.LEZERS SCHRIJVEN,. Kamerkandidaten voor Staatk. Ger. partij GOES WON MET GROTE CIJFERS DUEL MET VLISSINGEN RANGLIJST GEWIJZIGD OMDAT GOES ZICH TERUGTROK Handgi gemeen voor nachtclub KAMERKANDIDATEN VAN K.V.P. KLM uit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 JAARVERGADERING IN UTRECHT Ook Zeeland weer vertegenwoordigd lil het noodgebouw van Tivoli in Utrecht is woensdag de algemene ver gadering van de Staatkundig Gereformeerde Party gehouden welke door een paar duizend bezoekers werd bijg ewoond. De vergadering verzond na de opening door de voorzitter, het Tweede Kamerlid ds. P. Zandt uit Delft, een telegram van hulde en trouw aan H.M. de Koningin. Vervolgens hield de voorzitter de openingsrede getiteld „het welzyn van ons volk". Ds. Zandt-meent, dat ons volk hoe langer hoe meer in een materialisti sche levensbeschouwing opgaat, waarin het wordt gesterkt door de talrijke subsidies die de regering, met goedkeuring van het overgrote deel van het parlement, geeft aan sport en spel, opera en komedie, tot het dansen toe. Volgens spreker is er slechts een redmiddel, namelijk het onderhouden van Gods geboden. Wordt dit niet tot richtsnoer van het regeringsbeleid fenomen, dan verheft men de Staat ot een soort van godheid, waarvoor ieder heeft te bukken. „Men heeft de mond vol over de rechten van de mens en der volkeren, zelfs van de kleine volken, doch wat daar in de praktijk van terecht komt, dat geven ons de Ambonezen, en de republiek der Zuid-Moluklcen te zien. welke de deur voor hun gezicht wordt toegesmeten als zij by de or ganisatie der Verenigde Naties aan kloppen om voor hun rechtvaardige rechten op te komen," aldus ds. Zandt. Tenslotte merkte spreker nog op, dat de S.G.P. coalitie met Rome ver werpt, daar de reformatie en Rome in beginsel lijnrecht tegenover elkaar staan. Kamerkandidaten De vergadering hield zich hierna bezig met de samenstelling van de kandidatenlijst' voor de komende ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Deze werd nis volgt goedgekeurd: ds. P. Zandt te Delft; ir. C. N. van Dis te Den Haag (beide zittende Ka merleden); D. Kodde, burgemeester van Zoutelande; ds. P. J. Dorsman, ned. herv. predikant te Staphorst; ir. II. Fokker te Eindhoven; ds. M. A. Mieras, oud geref. predikant te Krimpen aan de IJsel; ir. H. van Rossum te Zeist; J. Vermeulen Hzn. te Alblasserdamds. C. Smits te Grand Rapids (V.S.)ds. D. van der Ent Braat; ned. herv. predikant te Elspeet; ds. E. du Marchievan Voort- huyzen, predikant bij de oud gerefor meerde gemeente te Leersmn; A. de Redelijkheid, rustend godsdienston derwijzer te Ouderkerk aan de IJsel; A. J. Kersten, lid van de Provinciale Staten te Rotterdam: A. J. Schot te Middelburg; A. Vlasblom te Delft; P. van Woerden te AkkrumA. Schouls te Leiderkerk en W. F. Mulckhuyze te Waarder. Dé vergadering koos tot lid van het hoofdbestuur ds. Dorsman, terwijl in de vacature van de heer J. van Lee» wen te Maartensdijk, die zich niet herkiesbaar had gesteld, gekozen werd ds H. G. Abma, ned. herv. pre dikant te Monster. Het jaarverslag van de secretaris ir. Van Dis werd Zeeuwse handbalteams voor Duitsland samengesteld In verband met de returnwedstrijd tegen Münchcn-Gladbach, die zondag 27 mei in Duitsland zal worden ge speeld, is een Zeeuws dames- en he renteam van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbalverbond ge kozen. i De opstelling van het dameselftal luidt: doel: A. Soetemeyer (Mara thon); achter: M. v. d. Berg (Zee land Sport) en R. v. d. Berg (Zee land Sport); midden: W. de Lege (Marathon), M. Rossier-Adriaanse (Hellas) en B.Jacobs (Hellas). Voor: M. Wisse-Adriaanse (E.M.M.), C. Oostelijk (Tonido), M. Heyens-Kole (Hellas), E. Elvé (Marathon) en L. Mïnderhoud (Zeeland Sport). Het herenteam ziet er als volgt uit: doel: A. Verrijzer (Tonido); achter: D. Viergever (Hellas) en E. Ryken (Tonido!midden: J. Wisse (E.M. M.) A. 