mm MIDDELBURG KRIJGT DRIETAL OPENBARE KLEUTERSCHOLEN uit de ETHER WALCHEREN MIDDELBURGSE VOLKSTUINDERS WILLEN PERMANENT COMPLEX DE IJSPRET OP WALCHEREN MAANDAG 27 FEBRUARI 195G PRO VIN O I ALE ZEE UWSE COURANT B. EN W. OVER GEVOLGEN VAN NIEUWE WET B. en W. van Middelburg stellen de raad voor een aantal maatregelen te treffen, die verband houden met de inwerkingtreding van de kleuter onderwijswet. Zo wordt voorgesteld over te gaan tot het stichten van een drietal openbare kleuterscholen. De betrokken vereniging heeft name lijk de wens te kennen gegeven de door haar bestuurde kleuterschool aan 't Zand op te heffen. Het Departement Middelburg van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, dat de kleuterscholen aan Vlasmarkt en Schuitvlotstraat bezit, heeft eenzelfde voornemen kenbaar gemaakt. Deze scholen wil het college nu omzetten in openbare onderwijsinrich tingen. Bovendien wordt een crediet van f 181.500 gevraagd voor de bouw van een openbare kleuterschool aan het Veerse bolwerk. Tenslotte wordt voorgesteld medewerking te verlenen inzake de bouw van een bijzondere kleuterschool ten behoeve van de „Vereniging tot Oprichting en Instand houding van een Chr. Bewaar- en Voorbereidingsschool in Middelburg". werd gepleegd. De kosten voor dit gebouw, die ook reeds bekend zijn, worden als volgt geraamd: bouw kosten 135.000, grondkosten 1598, centrale verwarming f 12.000, in richtingskosten 15.000, onkosten gemeentewerken 8000 en diversen en afronding 902, zodat de totale kosten op 173.000 komen. Tegelijk met dit voorstel doen B. en W. de raad een 7e en 8e wijzi ging van de begroting voor 1956 toe komen ook in verband met de ge volgen van de nieuwe kleuterschool onderwijswet. In deze wijzigingen zijn nog geen bedragen verwerkt, omdat deze nog niet bekend zijn. Deze voorstellen verschaffen een in zicht in de aard van inkomsten en uitgaven, die de invoering van de nieuwe wet tengevolge heeft. Bouw bijzondere en openbare op lijst voor dit jaar. In hun toelichting zeggen B. en W., dat de nieuwe wet met name voor het bijzonder kleuteronderwijs een ware uitkomst biedt, omdat nu aan de moeilijke financiële en materiële omstandigheden een einde komt. Bo vendien wordt het mogelijk openbare kleuterscholen op te richten in plaat sen, waar deze nog niet bestaan, maar wel door een groot deel van de volking worden gewenst. De besturen van de drie reeds ge noemde neutrale bijzondere kleuter scholen wensen tot opheffing van hun. sr.hni over te gaan met ingang van 1 september a.s. of een datum, die rond 1 september ligt. Door mid del van ouderverklaringen, zo deelt het college mee, is het verlangen om drie openbare kleuterscholen te stichten kenbaar gemaakt. Deze verklaringen voldoen aan de eisen, zodat B. en VV. voorstel len tot stichting van drie scholen over te gaan. Voorlopig zal het openbaar kleuteronderwijs uiter aard in de bestaande gebouwen worden gegeven. De gemeente zal deze geboüwen huren. Er wordt echter naar gestreefd om zo spoe dig mogelijk door nieuwbouw in de behoefte van aan de eisen van de tijd voldoende kleuterscholen volledig te voldoen. Het college memoreert vervolgens, dat de toestand, waarin de huisves ting van het openbaar kleuterschool- onderwijs in het algemeen verkeert, veel te wensen over laat. Reeds gerui me tijd geleden werd opdracht ge geven tot do bouw van een openbare kleuterschool. Het bestek voor de bouw werd ter goedkeuring naar de inspectrice van het kleuteronderwijs gezonden. Over de plannen werd reeds overleg met de inspectrice ge pleegd. De school wordt gebouwd op een reeds aangekocht terrein aan het Veerse bolwerk. Dc school staat op de door de minister vastgestelde lijst van scholen, die in 1956 mogen wor den gebouwd. Zij bestaat uit vier lo kalen, waaronder één speellokaal, biedt ruimte aan ongeveer 120 leer lingen en dient onder meer ter ver vanging van de huidige neutrale bij