PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjetpolitiek in Midden Oosten „zuiver boosaardig" Poging Mao Tse Toeng te vermoorden Miljoeneninvesteringen bij Kon. Mij. „De Schelde" de BILT DODEN EN GEWONDEN BIJ VERSCHILLENDE ONGEVALLEN Vandaag.. DE VERWACHT. 199e jaargang - no. 50 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b g.g 2228). ostburg. Finlandstraat 2, telef. 16: Terneuzen Brou mi 2 Zierikzee N Bogerdstrast 24. telef. 26. DEBAT IN LAGERHUIS Sellwyn Lloyd: „Oorlogsgevaar groter" De Britse minister van buitenlandse zaken, Sellwyn Lloyd, heeft maandag bij het debat in het Lagerhuis over de Britse buitenlandse politiek verklaard, dat, als de Sow jetleiders binnenkort een bezoek aan Engeland zouden brengen, de Britse regering hen zou trachten over te balen een politiek te volgen die „leiden zal naar een vreedzame wereld". Hij verwierp een suggestie dat de Sowjet-TJnie zou moeten deelne men aan toezicht op de. wapenleveranties aan het Midden-Oosten. Het Russische indringen in dit gebied door wapenaanbiedingen aan de Arabieren noemde Lloyd „zuiver boosaardig". „Sedert de aanval op Zuid-Korea heeft geen enkel optreden het oorlogsgevaar zozeer vergroot", zo meende hij. Lloyd geloofde niet, dat de Russische interventie in het Midden-Oosten een gevolg was van het pact van Bagdad. Volgens de minister dacht Enge land niet aan de mogelijkheid om na tionale contingenten militairen naar het Midden-Oosten te zenden, dat zou de spanning niet verminderen. Ver sterking velii de bestaande V.N.-com- missie van toezicht zou meer nut kunnen hebben. Lloyd somde als volgt de Britse politiek ten aanzien van het Midden- Oosten op: 1) afgezien van het handhaven van de vrede, het verlenen van hulp bij het zoeken van een rege ling tussen Israël en de Arabische staten; 2) Handhaving van de Britse positie in de Perzische golf; 3) Ondersteuning van de landen die Engelands vrienden zijn; 4) Loyaliteit ten aanzien van de Britse bondgenoten; 5) Het waarschuwen van lin den die dreigen in te gaan op Rus sische beloften, voor de gevaren die hun politieke vrijheid en reli gieuze leven lopen; 6) Hulp aan de landen van het In stilte In het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" verscheen vorige week een artikel van een medewerker over de bittere nood in de kringen van de „stille armen" te Brugge. Oude mensen leden in die stad hon ger en kou. Zó getroffen waren leerlingen van een middelbare school, dat ze direct hun zakgeld bij elkaar legden. Vijf en dertig leerlingen brachten ongeveer 50 gulden bijeen. Ze brachten twee- derde van dat geld naar een ziek echtpaar en een derde deel naar een kou-lijdende vrouw van 83 jaar. Daarmee was uiteraard volstrekt niet in de nood van de stille armen te Brugge voorzien, maar er was toch een mooie daad verricht. Nu bestaat bij Nederlanders de neiging om erg trots te zijn op de sociale voorzieningen in ons eigen land. Men wil nog wel gelo ven, dat er in België of in een an der land „stille armen" zijn, die in deze barre winter niet beschikken over voldoende voedsel en kleding, maar in Nederland is dat anders. De sociale zorg van de „wieg tot het graf" werkt goed in Nederland en de regelingen voor het verstrek ken van onderstand zijn zo verfijnd, dat iedereen voedsel, kleding, dekens en brandstof kan krijgen. Inderdaad zou dat zo moeten zijn, maar desondanks zijn in deze stren ge winter de stille armen terugge komen; In Apeldoorn toch waarlijk een welvarende gemeente heeft de „Nieuwe Apeldoornse Courant" 'n oproep moeten doen om de stille ar men te helpen. Het blad schrift: „Stille armen bestaan niet altijd. De op zichzelf respectabele fatsoenlijke