Nieuw-Guinea behoort tot het Nederlandse grondgebied „Amsterdamse methoden zijn bedenkelijk!" EERSTE KAMER BESPRAK HET JUSTITIE-BELEID WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 PROV INC1ALE ZEEVW8E COURANT 3 ZELFBESCHIKKINGSRECHT NIET OPGENOMEN Thans in grondwet vastgelegd (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer stond dinsdagmiddag voor de taak om bij de de finitieve vaststelling van de grondwetsartikelen, die de nieuwe rechts orde van het koninkrijk vastleggen, de puntjes op de i te zetten. De regering had voorgesteld om artikel 1 van de grondwet als volgt te lezen: „Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea". De heer Van der Goes van Naters (p.v.d.a.) stelde voor om in dit arti kel te spreken van „Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen" alsmede „Nieuw-Guinea", teneinde het bijzondere karakter van Nieuw- .Guinea te beklemtonen. De heren Oud (v.v.d.) en Van de Wetering (c.h.) en Bruins Slot (a.r.) verklaarden zich tegen dit amendement, omdat artikel 1 alleen een geografische omschrijving bedoelt te geven en het woord „alsmede" iets zegt over de structuur van het koninkrijk. Structurele aanduidingen behoren niet in de grondwet thuis vonden zy, maar in het Statuut voor het Koninkrijk. ;enoot, de heer Van Rijckevorsel, ver gaarde zich er tegen. Bij de stem ming bleek, dat van de K.V.P. alleen de heer De Graaf en mej. De Vink voor het amendement waren. De heer De Graaf werd door zijn gehele frac tie in de steek gelaten. De P.v.d.A. stemde voor, doch dit kon het amen dement niet redden, het werd met 50 tegen 29 stemmen verworpen. Daarna nam de regering een amen dement van de heer Oud (v.v.d.) over, dat aan de koning de vrijheid ver leent om bij toekomstige herzienin gen der grondwet de bestaande num mering van de artikelen te handha ven. De schrapping van het gehele veertiende hoofdstuk van de grond wet, dat de procedures van de over gang naar de nieuwe rechtsorde re gelde, nam de Kamer zonder hoofde lijke stemming, doch met aanteke ning. dat de heren Gerbrandy (a.r.) en Van Dis (s.g.p.) tegen waren, aan. Tenslotte verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het gehele wetsontwerp tot vastlegging van de nieuwe rechtsorde van het koninkrijk in de grondwet. De C.P.N. was tegen. De minister van Binnenlandse Za ken, professor Beel, sloot zich hierbij aan. De regering geeft de voorkeur aan haar eigen redactie, zo zeide hij. De beslissing over het amendement- Van der Goes liet hij echter aan de Kamer over. Bij aanneming wenste de regering in elk geval in artikel 1 een geografische omschrijving te zien. De Kamer verwierp het amende- dement met 49 tegen 27 stemmen. Voor waren alleen de P.v.d.A. en de heren De Graaf en Koersen van de K.V.P. De heer Van der Goes van Naters (p.v.d.a.) stelde daarna voor het gehele artikel 1 van de grondwet te doen vervallen en opnieuw stelde de Kamer hem in het ongelijk. By zit ten en opstaan verwierp zy zyn amen dement. Vóór waren alleen de P.v.d. A. en de C.P.N. De door de regering opgestelde re dactie van artikel 1 komt dus in de grondwet. De regering stelde voor in artikel 2 van de grondwet een derde lid toe te voegen, luidende: „De staatsinrichting van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bij dé wet gere geld". Tezamen met de heer De Graaf van de K.V.P. diende de heer Van der Goes van Naters een amen dement in om aan de regeringstekst toe te voegen: „ter geleidelijke verwe zenlijking van de mogelijkheid om zelf over eigen toekomst te beslissen blijft de bevordering van de geestelij ke en stoffelijke welvaart alsmede van de staatkundige ontwikkeling van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea richtsnoer voor wet geving en bestuur". Weinig steun Het liep eigenaardig af met dit amendement, want hoewel de heer De Graaf van de K.V.P. er de eerste ondertekenaar van was, verklaarde zijn fractievoorzitter professor Rom- me, dat het hem te vaag was en dat hij er tegen zou stemmen teneinde de verandering van de grondwet in de doof de regering verlangde zin niet In gevaar te brengen. Ook zijn partij- Twee aanhoudingen in Tilburg. Onjuiste verklaringen over contacten van Westerling Een document, waarin wordt be weerd, dat een geheime agent van de Nederlandse regering een overeen komst zou hebben gesloten met Wes terling, werd aanleiding tot twee aan houdingen in Tilburg. Het zijn de ge broeders J. B. en M. B., die voor een verhoor naar Den Bosch zijn overge bracht. Er werd bij hen een uitge breide huiszoeking verricht. Reeds vroeger hebben zij er blijk van gege ven in contact te staan met Wester ling. Volgens het document zou Wester ling steun zijn toegezegd voor zijn acties tot een bedrag van 200.000. De vorige maand is naar aanleiding hiervan in Den Haag officieel mede gedeeld, dat deze beweringen afkom stig waren van onverantwoordelijke elementen en volkomen uit de lucht gegrepen. In deze mededeling werd voorts gezegd, dat de beweringen waren ontleend aan een document, dat van Westerling zelf afkomstig zou zijn. Westerling heeft na in Ne derland te zijn teruggekeerd ver klaard, dat dit document een falsifi catie is. Ook hij is naar aanleiding van deze kwestie zowel bij het over schrijden van de grens als in Den Haag verhoord. Officieel commentaar op een en ander is inmiddels in Den Haag niet verkrijgbaar. Oostduitsers moeten schijfschieten. De Oostduitse regering heeft bevel gegeven dat alle Óost-Duitsers aan schijfschieten moeten doen. Het Oostduitse kabinet .besliste dat op vakantiedagen, uitstapjes en feestdagen het schijfschieten beoe fend dient te worden. Acht jaar geëist wegens poging tot moord. Arbeider diende echtgenote Parijs groen toe. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft dins dag tegen de 49-jarige fabrieksar beider J. K. uit Zaandam, een ge vangenisstraf van acht jaar met af trek geëist wegens poging tot moord op zijn echtgenote. In eerste instantie was K. door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek, wegens mishandeling met voorbedachte rade. Tegen dit vonnis was het O.M. in hoger be roep gegaan. In juni van het vorige jaar had K. zijn echtgenote een hoeveelheid „Parijs groen" in een kopje thee toegediend, en enige dagen later een hoeveelheid van hetzelfde vergif op een beschuit. In een Parijse gevangenis ls de 53-jarlge Emile Buisson door middel van de guil lotine terechtgesteld. Hij heeft vele mis daden gepleegd waaronder verscheidene moorden en een twintigtal gewapende overvallen. Opsporing Anneke Beekman prestigekwestie. De Eerste Kamer besprak gisteren de begroting van Justitie. Achter de regeringstafel had de nieuwe minis ter plaats genomen, prof. Van Oven. Vele Kamerleden hebben zich tot enkele hoofdpunten bepaald, omdat van de nieuwe minister bezwaarlijk kan worden verwacht, dat hij diep zal kunnen ingaan op alle vragen en opmerkingen. De heer De Vos van Steenwijk (v.v.d.) betreurde de verklaringen van r.k. geestelijken over de Haar lemse huwelijkskwestie. De opspo ring van Anneke Beekman wordt langzamerhand .een prestigekwestie voor de justitie. Volgens spreker zal de minister op een muur van sabotage stuiten. De heer Kolff (c.h.u.) bepleitte 't vestigen van een rechtbank in Eind hoven, Hilversum en in Leiden. De geleidelijke uitbreiding van de be volking noodzaakt tot een spreiding van de rechterlijke macht, zo meen de hij. Het verheugde hem, dat de nieuwe bewindsman