IJsformaties in Joegoslavische rivieren beschoten Krijgsmacht alleen in gebiedsdelen overzee KLANKBORD RIJKSPOLITIE BREIDT HAAR VERKEERSGROEPEN UIT DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Wereldgebeuren. Wegenbouwer Vorig jaar werd de 49-jarige Con- stantine Karamanlis premier van Griekenland als opvolger van wijlen generaal Papagos. Tevoren was hij minister van openbare wer ken, een functie waarin hij onder meer er voor moest zorgen, dat er door het Griekse land goede wegen werden aangelegd. Toen hij eenmaal premier was, bleek dat hij het uitden ken van wegen niet helemaal kon la ten. Alleen: het waren nu geen wegen van steen, van asfalt of van beton meer waaraan hij zijn aandacht wijd de, maar politieke wegen door het verkiezingslabyrint. Na felle campeg- nes van de strijdende „blokken" zijn de Grieken zondag naar de stembus fetogen. Karamanlis is op het ogen lik bezig, de balans op te maken en te kijken, of zijn nieuwe „wegen" voordelen hebben opgeleverd. Die nieuwe politieke wegen beston den uit een veranderd kiesstel sel. Met de nieuwe kieswet, die in december j.l. door het departement werd aangenomen, wilde Karamanlis zijn eigen Nationale Radicale Unie in de kaart spelen. Het was onder meer zijn bedoeling om met die ingewik kelde combinatie van districts- en evenredigheidsstelsel te voorkomen, dat er stemmen werden verspild aan dwergpartijtjes- De loyale oppositie troostte hij met de mededeling, dat ook zg voordeel er van zou hebben, wanneer die kleine partijtjes het le ven onmogelijk werd gemaakt. Ook zg zou immers een deel van de buit binnenhalen. Maar Karamanlis' par lementaire tegenstanders lieten zich op die manier niet troosten. Voor hen stond het vast, dat Karamanlis alleen maar uit was op het dienen van ei genbelang. Van geen middel waren zij afkerig, om hem mores te leren. En het gevolg was, dat er een verkie- zingsverbond van oppositiepartijen totstand kwam, dat „Democratische Unie" werd genoemd, een staalkaart van allerlei partijen tussen uiterst rechts en uiterst links. Zelfs de E.D. A., de Unie van de Democratische Linkerzijde, die als „vermomming" fungeert van de officieel verboden communistische partij, werd in dat anti-Karamanlis-verbond opgenomen. De groepering van de premier gooide de gematigde elementen in de De mocratische Unie dan ook voor de voeten, dat zij een soortement „volks front" had gevormd en daarmee in een communistische val was gelopen. Maar die aanhangers van de Demo cratische Unie beten van zich af, door te betogen dat het verbond alleen maar voor de verkiezingen gold. De E.D.A., zo riepen zij, heeft het ver kiezingsprogramma van de Centrum partijen aanvaard. We hebben alleen maar ingestemd met een politieke amnestie waarvan vierduizend com munistische gevangenen en een twee duizend verbannenen zouden profite ren Wanneer de heer Karamanlis nu in zijn studeerkamer de stem busresultaten overweegt, moet hij wel tot de conclusie komen, dat hij de wedstrijd tot nu toe handig heeft gespeeld. Zijn tegenpartij ae De mocratische Unie, heeft weliswaar de meeste stemmen veroverd, maar zijn eigen Radicale Nationale Unie zal door het ingewikkelde samenstel van „spelregels'de meerderheid hebben in het toekomstige Griekse parle ment Maar om nu van vreugde tegen het plafond te springen, is er voor hem ook weer geen reden. Het is te ver wachten, dat over dit eigenaardige stembusresultaat het laatste woord nog niet is gezegd. Misschien zullen er wel oppositielieders zijn, die hem zijn 155 zetels in het parlement (dat er totaal 300 telt, niet gunnen. Om de strijd te vergemakkelijken hebben zij alvast de Democratische Unie ont bonden, zodat aan de betrokkenen niet meer kwalijk kan worden geno men, dat zij mét de communisten heu len. In de verkiezingscampagnes ging het vooral om de buitenlandse politiek, waarbij de kwestie- Cyprus en de houding van Grieken land tussen oost en west in elke re devoering aan de orde kwamen. De partijen in de .Democratische Unie lieten doorschemeren, dat zij de band met