PHOVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Tegen Jungschlager doodstraf geëist in Djakarta Winterwerkloo sheid neemt weer toe in Zeeland de BILT Westerling in Brussel aangehouden EUROPA BLIJFT IN DE GREEP VAN DE VORST Vandaag... VERWACHT... 199e jaargang - no. 47 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I,„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): ostburg, Flnlandstraat 2, telef. lfi: Terneuzen. Brouwernstraat 2: Zlenkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. PUBLIEK JUICHTE IN DE ZAAL.... „Alle Nederlandse getuigen logen" Jungschlager De doodstraf Zo pas heeft men in Engeland de doodstraf afgeschaft. Dat nieuws werd in verscheidene Westeuro- pese landen, waar de doodstraf reeds eerder werd afgeschaft, met veel in stemming begroet. Ook in Nederland kent men de doodstraf met uitzon dering van oorlogsomstandigheden niet meer. Wel zijn er in Nederland politieke groeperingen, die het met die afschaffing niet eens zijn, maar de meerderheid van het volk is stellig te gen de toepassing van de doodstraf. Het moet daarom in Nederland wel diepe indruk maken, dat men voor 'n rechtbank in Djakarta de doodstraf heeft geëist tegen de Nederlander Jungschlager. Zoals bekend, wordt Jungschlager er van bèschuldigd lid te zijn ge weest van een organisatie, welke in samenwerking met de Daroel-Islam- beweging het huidige Indonesische be wind omver wilde werpen. Het is wel zeker, dat de beschuldi gingen tegen Jungschlager bij elkaar- gelogen zijn en dat het bij deze recht zaak te Djakarta uitsluitend ging om het koelen van wraakgevoelens jegens de Nederlanders in het algemeen en tegen Jungschlager in het bijzonder. In Westerse landen moet het verba zing wekken, dat men tegen ie mand een proces kan opzetten met behulp van talrijke valse getuigen en dat men daarop toch een veroordeling wil baseren. In Oosterse landen is dat helaas niet zo vreemd, omdat daar meestal getui gen „te koop" zijn. Wat nu de. zaak-Jungschlager be treft, kan geconstateerd worden, dat vroegere Indonesische vrijheidsstrij ders zijn dood wilden, omdat hij tijde lijk een belangrijke functie heeft ver vuld bij de Nederlandse strijdkrach ten, die na augustus 1945 het Neder landse gezag in het toenmalige Neder lands Indië moesten herstellen. Die groepen wilden wraak. Na de soevereiniteitsoverdracht aan de Indonesiërs bleef Jung schlager als zovele Nederlan ders in zijn vroegere burgerfunctie op Java werkzaam. Hij vertrouwde op een loyale Uitvoering van de overeen komst welke de Nederlandse en Indo nesische regeringen hadden gesloten. Hij rekende op het ontstaan van een goede verstandhouding. Hoewel hij in de eerste jaren na de soevereiniteitsoverdracht gemakkelijk Indonesië had kunnen verlaten, heeft hij daarvan afgezien. Daardoor kregen degenen, die zijn dood wilden, tijd en gelegenheid een samenzwering van leugens en verdachtmaking op touw te zetten. Zij konden Indonesische politici voor de zaak interesseren en tenslotte wer den leden van de rechterlijke macht bereid gevonden deze gefantaseerde beschuldigingen te berechten. Het moet gezegd worden, dat de Nederlandse regering alles heeft gedaan om in deze zaak klaar heid te verkrijgen en om aan Jung schlager juridische bijstand te verze keren. Er is op internationaal niveau aan dacht gevraagd voor deze „schijn" van berechting. Ook heeft men gepoogd het proces te versnellen. Dit alles heeft geen effect gehad, omdat de Indonesische regering on toegankelijk bleef voor de Nederland se argumenten en verzoeken. Nu is dan tegen Jungschlager de doodstraf geëist en dat gebeurt nau welijks enkele