KA PP IE iwitsalJ GEWEST WALCHEREN C.B.T.B. VERGADERDE IN MIDDELBURG WALCHEREN MARKTBERICHTEN Waar zijn onze schepen? en de prentbriefschatkaarten DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEDENTAL STEEG IN 1955 „Taak en roeping" werd in inleiding belicht. 'Tijdens de jaarvergadering van het Ïcwest Walcheren van de Zeeuwse hristelijke Boeren- en Tuinders Bond, die woensdagmiddag in de Middel burgse Bogardzaal werd gehouden, heeft de heer J. Aantjes, secretaris van de C.B.T.B. Holland-Brabant, in een belangwekkende inleiding het onder werp „Taak en Roeping" belicht. In zijn openingswoord blikte de voorzit ter, de heer P. Ton uit Grijpskerke, te rug op 1955. Hij zei, dat in het vorige jaar de zegen de overhand had, naast de zorgen, die er ook waren, Spr. leg de er voorts vooral de nadruk op, dat de C.B.T.B. als organisatie een eigen geluid moest laten horen. De secretaris, de heer J. Wattel uit Gapinge, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de gang van zaken in de organisatie. Hij meldde een gezon de groei van het gewest, die zich uitte in een stijging van het ledenaantal. De penningmeester, de heer P. S. Abra- hamse uit Serooskerke (W), kon mede delen, dat er over 1955 een batig saldo van 233,98 was behaald. Tevoren verwelkomde de voorzitter o.a. de secretaris van de Zeeuwse C.B. T.B., drs. J. J. Knibbe uit Goes, de ere voorzitter van Walcheren, de heer J. Bosselaar uit Aagtekerke en een aan tal leden van de C.J.B.T.B. Voorts werd nog medegedeeld, dat de heer Ton is benoemd tot lid van de Grond kamer voor Zeeland als vertegen woordiger van Walcheren. De heer Aantjes begon zijn inlei ding met er aan te herinneren, dat in deze tijd alle afstanden zijn weg gevallen. Dit betekent in het pro testants-christelijke leven een brok tragiek. Want ondanks het wegval len van die afstanden is de afstand voor velen thans vaak groter. Bo vendien is er minder gelegenheid tot bezinning, die toch zo dringend noodzakelijk is. Spr. stipte vervolgens aan, dat zeer velen de weg naar de christelijke or ganisatie nog niet hebben gevonden. „Misschien ligt dit veelal ook aan ons", zo zei hij, „omdat wij onze taak niet genoeg beseffen." De heer Aantjes be toogde in dit verband, dat Gods Woord op alle gebied tot een richtsnoer dient te zijn. Hij noemde een viertal terrei nen van het leven, namelijk het prin cipiële, het sociale, het economische en het technische. Aan de hand van deze onderverde ling lichtte hij achtereenvolgens toe, waarom op deze vier vlakken de chris ten dient te handelen vanuit het Evangelie, ook al zullen velen dit in sommige opzichten niet als voor de hand liggend zien. Spr. gaf hierbij vele voorbeelden en merkte o.a. op, dat de Bijbel vaak gezien wordt vanuit de eigen problematiek, hetgeen een ver keerde voorstelling van zaken geeft. „Wij moeten niet vragen", zo be- beklemtoonde de heer Aantjes. „kan het kwaad" bij onze handelingen, maar „kan het goed". God heeft ons een roeping toebedeeld, maar wij moe ten haar meer dan tot dusver bele ven", aldus besloot spr. Naar aanlei ding van dit betoog kwamen nog tal van vragen naar voren, die de heer Aantjes na een pauze beantwoordde. Districtsvergadering P.v.d.A. Op uitnodiging; van het gewestelijk bestuur van de Partij van de Arbeid werd in restaurant „De Eendracht" in Middelburg een districtsver gade- ring gehouden in verband met de te voeren verkiezingsactie. De leiding van de vergadering berustte bij de secretaris van het gewestelijk be stuur, de heer A. J. Berenpas. Na