air-wlck maakt mme Helikopter doorbrak isolement van Noord-Beveland ZWITSARUB ZEEUWS WEEKEND C.J.M.V. EN C.J.V.F. IN LAGE VUURSCHE lm\w ilinanak OP AMSTERDAMS EN ZEEUWS COMMENTAAR ANTI-RONSELTELEGRAM" I koud buiten - binnen warm - ramen dicht Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 POST GING DOOR DE LUCHT Ook druk voetgangersverkeer over het ijs van de Zandkreek Een helikopter van (le koninklijke luchtmacht heeft zaterdagmid dag het isolement van Noord-Beveland, dat door een onafzienbare ijs vlakte van de rest van Zeeland is gescheiden, doorbroken. De „wentel wiek" maakte drie tochten heen en weer vanuit Veere naar het ge ïsoleerde eiland om post over te brengen. Voor schepen viel er niet aan te denken om de overtocht te wagen. De met een sterke motor uitgeruste reddingboot maakte vrijdag de laatste reis mr t enkele pas sagiers maar zaterdag was het onverantwoord een poging te doen. De passagiers, die op een kluitje bij de Veerse haven bijeenstonden en er met kwinkslagen de moed inhielden, konden dan ook niet anders doen dan terugkeren of by Katseveer zien over te komen. Voor velen, die lang gewacht had den, was het een teleurstelling hun weekend „in rook te zien opgaan". De heer A. G. Versluis bijvoorbeeld was vrijdagmorgen om negen uur uit Vlaardingen vertrokken. Hij is mo tordrijver op de „Gier", oen vaartuig van de visserypolitie, dat anders in Yerseke ligt. Door een trcinvertra- ging arriveerde hij pas om half vier 's middags in Veerc om daar te stran den. Na de rest van de dag vergeefs gewacht te hebben vond hij gastvrij onderdak in het huis van ae burge- meester van Veere. Zijn lotgenoten brachten de nacht door in Middel burg, om de volgende ochtend weer vroeg aanwezig te zijn aan de Veerse havenkant. Hun wachten was echter vergeefs. 's Middags omstreeks twee uur landde de helikopter van de lucht macht. bestuurd door sergeant-vlie ger Warman op het voetbalveld in Veere. Nauwelijks stond het kleine toestel, dat niet meer is dan twee overdekte zitplaatsen, waaraan twee brancards zijn bevestigd op de grond, of de mannen van de P.T.T. voerden met een zware handkar postzakken aan. Terwijl vele inwoners van Veere dit ongewone schouwspel gadesloe gen werd de post snel op de bran cards geladen en even later zeilde de helicopter al weg. een kleine sneeuw storm achterlatend. Vandaag zal de helikopter weer en kele vluchten maken als de boot er niet in slaagt het contact met Noord- Beveland te herstellen. Hij zal dan etcher in Veere een ander landings terrein gebruiken, want het voetbal veld geeft, door de hoge bomen welke het omringen, te weinig ruimte om te manoeuvreren. Als het dinsdag nog nodig blijkt om de helikopter in te schakelen, zal hij echter zeer waar- f Advertentie). Verkouden kinderen? Genezende warmte door wrijven met: schjjnljjk uit Goes opstijgen en lan den, omdat vandaar uit de overtocht nog korter is. Men denkt hier even eens het voetbalveld als landingster rein te gebruiken. Over het ijs Midden op de Zandkreek nabij Katseveer ontmoetten zaterdag morgen Noord- en Zuid-Beveland elkaar in de persoon van de land bouwer I. v. d. Maas uit Kats en de veerman C. Noordhoek. Zy waren de eersten die de verkenningstocht over het ijs van de Zandkreek en met succes. Na hen was er zaterdag een druk „ver keer in beide richtingen. Naar schatting 250 300 personen on dernamen de tocht over het ijs, die heel wat minder gemakkelijk was dan twee jaar geleden. Zoals altijd was de heer Noordhoek weer druk in de weer, om de service die hij anders met zijn veerboot biedt, thans als gids over de oneffen ijs vloer aan zijn publiek te geven. En kele honderden meters westelijk van dc veersteiger heeft hij met bakens een looppad uitgezet, dat