PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Devies van MacMillans politiek: Engelsen moeten soberder leven tor Verdeeldheid in de boerenstand door kostprijs verschillen Vrouw uur in lag veertien felle koude de BILT VERWACHT... 199e jaargang - no. 42 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,35 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tele b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 2C. MAATREGELEN TEGEN INF LAT IESPOOK Beperking van investeringen en afbetaling; lagere subsidies Harold MacMillan, de Britse minister van Financiën, heeft gisteren in het Lagerhuis een reeks vérgaande versoberingsmaatregelen be kendgemaakt, die herinneren aan de oorlogstijd en gericht zyn op bestrijding van het inflatiegevaar. Behalve de gisteren reeds aan gekondigde discontoverhoging van de Bank of England, zijn die maatregelen: 1. Verhoging van de eerste betaling voor op afbetaling aan te schaffen automobielen, televisietoestellen en soortgelijke artikelen van een derde van de koopsom tot de helft en verhoging van de eerste betaling voor koelkasten, stofzuigers enz. van 15 tot 20 procent. 2. Verlaging van de broodsubsidie waardoor een brood op 26 februari een penny duurder zal worden. 3. Verlaging van de melksubsidie, waardoor met ingang van 1 juli een pint (ruim een halve liter) melk een halve penny duurder zal worden. 4. Overheidstoezicht op de huur koop van. televisietoestellen en soortgelijke goederen. 5. Controle op de financiering van aanschaffing van machinerieën, grote gebouwen enz. met dien ver stande, dat de helft van de koop som ineens betaald zal moeten worden. De belastingaftrek voor Overheids- antwoord Onlangs*) schreven wij op c plaats over de belangstelling voor de publieke zaak, daarbij beto gend, dat die belangstelling wel dege lijk bij de bevolking aanwezig is, ook al zijn er geen overbelaste publieke tribunes in de vergaderzalen van ra den en provinciale staten. Deze week werd in Middelburg een bijeenkomst gehouden, die een treffend bewijs le verde voor deze stellingwij bedoelen de gedachtenwisseling tussen de ont werper van het uitbreidingsplan dezer gemeente, ir. W. F. Schut, en een aan tal inwoners der stad. De laatsten brachten ter vergadering een grote liefde voor hun woonplaats die met een variatie op Vondels bekende ge zegde een ieder is aangeboren, als mede een zekere mate van deskundig heid op bepaalde terreinen van het- maatschappelijk leven. Daardoor kon een openhartig en levendig gesprek worden gevoerd over Middelburg in heden en toekomst en het opvallende daarbij was, dat deze mensen, die be paaldelijk niet als vertegenwoordigers van politieke partijen konden worden beschouwd, met grote interesse en ge zond inzicht spraken over zaken die het gemeentelijk beleid aangingen. Politieke scherpslijpers zullen wel licht betogen, dat hier kwesties ter ta fel kwamen, die de raad in eerste in stantie aangaan en niet vrij willekeu rig aangewezen vertegenwoordigers van de burgerij. Maar dan moet in antwoord hierop toch wel even wor den gewezen op het.speciale karakter van deze bijeenkomst, waarbij het de ontwerper van het uitbreidingsplan en diens staf er uitsluitend om te doen was eens te horen wat er in diverse groeperingen van de Middelburgse be-: volking aan wensen en verlangens leefde. En aldus werd zelfs niet. ge tornd aan de competentie van de raad, die straks het plan zal vaststellen. Helaas zijn er gemeenten, waar de ze vaststelling afgedaan wordt als een formele zaak. Terwijl het hier toch gaat om niets meer en niets minder dan de toekomstige ontwikke ling van een bepaalde plaats, waarmee dikwijls de belangen van zeer velen zijn gemoeid. En waarvoor bovendien in brede kring grote belangstelling blijkt te bestaan. Met andere woor den: het schort maar al te vaak aan een