PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voedseloverschot uit Amerika voor West-Europa in winterkou BILT Negentig doden bij vliegongelukken Nederlands vliegtuig maakte noodlanding in Kanaal AMERIKA HEFT EMBARGO OP: TAMS HAAR SAOEDI-ARABIË 199e jaargang - no. 43 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. e.iu per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie J 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. te>ef. 2475 (b.g.g. 2228): Óostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerystraai 2: Zierikzee. N Bogerdstraat 24. teief. 2 SCHEEPSRAMP BIJ ENGELSE KUST Overstroming in Donau-gebied De 700 ton merende Engelse treiler „Colchester" is zondagmorgen tijdens eén zware sneeuwstorm bij de kust van Norfolk overvaren en in tweeën gesneden door het 7000 ton metende vrachtschip „City of Sid ney". Zeven leden der benlanning verdronken; veertien werden gered en een van hen had reeds meer dan een uur in het water gelegen, ter wijl hij zich aan het wrak vastklemde. -Het totaal aantal doden als gevolg van de koude is in zeventien Westeuropese landen thans gestegen tot 723. In Oost-Duitsland hebben Russische troepen met dynamiet ijsopho- pingen in de rivieren opgeblazen. In Frankrijk bliezen troepen een ijs- dam in de Seine op; een van de gebrandschilderde ramen in de Notre Dame in Parijs kwam daardoor naar beneden. In Passau, Duitsland, veroorzaakte de opeenhoping van het pakijs in de Donau overstromingen tot meer dan 180 km landinwaarts aan beide zijden. Het getij van de rivier stijgt hier- nog steeds. Eisenhower heeft verklaard, dat de V.S. bereid zijn overtollige le vensmiddelen beschikbaar te stellen voor de volken van West-Europa, die lijden door de winter. Frankrijk heeft alleen al een derde van zijn tarweoogst verloren. In Amsterdam zijn in een hotel in de nacht van vrydag op zater dag <lrie militairen door gasver giftiging om het leven gekomen. Het waren drie Amerikaanse ne gersoldaten, die met verlof in de hoofdstad vertoefden en des nachts een gaskacheltje hadden laten branden, dat later uitging, waardoor het gas de kamer bin nenstroomde. Een tweejarig meisje is in Assen delft zaterdagmiddag al spelende op het ijs in een brandbijt geraakt en verdronken. In de cabine van een truck op de Prins Hendrikkade in Amsterdam werden zaterdagmorgen twee mannen aangetroffen, die be dwelmd waren door gassen van een butagaskacheltje. Zij hadden de nacht in de cabine doorgebracht; de mannen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Scholen in Nijmegen gesloten. In Nijmegen moest door gebrek aan brandstoffen op verscheidene scholen ijsvakantle worden inge voerd. Ih een pension aan de Regentes- sestraat in Nijmegen brak zon dagmorgen brand uit, waardoor de bovenverdieping geheel uit brandde. De schade loopt in de duizenden; de eigenaar was ver zekerd tegen brandschade. De oorzaak moet gezocht worden in het onvoorzichtig roken van een sigaret. Boerderij uitgebrand In de buurtschap Nupsel, gemeen te Eibergen, is in de nacht van zater dag op zondag de kapitale boerderij r Qeuqiï entfazmt zich ovet qeueèezïe ozienien van de landbouwer A. B. vrijwel ge heel door brand verwoest. Omstreeks kwart over een werden de bewoners wakker, doordat zij op de zolder iets hoorden vallen. Deze zolder bleek toen al 'n vuurzee te zijn. Met moei te konden de bewoners zich redden. De brandweer stond voor een hopelo ze taak. 'In enkele uren waren het woon huis, het achterhuis en varkensschuur totaal afgebrand; van het uitgebreide gebouwencomplex bleef slechts de schuur staan. Van het vee gingen een kalf, veertien grote varkens en vier- en-veertig biggen verloren. De scha de wordt geraamd op ongeveer hon derdduizend gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Chauffeur van bus sliep: 19 doden ran Bangkok twee bussen in volle vaart op elkaar gereden waardoor 19 personen om 't leven kwamen. Een van de bei de bussen was met 50 passagiers op weg naar de hoofdstad, toen de chauf feur in slaap viel, waardoor de bus op (1e verkeerde kant van de weg ge