hoewel niet altyd even gemakkelijk, toch be trouwbaar was. Enkelen, o.a. een bromfietser, die op eigen „kompas" wilde koersen, hebben moeten erva ren, dat het niet overal veilig is. Ge lukkig liep het voor hen niet een nat pak af. Zondagmorgen hebben ook nog ver schillenden de overtocht gemaakt, maar by het opkomen van de vloed was dit niet langer mogelyk. De heer Noordhoek had intussen met zijn zoons nog een ander pad uitgezet, dat over meer effen jjs gaat. Aangenomen kan worden, dat van morgen weer van deze overigens kwetsbare „schakel" tussen de Beve- landen gebruik gemaakt kan wor den. Van twee uur vóór tot twee uur na hoog water is de ijsvloer echter aan de kanten niet bereikbaar. Veer ZijpeAnna Jacoba Naar verwacht wordt zal de veer dienst ZijneAnna Jacobapolder maandag in dienst zijn van half zes tot acht uur en van 12 uur tot het invallen van de duisternis. Strenge maatregelen tegen (r.k.) Z.-Vlaamse vlassers- bond. Scheuring in Federatie van Vlassersverenigingen Door de Nederlandse Federatie van Vlassersverenigingen zijn stenge maat regelen getroffen tegen de rooms-ka- tholiekc Zeeuws-Vlaamse Vlassers- bond, die cr toe zullen leiden, dat er een scheuring zal ontstaan tussen bei de partijen. De maatregelen behelzen o.a. de stopzetting van de toezending van „De Vlasbode". Verder is er conservatoir beslag gelegd op de bezittingen van de vereniging, met het geven van cursus sen zal met worden doorgegaan en men is zelfs van plan in proces te gaan om de vereniging te dwingen aan haar verplichtingen tegenover de federatie te voldoen. Tenslotfe zullen alle uitga ven ten behoeve van de Zeeuws-Vlaam- se vlassers in het algemeen worden stopgezet. In een circulaire heeft de federatie een en ander uiteengezet, waarbij men toch niet aan de indruk ontkomt, dat zij te weinig rekening houdt met spe cifiek Zeeuws-Vlaamse belangen. Bo vendien blijkt uit bedoelde circulaire dat de federatie niet direct genoegen kon nemen met de zelfbewustheid en soms zelfs doortastendheid van de Zeeuws-Vlaamse vlassers. Hierbij dient nog opgemerkt te worden, dat de Zeeuws-Vlaamse Bond de grootste is van de twee katholieke bij de federatie aangesloten bonden. Koninklijke onderscheiding voor M. de Zeeuw Bij koninklijk besluit is verleend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver aan M. de Zeeuw, ontvanger van de hervormde gemeente te Sas van Gent en Philippine. Examen Voor het examen schcepswerktuigkun- dlge C II slaagde de heer H. D. Kemellng, voor het diploma C I de heer W. Hokken (met lof), voor het diploma B II de heer A. Kodde en voor het diploma A. de heer P. J. Rietveld. De heer A. M. Smit slaag de voor het examen le stuurman G. H. V. Alle geslaagden zijn leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. ©Vfifc DB Ki-ElNe GEVOÊGE^S D^5 t-EVENS Op Schrikkeldag: Spencer msMmssses# Prettig voor bedeesde mannendat zij dit jaar misschien gevraagd worden. Om over de meisjesdie nu de kans krijgenmaar te zwijgen Vroeger geloofde men dat een schrikkeljaar ongeluk bracht in het huwelijk. Daarom durfde in ao'n jaar geen man een meisje te vragen. Zo onslond de ple zierige traditie dal de meisjes één dag in de vier jaar - 29 februari het initiatief mogen overnemen. Vol ver wachting kloppen dus vele harten FVie weet wat Schrikkeldag U brengt. Zorg in elk geval voor 'n doosje Spencer. Bij ecu prettige verrassing kunt U dan meteen samen opsteken. En over een teleurstelling helpt Spencer V snel heen. s irnmmi OP ERNST SILLEMHOEVE VAN TOT <3.ijpe MOND- EN KLAUWZEER. Tengevolge van het uitbreken van mond- en klauwzeer moesten alle die ren op het bedrijf van de landbouwer Ch. B. te St. JaiTsteen worden afge maakt. Er moesten 6 runderen, 39 lammeren en 