HA PP IS „CULTUREEL CONCOURS" VAN ZEEUWSE LANDBOUWJONGEREN WALCHEREN ATOOMENERGIE VAN INVLOED OP LANDBOUWONTWIKKELING en de prentbriefschatkaarten üKi'AKJ 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MUZIEK EN TONEEL IN GOES Erepalm ging naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De Zeeuws-VJaamse landbouwjongeren hebben zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes de beste successen behaald tydens het muziek- en toneelconcours, dat de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland uit geschreven had. De afdeling IJzendyke behaalde namelijk evenals vorig jaar de eerste prijs in de toneelwedstrijd en mocht dus de begeerde oranje wimpel nog een jaartje in haar bezit houden. Ook de rauziekwedstrijd was een geheel Zeeuws-Vlaamse aangelegenheid, daar hieraan uitsluitend werd deelgenomen door de L.J.G.-orkesten uit Hoek en Groede. Met slechts één punt verschil behaalden de muzikanten uit Groede de wisselbeker, maar de prestaties van het Hoekse ensemble lagen op een zodanig goed peil, dat de juryleden het niet over hun hun hart konden verkrijgen een mindere dan een eerste pry's uit te reiken. Het was een teleurstelling voor de heer W. van Liere, vice-voorzitter van de L.J.G., om zich in zijn wel komstwoord tot een betrekkelijk klein aantal belangstellenden te moe ten richten. De schuld hiervan lag voor een groot deel bij de vorst, die o m. de veerdiensten met Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland had lamgelegd. Spreker verklaarde, dat het "concours van groot belang was voor de culturele vorming van de landbouwjongeren en hoopte op goe de resultaten. De streek Zuid-Beveland beet hier na het spits of met de opvoering van de een-acter „Het handelszaakje". De Zuid-Bevelandse jongelui kwamen tot een redelijke vertolking van deze ko medie, die niet veel mogelijkheden tot groots spel in zich had. Bij het op treden van het L,J.Q.-orkest uit Hoek bleek spoedig, dat een gedegen stu die aan de uitvoering van de con coursnummers was voorafgegaan. Een uitstekende ritmische afwerking beheerste voordracht en zuiver klank gehalte maakten van dit optreden een verrassing. Na een met brio gespeeld „La Festa Splendora" volgde een goede vertolking van het Slavenkoor, dat als verplicht nummer was opge geven. Hierna was de beurt aan de afde ling Zaamslag, die met het blijspel „Het mannelijke dienstmeisje" aar dig voor de dag kwam. Jammer was, dai de hoofdrolspeler door zijn dia lectische en bovenal binnensmondse uitspraak, dikwijls vrij onverstaan baar was, wat veel van het vlotte spel verloren deed gaan. MET VAART Na de pauze vervolgde de afdeling IJzendijke met het toneelspel „Ik heb een huis voor U", dat met vaart op de planken werd gebracht. De goede prestatie, die de IJ zendijkers hiermee leverden, werd nog geaccentueerd door het feit dat zij evenals de spe lers uit Zaamslag zelf de regie had den verzorgd. Tot slot toonde het hoofdzakelijk uit accordeonisten bestaande L.J.G.- orkest uit Groede een gezonde muzi kale opvatting met een op heel goed peil staande weergave van „Wiener Madel" en het verplichte concours- nummer. De jury voor het toneelspel, bestaan de uit "de heren P. Romijn, S. Berre- voets en A. M. Koolwijk, was inmid dels met haar taak gereedgekomen. Alvorens de uitslag bekend te ma ken, stipte de heer Koolwnk de ge maakte foutjes aan en gaf hij een beschouwing over de diverse presta ties. Hij constateerde hierbij, dat de afdelingen getracht hadden het cultu rele met het ontspanningselement te verenigen, waarbij de nadruk wel eens te veel op het laatste kwam te liggen. De uitslag was 1 IJzendijke, 65 punten, 2 Zaamslag 57 punten en 3 Zuid-Beveland 46 punten. De heer H. Stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool, die tezamen met de musicus J. Anthonisse te Biervliet de muzikale prestaties had Marktberichten VEILING Z.