mens het gewestelrk bestuur was mr. A. J. van der Weel aanwezig. De ver. gadering werd bezocht door de be stuurders van de Walcherse afdelin7 gen, van het districtsbestuur Walche ren door de groepsbestuurders van de Vrouwenbond. De heer Berenpas gaf een uitvoeri ge analyse van de verkiezingsuitsla gen op Walcheren sedert 1946 en een toelichting op. deze cijfers. Tenslotte werd de te voeren verkiezingsactie uitvoerig besproken. Oostkapelle Geslaagde uitvoering van Crescendo". Tijdens de in hét verenigingsge bouw te Oostkapelle gegeven uitvoe ring van de muziekvereniging „Cres cendo" is gebleken, dat het korps op de goede weg is om de moeilijkheden waaronder men verleden jaar gebukt ging, te overwinnen. Hierop wees ook de voorzitter, de heer A. Don, die het talrijke publiek en in het bij zonder burgemeester F. G. Sprenger, hartelijk welkom heette. De finan ciële basis is versterkt, het bestuur is actief en verschillende nieuwe in strumenten konden worden aange schaft. Ondanks de extra-uitvoering van 10 december j.l. voerde het korps onder leiding van de heer P. Wisse een geheel nieuw programma uit. In het bijzonder dient vermeld te wor den een tubasolo van L. Langlois, gespeeld door A. Rotte. Deze nog jonge muzikant leverde een goede Krestatie. De uniforme kleding van et korps gaf een keurig verzorgde indruk. Na de traditionele verloting verzorgde de toneelclub „Onder Ons onder leiding van de heer A. J. de Broekert een gevarieerd cabaretpro gramma. Deze geslaagde avond wordt zaterdag a.s. herhaald. Afdeling „Vrederust" hield jaarvergadering. De afdeling Oostkapelle van de vereniging „Vrederust" kwam in jaarvergadering bijeen. De voorzit ter, ds. Dercksen, opende de vergade ring met schriftlezing en gebed, waarna de jaarverslagen werden uit gebracht. Het aantal leden steeg tot 236. De aftredende bestuursleden, de heren P. de Kam en J. Zwemer wer den herkozen. De heer P. de Kam bracht verslag uit van de in „Vrede rust" gehouden vergadering. Als af- fevaardigde voor de komende verga- ering werd aangewezen de heer A, Coppoolse. De secretaris, de heer M. Kwekkeboom, besprak de voor de besturen der Walcherse afdelingen vertoonde film over Vrederust. Zo mogelijk zal deze film ook in Oost kapelle worden vertoond. Ds. Derck sen nam afscheid wegens zijn vertrek naar Barneveld. Hij dankte hartelijk voor alle ondervonden medewerking. Hij verheugde er zich over dat in de ze afdeling, samengesteld uit leden van verschillende kerken, steeds zo'n grote eenheid heerst. Ds. Richard, vice-voorzitter, richtte hartelijke woorden van afscheid tot. de schei dende voorzitter en besloot de sa menkomst met dankzegging. De voorzittersfunctie zal voorlopig va cant blijven. Ir. M. de Vink over Deltaplan Woensdagavond hield ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planolo gische Dienst, ook in Middelburg zijn lezing over het Deltaplan. Voor deze bijeenkomst, die in de bovenzaal van de Schouwburg werd gehouden en on der auspiciën stond van de Z.V.U. en de Vereniging „Handelsbelang", be stond een goede belangstelling. Aan deze belangwekkende causerie, die dinsdagavond in Goes werd gehouden, werd in de P.Z.C. van woensdag reeds uitvoerig aandacht besteed. Grijpskerke Vrouwenwereldgebedsdag Ook te Grijpskerke werd de Vrou wenwereldgebedsdag gehouden, 's avonds half 8 in de geref. kerk. On danks de strenge koude en slechte wegen werd aan deze samenkomst door meer dan 50 vrouwen deelgeno men. De liturgie werd geleid door mevrouw Goumare en