Amsterdamse hulp aan Schouwen-Duiveland ZWUISAL HE7" GOUDEN JAAR VERJAGEN \A DE HOEST \/V schrale huid? WEMELDINGSE WATERPOLITIE BRENGT BROOD BIJ VOGELS WEDEROM EEN HEFFING VOOR HET OESTERFONDS MAANDAG 27 FEERUa3I i§3r PÉL* Pi* C1AL.E ZEEUW 8 B O OU RAK x 5 KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen FEUILLETON 37 „Er is niets gebeurd", hield Flora wanhopig vol, ofschoon ze zich voel de als een drenkeling, die geen hoop maar heeft, boven water te kunnen blijven. „Jawel, maar dat verhaal moet toch van iemand afkomstig zijn of enige grond van waarheid bevatten. Hier heb ik de krant met een foto van Marilyn en de toevoeging, dat een dezer dagen de verloving van jou en Timothy Godwin zal worden be kend gemaakt". „Dat kan niet Het is niet waar!" riep Flora bevend, terwijl ze plotse ling het bleke, woedende en vastbe raden gezicht van Marilyn voor zich zag. „Het kè.n niet, behalveO, maar zoiets gemeens zou je toch niet doen I" „Wat zeg je?", viel lady Elvain haar ongeduldig in de rede. „Zal ik de kranten opbellen en hun verzoe ken, dadelijk een tegenspraak te plaatsen Ofhoe zit het nu feite lijk Flora?" Het antwoord op die vraag bleek zo moeilijk, dat Flora bleef zwijgen tot ze haar moeder hoorde roepen: „Ben je daar nog, Flora? Juffrouw, DOOR MARY BURCHEL juffrouw, ik geloof dat de lijn ge stoord is „Neen, ik ben hier nog, moeder. Laat me even nadenken" smeekte Flora, terwijl ze verstrooid met haar vrije hand door het haar streek. „Luister nu, alstublieft en doe voor het'ogenblik niets hoegenaamd. Van avond bel ik U weer op en morgen kom ik in ejk geval thuis. Maar han delt U alstublieft niet overhaast, moeder". „Overhaast?" herhaalde lady El vain, die steeds trots op haar zelf beheersing dit woord heel euvel opnam. „Overhaast? Maar begrijp je dan niet lieve kind, hoe ernstig het is? De meeste van je kennissen zul len dat verhaal al hebben gelezen en 't misschien al aan de anderen hebben verteld. Wanneer er inderdaad geen sprake is van je verloving wat ik aanneem is het buitenge woon onprettig, dat je naam zo open lijk met die van Timothy wordt ge noemd. Ik kan je niet zeggen Op dit ogenblik viel Flora, die de deur van de bibliotheek achter zich hoorde opengaan, haar moeder snel in de rede. „Ik kan nu onmogelijk méér. zeg gen, moeder, maar ik zal U straks weer opbellen, zoals ik heb beloofd". „Marilyn riep Flora uit, veel te boos en te angstig om haar woorden zorgvuldig te kiezen. „Heb jij soms tegen een man van de krant óver mjj gepraat?" „Tegen een man van de krant?" herhaalde Marilyn verblekend. „Neen, niet tegen zo iemand „In elk geval heb ik niet gebab beld" hernam Marilyn, die zich in middels wat hersteld had. „Sophie Dalion heeft me opgebeld, 't Is een aardig meisje, dat ik al in Washing ton heb gekend en soms wat van die nieuwtjes uit de deftige kringen aan bladen stuurt. Ze informeerde heel vriendelijk naar jou en toen, ja toen heb ik verteld dat ik dacht, datjij en Timothy „Je had niet het recht, zoiets te zeggen", kreet Flora heftig. „Je weet heel goed, dat het allemaal een lelijk bedenksel van je moeder en je zelf is, omdat, omdat „Hoor nu eens kindje, er is hele maal geen reden, je zo op te winden", verzekerde Marilyn, heel wat meer verzoenend, dan ze de laatste tijd was geweest. „Het spijt me, als ik jouw gevoelens ten opzichte van Ti mothy Godwin heb overschat, maar er is niets onherstelbaars gebeurd en „Niets onherstelbaars gebeurd! Maar weet je