'Smeerdijk (Marathon) en A. J. van Oorschot (Olympus); voor: G. Zweedijk (Hellas). A. Corstan^e (To nido), P. Zweedijk (Hellas) W. Myns bergen (Tonido) en W. de Waard (Tonido). Reserves bij de dames zijn: M. van Schalk (Zeeland Sport), H. Milhous (Tonido), J. Nederlof (Walcheren) en L van Kruyssen (Hontcnissc). By de heren zijn de reserves: J. Luitwie- ler (Marathon). G. Milhous( Tonido), D Weststrate (Marathon) en J- Lems (Marathon). goedgekeurd, het maakte melding van elf nieuwe kiesverenigingen, waardoor het aantal aangesloten kiesverenigingen thans 280 bedraagt. Van H.M. de Koningin kwam een telegram van dank in voor de gezon den telegrafische betuiging van aan hankelijkheid. De kiesverenigingen te Ede en te Enschede hadden aanhangig gem'aakt het bezoek dat prins Bernhard de Paus heeft gebracht en de kwestie van meerdere zondagsheiliging bij het Hof. Besloten werd terzake zowel aan de koningin als aan de prins een schrijven te zenden. District Zeeland K.N.L.T.B. vergaderde in Goes Het district Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond hield onder voorzitterschap van dr. J. Spuyman uit Vlissinigen zijn voorjaarsvergadering in Goes. De be spreking van de agenda voor de alge mene vergadering van de bond In Utrecht leverde geen nieuwe ge zichtspunten op. Men verklaarde zich akkoord met het voorstel 0.10 per lid aan het Nederlands Olympisch Comité af te dragen, hoewel tennis geen olympische sport is. De L.T.C. „Kruiningen" is weer op gericht, zo werd medegedeeld. Met 32 leden wordt gestart na deze her geboorte. Het is „Kruiningen" echt- ter nog niet gelukt de bij de februari- ramp verlorengegane tennisbaan uit eigen middelen te herstellen. De ver gadering besloot in een motie' aan het algemeen bestuur van de bond en aan de indertyd ingestelde commissie ad hoe voor de „randdistricten" aari de ongerustheid over het uitblijven van hulp uiting te geven. In plaats van de heer De Bock, die wegens drukke werkzaamheden af trad, werd in het bestuur gekozen dr. C. D. Binkhorst uit Terneuzen. De districtskampioenschappen 1956 zul len in Vlissingen worden gehouden en de jeugdtitelstrijd zal in Terneuzen geleverd worden. Domburg en Hulst zullen verder een open tournooi hou den. Oefenmeester C. P. v. d. Vliet zal weer voor tenminste 5 dagen per week worden geëngageerd. ZEEUWSE DAMCOMPETITIE „De Schelde" liet een steekje vallen. Voor de Zeeuwse damcompetitie werden weer enkele wedstrijden ge speeld. De wedstrijd tussen Goes en Vlissingen werd met flinke cijfers door Goes gewonnen, terwijl ook Souburg een goede beurt maakte door van D.O.S. te winnen. In de le klas zette Goes II de overwinnings reeks voort en won met grote cij fers van Vlissingen III. Ook Sou burg II won met grote cyfers van D.O.S. II en DeSchelde liet een steekje vallen door tegen D.O.S. II gelijk te spelen. Hoofdklasse. Gespeeld te Middelburg tussen Middelburg en D.O.S. A. v. d. Kree- keM. F. de Jonge 11; A. Holle- stelleJ. Strooband Jr. 02; H. Wa genaarJ. Strooband Sr. 02; F. KievitW. Boogaard 20; C. Suur- landD. Davidse 02; J. Cal jouw P. de Ruijser 02; L. MaatCi P. de Vos 0—2; F. OnenneerA. P. Walraven 11; W. DommisseJ. Bliek 20; D. de VosK. de Vries 20. Middelburg wist hier_,met 12 8 te winnen. Gespeeld te Kapelle tussen D.O.S. en Souburg. A. v. d. KreekeJ. van Eencnnaam 02; A. Hollestelle—F. Dixhoorn 1 1; H. WagenaarC. van Rijswijk 11; F. KievitA. van Sorgen 2 0; C. SuurlandJ. Dijkstra 11; H. BrouwerL. Leijnse 11; L. MaatM. Louws 02; F. Openneer