ORCAM zware shag Helikopters voor postvervoer naar Schouwen- Duiveland „GRAANDROPPINGS" BOVEN 00STERSCHELDEB00RDEN <£tvi in Zeeuwse iliiiaiiak DOUWE EGBERTS NIEUWE BURGEMEESTER VAN WOLFAARTSDIJK BENOEMD Vaatje Zeeuwse oesters voor burgemeester d'Ailly DRIELING IN JONG GEZIN TE 'S-HEERENHOEK Stekbietenverordening in Zeeland dient gewijzigd VAL DA Agenda 2 PROVINCIALJ2 ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 in I ZEEUWSE VEREN ERNSTIG GESTOORD Zierikzee-Katseveer en Kortgene- Wolf aartsdijk werden gestaakt Het begint er voor Sclmmven-DuiveJand wat de verbindingen be treft niet bepaald rooskleurig uit te zien, De veerverbinding Zierik zee-Katseveer v.v. is tot nader aankondiging gestaakt en via Z\jpe- Anna-Jacobapolder kan men Schouwpn-Duiveland alleen nog tijdens hoog water bereiken. In verband hiermee heeft de P.T.T. reeds voor zieningen getroffen. Op liet vliegveld Woensdrecht zjjn vijf helikopters beschikbaar voor het vervoer A an post van en naar Sehouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkep. Zaterdag werden enkele verkennings- vluchten uitgevoerd en men verwacht vandaag (maandag) met de „operatie postvervoer" te beginnen, De helikopters zijn uitgerust met „stretchers" brancards waar van elk 75 kg. post af eventueel an der materiaal kan bevatten. De brancards kunnen in noodgevallen ook worden gebruikt voor het ver voer van zieken. Passagiersvervoer zal slechts sporadisch kunnen ge schieden en dan nog alleen na toe stemming van de afdeling vervoer van de luchtmachtstaf te Den Haag. Alleen in urgentiegevallen kan om middellijk tot vervoer worden over- gegaan. Zaterdagmorgen is de boot, die vrij dagavond m Katsevoer ia blyven lig gen, nog haai' Zierikzee teruggeva ren, maar onmiddellijk daarna is dm ze dienst tot nader aankondiging: ge? staakt, zodat SchouwemDuiveland niet meer direct bereikbaar is vanaf Zuid-Bevéland. Züpe-Anpa-Jacoba^ polder kan alleen worden gevaren, bij hoog water. Voor vandaag verwacht de R.T.M. deze dienst te kunnen on derhouden tussen 6.30 en 12 uur en van 17 uur tot het vallen van de duisternis. Noord-Beveland IVfefc Noord-Beveland is het in feite al weinig beter gesteld. Za terdag werd op de lijn Kortgene- Wolphaartsdyk alleen gevaren om 6.55, 17.30 en 18.10 uit Kortgene en om 7.35,18.00 en 18.35 uit Wol- phaartsdijk. Zondag is hier in het geheel niét gevaren, 's Avonds om ongeveer zes uur heeft men nog een poging ondernomen om uit Kortgene te vertrekken, maar de ze poging mislukte eerst door de Ijsgang, vervolgens door do mist en tenslotte door de duisternis. Tussen Kamperland en Veere woi'dt nog normaal gevaren, maar alleen voor voetgangers, wielrijders en mo toren. Kaar behoefte worden op Werkdagéh zoveel mogelijk vaar ten tussen de noi-male dienst door gemaakt. Men verwacht ook vandaag deze dienst te kunnen onderhouden. In verband* met de ijsgang op de Westerschelcje en de daarom aange brachte winterbetonning, wordt de dienst tussen Terneuzen en Hoede kenskerke alleen bij daglicht gevaren. Waterschapsbenoemingen Bij koninklijk besluit zijn be noemd in de 'provincie Zeeland tot dijkgraaf van de Calandpolder, de heer J. van 't Westeinde, te 's-Heer Arendskerke; tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Calandpol der, de heer C. M. van 't Westeinde, te 's-Heer Arendskerke. Benoeming, De heer H. Sanders te yhssingen is benoemd tot lid in de commissie, die in 1956 zal zijn belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de nijverheidsonderwgsak- ten N VI, N Xffl, N XV, N XVI en N XVÏa, alsmede van het pedagogisch getuigschrift voor het nijverheidson derwijs voor bezitters