PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mollet doet laatste poging om een oorlog in Algerije te voorkomen Zachte dooi beperkt overstromingsgevaar Turks vrachtschip bij Bath gezonken Vandaag... Het voorjaar tegemoet! Alle opvarenden van „Sapanca" gered DE VERWACHT... INTERVENTIE BIJ AANVAL OP ISRAËL DOOR EGYPTE WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 199e jaargang - no. 51 Dagblad uitgave van de Ürma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.: fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228), ostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brou Woensdag 29 febr. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. J58300 P.Z.C.. Middelburg. 2. Zierikzee N Bogerdstraat 24. telef. 26. VREDE EN VRIJE VERKIEZINGEN OF.. Troepenversterking met 50.000 man? „Vrede in Algerije en vrije verkiezingen binnen drie maanden daar na of Frankrijk brengt alles in beweging om de vrede in Algerije af te dwingen". Dat was het alternatief, dat de Franse premier Mollet dinsdag in een radiorede stelde. Mollet verklaarde voorts, dat Alge rije onverbrekelijk met Frankrijk verbonden zal blijven. Het statuut, dat de toekomst van Algerije definitief zal regelen, zal Frankrijk met de gekozen vertegenwoordigers van het Algerijnse volk vaststellen. Onmiddellijk na deze verklaring moest Mollet in de Nationale Ver gadering een binnenlandse kwestie onder ogen zien, waaraan hij het lot van zijn kabinet verbonden had. Vier vertrouwensvotums hiel den verband met het wetsontwerp inzake drie weken vakantie met doorbetaling. De premier is hierover niet gestruikeld, omdat de af? gevaardigden kennelijk bang waren de regering in moeilijkheden te brengen, nu over de toekomst van Noord-Afrika beslist moet wor den. Mollet heeft geen tijdslimiet aan zijn aanbod verbonden, maar men neemt te Parijs in welingelichte krin gen aan, dat dit 31 maart zal zijn. Volgens „France Soir" zal Frank rijk m de naaste toekomst 50.000 man versterkingen naar Algerije zen den, ter versterking van de 200.000 militairen, die daar reeds tegen de rebellen strqden. Er zullen 30.000 man gevonden worden door het Franse aandeel in de Navo-strijdkrachten in Europa hiermede te verminderen. De andere 20.000 zouden leden van het Franse expeditie-korps in Indo-China zijn, dat voor 1 April a.s. in Frank rijk teruggekeerd zal zijn. Robert Lacoste, de Franse minis ter met standplaats in Algerije, zöu het kabinet in totaal om 200.000 man verse troepen voor Algerije hebben gevraagd. Vervangen zouden worden 60.000 Franse dienstplichtigen, die nog onder de wapenen zjjn gehouden, 30.000 man voor actieve dienst opge roepen leden van de Algerijnse reser ve en ongeveer 40.000 man Moham medaanse troepen, die naar Frank rijk zouden worden overgebracht. Het zevende Algerijnse regiment scherpschutters wordt naar Zuid- O.E.E.S.-plan (met Euratom) maakt een goede kans. De atoomconferentie in Parijs. Het zag er dinsdagavond op de atoom conferentie van de O.E.E.S. in Pa rijs naar uit, dat de 17 landen over eenstemming zullen bereiken om zich achter het door de O.E.E.S. ge steunde plan voor atoomontwikke ling te scharen. Zes landen zijn niet temin van plan om ook de supra-na- tionale Euratom-pool door te zetten. Aangezien Engeland en de Eura- tom-landen het er over eens zijn, dat het plan van de O.E.E.S. en Euratom hand in hand kunnen gaan, lijkt het waarschijnlijk, dat de ministers zul len besluiten het O.E.E.S.