P. van Sorgen Wz. 20; W. Dom misseM. MarHs 02; J. Cal jouw P. van Sorgen Cz. 11. Een zeer mooie overwinning van Souburg om deze wedstrijd te winnen met 11—9. Gespeeld te Goes tussen Goes en Vlissingen. L. AndersonE. A. Schuitema 2 0; j. SinkeW. Heydra 20; R. RijkseL. Goedbloed 20; C. van BiemenN. Corstanje 11; M. Je- remiasseJoh. Lere 11; F. P. den HertogL. Labruijère 11; C. de KlerkP. Goedbloed 20; L. DekkerJoh. de Smet 02; G. GorsseP. Maas 11; H. Meerman O. Hellinga 11. Deze derby wedstrijd, waar beide verenigingen naar uitkeken, is ten slotte met ere door het sterkste tiental gewonnen met 137, een uit slag welke wel enigszins geflatteerd Tijdrit van Sluis naar de „siphons" v.v. zaterdag Indien de vorstperiode aanhoudt, zal zaterdagmiddag In Sluis een inte ressante tydrit op de schaats worden verreden. Deze race gaat van Sluis naar de grondduikers in de gemeente Oostlterke in België, de zogenaamde siphons, en vervolgens terug naar Sluis. De totale afstand is bijna twin tig kilometer. De deelnemers men verwacht weer alle bekende Zeeuwse cracks aan de start zullen één voor één om de drie minuten vertrekken. is, daar 119 do juiste verhouding geweest was, hetgeen echter niet weg neemt, dat de 5 eerste borden van Goes zeer sterk spelen en het van het trio Anderson, Sinke en Rjjkse zeer moeilijk Is een puntje daarvan te bemachtigen. We zten dan ook met belangstelling de verdere ver richtingen van dit tiental "tegemoet. le klas: gespeeld te Middelburg tussen D.O.S, tl en Souburg II. n.o.g,—M. Louws 02; J. de Long- tej. Groene velt 02; J. de Kra kerM. Marijs 02; J. Korevaar M. Plujjmers 11; n.o.g.—J. A. Veenstra 02; n.o.g.J. van Sluijs 0—2; n.o.g.—J. D'Hondt 0—2; J. PriemP. van Sorgen Cz. 02; J. SuurlandJ. Sinke 02; W. Roele- veldP. Marijs 0—2. Met de cüfors van niet minder dan 191 won sou burg II deze wedstrijd. Gespeeld te Vlissingen tussen Vlissingen III en Souburg II. Joh. LuwemaM. Louws 02; H. Wiegmans—A. de Pagter 11; H. van HemertM. Marijs 11; J. KooleJ. Groenevelt.O2; J. Rijk- se—J. A. Veenstra 2—0; J. Ovaa— J. van Sluijs 11; G. Meerman J. D'Hondt 02; J. HirdesP. van Sorgen 0—2; H. PetersJ. Sinke 2 0;'J. van Hove—P. Marijs 2—0j Met een eervolle nederlaag van 11 9 moest Vlissingen III hier dé vlag strijken tegen Souburg II. Baden Powelldag Koningin bezocht de „Blauwe Vogels" te Zeist. Op de Baden Powelldag, heeft H.M. de Koningin woensdagmiddag- ver toefd te midden van de „Blauwe Vo gels" van de bartimeusgroep te Zeist, bestaande uit blinde en slechtziende jiadvindsters (11 tot 16 jaar) en ka bouters (8 tot 11 jaar). Het was voor de „Blauwe Vogels" een grote verrassing dat Prinses Ma. rjjke, in haar kabouteruniform, ook was meegekomen. De koningin, wier padvindstersnaam Movavedo is (moe der van vele dochters), werd begroet door de directrice van de bartimeus- inrichting, mej. J. C. Voorhoeve. Aan de denkdag-kaarsen-ceremo- nie, de symbolische handeling van de verspreiding van het licht, de pad- vlndsters en kabouters in alle landen denken op deze dag aan elkander nam de koningin actief deel door, staande voor een grote verlichte we reldbol, als eerste het kaarslicht te ontsteken. Daarna werd door alle aanwezigen de padvindsters- of ka boutersbelofte hernieuwd, zoals dit ieder jaar op deze dag gebeurt. Na deze ernstige inleiding volgde een lichter programma. Prinses Ma rijke ontving van de „Blauwe Vogels" enkele geschenken. Is Abe Lenstra f 25.000 waard Moeilijkheden over transfersom Ef zijn moeilijkheden gerezen tussen de besturen van „Heerenveen" en „Sportclub Enschede" over de trans ier-som, die de Enscliedese vereniging aan eerstgenoemde club verschuldigd is na de overgang van Abe Lenstra. De heer Van