raakte. Een bus, die uit tegengestelde rich ting naderde, botste in volle vaart er tegen aan. De gevolgen waren ontzettend. Acht passagiers waren op slag dood. Elf anderen, die uit de ravage gehaald werden, stierven later in het zieken huis. Er waren verder zeer vele licht gewonden. De politie maakt nu jacht op de slaperige chauffeur, die er wonder boven wonder heelhuids afkwam en onmiddellijk na het ongeluk de benen nam. TWEE DAGEN NA AFKONDIGING Voorkoming van nieuwe Russische- wapenverkoop Slechts 43 uur nadat het was afge kondigd hebben de Verenigde Staten hun wapen-embargo voor het Mid den-Oosten al weer opgeheven. Door dit nieuwe besluit kunnen achttien lichte tanks onmiddellijk naar Saoedi-Arabië verscheept wor den. Het klaar staan van die zending was de onmiddellijke aanleiding tot afkondiging van het embargo ge weest. Ook kan nu een partij militai re uitrusting ter waarde van 110.000 dollar, bestemd voor Israël worden verzonden. Verwacht wordt dat het besluit der regering om het wapen-embargo on gedaan te maken, de kansen van Is- Over het gehele land heeft men zich het lot van de in het wild levende dieren aangetrokken. Ook de jeugd zet bij deze acties haar beste beentje voor-: op deze foto, die bij Nederhorst den Berg werd, gemaakt, zien toe een tweetal, dat zich ontfermd heeft over een paar verkleumde vogels. De ver kommerde dieren worden mee naar huis genomen om daar weer wat op verhaal te komen. Beroemd orkest werd ontslagen Het B.B.C. Symphony Orchestra, dat dikwijls onder leiding staat van sir Thomas Beecham en andere dirigenten, werd zondag ontslagen, nadat het aangekondigd h^d, gisteren niet te zullen spelen uit solidariteit met stakende collega's. Ook een orkest van de regionale omroep trof om dezelfde reden dit lot. De Engelse Bond van Musici (Musicians Union) heeft nu als tegenmaat regel (1e leden van de dertien bij de B.B.C. werkende orkesten in totaal 750 man opgedragen om met drie maanden op te zeggen. Eerder had de bond beslioten, om met ingang van 29 februari de staking ook tot de radiostations uit te breiden. staking, die begonnen is bij de B.B.C.-televisieafdeling, beoogt eer hogere beloning te verkrijgen voor losse medewerkers-musici. De com merciële T.V. heeft reeds aan de eisen van de bond toegegeven. raël om nog wat meer militair ma teriaal te krijgen, verbetert. In t^n verklaring van duizend woorden wordt gezegd, dat het em bargo bevolen was om vast te stellen of de tankleverantïe overeenstemde met wetten en politiek der Verenigde Staten, met betrekking tot de hand having van de vrede en stabiliteit in het betrokken gebied. Dit onderzoek is inmiddels gebeurd en gebleken is dat „alle vergunningen" (welke zen dingen naar het Midden-Oo-sten be treffen) aan deze criteria voldoen. Wat betreft hangende verzoeken om wapens die nog niet zijn goedge keurd en wat betreft toekomstige verzoeken zal natuurlijk de nodige voorzichtigheid in acht worden geno men in het licht van de drie-mogend- heden-verklaring en de situatie zoals die zich in het betrokken gebied ont wikkelt. De'afkondiging van het embargo was op felle protesten van Israël, Saoedi-Arabië en andere Arabische staten gestuit- Aangenomen wordt dat ras beslo ten is tot opheffing van het embargo om de volgende redenen: De ophef fing van het embargo en een snelle verzending van de tanks naar Saoe di-Arabië zullen misschien de Ameri kaanse kansen verbeteren, de rechten op het gebruik van de luchtbasis Dhaliran in Saoedi-Arabië tot 1961 verlengd te krijgen en de nieuwe maatregel is oók genomen uit vrees dat als de tanks niet gestuurd zou den worden, dit zou resulteren in een nieuwe communistische wapenver koop in het Midden-Oosten, ditmaal aan Saoedi-Arabië. Dit zijn de Nederlandse vliegers, die zaterdag met hun vliegtuig in Het Kanaal een noodlanding moesten maken. Zij zijn hier ge- fotografeerd bij hun aankomst H in Calais. A.NJTelefoto). lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll Gasontploffing in woonhuis te Sneek Huisvrouw zwaar .gewond Toen de 22-jarige huisvrouw T. P. H. uit Sneek