PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Economische chaos dreigt door aanhoudende koude in Europa Engelands Lagerhuis is teoren doodstraf Zeeuwse jeugd helpt hongerende vogels de BILT Vand aag... PERUVIAANSE MILITAIREN KEREN ZICH TEGEN PRESIDENT 199e jaargang - no. 41 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. ƒ.6,1' per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16: Temeuzen. "Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24, telef. 26. WANHOPIGE STRIJD VAN INDUSTRIE Ook in Nederland wordt het verkeer ontwricht Nederland behoorde gisteren tot de koudste gebieden van Europa. Men kon dat niet alleen aan den lijve-ondervinden, maar merkte het ook uit trein vertragingen en andere verkeersmoeilijkheden. Naast de overlast, die de spoorwegen van bevriezing van seinpalen enz. en van stuifsneeuw ondervonden deed zich het verschijnsel voor van opvrie zing van de spoorbaan, bijvoorbeeld gisterochtend bij Culemborg, waar op beide sporen de treinen slechts langzaam het omhoog gewerk te deel van de baan konden passeren. De eilanden Vlieland en Terschelling raakten opnieuw geïsoleerd. De veerpont „Minister P. H. W. van der Heyde", varende tussen Mid- delharnis en Heilevoetsluis, kreeg roerschade door de zware ijsgang. En wegens kolenschaarste werden reeds scholen gesloten, o.m. in Apeldoorn. De veerpont „Minister P. H. W. van der Heyde", die passagiers en mate riaal vervoerde, bleek na het oplopen van de roerschade totaal onbestuur baar te zijn, maar lag gelukkig tussen de banken. Anders was het. niet denk beeldig geweest, dat zij was vastge lopen, met alle gevaar, aan het kruien de ijs verbonden .Ongeveer een uur later slaagde de ijsbreker „Nederland" er in, de veerboot in Middelharnis binnen te- brengen. Vandaag hoopte men deze boot weer in de vaart te hebben. De spoorwegen ondervonden in de provincie Groningen grote over last doordat de diesel-elektrische stellen bevroren, evenals trouwens de installaties op emplacementen. Het gevolg hiervan was, dat in de spitsuren te kleine treinen moes ten rijden en er op de stations reizigers bleven staan. In Leeuw arden heeft men van deze bevrie zingseuvels nagenoeg geen hinder gehad, waarschijnlijk omdat het in Groningen enkele graden meer is het 50 jaar geleden, dat H de bekende Nederlandse toneel. speler, regisseur en vioolvir- tuoos Frits A. L. Bouwmees- ter, die op 2 aug. 1848 te Mid- delburg werd geboren, te Soe- j|| rabaja overleed. Arbeidskaart In iandbouwkrmgen heeft men be zwaar tegen invoering van de arbeidskaart voor jeugdige perso nen en gehuwde vrouwen. Het landbouwschap heeft aan het ministerie van Sociale Zaken laten weten, dat in het algemeen de bete kenis van arbeidskaart geringer is geworden en dat in verband met de paperassen voor het loon en de socia le verzekering de nodige gegevens toch wel ter beschikking staan. Ofschoon het Landbouwschap daar op niet nadrukkelijk wijst, staat ver moedelijk wel op de achtergrond de hartgrondige wens om geen uitbrei ding te geven aan de administratieve rompslomp, waarmee de bedrijven in de laatste jaren werden belast. Tot nog toe heeft de landbouw wat betrefl de arbeidskaart en ook wat betreft de werktijdenre geling een uitzonderingspositie in genomen. Ingevolge de wijziging van de arbeidswet, die op 19 januari 1955 inging, zou die uitzonderingspositie eindigen en de landbouw kreeg een jaar voor het opstellen van een werk tijdenbesluit met daaraan verbonden de invoering van de arbeidskaart. Dat jaar is inmiddels verstreken zonder dat het desbetreffende besluit er kwam, hetgeen ook wel verwacht werd, want er zijn nogal wat. moei lijkheden. Men zwoegt dus verder. Inmiddels echter wil het Landbouw schap van de arbeidskaart af en daarvoor valt wel wat te zeggen. De gegevens, die de controleur van de arbeidswet via de arbeidskaart ter beschikking krijgt kan hij ook krij gen via de loonbelastingkaart. Het bezwaar is. dat in sommige districten de arbeidswet-controleur niet dezelfde is als de man van de looncontrole en dat dan de arbeïds- wetman geen recht heeft op het in zien van de loonbescheiden. Hü zou dus zijn taak niet kunnen verrichten. De looncontrole is gebaseerd op het Bijzonder Besluit