PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Joego-Slavië en Italië vreest men zware overstromingen Westerling drie uur verhoord in Den Haag Honderden binnenschepen in ijs gevangen BILT VERKLARING VAN DULLES OVER MIDDEN-OOSTEN Wachten parool in Zeeuwse havens 199e jaargang - no. 48 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pet mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228). ostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brou Zterik/ee. N Boeerdstrabt 24. telef. 26. OPTIMISME IN SKANDINAVIE. Navo-raad wil hulp verlenen In Skandinavië genoot men gisteren van prachtig weer met veel zonneschijn en het weerkundige bureau in Berlijn maakte al bekend, dat het grote Siberische koudefront zich naar het Oosten terugtrekt en het weer in Europa niet langer beïnvloedt. Van deze verbetering in de weersituatie merkt men in Nederland niets en in verschillende lan den wordt de dooi al evenzeer gevreesd. In Joego-Slavië is het gevaar van overstromingen toegenomen nu een plotselinge stijging in de tem peratuur het zware sneeuwdek heeft doen smelten. Met vliegtuigen en met behulp van granaatwerpers is men druk in de weer de ijsvelden op te breken, die een ernstig gevaar opleveren voor de bruggen en energiecentrales. Uit Parijs wordt bericht, dat aan het militaire hoofdkwartier der Navo opdracht is gegeven in geheel Europa „steun te geven en coör dinerend op te treden, waar en hoe dit wordt verlangd" in verband met de weersituatie in Europa. De Navo-raad welke deze opdracht gaf, zal de gehele situatie onder ogen zien. De brand ontstond toen iemand een steekvlam omvertrapte, die gebruikt werd voor het installeren van heet- waterpijpen. Volgens een Tsjechisch technisch tijdschrift zou de koudegolf ontstaan kunnen zijn doordat de Russen atoom explosies teweeg brachten in het Zuid poolgebied. Dit artikel zou gebasseerd zijn op „informaties ontvangen van de akademie van wetenschappen in Mos kou". Weken na de ontsteking van de atoom-ladingen deden zich ongeloof lijke temperatuurverschillen voor. De koude is vrijdag ook in de Twee de-Kamer ter sprake geweest. In ant woord op vragen van het Kamerlid Gortzak deelde minister Van Thiel mede, dat steeds meer gemeenten zijn overgegaan tot verhoging of verdub beling van de brandstoffentoeslag. De minister verklaarde, dat de gemeen ten in het algemeen uitstekend hun plicht verstaan. Ook de rijksoverheid en de particuliere organisaties doen wat in hun vermogen ligt. Italië ziet zich geplaatst voor het ge vaar van overstromingen en lawines als gevolg van de zware sneeuwval ën wolkbreuken. Het stadje Vasto aan de Adriatische kust, dat 10.000 zielen telt, wordt bedreigd door een kolossale massa smeltende sneeuw. Bij een brand in een textielfabriek in Keighley, Noord-Engeland, kwamen gisteren acht personen om het leven. Vogelleed Deze februari-maand zal vermoe delijk de koudste worden, welke ooit in Nederland sedert 1705 officieel is geregistreerd. En in die koude maand hebben mens en dier reeds heel wat „armoe" geleden. Voor al de nood in de vogelwereld sprak tot het hart van duizenden mensen. Voedsel werd en wordt er ingezameld om dat op stille plaatsen uit te strooi en voor de bedreigde gevederde vrienden Eigenlijk kunnen die vrien den thans geen kwaad meer doen. Als nu een speelse hond langs het strand een troepje meeuwen opjaagt zuchten de toeschouwers: ,,'t Is schande, dat zo'n beest niet aan de lijn looptde meeuwen hebben het toch al zwaar!" Een lezer van dit blad vestigde er enkele dagen geleden de aandacht op, dat men wel eens anders over bepaalde vogelsoorten heeft gedacht- Moesten niet op een der Zeeuwse ei landen duizenden meeuwen gedood worden, omdat een teveel