PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT West-Europa blijft zuchten onder strenge winterkoude „Verbreking Unieband hoogst ernstig" „Kinderzorg" herdacht sober en stijlvol haar gouden jubileum de BILT Oesters voor Amsterdams burgemeester VROUW BIJ FELLE BRAND IN KAST OMGEKOMEN Vandaag... 199e jaargang - no. 45 Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 febr. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. VJissingen, Walstr. 58-00, lelef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. THANS AL 795 DODEN Dooi in Italië slechts tijdelijk Zeeland heeft dinsdag ook zijn „koudste dag" gehad! Omstreeks half zeven 's morgens daalde het kwik tot 19,6 graden Celsius en dat was sinds 1855, toen men in Vlis- sïngen met de waarnemingen be gon, niet meer voorgekomen. Het was windstil en mistig weer. Het „laagte-record" duurde ongeveer een half uur, toen was het kwik weer vijf graden gestegen. De laagste temperatuur, die in de strenge winter- van 1926 in Zee land werd gemeten, was 16° C. onder nul. Het is begrijpelijk, dat de instrumenten van liet meteo-sta- tion in Vlissingen in deze dagen met meer dan gewone belangstel ling bezien worden! (Foto P.Z.C.). Te vaag Als er gepraat wordt over loons verhoging, dan wil zo'n gesprek nog wel eens levendig worden. Dat is begrijpelijk, want het loon speelt een belangrijke rol en omdat zovelen er direct mee in contact staan, hebben heel veel mensen een eigen mening over de loonvorming. Vóór- en tegenstanders van loonsver hoging kunnen elkaar lustig in de haren zitten, waarbij meestal blijkt, dat men zich moeite heeft gegeven inderdaad iets te begrijpen van de vele verschijnselen, welke de loonvor ming beïnvloeden. Daarom zou het voor de hand hebben gelegen, dat er grote belangstelling zou bestaan voor het jongste loonrapport van de Sociaal-Economische Raad, waarin een antwoord wordt gegeven op de vraag of er ruimte is voor loonsver hoging. Maandag j.l. werd het rapport voor publikatie vrijgegeven en direct hebben pers en radio grote bekend heid gegeven aan de hoofdinhoud van dit wel erg uitvoerige „werk stuk". Er is echter niet meer dan een en kele dag nodig geweest om vast te stellen, dat dit rapport geen onder werp van gesprelc is in Nederland en dat vele trouwe dagbladlezers de uittreksels van het S.E.R.-rapport niet hebben gelezen. Dit rapport had beter ongepubliceerd kunnen blijven! In de eerste plaats is het rapport te vaag en te langdradig en daar naast blijkt duidelijk, dat vier par tijen, die het met elkaar niet eens waren een wetenschappelijk steek spelletje hebben gehouden, dat verre van wetenschappelijk was. De vier partijen hebben verschil lende uitgangspunten gekozen voor hun berekeningen en ze kwamen dus ook tot uiteenlopende conclusies, die reikten van „geen noemenswaardige achterstand bij de loonvorming" tot „een achterstand van 6 procent". Op vrijwel geen enkel punt konden de partijen het eens worden, ook niet over het opvangen van de a.s. huur verhoging en de ouderdomsverzeke- ring. Men bestreedt elkaar met weten- schappelijk-getinte beschouwingen en cijfers om daarbij te verhullen, dat men alleen maar argumenten verzamelde voor het versterken van een reeds vooruit vaststaand stand punt. Het ging er niet om, dat men tot klaarheid wilde komen, maar het ging er om, dat men z'n zin wilde doorzetten. Aan dit vage en toch eigenlijk te genstrijdige rapport van de So ciaal-Economische Raad heeft de regering niets. Zij kreeg geen ad vies, waarom gevraagd was. Zij kreeg alleen maar een demonstratie van meningsverschillen gepresen teerd. Hier mag gesproken worden van een débacle voor de Sociaal-Econo mische Raad. De vraag dient gesteld te worden wat de waarde is van een adviescollege, dat niet in staat is een beter advies uit te brengen. Niemand zal durven beweren, dat die waarde toenemende isl Er zijn nog steeds geen tekenen, die er op vijzen, dat spoedig zach ter