goede voorlichting van gemeente wege en daarom is het zo verheugend, dat het gemeentebestuur van Middel burg kennelijk een andere weg wil in slaan. Dit bewijst althans deze eerste voorlichtingsbijeenkomst, ook al wer den de informaties nog niet door, maar aan de ontwerper van het uitbreidings plan verstrekt. Het is te hopen, dat het bij deze ene bijeenkomst niet zal blijven, maar dat met eerbiediging van de rechten van de raad er in brede kring zal worden verteld hoe en waarom dit plan tot stand komt. Dit voorlichtende werk behoeft niet zo moeilijk te zijn. Het gaat er helemaal niet om de inwoners eens op te trommelen naar de Markt, teneinde vanaf de pui van het stad huis aan de samengestroomde menigte te vertellen wat dit plan beoogt. Er zijn heus wel andere methoden: men zou bijvoorbeeld een ambtenaar van gemeentewerken kunnen aanwijzen, die tijdens bijeenkomsten van de vele organisaties in de stad een inleiding zou kunnen houden over dit onder werp. Wanneer daarbij wat aardige plaatjes worden vertoond, kan een goed geheel ontstaan en tevens een discussiebasis. Wellicht zou de amb tenaar menigmaal gesterkt heengaan. Gesterkt door 'behartenswaardige op merkingen van huisvrouwen, midden standers, jongelingen, meisjes, kortom van lieden, voor wie het welzijn van de stad iets betekent. Om tenslotte nog even op ons uit- gangspunt terug te komen: de pu blieke zaak heeft dus wel degelijk de belangstelling. Maar soms verwacht die een antwoord. En nu liggen hier de mogelijkheden om een geslaagd overheidsantwoord te geven! P.Z.C. van 13 januari j.l. kapitaalsinvestering zal worden verlaagd. 6. Bezuiniging op overheidsuit gaven voor scholenbouw, voor uit breiding van genationaliseerde in dustrieën enz. met ongeveer 70 miljoen pond in het nieuwe begro tingsjaar. De afschaffing van de belasting aftrek voor investeringen van grote bedrijven zal niet gelden voor bedrij ven die al investeringsverplichtingên op zich hebben genomen en ook niet voor de scheepsbouw en voor weten schappelijke onderzoekingen. De vermindering van de brood- en melksubsidiëring zal volgens hem 'n besparing gev<. i van 20 miljoen pond per jaar. Het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud zal erdoor stijgen met een punt. Aanstaande moeders, zuigelingen en schoolkinde ren zullen hun laaggeprijsde melk echter blijven ontvangen. Het minis terie van landbouw neeft inmiddels maximumprijzen voor brood vastge steld. De oppositie reageerde fel op Mac Millans woorden. „Aftreden" en „schande" riepen vele labourleden. MacMillan sprak anderhalf uur. De socialist Harold Wilson zei dat de financiële manipulaties van de re gering werkloosheid tot gevolg zul len hebben. Hij vroeg de regering over te gaan tot een stelsel van bouw vergunningen. MacMillan zei, dat hij niets voelde voor bouwvergunningen. Hij zou de volgende week meer er over zeggen in het Lagerhuis. v| WINTER EISTE ZWARE TOL Auto slipte het water in Nederland heeft gisteren aan de winter de zware tol van drie men senlevens betaald. Een auto slipte kwam in het water terecht, waarbij twee mannen,, vaders van grote gezinnen, de verdrinkings dood vonden. Een vrouw is door bevriezing om het leven gekomen, doordat zij, waarschijnlijk tenge volge van een ongelukkige val, lan ge tijd in de sneeuw had gelegen. Gisterochtend is tussen Tubbergen en Weerselo een auto, waarin zich twee personen bevonden, bij de Fle- ringbrug over het kanaal Almelo Nordhorn geslipt. Daardoor kwam de wagen met volle vaart tegen de lin kerbrugleuning, zwaaide vervolgens naar rechts en reed door de rechter- brugleuning het kanaal in. Onder het gewicht van de wagen brak het ijs. zodat de auto onder het ijs verdween. Pas na uren gelukte het de rijkspoli tie uit Almelo, met behulp van een kraanwagen de auto op het droge te brengen. De beide inzittenden waren toen overleden. Brits koningspaar terug in Londen. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, zijn vrijdag met het vliegtuig „Atlanta" te Londen terug gekeerd van hun rondreis door Nige ria. Ter verwelkoming waren op het vliegveld koningin moeder Elizabeth, prinses Margaret en de kinderen van het echtpaar, de zevenjarige kroon prins Charles en de vijfjarige prin ses Anne, aanwezig. Vrijdag zijn in Amsterdam vijjtig Nederlandse schaatscracks, o.w. ve len uit de elfstedentocht van start gegaan voor een wedstrijd over 77 kilometer. Foto: de kopgroep in de bocht. Als no. 11 (midden voorgrond) Jeen van der Berg, die de wedstrijd met veel vertoon van macht won voor Bertus van 't Oever, die tweede werd. De slachtoffers zijn de 57-jarige heer R. en de 44-jarige heer H., bei den pluimveehandelaren uit Ensche de. Bevroren Bij de schuur van haar woning aan de Turfmarkt te Gouda ontdekte men gisteren het bevroren lichaam van de 54-jarige hoedenmodiste, mejuffrouw J. A, B. Er waren nog enige tekenen van leven, doch even nadat mejuf frouw B. was opgenomen in het Van Itersonziekenhms, overleed zij. Vermoedelijk is mej. B. gister avond omstreeks zes uur na het ko len scheppen even bulten het schuur tje uitgegleden. In haar val stootte zy het hoofd. Dit vertoonde tenmin ste een klein wondje. Huisgenoten, die 's avonds thuis kwamen en haar niet aantroffen, verkeerden In de mening, dat zy was uitgegaan. Het slachtoffer heeft ongeveer veertien uur In de felle kou gelegen. Al heeft de bittere koude uiter aard ook Ouwehands' Dieren park op de Grébbeberg te Rhe- nen niet ongemoeid gelaten en al moet er in de buitenverblij ven vaak met man sneeuw worden geruimd, toch verliezen de dieren daar de moed niet bij. Bruintje, die als .-sneeuwbeerzijn neef, de ijs beer, concurrentie aandoet, vond tenminste nog best even lijd om voor een lekker hapje tc gaan opzitten, al had hij voor de pooltoestand in zijn kuil al leen maar een grauw over Marijke-dag op de scholen Vandaag op de verjaardag van prinses Marijke, wordt op scholen in Nederland het appèl van de stichting „het vierde prinsenkind" voorgele zen. Deze stichting houdt zich bezig met de zorg voor vakantie van oor logsweesjes. watersnoodweesjes en lichamelijk door de oorlog getroffen jeugd. Aan ieder schoolkind zal weer het traditionele, persoonlijke offer van een stuiver worden gevraagd. Vorig jaar deden aan deze actie ruim een half miljoen kinderen mee, hetgeen betekent, dat de schoolgaande jeugd van Nederland alleen al ruim 800 door de oorlog getroffen kinderen gratis met vakantie zond. Vierjarig jongetje bij brand omgekomen De 4-jarige D. B., een van de 6 nog jonge kinderen van de poelier B. en diens vrouw te Landsmeer, is donder dag jammerlijk om het leven geko men, toen by een korte, doch zeer felle uitslaande brand het woonhuis van deze familie als gevolg vaii een hevige explosie in de as werd gelegd. Voor zover kon worden nagegaan is de brand veroorzaakt doordat een fles butagas in de keuken uit elkaar sprong, zodat 't vloeibare gas over 'n grote oppervlakte werd verspreid en het huis in een ommezien in een brandende fakkel veranderde. Vader B. en zrjn vrouw waren achter het huis in een schuur bezig met him kippen, doch vijf van de zes kinderen (het zesde ligt in een ziekenhuis) be vonden zich in de woning. Samen met een buurman wist de vader nog vier kinderen te redden, doch de kleine Dik was onbereikbaar in een kamer op een bovenverdieping. De vrijwillige brandweer van Lands meer was zeer spoedig ter plaatse en had geen tegenslag met water. Niettemin kon zy de woning niet meer redden. Radio Moskou heeft bekendgemaakt dat voor het eerst radiotelefonisch con tact ls verkregen tussen Moskou en de Russische basis aan de Zuidpool. De ont vangst was uitstekend. In