Aardenburg krijgt hulpzender voor de Deltawerken Duitse protestantse bisschop op bezoek bij de Paus Cm NKBORV Zo wordi de Veeredam gesloten ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 INGENIEURS HIELDEN DELTADAG de vervolging van de christenen In de oostzone van Duitsland. Dibelius zou dan als zqn gevoelen hebben uitge sproken „dat de christenen zij aan zij behoren te staan in hun afwijzen de houding van het communisme". In deze commentaren over het on derhoud is zelfs sprake van „front vorming". Wie enigszins op de hoog te is van hetgeen zr eo al gaande is in de verhouding van kerk en commu- XVervolg op pag, S& Rijkswaterstaat experimenteert samen met bedrijfsleven (Van een speciale verslaggever) DRIE DELTA-INGENIEURS HEBBEN vrydag in het Schevenïng- se Kurhaus de ministers Algera en Witte en negenhonderd leden van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs bijzonderheden over de Delta plannen verteld. Het waren dr. ir. J. van Veen, ir. J. W. de Vries en ir. H. A. M. C. Dibbits, die werden ingeleid door hun chef, de directeur- generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Marls. Deze schetste in een korte causerie op een voortreffelijke manier de taak van de civiel-in- genieur in overheidsdienst. „Zijn taak is die van huisarts, de tech nisch lijfarts van de maatschappij" zo verklaarde hij. „Maar hoe rea geert de patiënt op de dokter? Wanneer hij zich ziek voelt, dan is de arts zijn toeverlaat, zoals in 1953. Is hjj evenwel fit en wordt hem iets verboden of voorgeschreven, dan zal hü kankeren omdat hjj de dokter zwaartillend vindt, of hij zal zich verwaarloosd achten Honderdduizend gulden per zender De drie Inleiders vertelden overigens weinig, dat nog niet- over het Deltaplan bekend was. Belangwekkend was een nadere uiteenzetting van lr. Dibbits over het radiopeiien, waarbij men op de schepen van de Delta werken onmiddellijk plaats zal kunnen bepalen. Onlangs vertelde hij hier over reeds een en ander tijdens een Z.V.U.-lezing In Goes, doch nu deelde hij mede, dat de zenders voor deze „Decca Survey Chain" opgesteld zullen worden In Roosendaal, Aardenburg en Schevenlngen. De kosten van deze zenders bedragen 100.000 per stuk en van de ontvangers op de schepen 10.000 per stuk. Net van radiogolven over Deltagebied Roosendaal krijgt de hoofdzender en in Aardenburg en Schevenlngen komen de hulpzenders. Samen verspreiden zij een ongemoduleerde draag- golf, waardoor een net van radiogolven over het Deltagebied wordt uit gespreid. Dit net is samengesteld uit blokken van 500 bij 500 meter, waar op de ontvangers op de schepen nauwkeurig reageren en waardoor onmld- delijk vast te stellen is, waar het betrokken schip zich bevindt. port wordt nu door Belgische des kundigen bestudeerd. De dijkver hoging langs de Westerschelde, die 1V2 k 2 meter zal bedragen, is derhalve geen gevolg van even- Ir. Dibbits betoogde, dat de rijks waterstaat de samenwerking met het bedrijfsleven bij de voorbereidingen van de sluitingen op hoge prijs stelt en hij vertelde enkele bijzonderheden over contacten, die reeds nu vrucht hebben afgeworpen. Illustratief was in dit verband het verhaal over de experimenten in het Veere-gat met plasticzeil ter'dikte van één millimeter. Deze proeven werden genomen op initiatief van de N.V. iraka in Arasterdam, hoewel de wa terstaatsingenieurs er niet veel heil in zagen. De proef mislukte, want het zeil scheurde. De waterstaatsmensen gingen derhalve opgewekt, de in dustrie-heren daarentegen bedroefd naar huis. Toch is uit deze mislukte proef iets goeds geboren, want men ging verder met experimenteren