Winter verlamt bouwbedrijvigheid en legt ijsdammen in rivieren In vele sectoren door langdurige grote schade vorstperiode mmsoRD Extra uitkering aan in nood verkerenden INDONESIË STRAKS WELLICHT LID VAN HET STERLINGBLOK ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TREINVERTRAGING DOOR RAILBREUKEN Risicofonds betaalt een miljoen gulden per dag De winter heeft de bouwactiviteit in ons land nagenoeg geheel ver lamd. Ongeveer een miljoen gulden per dag is nodig, om de werkloze bouwvakarbeiders door het risicofonds te doen doorbetalen. Berekend is, dat 192 uren per verzekerde (ongeveer vier weken) uit het risico fonds zou kunnen worden voldaan. Nadien vallen de bouwvakkers on der de wachtgelduitkeringen. Ruw berekend is het risicofonds thans voor de helft uitgeput. Lek dichtgeraakt Het ijs in de Lek, dat zich langzamerhand vastgezet had, is gisteren met de vloed niet losgekomen, zodat de rivier thans tussen Lekkerkerk en Vreeswijk geheel is dichtgeraakt. Vijf sleepboten waren gisteren bezig, de Oude Maas voor Dordrecht bevaarbaar te maken om de Noorse tanker „Landbreese" gelegenheid te geven, naar zee te ver trekken. Men is voorts erin geslaagd, de rivieren Nieuwe Merwede en Dordtse Merwede „in beweging" te houden. De Oude Maas en de Mer wede zitten vast. In en rond het dorp Achterveld (Utrecht) komen tal van reeën, gedreven door de honger in groten getale op de boerderijen af. Er werd zelfs een groep van veertien van deze prachtige dieren tegelijk gezien. Het comité Wintervoeding Vogels te Amersfoort, waarin de zes die renbeschermingsorganisaties sa menwerken, heeft in totaal reeds achttienduizend gulden ontvan gen, waarbij zoals is gemeld, dui zend gulden van de minister van O. K, en W. Helikopters helpen vogels Gistermiddag hebben twee helikop ters van de luchtbasis Deelen voed sel gebracht naar vogels in de Bies bosch en wel naar die plaatsen, welke normaal vrijwel niet te bereiken zijn. De vliegtuigen laadden voedsel in bij de Vaar- en Duikschool te Geertrui- denberg. Militairen van déze school hebben donderdag reeds vier ton voedsel op de vletten de Biesbosch ingebracht. Monteur kreeg 10.000 volt door lichaam Bij werkzaamheden in een trans formatorhuisje in Baarn heeft de 21- jarige monteur W. uit Utrecht vrij dagmiddag 10.000 volt door zijn lichaam gekregen. Het mag een won der heten, dat de jongeman er nog betrekkelijk goed is afgekomen. Met verwondingen aan het hoofd en de handen is hg in het Baarns zieken huis opgenomen. In een deel van Baarn was het licht gedurende een uur- gestoord. „Boschfontein" door Noors schip aangevaren. Terug met waterschade. Het 7139 brt. metende vracht-pas sagiersschip „Boschfontein" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappijen te 's-Gravenhage en varende voor de Holland-Afrika lijn heeft donderdagavond laat een aan varing gehad ter hoogte van Sandet- tie, oostelijk van Dover, met het 4986 brt. metende Noorse motorschip „Anatina", eigendom van Marcus Chr. Stray te Kristiansandsud. De „Boschfontein", die geladen met stukgoederen op weg was naar Southampton om passagiers op te nemen, heeft vrij ernstige schade op gelopen aan het bakboordachterschip boven de waterlijn. Het schip is naar Amsterdam teruggekeerd voor repa ratie. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De „Anatina" liep een ingedeukte voorsteven op en kon de ankers niet meer gebrukien. Het vaartuig zette de tocht naar Antwerpen voort, maar werd begeleid door de sleepboot „Goeree". Bij Terneuzen nam een Belgische sleepboot de begeleiding over. Geen wauentransporten naar Midden-Oosten Maatregel van Washington. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft aangekon digd dat alle exportvergunningen voor wapentransporten naar het Mid den-Oosten „voorlopig gestaakt" zgn. Deze stap is volgens de mening van waarnemers bedoeld om leveranties van Amerikaanse tanks aan Saoedi- Arabië te verhinderen. Saoedi-Arabië zal aan het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken om uitleg vragen aangaande dit plotselinge besluit. Intussen heeft .het Franse mi- NIET VERANTWOORDELIJK: Een krant in New Orleans (V.S.) bevatte dezer dagen deze twee advertenties in dezelfde editie: 1. Niet verant woordelijk voor de schulden van mijn vrouw William Bemer. 