dagen nadat de Indone sische regering de financieel-economi- sche overeenkomsten met Nederland als vodjes papier heeft verscheurd Toegevende, dat een jonge Oosterse staat niet direct een perfecte rechts staat kan zijn, moet toch geconstateerd worden, dat dit. alles de maat van de toelaatbare buitensporigheden over schrijdt. Er zal door de Nederlandse regering een daad gesteld moeten worden, waaruit blijkt, dat Nederland niet langer streeft naar het onderhouden van goede betrekkingen met Indone sië, maar zich duidelijk distanci^ert van een land waar praktijken mogelijk zijn als de hierboven gesignaleerde. Donderdag heeft de officier van justitie bij het landgerecht te Djakar ta, Soenario, de doodstraf geëist tegen onze 50-jarige landgenoot Leon Nicolaas Hubert Jungschlager, die ruim twee jaar in voorarrest heeft doorgebracht. Hij beschuldigde hem van: 1opstand in oorlogstijd; 2. steun aan de vijand in oorlogstijd door hem goederen te verschaffen; 3. bezit, ont vangst en verzending van wapens en munitie; 4. lidmaatschap van een illegale organisatie. Bovendien eiste Soenario dat Jungschlager tevoren zal worden ver oordeeld in de kosten van het geding. Toen de officier van justitie zijn eis uitsprak, stonden velen van het publiek op en hieven een luid gejuich aan. Jungschlager, die tegen het einde van het requisitoir enigszins zenuwachtig leek, was tijdens het uit spreken van de eis zeer kalm. De rechter hamerde verscheidene keren om stilte en vervolgens ver zocht de officier het publiek kalm te blijven. Beklaagde en zijn verde digster, mevr. Bouman, alsmede enige leden van de directie van de K.P.M., die de zitting bijwoonden bleven op verzoek van de rechter wachten tot het publiek, dat het gebouw vulde, was heengegaan. Onze parlementaire redacteur meldt nogBij informatie in bevoeg de kringen deelde men ons mede, dat de Nederlandse regering geen commentaar heeft. De uitspraak zal nog moeten volgen. Tot zolang wenst de regering zich van elk commentaar op de eis te onthouden. Woensdagavond vond op het Mer- dekaplein in Djakarta een massabe toging plaats van 150.000 jonge In donesiërs. Op deze meeting werd de doodstraf voor Jungschlager geëist. Voorts werd geëist, dat de Neder landse Hoge Commissaris in Djakar ta, graaf Van Bylandt en de Neder landse advocaat mr. Van Empel, uit het land zouden worden gezet. Me vrouw Mieke Bouman, de verdedig ster van Jungschlager, zou onmiddel lijk gearresteerd moeten worden. Een van de sprekers waseen van de kroongetuigen in het proces, de In donesiër Manoppo. Donderdag bezochten negen leden van het „Anti Van Empel-comité" na de demonstratie president Soekarno, wie zjj de eisen voorlegden. Soekarno zeide, dat de actie van het comité „het recht der jongeren is". Hjj voegde hieraan toe: „De Indonesische revolutie was een massa-revolutie en de bijeenkomst van dit comité be wijst, dat de revolutionaire geest nog levendig is". Overigens zeide hij, dat het vaststellen van de schuld van Jungschlager en Schmidt uitsluitend berust bij de rechter. De president was het eens met het besluit van, de rechter Maengkom om mr. Van Em pel te weigeren als verdediger. Jungschlager was voor zijn arre statie lid van de staf van de K.P.M.; na de oorlog was hij enige tijd hoofd van de N.E.F.I.S., de Nederlandse mi. litaire inlichtingendienst in Indone sië. Hoewel de Indonesische autoritei ten hem reeds hadden laten weten, dat op zjjn aanwezigheid in Indone sië geen prijs meer werd gesteld, keerde hij toch van een dienstreis naar Ceylon naar Djakarta terug. Einde januari 1954 werd hij gearre steerd; het duurde nog een jaar eer het proces begon. Het requisitoir. In zijn requisitoir, dat meer dan vi r duurde, zeide Soenario, alle getuige a décharge onbetrouwbaar Brandstoffenbijslag voor handarbeiders De staatssecretaris van sociale zaken heeft de gemeentebestuen geschreven goed te keuren dat de lonen, ingevol ge de gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling, voor handarbeiders over de week van 20 tot en met 25 fe bruari worden verhoogd met brand stoffenbijslag. Deze bijslag bedraagt 4.