zich achter het gratiebeleid van minister Donker stelt. Hf bepleitte strengere straffen RARE KOSTGANGER. De Amster damse politie zoekt naar een kost ganger, die is verdwenen uit een huis in de hoofdstedelijke Elisabeth Wolff- straat. Behalve de kostganger miste men in dat huis de gehele inboedel, inmiddels is gebleken, dat hij tijdens afwezigheid van de bewoners de in boedel die volgens de politie onge veer f 3000.waard was heeft verkocht aan een opkoper. NIET TEVREDEN. Charles Steen in El Paso weigerde te bekennen, dat hij zomaar „een cadillac" had gesto len. |n het proces-verbaal moest dat volgens hem worden veranderd in een „Cadillac Coupe de Ville". Hij verklaarde, dat men hem niet moest onderschatten: „Ik loop alleen maar warm voor het allerbeste". FIDELE VENT. Taxichauffeur Per ry Tartas kwam bij de politie van Beverly Hills Californië) aangeven, dat hij door drie snoodaards van 22 dollar was beroofd. Twee renden er onmiddellijk weg; de derde bleef ach ter, blijkbaar om de misdaad te vol tooien. Voordat die derde ook het ha zenpad koos, zei hij: „Ik zal je ,een handje helpen. Eigenlijk moet ik je doodslaan... doe net alsof je gewond bent bij verkeersovertredingen. De heer Diepenhorst (a.r.) ging in op de kwestie van het Haarlemse huwelijk. Soms kan overtreding- van de wet plicht van de gelovige zijn. Maar niet verwacht kan worden, dat de staat in zo'n geval zal wijken.' De heer Beauffort (k.v.p.) besprak eveneens de zaak-Anneke Beekman en de Haarlemse huwelijkskwestie. Hij is getroffen door de nog steeds bestaande veronderstelling dat r.k. geestelijken betrokken zouden zijn by het verborgen houden van Anne ke Beekman. De heer Cammelbeek (arb.) zeide, dat zijn fractie geen ombuiging voorstaat van het gratiebeleid jegens de politieke delinquenten. Hij erkent, dat wat het Haarlemse geval be treft er inderdaad het tragische conflict kan ontstaan, dat de eis van het geweten hoger gesteld zal moe ten worden dan het positieve recht. Dan zal men echter de moed moe ten vinden om daarvoor ronduit uit te komen. Het was spreker sympa thieker geweest indien dit in deze kwestie was gebeurd. De heer Witteman (k.v.p.) had kritiek op het beleid van de natu ralisatie; het tempo is te langzaam en de beoordeling is te stroef. Van daag zal de minister antwoorden. Eindelijk dooi! Na bijna een maand van strenge vorst is de M dooi met vreugde begroet. Maar toch werd door het smelten van H sneeuw en ijs veel overlast ver- s oorzaakt. Dat bewijst deze fo- to van de Middelburgse Balans, H ivaar waterplassen ontstonden, ze die veel weg hadden van kleine meren. (FOTO P.Z.C.) lltUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllBIIIIIIIIIIIlllllllHIIIIIIIIIIIMlllllf Loonsverhoging in de bouwnijverheid Drie procent alleen bij doorberekening De Nederlandse aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland heeft in Amsterdam een bijzondere vergadering gehouden in verband met de kwestie van de mo gelijkheid om de secundaire arbeids voorwaarden met drie procent te ver hogen. Een groot aantal afdelingen heeft een. motie voorgesteld, waarin wordt vastgesteld, dat verhoging der lonen in de collectieve contracten, hetzij rechtstreeks of door middel van wij ziging der secundaire arbeidsvoor waarden, slechts kan worden aan vaard, indien doorberekening moge lijk is. Mede onder verwijzing naar de stelselmatige opwaartse druk op de lonen in de afgelopen jaren tenge volge van de niet-officiële loonsver hogingen welke een voortdurende on gunstige invloed hebben gehad op de bedrijfsresultaten, verzoeken deze afdelingen 't hoofdbestuur, niet mee te werken aan enige afwijking naar letter of geest van het hiervoor ge noemde beginsel en hiertegen