armoede kan lange tijd verborgen worden ge houden. Men wil niet naar „de steun" en men wil de hand niet op houden. Veel ménsen slagen er niet in de altijd aanwezige, innerlijke weerstand te overwinnen om over de drempel van sociale instellingen te stappen. Liever proberen zij zo lang mogelijk zichzelf te helpen. Totdat het niet meer gaat, omdat de koude te lang aanhoudt, de brandstoffen té duur worden en de groenteprijzen stijgen. De vorst prikt dan door het dunne, maatschappelijke vliesje, dat de status van stille arme nog net aan het oog van de buitenwacht heeft onttrokken. In deze winter is, ondanks de hoogconjunctuur, de gestalte van de stille arme weer in het midden van onze perfect georganiseerde en goed geoliede sociale maatschappij ver schenen. Veelal gaat het om men sen met een klein, vast inkomen, dat niet is aangepast aan stijgende prijzen. De sociale diensten, de kerkelijke besturen, artsen, predikanten en kruis-verenigingen weiven thans sa men om stille armen in een sfeer van vertrouwen op te sporen en te helpen. Uiteraard is een versterking van het financiële bestand der hulpver lenende instellingen noodzakelijk. De extra verstrekkingen in bekende gevallen geld, brandstof, dekens hebben reeds veel geëist van de kassen der diaconieën en charitatie ve instellingen. De lasten van de winter en de naweeën van de koudeperiode zullen nog wel enige tijd extra hulp nood zakelijk maken. Tot zover deze oproep ia de „Nieu we Apeldoornse Courant". Zij wordt hier stellig niet gepu- pliceerd om aan te sporen tot het zenden van giften naar Apeldoorn. Wij zijn er nap-,nlhk van overtuigd, dat er overal elders in Nederland precies evenveel stille ar men zjjn als in Apeldoorn en dat men dus in eigen directe omgevïnv dit hulpwerk kan aanvatten. Men zal echter naar de stille armen moe ten zoeken, want zij bieden zich niet aan. Toevallig waren er in Apeldoorn mensen, die de nood in de kringen van de stille armen opmerkten, zoals ook de nood onder de stille armen van Brugge werd opgemerkt. Als men echter elders bewust gaat zoeken dan vindt men ze over alzij het misschien met enige moeite, omdat ze zelfs in deze barre winter niet met hun armoede te koop lopen!! Ook niet te koop lopen in de steden en dorpen van Zeeland! Midden-Oosten bij de ontwikkeling van hun natuurlijke hulpbronnen en het verhogen van de levens standaard. Duitsland Lloyd herhaalde de verklaring dat de Russische voorstellen voor hereni ging van Duitsland slechts neerko men op hereniging als geheel Duits land communistisch geworden is. On getwijfeld zullen te zjjner tijd de on derhandelingen met de Sowjet-Unie over Duitslands hereniging hervat wordén, doch Engeland zal dan slechts onderhandelen in nauwe sa menwerking met Amerika. Frankrijk en West-Duitsland. Naar aanleiding van het partij congres in Moskou zei de minister, dat daden én niet woorden zouden tonen of er een wijziging gekomen is in het Sowjet-standpunt. „Zover ik kan zien zijn de daden tot dusver niet bijzonder geruststellend", zo zei hij. De specialist van de Labourpartij op het gebied van buitenlandse kwes ties, Alfred Robens, had het debat geopend en o.m. verklaard, dat be ëindiging van de koude oorlog en de bewapeningswedloop een kwestie van „leven en dood" is. Hij wees op de wedloop tussen de V.S. en de Sowjet-Unie bij het ont wikkelen van een raket dat met een waterstofbom als lading over de oceaan geschoten kan worden. Wel licht zal een van deze twee mogend heden binnen twaalf tot achttien maanden er in slagen een dergelijk wapen te vervaardigen. Spoorwegongeval in Oost-Duitsland: 41 doden Negen van de veertig ernstig ge. wonden bij het spoorwegongeluk, dat