-HOLLANDSE EILANDEN. 17 februari. Andijvie 1,25, groene kool 22—30, gele kool 19—27, prei 82—1.21, was- peen 16—35, kroten 814, knolselderij 21— 34, spruiten 22—1.09, sla A—C 10—18, aard appelen 10,80, rode kool 14—24, boerenkool 20—29, uien 20—57, gr. peen 12—22, selderij 1428, knolselderij (export) 32,5—55, witlof 66—94, stoofsla 1,20. Fruit: Jonathan ST A 66—68, ST B 59, ST C 54, HH A 54—61, HH B 43—55, HH C 42 —47, HH 1 44—50, HH 2 36-45, IC 27—45; Goudreinetten HI! A 50—55, HH B 50, HH C 50, HH 1 50, H 2 46. K 41—48; Winston HH A 65, HH B 64, HH C 60; Golden Del. HH A 71—84, HH B 80, HH C 73. HH 1 54, HH 2 55. K 7—60; Comt. de Paris ST A 43—46, ST B 43, ST C 29, HH A 31—35, HH B 33, HH C 33, HH 2 21—22, K 21—26; St. Remy HH A 41, HH B 41, HH 1 43, HH 2 40—41, K 37—39: Laxton Superbe HH A 74—80, HH B 68. HH C 52. Oost- en West-Souburg Tweede lustrum „Astrow". De turnvereniging „Astrow" te Souburg zal öp 10 en 14 maart a.s. haar tweede lustrum vieren. Er zal dan eerj revue, een turnrevue, worden opgevoerd waaraan allen meewerken vanaf de kleuters van 6 jaar tot de dames en heren toe, terwijl ook de signaal-afdeling niet achter zal blij ven. In verband met dit jubileum zal te Souburg op 30 juni a.s. een adspiran- tendag worden georganiseerd voor meisjes en jongens van 1216 jaar. Des avonds zal er dan op het sport veld een uitvoering worden gegeven door dames- en heren-keurkorpsen van Nederland. Sint Laurens Wereldvrouwengebedsdag In de gereformeerde kerk te Sint- Laurens werd vorige week de Vrou- \yen wereldgebedsdag gehouden. De liturgie werd gelezen door de dames D. H. BaasKcmp en J. A. Kalkman Den Haan. Vele dames woonden dit Wijdingsuur, waarvan de balen be stemd zijn voor de gemeenschappe lijke zending, bij. beoordeeld, maakte de leiders van de muziekensembles een compliment. De prestaties lagen volgens spreker op een alleraardigst niveau, waar door het de jury moeilijk geweest was juist te neslissen. Groede met 156 punten en Hoek met 155 punten werd beiden een eerste pry's toegekend. De wisselbeker ging echter naar Groede. Hierna reikte de vice-voorzitter der L.J.G. met een toepasselijk woord de prijzen uit. Met betrekking tot het toneelgedeelte merkte de heer Van Liere op, dat er te weinig goede een-acters zijn. Het is dus moeilijk voor een toneel groep op dit gebied tot goede presta ties te komen. W. H. van der Schaft overleden Zaterdagmiddag is te Vllssingen plot seling onwel geworden en vermoe delijk tengevolge van een hartaanval overleden de heer W. H. van der Schaft, die de leeftijd van 59 jaar be reikte en chef van de onderhoudsafde- ling bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" was. De heer Van der Schaft kwam ongeveer veertig jaar geleden in de tekenkamer in dienst van „De Schelde". Hij was 'n goed con structeur en werd overgeplaatst naar het bedrijf zelf, waar hij later de reeds genoemde functie kreeg. Hij genoot de volle erkenning van zijn chefs en opdrachtgevers. Als hoofd van de on- derhoudsafdeling had hij ook een ver dienstelijk en werkzaam aandeel in de modernisering van de fabrieksinstalla- ties. Voorts maakte hij zich zeer ver dienstelijk bij de inrichting van de „Help U zelf'-werkplaats, waarvan hij de bezielende kracht was. Onder hem ressorteerde ook de zorg voor de ge bouwen en de werktuiginstallaties van „De Schelde", Middelburg Jaarvergadering „De Veste". Donderdagavond hield de stichting „De Veste" te Middelbui'g onder voorzitterschap van