105 schapen geslacht worden; voor de betrokken landbou wer een aanzienlijke schadepost.' NIET VANDAAG! In deze rubriek meldden wy zater dag. dat de heer A. van Wyngen uit de Sloepolder veertig" jaar geleden in dienst kwam bij de heer C. M. van Nieuwenhuyzen, landbouwer in Lewedorp. Dat jubileum zou van daag zijn. maar intussen meldt men ons nader, dat het eerst donderdag 1 maart Le doen is. Dan zal dus de nu 75-jarige Van Wijngen veertig jaar bij de familie Van Nieuwenhuyzen in dienst zijn; twintig jaar bij C. M. van Nieuwenhuyzen en twintig jaar bij de heer J. W* van Nieuwenhuyzen SPORTIEF GEBAAR. Zaterdagavond hebben de Ned. Spoorwegen voor enige reizigers op de Zeeuwse lijn een bijzonder sportief gebaar gemaakt. Die rei zigers moesten naar Kapelle- Biezelinge, maar z\) misten in Den Bosch, 's avonds om 6 uur, de aansluiting. Dat zag er niet best uit. want pas 's avonds om kwart voor elf zou er in Kapelle-Bieze- linge weer een treir stoppen. De pechvogels pleegden overleg met de conducteur, die op zijn beurt ruggespraak hield met weer an dere N.S.-autoriteifcen. Met als re sultaat. dat de sneltrein, bij wijze van uitzondering, om kwart voor negen in Kapelle stopte! Om nog even door te yuan op die üsélijkeconversatie, waar wij in de almanak van zaterdag over schre ven, een slager op Zuid-Beveland. zo meldt men onsheeft er iets op ge vonden. De man heeft kans gezien alle weervraatjes in de kiem te smoren en hit deed zulks op een bijzonder een- vouaiqe manier. Op de kist, die op zijn transport fiets gemonteerd is, schreef hij name- lijk: ,Brrr ja, ik vind het óók koud"! Gezien de weerberichten, die nu in een wat optimistischer toon gesteld zijn, l\jkt het evenwél niet uitgesloten, dat de slager zijn slagzin zal moeten wijzigen. Zo in de geest van: „Ja, 't is inderdaad niet zo koud meer". AVOND-VISSERLJSCHOOL. Voor de avond-visserijschool, die per 1 oktober aanstaande te Vlissin gen zal aanvangen en waarover wij reeds eerder schreven naar aanlei ding van een voorlichtingsbijeen komst der vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten" te Arnemuiden donderdag j.l., hebben zich thans in totaal reeds 47 liefhebbers gemeld. Eenzelfde bijeenkomst als donder dag te Arnemuiden werd gehouden, werd zaterdagmiddag belegd te Vlis singen. Na afloop van deze byeen- komst gaven zich 12 vissers op voor het volgen van de cursus. Het aantal liefhebbers in Arnemuiden steeg in middels tot 35, zodat thans in totaal 47 deelnemers zijn ingeschreven. Men verwacht, dat dit aantal nog zal stij gen, daar er nog vissers op zee zijn, die vermoedelijk ook belangstelling voor de cursus zullen hebben. Het resultaat heeft tot dusver de ver wachtingen overtroffen. ELEKTRISCH ONGEMAK. De inwoners* van een aantal Vlis- singse straten dienen woensdagmid dag op stroomstoring te rekenen. De P.Z.E.M. moet ii. dit stadsdeel name lijk enkele werkzaamheden verrich- 'en. Het gaat hier om de Rozen gracht, Anjelierenlaan, Beatrixlaan, Boterbloemiaan.. Singel (tussen Bos jeslaan en Bloemenlaan) en de daar tussen gelegen straten. Het elek trisch ongemak zal duren van 13.30 tot 14.30 uur of zoveel langer als dat nodig biykt. Vele iniooners van Veere wa- ren er getuige van hoe ser geant-vlieger Warman zater dagmiddag feilloos zijn heli kopter op het voetbalveld in hun stad aan de grond zette om post voor Noord-Beveland in te nemen. Driemaal maakte het kleine toestel een vlucht van deze basis naar het geïsoleerde eiland, voordat alle post die op de brancards werd meegevoerd, aan de overkant was. (FOTO P.Z.CJ vv\wvvvvvvvvvvvvvvvv\w „Man en vrouw in het jeugdwerk" Terwyi zaterdagavond buiten de vorst regeerde, klonk In de gezellige, verwarmde huiskamer van de Ernst Sillemhoeve