mej. Hondius, terwijl ds. Goumare het orgel be speelde. Vlissingen Middelburg Plattelandsvrouwen vierden eerste lustrum der afdeling De afdeling Middelburg en omstre ken van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, vierde dinsdagavond haar eerste lustrum in het Neder lands Koffiehuis. De leiding van de avond berustte bij mevrouw Volkers. Deze \vees er in haar openingswoord op, dat de afdeling een moeilijk begin heeft gehad. Z|j begon met een aan tal van 12 leden en telt er thans bij na 80. Na de opening volgde een gezelli- ge maaltijd. Tijdens dit maal werd het programma van de avond afwis selend bestaande- uit voordrachten enz., op vlotte w|jze afgewerkt. De afdelingen Koudekerke en Westka- pelle van de bond brachten onder het aanbieden van een geschenk, de ge lukwensen over. De gezellige sfeer hield de leden van de jubilerende af deling tot laat in de avond bijeen. f Jaarvergadering „De Veste". In het verslag van de jaarvergade ring der stichting „De Veste" te Mid delburg, geplaatst in ons blad van maandag j.l., zijn tot onze spijt enkele onjuistheden geslopen. Er werden voor de aanleg van de vierde tennisbaan, waarmede het tennispark geheel werd voltooid, 35 nieuwe aandelen ge plaatst. Dit geschiedde echter niet tij dens de vergadering, zoals gemeld werd. Verder werd het bestuursvoor stel om vijf aandelen uit te loten, aan genomen. De nummers 11, 18, 35, 54 en 69 werden dus niet vèrloot. Bejaardensociëteit vierde feestelijk eerste lustrum Woensdagavond togen vele Middel burgse oudjes naar het gebouw „Mer- curius" om min of meer feestelijk het eerste lustrum te vieren van de Mid delburgse Bejaardensociëteit. Me vrouw A. Koning-Groenendaal, presi dente van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling Middelburg sprak een openingswoord, waarin zij o.a. mevrouw S. C. de Casembroot- baronesse van der Feltz, ere-presiden. te van de U.V.V., de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolke- stein met zijn echtgenote, mevrouw Pilaar, presidente van de U.V.V. in Zeeland en de heer A. J. Berenpas, wethouder van sociale zaken van Middelburg kon welkom heten. Spreekster merkte vervolgens op, dat de zaal, waarin thans de bejaar densociëteit gehouden wordt, te klein is. Zij sprak de hoop uit dat het ge meentebestuur in deze nood zal kun nen voorzien. De heer A. R. Marquinie, gooche laar en mentalist, afgewisseld door de heer Hugo Reinders gaven de tal rijke bejaarden een vlot aardig pro gramma van goochelen en muziek, waarbij de ouden van dagen de be kende melodieën uit volle borst mee zongen. De 67-jarige heer Reinhout zong, begeleid door de heer Reinders enkele liederen. Dit optreden werd bijzonder gewaardeerd. Na de pauze vertoonde de heer J. H. Popma een uit twee delen bestaande serie kleu rendia's. Eén deel toonde op duide lijke wijze Walcheren vóór, tijdens en na de inundatie, tecvijl het andere zich meer richtte op het leven in de natuur van planten, dieren, bloemen etc. De leiding van deze avond berustte bq de dames E. Brouwers en A. van Nieuwenhuyzen en de leidsters. Deze avond'werd eveneens biigewoond door afgevaardigden van de Nederlands Christen Vrouwen Bond, het Dames comité Ontspanning Bejaarden en de Nederlandse Bond voor Ouden van dagen. „IJsclub Vlissingen" hield gekostumeerd ijsfeest Op de. feestelijk verlichte Ijsbaan aan de West-Souburgseweg te Vlis singen was woensdagavond een wel zeer bont gezelschap bijeen voor het gekostumeerd Ijsfeest, dat de „IJs club Vlissingen" daar georganiseerd