van deze nogal vraatzuchtige en roofzieke die ren een bedreiging vormde voor de andere vogels. Wat te zeggen van de houtduiven, die in het laatste voorjaar nog met vergif werden bestreden en van de kraaien, die toch maar lastige veel vraten zijn? Een medewerker van „De Groene Amsterdammer" heeft gepro beerd de plotselinge vogellïefde van deze koude februari-maand te toetsen aan de denkbeelden welke de vogelbeschermers als de juiste be schouwen. Hij kwam tot de slotsom, dat de mens 'n tweeslachtig wezen is. In alle andere tijden dan een strenge winter tracht de mens aan de vogels het bestaan onmogelijk te maken of hen te doden. Hij krijgt daarbij in be paalde gevallen zelfs hulp van de au toriteiten. Nu echter is diezelfde mens op recht warm gelopen voor de vogels en dezelfde autoriteiten, die zich zo vaak tegen de vogels keren doen thans een beroep op het publiek om hulp! Het is wel vreemd! Maar gelukkig kan zelfs uit men selijke tweeslachtigheid nog wel iets goeds geboren worden. Bij veel mensen is door deze winterse vo- gelvoedering belangstelling gewekt voor de praktische vogelbescherming en het zou heel mooi zijn als ze die bescherming nu ook bleven propage ren wanneer straks de winterse kou voorbij is. Wat die winterkou in de vogelwereld betreft is er één troost.: er zullen waarlijk wel genoeg vogels overblij- De zoéven genoemde medewerker van „De Groene Amsterdammer" schrijft enigszins verbitterd, dat de vogel best wat winter kan ver dragen. Droge kou doet hem niets, hij zit dik in de veren. Dat andere, dat on natuurlijke kwaad van de mensen, dat maakt de slachtoffers. Maar ja, één doodgevroren koet op het besneeuwde veld. of één stervende meeuw op de rijweg sorteert meer effect dan de my riaden dode vogels die men niet ziet. Zij werken meer op het gemoed van de burger, dan de vogellijfjes op een ko ket dameshoedje of verwerkt in an dere ornamenten, meer dan de legers die omkomen in de stookolievelden en door nestjes uithalen en door giftige insecticiden, door bewuste vogelmoord op grote schaal Wat men niet ziet, deert niet, en wat de bakker niet weet, doet em niks. Maar wie aan de weg timmert heeft bekijks. De vogel voede ring trekt grote aandacht, de vogel bescherming weinig of helemaal niet". Toch zal die vogelbescherming in Nederland aanmerkelijk uitgebreid moeten worden, willen niet de vogels steeds meer verdreven worden uit het Nederlandse cultuurgebied. De winlervoedering is een kwestie van voorbijgaande gevoeligheid voor tijdelijk leed. De vogelbescherming echter zal een kwestie van jarenlange noeste arbeid zijn. Juist nu zoveel mensen begrip tonen voor de tijdelijke vogelmisère moest voor de blijvende vogelmisére toch wel even de. aan dacht worden gevraagd 1 Baron Bentinck benoemd bij de Navo Mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, thans Nederlands ge zant te Bern, is door de secretaris generaal van de Navo, lord Ismay, benoemd tot opvolger van jhr. mr. H. F. L, K. van Vreaenburch in diens functie van plaatsvervangend secre taris-generaal van de Navo te Parijs. Deze ongeveer 28 km lange 33.000 volt onderzeekabel is bestemd voor Venezuela en zal worden gelegd in liet Maracaibomeer. De kabel zal daar een verbinding tot stand brengen tus sen een elektrisch krachtstdtion en een in het meer van Maracaibo ge legen transfprmatorstation. De stroom, die het krachtstation te Las Moroclias verlaat, heeft een spanning van SS.000 volt: in het transformator, station wordt deze omgezet tot 11.500 volt en gaat dan door naar de olieindustrie. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Door bevriezing j omgekomen. fjj De 55-jarige J. L.. een alleen- staande man. is vrijdag dood aangetroffen in de voorkamer van r'-'n woning aan de Bornse- straat te Almelo. Een gaskraan tje stond een beetje open. Aan =3 genomen wordt dat hij onwel is geworden en in het ijskoude s =j Huis tengevolge van bevriezing is overleden. eee Een beambte van het ge- meentelijk gasbedrijf belde aan. doch er werd niet open- gedaan. De buren hadden de man reeds enkele dagen niet gezien. Men keek door het H raam en zag de man toen in de kamer liggen. Het ongeluk moet zich al enkele dagen ge- leden hebben voorgedaan. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Daarna weer op vrije voeten „Het is bepaald niet waar, dat ik in Brussel in een nachtclub ben gearresteerd. Ik ben op straat aan gehouden, toen ik op weg was van een café waar ik een zakelijk ge sprek had gehad met twee Engel sen naar het huis, waar ik tijde lijk woonde". Dit heeft vrijdagmid- dig de heer Westerling verklaard, die des nachts in Den Haag is aan gekomen na van de Belgische auto riteiten de aanzegging te hebben gekregen België te verlaten na zon der geldige papieren te zijn aange troffen. „Ook Is het niet waar, dat ik ben aangehouden tijdens een routine controle. Dicht bij myn huis werd ik met een van mijn vrienden plotseling omsingeld door negen leden van de Belgische staatsveiligheidsdienst en het was duidelijk, dat zij op dit mo ment hadden gewacht", aldus Wes terling. Aan de grens werd hij opgewacht door de rijksrecherche, die hem na te hebben ondervraagd per auto naar Den Haag bracht, waar hij bij een hotel werd afgezet. Vrijdag is Wes terling bijna drie uur op het parket in Den Haag verhoord. Hij weigerde te zeggen, wat tijdens dit verhoor ter sprake is gekomen doch liet door schemeren, dat behoudens een voor behoud, hij over volledige bewegings vrijheid beschikt. Op een vraag, waarom hij naar Nederland is terug gekomen, terwijl h\j de keus had naar andere landen te gaan, zeide hij slechts: „De toekomst zal het leren". Hij verklaarde tijdens zijn afwezig heid uit Nederland van ruim vijf maanden in België, Frankrijk, Span je, Portugal „en verder" te zijn ge weest. Hij had daar zo zeide hij „nuttige voorbereidingen kunnen treffen". Van het ministerie van justitie vernemen wy, dat tegen Westerling een onderzoek gaande is „ten aan zien van enkele feiten". Verdere in lichtingen konden niet worden ver strekt. Wel deelde men mede, dat de „huidlce stand van het onderzoek geen reden geeft tot aanhouding". In de Zcenwes havens liggen op het ogenblik honderden'binnen- scliepen, die in het ijs gevangen worden gehouden. Ook in We- meldinge biedt het kanaal een alleszins rustige, zélfs schilder achtige aanblik. Hetgeen de schippers overigens maar ma. tig kunnen waarderen... (Zie ook het artikel op deze pagina.) (Foto P.Z.C.) VVVVVVV\<\VVVVVVV*VVVVVW Adenauer breekt met Dehler De christen-democratische partij van bondskanselier Adenauer heeft vrij dag de hoofdgroep van de liberale par tij onder dr. Thomas Dehler uit de re geringscoalitie gestoten. Besloten werd de dissidente liberalen in de coalitie te houden. De liberalen zijn coalitiegenoten van dr. Adenauer geweest sinds deze in 1949 zijn eerste regering vormde. In dit kabinet, dat tot 1953 aan de macht was, had dr. Dehler de portefeuille van justitie. De christen-democratische partij heeft „volledige overeenstemming op alle punten" bereikt met de socialisti sche oppositie, teneinde snelle goed keuring van de wetten inzake West- duitslands herbewapening door het parlement tc verzekeren. President Eisenhower is bereid over eengekomen grenzen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden mede door de Verenigde Staten te waarborgen. Dit heeft Foster Dulles vrijdag ver klaard voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Dulles