te Lage Yuursche, 't bui tenhuis van de C.J.M.V., uit tiental len monden het Zeeuwse volkslied,- enthousiast gezongen door de deelne mers aan het Zeeuwse weekend, dat door de gemengde commissie van de C.J.V.F. en het C J.M.V. in Zeeland was belegd. Het thema van deze bij eenkomst was „Man en vrouw in jeugdwerk". Zaterdagavond om zeven uur arri veerden twee bussen met Zeeuwse jongeren op de Ernst Sillemhoeve. Wegens de slechte verkeersverbin dingen hadden de jongeren van Schouwen-Duiveland verstek moeten laten gaan. De voorzitter van de gemengde commissie in Zeeland, de heer M. Al- lewy'n opende het weekend en wees hierbij op de verantwoordelijkheid, die zowel man als vrouw bezitten in het verenigings- en kerkelijk leven, gezin en maatschappij. Zonder op zienbarend vertoon willen de jonge ren van C.J.V.F. en C.J.M.V. als een voudige leden, als vrouwen en man nen, hun aanwezirheid in deze we reld rechtvaardigen, zich bewust van de opdracht van d Heer der Kerk. Na de maaltyd werden alle Zeeu wen hartelijk begroet door de direc teur van de Ernst Sillemhoeve, de heer W. S. Kroon, die een korte uit eenzetting gaf van het te volgen programma tijdens dit weekend. Onder leiding van wika Mia de Vlieger werd zaterdagavond het the ma van het weekend uitgewerkt, na een korte inleiding, waarbij zy er de nadruk op legde, dat èn man èn vrouw ofschoon niet gelijk, wel gelijkwaar dig zyn. Met enkele voorbeelden toon de wika de Vlieger aan, dat in de laatste jaren de vrouw zich steeds meer van haar plaats naast de man bewust wordt. Hierna werden de deelnemers zelf in de gelegenheid ge steld actief mee te werken door in de vorm van toneelschetsjes enkele op- draohten uit te voeren. Met grote animo geschiedde dit, waarbjj het onder meer handelde over de samenstelling van pro gramma's op gemengde clubs, over de vraag of een meisje even veel recht heeft om verder te stu deren als een jongen, over de noodzakelijkheid van de leerplicht en over de beroepskeuzebureaux. Duidelijk werden de problemen sa menhangend met de vragen of het gezin of de vereniging voorrang moet hebben, in de schetsjes naar voren gebracht. Na een korte samenvatting door wika De Vlieger werd de dag beslo ten met een kampvuur in de grote zaal, waar gemeenschappeiyk gfe- zongen werd en de districts-secreta- ris van het C.J.M.V. in Zeeland, de heer J. Sinke, de dagsluiting hield. In de morgendienst in de Neder lands hervormde kerk in Den Dolder ging voor de voorz. van dc zendings commissie, ds. Van den Burgt, die sprak naar aanleiding van Genesis 3 vers 9 b. Wika De Vlieger leidde la ter op de dag nog enkele volksdan sen, waarna in de namiddag een groot, opdrachtenspel onder leiding van de heer J. Sinke alle deelnemers dwong tot actief meewerken. De di recteur van de hoeve kon in zijn slot woord getuigen van een uitstekend geslaagd weekend. Na het zingen van de beide bondsliederen werd de terug tocht naar Zeeland aanvaard. ir (Slot van pag. 1) De Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting, mr. R. van de Bergh, verklaarde ons geen com mentaar te willen leveren op het Zeeuwse telegram. „De colleges van B. en VV. in Middelburg en Vlissingen moeten zelf hun beleid bepalen, zo goed ook wij dat moe ten doen. Overigens is het onze tot stand gekomen in overleg met de regering. Deze wervingsacties wor den uitgevoerd op grond van ad viezen, verstrekt door het rijksar beidsbureau. Op welke gronden de ze adviezen steunen en in hoeverre men de plaatselijke situatie daarbij in ogenschouw heeft genomen, onttrekt zich aan mijn beoorde ling. Daarom: geen commentaar. Maar wel wil ik dit zeggen: in de afgelopen jaren zijn er duizenden bouwvakarbeiders geëmigreerd, zonder dat gemeentebesturen er