van die akten. Veertig jaar melkfabriek „Walcheren" Tijden? de algemene voorjaarsver gadering van de Coöperatieve Melk inrichting "en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" aal het veertigjarig be staan van deze instelling worden herdacht. De vergadering wordt ge houden op 13 maart 1956 in de grote zaal van net Schuttershof te Middel burg. VOGELVOEDSELACTIES Vele actie-groepen gevormd Voor de hulpverlening aan de dui zenden watervogels, die op en langs do boorden van de Oosterschelde in de omgeving van Berge» op Zoom dreigen om te komen van honger en koude, werd zaterdagmiddag de hulp ingeroepen van de West-Brabantse Aeroclub. De voorzitter van deze ver eniging ging onmiddellijk met eén vliegtuig de lucht in om nabij de vo gels, die op andere wijze onbereik baar zijn, graan te „droppen". De vluchten wer(len enkele malen uitge voerd en zullen deze week worden voortgezet. Een schier ontelbaar aantal dieren vrienden heeft gelukkig de handen ineen geslagen om de noodlijdende GLOEILAMPEN Er zijn geen betere VAH TOT PARIERAKTIE De zaterdag ln 's-Heer-Arends- kerke begonnen inzameling van oud papier voor een nieuw hervormd jeugdgebouw mag zeer geslaagd ge noemd worden. Ondanks de schaats wedstrijden hielp de jeugd vol ijver mee. Het ingezamelde papier werd op een trekker met aanhangwagen fedenoneerd en de aandacht van de evolking werd voor deze actie ge trokken door belgelui. Uok al had mén soms geen papier, de jeugd werd toch niet teleurgesteld, want vaak ontving men ook oen gift in geld. Ds, Plantinga, die zelf ook ijverig mee hielp, mag met zijn jeugd op een goede start van deze actie, die een maand zal duren, terugzien. GOUDEN BRUILOFTEN. Vrijdag vierde het echtpaar A. B. van den Navoyde Vos te Sint- Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gouden huwelijksfeest. Hoe wel op die dug op verzoek van betrokkenen geen feestelijkhe den wei-den georganiseerd, gins j het feit toch niet onopgemerk' PLUIM! Èen pluim, de grootste pluim, diel 'we in huis hebben voor twee knaapjes in Middelburg! Voor de broertjes Bostelaar, seven en tien jaar oud. In deze winterse dagen hebben deze knaapjes een staaltje van gemeen- sehapszln laten zien, dat ons ouderen tot vaarbeeM kan strekken. Op een vrije middag maakten zij de gehele Spuistraat in Middelburg sneeuwvrij! Gb moet U dat eens indenken. Twee mensjes, maat „onderdeur"in zo'n met sneeuw en nog eens sneeuw toe getakelde straat. Een karwei om da gen tegen op te zien! Maar alzo niet de jeugdige gebroeders Bostelaar. Zij kwamen tot daden. Zy worstelden, in, oyder en boven de sneeuw, en kwa men boven. i AU rechtgeaarde Zeeuwen. i Wie mopperde daar over z'n stoepje dat al weer ondergesneeuwd was Pak de bezem en veeg de strüdt! I Voordat de Bo(r)ste\aartjes het doen. voorbij, want de jubilarissen wer den p.a. namens het gemeentebe stuur van Aardenburg gelukge wenst door wethouder A. I. Cats- man en de gemeentesecretaris, de heer J. Parldaen. Woensdag aanstaande is het voor het echtpaar L. Kristelijn—-Blaas te Tholen een halve eeuw geleden, dat hun huwelijk werd gesloten. OUDSTE EMIGRANT OVERLEDEN, Dezer dagen overleed op 87-jarige leeftijd te Villiers in Zuid-Frankrijk de heer B. Louws. Hij was de oudste Zeeuwse emigrant in Frankrijk en was afkomstig uit Oostkapelle. De heer Louws was de enige Zeeuw, die ook in Frankrijk tot het laatste toe de Walcherse dracht trou.w gebleven t Advertentie j Gelooft U aan wonderen? Wonderen zijn verschijnselen die met de rede niet kunnen worden verklaard Verder be, staan er geen wonderen Ook niet bij geneesmiddelen Deze zijn het resultaat van weten schappelijk