ir. G. Kranen in restaurant Wöhler te Middelburg een jaarvergadering. Het jaarverslag van de secretaris kon melding maken van het tot stand komen van de vierde tennisbaan, waarmee de voltooiing van het tennispark een feit werd. Tij dens deze vergadering werden 35 nieuwe aandelen geplaatst, De aftre dende bestuursleden drs. J. K. de Jong, penningmeester, en L. H. B, Vroom, commissaris, werden herko zen. Het bestuursvoorstel om vijf aandelen te verloten werd goedge keurd. Het was een matig bezochte vergadering. N.C.V.B. vergaderde. Dezer dagen hield de afdeling ,,'t Zand" te Middelburg van de Neder landse Christen Vrouwenbond haar maandelijkse ledenvergadering onder leiding van de presidente, mej. C, J. Augustijn. Na de pauze luis terden de aanwezigen naar ds. P. v, Til, die een lezing hield over „We reldzending" Vlissingen Adspirant-zeelieden reden om het hardst. Op de Spuikom te Vlissingen wer den onder leiding van de heren W. S. Mijnheer en J. Bakker schaatswed strijden over 160 meter gehouden om het kampioenschap van de De Ruy- terschoof. Er waren 81 deelnemers en dank zij een perfecte organisatie kon het gehele programma in vijf kwartier worden afgewerkt. Er werd gereden in drie groepen, namelijk de leerlingen van de MTS, de leerling-stuurlieden en leerling- scheepswerktuigkundigen. De uitsla gen waren: MTS: 1 Reijnhoudt; 2 de Visser; leerling stuurlieden: 1 Spel de; 2 Schatte-Olivier; leerlihg- scheepswerktuigkundigen: 1 Veen- stra; 2 Van Donk. Hierna reden de drie groepwin- naars om het kampioenschap van de De Ruyterschool. De titel ging naar Reijnhoudt, terwijl Spelde en Veen- stra respectievelijk tweede en derde werden. Benoeming en ontslag. B. en W. van Vlissingen leggen de raad Q.m. de volgende voorstellen voor: Het opschorten van het ontslag als onderwijzeres aan de openbare Bonedijkeschool van mej. M. Zorg drager tot 1 september a.s. Het ver lenen van eervol ontslag aan de heer W. Lems aan de openbare Vincent van Goghschool. Het aanstellen van de heer J. van der Hof als secreta ris-rentmeester van het Gasthuis voor het tijdvak van 1 april tot 1 oktober a.s. Om aan mej. D. H. van Kleine mulder met ingang van 15 februari j.l. eervol ontslag te verlenen als tij delijk lerares in scheikunde aan de gemeentelijke industrie, en huishoud school. Hét benoemen van een leer kracht aan de openbare school voor v.g.I.o. uit de voordracht: 1 de heer H. W.' Stapelkamp, onderwijzer te Winterswijk. Tot het benoemen van een leerkracht aan de openbare Frans Naereboutschool uit de voordracht: 1 de heer M. Hoogvliet, ondex-wijzer te Dordrecht en 2 de heer J. A. Boidin, onderwijzer te Nieuwe-Tonge. „Sailor Beware". Voor de Vlissingse Arbeiders Kunst kring brengt „De Toneelvereniging" heden (maandag)- en dinsdagavond in de zaal „Britannia" het blijspel „Sailor Beware". Wegens ziekte van een der hoofdvertolkers komt dit stuk in de plaats van „Mrs. Gillie", dat oorspronkelijk op het programma Wedstrijd u.l.o.-scholieren. Op de Spuikom te Vlissingen werden wedstrijden voor leerlingen van de ulo-school gehouden onder leiding van de heer W. S. Mijnheer. De organisa tie sloeg alle records, want binnen anderhalf uur had men alle 111 deel nemers verwerkt. De uitslagen wa ren: meisjes 11-13 jaar: 1 Elly v. d. Horst; 2 Anneke de Greeuw; 14 en 15 jaar: 1 Meli de Bruine: 2 Ina Boekhout; 16 jaar en ouder: 1 Ina Willemse; 2 Loes .Erkelens; jongens 11-13: 1 Bram Ma- belis; 2 Gerard Mulder; 14 en 15 jaar: 1 Pierre Brakman; 2 Jan van Peenen; 16 jaar en ouder: 1 Rein Swint; 2 Bram Overbeeke. De afstand bedroeg 60 meter voor de groepen van 11-13 jaar, 80 meter voor die van 14 en 15 jaar en 100 me ter voor de overigen. Vrouwengroep P. v. d. A. Voor de vrouwengroep van de afde ling Vlissingen der'Partij van de Ar beid hield mej. B. Onderdijk van het Gezins Begrotings Instituut een le zing, toegelicht met een filmstrook, over het huishoudbudget. Na de pau ze was daarover gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij o.nj. het thans we lactueie onderwerp „zuinig stoken" in bespreking kwam. De ver gadering, die in het A.N.M.B.