rsena Top van sterke schaatsenrijders in deze provincie nog te klein BIEFSTUK"-PARTIJ ACTIE INDISCHE NEDERLANDERS IN DROEVE OMSTANDIGHEDEN ZATERDAG 18 FEBRUARI 1958 PROVINCIALE ZEE UW BE COURANT Als eerste gaf Arsenal ontelbare rokers de gelegenheid King Size sigaretten te roken en te waarderen. Nu gaat Arsenal weer vooraan met de King Filter sigaret! Overalbovenal SUPER QUALITY Ukunt kiezen! n|| Arsenal King Filter biedt u dezelfde meesterlijk gemengde, zonrijpe Amerikaanse tabakken. Kruidig, zacht, voortreffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter q- dezelfde prijs ÖJ ZEEUWSE SPORTSPIEGEL Advertentie J. Ziek en arm ligt deze Indische Ne derlander op een „baléh." Voor zesde maal uit woning gezet In Laren speelt zich thans een hardnekkige woonruimtekwestie af Het uit 3 leden bestaande gezin Jansma bewoont sinds 1 februari j.l. clandestien twee gemeubileer de kamers bij ir. De Vries aan de Bijenschans (tegen 80 gulden per maand). Na diverse aanzeggingen werd overgegaan tot uitzetting van het gezin. Donderdagnacht te één uur geschiedde dit voor de vierde maal, 's nachts omdat de betrok kene overdag niet thuis was, aldus deelde de politie mede. Dit uitzetten hielp echter niet veel want na een uur haalde de hoofd bewoner De Vries de mensen alweer binnen. Ir. De Vries gaat namelijk Drie en een half jaar voor koopman Verzekering opgelicht De Haagse rechtbank heeft de 39- jarige koopman D. S. uit Leidschen- dam veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hech tenis. S. werd ervan beschuldigd op zettelijk brand te hebben gesticht in zyn auto waarin zich een aantal schilderijen zou hebben bevonden en hierdoor een verzekeringsmaatschap pij voor 150.000 gulden te hebben wilen oplichten. van het standpunt uit dat het nie mand aangaat wie hij in zijn huis wil laten wonen, terwijl de woningdienst er daarentegen op wijst dat de heer De Vries geen kamerverhuurder is en door te verhuren aan mensen die geen vestigingsvergunning hebben woonruimte aan de gemeenschap ont trekt. Donderdag is het gezin Jansma voor de vijfde maal uit de kamers ge zet en vrijdag voor de zesde maal. >y Be Italiaanse bief- stuk"-party heeft zich, dank zij Frankrijks belastinghater Poujade weer in het politieke strijdperk geworpen. ,Wij hadden het idee al in 19t>3", zo zegt professor Corrado Te deschi de oprichter en secretaris van de bief stukkers. De partij kreeg in de laatste al gemene verkiezingen slechts een kleine 5000 stemmen. Professor Tedeschi, onder zijn neus 'n ech te „Charly Chaplin"- snor en met kleurige en opzichtige stropdas, is redacteur van het po pulaire humoristische weekblad Marco Ae- rélio", dat in Rome wordt uitgegeven. Hij geeft toe dat hij van 'oorsprong 'n humorist is, maar legt er de na druk op, dat zijn poli tieke ideeën serieus zijn. „Het biefstuk-idee is internationaal. De re geringen moeten ande re wegen vinden om geld te krijgen en het onplezierige systeem om belastingen te hef fen, vergeten. Regerin gen moeten, precies als het volk, hun geld ver dienen". Het liep de biefstuk kers in 1953 ook tegen, aldus Tedeschi, omdat het wapen van de par ty een jong kalf onvoldoende was. „Deze keer zullen toij in ons wapen twee jon ge vrouwen gebruiken, voorstellend de film sterren Sophia Loren en Gina Lollobrigida, die een grote biefstuk aan het braden zijn". Tedeschi vervolgt dat het bestuur van de par. tij nog niet besloten heeft óf zij zich zal la ten vertegenwoordigen in de over het hele land te houden plaatse lijke verkiezingen, of te wachten op de algeme ne verkiezingen. Er zal echter geen verandering in het par tij-programma zijn. Het programma is als volgt: 1. Geen belastingen; 2. Een pond biefstuk dagelijks voor ie dereen; 3. Hogere lonen en minder arbeids uren; If. Vrije medische be handeling; 5. Drie maanden va kantie per jaar; 6. Doorlopend loterij en en gokspelen; 7. Variété-voorstel- lingen en circus voor het gewone publiek; 8. Opheffing van het