-10 voor kostwinners en alleenwo- nenden en j 2.05 voor de overige ge plaatste handarbeiders. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Engelenhaar j en., een matroos Een Finse zeeman kwam ln gj Rotterdam bij een politiepost met een nogal onsamenhan- le gend verhaal. Hij zou beroofd zijn. EE De dienstdoende politieman bekeek de zeeman wat nauw- ee keuriger, want hij vond de p man er maar vreemd uitzien. Hij glinsterde n.l. en zijn blon- j= de haar vertoonde lichtere nlekken, die uit z.g. engelen- haar bleken te bestaan De g zaak werd onderzocht en toen bleek, dat de man 's avonds p wat te diep in het glaasje had gekeken. Hij wilde toen slapen en brak een loods open. De n zeeman ging naar binnen en legde zich te slapen. Zijn bed g bestond uit een hoeveelheid kersthoomartikelen, bestemd g voor de komende jaarbeurs t^ Utrecht. De jongeman, een 19 iari.ee lichtmatroos, had in de g 'ond' zo'n ravage aangerieb' dat er voor f 1500.— schnd< g was. te achten. Hij weidde uitvoerig uit over de rol, die mr. Bouman in het proces heeft gespeeld en legde ver band tussen de Daroel Islam en „de wens van Nederlandse reaktionai- ren, kapitalisten en militairen" om Indonesië weer onder Nederlandse overheersing te brengen. Hij zag als verzachtende omstandigheid, dat Jungschlagèr waarschijnlijk niet op eigen initiatief heeft gehan deld maar als oud-militair heeft gemeend een opdracht van hoger hand te moeten uitvoeren, in het belang van Nederland. Beklaagde heeft de tenlastelegging ontkend, „maar volgens mij dient aldus de officier, "deze ontkenning nergens toe, omdat ten volle betrouw bare getuigen onder ede bezwarende verklaringen tegen hem hebben afge legd". (Vervolg op pag. 3) Premier Mollet stelt vertrouwenskwestie Dinsdag stemming in Franse parlement. Premier Mollet heeft donderdag voor het eerst de vertrouwenskwestie in de Franse Nationale Vergadering gesteld Het betreft hier de kwestie van een derde week betaalde vakan tie voor de arbeiders. Jaarnemers twijfelen er niet aan dat Mollet het votum zal krijgen. De premier heeft voorgesteld de stemming over de motie dinsdag te doen houden. Hij gaf te verstaan dat hij misschien nog op andere punten de vertrouwenskwestie zal stellen. Waarschijnlijk zullen deze betrek king hebben op het tweede en derde deel vai zjjn voorstellen tot sociale hervorming: vermindering van het aantal loön-differenties en een ver hoging van dp ouderdomspensioenen. Zonder papieren in nachtclub De Nederlandse regering heeft uit Brussel bericht ontvangen, dat Westerling werd aangetroffen zonder geldige papieren en dat hem werd aangezegd het land zo spoedig mogelijk te verlaten. De Brusselse politie deelde mede, dat Westerling donderdagochtend vroeg werd aangehouden in een nachtclub toen de identiteitspapie ren werden gecontroleerd. Men bracht hem over naar het hoofdbureau van de veiligheidspolitie voor ondervraging. Westerling kreeg een res pijt van enkele uren om België te verlaten maar bevond zich donder dagmiddag nog in Brussel. Hij zou de keus hebben zich naar ons land te begeven dan wel naar Duitsland, Frankrijk of Luxemburg. Op 21 september