had. Zonder schroom had zich de rattenvanger van Hameien tussen twee reuzekikkers grootgebracht met crescenrestokorrels gewaagd, en dwarrelden Sinterklazen en Zwar- 1 tepleten temidden van „verlichte" heksen en elfjes en prachtige vlin ders. Dit waren maar enkelen van de meer dan 40 gekostumeerden, die zich aangemeld hadden voor dit fes tijn, dat ondanks de strenge koude nog door vele belangstellenden werd bijgewoond. Onder een gezellig muziekje zweef den de kleurige en ook potsierlijke fi- furen over de baan, waar een jury, estaande uit mevrouw Van der Most en de heren J, L. Verhagen en Gee- sink, de niet gemakkelijke taak had, om de leukste, de mooiste én de ori gineelste gekostumeerden uit te kie zen. Aan het einde van dit feest reik te de waarnemend burgemeester van Vlissingen, wethouder W. Poppe, de prijzen uit in de jammer genoeg wel wat geringe accommodatie van de ijscluta. Enkele winnaars hadden zich inmiddels reeds huiswaarts begeven. De voorzitter van de „IJsclub Vlis singen", dê heer J. L. Dert, sprak woorden van dank tot allen, die dit ijsfeest mogelijk gemaakt hadden, waarbij hij zich in het bijzonder tot het gemeentebestuur en de winke liers richtte, daar deze laatsten tal van prachtige prijzen beschikbaar hadden gesteld. Wethouder Poppe uitte tenslotte zijn bewondering voor de deelnemers, de organisatoren en de jury, die gezamenlijk dit feest tot een vrolijk geheel hadden gemaakt. Hij hoopte, dat men een volgende maal de beschikking zou hebben over een betere „huisvesting". De prijswinnaars van dit gekostu meerde ijsfestijn waren: mooiste da me: mej. F. A. van Leeuwen (vlin der): leukste „dame": de heer L. Hendrïkse (heks): origineelste da me: mevr. W. Sanders-den Boer. Mooiste heer: Martien de Witte (win terkoning); origineelste heer: de heer L. Everse uit Middelburg (Help de vogels). Mooiste paar: dames Dert en Strabbing (twee Spaanse da mes); leukste paar: dames I. Lie- bers en J. Lanseraar (kikkers")ori gineelste paar: mevr. M. Dockheer Groenewegen en de heren C. en G. Doekheer (paard). De prijs voor het origineelste paar was voor het echtpaar Voetelink, A^WVVVVVV^VVVVVVWA'VNA Meeuwen plunderden patates-friteskraam Een vijftigtal uitgehongerde meeuwen heeft in Bergen op Zoom een patates-friteskraam geplunderd. De vogels kwamen plotseling uit de lucht gedoken en wisten via een luikje de kraam binnen te komen. In korte tijd aten zij de voorraad frites op. VVVN\<\\*\VWVV\N**i\'V\\W Teraardebestelling W. H. van der Schaft. Woensdagmiddag is op de Noor derbegraafplaats te Vlissingen onder zeer grote belangstelling het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van wijlen de heer W. H. van der Schaft, in leven chef van de onderhoudsafde- ling bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Zoals wij reeds meld den, is de heer Van der Schaft zater dagmiddag j.l. plotseling overleden tengevolge van een hartaanval. De baar met het stoffelijk over schot werd voorafgegaan door vele kransen en bloemstukken. Honder den, onder wie familieleden, chefs, personeelsleden en militaire en bur gerlijke relaties van de overledene, bewezen hem de laatste eer. Aan de geopende groeve sprak ir. C. Kapsenberg namens de directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" woorden van waardering ter nagedachtenis van de overledene en woorden van troost tot de familie leden. De heer Kapsenberg memo reerde, dat de heer Van der Schaft op 13-jarige leeftijd in dienst van de maatschappij was gekomen als por tiersjongen en zich