PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Eisenhower stelt zich weer kandidaat Reorganisatie van het Franse opperbevel Vragen over vrije veren in Zeelands Staten Maar wil tijdens verkiezingscampagne niet voor reizend acteurspelen Nog geen beslissing over tweede nieuwe boot. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 199e jaargang - no. 52 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.: fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (D.g.g 2223). ostburg. Flnlandstraat 2. telet 16: Temeuzen Brou Donderdag 1 maart '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 0 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no 359snn p.z.C., Middelburg. t 24 telef. 26. Op een persconferentie in Washington heeft president Eisenhower gisteren verklaard, dat hij bereid is een tweede ambtstermijn te aanvaar den. Hij stond de journalisten toe hem letterlijk te citeren door te be richten, dat zijn beslissing „positief, dat wil zeggen bevestigend" was uitgevallen. Maar met deze beslissing, zo voegde de president er aan toe, hingen zoveel factoren samen, dat hij zijn antwoord niet in een een voudig „ja" of „neen" kon samenvatten. Een uitvoeriger uitleg aan het Amerikaanse volk was nodig en het was de vraag of de republikeinse conventie hem wel als kandidaat zou willen wanneer hij eenmaal die uitleg had gegeven. De president stelde zich voor dit te doen in een rede, die later in de nacht door de radio en televisie zou worden uitgezonden. Uit de antwoorden op vragen van de journalisten kwam wel vast te staan, dat de president gelijk hij al eens verklaarde er niet voor voelt tijdens een campagne opnieuw als „reizend acteur" op te treden. publikeinse party zonder verzet kan didaat voor een tweede ambtstermijn zal worden gesteld. De voornaamste stryd ter conventie zal gaan over de vraag, wie kandidaat voor het vice- presidentschap zal worden gesteld. Men acht het mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat Thomas Dewey, de voormalige gouvernedr van de staat New-York, die zich in die functie een uitstekende naam heeft verworven, kandidaat voor het vice-president- schap zal worden gesteld. Men verwacht niet, dat Eisenhower zal pogen een nieuwe kandidatuur van de omstreden Nixon door te dry- Nog geen uitspraak over Nixon Eisenhower wil de resultaten van zijn bewindsperiode voor zich laten spreken. Voorts verklaarde Ike, dat hij nog niet kon zeggen of hij het op prijs zou stellen, indien Nixon weer kandidaat voor het vice-president- schap zou worden gesteld. De president maakte zijn beslis sing eerst kenbaar, na op zijn ge mak over verscheidene andere on derwerpen te hebben gesproken als het belang van een steunverlening aan een campagne der Rode Kruis organisaties e.d. Daarna snoot hij zijn neus en stak van wal met zijn persoonlijke verklaring. Men neemt te Washington ais vast staand aan, dat president Eisenho wer op de komende conventie der re- V oorpostgevechten De Statenzitting van gistermor gen had een ongewoon verloop: in plaats van de korte openba re vergadering, die meestal aan het besloten afdelingsonderzoek vooraf gaat, was er ditmaal een vrij langdu rige bijeenkomst doordat enkele Sta tenleden toestemming verzochten en verkregen buiten de agenda om aan het college van Gedeputeerden vra- §en te stellen. Belangrijk waren in it verband de vragen van de heer Van Oorschot over de veerdiensten op de Westerschelde, want zij moe ten worden aangemerkt als „voor posten-gevechten" in 'n nieuwe stryd rond de veertarieven. Noch de vra gen, noch de antwoorden van Gede puteerde Van Poelje leverden ook maar iets nieuws op, maar uit de formulering van de heer Van Oor schot mocht men aannemen, dat hij voorstander is en blijft van gratis overtocht op de