zondere school aan de Schuitvlot straat. Kosten De kosten worden als volgt ge- ï-aamd: bouwkosten 135.500, grond kosten 10.161, centrale verwar ming 12.000, inrichting 15.000, onkosten gemeentewerken 8.000 en diversen en afronding 839, zodat een totaalbedrag van* 181.500 ont stond. Gemeentewerken heeft ook een ont- wern gemaakt voor een nieuwe bij zondere kleuterschool ten behoeve van de chr. vereniging. Hierover werd met het bestuur reeds overeen stemming bereikt. Ook deze school staat op de urgentielïjst voor 1956 en het bestek werd eveneens aan de inspectrice gezonden, waarna overleg DINSDAG 28 FEBRUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 yPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en bas. 11.30 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianovoordr. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De dieren wereld en wij", caus. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 „Reken schap van het Humanisme", caus. 18.40 Westindische muz. 18.55 „Paris vous par- le". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ama- teurprogr. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.40 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorspel. 22.15 Cello cn piano. 22.40 De antwoordman. 22.55 Ik geloof, dat 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Journ. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Filmmuz. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte muz. 15.45 Voor de vrouw, op het platteland. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zle- kenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsultz.: Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: Kroniek van overzee. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Viool en piano. 19.45 Act. 20.00 Tweede Lijdens meditatie. 21.00 Bariton en piano. 21.35 Gr. 21.40 De kansen van het Nederlandse boek in het buitenland", caus. 21.50 Radio Filh. ork. 23.00 NWS. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. AVRO: 20.15 „De toekomst in uw han den", foto-montage. 20.30—22.00 „Hoog verraad", spel. „Ukkeldammers" gaan nu Deltaspel uitbeelden Enige tijd geleden bouwden de Zeeuwse Trekvogels de onderaf deling van de A J.C. voor 12 tot 16r jarige leden in de Vlissingse jeugdherberg het stadje Ukkeldam- me. Zjj voerden toen een groot sta- stions3pel op. waarvoor de beno digdheden zelf vervaardigd werden. De „gemeenteraad", die tijdens deze „Tobiasherdenking" geformeerd werd, heeft vorige week besloten om een „Deltaspel" op te voeren. Hier voor waren ongeveer 25 Trekvogels zondag weer in de jeugdherberg „De Scheldestroom" aangekomen, om de voorbereidingen voor dit spel te treffen. Drs. Th. J. Westerhout uit Mid delburg vertelde op duidelijke en voor zijn jeugdige toehoorders zeer begrijpelijke wijze iets over het be lang van dit plan voor Zeeland. Elke afdeling, of liever gezegd elke wyk van Ukkeldamme, zal bij de uitvoe ring van dit „Deltaspel" een ge deelte van het Zeeuwse bestaan voor zijn rekening nemen. Zo zal Middel burg in een nieuw ontworpen „Uk keldamme" het cultureel en toeris tisch gedeelte verzorgen, Vlissingen de industrie en Terneuzen de visse rij. Hiervoor zullen de groepen een plakboek samenstellen, een maquette maken, die 2% bij 3 meter groot wordt, terwijl zij met lekespel en pantomime fabrieken, hotels, strand enz. zullen uitbeelden. Waarschijn lijk .zullen de „Ukkeldammers" met Pasen in Hedenesse een „generale repetitie" houden. Aanvankelijk stond voor deze datum een boot tocht op het programma, maar dit kan niet doorgaan wegens de hoge kosten. Tijdens een zomerkamp tè Vrouwenpolder wordt dit „Deltaspel" vertoond. Middelburg Voordracht Otto Sterman van „Ik ben een neger". Onder de titel „Ik ben een neger" gaf de bekende declamator Otto Sterman in de Middelburgse Schouwburg onder auspiciën van het Protestants Interkerkelijke Thuisfront (P.I.T.) een