de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie wat losser wilden maken en dat zij het voorbeeld van Joego-Slavië en Egypte wilden vol gen: van twee wallen eten door oost en west tegen elkaar uit te spelen. Het is duidelijk, dat de Engelsen lie ver met Karamanlis „in zee gaan" om een oplossing voor Cyprus te vinden, dan met degenen, die Griekenland op die manier min of meer in neutralis- tisch vaarwater willen leiden. Komt Karamanlis ondanks de te verwach ten moeilijkheden weer vast in het Griekse regeringszadel te zitten, dan zal de westerse wereld daar wél bij varen. Mits Karamanlis niet alleen de wegenaanleg en het politieke labyrint in de gaten houdt, maar ook en voor al de economische en sociale omstan digheden in het land. Op een bevol king van acht miljoen zielen zijn vol gens officiële papieren bijna 200.000 werklozen, maar mensen die over Griekse toestanden weten mee te pra ten, zeggen dat er wel twee miljoen geheel of gedeeltelijk werkloze Grie ken zijn. Het zal één van Karaman lis' taken zijn, om het communisme te bestrijden door daarvoor een oplos, sing te zoeken. En het is te hopen, dat hij ook daarvoor wegen vindt. CONSTANTINE KARAMANLIS m....handig gespeeld. LAWINES IN ITALIË Vervangende woningen in geval van afbraak. Minister heeft bezwaar tegen premie-aanvrage. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting .heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld er be zwaar tegen te maken, dat aanvra gen om premiën worden ingediend voor de bouw van woningen, welke strekken ter vervanging van wonin gen, welke afgebroken zijn of wor den, ten behoeve van werken van openbaar nut, b.v. uitbreidingsplan nen. De vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft thans aan de mi nister gevraagd, zijn standpunt te willen wjjzigen aangezien de gemeen tebesturen met het onderzoeken of een premie-aanvraag al dan niet op een vervangende woning betrekking heeft, naar adressante meent, voor een dikwijls onmogelijke en weinig bevredigende taak worden gesteld. Grote ijzerertyeserves Maarschalk Boelganin heeft in een rede mededelingen gedaan over de ontdekking van enorme ijzerertsre serves in het gebied van Koestani in Kazakstan. Maarschalk Boelganin deelde mede, dat deze reserves gro ter zijn dan de aangetoonde reserves in de Oeral. De Sowjet-Unie is thans van plan in Kazakstan een ertsmijn industrie met een jaarlijkse capaci teit van 10 miljoen ton erts te stich ten. De Russische premier maakte voorts bekend, dat er in de republiek Jakoet in het Verre Oosten der Sow jet-Unie rijke diamantvelden zijn ge vonden. Hij beschreef deze ontdek king als een der opmerkelijkste van de laatste jaren. Met liet toestel uit Djakarta arriveer den dinsdagavond op Schiphol vier Nederlanders, die als getuige a dé charge optraden in het proces tegen de Nederlander Leon Jungschlager in Djakarta. Op deze foto, gemaakt bij de aankomst op Schiphól, ziet men drie van de vier lieren, v.l.n.r. M. J. Leebeek, T. Meyer en D. J. Heynen, terwijl-zij worden geïnterviewd door een verslaggever. De vierde getuige was de heer Luning. Massa-arrestaties in Alabama Negers boycotten busdiensten. Het besluit van een groot aantal ne gers liever te gaan lopen dan nog lan ger genoegen te nemen met de wille keurige wijze waarop de chauffeurs van de autobussen van het stedelijk vervoerbedrijf de beschikbare plaat sen verdelen tussen blanken en zwar ten heeft de justitie in Alabama (V.S.) aanleiding gegeven massa-arrestaties te verrichten op grond van een in 1922 aangenomen wet, volgens welke er sprake is van een misdrijf wanneer twee of meer personen anderen belem meren in de uitoefening van hun be roep. Van het vliegveld Midway in Chica go steeg woensdag een vliegtuig op dat was gehuurd door Al Benson, een neger die in Chicago zeer populair is als aankondiger van gramofoonplaten. De piloot van het vliegtuig had op ver zoek van Benson de taak op zich ge nomen 5000 exemplaren van de Ame rikaanse grondwet uit te werpen boven Jackson in de zuidelijke staat Missis sippi. Er werden 115 