Westerschelde. En juist dat lijkt ons van grote impor tantie, omdat de heer Van Oorschot de woordvoerder is van een grote fractie in de Staten, en men mag dus aannemen, dat deze. fractie op de bres zal blijven staan voor vrye veren. In dat geval zal het voor an dere politieke groeperingen wel héél moeilijk worden om een ander stand punt in te nemen en de conclusie is gerechtvaardigd, dat "de tarieven- kwestie daarmee geheel in de poli tieke sfeer is verzeild. Met andere woorden: de Statenmotie van destijds, waarin het recht op vrye veren na drukkelijk werd onderstreept, zal wel niet worden ingetrokken. Wij spraken hierboven van „voorpostengevechten", omdat ons ter ore is gekomen, dat van bepaalde zijde opnieuw de tarie ven-kwestie aangesneden zal worden, evenwel uitsluitend op zaaelijke mo tieven. En zakelijk ligt deze aange legenheid vrij eenvoudig: de minis ter heeft immers een enorme vinger in de Westerschelde-pap, omdat hij er jaarlijks enige miljoenen rijksgel- den insteekt.... Zeeland daarente gen heeft in feite niet veel meer in te brengen dan lege briefjes. Maar op die lege briefjes zou Zeeland een bedrag kunnen invullen door een re delijke tarief-heffing; voorts kan het dan eisen stellen en wellicht komt er dan misschien iets van de tweede nieuwe boot, die nu voorlopig door excellentie Algera op de lange baan is geschoven. Ziedaar hoe in grote ljjnen de zaak ligt. En nu kan men wel spreken over „discriminatie van de Zeeuwse bevolking", maar als dit een argument is, waarvoor de minis ter ongevoelig blyft, dan zal men er toch beter aan doen met andere voor stellen te komen, die de minister wél imponeren. De voorpostengevechten hebben nog niet tot duidelijk steilingnemen ge leid. Het is echter te hopen, dat dit steilingnemen niet uitsluitend op po litieke overwegingen zal geschieden, maar dat men ook nog oog zal ïeb- ben voor nuchtere feiten. Op deze plaats is het eerder gezegd: er staan grote belangen voor Zeeland op het spel en men is hier eerder gediend met een onafhankelijke dienst, waar in het provinciaal bestuur alle zeg genschap heeft, dan pc verbindin gen, die worden uitgevoerd by de gratie van de regering! Mamie Eisenhower vindt het goed Mamie Eisenhower heeft er vrede mee dat haar man nog vier jaar president wil blyven. Dit is gisteren door Ike zelf onthuld. Hem werd op de man af gevraagd hoe mevrouw Eisenhower over zyn besluit dacht. Hij antwoordde dat zijn familie hem verteld heeft dat hij zelf maar beslissen moest en dat zy die beslissing zouden accepteren. Het is bekend dat mevrouw ze Eisenhower liever in haar ge- zellige huis op de farm te Get- ze tysburg is dan in het Witte ji Huis. Maar naaste vrienden zz zeggen dat zij het besluit van |z H haar man met enthousiasme accepteert. Deze vrienden heb- ben steeds verkondigd dat-de §j „first, lady" zich niet tegen een tweede ka.ndidat.uur van haar zz man zou verzetten. ze iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii EISENHOWER: ..resultaten spreken voor zichzelf.. ven, al heeft hij persoonlijk herhaal delijk zijn waardering voor hem uit gesproken. De conferentie De persconferentie was drukker bezocht dan wellicht ooit een der gelijke bijeenkomst is geweest. Niet minder dan 311 journalisten en fotografen waren aanwezig en er werden er nog 40 weggestuurd omdat er geen plaats meer was. De geheime dienst onderzocht of de persmensen geen radiozen dertjes bij zich droegen, want het nieuws mocht pas wereldkundig worden na afloop der persconfe rentie. Er ontstond toen een wedloop, wilder dan alles wat Washington aanschouwde sedert Truman in 1945 mededeelde, dat de oorlog met Japan afgelopen was. Meubilair werd omver gelopen en een verslaggever kwam bij de telefooncel te vallen. G ezondheid stoestand