dank zij zijn nar de werken en verworven kennis op werkte tot dé positie, die hij het laatst bekleedde. Hij noemde hem een man met doorzettingsvermogen en grote technische kennis. Namens de familie dankte de zoon van de overledene voor de belangstel ling. Feestavond U.O.C. Woensdagavond hield de ,,U(lo) O(ntspannings) C(lub)" van de open bare school voor uitgebreid lager on derwijs te Vlissingen in „Britannia" zijn jaarlijkse feestavond, die werd bij gewoond door vele leden, leraren mét hun dames, ouders en genodigden. De voorzitster van „U.O.C.", mejuffrouw I. Kosten, sprak een openings- en wel komstwoord, waarna onmiddellijk het „woord" werd verleend aan de eigen band „Amusemento" onder leding van de heer N. Houtzager en met vocale medewerking van de dames A. Gil lissen Verschage en F. Ballmakers. Het belangrijkste punt van het uitge breide programma was echter de op voering van het bekende toneelstuk „Arsenicum en oude kant", dat ook al weer door eigen leden ten tonele werd gebracht. De jeugdige amateurs en amatrices slaagden er in van dit toch niet gemakkelijke stuk een aardige vertolking te geven. Bijzonder aan trekkelijk spel werd geleverd door de dames I. Kosten en E. van Meenen als de beide „vreemdsoortige" oude vrij sters en door de heer A. Labruijère als Mortimer Brewster. Tussen dè bedrijven door musiceer de de band, speelde Nico Houtzager enkele soli, lieten C. Tavenier en C. van Zoelen de aanwezigen een muzi kaal kijkje in Wenen nemen en droeg M. Kerkhof „De drenkeling" voor. Na dat de heer H. W. Zwagerman, :hoofd der openbare u.l.o. een slotwoord had gesproken, bracht de band van de heer L. Zietse nog enkele uren dansmuziek, waarbij het bal werd geleid door de heer G. Matthijssen. die een zigeuner en een aapje uit beeldden. De jeugd was bij dit feest goec vertegenwoordigd. Hier ontvingen een prijs: Joke Dijkstra, Anneke v. d. Steen, Truus Ventevogel, Rudy v. d. IJssel en Chris Hament. VEILING ZUID-HOLLANDSE EILANDEN G.A. ROTTERDAM 21 februari. Groene kool 21—26, Rode kool 21—40, Gele kool 18—40, Prei 1.06. Winterpeen gr. 13—31, Spruiten 27—87, Sel derij 22—27, Boerenkool 18—26, Uien 20— 58, Knolselderij 17—37, Waspeen 29—36, Kroten 10—17, Witlof 44—89. Fruit: Laxton Superbe ST A 82—87, ST B 73—84, ST C 61—63, HH A 59—77, HH B 54—72, HH C 40—61, K 32—45, Golden De licious ST A 82—89, ST B 81, ST C 72, HH A 67—92, HH B 74—80, HH C 67, HH I 58, HH n 61, K 45—78, Goudreinetten HH A 47—56, HH B 51—65, HH C 50, HH I 50, K 57, Jonathan HH A 54—73, HH B 48—67, HH C 37—58, HH I 40, HH II 31—45, K 35— 49, Lomb. Calville HH A 61—62, HH II 55. St. Remy HH A 48, HH II 46, K 40, Com- tesse de Paris HH A 21, HH B 23, HH C 22, K 21, Gleser Wildeman HH A 62. Aagtedijk 21 Antwerpen. Aalsdijfc 22 Baltimore. Aalsum 20 Hamburg. Aagtekerk 21 Antwerpen. Abbckork 21 v. R'dam n. Yokohama. Adonis 20 240 m. n.w. v. Puerto Rlco. Akkrumdijlt 20 v. Havanna n. Antwerpen. Albireo 20 p. St. Vincent n. Antwerpen. Alpherat 18 v. Montevideo n. Paranaqua. Alwaki 21 Genua. Almdijk 20 370 m. z.w. Azoren. Almkerk 20 v. Dar es Salaam n. Nacala. Amerskerk 20 v. Genua n. Port Said. Anncnkerk 21 p. Ouessant n. Le Havre. Applngedijk 20 New York. Arendskerk 20 340 m. n.w. Djeddah, Arnedljk 21 v. Hamburg n. Bremen. Averdijk 22 Le Havre vertv. Axeldijk 21 540 m. o. Paramaribo n. Rlo de Janeiro. Artemis 20 v. Philadelphia n. New-York. Banka 21 Genua. Blljdendijk 21 v. Norfolk n. Philadelphia. Britsum 20 165 m. n.w. Acapulco. Benlnkust 22 p. Ouessant