en nu is zefs het plastic, al of niet gecom bineerd met steenstorten, favoriet! Andere proeven met nieuwe soorten zinkstukken zijn: asf altmatrassen, matrassen van flexibele aan elkaar verbonden betonplaten, voorts stor tingen met mijnsteen en het impreg neren van de bodem. De heer Dibbits behandelde uitvoe rig de afsluitingstechnieken met door- laatcaissons, alsmede een ontwerp steenstortingsmachine. Tenslotte wees hg er op, dat ongeveer 10% vhn het jaar niet kan worden gewerkt tengevolge van de weersomstandig heden. Ook hier zijn proeven nodig om dit percentage te drukken. Haringvliet Ir. J. W. de Vries vertelde enkele bijzonderheden over de aanleg van de dam in het Haringvliet. In deze dam komen over een lengte van 1400 me ter 17 spuisluizen met 34 grote schui ven. De aanleg zal een enorme bouw put vragen terwijl de bouw van dam en kunstwerken 10 to1- 12 jaar zal vergen. Tegelijkertijd zal de dam door de Grevelingen bij Bruinisse worden aangelegd en wellicht ook de dam in het volkerak. Uitvoerig ging ir. De Vries in op de ijsgang op de grote rivieren en wees er op, dat het ijs voornamelijk door de Haringvliet- sluizen moet worden afgevoerd. Deze sluizen zullen volkomen be- drijfszeker moeten zijn en daarom veel onderhoud vragen. „Er zal hier wel een hele schilderskolonie in de buurt moeten wonen" aldus spreker. Westerschelde. Over de Westerschelde zei ir. De Vries met nadruk, dat de water standen in deze rivier na de af sluiting bepaald niet hoger zullen komen. De deltadammen zullen bg stormvloed géén verhogende in vloed uitoefenen, zo is thans in een rapport vastgelegd. Dit rap- PROGRAMMA. Staffan Berglund (19) heeft in Zweden de Vakbond van Middelbare Scholieren gesticht, waarvan inmiddels 50.000 jongelui lid zijn geworden. Het programma van deze gymnasiast, die 's werelds jongste vakbondsbestuurder is, luidt als volgt: Invoering van het vak maatschappijleerhet beschikbaar stellen van studeerkamers voor de scholieren en afschaffing van het rookverbod. ZONDE. Artiest Shigenari Niwa werd in Japan gearresteerd omdat hg meer dan tweeduizend biljetten van duizend yen had nagemaakt en uit gegeven. „Ik had ze ontworpen voor een filmscène", verklaarde hij, „maar ze waren zo goed, dat ik het zonde vond om ze daarvoor te gebruiken". WARM. De Franse dirigent Eddie Barclay had het ondanks de vrieskou bijzonder warm toen hg zich op een hoofdweg bevond op tien kilometer afstand van Parijs. Hij zag namelgk zgn Cadillac in vlammen opgaan. tuele hogere waterstanden, maar alleen omdat de Deltacommissie ons gehele land van noord tot zuid wil beveiligen. Ir. de Vries bracht nog afsluiting van de Westerschelde ter sprake en wees er op, dat de toegangswegen naar de ze rivier bij een dergelijke afsluiting zeker zouden verzanden. Alleen daar om al is een dam onmogelijk. Over een geperforeerde dam in de Ooster- schelde zei ir. De Vries, dat een der gelijke vorm van afsluiting veel te kostbaar wordt. De kunstwerken worden namelijk bijzonder duur, om dat de Oosterschelde een afzonderlijk bekken zou moeten worden, waarin fro te stroom snelheden zouden optre- en. Bovendien zou dan de scheep vaart in de tussenwateren (België!) in plaats vai- twee sluizen, zoals thans het geval is, niet minder dan vier sluizen moeten passeren. Dr. ir. J. van Veen, dit de eerste in leiding hield, gaf een gedegen over zicht van de studies, die sinds 1929 aan het Deltaplan voorafgingen. Hij noemde de bodemdaling de voor-, naamste bedreiging van Nederland en wees op moeilgkheden, die ontstaan wanneer men het N.A.P. als basis voor hoogtemetingen wil nemen. Hij bepleitte