Eisenhower bevestigde, dat hij zijn beslissing pas op het laatste ogen blik genomen heeft. Op 12 februari t' 1. hebben zyn geneesheren ver- laard, dat hij in staat geacht mag worden zijn functie nog voor een vijf tot tiental jaren te bekleden. De pre-.L sident verklaarde, dat hy in zijn redé nader zou ingaan op zijn gezond heidstoestand, daar een persconferen tie niet het geschikte milieu was om daarover te praten. Hij wilde pogen zo eerlyk mogelijk over zijn toestand te zijn. Wanneer enigen van zijn te genstanders hem al voor dom moch ten houden, dan geloofde Ike wel, dat zij hem tenminste voor eerlyk houden. Bromfietsenregeling op komst Een voorstel tot wijziging van 't wegenverkeersreglement, waar in als voornaamste punt een maxi mumsnelheid van 40 kilometer per uur voor bromfietsen wordt voor gesteld, heeft ter verdere admini stratieve afdoening door andere departementen het ministerie van Verkeer en Waterstaat verlaten. Op betrekkelijk korte termijn kan dus deze wijziging bij algeme ne maatregel van bestuur worden ingesteld. Zoals men weet, zijn de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al gera, én het R.A.I.-bestuur overeenge komen, dat fabrikanten en importeurs op korte termijn'over zouden gaan tot het afleveren van bromfietsen, die niet sneller dan 40' km per uur kun nen rijden. Opzegging Unie Indonesisch parlement aanvaardde voorstel. Het voorlopige parlement van Indonesië heeft bij acclamatie het woensdag j.l. door de regering in gediende wetsontwerp inzake de opzegging van de Nederlands-Indo nesische Unie aanvaard. De frac ties van de oppositie hadden de zaal verlaten vóórdat net debat be gon. Tevoren had het parlement besloten, aan het bespreken van 't wetsontwerp voorrang te geven boven een door de oppositie inge diende motie van wantrouwen. Dit besluit had tot gevolg, dat de voor zitter van het parlement, dr. Sar- tono, van de in oppositie zijnde P. ■N.I. en zijn tweede plaatsvervan ger, Aroedji Kartawinata van de Mohammedaanse oppositiepartij P. S.I.I., hun functie neerlegden. Dr. Sartono verklaarde, dat het be sluit een schending van de parlemen taire beginselen was, volgens welke eerder ingediende moties het eerst moeten worden behandeld. De motie van wantrouwen was nl. ingediend, voordat de regering haar wetsontwerp inzake de opzegging van de Unie aan hangig maakte. Het parlement ver leende echter met- 108 tegen 80 stem men voorrang aan het wetsvoorstel van de regering. Ely volgt Guillaume op Het Franse kabinet heeft woensdag generaal Paul Ely benoemd tot chefstaf der strijdkrachten als opvolger van generaal Guillaume. Generaal Clement Blanc werd benoemd tot inspecteur-generaal van het leger en generaal Marie Piatte tot chefstaf van het leger. Beide laatste functies werden bekleed'door generaal Pierre Zeiler. Men beschouwt deze mutaties als een belangrijke stap met het oog op de situatie in Algerije, die dreigt van het land een nieuw Indo- China te maken. Tijdens een bijeenkomst die bijna vijf uren duurde stelde het kabinet nog een wetsontwerp op, waarin spe ciale volmachten voor het bestuur in Algerije worden gèvraagd. Premier Guy Mollet zou het wetsontwerp door de nationale vergadering in spoedbe- handeling laten nemen. Het ontwerp omvat speciale be voegdheden ten aanzi&i van de econo mie, het bestuur en de openbare or de. Het bestuur in Algerije zou met deze bevoegdheden de macht hebben als van een regering tijdens de staat van beleg. Het nieuws dat generaal Guillaume was afgetreden lekte woensdagmor gen uit nadat dinsdag het comité voor de nationale defensie een stormachti ge bijeenkomst had gehouden. Zijn aftreden is een rechtstreeks gevolg van de strijd over de te voe ren politiek ten opzichte van Algerije in de boezem der Franse regering. Mollet