-BUISMAN AMBONEES MET MOORDPLAN BEDREIGDE DE POLITIE POLITIEKE MOEILIJKHEDEN IN DJAKARTA DUREN VOORT JIMMY en de Crescepresto-korrels KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen ja graag HET JAAR WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 ftiOVlNClALB ZEEUWSE C O U R A N '1 Advertentie café'a, continet, klootten, kortom overal vroor veel koffie wordt geschonken, waar ook ter wereld, weet men BUISMAN te waarderen. Niet alleen omdat men ermee op koffie be- •paart, maar vooral omdat de koffie er lekkerder door wordt. Daarom kreeg BUISMAN een wereldrepntotle. OoAr bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet ■n beetje BUISMAN wonderen/ GEBEUREN IN WOONOORD BERECHT. Politierechter legde 10 weken op. De Ambonese scheepsmaker J. T., die In het woonoord aan de Selsweg In Middelburg verbluft, had In december van het vorig jaar ruzie met zyn neef, uit het kamp aan de Nadorst. Belde ballingen hadden op financieel gebied een appeltje met elkaar te schillen en er was ook een vrouw in het spel. Op de avond van de 23e was T. het beu. „Ik ga hem vermoorden", zei hy tegen enige van zyn kampgenoten en met dit voornemen toog hy naar de Nadorst, na een dolk by zich te hebben gestoken. Zyn medebewoners vonden dit wel erg kras en waarschuwde ln de loop van de avond de poli tie. Twee agenten, die op dit bericht werden uitgezonden, troffen T. ach ter één der barakken van het Nadorstkamp aan. De dienaren van het gezag som- meerden hem naderbij te komen. In het duister het was reeds na mid dernacht was niet goed zichtbaar wat T. in zijn schild voerde. De agen ten voelden zich in ieder geval be dreigd. Eén van hen loste tenslotte een waarschuwingsschot, waarop de gezochte verdween. Hij kon pas de volgende dag worden gearresteerd. T. stond dinsdagmorgen terecht voor de politierechter. Hem werd bedrei ging van de politie tenlastegelegd. Er werd een vonnis van 10 weken on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek uitgesproken. T. heeft zijn aanvankelijk voorne men niet uitgevoerd. Na zijn arre statie werd hy in het Huis van Bewa ring gedetineerd. Hij terklaarde ter zitting niet van plan te zijn geweest iets tegen de politie te ondernemen. Een dolk had hij niet bij zich toen de agenten kwamen, wel een boksbeu gel. Medebewoners van het kamp hebben echter verklaard, dat T., toen hij 's nachts terugkwam, wel een dolk bij zich had. verdachte zou de dolk op weg naar de Nadorst wegge gooid hebben. Op de aangegeven plaats heeft de politie met behulp van een speurhond gezocht,- maar niets gevonden. Eén der agenten trad nu als getui ge op. Hy vertelde wat er was ge beurd achter de barak. De ene agent zag, dat T. die men vry spoedig herkende iets in zyn handen had. Hy vorderde „handen op en laat dat vallen". Maar T. stak eerst iets weg en stak toen pas de handen omhoog. Daarop stapte één der agenten wat naar voren en T. deed zijn handen omlaag. De naderby gekomen gezags- dienaar wilde eerst proberen achter de verdachte te komen, maar dit bleek te riskant. De Ambonees maak te toen een verdachte beweging en dit was aanleiding tot het schot, dat voor T., in de grond sloeg. De laatste verdween toen zo vlug, dat men hem niet meer kon achterhalen. Verdachte betuigde nu via de tolk, de heer N. A. van Wijk zijn spijt over het gebeurde. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dus- sen, vond alle feiten bewezen. De dolk is niet gevonden en de officier vond, dat daaruit bleek, dat dit steekwapen niet is weggegooid. Het gaat te ver, dat men een dergelijke houding tegen de politie aanneemt", zei mr. Van der Dussen. „Uw berouw komt te laat". De eis luidde 3 maanden met aftrek. De raadsman, mr. H. Bruin uit Mid delburg, merkte op, dat de waarheid van deze zaak wel nooit helemaal aan het licht zal komen. Misschien is een beweging van T. om weg te ko men als een bedreiging opgevat. Bo vendien zal de politie wat zenuwach tig zijn geweest, waar nog bij komt, dat het in het kamp erg rumoerig was. (In verband met de kwestie der keukenbouw). T. heeft zeker niet de bedoeling gehad om de politie te be dreigen. Mr. Bruin bepleitte uiterste clementie. Uitdrukkingen, die men niet pu bliceert, bezigde op de avond van 9 november 1955 de Arnemuidse schip persknecht K. v. d. G., 21 jaar, tegen één der plaatselijke wachtmeesters. V. d. G. had „een borreltje" op en dat zorgde voor een overmoedige en voor anderen bijzonder hinderlijke bui. Met een kameraad liep verdachte wat door de Langstraat heen en weer, zo als dat te doen gebruikelijk is. Op hun weg kwamen zij de wachtmeester te gen en v. d. G. begon deze overheids vertegenwoordiger te „tarten". Na de nodige lelijke woorden pakte hy de wachtmeester by de jas. Deze vond het toen wel genoeg en nam v. d. G. mee. „Ik kan me er niets van herinneren, maar ik moet wel aannemen, dat het zo was", zei verdachte nu. „Gaat het drankmisbruik op dezelfde voet door?" informeerde de politierechter. „Neen", ontkende v. d. G. „Het moet uit zijn met dergelijke gedragingen", vermaande de politierechter. De offi cier sloot zich hierby aan. „Het is weer Arnemuiden", zei hy „het moet daar rustig worden". De vordering was 30 subs. 5 dagen en bovendien 2 weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftyd. De politierechter vonniste conform. „De waarschuwing ook voor je kameraden", geldt nog. „De volgende, die hier komt, krygt direct gevangenisstraf. De 55-jarige mevrouw M. K.de K. uit Vlissingen had een tientje door de lucht zien vliegen in een café. Een achteloze klant wierp dit biljet in de richting van de toog en verdachte pakte het toen". Dat past zeker in de daar heersende sfeer", meende poli tierechter. „Waarom gaf U het niet direct terug?" „Ik wilde het de vol gende dag doen, want er stond zoveel volk omheen", zei verdachte. De offi cier eiste tegen mevrouw K., die ove rigens voor de heren achter de groene tafel geen onbekende bleek, 30 subs. 6 dagen en 1 maand voorwaar delijk met 2 jaar proeftyd. Het vonnis werd slechts 25 subs. 5 dagen. „Vanwege de oude relatie", zoals de politierechter opmerkte Kinderen verwaarloosd Op last van de officier van justitie te Breda, verricht de rijkspolitie een onderzoek naar aanleiding van het overlijden van twee kinderen van het echtpaar S.-K, te Hoeven (N.B.). Het jongste kindje, zeven maanden oud, is in de nacht van zaterdag op zon dag thuis overleden. Het werd des morgens door de moeder dood in zijn bedje aangetroffen. Het oudste, twee laar, overleed dinsdag in het zieken huis te Breda. Uit het onderzoek is gebleken, dat beide kinderen ziek waren door een zware verkoudheid. De ouders, die debiel zyn, hadden de kinderen in de koude laten liggen. Men neemt aan, dat dit het ziekteproces zodanig heeft verergerd dat de kinderen zyn over leden. Omdat de ouders geestelijk niet volwaardig zyn, worden geen gerech telijke maatregelen getroffen. Dividend uit agio-reserve geen belastingontduiking. Het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak heeft onlangs schrif telijk aan de minister van financiën gevraagd, of het financieren van di videnduitkeringen uit agio-reserves en het reserveren