Daalen, voorzitter van „Sportclub Enschede'", verklaarde dat hij de zaak als afgedaan be schouwt. Het bedrag van 25.000 dat oorspronkelijk voor Lenstra werd gevraagd, vond'men in Enschede te hoog en d desbetreffende voorstel len zijn dan ook categorisch van de hand gewezen. Het bestuur zou ongeveer een half jaar geleden een brief uit Heerenveen hebben ontvangen waarin werd mee gedeeld, dat Sportclub aan zyn ver plichtingen had voldaan. Dit gebeurde kort nadat 11.000 aan de Friezen was betaald. Dat nog 14.000 moet worden overgemaakt aan de pen ningmeester van „Heerenveen" ont kende de heer Van Daalen ten stel ligste, voor hem was de transfer ge heel geregeld. De voorzitter van „Heerenveen", de heer Schut, daarentegen gaf een heel andere lezing. Hy vertelde, dat, na mondelinge onderhandelingen tussen deputaties uit beide besturen, beslo ten is dat de transfersom zou worden qpgebracht door het spelen van twee vriendschappelijke wedstrijden van Sportclub Enschede tegen buitenland se ploegen. Gebleken was dat de Twentenaren de gevraagde 25.000 niet contant konden betalen. Heeren veen maakte evenwel de restrictie jvdat, indien de ontvangsten tegenvie- fem zij zich het recht voorbehielden Vnader op de gemaakte afspraken te rug te komen. ZEEUWSE TAFELTENNISCOMPETITIE R.T.C. nog steeds ongeslagen. Ook de Zeeuwse tafeltenniscom- petitoie stagneert door de wearsom- standigheden, want er werden de laatste weken weinig wedstryden gespeeld. In de le klasse vond slechts één wedstrijd doorgang. Het was de ontmoeting tussen Be Fair en Sorry, welke door Be Fair met 73 werd gewonnen. Overigens on derging de ranglijst wel enige wij ziging, want Goes trok zich uit de competitie terug, zodat alle tegen dit team gespeelde wedstrijden zyn komen te vervallen. De stand luidt nu als volgt: Wilno Will van Zoelen Spirit Be Fair Sorry W. v. Zoelen II Sla R'aak Sorry H 9 9 00 18 72-18 8 7 0 1 14 62-18 10 4 2 4 10 50-50 10 3 2 5 8 42-58 8 3 14 7 35-45 9 2 3 4 7 41-49 8 13 4 5 26-54 8 0 17 1 22-58 In de 2e klasse bonden PZEM en Wilno II de stryd aan. De Vlissin- gers bleven met 82 baas in eigen huis en hoewel zij nog lantarencfra- ger bleven, zijn zij nog niet helemaal uitgeschakeld. De stand is hier: Spirit XI 9 6 1 2 13 59-31 Luctor 7 4 2 1 10 44-26 3e Fair H 7 4 1 2 9 38-32 VSV 8 2 2 4 6 40-40 PZEM 7 2 0 5 4 24-46 Wilno H 8 2 0 6 4 25-55 In de 3e klas had Wilno Hl wei nig moeite met PTT en bleef door een 28 overwinning aan de kop. De stand is: Wilno IH 12 7 4 1 18 75-45 Will van Zoelen Hl 9 6 2 1 14 59-31 MTTC 10 5 3 2 13 58-42 RTC 10 4 2 4 10 50-50 Luctor II 10 4 1 5 9 49-51 VSV II 10 3 2 5 8 39-61 PTT 11 3 1 7 7 45-65 PZEM II 10 1 1 8 3 35-65 In de 4e klasse tenslotte kwam RTC II weer een stapje dichter bij het kampioenschap. Door een 37 overwinning op Will van Zoelen IV bleven de Rillanders nog steeds on geslagen en zonder een enkel ver- liespuntje aan de kop. Spirit III haalde bij MTTC II de beide punten weg en handhaafde zich dus op de derde pdaats (46). De stand is: RTC II 11 11 0 0 22 95-15 Wilno IV 11 9 0 2 18 69-41 Spirit III 13 9 0 4 18 81-49 Luctor III 10 7 0 4 14 60-40 W. v. Zoelen IV 10 4 0 6 8 49-51 MTTC H 12 3 0 9 6 44-76 Be Fair Hl 10 2 1 7 5 31-69 PTT II 10 - 1 2 7 4 40-60 Sorry IV 9 0 1 8 1 11-79 Advertentie J Misverstand was oorzaak npOEN gisteravond de bezoe- 1 ker van oen Amsterdamse nachtclub bij het weggaan de portier achteloos iets in dc hand stopte, werd hij, reeds op straat staande, plotseling van achteren aan zijn jas getrok ken. Toen hij zich geïrriteerd om draaide en hij iemand met op geheven vuist achter zich zag staan, bedacht hij zich geen ogenblik en Het hij een regen van sla gen op de portier, want die was