intussen bewandelt het mid denpad. Hy zal echter geen aanzien lijke versterkingen zenden, maar een troepenmacht van ongeveer 30.000 De Franse premier heeft de rebel len dinsdag met klem gewaarschuwd, dat zij hun activiteit moeten staken, maar het lijkt of hy voor dove oren heeft gesproken. De rebellen bleven in het afgelopen etmaal nieuwe bom aanslagen en overvallen uitvoeren. Grenscorrecties verlangd. Door nieuwe regering in Düsseldorf. De nieuwe premier van Noord- Rijnland-Westfalen, Steinhoff, heeft woensdagmiddag in de landdag ver klaard dat de nieuwe coalitieregering by de bondsregering in Bonn zal aandringen op bespoediging van de onderhandelingen met Nederland en België over grenskwesties. Die kwesties, zei hy, staan de goede betrekkingen t.:ssen Noord- RijnlandWestfalen enerzijds en Ne derland en België anderzijds in de weg. In de woensdagmorgen gehouden zitting van Zeelands Staten heeft de fractievoorzitter van de p.v.d.a. de heer L. P. van Oorschot, vra gen gestelu over het benedendeks brengen van de tweede klasse op de veerdienst Vlissingen-Breskens. De heer Van Oorschot spralt in dit verband over een „discriminatie van de Zeeuwse bevolking" en over „de schrijnende gevolgen van deze verbouwing". Voorts wilde hij we ten hoe het met de opdracht voor een tweede nieuwe boot voor Vlis singen-Breskens stond. Namens Gedeputeerde Staten ant woordde de heer M. J. van Poelje. Hy verklaarde, dat minister Algera by zijn jongste bezoek aan Zeeland zich Dereid heeft verklaard zich na der te beraden over de inrichting van de nieuw te bouwen veerboot, voor zover het gaat om het beneden deks .brengen van de tweede klasse. De minister heeft geen verklaring gegeven van de motieven, die hem tot dit standpunt hebben gebracht. Zijn verklaring was evenwel voor het college van Gedeputeerde Staten aanleiding om het plan voor de nieu we boot nog eens in studie te nemen, teneinde na te gaan of voor de inde ling var de eerste en tweede klasse een andere oplossing kan worden ge vonden als in de oorspronkelijke plan nen was aangegeven. Dit onderzoek is nog niet. voltooid en Ged. Staten hebben nog géén definitief voorstel aan de minister gedaan. In het colle ge heerst evenwel eenstemmigheid over de wens ook een deel van het promenadedek voor de tweede klasse te bestemmen: De heer Van Oorschot had de aan dacht gevestigd op de vragen van 't kamerlid Vermooten aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat. De heer Van Poelje verzekerde, dat de bespreking van het college met de minister reeds 'voor het indienen van deze vragen was gehouden. De be spreking had tot gevolg, dat de „Prins Hendrik" vooralsnog niet werd verbouwd. Overigens is het college van G.S. bereid om aan de minister mede te delen, dat het opnieuw over leg wenst over deze aangelegenheid, dat wil zeggen niet alleen over de klasse-indeling op het nieuwe schip, maar ook over aie op de „Koningin Juliana" en de „Prins Bemhard Over het tweede nieuwe schip zei de heer Van Poelje, dat de minis ter voorlopig had besloten, mede „om conjuncturele omstandighe den" voorlopig nog geen machti ging te verlenen voor de bouw van deze tweede boot. Gedeputeerden hebben naar beste weten alle om standigheden en argumenten vóór dit tweede nieuwe schip aan de be windsman medegedeeld. Zodra zich nu nieuwe gezichtspunten voor doen, zal men de minister opnieuw benaderen. In tweede instantie zette de heer Van Oorschot nog nader uiteen, wat hij met „discriminatie" bedoelde. „Het benedendeks brengen is te ver- §elijken met het vervoeren van niet- etalende passagiers door de Spoor wegen in goederenwagons en van betalende reizigers in een goed. inge richte coupé. „Spreker wees op be zwaren uit toeristisch oogpunt en verklaarde bevreesd te zijn, dat