arrestatiebevelen uit gevaardigd tegen leidende figuren on der de negerbevolking, die er van ver dacht werden de hand te hebben ge had in dë'boycott-actie. Deense ponten werden hotels OM» Als gevolg van iets minder koud weer kwamen in Italië lawines voor, zodat zes huizen instortten en nog negentien moesten worden ontruimd. In Joego-Slavië beschoot het leger de ijsformaties in de ri vieren met artillerie om te voorkomen dat er grote overstromingen zullen plaats vinden, waarvoor gevaar bestaat bij de met ijs volgepak te Donaa. Westduitse ijsbrekers rijn achter het IJzeren Gordijn bezig om ijs- opeenhopingen in delen van de Elbe in Oost-Duitsland uit de weg te ruimen. Andere ijsbrekers trachtten de barrière in de Rijn te door breken, die zich uitstrekt van de Lorelei tot Mainz. Denemarken is thans geheel in ge ïsoleerde delen gescheiden. De pon ten varen niet meer maar dienen als hotels voor gestrande reizigers. Noordduitse jagers hebben m het gebied van de Lünenburger heide nieuwe wolvensporen ontdekt, die in westelijke richting leiden. Men ge looft dat vele wolven uit Oostduits- land over de bevroren Elbe zijn ge trokken. Nog vijf personen vonden tengevolge van de koude de dood: twee in België, twee in Italië en een in Zwitserland. Merkwaardig is dat de tegen de koude geharde Finnen goed bestand binken tegen het ongunstige weer. In het geheel zijn hier slechts twee per sonen wegens de koude omgekomen. Overigens begint het in Finland nu ook warmer te worden en er is voor speld, dat de kou voor dit land voor goed achter de rug is. In Oost-Duitsland heeft hat regiem speciale maatregelen genomen. De Oostduitse radio meldde dat arbeiders Kostwinnersvergoeding voor militairen. Tijdelijke verhoging. De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters een rondschrijven doen toekomen waarin o.a. het volgende wordt verklaard: „De langdurige he vige koude, welke thans heerst, geeft mij aanleiding te bepalen dat de toege kende kostwinnersvergoeding met in achtneming van de volgende punten kan worden verhoogd. 1. Voor verhoging komt in aanmer king een kostwinnersvergoeding die is toegekend omdat de militair als hoofd kostwinner voor echtgenote, kinderen of andere personen optreedt; 2. De verhoging wordt van kracht met ingang van 5 februari 1956 en geldt voorlopig tot en met 25 februari 1956; 3. De verhoging bedraagt 60 cent per dag met dien verstande dat deze elechts wordt uitgekeerd indien en voorzoverre het gezinsmaximum niet wordt overschreden". H.A.L in 1955. Dividend van 10 procent. De directie van de n.v. Neder- landsch-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappg Holland-Amerika Lijn, schrijft in haar verslag over 1955, öat de belangrijkste ontwikkeling voor de maatschappij was de bestel ling van een nieuw groot' mailschip, ter vervanging van het in 1940 ver loren gegane s.s. „Statendam". Het verslag memoreert de besteld ling van twee vrachtschepen, die be gin en eind 1957 zullen worden opge leverd. De bouw van het 21.000 tons passagiers - en vrachtschip „Staten dam", vordert moeizaam. Volgens contract moet dit schip nog voor het einde van 1956 worden opgeleverd. Ook de tgdige oplevering van het s.s. ^Dinteldijk" geeft enige zorg. De bruto winst voor afschrijvingen en reserveringen, doch na aftrek van een reserve voor belastingen, be draagt 31.445.444 27.555.021). De afschrijvingen vorderden een be drag van 5.713.176. Daar het door de hoge bouwkosten steeds moeilij ker is nieuw verworven schepen ren dabel te maken, wordt een bedrag van 19.100.000 toegevoegd aan de „reserve nieuwbouw vloot". Na deze toevoeging is het bedrag van deze reserve ruim voldoende om de aan schaffingswaarde van alle in aan bouw zijnde schepen te brengen op nieuwbouwwaarde 1939 en zo nodig t.z.t. ook een bedrag te kunnen af schrijven op de vordering van de H. A.L. op de n.v. Mailschip „Rotter dam". De netto winst bedraagt 6.632,268. Er wordt wederom een dividend voorgesteld van 10 procent. VERSTROOID. Rechter P. R. Pul- leine, die in Marysville (V.S.) belast is met de verificatie