voordrachts avond voor de militairen van het garnizoen. Deze titel zegt reeds welk thema Sterman centraal stelde: de neger en het „neger-vraagstuk". Van deze twee nauw met elkaar verwe ven grootheden vertelde hij veel leerzaams in dit programma, dat in een periode van enkele honderden jaren de revue deed passeren. In poë zie en proza verklankte Sterman het leven van de neger vanaf de tijd, dat deze mens door de slavenhalers uit Afrika naar Amerika werd overge plant, tot heden. Hoe de neger via de blanke met het christendom kennis maakte en dit op zijn eigen intensie. ve en naïeve wijze ging beleven kwam daarin tot uiting. Maar ook de blijd schap van de neger gezien de slechte toestanden, waarin hij leeft dat er een hiernamaals is. Daar van spreken de „spirituals'' zeer sterk. In meer moderne poëzie liet deze, voordrachtskunstenaar iets horen van de strijd, die de negers thans voeren, nu ook hij op alle terreinen gelijkwaardig is aan de blanke. De gedichten van bijv. Hughes, Corro. thers en Cotter vertolken deze wor steling. Na de pauze tenslotte greep Sterman terug naar het aller eerste begin en bracht hg een aantal sprookjes en legenden uit de Afri. kaanse en Westindische negerwe reld. De voordracht van Sterman is een belevenis op zichzelf, boeiend en meeslepend, sober, maar toch veel zeggend, weinig acterend, doch zui. ver en oprecht. Zijn kunst staat op een peil, dat slechts weinigen in den lande weten te bereiken en boven dien is Sterman reeds door zijn mar kante figuur iemand, die in dit spe. ciale genre uniek kan worden ge noemd. De talrijke militairen waren dan ook niet karig met hu»1 hulde. Namens P.T.T. sprak de heer L. M. Naaktgeboren, voorzitter van „Pro Rege", «en openingswoord. De leger- predikant, ds. Van der Werff sloot de avond, die zeer geslaagd mag he. ten. M.C. „De Zeeuwen" vierde zijn eerste lustrum De Middelburgse motprclub „De Zeeuwen" vierde in de „Gouden Poor- t«" zijn eerste lustrum. >e heer R. Joosse, voorzitter, sprak een openingswoord, waarin hij o.a. het bestuur van de scooterclub „De Kolibrie" welkom heette. Het re- citeergezelschap uit Serooskerke voerde hierna onder leiding van de heer J. Francke het blijspel in 3 be drijven „Mgn vrouw verlangt salaris" van Wim Dumont ten tonele. De spe lers in dit uitermate humoristische stuk gaven aardig spel te zien en wisten vele lachlustigen te boeien. In de pauze volgde de prijsuitreiking van de in maart en november 1955 ehouden Meeuwenrit. Winneer van deze beide ritten was de heer W. Janse, die de wisseltro fee kreeg aangeboden. De uitslag van de novemberrit was: le. de heer W. Janse, 2e. de heer P. den Hollander, 3e. de heer R. Joosse, 4e. de heer L. de Klerk en 5e. de heer A. Bouwens. Op deze avond werd muzikale mede werking verleend door het clavioli- ne-ensemble. M.C. „De Zeeuwen" kan op een geslaagde lustrumviering terugblikken. Vrouwenbond P.v.d.A. bijeen In de Gouden Poorte te Middelburg kwam de Vrouwenbond van de Partij v. d. Arbeid in vergadering bijeen. De presidente, mevrouw De Roo, sprak een openingswoord. De spreker van deze avond, de heer J. S. Visscher, lid van de Provin ciale Staten en gemeenteraadslid voor de P.v.d.A. te Goes sprak vervolgens over de a.s. verkiezingen. Spreker, be gon zijn betoog met uitvoerig het ver leden te schetsen van de Nederlandse sociale zorg omstreeks de eeuwwisse ling. De heer Visscher citeerde hierbij ter illustratie een passage uit „Gegist bestek" van Willem van Iependaal en schetste vervolgens het werk van de vele socialistische voormannen, die in de verbetering van dë sociale toestan den een grote rol gespeeld hebben. vistische propaganda, zoals deze reeds door andere politieke partijen in bro chures etc. wordt verspreid. „Dit is voor onze partij niet nodig", aldus de heer Visscher. Voor deze avond be stond een goede belangstelling. P.Z.E.M.