hot, neerkomen. De portier, die de ze aanval niet ver wachtte, liet zichj ook niet onbetuigd én weldra rolden beide mannen over de straat. Een surveillerende agent haalde de vechtersbazen spoedig uit elkaar en toen kwam de oorzaak van deze nachtelijke vechtpartij aan het licht. De bezoeker van de club bloek jil. wel eens last van z'n maag te krijgen als hij wat overmatig rookte of dronk. Als voorzorgsmaatregel had hij een strip Agré Antacide maagta bletten van Philips-Roxane bij zich gestoken, waaruit hij er twee ln de loop van de avond had losgemaakt maar er slechts een van had ingeno men en de andere in de zak van z'n colbert had laten glijden. Toen hij bij het verlaten van de club op het allerlaatste moment de por tier ontwaarde, greep hij haastig in z'n zak en gaf de man een maag tablet in plaats van een muntstuk. De portier, die dacht te doen te heb ben met een flauwe gl-ap, liep de be zoeker achterna, trok hem aan z'n jasje en bracht z'n vuist, waarin het tabletje zat, naar voren om daarmede de man op z'n vergissing te wijzen. Dit werd verkeerd begrepen met het bovenomschreven gevolg. Agré Antacide maagtabletten van Philips Roxane helpen prompt tegen man gbr muien, overtollig maagzuur, oprispingen, opgeblazenheid enz, 60 teHêtten f 1,65. Burgemeester Van Dongen kandidaat voor Zeeland De verkiezingsraad van de K.V.P., bestaande uit de leden van het partij bestuur, afgevaardigden van de kringbestüren en 18 deskundigen op belangrijke gebieden van het staat kundige èn openbare leven, alsmede de fractievoorzitter van de Tweede Kamer, hebben dezer dagen verga derd om de kandidatenlijsten vast te stellen, waarover op zondag 25 maart nog een groslijststemming zal plaats vinden. De beraadslagingen zijn uit gegaan van de veronderstelling, dat de uitbreiding der Kamers ditmaal zal slagen. In eerste aanleg zullen er dus honderd Kamerleden gekozen worden, maar als dan met twee-der de meerderheid de grondwetsherzie ning zal zijn goedgekeurd, kunnen er 150 gekozenen aantreden. De K.V.P. rekent op- minstens 32 leden in eerste aanleg (nu zijn het er 29) en op 48 leden in tweede aan leg. Behalve voor de noordelijke pro vincies is er thans ook voor Zeeland een zetel ingeruimd en wel voor de Aardenburgse burgemeester Sjef van Dongen (plaatsvervanger de heer v. d. Himst uit Goes). Van de huidige katholieke be windslieden staan niet op een van de lijsten prof. Beel, ir. Witte en mej. De Waal. Omtrent eerstgenoemde i's „Sluis" vroeg Zeeuwse kampioenschappen aan. De ijsvereniging „Sluis" heeft aan de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond gevraagd de kam pioenschappen van Zeeland op de schaats volgend jaar te mogen orga niseren. Nederlandse militairen wonnen van Amerikanen. Het Nederlands militair voetbalelf tal heeft woensdagmiddag, ondanks de vorst, op Houtrust in Den Haag een voetbalwedstrijd tegen een militair team van Amerika gespeeld. De Ne derlanders wonnen glansrijk, want toen de scheidsrechter op zijn geleen de fluitje zijn eigen blaasinstrument was inmiddels bevroren in de kou het einde blies, was de stand 51 in het voordeel van de Nederlanders. Ijzige toestanden in houten noodwoningen. Dezer dagen kon men in uw blad le zen, dat 12 miljoen werd aangevraagd voor uitbreiding van de Centrale Zee land der P.Z.E.M. Nu kan ik niet oor delen over 't al- of niet hoognodig zyn van dit werk. Ook niet over de vraag waar vandaan het benodigde bouwvo lume moet komen. Maar wel wil ik het volgende even onder de aandacht bren gen: Wij wonen namelijk in één van de vier houten noodwoningen aan de Breeweg op 't Zand in Middelburg. Die woningen staan apart van elkaar, zo dat de wind er heerlijk rond kan spe len.. Met