weer te verwachten is. Wel dooide het dinsdag in een groot deel van Italië, maar volgens de weerkundigen heeft men hier slechts te doen met een tijdelijk verschijnsel en moet men daar op verdere koude en sneeuw rekenen. In Londen deelde het ministerie van luchtvaart mede, dat voor de Britse eilanden nieuwe koude en sneeuwval wordt verwacht. Over geheel West-Europa vormen de bevroren rivieren en kanalen een zware handicap voor het vervoer van de eerste levensbehoeften. De stedelijke autoriteiten in Parijs vrezen het ergste voor een der Seinebruggen, wanneer het ijs in de rivier gaat kruien. In Duitsland wordt de ijsgang in de grote waterwegen nauwkeurig gadegeslagen. Gemeld wordt, dat er thans al 795 doden zijn in Europa als gevolg van deze winter. Een convooi van zeven ijsbrekers en sleepboten heeft dinsdag het ijs van de Lek tot de Beatrixsluis te Vrees wijk gebroken. Daardoor was het mo gelijk, dat enkele tankschepen op het Amsterdam-Rijnkanaal geschut wer den. Het kanaal is nog steeds bevaar baar, doordat het ijs- niet vastzit. De ijsbrekers zijn naar Rotterdam teruggekeerd. De thans heersende kon drijft ook de velddieren naar de steden. Zo is het in Amersfoort voorgekomen, dat in een dichtbevolkte wijk in de Gerard Doustraat een fret is binnengedrongen in een kippenhok. Het dier wist een baan te bemachtigen en kon niet wor den achterhaald. In de Nïenwstraat, in het hartje van de stad, trof de politie een fazanthen aan in uitgehongerde toestand. Het dier liet zich gemakkelijk naar het bureau „opbrengen". Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de telecommunicatie tussen Skandina- vië en de rest van Europa in gevaar verkeert, doordat de kabel" tussen de Deense eilanden Seeland en Funen door de ijsgang vernield is. Een re servekabel werd eveneens vernield zodat het televerkeer via Denemarken en Duitsland door de Oostzee verlegd moest worden. Deze kabel heeft ech ter een beperkte capaciteit, zodat het draadverkeer aanzienlijke vertraging zal ondervinden, zolang geen andere verbinding tot stand gekomen is. De V.S. zijn bereid aan de Europese landen die door de koudegolf .zijn ge troffen, met inbegrip van de volks democratieën, hulp te verlenen. Aan de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigingen, o.a. in Den Haag, is opdracht gegeven om aan de regeringen der getroffen landen mee te delen, dat de V.S. gaarne willen hel pen de nood te lenigen en de schade te herstellen. KLEREN VATTEN VLAM.... Bij een felle brand in een woning aan de Maarten van Rossumstraat te Arnhem bewoond door de fami lies Van Kloeken en Leenders is de 60-jarïge mevrouw Van Kloeken jammerlijk in de vlammen omgeko men. Om half twee werden de buren ge alarmeerd door het geroep „brand". Zij zagen voor de ramen van de bo venverdieping twee vrouwen staan wier kleren in brand waren geraakt. Men beduidde haar zich via het raam naar beneden te laten zakken, welk advies door de 'dochter, mevrouw Leenders, werd opgevolgd. Uit angst was haar moeder echter in een kast weggekropen, waar de buren, toen zij met ladders de bovenwoning wilden binnendringen, haar door de sterke rookontwikeling niet meer konden be reiken. Toen de brandweer ter plaatse was, stond de gehele woning al in lichterlaaie. Na blussing vond men het geheel verkoolde stoffelijke overschot van mevrouw Van Kloeken. De brand werd veroorzaakt, doordat haar doch ter in aanraking was gekomen met een brandende petroleumkachel. Naar eerst thans bekend wordt, is in de gemeente Rietveld, bij Woerden het bejaarde echtpaar M. v. d. Berg- Tijdens de receptie in hotel ,.De Burg" te Middelburg ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der vereniging Kinderzorgwerden twee oud-leden van het personeel, de dames K. Don en L. de Munch, onderscheiden met de zilveren eremedaille, behorende bij de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein liniesspeldt mejuf frouw De Munclc het eremetaal