dan niet, dat die aar dige Sophie Dalion uit Washington blijkbaar een paar Londense avond bladen gelukkig heeft gemaakt met een vei'haal over mij en Timothy, die notabene absluut geen belang in mij stelt", riep Flora, wier zenuwachtige stemming haar te machtig werd. „Maar Flora hernam Marilyn, die blijkbaar ook overstuur was 'en niet wat zelfs de verontwaardig de Flora begon in te zien met be paald kwade bedoelingen had gehan deld. „Ik zal Sophie onmiddellijk op bellen en haar zeggen „Er valt nu niets te zeggen! Ik be doel, dat het geen zin heeft haar nog iets te vertellen. Het kwaad is ge beurd. Moeder heeft me juist door de telefoon gevraagd, wat het allemaal „O riep Marilyn, die, hoe vrij moedig ook, toch diep ontzag voor lady Elvain koesterde en dus Dij deze mededeling allesbehalve vrolijk keek. „O, Flora, ik kan je niet zeggen, hoe het me spijt, dat „Nu, probeer het maar niet. Ik zou het gewoonweg niet kunnen verdra gen viel Flora haai' in de rede. „En vertel het niemand! Zelfs niet aan je moeder. Ik weet niet wat ik doen kan, maar ik moet dadelijk naar lady Curtling en Andermaal ging de deur open; een van de dienstboden keek om.de hoek en vroeg of juffrouw Elvain even bij „mylady" in de prïvé-zitkamer wil de komen. „Ja", antwoordde Flora geenszins op haar gemak. „Ik wilde juist naar lady Curtling toegaan". Waarna ze, zonder op het berouw volle gezicht van Marilyn te letten, zich voor de tweede keer naar de kamer van haar gastvrouw begaf. Bij haar binnentreden was ze aller minst verbaasd over de ernstige blik, waarmee lady Curtling haar ontving. Maar wèl ontstelde het Flora, dat ze Timothy bij het grote venster zag staan. Hij leunde min of meer achte loos achterover tegen de spanjolet, doch zijn gelaatsuitdrukking verried dat hij op zijn hoede was. „Kindlief", begon de oude dame, „ik moet je tot mijn leedwezen mede delen, dat er iets nogal ernstigs is gebeurd". „Ja, dat weet ik, lady Curtling. Moeder heeft me het door de telefoon verteld. Timothy" ging ze voort, ter wijl ze zich met meer zelfbeheer sing dan ze zelf mogelijk had geacht tot de zwijgende man bij het ven ster wendde, „ik kan je niet zeggen, hoe het me spijt. Ik. „Lieve kind, de spijt is geheel myn kant", viel Timothy, die er tus sen twee haakjes niet bepaald spijtig of berouwvol uitzag, haar in de rede. „En ik heb tante Julia zojuist ver teld, dat noch jij noch ik ook maar iets hebben gedaan om zo'n bericht in de wereld te helpen, behalve dan die kus dat heel kleine, onschuldige kusje bij een bijzondere gelegenheid*' „Timothy, dit is geen ogenblik voor grappen", vermaande lady Curtling haar neef op scherpe toon. „Lieve tante Julia; ik spreek in volle ernst", luidde het antwoord. „Ik geef de situatie slechts zo nauwkeu rig mogelijk weer en ik weet evenmin als Flora waarom er zo'n herrie over wordt gemaakt". „Ja, maar ik weet het wèl", ver klaarde Flora, „of liever ik weet uit welke koker het komt. Het schijnt dat Marilyn praatjes heeft verkocht tegen iemand, die er haar werk van maakt, zulke dingen aan de krant te melden. Dat is alles", besloot ze iet wat hulpeloos. „Maar hoe kan ze het praatje rond strooien als ze er geen reden voor had", merkte lady Curtling geprik keld op. „Lieve tante", hernam Timothy, wiens stem eveneens geïrriteerd klonk, „hier komen wij in het spel. Ik heb U al verteld en Flora heeft het zeker ook dat de Hornbuils om de een of andere reden 'naar graag stevig verloofd zouden zien, opdat