JIMMY en de Crescepresfo-korre/s In Noord Oost-Brabant hebben vele gezinnen geen kolen meer beroepsonderofficier bij de Koninklijke Landmacht FEBRUARISTAKING 1941 IN AMSTERDAM HERDACHT PALACE HOTEL - SCHEVENINGEN TWENTSCHE BANK BOEKTE IN 1955 GUNSTIGE RESULTATEN VERBODSBORDEN FIRMA G. W. DEN BOER, PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 ZACHTERE LUCHT OVER NOORDZEE Gedwongen samenwoning Over het noordelijk deel van de Noordzee voeren westelijke winden geleidelijk zachtere lucht aan. In West-Noorwegen kwamen daarin regen en dooi voor. De algemene circulatie vertoont langzame ver anderingen, waardoor het mogelijk wordt dat deze zachtere lucht ook naar ons land zal doordringen. Het is ook de hoogste tijd, dat er verandering komt in de felle koude, die West-Europa bijna onbe woonbaar maakte. Voor wat ons land betreft werd dit weekend gemeld, dat in het gebied van Maas en Waal en ook in Noordoost-Brabant een groot ge brek aan kolen heerst. In tal van gezinnen heeft men in het geheel geen brandstof meer en velen gaan bij elkaar inwonen. Er is thans ook vraag naar hout. Als de Waal tussen Tiel en Nijmegen dicht gaat zitten, zal de toestand nog kritieker worden. Verschillende gemeenten hebben de openbare scholen gesloten wegens het gebrek aan brand stoffen. Natuurlijk hebben zich tengevolge van de weersomstandigheden op nieuw verkeersongevallen voorge daan, daar de wegen glad en vaak onberijdbaar zijn. Op de Eperweg in de gemeente Heerde reed een bus van de Veluwse autobusdienst tegen een boom omdat de chauffeur ge dwongen werd uiterst rechts te gaan rijden door een tegenligger, een vrachtauto met oplegger. De bus kwam in de sneeuwrand terecht en slipte. Vier inzittenden werden ge wond en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. In Hoenderlo is in de nacht van zaterdag op zondag een landhuis uit gebrand van mevr. G. aan de Wei- kamperweg. Toen de brand ontdekt werd, was deze zover gevorderd, dat Prinses Wilhelmina legde krans bij monument Prinses Wilhelmina behoorde tot hen, die zaterdagochtend de ijzige kou hebben weerstaan en zich een wyle hebben bezonnen op de bete kenis van de februaristaking van 1941, de daad van verzet en barm hartigheid jegens de medemens van de Amsterdamse bevolking, die zich verzette tegen de toenemende terreur van de bezetter. Op het Jonas Daniël Meijerplein houdt het robuste beeld van Mari Andriessen„De dokwerker" de her innering aan deze staking levendig. Zaterdagochtend ontplooide zich naast dit monument de halfstok ge hesen vlag met#het Amsterdamse wapen en met het devies: „Vastbera den, heldhaftig, barmhartig". En zij, die als koningin, mede op grónd van deze heldhaftige staking dit devies aan de hoofdstad schonk, luisterde in eerbiedige herinnering en herden king aan hen die 15 jaar geleden het leven lieten met de representanten van het gemeentebestuur en van de burgerij, naar de woorden van bur gemeester A. J. d'Ailly. Deze sprak van de heldhaftige strijd der bevol king tegen de bezetter en van de tal rijke heldendaden van verzet en barmhartigheid hierbij getoond. De ze daden dienen te blijven voortleven in de harten, vooral van de jeugd, niet het minst de daad der februari staking, die als spontane barmhar tigheid jegens de medemens vrjjwel uniek in de wereld is. De grote betekenis dezer daad ls, dat in alle lagen van (Je bevolking de wil zich openbaarde weer vrij te zijn. Deze staking leidde het niseerd verzet in Nederland in, afschudden van het zware juk der bezetter begon in 1941. Nadat burgemeester d' Ailly een grote krans met de rood-zwar- te linten aan de voet van het gro te beeld had gedeponeerd, verliet prinses Wilhelmina de hofauto en deponeerde een grote margriet met oranje hart en rood-wit en blauwe linten op een standaard naast „de dokwerker". Daarna bleef zij enke le ogenblikken onder diepe stilte op dit anders zo rumoerige hart de beide bewoonsters in nachtgewaad moesten vluchten. De brandweer van Hoenderlo en Apeldoorn was spoe dig ter plaatse doch kon niet