zono dig met alle beschikbare middelen ten krachtigste stelling te nemen. Aangezien de vergadering het hier mede bij acclamatie eens was be schouwt het bestuur aldus het communiqué de inhoud van deze motie als een opdracht. Verbeteringen in Antwerpse haven Twee nieuwe droogdokken De Antwerpse gemeenteraad heeft een overeenkomst gó' -'-gekeurd tus sen de stad en een scheepsherstel- lingsbedrijf voor de bouw van twee nieuwe grote droogdokken die door deze firma in concessie zullen geno men worden. De stad zal een dezer droogdokken en de bijbehorende wer ken (170 miljoen) bekostigen, maar deze uitgave zal door de concessie- houdende firma in 30 jaar worden terugbetaald. Ook werden de aanbestedingsstuk ken goedgekeurd met het oog op de aanleg van het vijfde havenbassin en een aangrenzend bassin voor de ves tiging van nieuwe bedrijven. Daar mee is een uitgave van 400 miljoen gemoeid. De financiering zal door de staat gedragen worden. Het voorstel tot aanpassing der tarieven voor de kranen in het raam der sanering van de havenfinanciën werd ingevolge een ingrijpen der ministers van economi sche en binnenlandse zaken van de agenda afgevoerd en naar de eerst volgende vergadering verwezen. In tussen zal opnieuw contact opgeno men worden met de regering. Trotzky's weduwe vraagt eerherstel. De weduwe van Trotzky heeft een telegram gezonden aan 't nieuwe pre sidium van de Sowjet-communistische partij, waarin zij eerherstel voor haar vermoorde echtgenoot vraagt. Voorts heeft zij in een brief aan maarschalk Worosjilow nieuws gevraagd omtrent haar zoon Sedow, van wie zij in 20 jaar niets vernomen heeft. Mevrouw Nathalie Trotzky verwees in haar telegram naar de verklaring van het recente partijcongres in Mos kou over vervalsing van de geschiede nis der revolutie en veroordeling van valselijk beschuldigde partijleiders. Minister Witte over ronselen van bouwvakarbeiders: Het Wereldgebeuren. Beeldenstormer Met zijn kleine snorretje, zijn goedzittende kostuums en zijn levendige maar toch ook be heerste optreden maakt hij de indruk, een heer te zijn. Van degenen, die nu in de Sowjet-Unie collectief de touw tjes in handen hebben, is hij zelfs het best als heer vermomd. Als Sowjet- minister van handel heeft hij sinds 1926 zo goed cn zo kwaad als het ging de hongerige Russische monden van voedsel voorzien, al bleef Joseph Sta lin maar steeds hameren op het feit, dat de zware industrie voorrang moest hebben. Tijdens de Russische revolutie was hij één van de voormannen. Zes entwintig van die „commissarissen" werden door Wit-Russen. die door de Engelsen werden gesteund, ter dood gebracht. Hijzelf bofte: zijn naam kwam niet voor op de lijst van ge arresteerde commissarissen en hij behoorde tot de weinige overlevenden. In 1936 heeft hij op een communistisch partijcongres in Moskou verteld, dat hij in 1919 grote ogen had opgezet. On der escorte van Britse troepen was hij toen met een aantal medebolsjewieken van Krasnowodsk naar Bakoe ge bracht. Het verbaasde hem, dat de En gelsen cake, kuikens in blik en blikjes rundvlees bij zich hadden. Toen hij eenmaal minister van handel was (in 1926) zon hij op middelen, om ook Russisch lekkers te conserveren. Dat Russische kaviaar en Russische kreeft in blik te koop zijn, is een gevolg van het feit, dat deze minister, Anastas Mikoyan, bereid was om van het wes ten zo het een en ander te leren. Anastas Mikoyan zou nooit minis ter van handel zijn geworden en gebleven, wanneer hij dictator Stalin tegen zich in het harnas had ge jaagd. Dat heeft hij kennelijk nooit gedaan; nog een paar jaar geleden, even voordat Stalin het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, had hij in een toespraak niets dan lof