-plan. met het Euratom-blok daarin, te steunen. De ministers zjjn het dinsdag ook eens geworden over een nieuw stel directieven, die de werking van de O.E.E.S. zullen bepalen tot de volgende zitting. Op de leeftijd van bijna 104 jaar is te Haarlem overleden mevrouw de weduwe Aaltje Cornelia van Andel Smits-Japinga. de oudste inwoonster van Haarlem. Een groot deel van haar leven woonde zij In Spaarndam. ...viert de Nederlandse roman- schrijfster Nora S. Basenauy Goemans, vooral bekend als vertaalster van Scandianvische boeken, te Huizen haar 80e verjaardag. c "VVVVWAWVVVVVVVWVVW Enkele uren nadat de Turkse schepe- lingen van de Sapancabij Bath hun schip naar de bodem van de Schelde zagen zinken, kwamen zij met hun nog in allerijl geredde persoonlij ke bezittingen in 'Hansweert aan de wal. De mannen op weg naar het dorps huis Kaj Munk". FOTO P.Z.G.) West-Duitsland overgebracht als on derdeel van de Navo-strijdkrachten, in verband met de onrust onder de eenheden, die tegen de rebellen strij den. De onderhandelingen over Marok ko werden dinsdag hervat en voor speld wordt, dat overeenstemming nabij is wat betreft een verklaring over de onafhankelijkheid voor Ma rokko. (United Press). Treinramp in V.S. eiste 15 doden Minstens vijftien personen zijn dins dag in Amerika bij een treinongeluk om het leven gekomen. Tientallen an dere treinreizigers werden gewond of kregen een zenuwschok. Het ongeluk betrof twee treinen, die beide op weg waren naar Boston en ruim duizend personen vervoerden. Een trein bestaande uit vier wagons kwam van Salem, de andere, een uit negen wagons bestaande dieseltrein, kwam uit Portsmouth. Een ooggetuige vertelde, dat de trein uit Portsmouth van achteren door de trein uit Salem werd aangereden, toen hij stilstond. Veertien lijken werden uit de wrak stukken gehaald. Ongeveer 50 gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. Dr. W. Drees jr. wordt directeur Rijksbegroting Binnenkort kan de benoeming wor den tegemoet gezien van dr. W. Drees Jr. tot directeur der rijksbegroting bij het ministerie van financiën. Sneeuwverschuivingen in Tirol Een zachte .sluipende dooi verspreidde zich dinsdag over Europa en deed tonnen ijs en sneeuw zo langzaam smelten, dat rampzalige overstromingen waarschijnlijk zullen uitblijven. Bijna in alle Euro pese landen kwam de temperatuur iets boven het vriespunt, laag genoeg om het ys en de sneeuw te doen smelten,"maar niet hoog gë- noeg om met ijsschotsen overladen rivieren in woedende stromen te veranderen. Minstens duizend personen had de vorst als tol geëist. De materiële schade wordt op miljarden guldens geraamd. In Italië alleen Teed de oogst volgens officiële schattingen een schade van meer dan tachtig mil joen gulden. Aan de straten werd een schade aangericht van meer dan vjjf miljoen gulden. De autoriteiten in Duitsland zeiden, dat het aan dè geleidelijke stijging van de temperatuur te danken is dat het overstromingsgevaar van de gro te rivieren werd afgewend. De langs de Donau, Main en Inn wonende personen zijn gewaarschuwd zich voor evacuatie gereed te houden, maar volgens de autoriteiten hrstaot er geen onmiddellijk gevaar In Oost-Duitsland houdt een com missie voor hoog water toezicht op de rivieren, waar Russische ingenieurs grote ijsdammen op de Saaie laten opblazen. De dooi bracht in Zwitserland het gevaar van sneeuwlawines met zich mede. Dinsdag kwamen in Oosten rijks Tirol enkele sneeuwverschuivin gen voor. Van een groep Zwitserse skiërs kwam een persoon bij een aardverschuiving om. het leven. Europa zal echter nog; het zwaarst te lijden hebben van de schade, die door de langdurige koude aan de fruit- en groentengewasscn is aange richt. In Oostenrijk wordt de schade aan de wijncultuur en andere fruit gewassen geschat op ruim 800.000 gulden. Van de Franse winter tarweoogst ging 30 procent verloren. Illllllllllllllllllllllllllillllllllll |||||||||||||||||||||||||||||||||||||l!