-gebouw werd gehouden, stond onder leiding van mevrouw A. PriesterGubbels en was ondanks de koude goed bezocht, Kredietvoorstellen. B. en W, van Vlissingen vragen de raad een krediet van 2000 voor het egaliseren en afdekken met grond van de voormalige puinstortplgats aan de Koudekerkseweg. Een aanvul lend krediet van 24.000 wordt ver zocht voor de bouw en inrichting van een gymnastieklokaal met handenar beid by de openbare lagere Jacob Catsscnool. Een krediet van 10.400 wordt gevraagd voor het aanbrengen van verbeteringen in het linkerge deelte van de voormalige kazerne „Koning Willem Hl". Deze verbete ringen zullen bestaan uit het aanleg gen van een rijwielbergplaats in de vrijkomende keuken, het aanbrengen van een keuken in het hoofdgebouw, het aanbrengen van een keuken ten behoeve van de jeugdherberg-ouders het aanieggeR van bergplaatsen voor de trekkers-bagage, het aanbrengen van kasten en van een brandtrap. Voorts vraagt het college een krediet van 2650 voor de aanleg van een rjj- wielbergplaats met achteruitgang ten behoeve van het rechtergedeelte der „Willem III"-kazerne en tenslotte vragen B. en W. niet nader bepaalde kredieten voor de verbouwing, moder nisering en uitbreiding van de aula op de Noorderbegraafplaats en voor het troffen van bestratir len op deze begraafplaat Oostkapelle AFSCHEID VAN GEMEENTE Zondag 26 februari a.s. hoopt ds. H. M. Dercksen, predikant der gerefor meerde kerk in Oostkapelle, In een namiddagdienst afscheid te nemen van zijn gemeente. Gekostumeerd ijsfeest in Vlissingen Bijj aanhoudende vorst zal men woensdagavond op de baan aan de West-Souburgseweg te Vlissingen 'n groot ijsfeest kunnen beleven, waar bij onder meer gekostumeerde schaatsers op het ijs komen. Voor de ze gekostumeerde rijdei's hebben Vlissingse winkeliers prachtige prij ken beschikbaar gesteld. Er zbn on- - Ene< der andere kunstschaatsen, Friese schaatsen en taarten te winnen. Nieu we leden van de ijsclub in Vlissingen ontvangen een kaart, waarop zij een slagzin over de schaatssport kunnen schrijven. Wie deze kaart (met slag zin) inlevert, dingt mee naar de prij zen. Verder zal er woensdagavond voor muziek worden gezorgd en voor verfrissende (of verwarmende) con sumpties kan men terecht in enkele kraampjes, RAAD DOMBURG Wegenaanleg mogelijk nog voor badseizoen. De gemeenteraad van Domburg kwam in openbare vergadering bijeen onder Voorzitterschap van burgemees ter mr, W. J. F, Crommelin. Met de stem van de heer Joh. de Visser Wzn. (s.g.p.) tegen besloot men voor B. en W. een ongevallenverzeke ring af te sluiten. De vereniging voor christelijk schoolonderwijs zal oen voorschot op de exploitatie-vergoeding ontvangen. Voorts besloot de raad om zo mogelijk nog voor het zomerseizoen de Beatrixstraat tot de Herenstraat door te doen trekken. Voorts wil men de Voorthuysenstraat nog voor het sei zoen doen aanleggen, indien de plan nen voor de kustverdediging dit toela ten. Een wijziging in de begroting 1956 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer L. Dourleyn (p.v.d.a.) o£ er in verband met de strenge koude aan de armlastigen in de gemeente extra brandstof wordt verstrekt. De wethou der, mevrouw M. Vaandrager-Van 't Hoff antwoordde dat dit inderdaad het geval