der Cy prioten, kwamen niet tot overeen stemming over de kwestie betrek king hebbend op een nieuwe grond wet voor Cyprus. Drie jonge Cyprioten zijn tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld door een bijzonder hof, wegens het in bezit heb ben van wapens, bommen en ammuni tie. Men verwacht door deze vonnissen en door het feit dat de onderhandelin gen mislukt zijn, dat er een nieuwe golf van terrorisme over het eiland zal gaan. Protest tegen de zaak-Jungschlaeger. Het damescomité van actie Neder land, geleid door mevr. E. M. C. Om- mens-de Haas (A'dam), voorzitster en mevr. J. C. Slaap-Jans (A'dam), secretaresse, heeft donderdagavond in een communiqué een oproep ge richt tot alle Nederlandse vrouwen in verband met het proces Jungschlager. Het comité noemt de gang van za ken bij het proces een aanfluiting van de meest elementaire begrippen van de rechten van de mens en hoopt zich te wenden tot mevrouw Roosevelt in verband met het destijds door presi dent Roosevelt en haarzelf opgestel de charter van de rechten van de mens. Voor de te voeren actie hoopt het comité van de Nederlandse vrouwen vrijwillige financiële bijdragen te ontvangen. Hoewel de spanningen in de ijsmas- nn.'fi nn tip rniipr tip Wtrtrl nnnr/n«in zijn afgenomen, is op de oevers dèlijk te zien hoe het kruiende ijs zich op het land. een uitweg heeft gezocht. Zoals deze foto laat zien, naderde het ijs bij het plaatsje Rossum reeds de huisjes op de dijk. Russische ballons over Verenigde Staten. De Amerikaanse regering heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldigd, dat zij weerballons boven Ameri kaans grondgebied beeft laten vlie gen op dezelfde tijd dat zij erover geklaagd had dat Amerikaanse bal lons over Rusland vlogen. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, Lincoln White, zei, dat Russische ballons boven Alas ka waren gezien. In Moskou deed de Amerikaanse ambassade een nota toekomen aan het Russische ministerie van buitenland se zaken, welke verband hield met de onlangs door de Russische regering in een nota geuite beschuldigingen aan het adres der V.S., dat Amerikaanse ballons het Russische luchtruim had den geschonden. Voorts werd verklaard, dat Russi sche weerballons waren waargenomen boven Alaska, Japan, Turkije, Iran, Finland en Duitsland en dat „het on logisch zou zijn, dat de Sowjet-rege- ring voor zichzelf een voorschrift wenst, dat verschilt van de rest van de wereld". Impasse in overleg over Marokko De Franse regering heeft donderdag een wetsontwerp bij de Natio nale Vergadering ingediend, waarin om speciale bevoegdheden wordt gevraagd voor het beëindigen van de gewapende opstand in Algerije. Verzocht wordt de regering het recht te verlenen „alle noodzakelijke maatregelen" te nemen tot herstel van de orde en economische en be stuurswijzigingen in te voeren om de spanning in Algerije te vermin deren. Indien de Nationale Vergadering met het verzoek instemt, zal de regering bij decreet maatregelen kunnen nemen zonder verder over leg met de vergadering. Het debat over het ontwerp zal de volgende week worden gehouden. Het beroep, van premier Mollet op de Algerijnse opstandelingen, de vij andelijkheden te staken, heeft, de ver zetsactiviteit niet verminderd. Bij ge vechten werden woensdag 86 perso nen, onder wie 49 opstandelingen, ge dood. De besprekingen in Pyijs over be ëindiging van het Franse protectoraat over Marokko zijn donderdag vastge lopen als gevolg van een onverwachte oppositie van bepaalde Franse parle mentaire kringen. De oppositie zou gericht zijn tegen een voorgenomen Frans-Marokkaanse verklaring, waarin gezegd zou worden PROEFNEMING TE VLISSINGEN Veertig jaar lang heeft de Jaarbeurs de traditie gehandhaafd van het telkens weer brengen van nieuwe snufjes, die vaak op zienbarende verras singen bleken te zijn, staaltjes van spits ver nuft en technisch mees- Ierschap. Het blijkt in 1956 niet gemakkelijk meer om het publiek grote ogen te laten op zetten. Wie gewend is aan nylon en plastic in hun duizendvoudige va riatie, wie de tover kracht der elektronica kent, wordt door welk technisch snufje ook niet gauw met stom heid geslagen. Waar mee slechts gezegd wil zijn, dat men op de Jaarbeurs geen wonde ren meer kan zien dl zyn er ook nu tal van exposanten met inte ressante noviteiten. Atmos Wordt 'n pen dule genoemd Zwit sers precisiewerk die letterlijk van de lucht leeft. De lucht temperatuur nl. laat in de klok aanwezige clilooraethyl dampen ontwikkelen, die regel matig het uurwerk op winden. De dampende vloeistof verdampt niet, zodat wellicht het per petuum mobile eindelijk ontdekt is. Een ideaal bezit voor vertegenwoordigers en chauffeurs, die dage lijks met geld of be langrijke papieren rei zen, lijkt de autosafe die muurvast in de auto bevestigd wordt en even solide is als een brandkast tenzij iemand met de. auto wegrijdt.... Onder de talrijke plas tic artikelen zal de op blaasbare klerenhanger opvallen, ideaal voor o? reis en volgens de fa brikant