als basis het vla'.: der „Ge middelde Zeespiegel" (G.Z.V.). Rumoer om Britse onderzeeboot Vermist omdat radioseinen niet doorkwamen. De reddingsdienst van de Britse marine is vrijdagmiddag in rep en roer geweest, toen een onderzee boot op een oefenreis langs de oostkust van Groenland-zich niet op de afgesproken tijd radio grafisch meldde. Naarmate de tijd verstreek en de onderzeeboot, de 1120 ton metende „Acheron", bleef zwijgen, steeg fle spanning. Uit IJsland vertrok de Britse mij nenveger „Coquette" in de richting Vrijdagmiddag is in Kapelle-Biezelin- ge de geheel vernieuwde herv. chris telijke school ofjiciëel geopend. Bur gemeester H. G. van Suylekom ont sloot de deur met een sleutel, die hem was aangeboden door de zesjarige Jannie Rottier en haaf leeftijdgenoot je Jan Rooze. Eet hoofd der school, de heer B. J. J. R. Walregt, sloeg dit gebeuren met belangstelling gade. (Foto P.Z.C.) van de Groenlandse kust en Ameri kaanse vliegtuigen werden gereedge maakt om aan het zoeken naar de on derzeeboot, die 65 man aan boord had, deel te nemen. Het codesein van de Britse admirali teit „sub-mis" (onderzeeboot vermist) was reeds vervangen door het alarm sein„sub-sunk" (onderzeeboot gezon ken), toen de „Coquette" eindelek ra dioseinen van de .Acheron" opving. Aan boord van de onderzeeboot bleek alles normaal te zijn. De radio- seinen van het schip waren echter niet ontvangen als gevolg van atmosferi sche storingen, veroorzaakt door krachtige magnetische stormen. Deze stormen houden verband met grote zonnevlekken, die donderdag waarge nomen zijn. Ook het radioverkeer el ders in de wereld heeft grote last van de magnetische storingen ondervon den. Tijdens de deltadag, die gisteren werd gehouden in het Kurhaus te Scheve nlngen door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs werd een maquette ge toond van het sluitgat, zoals men zich dat in het Veere-gat heeft gedacht. Bovenstaande foto geeft deze maquet te weer, gezien van de Noordbeve- landse kant. De betekenis der letters is als volgt: A. is de bezinking, zoals die in de vorm van een grote recht hoek over de gehele bodem van het sluitgat zal worden aangebracht. B. en C. zijn de landhoofden. zoals die tevoren zowel van de Walcherse als de Noordbevelandse z\jde worden aan gelegd. D. geeft de bestorting aan, waarop de doorlaatcaissons naast elkaar worden opgesteld. Deze cais sons zijn aangegeven met de letter E. Met F. tenslotte is op de maquette een smalle strook plastic aangebracht, waarmee het dijkprofiel wordt aange geven, dat over de caissons zal wor den aangelegd. De caissons worden dus in de dijk ingebouwd. IHIIIIIIIillillllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vorst iets minder maar j duurt voort (Van onze weerkundige medewerker). De laatste nachten kwam ook in Zeeland tien tot dertien graden vorst voor. De koude m luchtlaag, waarin wij ons be- vinden, is ongeveer duizend ff meter dik, zodat de zon, die steeds meer kracht krflgt, er overdag in slaagt de tempera- s tuur tot ongeveer drie a vgf graden boven het vriespunt te doen oplopen. Deze februari- ee maand is tot op heden de koud- ste, welke ooit in ons land zo ee lang er temperatuurwaarne- mingen zgn verricht (dit van- 1| af 1706) is voorgekomen. De gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg tot vrydag m De Bilt 7.7 graden Celsius. De koudste maand tot dusver be- kend was januari 1823 met een m gemiddelde van 7.0 graden. Celsius. Er komt nog maar ff weinig verandering in de situ- atie voor. De luchtdruk blijft hoog boven Duitsland, Skandi- ff navië en Schotland, zodat de wind voorlopig