ver hinderen, dat het huis grotendeeds uitbrandde. Dooi in Italië De dooi sloeg hard toe in Italië, waar minstens 150 personen het le ven hebben gelaten in de sneeuwstor men van de afgelopen maand. Hon derden lawines blokkeren de wegen en isoleren dorpen. Te Vasto, 160 km ten oosten van Eame, zijn 150 huizen door grondverschuivingen in de Adriatische zee terecht gekomen. De spoorbrug over de Donau bij Mauthausen is zondag ernstig ont zet door de zware ijsgang. Over de brug loopt een zijlijn van de grote spoorverbinding tussen Oostenrijk en het westen en de Tsjechische grens. Het verkeer over de brug is onmid dellijk stilgezet en het zal wel enige weken onderbroken blijven. In Portugal zijn de kudden sterk gedecimeerd door honger en de aan vallen van wolven. Op het gehele continent zijn de voedselprijzen sterk gestegen en op sommige plaatsen be talen de huisvrouwen het dubbele van de normale prijzen voor verse groenten. De verliezen van de Spaanse land bouw worden op 180 miljoen gulden geschat. In Denemarken wordt ge schat dat de particulieren 50 procent extra voor verwarming hebben moe ten uitgeven. De openbare middelen van vervoer hebben als gevolg van vernielde verbindingen en schade aan materiaal verliezen geleden, die in de miljoenen lopen. van de voormalige jodenbuurt, voor het beeld staan. Vanuit haar auto sloeg zij vervol gens de kranslegging van de andere autoriteiten gade en hoorde zij de rijmloze ballade „De dag van mor gen" aan, die werd Voorgedragen door Hans Tïemejjer, die deze ballade in een concentratiekamp schreef. Het mannenkoor van het gemeente-ener giebedrijf zong het „Hostias" van Bruckner. De Amsterdamse politie- kapel stond aangetreden doch was vanwege de koude niet in staat mu ziek voort te brengen. Met het „Wilhelmus" werd de korte plechtigheid besloten. Toren Renate Leonhardt niet meer aan ketting De rechtbank te Alkmaar heeft vrijdag de beslaglegging op de werk- toren van de coöperatieve bergings vereniging Renate Leonhardt, die nog steeds in de IJmuidense haven ligt, opgeheven. De rechtbank ging tot deze maatregel over, nadat van de Nederlandse Handelmaatschappij bericht was binnengekomen, dat zij een bankgarantie voor de bergings- vereniging had gesteld. 58. Het was juist half twaalf in de avond, toen Jimmy en Jackie via de hoge muur die rondom de tuin stond op het grondgebied van meneer Zalfzouter waren aan geland. Jimmy was met 'n wonderlijk gemak op de muur geklauterd en daarna had hij Jackie de helpende hand geboden. Ze waren er zeker van, dat niemand hun escapade had waargenomen en zij prepareerden zich nu op de rest van het werk, dat hun te wachten stond. „Ik ga eens kijken of ik de openstaande tuindeuren zo maar open kan trekken", zei Jimmy. „Ik heb ze vanmorgen ontsloten en als niemand dat gemerkt heeft zal het met moeilijk zijn het huis binnen te dringen. Maar ik zou jou wiUen vragen Jack eens naar een trap of een ladder te gaan zoeken, want als je onverwacht zou moeten vluchten zou jij geen kans zien over de tuinmuur te klimmen. Naast het tuinhuis heb ik een ladder zien liggen en die zal daar hoop ik nog wel zijn. Haal dat ding en zet het ergens tegen de muur. Onthoud goed wéér, want anders heb je er nog niets aan. En als je dat gedaan hebt, kom dan weer hier op dit plekje terug. Intussen weet ik of de tuindeuren nog open zijn". Jim my had fluisterend gesproken. Hij gaf Jackie een be- moediend klopje op de schouder en daarna verdween hij in de richting van het huis dat er donker en somber uitzag. Nergens brandde er licht. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje MIEREr H. VERMAZEN. H. VERMAZEN— BROODMAN. DINEKE en ABJE. Middelburg, 22 fébr. 1956. Langevieleweg 74. Met grote blijdschap en dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JACOB A (COBY). D. BRASSER. L. BRASSER- DE PAGTER. ANNIE. Biggekerke, 24 febr. 1956. Molenweg 9. De bruiloft van Frans Luyk en Janny Munter zal NIET in het Lammetje te Veere, maar in het C.J.M.V.