r Jan de Jager reed in magistrale stijl en werd Zeeuws kampioen In Middelburg weerklonk weer een pleidooi voor Zeeuwse sporthal BELG RENE VINGERH0EDT WON TITEL DOOR CONSTANTE VORM VOORTREFFELIJKE REMISE VAN JAN SINKE TEGEN HUISMAN MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GEEN SCHANDE VOOR JONGE SCHAATS-GARDE Riteco en Van Acker konden hegemonie van familie De Jager niet doorbreken JAN DE JAGER is zaterdagmiddag op het ijs van de schenge „De Piet" bij Wolfaartsdijk kampioen van Zeeland geworden! Dat lijkt voor de jonge Zeeuwse schaats-garde een triest bericht, want het is per slot van rekening een dubbele nederlaag als rijders van tussen de twintig en dertig jaar oud verslagen worden door een man van 47 jaarWie echter deze 47-jarige Jan de Jager uit Wolfaartsdijk za terdagmiddag over het ijs zag suizen, weet dat het voor jeugdiger rij ders geen schande is van deze „oude" schaatser te verliezen. In zo'n magistrale stijl gleed hij over het wat stroeve ijs en met zulke soepele ineenvloeiende bewegingen scheerde hij door de bochten, dat de ra zendsnelle voortbeweging hem totaal geen inspanning scheen te kos ten. Door deze uitgebalanceerde techniek stak hij met hoofd en schou ders boven zijn tegenstanders uit en hij won dan ook op twee van de drie afstanden. Overigens bleek het bij deze wedstrijden nog weer eens, dat hij niet alleen een voortreffelijk schaatser, maar ook een uitstekend leermeester is, want zijn 22-jarige zoon Kees dè Jager is nu al een ernstige bedreiging geworden voor de Zeeuwse kampioen. Zaterdagmiddag was Kees tenminste verreweg de belangrijkste be dreiging, want deze 22-jarige telg van de schaatsfamilie De Jager eiste in het algemeen klassement de tweede plaats voor zich op. Op de 500 meter flitste Jan de Ja ger, zonder noemenswaardige tegen stand te ondervinden van P. Linthout uit St. Maartensdijk, zo snel van start naar eindstreep, dat hij de snelste tijd voor deze afstand op de chronometers bracht: 51,8 seconde, voor dit stroeve ijs zeker een fraaie prestatie. Kees de Jager, die in de eerste rit gereden had, bleef nog het dichtst bij hem met een tijd van 51,8 seconde. Deze tijd. liet ook J. Riteco uit Oostburg voor zich noteren. De rangschikking na de 500 meter bepaalde wie tegen wie in de volgen de strijd, de 1500 meter, tegen elk aar zoiiden uitkomen: nummer 1 te gen nummer 2; nummer 3 tegen nummer 4, enzovoort. Zodoende kwa men Jan en Kees de Jager op deze afstand tegen elkaar binnen de sneeuwlyiren. In dit duel stond veel op het spel. Want zou de 47-jarige schaatser ook deze afstand winnen dan zou hij reeds Zeeuws kampioen zyn. Wie twee van de drie afstanden wint is immers kampioen en Jan de Jager had de 500 meter reeds op zyn naam gebracht. Als plotseling ontspannen veren sprongen Jan en Kees de Jager van de startlijn en het eerste rechte stuk gaven zij elkaar geen neuslengte toe, In de bochten lag echter het voordeel voor de oudere rijder en toen de schaatsers driemaal een bocht waren gepasseerd, die door Jan de Jager steeds met katachtige bewegingen in ijl-tempo „genomen" werden, lag Kees de Jager onmiskenbaar achter. Aan het eind van de tweede ronde kwam voor hem de genadeslag, toen hij wat men noemt „vast zat". Hij raakte in de bochten uit balans, deed af en toe een misslag en moest steeds meer terrein prijsgeven. Weliswaar herstelde hij zich weer, maar toch kon hij zyn vader niet meer van de zege afhouden. Niettemin bleek de tijd van Kees de Jager later nog goed genoeg om de tweede plaats voor zich op te eisen. Jan de Jager had op deze af stand 2 min. 59,8 seconden voor zich laten afdrukken. Het was de vraag of één van de overige rijders beneden deze tyd zou kunnen blij ven. Dan