Arbeidsverhoudin gen van 1945, dat nog altijd op liqui datie wacht, want het is slechts een noodbesluit. Is die liquidatie er eenmaal en zijn er nieuwe.richtlijnen, die aan de con troleur van de arbeidswet het recht geven de loonbescheiden in te zien, dan is er aan de arbeidskaart geen dringende behoefte meer, En dan zou dus de landbouw daar van gemakkelijk vrijgesteld kunnen worden. Zelfs zou men er dan over kunnen denken de arbeidskaart ge heel af te schaffen. Wij hebben ech ter de indruk, dat men in de kringen van de arbeidsinspectie voor dat laatste niet geporteerd is. Men vindt de kaart nog altijd een nuttig middel om direct vast te stellen hoever' jeug dige werknemers en gehuwde vrou wen in een bepaald bedrijf werkzaam tiyn. heeft gevroren tengevolge waar van juist het kritieke punt over schreden werd. In verscheidene landen is de vrees voor een economische chaos toegeno men, nu de koudegolf in Europa, die reeds twee weken duurt en in som mige landen de ergste is sedert een halve eeuw, geen tekenen van ver mindering te zien geeft. De industrie voert een wanhopige strijd om een sluiten van de fabrieken als gevolg van gebrek aan'kolen en grondstoffen te voorkomen. In vele landen worden de reserve- voorraden thans gebruikt, daar het vervoer door sneeuw en ijs op de we gen, de spoorwegen en het water be lemmerd wordt. Deze voorraden wor den snel ingeteerd en men verwacht zware slagen voor' de economie van deze landen,' wanneer het niet warmer wordt. De vorst heeft ernstige verlie zen veroorzaakt, die in de tientallen miljoenen guldens lopen in de voor naamste fruit- en landbouwcentra. Weeshuis ïn ingesneeuwde Italiaanse bergdor pen wordt de toestand met het uur ernstiger. Vliegtuigen, ski-troepen en politie trachten de dorpen te bereiken en van levensmiddelen en drinkwater te voorzien. Dokters in de ingesloten dorpen stellen alles in het werk om het uitbreken van griep-epidemieën te voorkomen. De prefect van Cosenz in Zuid-Italië heeft donderdag dringend hulp gevraagd voor een geïsoleerd weeshuis, waar 200 kinderen verblij ven. In Frankrijk is 40 procent van de tarweoogst verloren gegaan, waardoor het land niet in staat zal zijn, de tar- weuitvoer, die volgens ramingen in 19551956 een omvang van 2.300.000 ton bereiken zou, te handhaven. Het ministerie van Landbouw maakt reeds plannen om tarwe uit Marokko en Tu nesië; alsmede Amerikaanse tarwe, in te voeren. ONRUST IN ZUID-AMERIKA Opnieuw relletjes in Paraguay Hel; 12.000 man tellende garnizoen van het Peruviaanse leger lil Iquitos een havenstad aan de Amazone, kwam gisteren in opstand tegen het bewind van president Manuel Odria. Aan het hoofd van de opstandige troepen staat generaal Marcial Peri- no Pepeira. Ook de Amazonerivïer- vloot, welke Iquitos als basis heeft, is in opstand gekomen en heeft zich by de legertroepen aangesloten. President Odria heeft de staat van beleg afgekondigd. Er is een perscen- suur ingesteld. De rebellen hebben- een manifest uitgegeven, waarin geëist wordt, dat er een einde komt aan het autoritaire regiem van Odria. Voorts worden volledige waarborgen voor de presi dentsverkiezingen op 3 juni a.s. ver langd. Volgens de correspondent van United Press in Iquitos marcheer den de opstandige troepen gister- ochtend hun kazernes uit en bezet ten het gebouw van de prefectuur en andere openbare gebouwen, al le plaatselijke autoriteiten werden gearresteerd. Tegen Stroessner Reizigers en vluchtelingen uit Pa raguay hebben in Montevideo (Uru guay) verklaard, dat er zich ln ver scheidene steden in Paraguay vecht partijen en aanslagen met brand- bomnyn hebben voorgedaan. Er zon den zeker vjjf doden gevallen zyn. Volgens deze verklaringen heeft de Italiaans minister in Senaat overleden Ezio Vanoni, de Italiaanse minister voor begrotingszaken, is gisteren in het Senaatsgebouw aan een hartver lamming overleden. regering van Paraguay het luisteren naar een illegale zender, die een „ze nuwenoorlog" voert en de bevolking oproept tot verzet tegen, generaal Stroessner, de president en opperbe velhebber van de srtijdkrachten, ver boden. De Vlissingse schooljeugd heeft zich het lol van de duizenden uitgehongerde vogels bij Fort Rammelcens aangetrokken. Tweemaal