-kaarttoernooi In de koffiekamer van het kan toorgebouw aan de Poelendaelesin. gel in Middelburg hield de perso neelsvereniging der P.Z.E.M. een kaarttoernooi voor haar leden. On. danks het weer was do belangstel ling voor deze avond groot. Er werd zeer geanimeerd gespeeld en het is een zeer geslaagd evenement gewor den. Voor de winnaars van de diver se groepen waren enkele aardige prijzen beschikbaar gesteld. Vlissingen Besluiten Vlissingse gemeenteraad. De Vlissingse gemeenteraad behan delde onder meer enkele be noemingsvoorstellen. Tot leerkracht aan de openbare school voor v.g.l.o. werd benoemd de heer H. W. Stapel kamp, onderwijzer te Winterswijk, en tot leerkracht aan de openbare Frans Naereboutschod de heer M. Hoogvliet te Dordrecht. Voorts besloot de raad onder meer zonder bespreking en zonder stem ming om aan het bestuur van 't Nuts- departement Vlissingen de gevraagde medewerking te verlenen voor de stichting van een kleuterschool aan de hoek van de Julianalaan en de Vrij- domweg; tot verhoging van het pre sentiegeld van de leden van de stem- bureaux van 6.tot 10.per per soon en om niet toe te treden als bui tengewoon lid van de Kon. Ned. Au tomobiel Club. Voor het houden van een tentoonstel ling van schilderijen en beeldhouw werken van Belgische kunstenaars werd het college een krediet verleend van 1875. Voorts kreeg het college het benodigde krediet voor verbou wing, modernisering en uitbreiding van het wachtlokaal op de Noorderbe graafplaats en voor het aanleggen van toegangswegen naar het omleggen en uitbreiden der bestrating van en het aanleggen van een parkeer plaats op deze begraafplaats. Van onze adverteerders. Heropening Heystek's kledingmagazijn. De heer J. A. Heystek heropende zijn kledingmagazijn aan het Bellamy- park te Vlissingen. Beter gezegd: deze handeling werd verricht door zijn zesjarige zoon Bert, die met het ontsluiten v$n de winkel deur deze praktisch ingerichte en modern herbouwde winkel voor het publiek openstelde. Dank zij een eco nomische indeling lijkt het kleding magazijn veel groter te zijn gewor den tevens hebben de faktoren over zichtelijkheid en licht een grote rol b\j de verbouwing gespeeld. Door de met smaak ingerichte etalage, die een halve meter dieper gemaakt is, heeft men een uitstekend zicht in de winkelruimte zelf. Deze ruimte is aan merkelijk vergroot door het bijtrek ken van de vroegere paskamer. Ach ter de winkel zijn nu twee ruime pas kamertjes ingericht. De praktische stoffenrekken stellen de Kooplusti gen in de gelegenheid om rustig hun keus te maken, zowel in maat- als confectiekleding. Met de zwartgevlamde vloerbedek king als tegenwicht, maakt het ver der in het wit uitgevoerde interieur Heystek's kledingmagazijn tot een gezellig winkelpand. Rest nog te ver melden. dat de winkel die middag gesierd werd door een groot aantal bloemstukken, dat de heer Heystek ontving van zakenrelaties in en bui ten Vlissingen. Oost- en West-Souburg C.M.B. verwelkomde nieuwe leden Op een zeer bijzondere en stijlvolle wijze heeft de Christelijke Metaalbe drijf sbond in Nederland, afdeling Souburg een achttiental leden die uit de Ned. Chr. Beambtenbond, in ver band met de bedrrjfstaksgewijze or ganisatie waren overgekomen, een hartelijk welkom bereid in de zaal ,,'Rehoboth". De heer A. Arendse, voorzitter van de Chr. Metaalbedrijfsbond, heette na gebed en schriftlezing de aanwe zigen hartelijk welkom, in het bij zonder de bondspenningmeester, Spreker waarschuwde tegen negati- heer J. J. van Stapele. Spreker hoop te, dat de nieuwe leden zich in de nieuwe organisatie thuis zullen voelen en hun belangen in de afde ling worden tenvolle behartigd door dat drie bestuursplaatsen voor hen zgn gereserveerd. De heer J. J. A. van Stapele sprak over het onderwerp: „Na samenvat ting, ook samen-aanvtattin^", waarin spreker o.a. betoogde, dat hoofd- en handarbeiders nu niet meer naast elkaar maar mét elkaar optrekken om de belangen te