In Helsinki veroverde sprinter Grishin Europees kampioenschap De de Jagers verslagen door Piet van Acker JAN SINKE BEHAALDE WEER TWEE UITSTEKENDE REMISES VOORLOPIG ORANJE VERSLOEG ONFORTUINLIJK FEIJEN00RD MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 KEES BROEKMAN REED PRACHTIGE 5000 M Stayer Knut Johannessen was op de lange afstand klasse apart EVGENY GRISHIN, momenteel de beste sprinter ter wereld, is gis teren Europees kampioen op de schaats geworden! De titel had voor hetzelfde geld terecht kunnen komen bij Knut Johannessen, momen teel de beste stayer ter wereld, de stevig gebouwde Noor, die op het niet zo beste ijs van het olympisch stadion te Helsinki een machtige 10.000 meter reed. Wilde de 24-jarige Moskouse graficus Grishin het kampioenschap veroveren, dan mocht hij maximaal 46.8 seconde ver liezen op de schitterende tijd van de Noor: 16 min. 50.1 sec. Het was een grote opgave voor de fors gebouwde Rus, maar hij haalde het: 1.9 seconde bleef hij binnen de tijdslimiet. In Oslo zag het er reeds naar uit, dat een begin zou worden gemaakt met een nieuwe periode in de internationale hardrijsport. De sprinters dreigden in de klassementswedstrijden de lange-afstandrrjderg te overvleugelen. In Oslo werd de stayer Oleg Goncharenko nog wereldkampioen, maar de sprinters Grishin en Michailov zaten hem dicht op de hielen. In Helsinki is een historische bladzijde in het schaatsboek geschreven, want Grishin, een sprinter pursang met matige stayerskwaliteiten 15e op de 5000 me en 11e op de 10.000 meter zegevierde voor de stayers Knut Johannessen en Sigge Ericsson, de Zweed, die terugkwam. voor zijn kampioenschap gelegd op de 500 en de 1500 meter. Als molen wieken sloegen zijn armen in de bochten van de 500 meter rond: 42.2 sec, een prachtige tijd voor deze om standigheden. Maarse viel in zijn rit tegen de Fin Salonen enigszins tegen (44.4), goed voor een 12e plaats, ter wijl De Graaff met 45.1 de 17e plaats voor zich opeiste. Een merkwaardig lot trof de nieuweling in dit gezel schap, de Rus Anatoli Titov, die twee maal gevallen, het nog klaarspeelde om tot. 45.2 te komen. De 1500 meter was ook dit keer weer van bijzonder belang voor de aanwijzing van de rijders op de 10 km. Dat ondervond onze landgenoot Maarse, die op deze afstand alleen maar gewipt kon worden door de Fin Salonen. Dank zij de steun van Grishin, die er 2.14 uitdraaide, kwam Salonen met 2.15,8 ruim binnen de gestelde limiet, daarmede gelijk ook Wim de Graaff van verdere deelne ming uitsluitend. Maarse is dit keer wel zeer dicht bij de eindrangschik king geweest, want op de 5 km scheelde het maar 0.7 sec. met de Noor Tangen en op de 1500 meter naar verhouding eenzelfde verschil met Salonen. Zege van historische betekenis De Nederlandse rijders hebben, on danks het feit, dat noch Maarse noch De Graaff tot het eindklasement doordrongen, een uitstekende indruk achtergelaten. Dat Kees Broekman in het algemeen klassement niet ver der kwam dan de 14e plaats, is te wij ten aan de uitermate slechte 500 m, waar hij met een tijd van 46.5 seconde op twee na de laatste werd. Hij reha biliteerde zich echter voortreffelijk op de 5 km! In Oslo slechts 12e, bracht Kees het nu in een verrassend goed ge reden race tegen de Fin Junani Jaervinen tot een prachtige vier de plaats. Het tweetal startte in de vierde rit en had houvast aan de tijd van de Rus Merkulov, die met 8.18,1 het baanrecord van Goncharenko, gevestigd in 1953 met 8.26, aan stukken sloeg. Tot de laatste ronde lag Broekman, die drie ronden voor het einde van de Fin was weggelopen, nog gelijk met de Rus. Met 0.2 sec. verschil kon hij diens tijd echter net niet halen; 8.18,3. Zijn tijd zou later nog verbeterd worden door Goncharenko, die er de meteoor Helmuth Kuhncrt in 8.16,7 totaal uitreed, en