dit strenge, barre weer, on dervinden wij daarvan veel last. De wind slaat door de kieren, de slaapka- merwanden zijn van binnen met ijs bedekt en er hangen grote pegels aan het plafond. De woningen hebben ste nen vloeren en zijn niet warm te sto ken. Alles staat in deze dagen onder het ijs. Zo zitten wij daar in die houten huizen. Als er nu 12 miljoen besteed wordl voor de centrale, zouden er dan niet eerder enkele duizenden guldens no dig zijn voor fatsoenlijke woningen voor ons? Die huizen staan er al ver- scheidene jaren en hun toestand gaat steeds meer achteruit. Het is niet meer om uit te houden, men krijgt er reuma tische ziekten in. Of zou 't zo wezen, dat wij daar nu maar in die hokken moeten blijven. Ook'wij willen wel eens in een fatsoenlijke stenen woning. Dat is zeker hoog nodig. Middelburg. L. Sturm, Breeweg 68 (houten noodwoning) (Noot van dc redactie. Bij na vraag te bevoegder plaatse werd ons te kennen gegeven, dat de schrijver van dit ingezonden stuk zich over de door hem geschetste toestand in eer ste instantie tot de betrokken huisei genaar moet wenden. Indien deze niet bereid is op zeer korte termijn verbe teringen aan te brengen hetgeen gezien bovenstaande feiten zeker ge wenst wordt geacht dient hij zich te richten tot de bouwpolitie, die in de Stadsschuur in Middelburg is ge vestigd. Deze instantie stelt dan een onderzoek in en heeft de bevoegdheid bij het constateren van gebreken te zorgen voor afdoende maatregelen). De dijken in Zeeland en het Deltaplan „Waar het lmrt vol van is, loopt, dé mond van over", zej t het spreek woord. Deze uitspraak ls zeker van toepassing op de bewoners van pol ders en dorpen achter dc Zeeuwse dijken, met betrekking tot het Del taplan. Zoals bekend, zal de af damming van de zeegaten ongeveer 20 tot 25 jaar in beslag nemen. Maar zullen de dijken in die tussen tijd wel bestand zijn tegen het ge weld van de woedende golven, die er soms tegen beuken, opgezwicpt door een noordwester storm? Zullen die ongetwijfeld te lage en te zwak ke dijken het vruchtbare land met zijn werkende mensen, zijn boerde rijen en zijn vee kunnen bescher men Na de ramp van 1 februari 1953 zijn vele polders door noeste arbeid weer droog en vruchtbaar gemaakt. De dorpen werden herbouwd, maar tot nu toe werd er weinig aandacht besteed aan de dijken. Terwijl ik dit schrijf, ligt er voor mij een over zicht van de inpolderingen van da polder SintrPhilipsland vanaf 1496. Schrijvers roemden in die tijd liet eiland als 'een „polderke, waarin een schoon dorp gelegen was". In die tijd was de polder reeds zeer vruchtbaar. In 1511 en 1530 werd het door de zee verzwolgen, maar het stoere volk slaagde er beide ma len in het eiland droog te krijgen. Met de Sint-Elizabethsvloed ver dween het opnieuw onder de zee spiegel. De schade was toen zo groot, dat er geruime tijd van af gezien werd om het eiland opnieuw te bedijken. Maar toch kwam het droog! En nu ruim drie jaar ge léden, in die rampzalige februari- nacht, braken de dijken opnieuw door. Het kostte ons dorp veel men senlevens en vee, huizen, boerderijen en vruchtbaar land. Wederom toog men aan de arbeid. De dijkgaten werden gedicht, de polder droogge malen, beschadigde huizen hersteld en wat niet te herstellen was, op nieuw gebouwd. Telkenmale, wan neer het water het land vorwoestte. stak het stoere volk de handen uit de mouwen, dichtte de dijken, her bouwde het dorp en maakte de pol ders weer vruchtbaar. Thans is de grootte van het eiland Sint-Philipsland met alle polders in begrepen 1536 ha bouwgrond en 20 ha tuingrond. Om dit te beschermen doe ik dan ook een ernstig beroep op waterschap en waterstaat om, al eer het la; tste zeegat gedicht