onderweg te benutten ais ..hals- of oorkussen" Lichtgeven de rackets en netten zullen tennisspelers ook na het invallen van de duisternis op de baan houden, hoewel we nog geen lichtgevende bal len aangekondigd za gen. Uit Engeland wordt een automaat geïmpor teerd, die een beker verse koffie zet na in- worp van een geldstuk naar keuze: zwart, met of zonder suiker melk. Een wonderlijke witte machine wordt als vleesvermalser ge ïntroduceerd, een appa raat waar we al lang op gewacht hebben sla gers en restaurants kunnen er het vlees niet. alleen malser mee maken, maar ook men. gen met ingrediënten als niervet, kaas, uien enz. en zo allerlei spe cialiteiten creëren. Zo vindt, men op de komende voorjaars- heurs behalve hijskra nen en vibrerende sol- deerbouwten nieuwe remsystemen voor kin derwagens apparaten voor kunstregen, vilten damesmantels met bontvoering enz.; luxe, nuttige en handige din gen, waarmee de han del zich ter beurze graag zal bevoorraden, omdat het publiek al tijd belangstelling heeft voor het nieuwste van i het nieuwsteI Experiment van Zeeuwse aannemersmaatschappij Volgende week zal men te Vlissingen beginnen met de bouw van vier „proefwoningen" volgens een nieuw systeem, dat het mogelijk maakt grote aantallen woningen in de vrije sector te bouwen tegen een redelijke huurprijs. Het systeem werd ontworpen door de Zuid Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie te Vlissingen, die de proef woningen zal optrekken op een terrein aan de Jozef Israëlslaan. Na een langdurige studie werd door de heren W. D. de Regt en M. C. Witlox van de bouwcombinatie een éénsgezinswoning ontworpen met een ruime woonkamer van 23 m2 oppervlakte, keuken van 5 m2, voorts een vertrek met douche, lavet en wasruimte en boven drie flinke slaapkamers. Achter de woning komt een berging van 8 m2. De directie van de Zuid Neder landse Bouw- en Handelscombinatie deelde ons mede, dat voor het bou wen van tweehonderd van deze wo ningen in één gemeente slechts hon derd werkbare dagen nodig zijn. De maatschappij is in staat zo verzekerde men ons minstens 5000 van deze woningen per jaar te kunnen bouwen. Men bouwt op ei- fen risico, maar verkoopt dan de uizen aan beleggingsmaatschappij en. Er ^ijn reeds besprekingen ge voerd met diverse gemeenten, o.a. Middelburg, Goes, Oostburg en Cu- lemburg. Het ligt in de bedoeling de woningen te Vlissingen vier maanden ter bezichtiging voor ge meentebesturen enz. open te stellen. De gevel is modern en de indeling van het huis comfortabel, o.a. door verplaatsbare kasten, vaste wasta fels, enz. Het ligt in de bedoeling de vier Vlissingse proefwoningen model in te richten, o.a. met een gasgeyser. een koelkast, linoleum op de vloeren enz. Hoewel deze panden in de vrjje sector worden gebouwd en bo vendien de koelkast, douche, la vet, linoleum enz. als tot het huls behorend worden beschouwd, heeft men de huurprijs vrij laag kunnen houden, namelijk 9,65 per week plus vrü geringe ge bruikelijke verhoging voor geyser en koelkast. dat de Frans-Marokkaanse betrekkin gen niet meer beheerst worden door 't protectoraatsverdrag van 1912 het verdrag van Fez. De verklaring zou tevens de „onderlinge onafhankelijk heid tussen Frankrijk en Marokko de finiëren. Woensdag zouden de delega ties, die twee weken geleden de be sprekingen begonnen, vrijwel gereed gekomen zijn met het opstellen van de verklaring. Men verwachtte, dat de verklaring zou verwijzen naar een „geleidelijke verdwijning" van het verdrag van Fez. Bepaalde parlementaire kringen zou den er evenwel op staan, dat ook een „geleidelijke" opheffing door het par lement wordt goedgekeurd. Universiteit van Alabama moet miss Lucy toelaten Federale rechter stelde negerstudente in gelijk Een federale rechtbank in Birming ham (Verenigde Staten) heeft woens dagavond gelast, dat de negerstu dente Autherine Lucy, die enige tijd geleden naar aanleiding van relletjes tegen haar toelating tot de univer siteit van Alabama geschorst werd als studente, op 5 maart aanstaande om 9 uur des ochtends weer tot de universiteit moet worden toegelaten. Het curatorium van de universiteit werd echter vrijgesproken van „be lediging van het hof", dat wil zeggen het negeren van een rechterlijke uit spraak. „Dit betekent slechts een ding", zei de 26-jarige negerstudente, die zo hardnekkig voor de rechten van haar volk opkomt, „namelijk, dat ik maandagochtend naar college zal gaan. Miss Lucy zal hiermee de eerste negerstudent(e) in het 125-jarig be staan van deze universiteit worden. De advocaat van mej. Lucy, deelde mede dat volgens hem de rechter nog moet uitmaken of zij precies dezelfde rechten zal hebben als de blanke stu denten. De rechter zal zich daarover vrijdag nader uitlaten. VERWACHT... VEEL WIND. Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen west en zuid-west. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 3 maart Zon op 7.24 onder 18.25 Maan op 1.30 onder 9.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1