nogmaals door Knut Johannessen, die er in zijn een tje zijn tegenstander kwam er niet aan te pas een tijd van 8.12,5 uit perste en daarmede winnaar werd. Gerard Maarse reed moedig naar een tijd van 8.27,6, terwijl Wim de Graaf enigszins teleurstelde, daar men op de 5 km een betere tijd dan 8.31,9 van hem mocht verwachten. Grishin heeft zoals gezegd de basis Het Nederlandse volleybalteam heeft in de Haagse dierentuin een verdien de zege op de Belgen behaald. De Ne derlander CeasLievaart geeft hier een gevaarlijke smash, maar de beide Belgen Jean Servais en G. Verhoe ven blokkeren uitstekend. De snelle tyd van Grishin werd nog verbeterd door Yurl Michai lov, die er de eveneens fantasti sche tijd van 2.13,9 uitperste. Maarse reed tegen Sigge Ericsson 2.19,3 en Broekman 2.21. Onze landgenoten reden op Russische wijze in de bochten een arm los en de rechte stukken beide handen op de rug, behalve op het eerste en laatste rechte einde en volgens Kees Broekman „nog wat vreemd, maar we gaan er zeker mee door". Een prachtig slotnummer vormde de 10 km-race van Kees Broekman tegen de Rus Robert Merkulov. Dit spannende duel eindigde in een dead heat in de tijd van 17.7,1 sec, hetgeen beide rijders 'n gedeelde 6e plaats op leverde. Ericsson reed juist 0.1 sec sneller, terwijl Kuhnert het niet ver der dan 17.13,2 bracht. Maar Knut Johannessen draaide er in zijn rit tegen Goncharenko een tijd van 8.31,5 in de eerste helft uit, gevolgd door een fantas tisch snelle tweede 5000 meter van 8.18,6. De 16.50,1 vormde een re sultaat op zichzelf en met deze prestatie nam hij de leiding in het algemeen klassement. Seiersten drong zich nog tussen zijn land genoot en Ericsson in met 17.01 en tot slot volgde de legendarische rit van Grishin, die beslissend was voor de Europese titel van het sei zoen. Bijna gebroken Bijna zijn de Scandinavische ver tegenwoordigers er in geslaagd de Russische hegenomie te doorbreken. Het sterke blok van drie of vier Rus sische rijders in de eindrangschik king, dat in Oslo nog te zien was, is doorbroken. Grishin werd weliswaar eerste, overigens met minimale voor sprong op Johannessen, maar de vol- fende Russen kwamen pas op de vier- e en vijfde plaats. De opmerkelijk ste prestatie verrichte Knut Johan nessen: hij zegevierde zowel op de 5 als op de 10 km en op beide afstan den vormde hij een klasse apart. De onaantastbare positie van de Russen faat verdwijnen; steeds meer halen e Seandinaviërs hun aanvankelijke achterstand op de Russen in en in dien deze ontwikkeling zo blijft door gaan, zullen de titelwedstrijden van het volgende seizoen volkomen open zijn. Weer heeft de Zeeuwse kampioen Jan Sinke uit Goes tijdens het toer nooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland twee verdienstelijke remises behaald. De eerste puntenverdeling werd za terdag een feit, toen de Goesenaar tegen ir. Van Dijk uit Wageningen speelde. De strijd tussen deze twee dammers was een uiterst nauw keurige positiepartij, waarin het geringste foutje tot de nederlaag kon leiden. Noch Sinke, noch Van Dijk struikelden echter, zodat het een gelijkopgaand duel werd. In het eindspel kreeg de Zeeuw niettemin nog een gering voordeel, maar door een keurige slagzet bracht de spe ler uit Wageningen het er nog juist met een remise af. Zondag speelde Jan Sinke tegen de Amsterdammer Van Heerde, die kam pioen is van Noord-Holland. Reeds rvrect ging de Zeeuwse titelhouder in de aanval en dat leverde hem een ste vige centrumstand op. Aanvankelijk werd dan ook gedacht, dat Sinke de volle winst in handen zou krijgen, maar tenslotte bracht de Amsterdam mer door een stukoffer remise op het bord. De overige uitslagen van zaterdag luiden: JurgKeller 11; De Jong Terlouw 20; J. H. BeekeBom 1 1HuismanGordijn 20Roozeii- burgEdink 02: Van HeerdeKin- negin 11. De verdere uitslagen van zondag zijn: KinneginRoozenburg 02; GordijnJ. H. Beeke 11; Bom- De Jong 0—2; Keller—W. C. Beeke 1- 1. De stand luidt nu: BETERE TECHNIEK GAF DOORSLAG (3—1) Op een zwaar besneeuwd veld n heeft het voorlopig Nederlands elftal zaterdagmiddag 'n wed- strijd gespeeld tegen een ver. sterkte Feijenoordploeg. De „voorlopiqen" wonnen dit win- terse duel met 31 dank zij een wat betere techniek. Op deze n foto ziet men het moment, waar De Jager het tvieede doelpunt van het Oranje-team maakt. Van links naar rechts: M De Jager, Oosterholt (F.), doel- man Van der Bijl (F.) en Koo- H len (F.). 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bekende schaatsers in Schoondijke aan start. Op de- Nieuwerkerksekreek bij Schoondijke worden maandag- (he den) middag nationale schaatswed strijden op de lange baan gehouden. Behalve de bekende Zeeuwse cracks, komen er ditmaal ook enkele beken de Hollanders aan de start: de mili taire kampioen Jan Roosendaal, Klaas Blokker en Harm Buter, die zaterdag bij wedstrijden in 's-Gravenzande ie der een nummer wonnen. Ook de jongste elfstedenrijder, Meeuwisse, komt naar Zeeuwsch-Vlaanderen, ter wijl het starten van Anton Verhoeven uit Dussen zo goed als zeker is. De wedstrijden, die om één uur begin nen, gaan over 500, 1500 en 3000 meter. Herenvolleybalteara won verdiend van België (3-1) Voor veel publiek heeft een ver dienstelijk spelend Nederlands vol leybalteam (heren) in de Haagse dierentuin een verdiende zege op de Belgen behaald. Het was de 14e ont moeting tussen beide landen en België had hiervan 9 maal de overwinning behaald. Nederland heeft thans voor de tweede achtereenvolgende maal voor de 5e maal in totaal de ze ge bevochten en de totaalscore van alle wedstrijden is na de 31 over winning die nu werd behaald (1215, 15—11, 15—13 en 15—10) van 32—19 tot 3322 in het voordeel van de Bel gen teruggelopen. De Belgen speelden het afe. pene tratie-systeem, de Nederlanders daar entegen het „2-slag-systeem" en het dient te wórden gezegd, dat de Ne derlanders via een interessante en spannende wedstrijd hiermee een zeer verdiende overwinning bevochten. en 5. Van Dijk en Terlouw 15 uit 13; 6. tot en met 9. J. H. Beeke, Gordijn, Keiler en Roozenburg 14 uit 13; 10. tot en met 12. Edink. Van Heerde en Jurg 11 uit 13; 13. Sinke 10 uit 14; 14. W. C. Beeke 9 uit 13: 15. Kinnegin 5 uit 13. Problemen bleven De nogal onverwacht uitgeschreven •oefenwedstrijd in de sneeuw, van het voorlopig Nederlands elftal tegen het enigszins versterkte Feyenoord, is in een overwinning met 31 van de kandidaten voor het oranjeshirt ge ëindigd. Het was een verdiende zege, die in de tweede helft zijn beslag kreeg door de toch wel iets betere technische kwaliteiten van de meeste der geselecteerde spelers. De Rotter damse rood-witten hebben evenwel voortreffelijk partij gegeven. Voor het Nederlands elftal heeft deze ont moeting zeker zjjn nut gehad, voor namelijk voor de conditie van de spe lers. Wat het oplossen van de moei lijkheden betreft voor het samenstel len van onze ploeg, die op 14 maart tegen Duitsland moet aantreden, bood dit treffen echter niet bijzonder veel houvast. Wat de verdediging betreft, zijn er in de toekomst direct geen proble men. Maar vraagtekens blijven er be staan ten aanzien van de middenlinie en de voorhoede. Vooral in de voor hoede deed Koopal van VW het als middenvoor lang niet slecht. Hij is ijverig en zeker niet onproductief. De binnenplaatsen waren met Lenstra Niloc en Olympia veroverden de nationale handbaltitel. Favorieten uitgeschakeld In de Ahoy-hall te Rotterdam zijn zondag de nationale zaalhandbalkam pioenschappen gehouden. De ongeveer 3000 toeschouwers zagen, dat zowel bij de dames als de heren de grote favo rieten werden