van het vorige jaar ontving het A.N.P. een brief van Wes terling. die was gedateerd 16 septem ber, waarin hij mededeelde Nederland langs illegale weg te hebben verlaten met Indonesië als bestemming. Op dezelfde dag werd in Den Haag medegedeeld, dat Westerling niet over een geldig paspoort beschikte en dus door elk land desgewenst als onge wenste vreemdeling zou kunnen wor- déh teruggezonden naar Nederland. Op 14 oktober deelde een van de medewerkers van Westerling mee, dat in de nacht van 12 op 13 oktober een jacht de Oosterschelde was afgevaren en dat het de bedoeling van Westering was in een der aanloophavens aan boord van dit vaartuig te gaan. Het jacht zou na het passeren van de even aar de naam Ambon 1 krijgen, aldus deze medewerker. In de periode na zijn brief en tot zijn aanhouding in Brussel zijn er berich ten en geruchten geweest over de ver blijfplaats van Westerling. Zo werd deze maand uit Penang ge meld, dat politiemannen aldaar uit zagen naar Westerling, omdat hij op dit eiland zou zijn gesignaleerd en be sprekingen zou hebben gevoerd met Hasan Tiro, voorstander van de afkon diging van een Islamietische republiek Indonesië, Voorts zijn er geruchten geweest, dat Westerling zich op Nieuw-Guinea be vond, die echter onmiddellijk op on dubbelzinnige wijze van officiële zijde zijn tegengesproken. ee De minister van verkeer en wa- M terstaat, mr. J. Algcra. heeft donderdagmiddag de SRste R.- ee ee A.I.-tentoonstelling voor perso- M nen-automobielen te Amster- he p dam geopend. Minister Algera ee H maakte na de opening een rond- gang over de tentoonstelling en p nam daarbij plaats in een auto- h model dat rond de eeuwwisse- ee p ling modern was. (Voor verslag van de opening p p zie pagina 7) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Grote schade door brand te Schiedam Donderdag brak brand uit in een lak- spuiterij en zakkenhandel te Schiedam. De vlammen grepen uiterst snel om zich heen. Bij het blussingswerk liep een viertal brandweerlieden lichte verwondingen op door glasscherven etc. Het pand, dat slechts een ver dieping heeft, brandde vrijwel geheel uit. In de lakspuiterij bevonden zich ongeveer 200.000 stalen buizen, welke bespoten moesten worden. Volgens een voorlopige schatting beloopt de to tale schade ongeveer 200.000 gulden. Het pand was verzekerd. Koninklijke giften voor vogelvoedering Behalve door H.M. de Koningin is ook door Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. prinses Bea'rix een gift ge schonken aan het comité wïntervoe- dering van vogels. Hoger temperaturen in noorden en zuiden Hoger temperaturen in het uiter ste noorden en zuiden hebben de eerste bressen geslagen in het Eu ropese koudefront, maar voor Cen traal Europa is nog geen dooi in zicht. België was gisteren met 25 gr. vorst het koudste land van het Continent. Frankrijk bereidt zich voor op overstromingen van de Seine wan neer de ijsmassa's loskomen, maar de weersomstandigheden maken onmiddellijke stappen nog niet no- D onderdag ochtend heeft Z.K.H. prins Bernhard in zijn functie van inspsc- teur-generaal der Ko\iinklyke Land macht een officieel bezoek gebracht aan de Koninlijke Militaire Akade- mie in Breda. Op de foto ziet men Z.K.H. prins Bernhard tijdens de in spectie van de K.M.A. VERONTRUSTEND VERSCHIJNSEL Op Tholen - ondanks herverkaveling - thans weer velen zonder werk Op 1 februari j.l. waren er In Zeeland niet minder dan 3840 werklozen, een aanzienlijke stijging vergeleken bij 31 december j.l., toen dit aantal 3496 bedroeg. Dit betekent onder meer, dat de winterwerkloosheld In een agrarisch gebied toch al aan de hoge kant In Zeeland toeneemt, een verontrustend verschijnsel dat des te ernstiger ls, wanneer men in aanmer king neemt, dat thans nog honderden arbeidskrachten door de herverka veling worden opgevangen. De heer C. Phiiipse, lid van Ged. Staten en voorzitter van de Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid (P.C. W.