op. Tweede van rechts mejuffrouw Don en geheel rechts ds. H. M. Strating uit Goes, voorzitter van de regelingscom missie ter herdenking van het gouden jubileum. (Foto P.Z.C.J Bruere door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De 73-jarige man. lag ziek te bed, zijn 67-jarige vrouw sliep in een an der bed in dezelfde kamer. De bak ker, die zaterdagmorgen aan de deur kwam kreeg geen gehoor. Omdat hjj dit erg vreemd vond, verschafte hij zich met een loper toegang tot de woning. Daar vond hij de beide men sen bewusteloos te bed liggen. De be wusteloze slachtoffers werden naar het r.-k. ziekenhuis in Woerden over gebracht. In de loop van zaterdag was de vrouw reeds overleden en dinsdag is ook de man gestorven. Dinsdagmiddag heeft een Zeeuwse delegatie onder lei ding van de heer A. C. Willem- se7i, burgemeester van Yerse- lce, Amsterdam bezocht, om daar namens de gezamenlijke oestercultuur in Zeeland aan de burgemeester van de hoofdstad een vaatje oesters aan te bie den. De foto toont drie leden van de Zeeuwse delegatie in klederdracht met het vaatje oesters bij de burgemeester mr. Am. J. d'AMy. (Voor verslag zie pag 2) Saaroverleg verdaagd tot 3 Maart. De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk en Duitsland heb ben dinsdagmiddag hun conferentie over de Saar beëindigd. Zy zullen weer samenkomen op 3 maart in Bonn. De ministers Pineau en Von Bren- tano hebben hun plaatsvervangers op dracht gegeven de deskundigen in structies te geven zekere punten na der uit te werken en de hervatting van het gesprek- der ministers voor te bereiden. Von Brentano verklaarde dat heel wat werk verzet is en dat hij minis ter Pineau op 3 maart in Bonn weer ontmoeten zal. De onderhandelingen zullen voortduren. DEN HAAG NOEMT Zonder precedent; slecht voorbeeld De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft bevestigd, dat de zaakgelastigde van Indonesië dinsdag ten departemente een nota. heeft overhandigd, waarin de Indonesi sche regering mededeelt zich niet meer gebonden te achten aan het uniestatnnt en de daaraan gehechte overeenkomsten en briefwisse lingen. „De Nederlandse regering acht dit een hoogst ernstige zaak", aldus de woordvoerder. „De eenzijdige onttrekking aan plechtig aangegane overeenkomsten als deze, welke in 1949 ter ronde tafel conferentie werden gesloten met medewerking van de Verenigde Naties-commissie voor Indonesië, is zonder precedent in het internationaal verkeer in vredestijd en levert een slecht voorbeeld aan de wereld. Deze rechtsschennis door Indonesië treft de Nederlandse regering bijzon der, omdat de vertegenwoordigers van dat land laatstelijk nog tijdens de conferentie te Genève de nadruk ZEGENRIJKE ARBEID GEDURENDE 50 JAAR Koninklijke onderscheidingen voor twee oud-leden van het personeel De vereniging „Kinderzorg" heeft dinsdag haar gouden jubileum op so bere en stylvolle wijze gevierd. Er was voor deze herdenking een buitenge woon grote belangstelling, waaruit wel zeer sterk bleek, welk een belang rijke plaats deze instelling inneemt, 's Morgens ging men gezamenlijk ter kerke in de Koorkerk te Middelburg, waar de voorzitter van het bestuur, ds. G. H. van Willenswaard voorging, 's middags was er een bijeenkomst in de Schouwburg en tenslotte werd een receptie gehouden in hotel „De Burg". Tijdens deze ontvangst deelde de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein mede, dat twee oud-leden van het personeel, name lijk de dames K. Don en L. de Munck, waren onderscheiden met de zilve ren eremedaille, behorende by de orde van Oranje-Nassau. Tijdens de receptie werd het be stuur door velen gelukgewenst, door autoriteiten van de rechterlijke macht, politie en door vertegenwoor digers van diverse kerkelijke en maat schappelijke instanties. Velen deden hun felecitaties van enige geschen ken vergezeld gaan. Zo bood de eer ste spreker, de heer J. Smoor, als voorzitter van de Vereniging van