zou Jan de Jager geen twee afstanden winnen en als één rijder dit niet presteert, beslist het algemeen klassement. Het lukte echter aan geen enkele deelnemer een snellere tijd op de chronome ters te brengen. Niet aan Piet van Acker uit Cad- zand en Koos I 'teco uit Oostburg, die beiden een voortreffelijke race op de 1500 meter reden, niet aan de ijzersterke Piet Kools, niet aan de vechters J. G. de Roo en L. de Jager en ook niet aan de bedwinger van de elfstedentocht J. J. Blok. Niet kalmer Op de 5000 meter kon Jan de Jager het wat rustiger doen. Zyn kampioen schap was immers veilig! Hij deed het echter geenszins kalmer, want hij vocht fel tegen zijn zoon Kees. Op deze afstand bleek kracht echter een sterker wapen dan techniek, zodat langzaam maar zeker een gat groeide tussen Kees en Jan de Jager. En dit maal ging Kees voorop! Na 10 min. 45.9 sec. ging de winnaar tenslotte door de finish. Jan de Jager liet 11.06.4 voor zich afdrukken, waarmee hij de vierde plaats op deze afstand voor zich opeiste. Evenals op de 1500 meter deden Piet van Acker en Riteco een ver woede poging om de tijd van de snel ste De Jager te verbeteren. Maar ook ditmaal lukte het niet, want na een moedig gereden, enerverende race deed Van Acker 10.53.8 en Riteco 11.06,4 voor zich noteren, daarmee bleven zij beneden de tyd van Jan de Jager, maar Kees de Jager konden zy niet van de eerste plaats stoten. Piet Kools, die ook deze race geest driftig reed, eiste evenals hij dat op de 500 en 1500 meter gedaan had, de vijfde plaats voor zich op. L. de Ja ger werd hier zes, J. J. Blok zeven en Staf Dobbelaere acht. Jaap de Jager, die twee jaar ge leden Zeeuws kampioen werd, nam niet aan de wedstryden deel, daar zijn. voet nog geblesseerd is tengevolge van zyn deelname aan de elfsteden tocht. Jeugdkampioenschap Aan deze door de Heihkenszandse ijsvereniging georganiseerde kam pioenschappen, die onder uitstekend weer en grote belangstelling werden verreden, namen niet minder dan 44 rijders deel. Een voor dit kampioen schap ongekend aantal. Ook een ver heugend aantal, want het bewijst, dat de schaatssport in Zeeland in de breedte is gaan groeien. Welis waar waren er onder de vele „nieu we gezichten" nog geen rijders, die de prominenten konden bedreigen, maar als er fel getraind wordt in de „ijsloze" tijd ook „drooggetraind" wordt kunnen zich volgend jaar wellicht nieuwe krachten aandienen. Overigens waren er onder de, tal loze deelnemers zoveel zeer jeugdige rijders, dat de vraag zich opdringt of het geen aanbeveling verdient, volgend jaar behalve het Zeeuwse kampioenschap, ook een kampioen schap van Zeeland voor de jeugd te houden. Het is misschien mogeljjk, dat uit deze „junioren-wedstryden" veelbelovende rijders naar voren ko men EUROPEES BILJART KAMPIOENSCHAP Van Oosterhout (3e) moet nog leren terugvechten De sterkste biljarter heeft gisteren het te Den Haag gehouden toernooi om het Europees kampioenschap biljarten kader 47/2 gewonnen. Dat was de Belg René Vïngerhoedt, die in de beslissende partij onze landgenoot Kees v. Oosterhout versloeg. Na 't klassement van zaterdagavond hadden nog drie deelnemers een kans op de titel. Dat waren de nieuwe Europese kampioen, zijn landgenoot Wafflard en Van Oosterhout. Wanneer Van Oosterhout zijn partij tegen Vingerhoedt zou winnen en Wafflard de zijne tegen de titelverdediger, de Spanjaard Ossorio, hetgeen verwacht mocht worden, dan zouden de twee Belgen en de Nederlander barragepartijen moeten spelen. Zover is het echter niet gekomen, hoewel het er enige tijd lang naar uitgezien heeft tijdens de laatste beslissende partij. Bij de stand Vingerhoedt 170 en Van Oosterhout 179 na 7 beurten, steeg de spanning in de