voor diens beleid. Ook na Stalins dood is hij een belangrijk woordje blijven meepraten in de club van hooggeplaatste man nen, die elkaar de allerverhevenste po sitie van Stalin niet gunnen en derhal ve in koor zingen, dat zij tegen de dic tatuur van één man zijn en gezamen lijk willen regeren. Nog zorgt hij er voor, dat er kaviaar en kreeft wordt ingeblikt. Maar bovendien wordt het in het Kremlin eventjes stil, wanneer hij iets in het midden brengt over het algemene regeringsbeleid. Zijn woor den leggen gewicht in de schaal, mis schien wel vooral, omdat hij zijn ogen buiten Rusland de kost heeft gegeven. Niet alleen keek hij de Amerikanen in Chicago het inblikken en het efficiën te produktiesysteem af, maar boven dien voerde hij onderhandelingen met regeerders van allerlei landen over handelskwesties. Hij heeft verder ge keken, dan zijn (ietwat kromme) neus lang is. Men vermoedt, dat hij de voornaamste ontwerper is van de nieuwe beweeglijke Sowjet-politiek tegenover het westen: die van de con currerende coëxistentie. Het was deze Mikoyan, die door zijn collega's werd uitgekozen om het doen en laten van Stalin ten aanhore van de Communisten op het partijcongres te brandmerken. Van Stalins boeken „Economische proble men van het Communisme in de Sow jet-Unie" en „Korte geschiedenis van de communistische partij" bleef niet veel over. Deze kritiek op de vroegere afgod heeft op het partijcongres, dat zondag eindigde, groot opzien gebaard. Stalin verdween van zijn voetstuk: „Leve Leninwas het parool. Mikoyan kwam in het schuitje van Joego-Sla- vië's president Tito, die al herhaalde lijk heeft betoogd, dat er behalve de weg van het geweld nog allerlei an dere wegen zijn, die naar „het So cialisme" kunnen leiden. Wat de drijfveer was tot Mi- koyans „beeldenstorm" is nog niet helemaal duidelijk gewor den. Toen hij (mede namens zijn col lega's) de loftrompet stak over het collectieve leiderschau en de overleden dictator hekelde, wal het misschien de bedoeling om duidelijk te maken, dat de eerste secretaris van de partij, Nikita Kroesjtsjew, niet moet denken, dat hij in zijn eentje de macht kan veroveren. Maar Kroesjtsjew redde zijn figuur door braaf zijn partijtje mee te zingen in de verheerlijking van het gezamenlijke leiderschap.... In de nabije toekomst zal uit de da den van de Russen kunnen blijken, of er nu inderdaad binnen- en buiten lands minder vrees behoeft te bestaan voor willekeurige daden, zoals ze voorkwamen in Stalins tijd. In het westen zal in elk geval de waakzaam heid niet mogen verslappen. Want al veranderen de methodes «isschien, het streven blijft toch gericht op het inblikken van de westerse democratie. (Van onze Haagse redacteur) „Elke geforceerde stimulans is Onjuist; met name de methoden van Amsterdam zijn aan bedenkingen onderhevig", ant woordde minister Witte tijdens een dinsdag gehouden persconferentie, toen hem zijn mening werd ge vraagd over het „ron selen" van bouwvak arbeiders door de ge meente Amsterdam. Uit zijn antwoord I# bleek verder, dat V%i t reeds besprekingen gaande zijn met het hoofdstedelijke ge meentebestuur, waar bij het ministerie van Wederopbouw han delt in overleg met 't ministerie van Bin nenlandse Zaken en Gedep. Staten van Noord-Holland. Over. de vraag, welke maatregelen de regering eventueel zou kunnen nemen ingeval 't over leg met Amsterdam niet tot overeenstem ming zou leiden, wilde de minister zich niet uitlaten, teneinde geen conflictsituatie te scheppen. „Het ter beschikking stellen van huizen aan bouwvakarbeiders is opzichzelf nog niet zo gek", meende minister Witte. De man, die in de mijnen werkt, krijgt in tijden van schaarste ook wat meer kolen dan de man die niet in de