van officiële docu menten, ontving dit verzoek van een verstrooide echtgenoot: „Wilt U mij alstublieft de naam meedelen van de vrouw met wie ik in Marysville trouwde in 1918?" BEWIJS. Omdat de politie van St. Paul niet kon bewijzen, dat zij zich aan autodiefstal hadden schuldig ge maakt, werden Dame Williams en Wil- lard Brazil op vrije voeten gesteld. Di rect toerden ze echter opnieuw gear resteerd, toen ze, uit het politiebu reau gekomen, meteen een taxi roof den. GEK. Herman Lamm, die in het Amerikaanse Greensboro was veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens bankroof, verzocht om een nieuw onderzoek van zijn strafzaak en wel „op grond van krankzinnigheid!" „Tijdens de overval", zo verklaarde hij, „droeg ik werkkleding waarop in grote letters de naam en het adres van mijn werkgever stond. Een normaal mens pleegt geen bankroof als hij gekleed is!" van de collectieve boerderijen naar de kolenmijnen zijn gedirigeerd en dat verscheidene bedrijven gestraft zullen worden wegens een te groot verbruik van elektriciteit. IJzige winden hielden de tempera turen m Duitsland laag, ondanks het veelal zonnige weer. In Nederland. De regering heeft de Tweede Ka mer laten weten, dat zij na de hulp door gemeentebesturen en Sarticulier initiatief in de heersen- e koude, geen noodzaak ziet zelf ook maatregelen te nemen. Nederlands protest. Tegen demonstraties in zaak-Schmidt. De Nederlandse Hoge Commis saris heeft in de afgelopen dagen tweemaal in een officiële nota de aandacht van de Indonesische re gering gevestigd op het demonstra tieve optreden van het publiek in de rechtszaal bij de behandeling van de zaak Schmidt en voor de behandeling, die mevrouw Bouman de laatste twee zittingen van de zijde van het publiek moest onder gaan, toen zij bespuwd werd en be kogeld met rotte vruchten en stenen. In de nota wordt gewezen op de mogelijke invloed op de objectiviteit van de rechtspraak m de eindfase van de zaak en op de belemmering, die de verdediging door het optreden van het publiek ondervindt. In een hoofdartikel veroordeelt het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" het optreden van de jongelieden. „Hoezeer zij ook van de schuld van Schmidt overtuigd zijn, zij dienen als burgers van een geordende rechtsstaat het vonnis van de rechter af te wach ten". DE STRIJD TEGEN DE ONVEILIGHEID Dienst ten plattelande wordt niet verzwakt. Afgezien van de thans aan de gang zijnde derde landelijke verkeersactie, zal op een aantal Rijkswegen door eenheden van het korps Rijkspolitie regionaal preventief verkeerstoe zicht worden uitgeoefend, enerzijds op opvallende wijze met motoren en auto's en anderzijds met onopvallen de kleine snelle personenwagens. Dit deelt minister prof. mr J. C. van Oven mede in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de ontwerp-begroting van Justitie. Dit preventief toezicht, zo vervolgt hij, zal in de loop van de volgende maan den nog worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling, de uit eindelijke toestand te bereiken, dat op alle intercommunale wegen met hogere verkeersfrequentie perma nent een systematisch preventief ver keerstoezicht geschiedt door daar voor gespecialiseerde verkeerseenhe- den der Rijkspolitie. Met het oog daarop heeft de ambtsvoorganger van de minis ter in overleg met zijn ambtge noot van Financiën besloten, de sterkte van de verkeersgroepen voorlopig met honderd man en Aanklacht tegen loco-burgemeester Wegens huisvredebreuk. Behalve dat hij inzake de uitzetting van de heer Jansma uit zijn woning, de gemeente in kort geding heeft ge. dagvaard, heeft ir. J. G. de Vries thans tegen de loco-burgemeester van Laren, wethouder C. J. M. van Pam pus, in zijn kwaliteit van hoofd der politie en hulpofficier van justitie een klacht wegens huisvredebreuk in gediend. Hij grondt deze klacht op artikel 153 lid 1 en 154 der gemeentewet, waarin wordt bepaald, dat geen uit zettingen tussen zonsondergang en zonsopgang mogen geschieden. Zoals bekend werd de heer Jansma donder dagnacht om één uur