van daartoe in aanmerking komende winst niet in stryd is met de bedoeling van de wetgever en neerkomt op feitelijke ontduiking van belastingen. De staatssecretaris' van financiën heeft deze vraag ontkennend beant woord, aangezien een afboeking van de agio-reserve wordt gelijkgesteld met een wijziging van het statutair maatschappelijk kapitaal. Het in de wet neergelegde systeem levert geen voldoende grond om te onder scheiden tussen uitkeringen uit agio- reserves, welke wel en die, welke niet in de plaats treden van normale dividenduitkeringen. (Advertentie) Overwin Uw vermoeidheid fc. Drink kracht in met In Djakarta hebben de pogingen om een compromis te vinden tussen de oppositie en de regeringspartijen over de te volgen werkwijze met het wets ontwerp tot opzegging van de Unie dinsdagochtend schipbreuk geleden. De algemene voorzitter van de Mas- joemi, Natsir, verklaarde, dat de re gering zich bereid heeft verklaard vrij dag a.s. af te treden, indien het voor lopige parlement 'n motie aanneemt, waarin het besluit van de regering tot beëindiging van de Nederlands-Indo nesische Unie wordt goedgekeurd. Ook Friesland protesteert. Tegen Amsterdamse wervingsactie. Naar aanleiding van de door het gemeentebestuur van Amsterdam ontwikkelde activiteit om bouwvak- arelders te werven In andere plaat sen, heeft ook het Friese provinciaal bestuur met kracht by de minister geprotesteerd. De werving van bouwvakarbeiders. Vragen van Tweede Kamerlid aan minister. Het lid van de Tweede Kamer de heer Stapelkamp heeft aan de minis ters van Wederopbouw en Volkshuis vesting, van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezond heid de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van advertenties, waarin de gemeente Amsterdam bouwvakarbei ders uit de noordelijke provincies tracht aan te werven en waarin bij aanvaarden van werk in Amsterdam woonruimte wordt aangeboden? 2. Heeft dit optreden van de ge meente Amsterdam de instemming van de ministers 3. Kan de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting mededelen, of voor deze aanbieding van woon ruimte door hem bouwvolume is toe gewezen 4. Weet de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ook, of en in hoeverre derijksarbeidsbureaus hier bemiddelingwerlenen Westdorpse schaatsers wonnen in Moerbeke Tijdens de te Rode Sluis (gemeen te Moerbeke, België) gehouden inter nationale schaakwedstrijden wist de heer Fr. Adam uit Westdorpe de be ker in de wacht te slepen door de wedstrijd over 3000 meter op zijn naam te brengen. Op de afstanden 500 en 1500 meter werd het eveneens een Westdorps succes, want de heer J. Eggermont legde in beide wedstrij den beslag op de eerste plaats. 60. Toen het licht in de tuin aanfloepte had Jackie de ladder, die inderdaad naast het tuinhuis lag, al over zijn schouder gelegd. IJlings smeet hij het ding tegen de grond en dook weg achter het tuinhuis, dat zo groot was, dat menige familie het als een allerpleizlerigst weekend-huisje beschouwd zou hebben. Jackie gluur de om de hoek en zag dat twee lieden zijn richting uit kwamen. Hij voelde geen angst op dat ogenblik, want hij begreep wel, dat zij niet échter het huis zouden ko men kijkenToen zij wat dichter bij waren gekomen, hoorde hij zelfs hun stemmen, maar wat er gezegd werd kon hij niet verstaan Hij hoorde het rinkelen van een sleutelbos en een moment later werd de deur geopend. Daarna baadde ook het achtergedeelte van de tuin in een zee van licht. De heren, hadden een tweede licht punt ontstoken. Plotseling viel er vlak boven Jackie's hoofd