2. William P. Berner was nimmfr verantwoor delijk voor mijn schulden. Ik betaalde de mijne en zijn schulden bovendien. Myrtle Bemer. DE REDEN: In Long Beach (Ca lifornië) verzocht de 83-jarige Har riett Isabell Barfoot terecht haar ne gen dagen oude huwelijk met de even eens 83-jarige Thomas Barfoot te ont binden. Haar man bleek volgens Har riett een „vrouwenjager" te zijn. O DIE KOU: In Zwolle had een dame ook zó genoeg van de kou, dat zij besloot haar bdd met een strijk ijzer te --ei-warmen. Maar weldra stonden dekens en lakens in lichter laaie. Daarop smeet haar echtgenoot de hele inhoud van het echtelijke bed uit het raam. Spoorstaven geknakt Tengevolge van de strenge vorst „werkt" hier en daar de grond van de spoorbanen. Daardoor ontstaan, zoals in deze dageif is gebleken, breuken in de rails. Gisteren zijn spoorstaaf- breuken ontdekt tussen Amersfoort en Nijkerk, by Woerden, by Terschuur en op het traject Heerenveen-Wolve- ga. Op deze plaatsen werd voorlopig over enkel spoor gereden. Dekens voor Italië Gisteren arriveerde te Rome een geschenk van duizend dekens van de Nederlandse regering voor de Itali aanse slachtoffers van de winter. De K.L.M. zorgde voor gratis vervoer. Straalbommenwerper boven Californië verongelukt Bij Tracy in Californië is een Ame rikaanse straalbommenwerper van het type B-52 verongelukt. Vier inzit tenden hebben zich met hun parachu tes in veiligheid kunnen brengen. De vier andere inzittenden worden ver mist. SOEMITRO VERKLAART Een miljoen voor Biesbosch (Van onze parlementaire redacteur) In deze tijd van felle koude verkeren talrijke landgenoten met lage inkomens in benarde omstandigheden. Hulp aan deze mensen mag niet achterwege blijven en op het ogenblik ontvangen dan ook 6200 oorlogsslachtoffers, 2600 gerepatrieerden uit Indonesië en honderd rampslachtoffers krachtens een besluit van de ministerraad een extra kolentoeslag van f 4,10 per week voor gehuwden en voor ongehuw- den, die een eigen huishouden voeren en van f 2,05 voor ongehuwden, die inwonend zijn en geen huishouden hebben. De minister van Maatschappelijk Werk, mr. Van Thiel, heeft dit vrijdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld in antwoord op een interpellatie van de communistische afgevaardigde, de heer Gortzak. De heer Gortzak bepleitte het op korte termijn steun verlenen aan bepaalde bevolkingsgroepen, die door de aanhoudende vorst in moeilijke omstandigheden zijn komen te verkeren. Voorts gaf de minister nu reeds de wenk aan de gemeenten zich onder de huidige buitengewone omstandig heden niet aan de normen van uitke ringen te houden, maar overeenkom stig de armenwet de mensen, die in nood verkeren ook buiten de normen om in hun noodzakelijke levensonder houd te helpen. Biesbosch De minister vertrouwde, dat de so ciale diensten der gemeenten ook van hun kant iets zullen doen en dat zij met name de nood van hen, die onder de armenwet vallen zullen lenigen door de verstrekking van kolen, het inrichten van verwarmde lokalen en het verlenen van nachtasyl. Harahap over oude en nieuwe betrekkingen De Indonesische minister van finan ciën Soemitro Djojohadikoesoemo heeft verklaard, dat Indonesië reeds enige fcyd overweegt zich by het ster- lingblok aan te sluiten. Soemitro deelde voorts mede, dat Indonesië niet in een ongunstige po sitie zou worden geplaatst wanneer ook de financiële overeenkomsten met Nederland zouden worden verbroken. Indien de financiële overeenkomsten worden opgezegd, dan zouden de Ne derlandse belangen in Indonesië op gelijke voet met ander in Indonesië geïnvesteerd buitenlands kapitaal worden behandeld. Soemitro verklaarde dat. de Euro pese betalings-'unie niet het enige ka naal vormt waar langs de Indonesi sche betalingen