behartigen in die bedrijven waar zij werkzaam zijn. Een samen-aanvatting van de proble men en zich laten leiden door de richtsnoeren, aangegeven in de Bij bel. Het kleine C.N.V. heeft een grootse taak. Maar deze richtiynen gelden zowel voor de werknemer als voor de werkgever. De heer J. Willeboordse noemde het een gevoelig verlies nu 36 pet. van hun leden zijn overgegaan. Hij spoorde ze aan trouw te zijn in him nieuwe organisatie. Voor en na de sprekers trad op de voordrachtkun stenaar Peter Ruijf, die in drie ge dichten van Okke Jager uit „Worden als een kind" de aanwezigen direct bgzonder boeide. Na de pauze trad 't meer humoristische op ae voorgrond. Peter Ruyf werd daarbij op bgzonder goede wgze geassisteerd door Bert Woelderink, die met zijn clavioline voor de muzikale omlijsting zorgde. Een goede avond waar de C.M.Ë.B. alle eer mee heeft ingelegd. Boerenleenbank De coöperatieve boerenleenbank te Souburg nield haar jaarlijkse leden vergadering onder voorzitterschap van de heer Jac. Besuijen. In zijn openingswoord zei deze, dat de bank in 1955 een goed jaar heeft gehad. Aan de hand van enig cyfermateriaal toonde spreker de toename van de spaargelden aan, die op 31 december 1955 met de bijgeschreven rente f 1.709.680,32 bedroegen. De kassier, de heer P. Jongepier, bracht vervol gens verslag uit over het afgelopen boekjaar. De omzet bedroeg in dat jaar f 3.667.048,81. De winst over 1955, die f3905,38 bedraagt, zal aan de reserve worden toegevoegd. De heren A. dc Visser en S. van Soelen, die respectievelijk als bestuurslid en lid van de raad van toezicht aftre dend waren, werden met grote meer derheid herkozen, evenals de plaats vervangende bestuursleden, de heren B. KooTe en W. Koole. Koudekerk© Geen belangstelling. Voor de te Koudekerke te houden byeenkomst van Pro Rege bestond zo weing belangstelling, dat men be sloot deze bgeenkomst niet door te la ten gaan. Zquielande Raad komt bijeen Dinsdag aanstaande komt de ge meenteraad van Zoutelande 's avonds half acht in openbare zitting bijeen. THANS TE ZEER „OP SCHOPSTOEL GEZETEN" „Kweeklust" sloot zich aan bij het algemeen verbond. In de Middelburgse Bogardzaal hield zaterdagmiddag de Vereniging tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" haar jaarvergadering. Ook in deze bijeenkomst hebben dc volkstuinders weer gesproken over het feit, dat al hun terreinen tijdelijk zijn. Wegens grondverkoop en uitbreiding der stad dient „Kweeklust" steeds weer te wij ken. De adviseur van de vereniging, de heer M. VVattel, wees er in deze vergadering op, dat in het gemeente lijk uitbreidingsplan een complex volkstuinen is n,«genomen, namelijk achter de Griffioen. Daarvan is nu slechts een deel In gebruik. Spr. raad de het bestuur aan B. en W. te ver zoeken om het overige gereed te doen maken voor volkstuingebrulk. Verder herinnerde de heer Wattel er aan, dat opdracht tot het ontwer pen van een nieuw uitbreidingsplan is gegeven. De stedebouwkundige, die hiermee is belast, heeft tijdens een z.g. hearing, een bgeenkomst In het stadhuis, de wensen, die ten aanzien van dat plan by diverse bevolkings- groeoen leven, kunnen vernemen. De heer'Wattel vond het jammer, dat de volkstuinders hier niet de gelegenheid kregen zich eveneens te uiten. Ten slotte merkte hg op, dat voor de grond, die „Kweeklust" binnenkort zal verliezen bg de Veerseweg een mogelijkheid tot compensatie be staat en dat ook het verwerven van particuliere grond over geruime tijd niet onmogelijk moet worden geacht. Tevoren sprak ook de voorzitter, de heer M. Kleinepier in zijn openings woord over deze aangelegenheid. Hij zei verder, dat ook in hét afgelopen jaar de terreinen veel zorgen ople verden. Met name ten aanzien van de Veerseweg zitten de volkstuinders nu op de schopstoel. Het bestuur bleek dankbaar voor dc suggesties van de heer Wattel. Er zal nu een onderhoud met B. en W. worden aangevraagd om de