parlement en het instellen van een volksstemming 9. Voor de kinderen dertig uren school per jaar; 10. Algehele vrijheid van godsdienst. (United Press) In Zeeland slechts 4 ijsverenigingen aangesloten bij KNSB - In Friesland 183 (Van onze sportredacteur) Er Is in deze tijd van het jaar zeer beslist geen enkele tak van sport, die in populariteit met het schaatsenrijden kan wedijveren. In de afge lopen weken zijn de weergoden de liefhebbers van deze sport dan ook wel heel gunstig gezind geweest. Op kreken, kolken, vaarten en sloten werd een dikke ijslaag getoverd en duizenden konden zich weer ver maken op de gladde ijzers. De zware sneeuwval bedierf overigens iets van de schaatspret! Zo kon het bekende „winterse" evenement, de Walcherse Dorpentocht, niet doorgaan. De enthousiaste schaatsers hadden echter nog voldoende gelegenheid om „een baantje te trek ken" en met dat al werd zelfs de voetbalsport tijdelijk uit de belang stelling verdrongen. Dat de belangstelling voor het schaatsenrijden verhouding zal deze provincie zeker niet veel minder schaatsers tel- ook in Zeeland zeer groot is, kan iedereen dagelijks constateren. In len dan de overige delen van Nederland. Niettemin is er in Zeeland op het terrein van de schaatssport nog een achterstand. De Zeeuwse schaatssport is namelijk veel minder georganiseerd dan in de overige provincies Met enkele cijfers is deze ach terstand heel gemakkelijk aan te tonen. In totaal zijn er in Neder land ongeveer 670 ijsverenigin gen aangesloten bij de Konink lijk Nederlandse Schaatsenrij- dersbond. Slechts vier van deze 670 verenigingen zijn Zeeuwse clubs.... Alleen de ijsverenigingen Hein- kenszand, Krabbendrjke, Middelburg en SIïïïs zijn aangesloten brj de K.N. S.B. In vergelijking met provincies als Friesland, Groningen, Drente en Noord-Holland slaat Zeeland met het aantal van vier wel een pover figuur Natuurlijk steekt het Nederlandse schaatsgebied bij uitstek, Friesland, met kop en schouders boven de ande re provincies uit. In het „land van de elf steden" zijn niet minder dan 183 aangesloten clubs. Noord-Holland/ Utrecht komt met 143 niet ver ach teraan, terwijl Drente met 94 ook goed voor de dag komt. Groningen telt 89 aangesloten clubs, Zuid-Hol land 83 en Overijssel 59. Daarop volgen de „kleine broer tjes". Gelderland, dat zich pas losge maakt heeft van Overijssel, heeft ne- Êen aangesloten clubs. Dan komt rabant met het ook niet erg in drukwekkende getal van vijf, terwijl Zeeland toch nog niet helemaal ach teraan komt, want ln Limburg vindt men slechts één aangesloten verenl- gine! Vanzelfsprekend zijn er in Zeeland meer ijsverenigingen dan de vier clubs, die aangesloten zijn bij de K.N. S.B. En verschillende van deze niet- aangesloten clubs tonen ook een goe de activiteit. Toch zal het nodig zijn, dat meer verenigingen zich aanslui ten, want daardoor zal het gemakke lijker zijn het wedstrijdrijden uit te breiden. Nog heel jong Op de keeper beschouwd is de wed strijdsport in de Zeeuwse schaatswe reld nog heel jong. Plaatselijk wer den er vroeger wel eens wedstrijden georganiseerd, maar aan grote ont moetingen kwam men toch niet toe. De oud-wereldkampioen Coen de Koning, ook winnaar van twee elf stedentochten (1912 en 1917), was in feite de man, die in Zeeland de eerste stoot voor de wedstrijd sport heeft gegeven. Deze schaats- crack, die destijds in Breda woon de, stond in de twintiger jaren re gelmatig in contact met de bekende Zeeuwse schaatsfamilie De Jager uit Wolfaartsdijk en de oud-wereld kampioen bracht enkele leden van deze familie de eerste beginselen bij van de techniek van het rijden. Daar bleef het overigens niet bij, want Coen de Koning reed in deze provincie ook enkele demonstratie- wedstrijden, waarbij hij het publiek versteld deed staan door zijn voor treffelijke stijl. Vooral Jan de Jager bleek een uit stekende leerling te zijn. Hij kweekte een uitstekende techniek en begon zo goed te rijden, dat hy enkele malen met