mijnen werkt. Rotterdam biedt trouwens al enige jaren huizen aan bouwvakarbeiders aan, evenals bijvoorbeeld aan scheepsbouwarbeiders. Dat is een kwes tie van gemeentebeleid. Maar dat een ge meente ook bepaalde kosten voor haar re kening neemt Amsterdam heeft behalve vergoeding van reis- en pensionkosten ook bijdragen in verhuiskosten en kosten van woninginrichting toegezegd acht de mi nister bepaald bedenkelijk, aangezien er dan, uiteindelijk op kosten van het Rijk, een ongezonde concurrentiestrijd tussen de ge meenten dreigt te ontstaan. Dergelijke metho den van werving worden gevaarlijk, zo gauw men geld gaat bieden. Uit een bespreking met zijn collega van Sociale Zalven was minister Witte gebleken, dat het Rijksarbeidsbureau alleen bemidde ling zal verlenen, indien kan worden aange toond dat in bepaalde gebieden werkloosheid onder de bouwvakarbeiders bestaat. Worden ook arbeiders aangetrokken, die wel werk hebben, dan kan het arbeidsbureau de ont slagvergunning weigeren wanneer de werk gever bezwaar maakt tegen de ontslagaan vraag. Van deze mogelijkheid zal ook inder daad gebruik worden gemaakt. Wanneer positieverbetering? Uit nadere informatie bij het ministerie van Sociale Zaken bleek ons echter, dat hier de vraag, of er van positieverbetering sprake is, een grote rol speelt. Bij positieverbetering mag namelijk de ontslagaanvraag ingevolge het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen niet geweigerd worden, wanneer de aanvrager zijn positie kan verbeteren. Nu wordt bijvoorbeeld het geval van een met die van een gemeente in de derde gemeenteklasse naar Amsterdam (eerste ge meenteklasse) wil overgaan, niet als een po sitieverbetering aangemerkt. Wel is dit het geval, wanneer een opperman in een derde klasse gemeente, metselaar in Amsterdam kan worden. Ook het feit, dat een arbeider, die niet over eigen woonruimte beschikt of zeer slecht gehuisvest is, in Amsterdam een woning kan krijgen, kan als positieverbetering worden aangemerkt. Het is echter nog de vraag, of dit ook geldt wanneer een huis wordt toegezegd (Amsterdam doet namelijk de toezegging, dat gehuwde arbeiders binnen 10 weken een woning zullen krijgen). Ver goeding van reis- en pensionkosten of ver huiskosten is evenmin positieverbetering. Overigens is de beoordeling van elk geval een zaak. die op eigen merites beoordeeld moet worden. Dreigend gevaar uit België. Volgens berichten in Belgische bladen wil België voor de opbouw van de wereldtentoon stelling in Brussel 20.000 buitenlandse bouw vakarbeiders gaan werven. Het is duidelyk, dat dan vooral een beroep zal worden gedaan op de Nederlandse arbeidsmarkt. Minister Witte heeft dienaangaande reeds contact met de Belgische autoriteiten opgenomen, teneinde zo mogelijk te voorkomen dat de woningbouw in het zuiden in de knel zal ra ken. Reeds nu werken vele Nederlandse arbei ders uit de grensgebieden in het buitenland. De hoge Ionen in België zyn natuurlyk een grote" attractie. De meeste arbeiders willen daaraan echter niet, althans niet op langere termijn, het offer van een verstoord gezinsle ven brengen en blijven dan ook bij voorkeur in de eigen streek werken of keren daar toch na enige tijd weer terug. ANASTAS MIKOYAN ...geboeid door blikjes.. Extraatje voor bejaarden in Koedijk. Een enkele weken geleden gekocht half lot van de staatslotery heeft ir 'n tehuis voor bejaarden te Koedij1 de sensatie van de dag gebracht daar op dit nummer de 50.000 is ge. vallen. Dit betekent dat ieder van de verpleegden 500 gulden ontvangt. De eerste reactie van de o- "'ies was het eenstemmig genomen b-^hiit om voor gezamenlijke rek^i .ng een tele visietoestel te kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5