ook al een lichtschijnsel naar buiten. Er was dus ook licht in het tuinhuis gemaaktJackie brandde van nieuwsgierigheid om te weten te komen wat die twee mannen daarbinnen uithaalden en toen hij even later een vreemd geluid opving net het kakelen van een kip, maar dan veel zwaarder kon hij zich niet lan ger bedwingen. Hij greep het raamkozijn boven zijn hoofd met beide handen vast en trok zich opl Net zo lang tot hij naar binnen kon glurenEn van lou ter schrik had hij zich bijna op hetzelfde ogenblik weer laten vallenWat was dèt voor afschuwelijks! (Advertentie). Het op de uittreding uit de Unie be trekking hebbende wetsontwerp zou dan door het in maart samen te stel len nieuwe Indonesische parlement kunnen worden behandeld. De oppositie heeft dit voorstel van de regering echter van de hand gewe zen, aangezien aanvaarding daarvan gelijk zou staan met een motie van vertrouwen voor de huidige regering. Politieke waarnemers te Djakarta hebben de vrees geuit, dat deze jong ste ontwikkelingen afbreuk zullen doen aan de mogelijkheden voor een ïenwerking tussen de Masjoemi en huidige oppositiepartijen in de nieuw te vormen regering. Naar ver wacht wordt, zal de regering thans be kendmaken, dat zy haar mandaat al leen dan aan president Soekarno zal teruggeven, nadat het voorlopige par lement het wetsontwerp betreffende de uittreding uit de Unie zal hebben aanvaard. IHjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjljj g Belgisch wapen I tegen Deltaplan De Belgen zyn bezig een nieuw wapen tegen het Neder- landse deltaplan in het veld te |e brengen. Het is de vitamine B. „De afsluiting van de Zeeuwse wateren is een aan- slag op de gemiddelde leeftijd van de Belgische bevolking", heeft de Gentse professor Cu- velier zijn collega prof. Van Dijck uit Delft voorgehouden. De directeur van het Neder- H landse Waterloopkundig labo- H ratorium was in Gent voor de ee Koninklijke "Vlaamse Ingeni- eursvereniglng de technische H problemen van het deltaplan ee uiteen komen zetten. Aan het H eind van zyn relaas sprong H prof Cuvelier ontzet op. Hg ontdekte voor België bezwaren- m de voedingsaspecten in de Ne ll derlandse plannen. Verdwijnen de Zeeuwse oesters prof. Van Dijck had daarop gézins- peeld dan wordt België als grootste verbruiker daarvan in zijn bevoorrading aan vitamine B bedreigd. De Gentse profes- sor heeft beloofd een speciaal rapport aan deze zaak te wij- den. Interieur „Queen Mary" beschadigd. Aan boord van het Engelse pas sagiersschip „Queen Mary"' is aoor onbekende personen aanzienlyke schade aan het interieur aangericht. In enkele publieke salons is de muurbekleding van kostbaar es doornhout en mahoniehout en de le deren bekleding van tabourets met een scherp voorwerp beschadigd. Men is bezig de schade voorlopig te herstellen, daar het schip volgen de week naar New York vertrekt. De signatuur op een waardevol schilderij was doorgeschrapt en daar voor in de plaats was de naam van een bekende tekenaar van karikatu ren geplaatst. De autoriteiten menen dat de schade met opzet is aangericht en hebben een onderzoek doen instellen. Pakhuisbrand na 170 uur geblust De brandweer in Bazel is er dins dag eindelijk in geslaagd een brand in een pakhuis te blussen, die 170 uur eerder uitbrak. In het Dakhuis lagen rubberbanden en ander fel brandend materiaal opgeslagen. De aangren zende huizen liepen in het verloop van het blussingswerk veel waterschade op. Verzekeringsagenten schatten de totale schade op meer dan twee mil joen francs. KERKNIEUWS Oostburg uit kerkverband geref. gemeenten getreden. De