in de oosthoek blg'ft met overdag lichte tot matige en 's nachts strenge vorst. Zo^ls het zich laat aan- zien, zal dc koude ook het grootste deel van de komende week nog voortduren en dat ff betekent dus, dat deze vorst- periode zelfs tot in maart aan- H houdt. iiiiiiiiifiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiil Energie-opwekking door Delta-plan? Eerste-Kamerleden over gebruik van getijden Blijkens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de ontwerp-be- groting 1956 van Economische Za ken gaven enige leden te kennen, dat z(J, In verband met de omstandigheid, dat ln ons land eiektriclteitsproduk- tie door waterkracht nog niet voor komt, het op prys zouden stellen, zo men gevolg zou geven aan een suggestie, die de heer Korthals heeft gedaan in de Tweede Kamer. De heer Korthals had de wenselijk heid bepleit van een onderzoek naar de vraag, of het Deltaplan dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan de energie-voorziening, door gebruik te maken van het wisselend getfl. „Geen willekeur tegen Nederlandse bedrijven". Indonesische minister waarschuwt. De Indonesische minister van Eco- nemische Zaken, I. II. Kasimo, heeft gewaarschuwd, dat de eenzijdige op zegging van de Unie-overeenkomsten door Indonesië niet inhoudt, dat Indo nesiërs het recht krijgen willekeurige stappen te doen tegen Nederlandse ondernemingen in Indonesië. De ministr zei ln een rede voor de radio, dat de tijd gekomen was, dat de Nederlanders niet langer meer een bevoorrechte positie in Indonesië genoten. „Maar", zo voegde hij hieraan toe, „Wg dienen ons goed bewust te zgn van onze positie air beschaafd land en rechtsstaat." Hg verklaarde, dat alle buitenland se belangen beschenning van de overheid zouden geniete", zolang men zich hield aan de wetten des lands. De vertegenwoordigers van de Ara bische en Aziatische landen in de Verenigde Naties kregen vrgdag een verslag van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over de toe komst van West-Nieuw-Guinea. STEMMEN UIT DE KERKEN Herinneringen aan „Canossa" Er Is kerkelgk nogal wat rumoer over onze oostergrenzen, vanwege het bezoek dat de bisschop van Berlgn, de bekende dr. Otto Dibelius, het hoofd van de Evangelische kerk in Duitsland, gebracht heeft aan de paus te Rome. Deze dr. Dibelius is een bekend theoloog, die menig boek op zgn naam heeft staan. Toen het nationaal-socialisme ln Duitsland aan de macht kwam, was hg reeds een van de leiding-gevende mannen. Hg was ook een van de voormannen van de z.g. belgdende kerk. Deze heeft de spits afgebeten in het verzet tegen hen, die sinds 1933 alles ln het Derde Rgk naar hun -hand meenden te kunnen .zetten en die van oordeel waren dat ook de kerk, tijdelgk althans, bruikbaar zou kunnen zgn voor hun denkbeelden. Daarvoor hebben zg toen benoemd een protestantse bis schop, die over heel Duitsland gezag moest hebben. Deze was een man, die geheel en al meeging met de gedachtenwereld van het nationaal-so cialisme. Tegen deze poging om ook de protestantse kerk ln te schakelen, heeft Dibelius zich ten sterkste verzet en toen Hitier ten val was geko men en er weer een mogelgkheid kwam eigen zaken te regelen, Is Dibelius gekozen tot bisschop van Berlgn en daarmee tot hoofd van heel de Evan gelische kerk in Duitsland. Zgn bisschoppelijk gezag geldt niet alleen in het westen, maar eveneens in het oosten, dus ook in die gebieden die staan onder de druk van het com munisme. Kerkelijk gezien leeft men daar onder bijzondere moeiijkheden. Het terrein waarop de kerk zich hier bewegen mag, is in de loop der ja ren steeds meer ingeperkt. Vooral