ze niet meer gevaarlijk voor hen kan worden". „Maar Marilyn is toch een heel lief meisje! Wil je me wijs maken dat zij met opzet een onjuist bericht de we reld in zal sturen? Ze zou onmoge lijk iets kunnen doen dat slechter en smakelozer was", meende ladj' Curt ling. „Zo was het ook niet precies", leg de Flora uit, terwijl ze haar blonoj haren zenuwachtig achterover streek. ,,'t Was geen definitieve mededeling lady Curtling. Timothy heeft het juist uitgedrukt; Marilyn wil graag dat het gebeurt ze heeft zelfs, als ik het ronduit moet zeggen, een paar weinig fijngevoelige, maar vrij on schuldige toespelingen in dat opzicht gemaakt en toen ze dus met die juffrouw van de krant heeft ge praat...,.." (Wordt vervolgd). Geen voorrang verleend. Op de kruising van de President Rooseveltlaan en de Irislaan in Vlissingen kwamen omstreeks twaalf uur twee personenwa gens met elkaar in botsing. Deze botsing ontstond, doordat de heer M. uit Vlissingen. die met zijn wagen uit de Irislaan kwam, geen voorrang verleende. Wel remde hij nog krach tig af, maar door de gladheid van de weg slipte de auto en botste tegen de andere personenwagen, die bestuurd werd door dc heer B., eveneens uit Vlissingen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar beide voer tuigen liepen aanzienlijke schade op. Uitvoerig verslag uitgebracht Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft een uitvoerig rapport doen sa menstellen over de hulpverlening van Amsterdam aan het door de februari- ramp van 1953 getroffen gebied, in het bijzonder over de adoptie van Schouwen-Duiveland. Aan dit verslag ontlenen wii het volgende: De ontstellende radioberichten In de morgen van 1 februari waren voor B, en W. van Amsterdam aan leiding om op die zondagmiddag de gemeenteraad in spoedeisende verga dering bijeen te roepen om na te gaan, wat terstond moest worden ge daan om de hulpverlening van de Amsterdamse burgerij te stimuleren en aan deze hulpverlening leiding te geven. Maar een bemoediging was nauwe lijks nodig. Van alle zijden werd zo veel medewerking ontvangen, dat r.eeds op 7 februari de inzamelings acties moesten worden stopgezet, omdat er een teveel aan goederen kwam. Naar schatting werd na sortering ongeveer 2500 ton goede ren uitsluitend bestaande uit kle ding, dekking,, ledikanten e.d. uit Amsterdam naar de verzamelpunten in het land afgevoerd. Naast deze akties stonden die van de financiële hulpverlening. Een op 2 en 3 februari gehouden collecte door de afdeling Amsterdam van het Ne derlandse Roode Kruis bracht 258.415,95 op; dit is meer dan enig andere straatcollecte in de hoofdstad ooit opleverde. Een door het gemeen- tepersoneel onder de burgers georga niseerde „Algemene Hartepllchtac- tie" bracht 268.929,41 op. Via het Amsterdamse girokantoor werd in de eerste drie weken na de ramp 400.000 op de rekening vaii het Na tionaal Rampenfonds geboekt en het (Advertentie). f7~T met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden— Vicks VapoRubl Probeer zei X/'CKS W MEDICINALE VpWOM&gS HOESTBONBONS pgpF^- femeentepersoneel bracht nog eens 133.264,06 bijeen. Met eenstemmigheid en zonder dis cussie passeerde op 4 februari de raad het voorstel om uit gemeente lijke middelen een bedrag beschik baar te stellen van ten hoogste 500.000 „ten behoeve van de bestrij ding van uitgaven, verbonden aan de hulpverlening aan de door de waters nood geteisterde gebieden". De gemeentelijke financiële steun