kunnen worden ver dicht. Rede van Harahap De Indonesische minister-presi dent, Harahap, heeft een radiorede gehouden, waarin hy uitleg gaf over het eenzijdig opzeggen van de Neder lands-Indonesische Unie. „Wij biy ven onze betrekkingen met Nederland onderhouden, maar deze kunnen thans geregeld worden zon der gebaseerd te zijn op speciale ban den. Naar onze mening moeten de toekomstige betrekkingen gebaseerd zyn op het uitwisselen van vertegen woordigers volgens de Internationale gewoonte. Het zou het beste zyn dit te doen op het hoogste niveau door uitwisseling van ambassadeurs". Over de opheffing van de unie zei Harahap nog, dat de unie nooit heeft Te s-Heer H endrikskinderen ont stond vrijdagmiddag een ernstige bot sing tussen twee personenauto's. Daarbij werd een Goes' echtpaar zwaar gewond. De beide auto's wer den zwaar beschadigd. (Foto P.Z.C.). gefunctioneerd. Wel functioneerden de overeenkomsten genoemd in het uniestatuut, zoals de financiële en economische overeenkomsten, die door Indonesië gevoeld werden als belemmerend voor de opbouw. Minister Van der Kieft was er in de Tweede Kamer niet toe te bewe gen zich vast te leggen op de ver plichting van de overneidsvergoeding van dpor particulieren geleden scha de, die het gevolg is van door abnor male omstandigheden veroorzaakte overstromingen. Hij meende, dat voor een dergelijke verplichting geen wets- grond valt de construeren. Trouwens ook voor een morele verplichting achtte de bewindsman geen gronden aanwezig, althans wat betreft met name niet de schade, die in de Bies bosch is aangericht door de overstro ming van 23 en 24 december 1954. Op het ijs v" 'le Marker hav^.i »s dond' dagmiddag e::i ijsbruiloft ge vierd. Alle gasten hadden zich voor deze bijzondere gelegenheid in de oude bruiloftskostuicms gestoken. De twee bruidsparen tijdens de toespraak van de dominee. Aanvaring op de Nieuwe Waterweg Ter hoogte van de veersteiger Maas sluisRozenburg zijn vrijdagavond het Duitse motorschip „Tenerife" het Noorse motorschip „Borre" met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen liepen vrij grote schade op. Hy erkende, dat het gevaar voor overstroming ln de Blesbosch is toegenomen door de uitvoering van waterstaatkundige werken el ders, maar deze uitvoering noem de de minister een rechtmatige overheldsdaad. Dat inmiddels de overheid bereid is om financieel te helpen, wanneer door een over stromingsramp schade aan parti culiere eigendommen ls ontstaan, bleek uit het wetsontwerp, dat de minister verdedigde, namelijk eeji ontwerp, dat een miljoen gulden beschikbaar stelt voor het Bra bants watersnoodsfonds 1954. De Kamer dacht over de opvattin gen van de heer Van der Kieft het hare, maar het wetsontwerp nam zij faarne aan. Zij deed het zonder hoof- elgke stemming. Successiewet Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp inzake heffing van de rechten van successie, van schenking en van overgang. De thans geldende wet zal door een nieuwe successiewet worden vervangen. Het ontwerp beoogt een technische herziening van de van 1895 daterende successiewet, welke sinds haar in werkingtreding bijna twintig maal Is gewijzigd. De financiële experts van de ver schillende fracties wydden uitvoerige beschouwingen aan het wetsontwerp. Het debat had het karakter van voor postengevechten en bepaling van de juiste positie door de verschillende fracties. De grote strijd komt pas volgende week als de amendementen aan de orde komen. POST VERTRAAGD, GROENTEN BEVROREN Overheid geeft scheppen geld uit aan de gladheidsbestrijding Het „weerpraatje" van het K.N.M.I. in De Bilt is waarschijnlijk nimmer zoveel beluisterd en met zoveel belangstelling tegemoet ge zien als juist in de laatste dagen. De vorstperiode, die zich over Europa en zo dus ook over Zeeland heeft uitgestrekt en uit gerekt als een grimmig monster, dat nog steeds geen aanstalten maakt te vertrekken, begint nu wel wat lang te duren. Tal van par ticulieren en bedrijven ondervinden er een hoop narigheid