de jeugd wil men hier brengen onder de invloed van de gedachtengang, de leer en het geloof van het commu nisme. Nu is deze dr. Dibelius op 23 januari bg" de paus van Rome op be zoek geweest. Hg was daarbg" ver gezeld van zgn zoon. Dit onderhoud heeft niet lang geduurd. Na een kwartier stonden beide mannen weer al op de straat. Maar dat kwartiertje heeft toch tot gevolg gehad dat er al heel wat over geschreven is. Van protestantse zgde heeft men zich in Duitsland afgevraagd: wat doet on ze bisschop bg" de paus Ook al werd in het persbericht, dat deze dingen openbaar maakte, gezegd dat dit be zoek slechts een particulier karakter droeg, zo oefende men toch danig kritiek. Deze particulier is nu een maal niet los te denken van het ge wichtige ambt dat hg" bekleedt. Er zijn hier en daar nogal harde woor den gevallen. Van bepaalde zgde ge voelde men dit als èen niet toe te laten knieval en de herinneringen kwamen weer boven aan de Duitse keizer uit de middeleeuwen, die naar Canossa toog, omdat de paus de ban vloek over hem had uitgesproken. Al Is dit nu bg'na 900 jaren geleden febeurd, toch werkt bg onze ooster uren de herinnering daaraan nog altg'd na en zo ls het ook nu weer eens opgehaald. Maar in ieder geval, die audiën tie heeft plaats gevonden. Er moet toch wel het een en ander in deze beide mannen zg'n omge gaan toen zg elkaar begroetten. De een 'de opvolger van Leo X, de paus die regeerde in het be gin van 1500 en de ander zou den we kunnen noemen de op volger van de monnik Maarten Luther, die tegen alle pauselg'k gezag in verzet kwam. De paus zaldaarbg voor de voor hem ernstige vraag hebben gestaan of hg deze man wel anders zou kunnen ontvangen dan als een particuliere meneer. Oecume nisch contact wordt immers door de r.-k. kerk hardnekkig geweigerd, omdat dit zou inhou den het erkennen van een andere kerk op aarde naast haar. Zo zgn er verschillende aspecten die dit bezoek, kerkelgk gezien, toch wel interessant maken, ge heel afgezien nog van het verzet dat daartegen in Duitsland is gerezen. V er onder stellingen Doch de vraag waarover deze twee mannen met elkaar gesproken heb ben, is eigenlijk de meest belangwek kende van al. Ze zullen toch wel meer tegen elkaar gezegd hebben dan dat ze beleefd betuigd hebben, dat het aangenaam was elkaar te zien. Het officiële bericht laat ons hier geheel en al ln de steek. Des te meer ruimte is er voor veronderstel lingen, die dan ook in ruime mate zg'n gemaakt. De belangrgkste zijn wel een tweetal. De eerste is dat het onderwei van de ontmoeting zou zgn gewi verp eest Het Wereldgebeuren. ADLAISTEVENSON ..best boek van Buff ie.. Familie-album Mevrouw IvesStevenson heeft 'n boek geschreven, dat dezer da gen van de pers is gekomen en dat in de Verenigde Staten druk be sproken wordt. „Mijn broer Adlai" heet het. „Buffie" Ives, zoals zij in de kennissenkring wordt genoemd, heeft een vaardige pen en het ontbreekt bovendien niet aan humor in haar re laas over haar jongere broer Adlai Stevenson (56), één van de meest se- Democratische kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap. De lezer krijgt als het ware een blik in 't familie-album van de Stevensons en maakt kennis met een niet-onbemid- deld gezin, waarin de kinderen door de ouders met tere zorgen worden om ringd. Vader Stevenson was zo pre cies, dat hij hem zelfs nog tijdens een vacantie in de universiteitsperiode 'n briefje stuurde van deze inhoud: „We maken deze hoge kosten voor je va kantie niet om je te vermoeien met lange wandelingen en atletiekoefenin- gen, maar om je gezondheid te bevor deren, zodat zich geen