het dagelijks weerbericht van radio Moskou was voor het eerst de temperatuur aan de Zuidpool opgenomen. Vergeefs gezocht naar verdwenen echtnaar In Amsterdamse Bos Hoewel gedurende de gehele dag manschappen van de politie uit Am sterdam en Amstelveen in het Am sterdamse Bos hebben gezocht naar het vermiste echtpaar Hoogei werf, dat donderdag van een wandeltocht door dit bos niet in zijn woning aan de Aalsmeerweg is teruggekeerd, heeft dit tot nu toe geen enkel resul taat opgeleverd. Bn dit onderzoek werd ook van speurhonden gebruik gemaakt- Bij het invallen van do duisternis heeft men de nasporingen voorlopig gestaakt. De politie is de mening toegedaan, dat het echtpaar het Nieuwe Meer waarover donderdagmorgen nog een ijsbreker was gevaren, is overgesto ken en bij de vaargeul door het ijs is gezakt. DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. VREEST: Nog geen overeenstemming over tariefionen in Zeeland Het dagelyks bestuur van de Z. L. M. sprak in zijn jongste vergadering wenselijkheid uit, dat in het komende jaar een diepgaande studie wordt gemaakt over het vraagstuk van de vrjj grote kostprysverschillen in diver se streken van ons land, opdat de hieruit voortvloeiende moeilijkheden in de toekomst zo bevredigend mogelijk opgelost kunnen worden. Dit pro bleem wordt namelijk steeds dringender en heeft zich vooral toegespitst by het vaststellen van de melkprijs door de regering. Het speelt echter ook by produkten als suikerbieten. Dit houdt de mogelijkheid van een onderlin ge verdeeldheid in de boerenstand in. In ieder geval zal gezocht dienen te worden naar een gemeenschappelijk standpunt, dat door de gehele boeren stand kan worden gedeeld, zo meent het Z.L.M.-bestuur. Het Landbouw Economisch Insti tuut nog steeds niet klaar met de kostprijsberekening voor de tarwe en de suikerbieten, als gevolg van de nieuwe berekeningsmethode die is toegepast. Na de berekeningen moet de toetsingscommissie zijn oordeel hierover nog geven. Het zou dan ech ter veel te laat worden, daar dan de. zaaitijd reeds achter de rug zou zijn. Daarom heeft de georganiseerde landbouw bij de minister aangedron gen, op een spoedige vaststelling van de prijzen voor genoemde, produkten, waarbij dan de kostprijsberekening van vorig jaar met eer correctie t.o. v. de hogere kosten als basis geno men zal dienen te worden. Er be staat een gerede kans. dat aan deze wens tegemoet gekomen zal worden. Om het prijspeil van C* consump tie-aardappelen öp 'n redelijke hoog te te houden en een regeling te ver krijgen die meer bevrediging zal schenken dan die, welke is op het ingrijpen bij een overschot door het consumptie-egalisatiefonds, is een nieuw plan ontwikkeld. De Overheid zou daarbij de consumptie aardappelen erkennen als basispro- dukt en hiervoor een prijs van 75 van de kale kostprijs garanderen. Be sprekingen over dit voorstel zijn gaande, waarbij tevens aan de orde wordt gesteld, of het consumptie-ega lisatiefonds dan zou dienen te blijven bestaan. Of een en ander kans van slagen heeft, valt nog niet te bezien. Er wordt alsnog getracht ge daan te krijgen, dat ook het ge keurde vlas ongerepeld zou mo gen worden uitgevoerd, echter dan als ongekeurd. De Nevlex heeft 'n regeling voor de betaling getrof fen, hetgeen de vergadering van groot belang achtte. De bestuurscommissie van het landbouwschap in Zeeland zal een nader onderzoek instellen naar de mogelijkheid van coördinatie van het werk van de commissie waterbeheer sing en ontzilting, gewestelijke raad voor de landbouwvoorlichting en de commissie grondgebruik van de ge westelijke raad voor het landbouw schap. Aan de gewes Lelijke raad zal tevens worden voorgesteld in de loop van dit jaar een secretaris te benoe men. Tarief lonen reeds hoog Voorts werd ook uitvoerig gespro ken over de verschillende