per week trekken zij}, met zakken oud brood be laden naar de kreek, waar op aanwijzingen van de 19-jarige Gerrie de Beer een üitsie- kend vogelkenner de dieren worden gevoederd. Amerikaanse tanks naar Saoedi-Arabië Naar gisteren vernomen werd heb ben de Verenigde Staten 18 moderne tanks aan Saoedi-Arabië verkocht. De tanks zijn reeds aan boord van een schip gebracht, dat morgen de haven van New York zal verlaten. Men verwacht, dat deze transactie protesten zal uitlokken van Israël, dat getracht heeft voor een bedrag van 50 miljoen dollar aan Ameri kaanse wapens te krijgen teneinde 'n tegenwicht te- vormen voor de com-- munistische wapenleveranties aan Egypte. REDDING UIT DE LUCHT UITSPRAAK VAN HISTORISCH BELANG Wordt Frankrijk hekkesluiter Het Engelse Lagerhuis heeft gis teravond met 293 tegen 262 stem men besloten tot afschaffing van de doodstraf. Er werd gestemd over een amen dement, waarin de regering ver zocht werd onmiddellijk een voor stel van wet in te dienen, strekken de tot afschaffing van de dood straf, of voor de opschorting er van gedurende een proeftijd. De uitslag van de stemming werd begroet met een groot gejuich van de aanhangers van het amende ment. Parlementsleden stonden op, zwaaiden met papieren en juichten zo luid zij konden. De uitspraak was van historische betekenis. Frankrijk zal er het eni- ?e land in Europa door worden dat de doodstraf handhaaft. De uitslag van de stemming bete kent uitstel voor drie man die tot de strop veroordeeld waren wegens moord. Een van hen, de 21-jarige Wil liam Edmunds, werd woensdag ter dood veroordeeld wegens moord op een 70-jarige vrouw. Door de hevige sneeuwval zijn vele dorpen in de centrale Apennijnen (Italië) geïsoleerd. De Amerikaanse IIP luchtstrijdkrachten in Duitsland zijn ingezet om in de ergste noden te voorzien en voeren door de lucht gro- te hoeveelheden voedselrantsoenen asEsssss aan. Op de foto links ziet men de be manning van een 1/6-7 „vliegende ver huiswagen" bezig met het uitwerpen van voedselpakketten. Op de foto rechts ziet m.en het barre landschap 4 en een der uitgeworpen pakketten vo- aan een parachute. Het winterlandschap in de buurt van Fort Rammekens is bar en verlaten. Op de bevroren kreek ligt een dunne laag ongerepte sneeuw. Overal in het rond liggen zwarte stippen: de door ratten en zilver meeuwen toegetakelde karkassen van eenden, meerkoeten en smien ten, die dooi de uitputtende koude en de honger zijn omgekomen. Hun aantal is niet te tellen. Op het geluid van mensenstemmen ont waakt een enkele vogel, die de strijd nog niet heeft opgegeven, uit zijn lethargie en doet een paar wankele stappen. Hoog op de poten, de vleugels onbeholpen uitgespreid maar over de sneeuw slepend, schar relen zij enkele meters voort om dan plotseling voorover op de hals te vallen alsof de veer, die hen overeind hield, is geknapt. Hazen snellen alle kanten uit, maar ook zij kunnen niet verder dan een tiental meters lopen. Minuten lang Jiebben zij nodig om voldoende energie voor een volgende ren op te doen. Het is een beeld van de bitterste ellende en ontzaglijk lijden. De Vlissingse schooljeugd heeft zich het lot van deze dieren aangetrokken. Onder leiding van de heer J. A. de Haas, bestuurslid van de vereniging tot Bescherming van Dieren, verza melen de kinderen oud brood, dat zij mee naar schooi nemen. De burge meester stelde een auto van de brand weer ter beschikking, die tweemaal per week bij alle scholen het gespaar de voedsel ophaalt. In de neutrale school wordt het brood door meisjes en jongens fijn ge maakt en dan brengt een ploegje jon gens het met de rode wagen naar de voederplaatsen. Een van die plaatsen is het wak in de kreek bij Fort Ram mekens, waar zich duizenden vogels van velerlei pluimage verdringen: eenden, ganzen, meerkoeten, smienten, verschillende soorten meeuwen en hoentjes en een enkele blauwe reiger. Als de jongens weggaan nemen som migen een versufte meerkoet, die nog net niet is bezweken, mee om hem thuis te verzorgen. Het beeld is overal hetzelfde. In Oost burg is een particulier comité opgericht om de hongerende vo gels in de omgeving van de stad te helpen. Door middel van een geluidsinstallatie wordt de bevol king