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIU!llllllllllllll!llllllllll!i Het einde van de winter nadert, over enkele weken begint de lente en deze Parijse manne quin schijnt, in haar wit-satij- nen robe van Maggy Rouff, het voorjaar met open armen tege moet te willen snellen'! Haar japon draagt de lyrische naam „Amour" en de vele zomercreatïes die in de afgelo pen maand, tientallen toe schouwsters in de Parijse mo desalons in verrukking brach ten. Op de pagina's 1 en 9 van ons blad van vandaag kunnen onze lezeressen nog meer zien en lezen omtrent de aspecten, welkende voorjaars- en zomer mode 1956 zullén bepalen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vier redders verloren het leven in Denemarken. De Deense marine heeft het zoeken naar vier sinds zondag j.l. op een ijsschots afgedreven mariniers doen staken. De vier behoorden tot reddingsploe gen, die er zondag op uit trokken om vier jongens, die e' vissend op een ijsschots waren afgedreven, te red den. De jongens werden door ande re redders in veiligheid gebracht, doch de mariniers dreven zelf op een ijsveld af. Een gedeelte van hun uit rusting is in de buurt van een ijs schots in het water aangetroffen. Koningin van Griekenland naar Nederland Koningin Frederika van Griekenland en haar oudste dochter prinses Sop hia zjjn door Koningin Juliana en Prins Bernhard tot een bezoek uitge nodigd. Het bezoek zal duren van 9 tot 11 maart; het zal een volkomen Erivé karakter d .gen. De Griekse oninklijke gasten zullen op paleis Soestdïjk logeren en onder andere een feest bijwonen dat ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van prinses Beatrix op 10 maart in het koninklijk paleis te Amsterdam zal worden gegeven voor de persoonlijke kennissen van prinses Beatrix. Rond half vijf is ter hoogte van Bath, bij de ingang van de Schaar van de Noord het 3903 brt. metende Turkse stoomschip „Sapanca", op weg van Antwerpen naar Istanboel, door het achterop komende Nederlandse 6855 brt. metende s.s. „Blommersdijk" van .de Holland Amerika Lijn aangevaren. In tien minuten was het 43 jaar oude Turkse schip in de golven verdwenen, nadat drie en dertig opvaren den zich' in veiligheid hadden weten te brengen aan boord van de „Blommersdijk". De Turkse kapitein, Resad Erkurt, en zijn chef machinist werden opgepikt door de „Osiris" van de K.N.S.M. en later aan de „Blommersdijk" overgegeven. Allen zijn door de Belgische sleepboot „Scaldis" rond half acht in de haven van Hansweert aan land gezet, waar zij in het nieuwe verenigingsgebouw „Kaj Munk" werden ontvangen. De gemeente zorgde er voor, dat de schipbreu- kelingèn van eten werden voorzien en de nacht in hotels te Kruinin- gen en Hansweert konden doorbrengen. Vandaag zullen zij per auto naar Antwerpen worden overgebracht, waar zij voorlopig onderdak zullen vinden in het zeemanshuis. Op het voordek van de „Scaldis" waar een deel van de schipbreuke lingen in de nog wat overhaast ge redde kleren stond samengedron gen, spraken wij met de telegrafist Orhan Tamer en de steward Erol Veri. „We kwamen van Antwerpen en zouden na in Vlissingen te heb ben gebunkerd, o.a. met een lading fosfaat naar Turkije gaan. Op de Schelde kwam ons een ander schip, de „Blommersdijk" achterop, die wilde passeren. Ineens liep het schip op ons in en boorde zich even voor de brug, met de voorsteven in ruim twee. Direct begon 't schip te zinken. We renden naar hét achterschip en ja, toen zijn wij de telegrafist en de steward op de ijsschotsen gesprongen en aan boord van de „Blommersdijk" ge klauterd." Dat was het relaas van een spannend avontuur. Orhan Ta mer had eerst nog de nodige S.O.S.- seinen uitgezonden, voordat hij met als enige bezittingen, een zwemvest en een verroest kinderpistooltje, de sprong overboord waagde. Eenmaal in het goed verwarmde verenigingsgebouw wat op ver haal gekomen, kwamen meer ton gen los. Ook van kapitein Ekkurt, die het maar mreilijk verwerken ken, dat zijn schip, „drie en veer tig jaar oud, maar nog .goed" naar de bodem zonk. Hij zat al bijna 30 jaar op zee, zonder grote ongelukken te hebben mee gemaakt en nog pas vijf jaar voerde hij nu het commando over de ..Sapanca", die eigendom is van de Armatörler Briligi. „Kapitein.... nee, ik was kapi tein" zegt hii somber. Na de aanvaring is de „Blom