was voor de commissie ver schenen om een uiteenzetting te geven van het beleid der Amerikaanse rege ring inzake het Midden-Oosten. Dulles legde er de nadruk op, dat de V.S. niet van plan zijn in het Midden-Oosten in een bewapeningswedloop verwikkeld te raken. De minister achtte het be grijpelijk, dat Israël zijn militaire kracht wilde versterken. Israël zou evenwel, doordat het veel kleiner is dan 'zijn buurlanden, zowel wat betreft de grootte van zijn gebied als van zijn bevolking, een bewapeningswedloop tegen de Arabieren, die toegang heb ben tot de voorraden van het Sowjet- blok, niet kunnen winnen. Israëls vei ligheid zou wellicht, op de lange duur, beter verzekerd zijn door andere maatregelen dan door de aankoop van nieuwe wapens, o m. door te vertrou wen op de Ver. Naties, waarvan Israël en de Arabische landen belangrijke leden waren. Syrisch vliegtuig verongelukt Negentien doden Een vliegtuig van de Syrian air ways is verongelukt toen het zieh op weg van Aleppo naar Damascus be vond. De directeur van het vliegveld in Damascus deelde mede dat het on geluk 19 doden had geeist. Aleppo. Onder de verongelukten be vinden zich drie kinderen. Allen die zich aan boord bevonden kwamen bij het ongeluk om het le ven. Met uitzondering van de piloot, een Griek, waren het allen Syriërs. Een stewardess ontkwam op het nippertje aan de dood doordat zij ziek werd en in Aleppo achterbleef. Charles Krebs uit Straatsburg zit „gevangen" in Wemeldinge. Veertien dagen is het al geleden, dat hij met de ruim 800 ton grote franse motorboot „Carpeaux" van Gent kwAm met 'n lading voor Duis burg, toen Koning Winter hem aan de Oosterschelde een halt toeriep. Het was Krebs zijn voorlaatste reisje, want met zijn zes en zestig jaren gaat hij nu aan de wal wo nen in Straatsburg, om van zijn pensioen te genieten. „Als we hier nog lang moeten liggen wordt het misschien nu wèl mijn laatste reis", zegt deze schipper, die wat doelloos in de stuurhut rondhangt. Krebs is een van de vyf en negen tig schippers uit alle delen van ons land, en uit België, Duits land, Frankryk en Zwitserland, die nu al wekenlang in het kanaal bij Wemeldinge op de dooi lig gen te wachten. Veertien dagen geleden, werden de laatste sche pen geschut. Achter de sluizen, waarvan de kommen ook geheel dichtgevroren zijn, liggen de schepen, veie rijen dik. De bedrijvigheid op het anders zo drukke kanaal is verdwenen. Af en toe gaan de mannen eens naar de dijk.... Zij zien dan de Oosterxcheide als één golvende ijsvlakte. „Dat is nog niet weg", zeggen de mannen gelaten. Anderen staan in het zon netje achter hun schip op het ijs wat te praten, want je kunt toch ook weer niet een hele dag binnenzitten. Aan schilderen of een ander kar weitje is ook niet te beginnen met dit weer. Nee, de schippers vinden het hele maal niet leuk. Want al gaat het vandaag dooien, dan duurt het nog minstens een week, misschien wel twee, voordat ze weer de Rijn kun nen opvaren. Iedere dag wachten kost echter geld. Veel geld zelfs. Of zy zich in Wemeldinge nogal kunnen amuseren? Krebs lacht eens. ..Ik had liever in Dordt gelegen, want er is hier nog niet eens 'n cine ma", zegt deze Fransman, die blyk- baar graag een bioscoopje „pikt". Of hij soms nóg liever in Gent zou zijn gebleven? Nee, dat kon niet. Het kantoor had opdracht gegeven om te trachten nog zover mogelijk te ko men. „Orders zijn orders Trouwens Krebs weet bovendien maar al te goed, dat in België alles veel duurder In de geheel verlaten buitenhaven van Wemeldinge liggen in een hoek de lichtboeien bij elkaar. Wanneer deze bakens voor de scheepvaart daar liggen, deugt het 'niet op de Oosterscnelde. Wachten, is het enige wat de schippers kunnen