zaal ten top en men voelde dat de Rotterdammer een kans op de zege maakte. Na 9 beurten leidde Van Oosterhout met 217—186 en de eerste de beste grote serie zou de beslissing brengen. Onze landgenoot leek de uitverko rene, maar bij 42 struikelde hij over een bandstoot. Vingerhoedt vocht zich over zijn inzinking heen en nam de leiding na dertien beurten over (311266), die hij niet meer af stond. Intussen had de Belg Wafflard in 18 beurten Ossorio geklopt, het geen hem de tweede plaats opleverde. De Belg onderschatte zijn tegenstan der altijd een fout zodat zijn zege veel minder briljant en overtui gend werd, dan hem voor ogen had gestaan. Van Oosterhout werd dus derde en vierde werd Piet van de Pol. In de partij Van de PolOs sorio stond er een machtige Van de Pol aan het biljart, koel, onbekommerd, zeker nu de titel geen druk meer op hem uitoefende en begon na de eerste beurt van 8 een demon stratie kader 47/2 te geven, zo als hij alleen dat kan. En hij maakte de hoogste serie, ooit in een Europees of een Nederlands kampioenschap gemaakt, name lijk 392! Met een gemiddelde van 200. Twee groepen Het klassement vertoont een ver deling in twee groepen van vier als men op de moyennes afgaat. Vin gerhoedt, Wafflard, Van Oosterhout en Van de Pol behoren bij elkaar in de groep van de sterken, terwijl de andere vier ook niet zo heel veel in kracht verschillen. De kampioen had èn door de kwaliteit van zijn spel èn door de constante vorm recht op de ereplaats. De eindstand luidt: 1. en Europees kampioen: Vinger hoedt (Belg) 14 matchtpnt, 2800 ca- ramb., 82 beurten, 215 hoogste serie, 34,14 alg. gem.; 2. Wafflard (Belg) 12, 2727, 91, 239, 29,96; 3. Van Oos terhout (Ned.) 10, 2532, 103, 161, 24,58; 4. Van de Pol (Ned.) 8, 2208, 65, 392, 33,96; 5. Spielman (Duitsl.) 6, 2181, 141, 116, 15,46; 6..Galmiche (Frankr.) 2, 2030, 121, 164, 16,77; 7. Ossorio (Spanje) 2, 1682, 117, 134, 14,37; 8. Galvaz (Spanje) 2, 1562, 118, 110, 13,23. Zeeuws kampioen in actie ■■M?. F. Kiinen cross-kampioen van Nederland 1956 In het prachtige Panbos te Huis ter Heide is het Nederlandse kam pioenschap cross-country van de K.N.A.U. over 14 km gehouden. De Utrechtse athletiekverenigihg „Hel las" had in dit bos een uitstekend maar ook zeer zwaar parcours uit gezet. Voor de cross-country hadden m totaal 52 deelnemers ingeschreven. De uitslag luidt: 1. en kampioen 1956: F. Künen (Sprint Breda) 48.37,2; 2. W. Roovers (Thor) Roo- zendaal) 48.58.6; 3. A. Verbaan (Fes- tina Venlo) 49.10,-; 4. A. Veldhuyzen (Orion Oirschot) 49.12.-; 5. C. N. Jansen (Trekvogels Den Haag) 49.40.-; 6. A. van der Linden (Holland Leiden) 50.02.-. Brugge-Sluis-Brugge gaat niet door - ijs te slecht Uurwedsfrijd in Schoondijke wordt wel verreden De Brugse ijsvereniging, die in de loop va- zondag de schaatswedstrijd BruggeSluisBrugge voor maan dagmiddag vaststelde, was later op de dag genoodzaakt door de slechte toestand van het ijs de wedstryd weer af te gelasten. De Zeeuwse rijders kunnen niette min vandaag toch aan de start ko men, want maandag(heden) middag wordt by Schoondijke op de Nieuwer- kerksekreek een uurwedstrijd op een 400 meter-baan gehouden. Deze wed stryd begint omstreeks half drie. Hollandse molen- en merentocht Vijf leden van de ijsclub „Krabben- dijke" hebben met succes deelgeno men aan de Hollandse molen- en me rentocht. Jan Blok, Theo en Kees Vo gelaar reden in de toertocht over 80 km, terwijl D. P. Wouterse, A. Wou- terse en mejuffrouw Pety Wouterse de 50 km toch voor hun rekening na men. H Jan de Jager uit Wolf aartsdijk M is al Jfl jaar, maar dat was voor hem zaterdagmiddag geen be- letsel om ham-pioen van Zee- r2 land op de schaats te worden. M Hij werd eerste op de 500 