kwestie van het permanente complex te bespreken. Het jaarverslag, dat de secretaris, de heer J. Antheunlsse, uitbracht, meldde, dat er in het ledental nog steeds groei zit. Het bedraagt thans 371. „Kweeklust" heeft in totaal 17.977 m2 grond, hetgeen nog geen 200 m2 per lid betekent. Uitbreiding is dan ook dringend noodzakelijk. De opbrengsten waren in 1955 goed. De secretaris van de grondcom- missie. de heer L. Everaars' moest Middelburg Gekostumeerd ijsfeest MIJC werd geslaagd evenement Dank zij de medewerking van een tachtigtal enthousiaste schaatslief hebbers van allerlei leeftijden, die hun best hadden gedaan om met mooie en/of originele „klederdrachten" of uitbeeldingen voor de dag te komen, is zaterdagavond het gekostumeerd ijsfeest van de Middelburgse IJsclub zeer goed geslaagd. Het was een uiterst gemêleerd gezelschap, dat voor de jury en voor een gezien de koude zeer talrijk publiek para deerde. Br waren te veel verschillen de kostuums om op te noemen. Ver melding verdient echter wel, dat er een alleraardigste jeugdige robot houterige schaatsbewegingen maak te en dat er een zwemmer was, die als partner een kachel had meegeno men...... Talloze fraaie kostuums waren er ook te aanschouwenuit vroeger eeuwen'. Chinezen en andere oosterse vertegenwoordigers en pakjes, die een schitterend lichtgevend effect bevatten. Alles verliep bovendien in een gezellige en sportieve sfeer. De jury onder voorzitterschap van de heer M. A. Reneman, toonde zich na afloop bijzonder tevreden over dit festijn. Met name had zij waardering voor de grote mate van originaliteit. In èen wat minder ijzige omgeving, de Sociëteit „De Vergenoeging" werd vervolgens dit evenement voortgezet met de prijsuitreiking, waarop weer een gezellig samenzijn aansloot. De voorzitter van de M.IJ.C., de heer A. de Jonge, reikte de prgzen uit. Hij herinnerde daarbij nog eens aan de plannen voor een vaste baan aan de Breeweg en sprak in dit yerband zijn dankbaarheid uit voor de wijze, waar op het publiek financieel medewerkt door het nemen van obligaties. Ook toonde spr. zich buitengewoon erken telijk jegens de Middelburgse mid denstand, die niet karig was met het geven van prijzen. De eerste drie prijzen in elke cate gorie waren: kinderen individueel: 1 R. v. d. IJssel, 2 R. van Grieken, 3 Jopie Eland; paren kinderen: 1 Hoe- gen/Rutgers. 2 Frumau/Geschiere, 3 Hoegen/VanBergen; volwassenen: mooiste paar: 1. echtp. Koenders, 2. echtp. Sèuglinju origineelste pr.: 1. mej. Gabriëlse/ahr. Gabriëlse; 2. de Ru Midavaine; groepen: 1 L. Castenmil- ler, 2 A. Groenenberg, 3 Steen: origi neelste dame: 1 mej. Op de Weegh. 2 mevrouw Outermans. 3 mevrouw Ka mermans; mooiste dame: 1 mevrouw Van Leeuwen, 2 mevrouw de la Vien- ne, 3 mevrouw Voetelink; origineelste heer: 1 L. Hendrikse, 2 L. Everse, 3 D. de Graaf. Schaatswedstrijden voor lagere scholen Na de middelbare scholen kwamen de lagere scholen van Middelburg aan de beurt om hun krachten te meten op het ijs van de Seisvest. Elke school mocht maximaal tien meisjes en tien jongens af vaardigen voor deze kamp. Er namen elf scholen deel, zodat in totaal ruim tweehonderd leerlingen in het strijd perk lammen. De concurrentie was vaak zeer fel en het publiek, dat in vrij grote getale langs de baan stond leefde intens mee. De vier snelste tij den van elke school werden voor het totaal klassement opgeteld. Bij de meisjes kwam de openbare lagere school van 't Zand als winnaar uit de bus, bij de jongens maakte de Burgerschool die eer. Als extra-num mers werden na afloop van deze zeer geslaagde wedstrijden estafettes in gelast. Voorzitter A. de Jonge van de Middelburgse IJsclub, van welke vereniging dit evenement uitging, reikte de prgzen uit. De organisatie werd ook ditmaal door de heer J. Wolthers geleid. De uitslagen luiden: meisjes 100 me ter: Scholen: 1 O.L.S. 