zaterdag in Oost-Duitsland is gebeurd, zijn aan hun verwondingen bezweken. Het aantal doden tenge volge van het ongeluk is hiermee ge stegen tot 41. Volgens het te Hongkong verschijnende blad „Hongkong Times" is op 13 februari het particuliere vliegtuig van de Chinese communisti sche leider, Mao Tse Toeng, bij Peking uit elkaar gesprongen en neergestort enkele uren voordat 'Mao zich aan boord zou begeven. Het viermotorige vliegtuig was op een proefvlucht toen het op een veld bij het station Fengtai, ten zuiden van Peking, neerstortte. De vijf leden van de bemanning, waarvan de eerste piloot een Chinees en de tweede een Rus, verloren het leven. Vliegtuig stortte neer bij Peking Volgens het bericht van de „Hong kong Times" zou de Chinese commu nistische veiligheidsdienst met drie mogelijkheden rekening houden: L Dat Moskou verantwoordelijk is en dat de Russen Mao wilden vervan gen door Lioe Sjao-Tsji, een „sterke man" van de Chinese communistische partij en haar belangrijkste theoreti cus. Lioe is voorzitter van de vaste commissie van het nationale volkscon gres. De twee Russische vliegtuigdeskun digen, die een certificaat voor 't vlieg tuig hadden getekend, waren drie da- Zo a7s beleend heeft de weduwe van de beleende Franse groot-industrieel Louis Renault een onderzoele doen instellen naar de dood van haar over leden echtgenoot, omdat zij aanneemt, dat deze niet een natuurlijke dood is gestorven, maar werd vermoord. Naar aanleiding van dit onderzoek is mevrouw Renault gehoord door de Parijse rechter van instructie, Baures. De foto laat zien hoe mevrouw Re nault voor hel, verhoor bij hel Parijse paleis van justitie arriveert in gezél schap van haar advocaat, mr. Isorni. gen na het ongeluk naar Moskou ver trokken 2. Dat de aanslag tegen Mao's leven door Chinese communisten is ge pleegd 3. Sabotage van Chinese nationalis ten. Hoe het ook zij, aldus de „Hongkong Times", het ongeluk bewijst, dat men Mao uit de weg wilde ruimen, 't Blad steunt de Chinese nationalisten. Het. ijsveld in de Wester schelde, §1 gezien vanaf de veerboot op 't 'traject Vlissingen-Breslcens. H Nu de dooi is ingevallen ver- mindert de ijsgang al sterk en f§ het ziet er wel naar uit, dat de zz veerdiensten binnen enkele da- gen weer norinaal zullen func- zz tioneren. zz (Foto P.Z.C.) ez IllllUllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Zjoekow maakt promotie Naast de herbenoeming; van de elf vaste leden van het presidium van het centraal comité der Sowjetrus- sische communistische partij is de meest saillante gebeurtenis de uit breiding van het aantal plaatsver vangende leden van twee tot zes, de benoeming van maarschalk Zjoekow tot plv. lid en de afzetting van Po- nomarenko. Zjoekow werd, en wordt nog, veel al beschouwd als een vriend van president Eisenhower, voor zover prominente figuren in de Sowjet- Unie zich zulke vriendschappen zou den kunnen permitteren. Dat hem de minister van defensie, thans zulk een belangrijke rol in de partij- hiërarchie wordt toegedeeld, is ze ker opmerkelijk. De promotie is trou wens gekomen, nadat zaterdag het aantal beroepsmilitairen in het centraal comité vergroot was^ Plaatsvervangende leden had het centraal comité er tot nu toe slechts twee: Nikolai Sjvernik en Pantelei- mon Ponomarenko. Van hen is Po- nomarenko van het toneel verdwe nen, Sjvernik is gebleven en naast hem zijn 5 anderen benoemd, onder wie naast Zjoekow ook de hoofdre dacteur van de Prawda, Dmitri Sje- pilow. Het heeft er alle schijn van, dat Sjepilow een „coming man" in de buitenlandse politiek der Sowjet Unie is. Koningin Juliana en prins Bernhard biederi de president en de leden van het internationaal