is. Op een andere vraag van de heer Dourleyn -- naar de kustver dediging antwoordde de voorzitter, dat de plannen nog niet vast staan en dat men het beste doet om een en an der rustig af te wachten. De heer W. Bos (g.b.) wees op de verontreiniging van het wachthuisje bij de bushalte op de Markt, waarop de voorzitter ver klaarde reeds opdracht tot schoonma ken te hebben- gegeven. In dit ver band merkte mr. Crommelin nog opj dat het wel erg moeilijk is voor de énige politieman, die Domburg rijk is, om op alles toe te zien. Veere x Jaarvergadering Groene Kruis. In de Ivampveerse Toren te Veere hield de afdeling Veere-Gapinge van het Groene Kruis haar jaarvergade ring onder, voorzitterschap van de heer S. Kodde. De begroting voor het jaar 1956 werd goedgekeurd. De voorzitter deeldé mede, dat de ver eniging op 31 december 1955 512 le den telde, inclusief de jeugdleden. Uit de vergadering kwam een voor stel om de contributie te verhogen van 5 op 8 per jaar. Dit zal over wogen worden. Mevrouw F. van van der Hiele-van der Kreeke werd tot bestuurslid herbenoemd. In de vacatu re ontstaan door het vertrek van de heer J. L. van der Swan werd de heer J. Bakker gekozen. Onder leiding van zuster Steflweg werd een schimmen spel opgevoerd. De heer A. Taal, hoofd van de bijzondere school te Veere, vertoonde enige filmstrookjes. Deze vergadering was druk bezocht. Vrouwenpolder Films over blinden. polder enkele films vertoond van de chr. blindenbond „Bartimeus". Ds. G. Zomer sprak een openingswoord. Er werd o.a. een film vertoond van het tehuis „Bartimeus" te Zeist. Het kin derkoor verleende deze avond mede werking. Er was voor deze avond veel belangstelling. Ds. Zomer sloot met dankgebed. WALCHERSE Z.L.M. VERGADERDE Indrukwekkend betoog van Z.L.M.-voorzitter ir. Geuze Het is te venvachten, dat de atoomenergie ln de toekoinbt een enorme invloed zal gaan uitoefenen op de ontwikkeling der landbouwwetenschap. Door het gebruik van atoombest ruling zullen praktische methodes uitge vonden worden, die een belangrijke verbetering ten aanzien van de grond- bemesting, de opsporing en bestrijding van plantenziekten, en de bewa- ringsproblemcn zullen waarborgen! Aldus ir. M. A. Geuze, algemeen voor zitter van de Z.L.M. tydens zün lezing over „De verdere ontwikkelingsmo gelijkheden in onze landbouw", die hij vrijdagmiddag voor de Z.L.M.-leden van de kring Walcheren in de Bogardzaal te Middelburg hield. Momenteel kan men de atoomener gie nog niet in toepassing brengen, maar het onderzoek is reeds een heel eind gevorderd, deelde ir. Geuze ver der mede. Ook is het gebruik nog veel te kostbaar, maar ait is slechts een kwestie van tyd en door intensief gebruik zal het veel goedkoper wor den, Niettegenstaande de vele goede zijden van het atóomgebruik, waar schuwde spreker echter voor de even tuele kwade revolgen ervan. Door de energie-ontploffingen moet er voor gezorgd worden om de radio-actieve afvalstoffen op een veilige manier kwijt te raken, bijvoorbeeld naar spe ciale verafgelegen gebieden. Tevens brengt de bestraling het gevaar met zich mede, dat mutaties gaan optre den, zodat de behandelde planten een verandering ondergaan. Met minder gevaar is dit reeds in toepassing ge bracht in Zweden, waar met zoge naamde polyploido rassen reeds reu- zenkonijnen gekwe.ekt zijn, GRONDBEMESTING. In zijn betoog ging de Z.L.M.