onderzoek Hiertoe behoort ook ASPIRIN dat reeds 60 jaar bestaat en nim mer overtroffen werd in zijn werkzame eigenschappen bij hoofdpijn, verkoudheid, reu matiek en griep Ge. leponeerd handelsmerk vogels hulp te bieden en er wordt ook coördinerend gewerkt.' In vele plaat- sen werden actiegroepen gevormd en waar men met technische proble men zit, kan men bij de politic te recht. Inmiddels is ook de Wegen wacht voor de hulpverlening inge schakeld- Voor Goes en omgeving kan men voer inleveren bij C. J. van Asperen- Vervenne, Grote'Kade 4(j. Wanneer voor aankoop van bepaal de soorten voer, die plaatselijk niet gratis of tegen gereduceerde prijs verkregen kunnen worden, geldelijke sr.eun nodig is, kan men zich tot de desbetreffende politie-instanties wen den. In Wemeldinge, Hanswëert en Tprjipuzen berust een deel van dé oederacties hij de rijkspolitie te wa ter. „BUFFER-FONDS" Zij, die gejden willen overmaken voor het doen 'aarihopep van voer en dergelijke kunnen di$v bpireycps op de reeds bekende gironummers van' de verschillende verenigingen voor die renbescherming, ook ten behoeve van deze verenigingen doen op gironum? mer 275540 ten name van mr. T. Le- bret, Park de Griffioen 17 te Middel- burg. Op die manier kan een „buf fer-fonds" worden gevormd om daar in te springen, waar plaatselijke gel delijke tekorten ontstaan, foon 01180-2709 telefonisch op de Men gelieve de heer Lebret tele- hoogte te stellen van stortingen op zijn gironummer, in verband met de „aanlooptijd" bij de - girodienst. /VAN WIJZINGEN, Voorts neme men nota van de vól gende aanwijzingen: i. De ganzep verkeren momenteel nog met direct in nood. Waar nodig voedere men deze dieren bij voorkeur met bietenkoppen, aardappelen en dergelijk voer; Waar binnendijks open water is, bijv. door een kwel, kan mep 't. voer in het water gooien, mits dit dieper is dan een halve me ter. 3, Onkruidzaad nooit op of by land- Aanbesteding gemeente' huis Hoedekenskerke Namens het gemeentebestuur van Hoedekenskerke heeft de directeur C.D.B., de heer J. H. Valk, zaterdag morgen het bouwen van een gemeen tebuis c.a. op een terrein aan de Ha venstraat té Hoedekenskerke aanbe steed. Er werd als volgt ingeschreven: J. Priem, Ovezande 91.83o,Fa. J. Kok, Goes 95.800,J. F. Hop mans, Goes 87.300,J. M. J. Schrijver, Goes 86.999,Gebr. Verheijlte, Ellewoutsdijk 84.500,—; P. Engelse, Heinkenszand 84.400,—; Fa. J. La Grand, Hoedekenskerke 83.077,—; J. P. v. d. Linde, Katten- dijlte 89.468,—; P. v. d. Poel, Oude- lande 89.994,—; A. J. Wirtz, Oude- lande 93.800,J. P. Peters, Kwa- dendamme 96.990,F. Nijsse, Hoedekenskerke 96.990,J. de Jonge, Biezlinge 91.400,J. van Koeveringë, Schore 92.500,L. Hubreghse, 's-Graveppolder 83.245; J. v. d. Lfihde, Kloetipge 90.777, A. Priem, Lewcdorp 91.276—; ZwgrtepQOl'te. Klqctinge 94.000,—: Gebr. Piepers, I-Ieinkehszand 8(5.000, Voor het schilderwerk werd als volgt ingeschreven: Blom, 's-Graven- poldcr 5440.Verboom, 's-Gra- venpqlder 5460,Franse, Kwa- dendamme §419.De Bad, Goes 5041,Gebr. De Geus, Kwaden- dame 4300,Lïndhout, Hoede kenskerke 4428,Oele Zp., Hoedekenskerke 4139—, De bouw was geraamd op 85.010 en het schilderwerk qp ,f 3990,— Het werk werd aan de laagste in schrijvers gegund. Kleine rietgans gevonden De dienst gemeentewerken =j te Goes heeft zich over een voor 'Zeeland zeer zeldzame m watervogel ontfermd, n,l. èen kléine rietgans. De heer Lolver- m se, agent van dé gemeente-po- }itie vond het diertje meer dood dan levend bij de stenen brug op de vest. De kleine riet- M gans, geheel bevangen door de koude en uitgehongerd, is naar de gemeenteUwekerij overge- bracht, waar de heer K, Goud- zwaard er zich over ontferm- de. fliiiiiiiiiiiip bouwgronden uitstrqoien. 