een „benedendekse tweede klasse tot principe zal worden verheven". Tenslotte zei de heer Van Oor schot: „Wanneer hit r de vrije veren worden opgeofferd, dan gebeurt dit op de onsympathiekste manier, die men zich maar kan indenken". De heer J. M. A. C. van Dongen (lt.v.p.) betoogde, dat het beneden deks brengen door Zeeuwsch-Vlaan- deren inderdaad gevoeld wordt als een discriminatie. Overigens meende hy, dat de Staten hier „de boot ge mist hadden", want deze gehele zaak was in de bootcommissie uitvoerig doorgepraat. Daarby was zowel door het betrokken lid van Ged. Staten als door de vertegenwoordiger van de minister, in casu de hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat, toegezegd deze kwestie zo prettig mogelijk te behandelen. De heer Z. C. Salomé (p.v.d.a.) vroeg om zo spoedig mogelijk met een ysbreker de verbinding met Noord-Beveland te herstellen. De heer Van Poelje zette uLeen. dat hiervoor een sleepboot van Müller en Co. uit Terneuzen was gehuurd. Voordat de Staten in de afdelingen gingen, was er een korte besloten vergadering, Meer dan vijftig Deense vis- ee sers werden van het ijs in het Kattegat gered tijdens 'n groot- e= sclieepse reddingsactie, die p echter aan vier redders het le- ven lcostte. De hengelaars wer- p den van de kust afgesneden p doordat een ijsbreker tussen p hen en de vaste wal voer. p p Op de bovenste foto ziet men p een helikopter opstijgen op weg naar de hengelaars; op de p onderste foto ivordt één van de H onfortuinlijke hengelaars in p p veiligheid gebracht. p liiiiiiiiniiiiiiiiiniiiHiiiiinnnnmiiiiiiiiMiniTiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiinil IJsprop in de Waal op weg naar zee Geen gevaar voor dijken. De 28 kilometer lange ysprop, die in de laatste dagen tussen de brug van Zaltbommel en Tiel ontstond, is woensdagmiddag losgekomen. De twee zuidelijke doorgangen van de Bommeise brug zijn nog versperd, maar de andere laten de ijsmassa, naar ruwe schatting een kleine mil joen ton ijs, vlot door. Er bestaat weinig kans, dat het ys zich opnieuw zal vastzetten, zodat de 6 tot 8 ysbrekers, die er dinsdag in slaagden de weg te banen in het Hol lands Diep en de Nieuwe Merwede zich kunnen beperken tot het verder versplinteren van de aandrijvende ijs massa om de Moerdykbruggen voor gevaren te behoeden. Gezien de lage waterstand zyn langs de rivier de uiterwaarden niet overstroomd, zodat er op het ogenblik geen gevaar voor de ayken bestaat. Op een vraag hoe de afvoer van ys zal zijn wanneer het Deltaplan is uit gevoerd, antwoordde ir. A. H. Fabius van de rijkswaterstaat dat de dam in het Haringvliet uitwateringssluizen (17 van 60 meter breedte en 6 meter diepte) zal bevatten, die bij ijsgang opengaan en zo de getijbeweging herstellen. Particulier secretaresse van Prinses Beatrix. Mej. mr. Meurs benoemd. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mej. mr. M. Meurs tot particulier secretaresse van H. K. H. prinses Beatrix. Met haar werkzaamheden zal zij in de loop van september beginnen. Tot dat. tijdstip zullen deze door mevrouw N. Smitt-Avis, de particulier secreta resse van H. 31. de Koningin, wor den waargenomen. Mej. mr. M. Meurs, die 26 jaar oud is, werd geboren in het toen malige Batavia en studeerde na haar eindexamen gymnasium Nederlands recht aan de rijksuniversiteit te Lei den, waar zij in 1954 doctoraal exa men deed. Sinds 1 mei 1955 is mej. Meurs assistente van de directie van het bureau van de ryksdienst voor het nationale plan. DE VERWACHT... OPKLARINGEN Opklaringen en vrijwel overal droog weer. Overwegend krachtige westelij ke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. ZON EN MAAN. 2 maart Zon op 7.26 onder lf.23 Maan op 0.24 onder 9.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1