n. Antwerpen. Blommersdljk 21 50 m. n.o. Fayal n. Ant werpen. Bonaire 20 1440 m. n.o. Barbados. Camltia 20 3240 m. z.w. Panama. Cleodora 21 100 m. N.W. Anamba ell. n. Singapore. Delft 21 520 m. n.o. Sombrero n. Aqualra. Esso - Amsterdam 21 20 m. o. Aden naar Rastanura. Gaasterland 21 Santos. Grootekerk 21 p. Kp. de Gata n. Antwer pen. Gouwe 21 Dakar. Gulneekust 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Groote Beer 20 v. Kaapstad n. Walvisbaai Haulerwijk 20 v. Newport News n. A'dam. Heemskerk 21 Santander. Helicon 20 v. Trinidad n. Curasao. Ivoorkust 18 Freetown n. Lagos. Japara KRL 21 200 m. z.o. Ceylon naar Tegal. Kellla 20 350 m. z.w. v. Azoren. Advertentie J. Huidjes als satijn/ VEILING BERGEN OP ZOOM 22 febr. Groenten en fruitveiling. Prei 1.29—1.82, spruiten 71—1.82, rode kool 12- 32, witte kool 30—33, breekpeen 16—21, waspeen 18—21, boerenkool 5—10, witlof 54 —87, kroten 8—16, sav. kool 11—33, witte bonen 65—68, bruine bonen 7073, knol selderij 7—39, uien 54—58 Peren. Saint Rémy 43—44. EIERMIJN BERGEN OP ZOOM 22 febr. De A.V.M. eiercommissie heeft de consumptieprijs voor de eieren vanaf vrijdag 24 februari a.s. als volgt vastge steld: prijsklasse I 25',fe, II 24'A, lil 231a en IV 22>,«! ct. VEILING GOES 22 febr. Groenten. Spruiten All 64, afw, 53—54. Witlof AI 91. BI 80, afw. 29—56, Ro de kool 14—18, gele sav. kool 27. boeren kool 17—28, uien 14—22, peen 4—18. kro ten 10—15. VISMIJN VEERE 22 febr. Exportgarnalen, aanvoer 756 kg, prijs per kg 2.042.13. Nieuw noodslachtgebouw in Zierikzee voor 60.000. Bouw eenvoudig laboratorium bij bouwkosten inbegrepen. Tijdens de vergadering van de vlees keuringsdienst „Schouwcn-Duivcland' in bet raadhuis te Zierikzee, onder voorzitterschap van de heer A. M. den Boer, werd na een breedvoerige discus sie besloten tot .de stichting van een nieuw noodslachtgebouw in Zierikzee. Aan dit gebouw zal een eenvoudig la boratorium verbonden worden, bosten voor de bonw werden globaal geschat op f 60.000. Het voorstel had volgens het hoofd van de Schohwse vleeskeuringsdienst, de heer J. Steven- se, de instemming van de inspecteur te Breda. Nadat de voorzitter het voorstel in stemming gebracht had, stemden de vertegenwoordigers van Bruinisse, Burgh, Dreischor, Eikerzee, Ellemeet, Nieuwerkerk, Noordwelle, Oosterland, Renesse, Serooskerke en Zierikzee voor de stichting van een nieuw gebouw in Zierikzee. Burgemeester J. L. van Leeuwen van Brouwershaven zei voorshands blanco te stemmen, aange zien hij terzake geen overleg met het bestuur van zijn gemeente had kunnen plegen. KERKNIEUWS Begrafenis ds. Sundermeijer. Op de begraafplaats te Ritthem werd woensdagmiddag in alle een voud het stoffelijk overschot van wij len ds. C. Sunderme|jer, in leven Ne derlands Hervormd predikant, ter aarde besteld. Ds. Sundermeijer stond van 1920- 1925 t^ Ritthem en had de wens te kennen gegeven aldaar begraven te worden. Het grote aantal Ritthemse vrienden en gemeenteleden, dat aan wezig was, getuigde van de grote liefde voor de vroegere Ritthemse predikant. Ds. Gijsel, Nederlands Hervormd predikant te Gorinchem, las aan de groeve de geloofsbelijdenis, waarna ds. A. C. Diederiks Nederlands Her vormd predikant te Blaricum en zwa- ger van de overledene, psalm 84 las. 