gerechtshof op vrijdag 2 maart des avonds te acht uur een diner aan in het paleis op de Dam te Amster dam. Studente door elektrische stroom gedood Door ongevallen van verschillen de aard zijn opnieuw in ons land doden en gewonden te betreuren. In Amsterdam kwamen twee meis jes, de 11-jarige M. A. van B. en de 8-jarige M. van B. in de nacht van zondag op maandag in de woning aan de Churchillaan door gasver- stikking om het leven. Toen de moeder omstreeks t\pee uur in de morgen thuis kwam, waren de zus jes overleden. Hun 13-jarig broer tje vertoonde tekenen van gasver giftiging. Vermoedelijk heeft een van de meisjes voor het naar bed gaan het gas ontstoken voor een warme kruik en daarna het muur kraantje open laten staan. De gas slang moet zijn losgeschoten, waar na het gas het huis binnenstroom de. In de nacht van zaterdag op zon dag is een studente, de 19-jarige mej. M. L. M. uit Hilversum, door elektrische stroom gedood. Tijdens viert de beroemde Spaan- se gitarist Andres Segovia, die 1 r op zijn vele ccncerttournées C geregeld ook in Nederland op- n treedt, zijn zestigste verjaar. dag. DRUKBEZOCHTE AANDEELHOUDERSVERGADE RING Agio-uitkering is in overweging Onder leiding van de nieuwe voorzitter dr. L. G. Kortenhorst kwam in Hotel Noordzeeboulevard te Vlissingen de jaarlijkse verga dering van aandeelhouders bijeen der N.V. „Nationaal Bezit van aan delen Kon. Mij. De Schelde". In deze vergadering werden de jaarstukken met algemene stem men goedgekeurd en het dividend over 1955 werd vastgesteld op 9^2 procent (gelijk aan vorig jaar). Dit is het dividend, dat de Kon. Mij. De Schelde uitkeert over het verhoogde kapitaal, dat van 4,5 op 6,4 miljoen gulden is gebracht. Er was voor deze aandeelhouders vergadering vrij grote belangstelling. Aanwezig waren 57 aandeelhouders, die 662 aandelen hadden gedeponeerd en die beschikten over 225 stemmen. Bij de opening van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de aan deelhouders bij de rondvraag gele- genheid zouden krijgen vragen te stellen over de jaarstukken van de Kon. Mij. „De Schelde". Van deze gelegenheid werd tame lijk ruim gebruik gemaakt. Inlichtin gen werden gevraagd over de op de balans voorkomende post „agio-re- serve" en opgemerkt werd, dat deze agio-post aan de huidige aandeelhou ders uitgekeerd diende" te worden. Agio-uitkering De voorzitter verklaarde namens het bestuur, dat een eventuele uitke ring in nader te bepalen vorm door het bestuur welwillend zal worden overwogen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de conversie, van de converteer bare obligaties zich in hoofdzaak in de laatste maanden van 1955 had vol trokken. Om tot een belastingvrije uitkering te geraken zijn omvangrij ke fiscale voorbereidingen noodzake lijk, waarvoor tct nu toe de tijd heeft ontbroken. De conversiekosten zgn fiscaal niet aftrekbaar. Desondanks he§ft de on derneming die kosten niet voor re kening van de agioreserve gebracht, hetgeen betekent dat een bedrag van 350.000.— uit de winst is aango wend. Sommige aundeelhouders onder wie de heer Sternfeld van de Ver. tot Be scherming van Effectenbclang uitten hun teleurstelling over de vaststel- daarop, :d tot 6.4 miljoen gulden en dat" het in wezen als een gunstig verschijnsel moet worden gezien, wanneer dan hetzelf de dividend als voorgaand jaar wordt uitgekeerd. Spr. deelde mede, dat gemiddeld over de laatste 10 jaren 6.3 divi dend is uitgekeerd en over de laatste vijf jaren rond 8 Dé heer Kortenhorst wees ook op het stijgend kostenniveau, waarbij hij als voorbeeld noemde, dat bij onge- veei gelijke personeelsstand in 1955 aan salarissen, lonen en sociale las ten, 2.7 miljoen