4. Nooit „ongeorganiseerd" naar een voederplaats gaan, want hierdoor worden de vogels node loos verontrust en van het voer verdreven. De plaatselijke ac tiegroep zal gaarne het voer in Ontvangst nemen en distribue ren. 5. Kraaien en meeuwen zijn zoge naamde „alleseters", die 't voed sel veel paipder nodig hebben dan de watervogels. Voor dese laatsten daarom bij voorkeur vroeg of tegen het vallen van de duisternis. MET INGANG VAN S MAART B. H. G. ter Haar Romeny uit Sliedrecht De beer B. B. G. ter Haar Romeny, thans werkzaam op de gemeente-se cretarie van Sliedrecht, is benoemd tot burgemeester van Wolphaarts- dijk. Dé nieuwe burgemeester, die Ned. Herv. is en tot de C.H.U. be hoort, zal op 5 maart zijn intrede doen. De heer Ter Haar Romeny, zoon van een predikant, werd op 19 febr, 1925 in Engelen (bij Den Bosch) ge boren. Het nieuws van zijn benoe ming bereikte hem zaterdag, dus de dag vóór zijn 31st'e verjaardag. Zijn familie bleef slechts korte tijd in Engelen; daarna werd zijn vader be roepen in Usgglo in de buurt van En schede, waar de heer Ter Haar Ro meny zijn jeugdjaren doorbracht. Hij bezocht de 5-jarige H,B.S. te Enschede en was vervolgens enkele maanden, in de jaren van-'45 op '46, werkzaam op de gemeente-secretarie in De Lier (Westland). In Juli '46 vertrok de heer Tgr Haar Romeny als officier met de ze- Spectaculair gebeuren Dinsdag aanstaande zal de burge meester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, namens de gezamenlijke "O'estercultuur in Zeeland, de burge- meéster van Amsterdam een vaatje Óesteys aanbieden. Deze aanbieding zal een spectaculair karakter heb ben. In liet gevolg van de burge meester bevinden ziph o.a. een depu tatie Zeeuwen in klederdracht. Om van dit kleurige geheel ook de Amsterdamse bevolking een blik te gunnen, wordt er een kleine stoet geformeerd, die. omstreeks 15.30 uur zal vertrekken van de Spuistraat. De officiële ontvangst ten Btad- huize is op vier uur gesteld, In de zelfde stoet zal ook meerijden „De muze". Zij is gezeten in een fraai rijtuig, getrokken door vier paarden, 's Avonds zal namelijk het gehele gezelschap aanwezig zijn bij de op name van het AVRO-radioprogram- ma „De Muze Betrapt". Het motto van deze manifestatie is dan ook „Wat muze is in het cul turele dat is de oester in het cu linaire leven". Het geheel heeft als doel de aandacht van het Nederland se volk te vestigen op dit Nederland se produkt. Het Bevelandse dorp 's-Heeren- hoek is zaterdagmorgen met drie gezonde wereldburgeressen ver rijkt. In de woning van haar schoonouders, waar het jonge echtpaar in verband met de wo ningnood is gehuisvest, schonk mevrouw P. GrimVermeule het leven aan een drieling. Het zijn al le drie meisjes, van elk rond vier en half pond. Zowel de 18-jarige moeder als haar dochters de eersten in dit gezin maken het goed. In verband met de kleine behuizing van ouders en grootou ders, zijn de drie babies op advies van dokter Gelderblom naar 't St. Joannaziekenhuis te Goes overge-' bracht. Juist op de negende verjaardag van prinses Marijke werd 's-Heerenhoek verblijd met deze bijzondere gebeur tenis. Daarom heeft de dochter, die het eerst werd geboren de naam An na Marijke gekregen. Haar zusters ontvingen de namer Johanna Wilhel- mina en Petronella Adriana. Burgemeester Q. F, M. A. van Hor- sigh, die met zijn echtgenote zatex-dag reeds een bezoek aan de jonge moeder en de babies had gebracht, vond het zo leuk. dat dit bijzondere feit in zijn gemeente zich juist op de jaardag van onze jongste prinses voordeed, dat hij namens