üit de woning van de heer De Vries verwijderd. het benodigde motormaterieel uit te breiden. De werving van dit perconeel, dat na beëindiging van de opleiding rechtstreeks bg de onderdelen belast met een verkeerstaak zal worden in gedeeld, is inmiddels aangevangen. Een en ander brengt mede, dat de totaalsterkte van het korps Rijks politie met honderd man wordt ver- Aan de politiedienst ten plattelan de zullen derhalve niet meer perso nen worden onttrokken dan tot dus verre voor de normale aanvulling van de verkeersgroepen is geschied. De klachten, dat het korps Rgkspo- zou tekort schieten in de politionele taak ten plattelande, acht de minis ter niet gemotiveerd. Protest van Britse gevangenbewaarders. Tegen afschaffing van doodstraf. De 4500 Britse gevangenbewaar ders hebben woensdag bij de rege ring geprotesteerd tegen het besluit van het Lagerhuis vorige week om de doodstraf wegens moord af te schaffen. In een schrijven aan de minister van Binnenlandse Zaken, Gwllym Lloyd-George, verklaren de leiders van de bond van gevangenbewaar ders dat het besluit „ongerustheid" heeft gewekt. Zij vragen speciale wettelijke voorzieningen voor het ge val, dat een gevangene, die wegens moord reeds tot levenslang Is veroor deeld, in de gevangenis nog een moord pleegt. Ook wordt gevraagd speciale voorzieningen te treffen voor wedu wen en kinderen van gevangenbe waarders die door een dergelijke ge vangene zouden worden gedood. Poujadisten zetten obstructie voort. De Poujadisten hebben woensdag hun obstructie in de Franse nationale vergadering voortgezet om te verhin deren dat gestemd wordt over de on- geldigverklaring van Poujadistische zetels. KAMER BESLISTE T weehonderd miljoen meer voor militaire productie Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de Tweede Kamer woens dag het wetsontwerp om uit de grondwet te lichten de artikelen, die betrekking hebben op het uit zenden van Nederlandse dienst plichtigen naar de overzeese rijks delen en een wetsontwerp om de term land- en zeemacht op verschil lende plaatsen in de grondwet te vervangen door krijgsmacht. Wat de vervanging van de term land- en zeemacht aangaat, kreeg de minister van binnenlandse zaken prof. Beel, niet helemaal rijn zin. De Kamer besliste namelijk met 58 tegen 31 stemmen, dat deze term slechts vervangen zal worden door krijgsmacht" voor zover hij be trekking heeft ook op de gebieds delen over zee. Voor zover hij sloeg op zuiver bin nenlandse toestanden en verhoudingen zal minister Beel nog met een apart wetsontwerp tot vervanging moeten komen. De bewindsman had deze ne derlaag die overigens geheel niet tra gisch genomen behoeft te worden voor namelijk te danken aan zijn partij genoot mr. De Graaff, die een duidelijk onderscheid gemaakt wenste te zien tussen rijkswetten en gewone Neder landse wetten. De Kamer heeft woensdagmiddag zonder hoofdelijke stemming, alleen de communisten kregen aantekening, dat zij tegen waren, een wetsontwerp aan genomen, waardoor de gewone dienst van de begroting van oorlog voor het dienstj'aar 1955 met een bedrag van 203.849.900,wordt verhoogd voor uitgaven ten behoeve van additionele militaire produktie (financiering van de produktie van militaire voertuigen, munitie en de bouw Van radarbunkers. De gelden worden geput uit de te genwaarderekening en zijn gebaseerd op de economische en militaire hulp verlening. De voorzitter deelde mede, dat de heer Burger (P.v.d.A.) mondelinge vragen wenste te stellen aan de mi nister van Binnenlandse Zaken. Aan gezien de bewindsman echter niet op het daarvoor indertijd door de Kamer vastgestelde vragenuur donder dagsmiddags bij de aanvang van de vergadering aanwezig kan zijn, zal de heer Burger zijn vragen tot de mi nister kunnen richten, wanneer deze in de Kamer aanwezig kan zijn. Fussen Rhenen en Resteren, waar de normale pontverbinding reeds lang s gestaakt, heeft men met behulp van ukken een baan op het ijs uitgezet, jaardoor het thans mogelijk is te voet de Rijn over te steken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5