werd in hoofdzaak bestemd voor de hulpverlening aan het door de ramp in zo sterke mate getroffen Schou wen-Duiveland. Dankbaar aanvaard De hulpverlening aan Schou wen-Duiveland is feitelijk be gonnen met een bezoek van bur gemeester d' Ailly aan de com missaris van de koningin in Zee land, kort na de ramp, tijdens welk bezoek de Amsterdamse burgemeester mededeling deed van de plannen van Amsterdam en de commissaris de daarbij in uitzicht gestelde nulp dankbaar aanvaardde. Het eerste bezoek had tot gevolg, dat kon worden voldaan aan het ver- lange tot het zenden van: vlotten met motorkracht en zolderschuiten met hefwerktuigen voor het bergen van kadavers en van wrakhout en voor het ophalen van voorraden, van ma terialen en gereedschappen uit de in het water staande huizen en boerde- rh'en; van een ploeg ambtenaren van het gemeentelijk energiebedrijf voor het herstel van de gasvoorziening in Zierikzee;; van een onderlosser voor het storten van vuil en afval voor Zierikzee; van bestrijdingsmiddelen tegen rattengevaar in Zierikzee en van een baby-brandspuit voor Noord- gouwe. Op 18 oktober 1955 kwam de ge meenteraad van Amsterdam voor de tweede maal op Schouwen-Duiveland, ditmaal om de hulpverlening af te sluiten. Tenslotte vermeldt het ver slag o.m., dat de bevolking van Schouwen-Duiveland haar erkente lijkheid voor de verleende hulp tot uitdrukking heeft gebracht door de hoofdstad een monumentale bank aan te bieden, die op een nog nader aan te wijzen plaats in Amsterdam de herinnering aan de adoptie levendig zal houden. In de bijlagen bij het rapport wordt o.m. een verantwoording gegeven van de uitgaven van het waters noodkrediet. Hieraan worden de volgende cijfers ontleend: totaal werd uitgegeven 499.303,20, waarvan aan redding, berging en opruiming 82.153,51, evacuatie* en materiële hulp 34.340,19, herstel water- en ener gievoorziening 85.383,64, polderbe- malïng 35.236,06, bestrating, dijk herstel en wederopbouw 194.789,92, andere techn. hulpverlening 2459,18, ontwikkeling en ontspanning 17.846,96, detachering ambtenaren 19.773,60 en overige hulpverlening 27.320,14. Oolc leden van de Rijlcspolitie 1 te water in Wemeldinoe trok- ken er vorige week dagelijks op uit om vogels in nood te nel- pen. (FOTO'S P.Z.C.) (Advertentie). Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen, Geflankeerd door een roverhoofdmandagmiddag in Vlissingen werd géhou- aan de ene zijde en een clown aanden. 's Avonds werd ook in Middel de andere kantzo gleed de jeugdigeburg een dergelijk festijn gehouden, haremschone over de ijsbaan tijdenswaar een Japansegeisha vele blik- het gekostumeerd ijsfeest, dat zater-ken tot zich trok (FOTO P.Z.O.) (Advertentie) MEDEWERKING VAN ALLE KANTEN (Advertentie). Up genéésti^^m IJsvereniging opgericht Een aantal Domburgse schaat- enthousiasten kwam in de zaal „Tramzicht" te Domburg hijeen om te trachten een y'sclub op te richten. Er werd een bestuur gevormd, dat bestaat uit de heer H. Smit, voor zitter, de heer L. Maas, secretaris, de heer J. v. Krift, penningmees ter, de heren M. Maas Pzn„ W. de Voogd, C. Vreeke Wzn. en A. Wattel, leden. Thans telt de vereniging reeds 170 leden. Dank zij de grote mede werking van de eigenaar van de bui tenplaats „Duinvliet", de heer J. A. Trimpe-Burger, kon op de vijver van de buitenplaats een mooie baan wor den aangelegd, waarop reeds ver scheidene wedstrijden gehouden wer den. Het bestuur gaat overigens met zulk een voortvarendheid