iets aan hebben gedaan Wij staan er buiten „Er is geen sprake van dat de Zeeuwse arbeidsbureau's medewer king verlenen aan de Amsterdamse actie!" Dit verklaarde ons desge vraagd de heer K. van Dijk, hoofd inspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening in Zeeland. „Wij staan geheel buiten deze zittin gen", aldus deze functionaris, die vertelde, dat hij wel wist, dat de actie zou komen, maar „men kan het niet verhinderen......" Wanneer er bouwvakarbeiders zouden zijn; die inderdaad ingaan op de oproeping, dan zijn zij nog niet zonder meer in Amsterdam! Want hun huidige werkgever zal er over het algemeen weinig voor voe len een ontslagbewys af te geven. Er ontstaat dan een geschil en dan treed' het ontslagrecht in werking. Het is de directeur van het betrok ken Gewesteiyk Arbeids Bureau, die beslist over al of niet beëindigen van de arbeidsovereenkomst. Hij wordt terzijde gestaan door een commissie van werknemers werkgevers-vertegenwoordigers een ambtenaar van de Arbeidsinspec tie. Deze commissie heeft een advi serende bevoegdheid. „Deze zaken zullen wanneer zij zich voordoen met bijzondere aandacht.worden bestudeerd", zo Een schaars geluchte kamer wordt muf met rook en etenslucht - hoeft niet, zet air-wick open! Ir. v. d. Werff naar Syrië Functie aanvaard bij Ned. Heide Mij Naar wij vernemen is ir. W. A. van der Werff, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling Walcheren, per 1 mei a.s. benoemd bij de Nederlandse Heide Maatschappij. Hij zal een functie aanvaarden bij de werken, die deze maatschappij in Syrië uit voert en daarbij Damaskus als stand plaats zal krijgen. De heer Van der Werff is na de inundatie van Walcheren naar Mid delburg gekomen en heeft de gehele voorbereiding en uitvoering van de herverkavelingswerkzaamheden op Walcheren geleid. zei de heer Van Dijk, en met de meeste waarborgen omkleed." Hij deelde verder mee, dat Amster dam met de Rijksarbeidsbureaus een soort van .„gentleman's agreement" heeft getroffen. Dit komt hierop neer, dat de hoofd stad geen sollicitanten aan zal nemen, wier onttrekking aan de bouwnijverheid elders moeilijkhe den zon berokkenen. De hoofdinspecteur-directetfr van de Arbeidsvoorziening zei ten volle te begrijpen, dat de gemeentebestu ren in actie zijn gekomen. Hij ge loofde overigens niet, dat de actie bijzondere gevaren teweeg zal bren gen in Zeeland, omdat de Zeeuwen niet zo snel weg zullen trekken. „En ik heb niet de indruk, dat de ge schoolde Zeeuwse bouwvakarbeiders hier weg behoeven te gaan", meende hij. „Zij kunnen hier toch ook een behoorlyk loon verdienen en hebben niet te vrezen, dat zij zonder werk komen." Een moeilijkheid zag de heer Van Dijk nog ten aanzien van die catego rie bouwvakarbeiders, die op het moment, dat de vorst inviel, werden ontslagen. Hun staat uiteraard niets in de weg om Zeeland te verlaten. Tenslotte merkte hij op, dat wie persé weg wil uiteindelijk ook niet tegengehouden kan worden. Het komt wel voor, (lat werkgevers men sen aannc nen, die zonder ontslagbe- wjjs elders weggegaan zjjn. Dat le vert een boete van 25 op, die de nieuwe werkgever ook nog graag be taalt VANDAAG. Middelburg Electro: „Angst", (18 jr.), 19 en 21.15 uur. Schouwburg: „Vera Cruz", (14 jr.), 20 uur, superscope. Middelburg Prov. Bibliotheek: Exposi tie muziekwerken, 10—12.30, 13.30—17.30 uur; Concert- en Gehoorzaal: Z.V.U., concert Hamann-kwartet, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Slaven van de Nijl", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Een seconde beslist", (18 Jr.), 20 uur; Toonzaal Maas: Tentoonstelling wer ken Frans Maas. Goes Grand Theater: „Canaris, de man die alles wist", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2