-voor- zitter voorts dieper ln op de ontwik keling van de grondbemesting. Hier bij merkte hü op, dat voor het kwe- Ritthem „Onda" gaf jaarlijkse feestavond. De muziekvereniging O.N.D.A. te Ritthem gaf in „Ons Dorpsleven" haar jaarlijkse feestavond. De heer J. J. §chout, voorzitter, heette alle aan wezigen welkom en sprak er zyn blijdschap over uit, dat niettegen staande felle koude en moeilijk be- taahbare wegen, zo velen waren ge- omen. In het bijzonder ver.velkomdc hij burgemeester P- DaniëlSe, ere-lid der vereniging, en dankte hem en de raad voor de verleende subsidie in 1955, want zonder deze zou de vereni ging niet kunnen bestaan. Ook deed de heer Schout een beroep op de do nateurs tot wat mildere bijdrage, op dat wat meer nieuwe muziek kan worden aangeschaft. Het eerste deel van het programma best<Jhd uit een 9-tal muzieknummers, die onder lei ding van de heer C. Cevaal, waarne mend-dirigent, goed werden gespeeld. Het laatste nummer was een „Jubi leum-mars" van de oud-dirigent Meijers, die deze speciaal componeer de voor het 50-jarig jubileum van O. N.D.A. van verleden jaar. Het tweede programmadeel bestond uit de op verdienstelijke wijze opge voerde klucht in 3 bedrijven: „Het hing in de lucht", van Berts Peets. Hierna sloot de heer Schout met een kort wopi'd deze goed geslaagde avond. Tijdens de eerste pauze werd aan de lieer J. J. de Meij, voorzitter der „Ritthemse IJsclub" gelegenheid ge geven mede te delen, dat het jeugd- ïjsfeest was uitgesteld tot Zaterdag middag, vanwege weers- en andere omstandigheden. Hij deed daarby ook een beroep op de hulp van die men sen, die door „vorst-verlet niet wer ken kunnen, om samen de banen in orde te maken. Donderdag 23 februa ri voex-t O.N.D.A. nogmaals dit pro gramma op. Benoeming. De heer M. Verhulst is bij de cala- miteuze polder Borssele benoemd in vaste dienst. HOOG EN LAAG WATER 21 februari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.+NAP. U.+N.A.P. U.—N.A.P. U— NJLP. 8.54 1,49 9.19 1,58 9.44 9.59 10.17 1,71 1,12 1,30 22.21 22.45 22.59 23.18 1,50 1,62 1,12 1,31 2.35 1,51 2.58 1,64 3.27 1,81 3.32 1,22 3.34 1,45 15.29 1,63 15.53 1,76 16.20 16.12 16.21 1, 1, 1,62 19, Het verschrikte de Maat geweldig, dat die deur in het wrak vanzelf openging. Heftig spartelend week hij terug en wilde meteen naar boven zwemmen. Maar Kap- pie greep hem bij de enkel en trolc hem weer resoluut omlaag. „Blob blob bloeb borrel blont!" riep hij. Hiermee wilde hij zeggen, dat de deur waarschijn!; door de stroming was open gezwaaid en dat de Maat geen bange klont moest zijn En al kon de Maat uit die borrelende geuliden niet precies opmaken, wat Kap pie daar allemaal vertelde, uit diens gebaren begre hij wel, dat hij er niet van door mocht gaan. Met ang stig kloppend hart volgde hij ICapple, die onvervaard door de geopende deur naar binnen zwom. Hij wierp een schichtige bhk achterom, half verwachtend, dat de deur zioh vanzelf achter hen zou sluiten, maar tot zijn grote opluchting ge beurde dit niet. Iets kalmer zwom hij achter Kap pie aan, maar toen gebeurde er plotseling weer iets dat ken van een goed ras, naast de stal en groenbemesting, de vier hoofdele menten, namelijk kali, fosfor met stikstof en kalk zeer belangrijk zyn, hoewel men het gebruik van de zo- fenaamde „spoorelejnenten'' niet uit et oog verliezen mag. Uit het grond onderzoek kan men talloze waarde volle gegevens putten ofschoon de ontwikkelingsgang in de landbouw tegenwoordig ontzettend snel vordert. By de toediening van deze spoorele- menten is het zaak met overleg te werk te gaan, want de behoeften van de gewassen aan deze stoffen lopen zeer uiteen. Hier is dus een grondige bestudering geboden! Voorts raadde Ir. Geuze aan deze stoffen niet uit te zaaien, maar ze te verspuiten. Deze kwestie staat mo menteel nog in de kinderschoenen, maar de wetenschap is er van over tuigd, dat het een belangrijk punt Is en zal worden. „De natuurlijke gang van zaken heeft nog niet veel last hem de stuipen