mersdijk" met het achterschip bij gedraaid, waarna de opvarenden konden overstappen. Onder hen be vonden zich ook twee vrouwen, n.l. de echtgenote van de chef-machi nist en een Belgische met haar zoontje. Mej. Spoelders uit Brussel, kennis van de stuurman, zou name lijk met de vierjarige Mida als uitstapje, de reis tot Vlissingen meemaken. „Het was de eerste keer", zei ze „en dan loopt het zo af." De kleuter, die juist met zjjn spoortreintje zat te spelen toen de aanvaring plaats vond keek 's avonds stil en slaperig rond in het dorpshuis waar hij op zo vreemde wijze was terechtgekomen. Veertig minuten na de aanvaring staken alleen nog slechts een gedeel te van de brug en de masten boven de ijsschotsen uit, vertelde men nog. De „Blommersdijk", die schade aan de voorsteven opliep, is ter hoog te van Hansweert voor anker ge gaan. Het schip zal mogelijk van daag naar Vlissingen doorvaren, in afwachting van nadere berichten. Dulles over nieuwe Sow jet-politiek Definitief van koers veranderd? De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft tjjdens een persconferentie ver klaard, dat hij de indruk had, dat de politiek der Sowjct-Unle definitief van koers veranderd is. Hjj voegde hier echter aan toe, dat daarover geen volstrekte zekerheid bestaat en dat een ommekeer nog mo gelijk is. De grotere nadruk, die de V.S. op de economische taktiek willen leg gen, betekent volgens Dulles niet. dat zij willen afstappen van hun defensie politiek van sterke posities in het Verre Oosten en in Navo-verband. De Navo is, aldus Dulles, essentieel een defensiesysteem. Uitbreiding van de economische bepalingen in het Na- voverdrag achtte Dulles daarom min der verstandig. Economische alarmtoestand in Frankrijk afgekondigd. Geen douanerechten op invoer van groente en fruit. De Nederlandse Internationale Weg vervoer Organisatie (NJ.W.O.) heeft vernomen, dat in Frankrijk de economische alarmtoestand is afge kondigd op grond van de noodtoe stand op het gebied van de levens middelenvoorziening, als gevolg van de langdurige vorstperiode. Deze afkondiging houdt in, dat in ruime mate groenten, fruit, vlees en boter uit het buitenland zullen worden geïmporteerd. De douane rechten op groenten en fruit zjjn voor de duur van de alarmtoestand afgeschaft. Indonesië brengt V.N. op de hoogte. Indonesië heeft de Verenigde Naties dinsdag ervan in kennis ge steld, dat het uit de Nederlands-In donesische Unie is getreden om een „gezonder stadium" in de betrekkin gen tussen de beide landen te be werkstelligen door „de oude kolonia le aspecten van zaken ongedaan te maken." De jongste schipbreukeling van de „Sapanca", de '/-jarige Mida Spoel ders uit Brussel, die met zijn moeder de reis tot Vlissingen zou meemaken, vindt het maar wat vreemd in het Hansweertse dorpshuis. (FOTO P.Z.C.) VERDERE TEMPERATUURSTIJGING. Aanvankelijk op vele plaatsen ne vel of mist. Over het algemeen veel bewolking met .ater enige regen of motregen. Matige, later vrij krach tige wind tussen zuidwest en west. Verdere stijging van temperatuur. ZON EN MAAN. 1 maait Zon op 7.28 onder 18.22 Maan op 0.00 onder 8.45 De Verenigde Staten in Groot-Brittannlë zijn overeengekomen tot „ge zamenlijke prompte actieve interventie".over te gaan ingeval van een aan val op Israël of op de Arabische staten, zo werd in Washington vernomen. Deze geallieerde interventie zou kunren bestaan uit openlijke steun aan de aangevallen partij tot sancties tegen de aanvaller. De plannen zjjn voornamelijk bedoeld om Egypte, dat thans moreel en materieel versterkt, af te schrikk-n, opdat het zich niet aan «-alge agressie zal schuldig maken. De uiteindelijke omvang en aard van de geprojecteerde westelijke actie zal echter geheim worden gehouden, hoewel de vastbeslotenheid van het Westen om tot actie over te gaan aan de wereld zal worden bekendge maakt*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1