de drieling een tele grafische gelukwens aan prinses Marijke heeft gezonden. Vandaag zal er officieel aangifte Onbewust van alle drukte welke hun komst teweeg heeft gebraoht, liggen de drie rose mensenkxndertjes thans in de couveuse, oncler de goede zorgen van zuster Nicomeda en haar helpsters, De zusters van St. Joanna delen ook in de vreugde., want mij vinden het wCit leuk, binnen het jaar voor de twee de maal een drieling te mo gen verzorgen! (Foto P.Z.C.) van deze gebooile worden gedaan. De vader zal daarbij namens het ge meentebestuur voor elk van zijn doch ters een spaarbankboekje met 25,- ontvangen. Bovendien heeft burge meester Van Horsigh de gemeente naren reeds verzocht om te vlaggen, terwijl als we ons niet vergissen, het jonge gezin nog wel meer aangena me verrassingen zal worden bereid. ven december-divisie naar Indonesië. Hij werd gedetacheerd bij de leger- voorlichtingsdienst in Buitenzorg en later in Djakarta. Zijn verloofde, die secretaresse was bij het Rode Kruis, volgde hem naar Indonesië, waar de heer Ter Haar Romeny in het huwe lijk trad. In 1950 keerde hij terug naar ons land om vervolgens werk zaam te zijn op de gemeente-secre tarie van Linschoten, bij Woerden. Van 1950 tot October 1953 bleef de heer Ter Haar Romeny in Linscho ten; daarna ging hij naar de ge meente Sliedrecht, waar hij thans werkzaam is op de afdeling algemene zaken van de gemeente-secretarie. De heer Ter Haar Romeny, die reeds een bezoek bracht aan Wolphaarts- dijk, ziet ngar hij ons verzekerde, met verlangen bit naar zijn nieuwe werkkring en paar' cje gelegenheid om Zeeland nader te leren kennen. B. H. G. TER HAAR ROMENY naar Zeeland Voorsfel van Ged. Staten Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten voorge steld een wijziging aan te brengen in de stekbietenverordening Zeeland. Volgens de huidige bepalingen be staat er een verbod tot het verbou wen van suikerbieten, voederbieten, kroten en snijbiet voor zaadwinning. Op advies van deskundigen werd op dit verbod een uitzondering ge maakt ten behoeve van enige in Zee land- gevestigde kwekers van bieten zaad, die de teelt van suikerbieten en voederbieten in bescheiden mate uit oefenen voor selectie-doeleinden. Voor de buiten Zeeland gevestigde zaadtelers, die in verband met ar- beidsmoeilijkheden elders of vanwege de bijzondere geschiktheid van de Zeeuwse grond in deze provinoie bie tenzaad verbouwen of laten verbou wen, geldt het verbod volledig. Ge bleken is echter, dat deze laatste groep de bevoorrechting van de Zeeuwse kwekers als een onbillijk heid gevoelt. Enige van deze bedrij ven kunnen zich er op beroepen, dat zij reeds tientallen jaren onder lei ding van Zeeuwen hun selectiebe- drijr in Zeeland uitoefenen en daar door historische rechten hebben ver kregen. Dit standpunt wordt gedeeld door de Ned. Algemene Keuringsdienst voor groepte ep bloemzaden en door de minis ter van landbouw. Uit een bespreking met de rykslandbouwconsulepten in Zeeland is gebleken, dat hef aanbeve ling verdient de grief weg te nemen. Alle kwekers van -suikerbieten, voe derbieten, kroten en snijbiet voor zaadwinning, in of buiten Zeeland gevestigd, zullen bij Gedeputeerde Staten een aanvrage om ontheffing moeten indienen. bij hoest en KEELPIJN 'pastilles ONTSMETTEND-VERMCHTEND Middelburg Electro: „Du Riflli ehez les hommes", (.18 jr.), 19 en 21.15 uur. Schouwburg: Z.V.U. Haag se Comedie, 20 uur. Vlisslngen Alhambra: „Canarls, de man, die alles wist", (14 jr.), 19 en 21 uur: Luxor: „New York op stelten", (a.l.), 20 uur. Goes Grand Theater: „Slaven van de Nijl", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2