een Nederlandse ploeg naar het buitenland werd uitgezonden. Ih de winter van 1983 op 1934 lukte het hem zelfs het Nederlandse record op de 1500 meter met een tijd van 2 min. 33.5 seconde te evenaren. Sluimerend bestaan De activiteit van enkele leden van de familie De Jager buiten be schouwing gelaten leidde de wed strijdsport in de Zeeuwse schaat- senwereld voor de oorlog overigens nog een „sluimerend bestaan". Pas na de bevrijding werd het „snel heidsrijden" in breder kring beoe fend. De Noorse schaatsen, die men voor de oorlog maar zelden in deze provincie zag, werden na de bevrij ding ook in Zeeland meer en meer ondergebonden en dë resultaten bleven niet uit. Er kwamen langza merhand meer goede schaatsers aan de top en momenteel zijn er talrijke veelbelovende rijders. Nog altijd Is Jan de Jager één van Zeelands beste rijders, maar als men weet dat hy inmiddels 47 jaar is ge worden dan is duidelijk, dat „veel belovend" jammer genoeg niet meer op hem van toepassing is. Het heeft er echter alle schijn van, dat de Zeeuwse.schaatseer in de familie De Jager blyft. Want een zoon van Jan de Jager, de 22-jarige Kees ia mo menteel één van de sterkste, zo niet de sterkste rijder van Zeeland. De concurrentie voor de familie De Jager is momenteel echter heel wat uitgebreider dan voor de oor log. De vechter J. J. Blok uit Krab bendijke, die een 28e plaats ver overde in de jongste elfstedentocht, J. Riteco uit Oostburg, Piet van Acker uit Cadzand, Piet Kools uit Zuidzande en P. Ganzen uit Kapelle zijn slechts enkelen van de rijders, die sterk naar voren zijn gekomen. Behalve Kees en Jan de Jager telt de familie De Jager ondertussen nog enkele andere sterke krachten, onder andere Lon en Jaap de Jager Top nog te smal Zo men ziet is er dus al een rede lijke top van schaatsryders in Zee land. Onmiskenbaar is deze top ech ter nog te smal! Het is noodzakelijk, dat er meer goede rijders naar voren komen. Ongetwijfeld is het begin er, want in verschillende plaatsen kan men een verheugende activiteit con stateren. De ijsvereniging in Schoon- drjke is bijvoorbeeld weer nieuw leven ingeblazen en in de oesterplaats Yer- seke wordt door een aantal schaats- enthousiasten ook fel getraind op nog maar pas aangeschafte Noren. Het is overigens duidelijk, dat men er met een training alleen in de winter niet komt. Reeds in de vroege zomer moet de basis wor den gelegd voor de schaatssucces- sen. Nog altijd is de droogtraining voor rijders, die tijdens de meeste maanden van het jaar het ijs moe ten ontberen, een probaat middel om in vorm te komen. In Zeeland heeft met name Jan de Jager het bewijs geleverd. Reeds in de zomer maanden begon Mj dit jaar met de droogtraining en het gevolg is, dat momenteel niet veel Zeeuwse rij ders hem kunnen verslaan. En ook Kees de Jager steekt nu in een goe de vorm door een maandenlange training. Centrale training Een centrale training behoeft in Zeeland geen onbereikbaar ide aal te zijn. Men zon dit kunnen doen in verschillende plaatsen en er zijn in deze provincie werkelijk wel krachten te vinden, die leiding bij een dergelijke training kunnen geven. De ijsverenigingen en de rijders zullen de hoofden bij elkaar moeten steken om deze training te bereiken! ARMOEDE ONDER DE TROPENZON kleur iets bruiner dan van de vader ook al kwam het wel voor, dat kin deren uit deze huwelijken blond haar en blauwe ogen hadden. In de loop van enige honderden ja ren heeft zich op deze wijze een groep Indische Nederlanders gevormd, van wie er velen naar Nederland kwamen voor onderwijs en opvoeding, maar nog meer bleven hun gehele leven in de tropen en vervulden daar allerlei functies bij het bestuur of in het be drijfsleven. Het is deze groep, die se dert de stichting van de republiek In donesia in moeilijkheden is geraakt. Omdat ze Nederlander zijn kunnen ze in Indonesië geen baantje meer krijgen bij het bestuur en ook in het bedrijfsleven is hun positie uiterst zwak geworden. Duizendèn