't Zand 65.7 sec; 2 Rijksleerschool 72.3; 3 Chr. Burgerschool Singelstraat 72.5; 4 School J Nederstraat 74.9; 5 Ger. school Herengracht 78.9. Individueel: 1 Mieke \V0lther3 O.L. S. 't Zand; 2 Lenie Luijendrjk O.L.S. 't Zand 15.8; 3 Fieke Krugder School J Nederstraat 16: 4 Jan n ij de Lange Chr. Burgersch. Singelstraat 16.6; 5 Yvonne Mazure O.L.S. 't Zand 17.2. Estafette: O.L.S. 't Zand 1.05.7; 2 Chr,Burgerschool Singelstraat 1.12.4 Jongens 100 meter (scholen)1 Chr. Burgerschool Singelstraat 58.3: 2 Rijksleerschool 59.0; 3 Chr. School 't Zand 61.5; 4 O.L.S. "t Zand 64.4; 5 School J Nederstraat 64.8. Individueel: 1 Wim Coppoolse Rijks leerschool 14.1; 2 Jan Harpe Rijks leerschool 14.1; Piet Bliek Chr. Bur- ferschool Singelstraat 14.2; 4 Jan roos Chr. Burgerschool Singelstraat 14.4: 5 Jaap Consemulder O.L.S. 't Zand 14.6. Estafette: 1 Chr. Burgerschool Sin- gelstraat 0.59; 2 Chr. Lagere School rt Zand 1.03. Vlissingen Gekostumeerd ijsfeest voor kinderen De ijsclub „Vlissingen" hield zater dagmiddag op de nieuwe baan aan de YVest-Souburgse weg een gekostu meerd ijsfeest voor kinderen Deneden veertien jaar. Ongeveer vijftig jon gelieden hebben aan dit fsetijn deel genomen, feestelijk uitgedost in kleu rige en vaak zeer originele kostuums Het hoogtepunt vormde een wedstrijd in ringrijden. Nadat de kinderen op warme chocolademelk en koek waren onthaald, werden zij met een bus naar het Scheldekwai'tier vervoerd, waar de prijzen werden uitgereikt en waar daarna enkele kinderflms wer den vertoond. De prijswinnaras van de verschil lende categoriën waren: Mooiste meisjes: 1. J. Goedemondt, 2. M. v. Gelder; leukste meisjes: 1. J. Eland, 2. M. Tilroe; origineelste meisjes: 1. C. Zietse, 2. M. v. d. Toorn. Mooiste jongens: 1. R. Eland. 2. J. P. van Druten; leukste jongens: J. W. Christiaansen, 2. W. Goedvolk; origi neelste jongens: 1. P. Kraan, 2. T. Cüsouw. De mooiste groep werd gevormd door S. Plinsinga, R. Plinsinga en M. Plinsinga. Het mooiste paar waren J. Padmos en A. Bgl. Naast aantrekke lijke prgzen voor de vSnnaars waren er nog vele troostprijzen. Veere Schaafsuitslag In de uitslagen van de schaatswed- strgden in Veere (zie P.Z.C. van don derdag j.l.) is een vergissing geslo pen. Het hardryden voor meisjes van 1417 iaar werd namelgk gewonnen door Elly Bliek en niet zoals ver meld door Riek Jobse. weer sombere woorden laten horen. Het zwaartepunt van de werkzaam heden der commissie was in 1955 ge legen op en om de Veerseweg, waar door onteigening weer volkstuingrond verloren ging. Door middel van een soort „herverkaveling" zullen de ge dupeerde leden andere stukken grond krg'gen. Binnenkort zal er bovendien weer een verlies komen van grond op het complex tussen de Beatrixstraat en de Julianastraat. Uit het financieel verslag bleek een batig saldo van 2.753,16, het geen minder was dan in het voor gaande jaar. De wens werd uitge sproken, dat de financiële positie krachtiger dient te worden. Mede daarom besloot de vergadering nu op voorstel van het bestuur de contribu tie met 1 per jaar te verhogen en de nacht met één per m2. Nog een belangrijk besluit werd genomen, namelijk tot aansluiting bU het Algemeen Verbond van Volks- tulndersverenigingen in Nederland. De heer P. Visser, voorzitter van de ze organisatie. wa« aanwezig om hierbij een toelichting te geven. HU zette het streven van het verbond uit een en legde er speciaal de nadruk on, d van overheidszyde thans de ze wgze van vrijetijdsbesteding door duizenden Nederlanders erkenning en steun geniet. Spr. wees voorts op de noodzakelijkheid van permanente complexen voor alle volkstuindera- verenïgingen. Het verbond verleent bg dit streven alle mogelgke hulp. De aftredende bestuursleden, de heren Kleinepier, P. J. Fraanje en G. H. den Hollander, werden bg accla matie herkozen. In plaats van de heer C. J. A. van der Linde, die voor deze functie had bedankt, werd de heer G. Davidse benoemd. Tot slot van deze drukbezochte vergadering