uittreding van gemeenten uit het kerkverband van de gerefor meerde gemeenten zet zich voort. Thans hebben ook de gemeenten Oostburg en Och ten (Geld.) met al gemene stemmen besloten, zich aan het kerkverband te onttrekken. Zy zijn overgegaan tot de gereformeer de gemeenten in Nederland. De gemeente Oostburg, die in 1933 werd geïnstitueerd telt 150 zielen, die van Ochten 215 zielen. dinnen zijn, Flora. En ik ben toch zo blij!" Meteen sloeg ze de armen om Flo ra heen en kuste haar met zoveel vuur, dat er geen twijfel kon be staan of die liefkozing was echt ge meend. Ze sproot eensdeels voort uit liet gevoel van opluchting, dat Jamie haar, Marilyn nu onbedreigd toebe hoorde, andersdeels uit de conclusie, dat haar gedrag van die morgen geen noodlottige gevolgen zou heb ben en tenslotte ook wel uit oprechte genegenheid voor Flora, met wie ze dan nu weer zoals ze het zelf wat naief had uitgedrukt, vriendin zou kunnen zijn. Flora kon moeilijk anders doen dan de zo hartelijk gegeven kus op dezelfde wijze beantwoorden. Zij z<?u zelfs al ware dit verstandig geweest, toch niet de moed hebben gehad, Ma rilyn beter in te lichten en in de ge geven omstandigheden was het te gendeel veel verstandiger. Marilyn had Flora de moeite bespaard, een reden voor de plotselinge verloving te bedenken. Ze volstond dus met een dankbetuiging voor Marilyns ongetwijfeld eerlijk gemeende geluk- sen en een vriendelijk verzoek, om het grote nieuws nog niet overal rond te bazuinen. „Je bedoelt, dat ik het James nog niet mag vertellen?" vroeg Marilyn teleurgesteld. „Och", antwoordde Flora wie de gedachte, dat Jamie aan haar liefde voor een ander geloof zou 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange hechten, bijna ondraaglijk toescheen „lady Curtling vindt, dat niemand het moet weten voor moeder haar toesteihming heeft gegeven." „Maar James ls bijna een lid van de familie en je moeder zal natuur lijk toestemmen. Ze zal toch moei lijk kunnen weigeren als ze weet, dat je Timothy liefhebt. Bovendien zal lady Curtling een goed woordje voor hem doen, want hij is de neef met wie ze het meeste opheeft, zegt David." „Jadat is waar." „Waarom bel je je moeder niet op om het haar te vertellen? Je hebt het haar beloofd." „Ja, natuurlijk; ik had het verge ten." „Zo gauw je het je moeder hebt verteld, kun je zelfs al heeft ze nog niet met Timothy gesproken het een stuk of wat zorgvuldig uit gekozen mensen mededelen, bijvoor, beeld James", drong Marilyn, die" hardnekkig haar wens bleef volhou den, bij de nog weifelende Flora, aan. (Wordt vervolgd). ^raak zon pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen FEUILLETON 39 „Dat zult u toch wel moeten, tan telief", zei Timothv geduldig. „U is medeplichtig zowel "voor als na het feit en zit er tot over de oren in. Troost u er voorlopig mee, dat u la ter zodra Flora veilig en eerbied waardig is getrouwd met een allerbe minnelijkste baron en haar kinderen Engeland's deftigste kostscholen be zoeken Lady Elvain alles zult kun nen vertellen en haar verzekeren, dat u met de beste bedoelingen zo hebt gehandeld". „Voor die tyd ben ik er waarschijn lijk al lang niet meer", klonk het scherp, maar meteen schoot de oude dame ondanks zichzelf, in de lach, die opnieuw bewees, hoezeer Ti mothy haar naar zijn hand wist te zetten. „Je moet natuurlijk niet op mijn actieve medewerking rekenen", zei ze nu wederom ernstig. „Ik stem er al leen ir toe, passief te blijven, of schoon mijn beter oordeel me zegt, dat ik tussenbeide zou moeten ko men". DOOR MARY BURCHEL „Dat is uw beter