-ge- bouw, in de Singelstraat te Middelburg plaats vin- 28 febr. a.s. 1 hoopt wed. FLORESSE— DE LANGE, haar 90e geboortedag te herdenken. Kinderdijk 24bov., Middelburg. De griffier der Arrondis- sements-Rechtbank te Mid delburg maakt ingevolge het bepaalde in art. 16 lid 6 der Wet op de Econ. delic ten bekend, dat bij beschik king van de Economische politierechter bij voormelde rechtbank zijn verbeurd verklaard: 3 hoogdrachtige rood-bonte koeien (geschatte waarde 2600,welke reeds op 10 november 1955 onder de gemeente Sas van Gent zijn in beslag genomen door ambtenaren der I. en A. De Griffier, J. We MULLER. vraagt voor het a.s. seizoen. CHEF GARDEMANGER CHEF TOURNANT RoTISSEUR CASSEROLIER KNECHTEN IN ALG. DIENST. Sollicitaties te richten aan J. PRONK, directeur, Gevers Deijnootweg 134, Scheveningen. Lennox-Boyd naar Cyprus De Britse minister van koloniën, Alan Lennox-Boyd, is zondag plotse ling voor een „kort bezoek" naar Cyprus vertrokken, waar hij bespre kingen zal voeren met gouverneur veldmaarschalk sir John Harding. In Londense diplomatieke kringen meent men dat de reis van minister Lennox-Boyd er op wijst, dat de Brit se regering geen mislukking wil van de beraadslagingen, die de gouver neur thans houdt met aartsbisschop Makarios, de leider de Cyprische be weging, die vereniging .van het eiland met Griekenland wil. Leiders van Sowjet-Unie op partijcongres herkozen. De topleiders van de Sowjet-Unie zijn zaterdag op de sluitingsbijeen- komst van het communistische partij congres in het Kremlin herkozen als leden van het invloedrijke centrale partij-comité. Het nieuwe comité, dat 133 leden en 122 plaatsvervangers telt, komt bin nenkort bijeen om een nieuw presi dium te kiezen, dat in feite het be wind over de Sowjet-Unie voert. Het oude partij-comité, dat in 1952 werd herkozen, telde 125 leden en 111 plaats vervangende leden. In het nieuwe comité zijn de elf le den van het huidige presidium herko zen, onder wie de eerste partij-secre taris Nikita Kroesjtsjew, de premier maarschalk N. Boelganin, de president maarschalk Klimenti Worosjilow, de minister van buitenlandse zaken Mo- lotow en oud-premier Georgi Malen- kow. Tot de nieuwe leden behoort de mi nister van defensie, maarschalk Zjoe- kow, die tot dusver plaatsvervangend lid was. Locomotief ramde autobus op onbewaakte overweg. Vijftien arbeiders gewond Zaterdagochtend is een autobus, waarmee arbeiders van de staatsmijn „Beatrix." naar hun werk werden ver voerd, op de onbewaakte overweg in de spoorlijn van Roermond naar Duitsland, door een diesellokomotief aangereden, waardoor 15 personen werden gewond. De bus werd aan de achterzijde ge grepen, waardoor de gevolgen van de botsing werden beperkt. Niettemin werden van de ongeveer dertig inzit tenden er drie zeer ernstig gewond. De gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. JAAR VAN GROTE OMZETTEN „Handel en scheepvaart dragers der welvaart" Na de Rotterdamsche Bank en de Amsterdamsche Bank was het gisteren de derde van onze grote banken, t.w. de Twcntsche Bank, die verslag uit bracht over 1955. Het verslagjaar heeft voor deze bank grote omzetten opge leverd op elk gebied. De uitkomsten noemt de directie gunstig. De verlies- en winstrekening wijst 'n saldo winst aan van 6.961.470 (v.j. 6.332.068), nadat 6.750.000 voor be lastingen en 2.500.000 voor afschrij ving en reservering is bestemd. Voorgesteld wordt, 108.000 extra aan het statutaire reservefonds toe te voegen en 195.076 op nieuwe reke ning over te brengen. Ter beschikking van aandeelhouders komt dan 5.390.000, waaruit een di vidend kan worden uitgekeerd van 11 procent (v.j. 10 procent). Het reservefonds, dat bij de aanvang Peron moet hotel in Panama verlaten Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de gouverneur van de kanaalzone van Panama, in structies heeft gekregen om er voor te zorgen, dat de Argentijnse oud- president Peron een Amerikaans ho tel te Colon verlaat. Het hotel in kwestie is eigendom van de Panama-kanaalmaatschappij, die op haar beurt een bedrijf van de Amerikaanse staat is. Een