uitgeschakeld. In de fi nale der dames werd Niloc na een spannende strijd kampioen door HCG met 3-1 te kloppen. Olympia overspeel de in de herenfinale Hellas volkomen door een 8-1 voorsprong te nemen. Wel lukte het Hellas een formidabele eind sprint in te zetten, maar verder dan 9- 6 liet Olympia de tegenstander niet ko men en werd dus kampioen. Bij de heren waren de grootste fa vorieten al in de halve finale uitge schakeld, want landskampioen PSV ging verrassend met 8-7 tegen Olym pia ten onder, terwijl op het andere veld Niloc drie strafschoppen miste en met 2-4 van Hellas verloor. Bij de dames brachten PSV en Hy- giea het evenmin verder dan de halve finales. PSV werd door Niloc geklopt (4-5) en HCG bleef met 2-0 de meer dere over Ilygiea. en Timmermans goed bezet, vooral met de Fries, die voor de eerste twee goals de openingen maakte en het derde op onnavolgbare wijze zelf voor zijn rekening nam. Er liepen eigen vier kandidaten voor de twee buitenplaatssen in het veld. De Jager (DFC) en Moulijn (Feijenoord) bij de „voorlo- pigen" en Bosselaar (Feijenoord) en Rijnvis (ADO) bij de sparring-part ners. Van de vier was Bosselaar het minst op dreef. Feijenoord toonde zich in de eer ste helft bijzonder agressief. Voor al het binnentrlo stelde doelman De Munck met felle schoten op Êroef. Ook de „gastspeler", Lex ynvis, drong verscheidene malen In het doelgebied van de blauwen door. Feijenoord bleef gedurende 37 minuten vrijwel steeds in de meerderheid. Maar toen vormde een bekeken voorzet van Lenstra de inleiding tot een doelpunt aan de andere kant. Koopal scoorde het. Na de rust geraakte het voorlopig Nederlands elftal veel beter inge speeld eh Van der Bijl moest al spoe dig een kei van Koopal wegwerken. In de achtste minuut was er voor de Rotterdammers geen houden meer aan. Uit een verrassende voorzet van Lenstra maakte rechtsbuiten De Ja ger er 20 van. Nadat Schouten en Bosselaar te vergeefs geprobeerd hadden om de Rotterdamse achterstand te verklei nen, rukte rechtshalf Steenbergen In de 19e minuut ver naar foren. Zjjn sublieme pass werd door Van der Gyp keurig benut. Nog geen minuut later lanceerde Theo Timmermans echter de bal naar Lenstra voor een solo-ac tie en een briljant schot van Abe sloeg in, vlak onder de lat (31). illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllinb g Voetbal rolde weer g M Het afgelopen weekeinde rol- de de voetbal weer! Ondanks H de sneeuwZo werd een vriend- he schappelijke ontmoeting tussen PSV en Fortuna '54 op 'n twaalf centimeter dikke sneeuwlaag gespeeld. De ploeg van Frans he de Munck won met 2-0. Limbur- gia speelde, ook al vriendschap- M te pelijk, op eigen terrein tegen Rapid JC en verloor met 1-0. V ee VV verpletterde het noord- Limburgs elftal (7-1) en De Vo- lewijckers speelde met 2-2 te- =h gen DWV gelijk. ff illttllllllllllllllllllllll!lll!'l!ll!|||[ll||ll!l||!l|||||||||||||||||||||||||||||f Kools en Riteco ook sneller in Sluise tijdrit HET BEGON AL eentonig te wor den! Steeds weer als er een schaatswedstrijd in deze provincie verreden werd, waarbij ook de cracks van de familie De Jager aan de start verschenen, ging één der leden van deze familie met de over winning strijken. De andere Zeeuw se schaatsgroten kwamen er niet aan te pas! Maar zaterdag door braken niet minder dan drie Zeeuws-Vlaamse rijders de hege monie van De Jagers. Het gebeur de in een tijdrit, die liep van Sluis naar de grondduikers in de Belgi sche gemeente Oostkerke vice-ver- sa en waarmee de Sluise ijsclub een geslaagde variatie bracht in het overladen schaatsprogramma. De vinnige Piet van Acker uit Cad- zand won deze race over twintig kilometer, P. Kools uit Zuidzande verzekerde zich van een tweede plaats en J. Riteco uit Oostburg klasseerde zich als derde. Pas op de vierde plaats