en II 1500 meter en legde op de 5000 |f meter beslag op de vierde plaats. Hier glijdt hij met soe- pele bewegingen door de bocht M en het schijnt hem geen inspan- H ning te hosten, want er kan II nog een gulle lach af. H 1 1 FotoP.Z.Cj] iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Lorraine Crapp verbetert opnieuw wereldrecord Op 440 yards vrije slag Voor de tweede maal in twee dagen verbeterde de Australische zwemster Lorraine Crapp het wereldrecord 440 yards vrije slag. Zij liet nu 5 min. 5.9 sec. voor zich afdrukken, een tyd waarmede zij het Australische kam pioenschap veroverde. Een dag tevo ren maakte zij in haar serie reeds een tijd van 5 min. 6.7 sec. Het officiële wereldrecord staat op naam van Ma ry Kok (Nederland), gemaakt te Londen in december 1955 met 5 min. 7.2 sec. Een maand na de prestatie van onze landgenote bracht Lorraine CraDp dit record terug tot 5 min. 7 sec.ï 'maar deze tijd is nog niet er kend. Zeeuws elftal niet tegen West-Brabant in het veld De wedstrijd tussen het Zeeuws en het Westbrabants voetbal-elftal, die op 19 februari gehouden zou wor den, gaat niet door. Zoals bekend lag het in de bedoeling tijdens deze wed stryd spelers te selecteren, die even tueel voor het Nederlandse amateur- elftal in aanmerking zouden komen. De aanhoudende vorst heeft echter een streep door de rekening gezet. Reeds vorige week was het Zeeuws elftal in Vussingen gekozen, maar het werd niet bekend gemaakt. Ove rigens is het duidelijk, dat het goed- getrainde team van Vlissingen het overgrote deel van de spelers zou hebben geleverd. De \Hissingers heb ben nu eenmaal door hun wedstrij den tegen sterke tegenstanders veel routine opgedaan. Het is zeker geen ramp, dat de selectie-wedstrijd tus sen het Zeeuws en het Westbrabants elftal is afgelast. Men is immers toch wel op de hoogte wie de beste spe lers in Zeeland zijn. De Zeeuwse tech nische commissie zal hierover goede adviezen kunnen geven, zodat een duel tussen Zeeland en West-Brabant niet nodig is. Zulk een wedstrijd zou de competitie dan ook onnodig ver tragen. Ronde van Nederland van 6 tot 13 augustus De organisatrice van de achtste ron de van Nederland de Efor N.V. heeft van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat definitief toestemming ontvangen tot het laten verrijden van de Ronde van Nederland van 6 tot en met 13 augustus. Er wordt waar schijnlijk gestart in het gemeentelijke stadion te Utrecht. In de elfde ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland heeft de Zeeuw se kampioen Jan Sinke een uitste kende prestatie verricht. De Goese- naar wist namelijk Wim Huisman een remise af te dwingen. De verdere uit slagen in deze ronde waren: Van Dijk Roozenburg 11; KinneginJ. H. Beelte 02; EdinkDe Jong 0—2; GordynJurg 20; BomW. C. Beeke 20; TerlouwKeiler 0—2. Ook in de twaalfde ronde zorgde Jan Sinke voor een uitstekende pres tatie door een remise te bewerkstel ligen tegen Roosenburg. De verdere uitslagen van de ronde luiden: De JongGordijn 11; W. C. Beeke Terlouw 0r—2; JurgBom 11; J. H. BeekeEdink Ö-2; Huisman Kinnegin 20; Van HeerdeVan Dijk 2—0. De stand ziet er na 12 ronden als volgt uit: 1. Bom 16 punten uit 11 partijen)2. De Jong 15 punten (uit 11)3. Terlouw 14 nunten (uit 11) 4. Van Dijk 14 punten; 5. en 6. Gor dijn en Huisman ieder 13 punten (uit 11); 7. en 8. Keiler en Roozenburg, ieder 12 punten (uit 11); 9. J. H. Beeke 11 punten (uit 11)10, 11 en 12 Edink, Van Heerde en Jurg, ieder 9 punten (uit 11); 13. en 14. W. C. Beeke en Sinke, ieder 8 punten; 15. Kinnegin 5 punten (uit 11). Arreslee-wedstrijden in Halfweg JAARVERGADERING DISTRICT ZEELAND KNAU Atletiekafdeling van Hellas in Goes opgeheven - nu A.V. '56 opgericht