complicaties voordoen wanneer straks je amande len worden verwijderd". Buffie" schrijft in haar boek, dat Stevenson zich van dit vaderlijk vermaan niets aantrok, dat hij doorging met wandelen en met zwem men en dat zijn amandelen werden weggehaald zonder dat zich een inci dent voordeed. Neen, om zo'n advies gehoor te geven, was Adlai te sportief aangelegd. Ook van zwemmen hield hij en de Zwitserse Alpen waren even min „onoverkomelijk" voor de berg beklimmer Stevenson als de moeilijk heden van de Franse taal en de pro blemen van de studie in de rechten. Stevenson, die in 1952 als Democra tisch presidentschapskandidaat door de populaire generaal Eisenhower werd verslagen, en nu weer advocaat in Chicago is, moet volgens het ver haal van zijn zuster die het familie archief er op heeft nageplozen in zijn jeugd een innemend kereltje zijn geweest, dat een evenwichtige indruk maakte en dat werd vereerd door fa milie en vrienden, zoals later zijn kie zers respect hadden voor de „gentle man van Illinois". Dat hij zo'n gentle man is, heeft misschien te maken met het feit, dat hij meer dan de adviezen van zijn vader die van zijn moeder ter harte nam. Zijn moeder heeft altijd de nadruk op morele deugden gelegd. Het is zeer de vraag, of de leiders van de „Stevenson-bureaus" in de Verenigde Staten enthousiast zijn over het nieuwe boek. Aan het liefdevol geschreven werk zit namelgk één vervelende kant: dat het mis schien wat al te openhartig is. De pers chef voor de verkiezingscampagne van Stevenson, Roger Tobby, die in de laatste vier maanden van Trumans be wind perssecretaris was van het Witte Huis, tobt er misschien wel een beetje over. Was het wel verstandig van „Buffie" om te vermelden dat Adlai in dertijd met een groep medestudenten door zijn vader werd betrapt toen hij in Parijs een luchtige voorstelling van de Folies Bergère bgwoonde? De ver melding van dat oord des vermaaks kon hem wel eens stemmen kosten in Kansas, een staat welks bewoners zo iets maar moeilijk kunnen verkroppen. En is het niet te verwachten, dat de Republikeinen het grappige verhaal van Stevensons bezoek aan Moskou in zijn kwaliteit van directeur der fami liekrant The Pantagraph zullen uit buiten? Stevenson was van plan, om met de Russische minister Tsjitsjerin te praten over de terugbetaling van de gelden, waarvoor de Russen bij Amerika in het krijt stonden. Maar al bleef hij een maand onder de rook van het Kremlin, hij kreeg de minister niet te zien. De gentleman werd met een kluitje in het Russische riet gestuurd. Vermoedelijk heeft Steverfson zelf niet het minste bezwaar gemaakt tegen de publikatie van het boek i zijn zuster. Zijn opvatting is be kend: „Het is beter om de stembus strijd te verliezen, dan het volk te be driegen". En bovendien heeft hij zo'n stille hoop, dat dit jaar niet allerlei persoonlijke factoren de doorslag zul len geven, maar dat de kiezers in meer derheid het beleid dat tot nu toe door Eisenhower en de zijnen werd gevolgd, zullen afkeuren. Volgens hem muntte de Amerikaanse buitenlandse politiek in de laatste vier jaar uit door half slachtigheid. Voornamelijk op het ter rein van de buitenlandse politiek zal de verkiezingscampagne worden uit gestreden. Onder meer met een wereld reis heeft Stevenson zich goed inge werkt op dat terrein. En het valt te verwachten, dat „broeder Adlai" zijn tegenstanders daarbij duchtig in het nauw zal willen drijven, zoals hij vroe ger op het sportveld deed. Mag men zgn levensverhaal, zoals „Buffie" het optekende, geloven, dan zal hg dat echter doen als een heer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5