saterdag het gasstel in de keuken van haar woning wilde aansteken, ontstond er een grote steekvlam en met een geweldige knal ontplofte het zich blijkbaar opge hoopte aardgas. Geen ruit in keuken en kamer bleef heel. Bloempotten en een hang lamp werden een tiental meters weg geslingerd. De muren en deuren wer den geheel ontzet. Overdekt met ernstige brandwon den is mevr. P. naar het Sneker St. Anthonius ziekenhuis vervoerd. De vorige dag nog was de gasleiding gerepareerd en was o.a. een nieuwe meter geplaatst. Zeventigjarige vrouw in Zwijndrecht beroofd De Zwyndrecht.se politie heeft gear resteerd de 22-jarige klassificeerder B. de L. uit Dordrecht, die een 70-ja- rige vrouw, won'ende aan de Ringdijk te Zwijndrecht, beroofd heeft van haar gehele bezit: tien briefjes van f 10.De man had haar gedreigd met een „pistool", gemaakt van hout. Het geld was verdwenen. Amerikaanse negerleider doodgeschoten in Columbus Een leider uit de beweging die voor de rechten van de negers strijdt, de 72-jarige neger dr. Thomas H. Bre wer die een vooraanstaand lid van de republikeinse partij in de staat Geor gia was, is zaterdagavond tijdens een woordenwisseling doodgestoken door de blanke eigenaar van een klein wa renhuis te Columbus (V.S.). Volgens de politie liep de woorden wisseling over een incident van een dag of tien geleden, waarin politie mannen geweld hadden gebruikt om een „stomdronken" neger te kunnen arresteren voor het warenhuis. MILITAIRE TOESTELLEN NEERGESTORT Rampen in V.S. en op Malta De afgelopen dagen zijn voor de luchtvaart zwarte dagen geweest. Een transporttoestel van de Ame rikaanse marine stortte zaterdag neer in de omgeving van Oakland. AUe 38 inzittenden, onder wie de 33 passagiers (allen mariniers), zijn om het leven gekomen. Een boer uit de omgeving, die het on geluk zag gebeuren, zei dat 't toe stel in het slechte weer laag had gevlogen en tegen een heuvel was gebotst. Een Brits transporttoestel voor het vervoer van troepen uit de Suezkanaal-zöne naar Engeland is zaterdag op het eiland Malta neer gestort toen het juist van 't vlieg veld was opgestegen. Alle vijftig inzittenden vonden bij dit ongeluk de dood. Er waren 45 soldaten en een bemanning van vijf koppen aan boord, onder wie een stewardess. De Blue Grotto op Malta, waar het Britse toestel neerstortte, is de plaats, waar volgens de mythologie de sirenen bijeenkwamen die met haar onweerstaanbaar gezang schepelingen naar de ondergang voerden, De stewardess en de eerste pi loot van het verongelukte vliegtuig waren verloofd. Zij zouden om- Rubbervlot werd redding Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur moest een Nederlands militair vliegtuig van het type Avenger tij dens een oefenvlucht boven Het Kanaal een noodlanding maken. De vier inzittenden, onder wie de luitenant ter zee 2e klasse, oudste categorie F. L. P. C. M. van Meer wijk uit Terneuzen, zijn vanaf een rubbervlot uit zee opgepikt door een Amerikaans amfibievliegtuig. De 27-jarige luitenant ter zee Van Meerwijk, commandant van het Ne derlandse vliegtuig, verklaarde dat het toestel drie minuten bleef drij ven, juist lang genoeg om sergeant- radiotelegrafist J. M. A. D. Fran sen uit Lisse gelegenheid te geven een s.o.s. uit te zenden, terwijl de anderen het rubbervlot in zee wier pen. Terwijl het gestaag sneeuwde wa ren de vier mannen op hun vlot vijf tig minuten lang aan de genade van wind en stromingen overgeleverd. Toen het Amerikaanse amfibie vliegtuig verscheen vielen de vier Nederlanders, doornat en verkleund, elkaar onder het uitstoten van vreugdekreten in de armen! In kor te tijd waren zij aan boord van het Amerikaanse vliegtuig. Commandant Van Meerwijk uit Terneuzen: „No? mist tijd voor s.o.s." Bij het neerstrijken op "het water was een der drijvers van dit toestel beschadigd. Het kon niet meer opstij gen en de reis naar Calais ging dan ook over het water. Een ander amphi- bievliegtuig cirkelde boven de haven van Calais rond, totdat het vliegtuig met, de vier geredden daar veilig was aangekomen. Zondagmorgen zijn de Nederlanders, onder