Zaterdagmiddag zijn in de hom js bij de suikerfabriek te Halfweg H wedstrijden voor arresleden ge- houden. Twee der deelnemers strijd. NU DE AANHOUDENDE VORST en de zware sneeuwval het beoefenen van buitensporten, behalve de schaatssport, in de laatste weken onmogelijk hebben gemaakt, hunkeren de Zeeuwse sportlieden meer dan ooit naar een sporthal. Dat bleek nog weer eens tijdens de jaarlijkse algemene vergade ring van het district Zeeland van de Koninklijk Nederlandse Athletiek Unie, die zondagmorgen in café-restaurant „Groenewegen" in Middelburg werd gehouden. In zijn openingswoord hield de heer F. Kolijn, voorzitter, namelijk een vurig pleidooi voor een sporthal in Zeeland. Een plaats wist de heer Kolijn er al voor. „De Spuïboezen in Vlissingen", betoogde hij „heeft prak tisch geen waarde meer voor de Polder Walcheren. Op deze plaats is een ruime gelegenheid om een sporthal te doen verrijzen. Alleen als we de be schikking over een dergelijke hal hebben, zal het mogelijk zijn in de winter indoor-sporten te beoefenen en dus ook aan tleticlr te doen. In Vlissingen moet de zaak rijp gemaakt worden en het moet daar r ïogelijk zijn, vooral als men weet, dat Oostburg er waarschijnlijk één krijgt. Daar zijn de plan nen er tenminste al". In zijn openingswoord kon de heer Kolijn een bijzonder woord van wel kom richten tot twee afgevaardigden van de jonge vereniging ,,'t Zwin uit Retranchement. De prestatiebi er, die het vorige jaar aan de heer J. de Looff over handigd werd, kwamen nu in 't be zit van de Vüssingse atlete Willy Cijsomv. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat het afgelopen jaar met 'n nadelig slot van 38,37 afge sloten moest worden. Indien de bijdra ge van de K.N.A.U. niet voldoende zal zijn, zal dit tekort over de aangeslo ten verenigingen omgeslagen worden. De heer J. Boone, commissaris van het bestuur, die aftredend was. werd herkozen. De technische commissie van het district werd gecompleteerd door de verkiezing van de neer W. Cijsouv uit Vlissingen. Bij een bespreking over de techni sche commissie bleek, dat het bij di verse atletiek-evenementen moêilyk JAN SINKE ..tweemaal remise.. is om voldoende jury-leden te krygen. In principe ging de vergadering er mee akkoord, dat iedere vereniging voor elke tien leden by wedstrijden één jury-lid moet sturen. Bovendien werd besloten enkele instructie-bijeen komsten te beleggen voor hen die bij wedstrijden het jury-werk verrichten. Als afgevaardigde naar de jaar lijkse algemene vergadering van de K.N.A.U. werden de heren F. Kolyn, W. S. Mijnheer, Grootjans en J. Boo ne aangewezen. Tijdens deze algemene vergadering zal het district Zeeland voorstellen de reiskosten van de deelnemers aan na tionale kampioenschappen hoofdelyk over alle deelnemers om te slaan. Ook de reorganisatie in de K.N.A. U. kwam nog weer ter sprake. Zoals bekend ligt het in dc bedoeling, dat de districten Zeeland, West-Brabant en-Zuid-Hol land samengevoegd zullen worden. Waarschijnlijk zullen deze plannen nog dit jaar hun beslag krij gen. Als éen en ander is voltooid is er kans op meer contact tussen de atleten. Tijdens de rondvraag werd ge vraagd een kogelslinger-competitie in te stellen. Verder werd verzocht in het komende seizoen ook enkele lange af standswedstrijden op de weg (15, 20 of 25 kilometer) op het programma te plaatsen. Nieuwe vereniging In deze vergadering werd nog mee- fedeeld. dat de atletiek-afdeling van e sportvereniging Hellas in Goes is opgeheven. D athleten. die lid van deze vereniging waren, hebben nu een nieuwe atletiekclub gesticht, die zich inmiddels onder de naam A. V. '56 bii de K.N.A.U. heeft aangesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5