doen, geduldig wachten totdat de wind uit een an dere hoek gaat waaien. Ook in Hansweert, waar vijf en veertig schepen ingevroren liggen, in Zij- pe waar achttien schepen ligplaats vonden in de vluchthaven, terwijl de havenmeester van Terneuzen het aantal dat daar op beter weer ligt te wachten, wel op honderd- vijftig tot tweehonderd schat. Maar met enige trots voegt deze er snel aan toe, dat de zeevaart in zijn gebied nog voortgang vindt. Het kanaal naar Gent is üsvry. KORTE PREDIKATIE EENZAME JEZUS. ,jEn zij lieten Hem alleen." Mark. H 50. Er is een tijd geweest tijdens Je. zus' omwandeling op aarde dat Jezus opgang maakte. Maar er is een keerpunt aan te wijzen: Tenslotte is Jezus nog slechts door twaalf discipelen omringd, waarvan er één Judas overloopt naar d" vijanden. En als deze vijanden komen om Jezus gevangen tc nemen laten de elf anderen Hem in de steek: En zy lie ten Hem alleen. Eenzame Jezus.' Verlaten door allen, zelfs door Zijn intiemste. vrienden. Deze geschiedenis is de uwe en de myne. Ook wij laten tegenover Jezus ver stek gaan, ook wy laten Jezus alleen. Wij laten Jezus alleen staan, wij la. ten Hem in de steek, als wij onze naaste in de steek laten, want Jezus heeft ons voorgehouden: wat gij uw naaste doet, dat doet ge Mij. Als wij onrecht doen, als wy on waarachtig zijn, als wij er omheen draaien en niet recht door zee gaan, laten iv*j het er tegenover Jezus b\J zitten. Jezus is in deze wereld nog steeds de eenzame Jezus. Eenzaam staat Hij in de hoek van de vergaderzalen der grote mogend heden, eenzaam weggedrukt sn zo menige vergadering van het parle ment, van de gemeenteraad, zelfs ook van de kerk. En zoals liet in het groot geschiedt in deze wereld, gebeurt het ook in het klein: ook uit ons persoonlijk le ven wordt Jezus weggedrukt. Jezus is nog steeds degene, die al leen gelaten wordt. Jezus is nog steeds een eenzame figuur. Eenzame Jezus. Maar hoe paradoxaal het ook klinken moge in deze eenzaam heid van Jezus ligt nochtans onze redding. Want, hoeicel wij allen verstek lie ten gaan tegenover Jezus, hoewel wy allen er geen steek van terecht brach. ten in ons leven: Hij, Jezus, de Een zame, heeft het voor ons terecht ge bracht, Hij alleen. Het moet ons diep verootmoedigen, dat wij het er zo bij hebben laten zit ten en dat wy het er nog steeds bij laten zitten, maar het mag ons gro telijks verblijdendat Hij 'het er niet bij heeft laten zitten. Hy ging alleen de gang naar het kruis, Hij alleen. En aan het kruis droeg Hij onze zonde en schuldHij, het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt. Hij heeft met Zijn dierbaar bloed, voor al onze zonden volkomen be taald. Door de enige offerande van Jezus Christus aan het kruis hebben wij volkomen vergeving van al onze zonden. Zo heeft Jezus het alles alleen, ge heel alleen voor ons volbracht. Dat is onze zaligheid, ons behoud. Wij behoeven er niets aan toe te voegen, want Hij deed het alleen, Hy deed liet helemaal! Er behoeft niemand van ons te wan hopen: Jezus heetf het volbracht, Je zus heeft de schuld en de zonde ver zoend van een ieder, die het er in het leven lelijk by heeft laten zitten. Hij is om onzentwtl arm, eenzaam geworden, om ons te redden, om ons rijk te maken door Zijn armoede en Zijn eenzaamheid. Als U het 1111 maar gelooft-, anders hebt gij er niets aan"en wat U betreft blijft Jezus nog eenzaam. Wühelminadorp. Ph. Cornelder. DE VERWACHT... ZONNIG WEER Zonnig weer met in de middag mati ge tot lichte vorst. Matige, af en toe krachtige oostelijke wind. ZON EN MAAN 26 februari Zon op 7.37 Maan op 19.20 27 februari Zon op 7.35 Maan op 20.40 onder 18.14 onder 7.14 onder 18.16 onder 7.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1