aspecten van het loonvraagstuk. De vergade ring had sterk de indruk, dat bij het conflict in de Stichting van de Ar beid, van werkgeverszijde geen ge- lVervolg op pag. 6) KORTE PREDIKATIE BEGIN VAN DE LIJDENSWEKEN Indien de graankorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft zij op zichzelfmaar indien zij sterft, brengt zij veel vrucht voort. Joh. 12 2%. Een goede tekst voor een biddag voor het gewas, zou men zo kunnen denken, een kleine aanvulling op de belofte eenmaal aan Noach gegeven, dat voortaan zaaiing en oogst niet zouden ophouden. We kunnen er dan bij zeggen dat, hetgeen er in deze tekst staat, in diepste wezen belang- rijker is dan zaaiing en oogst. Deze kunnen door mensen worden gedaan. Daarvan is ons dagelijks brood af- hankelijk. Doch het is nóg meer af hankelijk van datgene, wat er in het Schriftwoord staat dat we boven de ze korte predicatie plaatsten, van het sterven van het graan, dat zo alleen veel vrucht kan voortbrengen. Toch heeft de Here Jezus, toen Hij dit woord sprak, helemaal niet ge dacht aan een biddag of zo iets. Dit woord van de graankorrel, die moet sterven om vruchten voort te bren gen, slant op Zijn lijden en sterven. Het ts op Palmzondag. De menigte van Jeruzalem heeft luide gejuicht: Gezegend Hij die komt in de naam des Heren! Wat zij daarbij zo alle maal heeft gedacht, is zo maar niet te zeggen, doch i« ieder geval zullen de juichkreten 1 cel door een heel stuk nationalisme zijn opgezweept. Het aardse koninkrijk meent zich gemak kelijk te kunnen tooien met siera den van het Koninkrijk Gods. Na die feestelijke intocht komen een paar Grieken met hun vraag tot één van de discipelen: Heer, w\j zou den Jezus wel willen zien. Er staat niet by dat deze Grieken bij de Here Jezus gekomen zijn, maar dat spreekt vanzelf. Als wij dit aanne men, kunnen wij het woord van de graankorrel als het belangrijkste ge deelte van het gesprek dat Jezus met de Grieken heeft gehad, beschouwen. Die Grieken hebben Hem gezien in menigte bij de intocht. Een mens, die van alle kanten wordt toegejuicht en w" wie men voor de toekomst iets verwacht, wat dan ook. Zulken staan immer in het middelpunt van de toe juichingen! De heerlijkheid var. de Here Jezus de heerlijkheid van een juichende is een gans andere. Zij is de heerlijk heid var. de graankorrel, die in de aarde valt en sterft en zo alleen veel vruchten voortbrengt. Deze heerlijk heid zullen de Griékeizien als ze noa een week in Jeruzalem blijven. Het voedsel van het graan is be langrijk. Doch het leven is meer dan het voedsel en het waarachtige Le ven kent men slechts ddar, waar men weet van Jezus Christus, „in Wiens dood ons leven is". H. Iets minder koud met j lichte sneeuw (Van onze weerkundige medewerker). Een kleine depressie is gis- s teren over Polen en Duitsland p naar het westen getrokken. Vergezeld Van sneeuw bereik- te het storingsfront van deze depressie gisteravond 't noord- f§ oosten van ons land. Zij deed de temperatuur enkele graden stijgen en dit front kan van- M daag ook in Zeeland over het algemeen wat lichte sneeuw p veroorzaken. Het hoge-drukge- bied boven Scandinavië houdt onverminderd stand en doet achter het sneeuwfront weer iets koudere lucht over Polen if en midden-Europa naar het westen stromen. Het einde van deze vorstperiode is dan ook nog niet in zicht, terwijl de temperatuur na zondag wel- p licht weer iets lager zal gaan worden. j= SNEEUW. Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw, matige in de kust-provincies tijdelijk vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen, later veranderlijke wind. Matige tot lichte vorst. ZON EN MAAN 19 februari Zon op 7.51 Maan op 10.40 20 februari Zon op 7.49 Maan op 11.31 onder 18.02 onder 2.14 onder 18.03 onder 3.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1