-Zeeland) heeft ons dezer dagen een overzicht gegeven van deze voor Zeeland zo ongunstige werkgelegenheidssituatie. Er was op gerekend, dat zich ln West- .en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een grote winterwerkloosheid zou voordoen en daarom had de Commis sie voor de Werkgelegenheid voor dit gebied een belangrijk aantal plannen voorbereid. Maar verwacht was niet, dat ook op Tholen de arbeidsmarkt zich zo ongunstig zou ontwikkelen. waren hier bij de herverkave- lingswerken 388 man van het eiland tewerkgesteld, terwijl ca. 200 Thole- naren tijdelijk bij de Brabantse in dustrie terecht konden, namelijk in Roosendaal. Breda, Bergen op Zoom en Oudenbosch. Ook werken arbei ders van het eiland in Vlaardingen, Papendrecht, Hendrik Ido Ambacht en Slikkerveer. Het vervoer van en naar Brabant geschiedt dagelijks per bus, doch naar Zuid-Holland is maar eenmaal per week vervoer, eveneens ger bus. Voorts konden te Rilland- ath nog 90 man tewerkgesteld wor den bij egalisatiewerken. Niettegenstaande deze tewerkstel lingen zijn er op Tholen nog enige honderden niet geplaatste werklozen. Ook op Schouwen en Dutveland is de bezetting van de cultuurtechni sche werken in het eind van 1955 be langrijk gedaald. De omstandigheid, dat verschillende aannemerswerken gereed kwamen en de beschikbare kredieten voor 1955 verbruikt waren, had ontslag van vele arbeiders tenge volge. Nieuw werk werd uitgesteld tot dit jaar. (Vervolg op i 2) Britse plannen voor atoomonderzeeboten. De Britse marine is van plan atoom onderzeeboten te gaan bouwen. In een memorie van toelichting op de marinebegroting wordt verklaard, dat de atoomenergie in de toekomst wellicht de voornaamste krachtbron voor zowel marine- als koopvaardij schepen wordei zal. De admiraliteit is van plan atoomkracht in de erste plaats voor onderzeeboten a n te wenden. dig. Volgens Berlijnse weerkundi gen is een nieuw koudefront on derweg uit de Poolcirkel. Het to taal aantal door de vorst omgeko men personen bedraagt thans 841. In Italië ging de temperatuurstij ging gepaard met grondverschuivingen en kleine lawines. Hierdoor werden verbindingen verbroken en verschei dene Alpenpassen versperd. Vliegtui gen van het Amerikaanse leger blijven voedsel en voorraden droppen boven geïsoleerde dorpen. Aan de Italiaanse Rivièra houdt de koude aan. Vliegtuigen van de Joegoslavische luchtmacht, die het ijs van de Donau bestookt hebben, moesten donderdag aan de grond blijven als gevolg van dichte mist in het gebied van de IJzeren Poort. H is het 150 jaar geleden, H dat Jan Nieuwenhuyzen, de stichter van de „Maatschappij ee tot Nut van 't Algemeen", te M Amsterdam overleed. Stichting van den Arbeid hervat overleg. Donderdagmorgen is een bespre king gehouden tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de ministers De Bruijn, Suurhoff, Zijlstra en staatssecretaris Van Rhijn. Tijdens deze bespreking werd besloten het overleg in de Stich ting van de Arbeid te hervatten en te trachten alsnog een oplos sing over de gerezen moeilijkhe den te bereiken. RUSTIG WEER Overdrijvende wolkenvelden met in de ochtend hier en daar mist. Matige tot lichte vorst, weinig wind. ZON EN MAAN 25 februari Zon op 7.39 onder 18.13 Maan op 17.58 onder 6.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1