's. Gijsel bad tenslotte liet „Onze Vader". Op de begraafplaats waren ook aanwezig burgemeester P. Da- niëlse en oud-leden van de kerkvoog dij en kerkeraad der Nederlands Her vormde Kerk. Na de teraardebestelling volgde ln de pastorie nog een ontmoeting tus sen de familie en de Ritthemse vrien den. Op verzoek van de overledene werden er geen toespraken gehouden. Kota Baroe 21 250 m. o. Ceylon n. Aden. Kota Inten 20 Perlm gepaas. n. Bclawan. Kylix 20 v. Curacao n. Pt. Elizabeth. Kota Gede 21 240 m. w. Colombo n. B«- lawan. Kelzerswaard 21 Buenos AlrcB. Krebsia 21 p. Azoren n. Thameshaven. Kleldrecht 21 170 m. n.w. Mlnlkol n. Co- Loppersum 20 v. Almerla n. Pt. Talbot Laren berg 20 550 m. z.w. Ouessant Laurenskerk 22 Bahrein. Lombok 20 Los Angcles. Lutterkerk 20 Kuwclt. Lcmsterkerk 22 v. R'dam n. Antwerpen. Lekkerkerk 21 p. Aden n. Ummsaid. Liberty Bell 21 Augusta. Llssekerk 21 p. Ouessant n. Le Havre. Llevevrouwckerk 2t 60 m. z. Kreta naar Genua. Lutterkerk 21 Kuwelt. Limburg 21 p. Sabang n. Aden. Maas 21 v. Izmir n. Vathol. Maashaven 21 v. Mellla n. Rotterdam. Marceila 21 Kp. Vllano n. Rotterdam. Mariekerk 21 p. Khorya Morya n. Aden. Meerkerk 21 v. Aden n. Karachi. Molenkerk 22 Genua. Moordrecht 21 p. Jebelteln Rode Zee naar Aden. Mijdrecht 21 v. New-York n. Aruba. Murena 21 500 m. n.o. Miri. Nieuw Amsterdam 21 New-York. Noordam 21 300 m. z.o. Kp. Race n. R'dam Oldenbarnevelt, J. v. 21 p. Albany n. Su- rabaja. Ondlna 21 180 m. n.w. Fremantle n. Sura- baja. Oranje 21 v. A'dam n. TJ. Prlok. Overijssel 21 v. Bangkok n. Hongkong, Perna 20 v. Madras n. Calcutta. Pr. Wülem II 22 Rotterdam. Pr. Ph. Willem 21 Mtlfordhaven. Pendrecht 21 p'. Muscat n. Havre. Rondo 21 v. Tegal n. Prlok. Raki 20 v. Baltimore n. Europa. Ridderkerk 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Rijndam 20 v. Havanna n. New-York. Rijnkerk 21 160 m. z.w. Freetown n. LOS Palmas. Samarinda 20 750 m. w. v. St. Helena. Schie 21 Catania. Schelpwijk 20 540 m. z.o. Trinidad. Slamat 20 Suez. Sehledijk 21 v. New-York n. Antwerpen. Sunetta 21 New-York. Sibajak 20 100 m. z.o. Kreta n. R'dam. Soestdijk 21 480 m. o. Ceylon n. Colombo. Stentor 21 Curasao. Stad Dordrecht 21 p. Flnisterre n. Messina Straat Soenda 21 p. Sabang n. Lor Marques. Sunetta 21 180 m. o. Kp. Varella n. Pladju. Talisse 21 v. Prlok n. Semarang. Tlba 21 320 m. n.o. Fayal n. Keywest. Tomori 21 60 m. o. Malta n. Pt. Said. Triton 21 Maracaibo. Telamon 20 150 m. n.w. v. Mona pas. Tibia 21 Miri. Tiba 21 325 m. n.o. Avonmouth n. Gulfports. Van Spilbergen 20 v. Douala n. Abidjan. Van Waerwijck 22 Yokohama. Vasum 21 v. Port Said n. Rastanura. W. Alton Jones 21 60 m. z.w. Djeddah, 23 Suez verw. Willem Ruys 21 v. Colombo n. Port Said. Willemstad 20 Trinidad. Wonorato 21 70 m. n.o. Muscat n. Bombay. Waterman 21 220 m. n.o. Diego Garcia n. Fremantle. Zuiderkruis 21 200 m. n.o. Wellington. 22. Zenuwachtig zochten Kappie en de Maat naar een uitweg uit het wrak. Er zat maar een beperkte voorraad zuurstof ln hun cylinders en het was dus zaak om er uit te komen, voor zij hun laatste teug hadden opgebruikt. Maar hoe ze ook zochten en de wanden aftastten, nergens ontdekten zij een gat, dat groot genoeg was om hen door te laten. De Maat scheen tenslotte alle moed op te geven. Lusteloos, als een zieke karper, zwom hij ln de ruimte rond. Maar Kappie gaf zich niet zo gauw gewonnen: met drif tige bewegingen van zijn voetvinnen bleef hij de wanden afspeuren, zoekend naar een zwak plekje. Op eens viel zijn blik op een roestig breekijzer, dat tus sen allerlei rommel lag. „Dat is ja net, wat ik kan gebruiken", dacht hij, ver heugd het ijzer oprapend. HIJ stak het tussen een 3pleet van de wand en be gon te wrikken. Dat was een moeilijk werkje, maar gelukkig waren de planken na al die jaren