volgde nog een zeer geanimeerde rondvraag. RAAD MEUSKERKE Principebesluit tot bouw zuiveringsinstallatie. Benodigde grond wordt gekocht De raad van Meliskerke besloot tij dens zijn vergadering, onder voorzit terschap van burgemeester A. J. Huijs- man. om in principe over te gaan tot de bouw van een rioolwaterzuiverings installatie. B. en W. kregen opdracht om voorbereidingen te treffen voor aankoop van dc benodigde grond ter grootte van 18 a. Ter vergadering werd een ontwerp van de installatie overge legd. In verband met de voorgenomen restauratie van de toren, die momen teel druk wordt voorbereid, werd de begroting gewijzigd. Medegedeeld werd, dat het Burger lijk Armbestuur begonnen is met het verstrekken van een kolentoeslag aan verschillende gezinnen. De raad toon de zich erkentelijk voor deze activiteit. Besloten werd met het B. A. in overleg te. treden om de lijst van betrokkenen alsnog uit te breiden en bij aanhouden de vorst nogmaals een toeslag te ver strekken, De heer P. Sturm werd in het B.A. herkozen met op één na alge mene stemmen. G. S. hebben goedkeuring verleend van het besluit om de prijs van de grond in het uitbreidingsplan niet te verhogen. In de commissie tot wering van schoolverzuim werd de heer P. de Korte benoemd in de vacature J. Pleij- te. Voor de grafdelver zal een uniform worden aangeschaft. Voor tractatie van de schoolkinderen op de verjaar dag van de Koningin werd een post uitgetrokken. Wegens ziekte van de ambtenaar ter secretarie zal voor tij delijk de hulp van een typiste worden gevraagd. Het grenswijzigingsvoorstel van G. S. zal in een volgende vergadering worden besproken. Thans bleek reeds, dat ten aanzien van het voorgestelde zorgen waren gerezen. Besloten werd voorts de pomp bij „Dorpszicht" in de dorpskom op te ruimen en in het plantsoen ter plaatse een rustbank te plaatsen. Bij de rondvraag uitte de heer A. Provoost (s.g.) het verlangen naar nog een lantaarn in de Valken- burgstraat. De heer P. Sinke (s.g.) vroeg een betere verlichting in de Corn. Jaspersestraat en de heer J. Poppe (s.g.) wees op de noodzakelijk heid van een beter omheining voor de oude begraafplaats bij de kerk. Afscheid ds. Dercksen Met een tekst uit Lucas 12 (vers 3537) nam ds. H. M. Dercksen, gereformeerd predikant te Oostka- pelle, zondagmiddag afscheid van zijn gemeente. De scheidende pre dikant kons als thema „Wij moeten bereid zgn voor Jezus' komst, bran dende in geloof, werkende in liefde en verwachtende in hoop". Na de prediking richtte de predi kant woorden van afscheid tot de kerkeraad, verschillende kerkelijke commissies, de koster, de organist, jeugdverenigingen, catechisanten en de gemeente. „Jong en onervaren mochten wij hier ons werk aanvan gen. Het is de kracht en de genade des Heren geweest, die ons hulp en leiding gaf bij onze arbeid. Soli deo gloria", aldus de scheidende predi kant. Hij dankte alle collega's in de classis Middelburg voor de onder vonden steun en vriendschap en de verschillende- kerken voor net zen den van afgevaardigden naar dit af scheid. Ook richtte de spreker een hartelijk woord tot burgemeester Sprenger en wethouder Maljaars en tot de afgevaardigden der neder- lands hervormde gemeente en de gereformeerde gemeente te Oostka- pelle. De vice-voorzitter der kerkeraad, de heer J. Jobse. sprak woorden van afscheid, waarop de gemeente haar scheidende herder psalm 121 vers 4 toezong. Ds. Elslxout nam afscheid namens de classis en burgemeester Sprenger dankte voor de bgzonder aangename contactten tgdens do vier en een half jaar durende ambtspe riode van ds. Dercksen in Oostkapel- le. Velen maakten van de gelegen heid gebruik aan het einde van de dienst me een hartelijke handdruk van de predikant en zijn echtgenote afscheid te nemen. Ds. Dercksen zal zondag 11 maart a.s. intrede doen in de gereformeerde kerk te Barneveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7