in nood Duizenden van hen moeten nu voorzover ze niet naar Nederland gaan leven van de sociale zorg, welke door de Nederlandse regering wordt georganiseerd via het Hoge Commissariaat te Djakarta. Leven van „sociale zorg" betekent echter, dat men op de grens van het be staansminimum verkeert en dat men by ziekte of andere tegenslag direct in de bitterste nood geraakt. In Nederland weet men eigenlijk weinig van de armoede, die thans m het voormalige Nederlands Indië wordt geleden door Indische Neder landers. Er zijn echter sommigen in Neder land, die dat heel goed weten en dat zijn de Indische Nederlanders, die naar Nederland kwamen en hier een redelijk bestaan verwierven. Kort geleden is in Zeeland door deze Indische Nederlanders een co mité opgericht, dat zich ten doel stelt voor hun broeders en zusters in In donesië, geld en goederen in te zame len. Men wil voedsel- en kledingpak- ketten naar de gezinnen in Indonesië sturen. Dit comité staat onder leiding van de heer Chr. P. E. Spangenberg te Goes, secretaris is de heer H. Fung- ke, te Middelburg en penningmeester de heer Ch. E. Montenari, Klein Vlaanderen 46a Middelburg. Het comité bestaat in totaal uit tien personen, onder wie vier uit Mid delburg, drie uit Goes en drie uit Vlis- singen. Men heeft reeds aansluiting ge zocht by het centrale comité in Den Haag, dat onder leiding van gen. maj. Statius Muller de hulpverschaffing voor de Indische Nederlanders in In donesië organiseert. Wat het Zeeuwse comité betreft staan er plannen op stapel om in april a.s. in het Schuttershof te Mid delburg een ontspanningsavond te ge ven, waar muziek, ballet en tableaux yivants op het program zullen staan De tableaux zullen het leven van de Indische Nederlanders uitbeelden en daarnaast zal nog enige voorlichting geboden worden. Verwacht wordt, dat generaal Statius Muller- en drs. Damsté uit Den Haag zullen komen om een kort pleidooi voor de hulp- verschaffing te houden. Tenslotte zal er een tombola zijn en zullen handenarbeid-produkten verkocht worden. Het ligt in de bedoeling soortge lijke avonden ook in andere Zeeuwse steden te houden. De opbreir-"!- ^oheel ten goede komen aan de i 'jdenden in Indo- k-nesiirf Verhelst en Inghels gaan als onafhankelijken rijden De Axelse renner Rien Verhelst en de uit Sas van Gent afkomstige ren ner Karei Inghels zullen dit seizoen overgaan naar de categorie onafhan kelijken. Beiden zullen eerst nog als amateur deelnemen aan de Ronde van West-Vlaanderen en de z.g. „Katte- koers" GentIeperen (beide beroem de Belgische „klassiekers"). De andere Axelse renner Romeynsen, momenteel ingedeeld in de categorie amateurs, heeft plannen zich verder te bekwa men in de baanrennerij. Het is te ho pen, dat deze Zeeuws-Vlaamse renners in hun nieuwe milieu hun successen ook in 1956 weer zullen blijven besten digen. Kees de Jager uit Wolfaartsdijk be. steedt dagelijks geruime tijd aan de training. De resultaten van deze trai ning zyn tot mi toe niet uitgebleven, want hij is inmiddels een snel opko mende ster in de Zeeuwse schaatswe reld. Hier is hy bezig zijn techniek bij het „nemen van bochten" te verbete ren, lFoto P.Z.G-1 Zeeuws hulpcomité opgericht. Bjj vele Nederlanders heerst wel enig misverstand over het begrip „In dische Nederlander". Nu duizenden Indische Nederlanders door de nood gedwongen Indonesië moeten verla- Deze Indische Nederlanders beschik ken slechts over één vertrék in een huisje van gevlochten bamboe te Bandoeng. ten en .naar him Nederlandse stam land komen, is het misschien wel goed nog even duidelijk te maken wie en wat de Indische Nederlanders zijn. In het verleden zjjn er heel wat Neder landers als vrijgezel naar de oost ge trokken. Zy huwden daar met in heemse vrouwen bijvoorbeeld Javaan se, Menadonese enz. De kinderen uit die huwelijken hadden de nationaliteit van de vader en waren dus Nederlan der. Maar meestal was hun gelaats-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11