onder water er niet steviger op geworden. Eindelijk had hij dan ook een gat vrijgemaakt, dat groot genoeg was om hen door te laten. Nauwelijks was het zover ot de Maat wrong er zich wild spartelend doorheen en zwom pijlsnel naar de oppervlakte. „Hela! Wacht even, klont!" riep Kappie hem na, „we moeten achtpr de stuurman van de Kraker aan! Hij heeft de schat meegenomen!" Hier was natuurlijk geen woord van te verstaan. En al had de Maat de bedoeling begrepen van de borrelende geluiden, die Kappie uitstiet, dan had hij toch niet gehoorzaamd. Hij had er meer dan genoeg van. Nieuw lid yoor Walcheren in de Zeeuwse Grondkamer De heer P. Ton uit Grijpskerke Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van de Grondkamer voor Zeeland de heer P. Ton uit Grijpskerke. De heer Ton zal deze functie bekleden als vertegenwoordiger van het gebied Walcheren. Zijn benoeming geschiedt in een reeds tal van jaren openstaande vacature. De vorige vertegenwoordi ger van Walcheren, de heer A. Ge* sehiere HJzn. uit Grijpskerke, bereik te namelijk in 1948 de pensioengerech tigde leeftijd. In verband met de herverkavelings werkzaamheden op Walcheren bleef de heer Geschiere echter al die tijd aan als adviserend lid. De nieuwbenoemde is landbouwer en vervult o.m. de functies van voorzitter van het ge west Walcheren van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond en gemeente raadslid voor de A.R. Partij in Grijps kerke. De Grondkamer voor Zeeland heeft nu weer 5 leden, die evenzovele streken vertegenwoordigen. Voorzit ter is mr. dr. A. J. J. M. Mes. Verder ligt het in de bedoeling de Grondkamer aan te vullen met een aantal taxateurs. Dit zullen er in to taal vijf zijn, één uit elke streek: Noord-Zeeland, Walcheren, Beveland- den, West Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze taxa teurs zullen speciaal optreden in za ken. waarmee meer dan 10.000 is ge moeid. Goede zaken voor uienexport Het staat nu wel vast, dat de koel huizen waarin nog uien zijn opgesla gen goede zaken zullen maken, zodra de strenge vorst weer is geweken en de verzending van uien weer mogelijk wordt. De voorraden zowel in Enge land als in Duitsland zullen dan oge- twijfeld zijn geruimd en Spanje zal dan geheel van de markt zijn verdwe nen, terwijl Egypte nog niet als con current zal optreden. Gedurende drie of vier weken zal dan alleen de Hol landse ui op de markt zijn. Ook Duits land zal ongetwijfeld nog interesse to nen voor ons produkt, omdat de buur landen, die in januari en februari heb ben geleverd dan oók wel door hun voorraad zullen zijn. In de maand ja nuari viel de export naar Duitsland hard tegen, mede tengevolge van de concurrentie uit landen als Tsjecho- Slowakije, Italië en Polen. Of in de putten en uienrennen nog veel uien bevroren zijn is moeilijk te te zeggen. Ook dit zal eerst blijken wanneer de dooi intreedt. In de maand januari werden ruim 11 miljoen kg uien geëxporteerd, Engeland nam hier van 8,5 miljoen kg voor zijn rekening, ook België met 1.300.000 kg was een goede klant, Duitsland bleef beneden •het miljoen en Ierland iets beneden de 300.000 kg. Het Engelse leger ln Duitsland, Zwe den, Afrika, Luxemburg en West-Indië namen alle hoeveelheden af van min der dan 50.000 kg. De totale export steeg tot bijna 74 miljoen kg. De prijs schommelde in januari van 35 tot 40 cent al waren er enkele dagen dat de prijs daalde beneden 35 cent. Daarentegen werd 40 cent geboden, toen de vorst doorzette.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3