te werk, dat de baan nu ook des avonds reeds is verlicht. Een uitgebreide „klantenkring" Op het smetteloos witte kleed dat de landerijen overdekt, !ag onder aan de dyk by Kattendijke het styfbevroren karkas van een dode eend. De kraaien hadden zich reeds op hun prooi geworpen en het corpus tot op het borstbeen leeg gepikt. „Voor hem zyn we te laatzei schipper Bout van de Rijkspolitie te water uit Wemeldlnge, toen we hem met zijn collega in de ijzige kou op een tocht langs de voederplaatsen volgden. Maar voor honderden andere rotganzen, eenden, talingen, meerkoeten, patrijzen, fazanten en wat zich al meer aan vogels in deze omgeving ophoudt, is het nog niét te laat. En daarom trekken de mannen van de waterpolitie, wier vaartuig thans beklemd in het ijs tot werkeloosheid ls gedoemd, er nu reeds twee weken lang, iedere dag op uit. Baalzakken vol brood en graan brengen zy elke morgen naar de door hen ingerichte voederplaatsen, waar zich een dankbare „klantenkring" heeft gevormd, want iedere dag is alles schoon op! Adjudant Paling en zijn mannen hebben het haast nog drukker dan in normale tijden. In het groepsbureau aan de Bruwerijweg staat de boel de laatste weken wat op z'n kop en de keuken van mevrouw Paling is ook al volledig bij de „dienst" in gebruik. Want de vogelvoedselvoorziening heeft een zo grote vlucht genomen, dat een paar man soms een halve dag niet anders doen dan oud brood snijden. De uitgehongerde dag niet a in blokjes 3 versnellingsnaaf met terugtraprem Sturmey Archer Gears Holland N.V. I gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat «n Service voor dit beroemde fabrikaat In heel Nederland verzekerd, is nul i vlottefig derlandB Door het bedrijfsschap voor visse- rijprodukten is aan de oestervereni gingen een schrijven gericht met de volgende inhoud: Zoals bekend, is volgens de thans geldende verorde ning tot i-egeling van het oesterbe- drijf 1955 ten behoeve van het oes terfonds een heffing verschuldigd van eveneens 20 van de waarde van de afgeleverde oesters. De opbrengst van laatstgenoemde heffing zal uitsluitend worden aan gewend om, indien en voor zover dit nodig mocht blijken, op een twee de voorinleveringsdatum, welke is vastgesteld op 1 april 1956, oesters aan te kopen bij kwekers-niet-expor- teurs. Indien namelijk blijkt, dat op 1 april a.s. niet een hoeveelheid van tenminste 25 van de op die da tum in totaal geëxporteerde oesters bij de kwekers-niet-exporteurs is ge kocht, zullen deze kwekers in de ge legenheid worden gesteld gezamen lijk een zodanige hoeveelheid oes ters aan dë stichting te leveren, dat dit percentage van 25 wordt be reikt. Uiteraard voor zover de op brengst van de nieuwe heffing hier voor toereikend is. Het gedeelte van de opbrengst van de nieuwe heffing, dat niet voor bovenbedoel de aankopen door de stichting zal behoeven te worden aangewend, wordt gerestitueerd. De gehele hef fing zal worden gerestitueerd indien niet tot aankoop door de stichting behoeft te worden overgegaan. De kwekers-niet-exporteurs zullen voor bedoelde leveringen een uitkering krijgen van vijftig procent van de waarde van de aan de stichting ge leverde oesters. Deze waarde zal op de gebruikelijke wijze worden vast gesteld. In een tweede schrijven deelt het bedrijfsschap mee, dat ter voldoening aan het bepaalde in artikel 3 van de verordening minimum exportprij zen voor visserijprodukten 1950, besloten is de minimum exportprij- zenregeling