van, die veel tijd kost en veel geld. De bouwerij ligt stil, de kolenhandelaren werken van des morgens vroeg tot des avonds laat en hebben groot gebrek aan bepaalde voorraden, de gezinnen stoken zich arm en de wintergewassen op de akkers staan te bevriezen. Met de postverbindingen in Zeeland is het de laatste dagen niet best. De „geadresseerden" zullen daarvan wel licht weinig bemerken, omdat de ver tragingen, die voorkomen, slechts ge lang zijn. Een vertraging van één be stelling zal niet zo gauw opvallen. De P.T.T. heeft er echter meer mee te stellen. Enkele verbindingen in Zee land met name die met Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland zijn moeilijk en ook de posttreinen zijn niet altijd op tijd. Sommige in een treinstel meelopende postwagens ko men in het geheel niet in Zeeland en andere komen er te laat. Door de soms strenge vorst vriezen de deuren van deze wagens vast en juist wanneer men ze dan op een station open heeft, vertrekt de trein weer, de post met zich meevoerend. Wat niet in de post wagens mee kan, moet dan in goede renwagens worden geladen, maar daarin is niet altijd voldoende plaats over. Voorts moet de P.T.T. met eigen auto's in veel verbindingen voorzien en dit berokkent alles bij elkaar het bedrijf vppl «chade Spoorwegen Van dc l-.T.'l. komt men dan auto matisch op de Nederlandse Spoorwe gen. Deze hebben gelukkig op de Zeeuwse lijn zo goed als geen moeilijk heden. Alleen kan het wel eens ge beuren dat de laatste trein van Roo sendaal naar Vlissingen een half uur of meer te laat is, omdat deze aanslui ting moet geven op de dikwijls ver traagde trein uit Amsterdam. Maar verder hebben zich hier de laatste da gen geen moeilijkheden voorgedaan. Op de wegen worstelt het verkeer met de gladheid, die ook met zand en zout wordt bestreden. Deze bestrijding kost vooral enkele gemeenten veel geld. Vele kubieke meters zand en tonnen zout moeten over de wegen worden uitgestrooid en dit kost te vens vele man-uren. De gemeentewerk lieden van de reinigingsdienst alleen kunnen het niet aan en moeten wor den geassisteeerd door de mensen van de plantsoendiensten en anderen. Bij lekken in gas- en waterleidingen kun nen de straten niet meer op de goede wijze worden gelegd en de straatma kers moeten er mee volstaan de zaak voorlopig in orde te maken. Zowel bij lekken in de water- als in de gasleidingen is het tot dus ver nog niet na te gaan in hoe- Vervolg op pag 8) Het Wereldgebeuren. Scheiding Düsseldorff was donderdag het schouwtoneel van een niet-alle- daags gebeuren. Het gebouw, waarin de landdag van de YVestduit- ae- deelstaat Nooruryn-Westfalen by- eenkomt, stond in het teken van bin nen- en buitenlandse aandacht. Op de pers- en op de publieke tribu ne was geen plaatsje onbezet. Ieder een was vol belangstelling voor 'de discussies, waarin het al of niet voortbestaan van het kabinet-Arnold aan de orde zou worden gesteld. Wat men verwacht had, gebeurde: de so ciaal-democratische partij S.P.D. en de liberale F.DP. eisten in een motie het aftreden van de premier. Het uit zonderlijke van deze politieke gebeur tenis was, dat de sprekers, die met de motie kwamen aandragen, zich haastten om aan eerste minister Ar nold duidelgk te maken, dat zij hem persoonlijk wel vertrouwden. Een motie van wantrouwen dus tegen iemand, die ieders vertrouwen ge noot Premier Karl Arnold, die 55 len- te's telt, heeft als vakbondsman en als politicus weieens eerder in de ijselijke winterkou gestaan en hij wist van tevoren, dat deze motie te verwachten was. Hy wist ook, dat .men, door op hem te „schieten", de bedoeling had om uiteindelijk de bondskanselier, zgn christen-demo cratische partygenoot dr. Konrad Adenauer, te treffen. Evenals de Bondsregering, bestonden de regerin? gen van de diverse Duitse „Lander" tot nu toe voornamelijk uit coalities tussen de christen-democratische unie en de liberalen, waarbij o.m. in Noordrijn-Westfalen nog de extra kleine (r.k.) centrumpartij kwam. Die coalitie is in de afgelopen maanden