is, de dijken vam het eiland te verhogen en te verzwaren. Wordt dit niet ge daan, dan zullen de inwoners steeds het gevaar van overstromingen on der ogen moeten zien. Want heden ten dage zijn de dijken niet bestand tegen de enorme kracht van het wa. ter, opgestuwd door een noordwester storm. Ik hoop nogmaals, dat eerst aandacht wordt besteed aan de dij. ken, voordat met het Deltaplan be gonnen wordt. C. L. FAASE Sint-Philipsland bekend, dat hij weer terug wil naar zijn professoraat. Dat de andere twee geen Kamerlidmaatschap ambiëren, behoeft nog niet te betekenen, dat zy ook niet meer beschikbaar zou den zijn, als men hun weer een plaats in het kabinet aanbood. De lijst van kandidaten in de sa mengevoegde kringen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg luidt als volgt:' 1. prof. mr, C. P, M. Romme (aftr.): 2. C. J. v. d. Ploeg (aftr.); 3. mr. J, M. A. Luns; 4. dr. A. M. Lucas; 5. mej. dr. J. C. H. H. de Vink (aftr); 6. Th. D. J. M. Koersen (aftr.); 7. mr. H. W. van Doorn; 8, Ch. J. I. M. Welter (aftr.); 9. M. P. v. d. Weyden (aftr.); 10. A. C. M. Weyters; 11. Jac. Groen (aftr.); 12, mr. K. T. M. van Ryckovorsel (aftr.) 13. J. A. M. C. van Dongen; 14. mej. A. H. Nolte; 15. mr. F. J. H. Bachg; 16. mr. Th. M„ J. de Graaf (aftr.); 17. C. F. Kleisterlee; 18. drs. P. C. W. M. Bogaers; 19. dr. J. G. M. Delf- gaauw; 20. dr. W. J. Schuijt; 21. mej. mr. W. M. W. van Lanschot; 22. mr. J. H. C. M. van Meerwijk; 23. mr. B. M. Smulders; 24. dr. M. P. A. Meissen; 25. P. A. Hilhorst; 26. Th. v. d. Himst; 27. mr. G. A. A. M. Boot; 28. mej. C. Stringa; 29. Th. Laan; 30. H. J. J. Neefs. VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. 746 kc-s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19,30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8,45 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel en zang. 11.10 Voordr.' 11.30 Bariton en piano. 11.50 Carillonmuz. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Sport en prognose. 13.00 Nws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Strijkkwart. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16,00 Gram, met comm. 16,30 Voor de jeugd. 17.00 Muz. caus. 17,40 Amus. muz. 18.00 Nws. 18.15 Act, 18.20 Dansmuz. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Op naar de Zuidpool", klankb. VPRO: 19.30 „Geloof", caus. 20.00 Nws. 20,05 Boekenweek-toe spraken. 20.10 Koorzang. 20.30 Benelux, caus. 20.40 „Na tien jaar", caus. VARA: 21.00 Ritm. muz. 21.30 Progr. t.g.v. de boe kenweek. 22.00 Gram. 22.10 Buitenlands weekoverz. 22.25 Amus. muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding, v ARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc-s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram 7,45 Morgen gebed en lit, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram, 0.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 „Gram. 10.25 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.40 Brabants ork. 15,00 Schoolradio. 15.30 Metropole ork. 1G.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. Intermezzo: gram, 17.40 Beursber. 17.45 Cello en piano. 18.05 Lich te muz, 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 18.55 Toespr. 19.00 Nws. 19.10 Regerings- üitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: Wat doet het ministerie van maatschap pelijk werk?. 19.20 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verz. progr. v. d. mil. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20,40 Instr. trio. 21.00 Pol. forum. 21.30 Dans muz. 21.55 Radiofilharm, ork. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Oklahoma, operette (gr.);

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8