voor oesters van vijf sep tember 1955 te wijzigen. De onder E genoemde prijzen voor de soorten zesnullen, vijfnullen en viernullen van respectievelijk 400, 330 en 270 worden verlaagd tot resp. 360, 300 en 240. Dit besluit treedt in werking op 27 februari 1956. Er wordt op gewezen, dat de richtprijzen voor de waardebepaling van heffing en inlevering, onveran derd blijven dus 300, 240 en 195. vogels kunnen dan ook wat aan Vol lof zijn de politiemannen over de medewerkking, die zij van alle kanten krijgen. De schholjeugd is bij zonder actief, verschillende boeren gaven gr aap, de rijkspolitie van Ka pel le en Schor e zorgden voor inzame ling, de Prinses Ireneschool te Goes hoort eveneens tot de vaste leveran ciers en diverse winkeliers laten zich evenmin onbetuigd. De vogels hebben hun „menu" van brood en graan reeds afgewisseld gezien met oud bakken bolussen, roombroodjes, pa- tatesfrites, ja zelfs rozijnen en bruid suikers, die 'niet meer voor menselijke consumptie geschikt waren. Voor het transport kunnen de politiemannen een beroep doen op verschillende We- meldingse automobilisten. Schipper Bout en wachtmees ter Slingerland hadden de „bui tendienst". De heer Florusse, die ditmaal zijn auto beschikbaar had gesteld, bracht hen naar de voederplaatsen. Met grote zak ken voer zeulden de mannen door de sneeuwbedekte wellan den en langs de dijken, huive rend van de konde vrieswind, doch met de wetenschap iets te kunnen doen voor levende schep sels, die door deze barre winter zo zwaar beproefd en geteisterd worden. Alle voedsel van de vorige dag was verdwenen en met brede zwaaien „zaaiden" de mannen weer een nieu we voorraad brood en graan. Van verre keken de vogels, soms verscho len tussen besneeuwde stroklampen, toe Zwarte streep Onder aan de dijk bij Kattendijke hebben de mannen hun meeste „klan ten". Als een zwarte streep tekenden zich daar reeds van een eind de enke le honderden wilde ganzen tegen de sneeuw af. Langs de wat kaal ge waaide dijk trachtten zij aan de land zijde beschutting te zoeken tegen de moordende ijswind, die aan de over zijde de gehele Oostersehelde tot een onafzienbaar ijsveld heeft gemaakt. Het sierlijke waterwild zag er vrij goed gevoed uit. De mannen van de waterpolitie kunnen het zich inden ken, wanneer zij nagaan, hoeveel ba len voer zy daar de laatste twee we ken reeds gestrooid hebben. Bij het naderen van de auto vlogen de gan zen klepperend en kwetterend om hoog, doch het was alsof zij hun ge üniformeerde weldoeners reeds ken nen. Op betrekkelijk geringe afstand streken de vogels weer neer. De laatste zakken brood én graan wer den leeggestrooid, een paar eendjes die de strrjd tegen de bevriezingsdood bijna hadden moeten staken, werden mee naar huis genomen om op ver haal te komen en daarna begonnen de mannen weer maar opnieuw aan de voorbereidingen voor de volgende dag. BroQd halen en maar snijden. Uren aan een stuk, ijverig geassis teerd ook door de even enthousiaste mevrouw Paling. Als de mannen in de Ireneschool te Goes weer een vrachtje oud brood gaan ophalen en de leerlingen daar vol medelijden zijn over het meege brachte half bevroren talinkje, dat zich in de warmte weer al iets gaat bewegen, vergeten ook de mannen de kou die zy op hun tocht langs de waterkant leden. Zij vergeten ook de hatelijke opmerkingen van sommige mensen, die menen, dat het verzorgen van deze vogels overbodig is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5