woordvoerder van het „state department" verklaarde, dat het een doorgangshotel is en dat „elk verblijf dat de schijn heeft van permanent te zijn, verkeerd zou kunnen worden uitgelegd". Peron weigerde het hotel te ver laten. van het jaar 20 miljoen beliep, zal door toevoeging van 500.000 uit de winstvcrdeling op 20.500.000 worden gebracht. Ook voor 1955 geldt, aldus dit jaar verslag, dat de volle werkgelegenheid in ons land en het evenwicht van onze betalingsbelans in belangrijke mate gebaseerd waren op het lage prijzen- peil. Een verdere verlichting van de belastingen die op het inkomen van particulieren en ondernemingen druk ken, blijft het aangewezen complement van prijsstijgingen, omdat de laatste anders een automatische verzwaring van de fiscale druk met zich brengen. De in het verslagjaar ingegane belas tingverlagingen, hoewel in beginsel te waarderen, schieten nog bepaald te kort. Als een belang van de eerste orde wordt ook genoemd een verdere verho ging van de huren, hetgeen op zich zelf niet voldoende is om de nog steeds nijpende woningnood te lenigen, maar toch een onmisbare voorwaarde hier toe vormt. Het verslag onderstreept, dat handel en scheepvaart nog steeds behoren tot de belangrijke dragers van onze wel vaart. Immers het evenwicht op de lo pende posten van onze betalingsbalans met het buitenland werd op de tradi tionele wijze tot stand gebracht door stijgende inkomsten uit het diensten verkeer. Er manifesteerde zich een groeiende kredïetbehoefte van het be drijfsleven, waarvoor verschillende oorzaken zijn aan te wijzen, zoals de buitenlandse opdrachten voor de ver vaardiging van kapitaalgoederen. De door de loonronden toegenomen koopkracht heeft de vraag naar ge bruiksgoederen gestimuleerd. Ook hebben de regeringsopdrachten er in hoge mate toe medegewerkt, dat tijde lijk min of meer een toestand van over bezetting is ontstaan. Het bedrijfsle ven slaagde er niet ten volle in, de middelen, benodigd voor de verbete ring en uitbreiding van het machine park en voor de financiering van de verhoogde omzetten, uit eigen kracht op te brengen. Naast de kapitaalmarkt hebben de banken hierin voorzien. 28 februari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG EN LAAG WATER U.+N.AJ». U.+N.A.P. U.NAP. 3.07 2,45 3.40 2,59 4.28 2,64 4.50 1,54 Wemeldinge 5.06 1,8 15.38 2,45 9.52 2,48 16.08 2,59 10.27 2,59 17.00 2,68 11.01 2,78 17.21 1,65 10.20 1,85 17.31 1,92 10.40 2,16 22.55 1,78 U.—N.A.P. 21.55 2,16 22.28 2,27 23.05 2,46 22.28 1,50 Voor de opleiding tot kunnen zich opgeven: flinke jongelui van 16-21 jaar, die Ulo, Lagere Technische School ^me- taalbewerkingsgroepen), of een over eenkomstige opleiding hebben gevolgd, b.v. V.M.T.O. radioschool e.d. Gedurende de kosteloze .opleiding wordt reeds een behoorlijk salaris betaald. U kunt worden: instructeur, mon teur mechanische uitrusting, monteur verbindingsdienst, (radio, radar, telex, telefoon, draaggolf) auto- of tank monteur, munitietechnicus, geschut- of wapenhersteller, enz. Vraag zo spoedig mogelijk uitgebreide inlichtingen bij de dichtstbijzijnde Garni zoenscommandant en vergeet dan vooral riiet cijferlijsten, getuigschriften en eventuele diploma's mee te brengen. Te Middelburg is het bureau van de Garnizoenscommandant gevestigd: Dam 51, dagelijks van 8.30-12.30 en 13.30-16.30 u. VOOR GESLOTEN-VERKLARING VAN WEGEN BIJ OPDOOI (voor voertuigen asdruk 1,2 ton) Uit voorraad verkrijgbaar bij Markt 51 - Middelburg - Tel. 011803843 Wordt er prijs op gesteld dat er iemand thuis komt om alles uit te leggen of wilt u schriftelijke inlichtingen hebben, vul dan onderstaande coupon in en verzend deze als brief. Aan het Hoofd van de Afdeling Personeelspubliciteit, Grote Marktstraat 40, 's-Gravenhage, tel. 18.22.90. Verzoeke mij de brochure „Wie wat worden wil" gratis te zenden. M Mijn ouaers en ik stellen er prijs op thuis nadere inlichtingen te ontvangen. l\ Doorhalen wat niet gewenst wordt."Met blokletters invullen a.u.b. A 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6