op het lijf joeg en dat ditmaal ook voor Kapple een schokkende ervaring was. Door een spleet in de wand verscheen plotseling een hand, die een stuk wrakhout vasthield en deze knuppel daalde met een forse klap op Kappie's schedel neerl kunnen een verscherping van dit pro bleem verwachten. Er wordt tegen woordig tweemaal zoveel van de grond geëist als vroeger". Sprekend over de bespuiting merk te ir. Geiize op, dat verschillende tak ken van wetenschap by dit punt nog enige vraagtekens plaatsen, daar het biologisch evenwicht er door ver stoord wordt, vooral ten aanzien van de fruitteelt. Op het terrein van de veevoeding zijn er nog grote moge lijkheden, waarbij spreker vooral op het gebniik van melasse wees. Ver volgens sprak hij nog over de cen trale bewaring, waaruij vooral het weerrisico drogen van hooi een voorname rol speelt. Tenslotte raad de ir. Geuze de aanwezigen aan om nog meer aandacht te Besteden aan de statistiek, teneinde de toppositie van Nederland te kunnen handha ven. KOMT EN ZIET.... in zyn openingswoord merkte de voorzitter van de kring Walche ren, de heer A. W. Cevaal op, dat met dankbaarheid op het jaar 1955 mag worden teruggezien. Hg memoreerde de fokveeaag te Mid delburg in september, waar een goede vooruitgang te constateren was, en de Z.L.M.-dagen te Hulst. Dit jaar zal Walcheren op de jaar lijkse Z.L.M.-landbouwdagen tè Domburg kunnen tonen, waar toe het eiland in staat is. De leuze op deze dag zal zijn: „Komt en ziet, wat Walcheren biedt, 't scheen verloren, 't is herboren!" Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat men over de opbren- sten niet te klagen had. De prijzen ten aanzien van de erwten, schokkers en bruine bonen hadden beter ge kund, maar de suikerbietenoogst was goed, de aardappeloogst redelyk, ter wijl zich in 1955 geen enkele ziekte onder het vee voordeed. Het leden aantal steeg tot 1099 20 meer dan in 1954 terwijl het batig saldo 411,06 bedroeg. Als afgevaardigde naar het Z.L.M .-hoofdbestuur werd de heer A. W. Cevaal herbenoemd. Bataljon Zeelandhield reünie in Goes Uit alle delen van ons land kwamen de oud-leden van het „Bataljon Zee land" zaterdagmiddag naar Goes, waar in het „Schuttershof" de jaar lijkse reünie werd gehouden. Ruim honderd oud-Indië-strijders, velen met echtgenote, kwamen daar bijeen om nog eens met elkaar over de periode, die zij onder de tropenzon hebben doorgebracht, te praten. Ook werden diverse filmpjes van het „Ba taljon Zeeland" vertoond. Onder meer over de tocht via Engeland naar de tropen, diverse parades, het beruchte „pokken inenten" en zelfs van ver schillende acties, die waren uitge voerd. Een leuk speelfilmpje van aal moezenier pater L. v. d. Vrande, thans majoor by de commandotroe pen te Roosendaal, verwekte menig lachtsalvo. Ook op het filmpje van de be vrijding van Middelburg en het eerste optreden van het bataljon kon men menig bekend gezicht ontdekken. Onaer de reünisten merkten we o. a. op de oud-bataljonscommandant, overste J. J. van Oort uit Hoogvliet bij Rotterdam, de oud-waarnemend- commandant, majoor J. H. Appel uit Hoek van Holland, pater L. van de Vrande, aalmoezenier van het batal jon en da huidige secretaris van Steun Wettig Gezag, majoor P. de Kam uit Goes. KERKNIEUWS Ds. Joh. H. van Petergem overleden In Hilversum, waar hij het week einde doorbracht is, terwijl hij zich gereedmaakte om in Zaandam een preekbeurt te gaan vervullen, plotse ling in de ouderdom van 66 jaar over leden ds. Joh. H. van Petergem, pre dikant in algemene dienst van de vrije evangelische gemeenten in Nederland en in deze kerkformatie een vooraan staande figuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3