oordeel niet, lieve tante", verzekerde haar neef, „maar het natuurlijke verlangen van elke vrouw om de eerste te zijn, die het nieuws verspreidt. Noemt u het ove rigens zoals u wilt, Flora en ik zor gen vel voor de rest". „Heel goed dan! Gaat jullie nu kle den voor de dansparty en wanneer ik zie, dat je je vanavond gedraagt als een verloo"3 paar, om het sprookje wat waarschijnlijker te maken, zal ik de andere kant op kijken". Flora en Timothy gingen samen de kamer uit en voor ze ieder hun eigen vertrekken opzochten zei hij vriende lijk: „Dank je wel, Flora". Glimlachend, met een vleugje niet te onderdrukken humor, antwoordde ze: „Ik weet eigenlijk niet waarvoor". „Ik evenmin. Maar ik veronder stelo, een heleboel. B.v. voor je vertrouwen, dat ik geen misbruik van de getroffen regeling zal makenvoor het feit, dat je me niet uit Londen hebt helpen verbannen, wat immers het enige alternatief was". „Zou je dan heus zijn weggegaan, als ik daarop had aangedrongen?" informeerde ze vol belangstelling. „Ik bedoel ondanks die belangrijke rechtszaak." „Ik weet het niet, maar ik ben, blij, dat je me niet op de proef hebt gesteld. Morgen zullen we, nadat ik je moeder heb gesproken, om een ring voor je moeten denken." „Jaja, dat geloof ik ook." „Zou je in afwachting daarvan mijn zegelring willen dragen?" vroeg hij, meteen aanstalten ma. kend, die van zijn vinger te schuiven. „Neenneen, dank je", riep Flora zo heftig, dat hij verrast op keek. „Ik...... ik heb een soort voor oordeel tegen zegelringen", ging ze snel voort. „Misschien heb je gelijk", gaf hij nadenkend toe, terwijl hij de ring om en om draaide. „Ze kunnen zo precies op ti-ouwringen lijken als je het zegel naar binnen draait." Toen ging hij, na een wat achte loze groet, zijns weegs, nagestaard door een lichtelijk verbijsterde Flo. ra, die zich afvroeg wat hij wel zou hebben bedoeld. •HOOFDSTUK IX. Flora zou nooit die dansavond op Fairacres vergeten. Ze droeg haar bleekgouden japon, misschien wat al te weelderig voor zulk een gelegen heid, maar toch wel zoals ze zich zelf wat ironisch voorhield pas send bij de gevoelens van een zo. juist verloofd meisje. Als hoedanig ze immers zou fungeren. Lady Curtlings veronderstelling, dat vele van de Londense gasten het wat „onbescheiden" berichtje hadden gelezen, bleek juist te zijn geweest, zodat het aan belangstelling en nieuwsgierigheid niet' ontbrak. Na tuurlijk kon er niets definitiefs wor den medegedeeld oordat lady El vain op de hoogte was gebracht, maar die omstandigheid gaf het toch al enigszins opzienbarende feit nog een geheimzinnig waas dat de sen. satie verhoogde! Marilyn, nu erg berouwvol en daardoor buitengewoon vriendelijk, klampte Flora voor ze naar beneden gingen aan en vroeg haastig: „Wat is er gebeurd? Stond lady Curtling op haar achterste benen?" „O, neen ze was Integendeel heel vriendelijk. Timothy en ik zijn ver loofd of zullen het althans zijn zo- dra moeder er van afweet." „Wat ben je?" kreet Marilyn .zo wel verbaasd als verheugd. „O, Flo. ra, schat, heb je dan ontdekt, dat je al die tijd op hem verliefd bent ge weest? Wat wéét je eigenlijk? Is 't niet te wonderlijk om het in woor den uit te drukken En intussen hqb ik het bij het rechte eind gehad. Ik kende je beter dan jij jezelf kende. De eerste keer, dat ik jou met Ti mothy Godwin zag dansen zei ik tot mezelf: „Hy is als geknipt voor Flo. ra; daar ben ik zeker van. En ik had gelijk ook. Nu moet je maar gauw vergeten, dat ik zo kattig ben geweest; dan kunnen we weer vrien Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9