regering van de Bondsrepubliek ,u en dan door het oog van de in de r Informatiecentrum voor scholenbouw geopend In het bouwcentrum te Rotterdam is gistermiddag geopend het informa tiecentrum scholenbouw. De taak van dit centrum is, het be studeren van onderwerpen liggend op het terrein van de scholenbouw, ver der het documenteren en verspreiden van goede ontwerpen van schoolge bouwen onder architecten, onderwijs deskundigen, schoolbesturen enz, en het medewerken aan het verlenen van prijzen voor ontwerpen, die hiervoor in aanmerking komen en tevens pro paganda maken door middel van het inrichten van permanente en tijdelijke tentoonstellingen, het organiseren van excursies, het geven van voorlichting en het verlenen van medewerking bij de bouw van modelscholen. Om alle facetten van het onderwijs mee te laten spreken zal het beleid van dit informatiecentrum berusten bij een studieraad waarin. Rijksinstan ties en organisaties, die zich met on derwijs en onderwijsstudies bezig hou-1 den, vertegenwoordigd zijn. naald gegaan, het laatst toen Aden auer het kiesstelsel zodanig wilde veranderen, dat de christen-democra tische unie daarvan de vruchten zou plukken en de kleinere partijen zoals de F.D.P. nog minder invloed zouden krijgen. De liberalen hebben toen ge dreigd met het verbreken van de co alitieband, niet alleen in de federale regering, maar ook in de diverse deelstaten. Adenauer krabde zich achter de oren en trok zijn plannen tot verandering van het kiesstelsel in. De dreiging van een breuk in de coa litie in de bondsdag was daarmee voorbij. Het was tussen CD.U. en F.D.P. weer koek en ei. Nu zou een coalitie-breuk aan bondskanselier Adenauer niet veel hoofdpijn bezorgen, wan neer zij beperkt bleef tot de bonds dag. Daar heeft de christen-demo cratische unie immers een absolute meerderheid. Maar anders zou het worden, wanneer zo'n scheiding in een deelstaat als Noordrijn-Westfa len een feit zou worden. Want daar haalt de C.D.U. juist niet de helft van het aantal zetels, zodat zg om te regeren steun van een andere party nodig heeft. Zegt daar de F.D.P. de samenwerking op, dan betekent dat tegelijk een verandering in de bonds raad, de Westduitse Eerste Kamer, waarin de vertegenwoordigers van de deelstaten zitting hebben. En die Bondsraad zou Adenauer het leven bijzonder zuur kunnen maken Dit idee om de grijze bondskanse lier, die zg niet meer kunnen uit staan, dwars te zitten, vonden de E.D.P.-mensen in Noordrijn-West falen zo aantrekkelijk, dat zg een aanzoek richtten tot de socialisten, om een nieuw huwelijk aan te gaan. Zg hopen, dat andere deelstaten dit voorbeeld zullen volgen, en dat er dus nieuwe coalitieregeringen ont staan, die zijn samengesteld uit libe ralen en socialisten. De socialisten, l uit libe- die totnutoe overal in de oppositie waren hebben in NoordrgnWestfa- len hun jawoord laten horen en het is nu de bedoeling, dat Fritz Stein- hoff, de socialistische fractievoorzit ter van de Düsseldorfse landdag, Ar nold opvolgt als premier. Het nieuwe huwelijk wordt echter door de wederzijdse familieleden niet overdeeld gunstig ontvangen Het is nog zeer de vraag, of libe ralen in andere deelstaten be reid zijn, het Düsseldorfse voor beeld te volgen. Zou de „kernsplit singsreactie" doorgaan, dan zou zij er inderdaad toe kunnen leiden, dat het beoogde doel werd bereikt: dat Adenauer tuimelde. Waarschijnlijk zou dan de socialistische oppositielei der in de Bondsdag, Erich OUenhau- er, kanselier worden, een veronder stelling; die weer aanleiding kan ge ven tot beschouwirlgen over de toe komstige koers van de Bondsrepu bliek. Overigens is het tot nu toe al leen in NoordrgnWestfalen, dat zich veranderingen aankondigen. En zelfs die zijn nog niet voltooid: over de motie van wantrouwen om Arnold te wippen moet maajidag worden ge stemd. De plaatsen op de publieke en op de perstribune zgn al bg voor baat besproken. Dr. KONRAD ADENAUER „....het grgze mikpunt lt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5