oud-huisgenoten, een fraai hoogte- zontoestel aan. Van de tehuizen der vereniging waren eveneens geschen ken ontvangen, namelijk van het te huis voor kinderen met leermoeilijk heden een kristallen waterschaal voor de bestuurskamer, van het meis jeshuis Loskade een tinnen kan, van het - jongenshuis een inktstel en van het kleuterhuis „Welgelegen" een theebeors. De burgemeester van Middelburg sprak namens het gemeentebestuur en hoopte, dat de vereniging nog vele jaren haar werk zou kunnen verrich ten. Speciaal tot de voorzitter zei mr. Bolkestein: „U met name hoop ik nog vele jaren in uw functie te zien" De burgemeester wees er op, hoe belangrijk het werk van het perso neel van de instelling Is en uitte zijn grote waardering voor het werk van de personeelsleden. Daarna deed hij mededeling van de koninklijke onder- scheldingen, die hetgeen byna nooit voorkomt werden verleend op de dag van de uitreiking. Namens de Voogdijraad sprak mr. J. A. Rink. Deze spreker gewaagde van de band, die tussen beide instel lingen was gegroeid in de afgelopen vijftig jaar. Namens de Provinciale Kerkvergadering sprak de praeses, ds. P. S. Kloosterman en namens het personeel de heer T. J. Kolk, direc teur. De laatste spreker dankte het bestuur voor de prettige samenwer king en de grote vriendschap, die het personeel steeds mocht ondervinden. Namens de leden van dit personeel bood hij twee pick-up installaties aan voor dé tehuizen. Ds. P. F. Th.. Aalders sprak namens de Hervormde wijkgemeente I en bood enkele gramofoonplaten met bijbehorende koffer aan. waarna de oud-ambtenaar, de heer J. de Nie, een persoonlijk woord sprak. Gezindheid. Het was geen feestrede en ook geen beschouwing over de afgelopen vijftig jaar, die ds. G. H. van Willens- waard, ned. herv. predikant te Dom burg en voorzitter van de vereniging „Kinderzorg", tijdens de herden kingsdienst in de overvolle Koorkerk uitsprak. Het was een woord van be zinning, dat hij uit de brief van Pau- lus aan de Philippenzen gekozen had: „Laat die gezindheid by U zijn, wel ke ook bij Christus Jezus was". Hij stelde zijn gehoor de vraag of zij vol daan hadden aan die oproep van Paulus. of zij werkelijk het belang van anderen op het oog gehad had den en niet dat van zichzelf. „Wij staan vandaag onder de kritiek van het woord Gods", aidus ds. van Wil lenswaard. die verder aanvoerde, dat (Vervolg op pag, 2 plachten te leggen op de noodzaak 1 elkander vertrou- ig van de unieband is ook daarom niet gerecht vaardigd, waar Nederland steeds be reid is geweest en nog steeds gene gen is in gemeenschappelijk overleg met Indonesië een overeenkomst te sluiten voor een andere basis van de onderlinge betrekkingen. Het in 1954 reeds gesloten protocol tot opheffing van de unie en daarme de samenhangende overeenkomsten en de bereidheid om bovendien een re geling te treffen ter vervanging van de financieel-economische overeen komst, waarvan in Genève werd blijk gegeven, tonen duidelijk aan, dat een Indonesische regering, die terzake werkelijk overeenstemming met Ne derland zoekt, deze ook kan vinden". Brandstoffenbijslag deze week weer verdubbeld Evenals voor de voorafgaande twee weken heeft de staats-secrctaris van sociale zaken voor de lopende week goedgekeurd, dat de brandstoffenbij slag voor de sociale voorziening wordt verdubbeld. Kostwinners en alleenwo- nenden krijgen weer f 8.20, kostgangers f 4.10. M is het zestig jaar geleden. dat de befaamde, in 1928 over- leden Vlaamse expressionis- H tische dichter en criticus Paul A. van Ostaven te Antwerpen werd geboren. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiinif VERWACHT... MEER WIND Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk enige sneeuw. Zwakke tot matige en later af en toe krachtige oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. ZON EN MAAN 23 februari Zon op 7.43 onder 18.09 Maan op 15.10 onder 5.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1