wie verder de 23- jarige vliegtuigmaker Ch. M. Boer uit Oegstgeest en de 20-jarige vliegtuig maker A. G. Romijn uit Gorinchem naar het vliegveld Valkenburg over gebracht. Zij waren in een hospitaal in Calais onderzocht, en bleken onge deerd te zijn. Het Nederlandse vliegtuig was zater dagmorgen om elf uur van de basis Ford (Sussex) in Engeland opgestegen Wegens slecht zicht had men koers ge zet naar Valkenburg. Tegen 12 uur merkte luitenant ter zee Van Meer wijk, dat er iets aan de motor haperde (het type Avenger is éénmotorig). Hij deelde dit aan de andere inzittenden mee. Uit een geluid, dat hij daarna hoorde trok hij de conclusie, dat rijp- afzetting op de carburator de oorzaak van de moeilijkheden was. Direct daarop sloeg de motor af en ging de neiis van het vliegtuig neer, de golven tegemoet. In de drie minuten, die het vliegtuig drijvende bleef, konden de mannen zich op het rubbervlot voor lopig in veiligheid stellen. Een „Grum man Albatross" amfibievliegtuig, ge stationeerd op de vliegbasis Manston van de Engelse Koninglijke Lucht macht en toebehorend aan de lucht macht der Verenigde Staten, kon de redding voltooien. Het amfibievlieg tuig wferd, toen het. naar Calais voer, geëscorteerd door de reddingboot van deze stad en een sleepboot. Vanuit Breskens was nog de reddingboot „Pre sident J. V. Wierdsma" uitgevaren. streeks Pasen trouwen en de uit nodigingen voor de huwelijksplech tigheid waren reeds verzonden. Dit vliegtuigongeluk is de ernstig ste Britse vliegramp sedert in 1950 in Zuid-Wales een toestel met tach tig mensen neerstortte. HAROLD DAHL. Harold „Whitey" Dahl, die zich bekendheid verwierf als militair avonturier, is dinsdag bij 'n vlieg tuigongeluk in het noordpoolge bied om het leven gekomen. Dahl verwierf tijdens de Spaanse bur geroorlog grote bekendheid toen hij met zijn vliegtuig werd neer geschoten. Hij streed aan de kant van de loyalisten. Van de drie inzittenden van het tweemotorig toestel bleek er één nog in leven te zijn. Het was een zekere Eric Pearson, de eigenaar van het vliegtuig. Hij werd in versufte toestand aangetroffen. De ontbinding van de Poolse commu nistische partij door het uitvoerend co mité van de communistische internationa le (Komintern) in 1938 was' onge rechtvaardigd. Dit is de conclusie van een onderzoek van de centrale comité's van de communistische partijen van de Sow- jet-Unie, Italië, Bulgarije, Finland en Po len. die door het orgaan van de verenig de partij van Poolse arbeiders, Trybuna Ludu, is bekend gemaakt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll [llllllllinillllll Minder koud (Van onze weerkundige medewerker). Gisternacht was het in Zee- H land de koudste nacht van deze M winter. In Vlissingen daalde de II temperatuur tot —15 graden- pi Celsius, dit is slechts één graad boven de laagste temperatuur in Vlissingen waargenomen, welke 16 graden C. bedraagt pp en in februari 1929 werd geme- ten. In de loop van de dag be- gon de bewolking toe te nemen H en viel er wat lichte sneeuw. Of> de Waddeneilanden jag gister- m avond echter al een gemiddelde pil sneeuwlaag van 40 tot 50 cm pi Veel verandering komt er nog niet in dit vrij rustige winter- weertype met nu en dan wat M lichte sneeuw. De temperaturen |f zijn wat minder laag, maar gis- lp teravond werd in het Ooslen van Nederland alweer bijna 10 li graden vorst waargenomen H Overdag komt lichte tot matige ppl vorst voor. Het. ziet er nog niet naar uit, dat de vorst ons de ko- mende dagen zal verlaten. Een nieuwe vorstaanval met zeer M lage temperaturen verwachten wij evenmin, daar langs een om- M weg zich geleidelijk minder kou- de lucht uit de Balkan naar West Europa beweegt. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllll llllllllllllllllllllllllll DE VERWACHT... WEINIG WIND Wolkenvelden, afgewisseld door op klaringen. Geer} sneeuw van beteke nis. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Matige tot lichte vorst. AON KIN MAAN 21 februari Zon op 7.47 onder 18.05 Maan op 12.34 onder 4.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1