kwam Kees de Jager! Voor deze tijdrit gingen de 29 rijders bij de senioren stuk voor stuk voor om de twee minuten van start, zodat iedere deelnemer op eigen krachten was aangewe zen en dus een zuiver individuele prestatie moest leveren. Op vele plaatsen was het ijs niet al te best: hier en daar had de vorst van de natte sneeuw fondant-ïjg gemaakt, waarin de schaatsers sterk werden afgeremd. Zodoende kwam het in deze race meer aan op louter kracht dan op zuivere techniek. Hier waren de rijders met een korte, vinnige slag in het voordeel en Piet van Acker, een schaatser van dit type, begreep, dat hier zijn kans lag. Hij greep die kans! Met ijzeren wilskracht vocht hij zich door de race en toen hij tenslotte door de finish sprintte bleek hij niet minder dan twee en een halve mi nuut sneller te hebben gereden dan Kees de Jager De „Overkanters" Omdat de „overkanters" tijdig met de provinciale boot Breskens Vlissingen mee moesten, gingen de rijders uit Walcheren en Zuid-Beve land het eerst van start. De Zeeuwse kampioen, Jan de Jager uit Wolfaartsdijk, die als dertiende ver-, trok, bleek in deze rit niet voldoende „uit de voeten te kunnen komen" om beslag op de eerste plaats te leggen. Deze 47-jarige stijlrijder, die op glij-ys" van een 400 meter-baan door zijn voortreffelijke bochten techniek iedere andere Zeeuwse crack achter zich kan laten, moest hier genoegen nemen met de zesde plaats. Weliswaar bleek hij een snellere tijd (38 min. 43 sec.) te hebben ge maakt dan al zijn voorgangers, maar reeds Jaap de Jager uit Ka- pelle, die direct na hem was ver trokken, bracht al jen betere tijd op de tijdmeters: 38 min. 18 sec. En even later deed Kees de Jager het nog sneller: 38.08. Illusie verstoord De illusie van dit drietal der fami lie De Jager werd echter wreed ver stoord door Kools en Van Acker. De rijder uit Cadzand deed de voortref felijke tijd van 35.37 voor zich note ren en Kools legde de afstand af in 36.09. Verrassend was, -dat ook J. Ri teco nog onder de tijd van De Ja gers bleef. Deze rijder was met zyn lange slag op dit ijs niet in het voordeel, maar kon door zijn lichte gewicht een factor, die hem wel voordeel bracht en zyn vinnig doorzettingsvermogen toch nog dë uitstekende tijd van 36.11 te voor schijn toveren. Fraai was ook de prestatie van J. Kools uit Zuidzande, die met 38.55 de zevende plaats bereikte, terwyl de taaie Staf Dobbelaere door zijn vechtlust de achtste plaats kon in nemen. A. Bostelaar, die steeds beter gaat rijden, beet flink op zijn tanden en klasseerde zich als negende (40.10) en A. Baas uit Sluis eiste met 40.15 de tiende plaats voor zich op. Bij de senioren kwamen dtie rij ders uit Blaricum aan de start. Van dit drietal kwam K. de Jong met 40.32 het hoogst in i>. rangschikking: de twaalfde plaats. De jeugd Deze race werd ook - u-eden door zestien junioren sclvi:-"-v :i's beneden de achttien jaar). Zr. H verwacht werd W. de Bruyne uil Cadzand in een tijd van 41 min. 5 sec. eerste. De uitslag was hier verder: 2. P. Jansen, Sluis 42.28; 3. P. Baas. Oostburg 42.51; 4. G. Gilty, Blaricum 43.59; 5. H. Baas. Sluis 44.35; 6. C. du Fossé. Sluis 46.10; 7. R. Vijnckiere, Sluis 47.10; 8. Lou de Jager Gzn. 48.13; 9. C. de Visser. Vrouwenpolder 48.38; 10 T. Musson, Sluis 49.22. De uitslag bij de senioren was: 1. P. v. Acker. Cadzand 35.37; 2. P. Kools, 36-09; 3. J. Riteco, Oost burg 36.11; 4. Kees de Jager. Wolph. 38.08; 5. Jaap de Jager, Kapelle 38.18; 6. Jan de Jager 38.43; 7. J. Kools. Zuidzande 38.55; 8. G Dobbe laere. Schoondijke 38.55; 9. A Boste laar. Middelburg 40.10: 10. A Baas. Sluis 40.15; 11. Lou de Jager Wolph. 40.26; 12. K. de .Ton' ;rum 40.32; 13. H. Lacor. v>-- 43.11* 14. J. du Fossé, Sluis 15 B dé Jong, Blaricum 41.275.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3