gulden méér is uitbe taald als in 1953. Investeringen. Dit steeds stijgende kostenniveau dwingt dc onderneming tot het be trachten van de grootst mogelijke ef ficiency en dat streven craagt omge keerd weer zeer grote investeringen. In dit verband kon spr. mededelen, dal het totaal van de lopende bestel lingen voor investeringsdoeleinden momenteel 6'/2 miljoen gulden be draagt. Verwacht moei worden, dat verde re Investeringen in die orde van grootte in de toekomst ook noodza kelijk zullen zijn. Om deze redenen is een voorzichtig beleid geboden. (Vervolg op pag. Z) een feestje zat zij op een ijzeren bed en leunde met haar hoofd tegen een verwarmingsradiator. De ijzeren po ten stonden op een verlengsnoer van een brandende schemerlamp. Op een gegeven moment sneed een der.poten door het verlengsnoer, waardoor het bed onder stroom kwam te staan, met het noodlottige gevolg. Op een onbewaakte overweg in de Ijjn Boxtel-Tilburg is zaterdagavond een dodelijk ongeluk gebeurd. De 64- jarige landbouwer J. van B. uit Box tel stak met zijn fiets aan de hand vlak voor de trein, die om 20.43 van het station Boxtel in de richting Til burg was vertrokken, de onbewaakte overweg nabii het Loo over. Hij werd gegrepen door de treeplank van de bestuurderscabine en kwam onge veer tien meter verder in de spoor- gracht terecht. De landbouwer werd daarbij op slag gedood. Een dronken autobestuurder heeft zaterdagavond in Amsterdam op een kruispunt een 16-jarige jongen aan gereden, die hem geen voorrang ver leende. De jongen viel en bleef be wusteloos liggen, waarna de automo bilist schielijk verdween. Het slacht offer moest in het Wilhelmina-gast- huis worden opgenomen. Later meld de de chauffeur zich bij de politie, die hem vervolgens heeft opgeslo ten. Hij had geen rijbewijs en andere autopameren bij zich. Op de rijksweg te Wassenaar is mr. W. A. M. van der K.. directeur-hoofd redacteur van het dagblad „De Tijd" maandag met zijn auto geslipt en vervolgens tégen een van tegenover gestelde richting komende truck ge reden. De heer Van der K. kreeg een onderbeenbreuk, een schouderbreuk en een hersenschudding; een lifter, die hij had meegenomen, moest ook in het ziekenhuis worden opgenomen. Onslindelmgen in Iran verslagen. Javanroedi-stam onderworpen. De generale staf in Teheran heeft onthuld, dat troepen van de centrale regering in de afgelopen drie weken een „kleine" oorlog voerden tegen 5000 opstandige stamleden ten noordwesten van Kermanshah. Vernomen werd dat de opstandelin gen thans verslagen zijn en dat velen van hen werden gedood of gevangen genomen. In een communiqué van de generale staf werd medegedeeld, dat leden van de Javanroedi-stam geweigerd hadden zich te onderwerpen aan het gezag van de centrale regering, waarop de sjah bevel gaf militaire operaties te gen hen te doen uitvoeren. De stamleden waren in het bezit van wapens, die zij verkregen hadden bij de geallieerde invasie in Iran in 1941. De operaties begonnen op 5 februari en duurden twintig dagen. De vestingen der opstandelingen werden ingenomen en de leiders ge dood of gedwongen zich over te ge ven. Enkelen wisten te ontvluchten. De Javanroedis zijn "leden van de stam der Koerdish, van wie vei en sa mengewerkt hebben met een commu nist. die zichzelf had uitgeroepen als leider van „vrij Koerdistan". Zij zijn ook verantwoordelijk voor de vele moeilijkheden aan dé Iraks- Iranse grens. DOOI. Verdergaande dooi. Veranderlijke bewolkimr met plaatselijk enige re- "eP- Mate -• ;'i' krachtige zuidwes telijke tot westelijke wind. ZON EN MAAN 29 februaiv Zon op 7.30 onder 18.20 Maan op 23.12 onder S.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1