aangespoord voedsel in te leveren in het marktgebouw aan het Ledelplein. Men zal speciale aandacht besteden aan de vogels in het Grote Gat, waar zich enkele zeldzame exemplaren bevinden. Bij 's-Gravenzande verkeren hon derd blauwe reigers in moeilijkheden, bij Kampen zijn vierduizend wilde MWAMWWVWVWWW Overal acties voor inzameling van voedsel zwanen aan het verhongeren, en bij Numansdorp zijn tienduizend ganzen gestrand. Dagelijks worden duizenden kilo's oud brood, graan en vis aange voerd; men doet wat mogelijk is om de dieren van een wisse dood te red den. De minister van Onderwijs,.Kun sten en Wetenschappen heeft een Rijksbijdrage van 11000 doen overma ken aan het comité „Wintervoeding voor vogels" te Amersfoort. Door de honger gedreven hebben duizenden smienten, wilde eenden uit noordelijke landen, ernstige schade aangericht aan tuinbouwgewassen als brocalie, spruitkool en andere kool soorten. In minder dan geen tijd heb ben deze grasetende vogels een heel veld kaal gevreten. In Oostkapelle ondervinden de tuin bouwbedrijven veel last van uitgehon gerde houtduiven. In Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zijn het vooral wilde gan zen, die de landbouw last bezorgen. Deze vogels kunnen bij opdooi veel schade aanrichten aan de tarweplan- tjes door deze bij het grazen uit de grond te trekken. Gelukkig hebben de mensen zich het lot van deze arme dieren aange trokken. Wat. de kinderen tweemaal in de week nu al sinds een drie we ken naar de voederplaatsen bren gen is echter nog maar een druppel op een gloeiende plaat. De auto van de brandweer moet iedere dag volbeladen uitrijden om voedsel te strooien, en niet alleen brood, maar ook graan voor de zang vogels. Slechts dan zal men in staal zijn duizenden vogels van een koude en miserabele dood te redden De uitslag van de stemming zal niet zonder meer tengevolge heb ben dat de doodstraf wordt ge schrapt. De regering moet thans een wetsvoorstel van die strekking indienen. Vervolgens zal het naar het Hogerhuis gaan, dat fel tegen afschaffing gekant is. Toen het Lagerhuis bijna acht jaar geleden besloot tot opschorting van de doodstraf, haalde het Hogerhuis een streep door dat besluit en handhaafde het de doodstraf. Maar sedertdien is de macht van de lords drastisch besnoeid. Zij moe ten thans in de voetsporen van het Lagerhuis treden. De uitslag kwam als een verrassing. Tot gisteren toe waren de voorstan ders van afschaffing er niet zeker van dat zij voldoende stemmen hadden om een eind te maken aan een traditie zo oud als Engeland zelf. De regering had geprobeerd, de doodstraf aan te passen, maar hem niet geheel cn al op te heffen. Het besluit werd genomen als een vrije stemming. De parlementsleden mochten stemmen zoals hun geweten dat voorschreef. De partijen hadden geen gedragslijn voorgeschreven. Maar Labour was bijna en bloc voor afschaf fing; de conservatieven waren ver deeld. Ontploffing bij de hoogovens Vijf arbeiders gewond Door nog onbekende oorzaak is donderdag in de walsenslijperij van de walserij west van de Hoogovens een explosie ontstaan, waarbij vijf personen door steekvlammen wérden getroffen. Twee van hen de 48-jarige ovenbaas C. Jonker uit IJmuiden, en de 47-jarige e.rste man van de slij perij, L Kruis dijk uit Haarlem, lie pen ernstige brandwonden op. De overige drie, de 34-jarige bankwer ker P. Durge uit Wijk aan Zee, de 32-jarige hulpbankwerker J. C. van Westerop uit Heiloo en de 49-jarJge slijper D. Klein uit Haarlem kregen minder ernstige brandwonden. Alle vijf zijn opgenomen in het Ftoode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. Hun toestand is op dit ogenblik redelijk tot goed te noemen. Koning der uitbrekers 65 iaa*- gevangenisstraf Frankrijks koning der uitbrekers, de 1/9-jarige Claudius Liogier, is woensdag tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld voor zijn aandeel iu de diefstal van kostbaarheden uit de kathedraal van Reims in 191/5. Viermaal wist Liogier uit Franse gevangenissen te ontsnappen en hij verzamelde in die tijd gevangenis straffen met een totaal van 65 jaar het nieuwe uonitis inbegrepen. VERWACHT... AANHOUDENDE KOU. Nevelig weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, vrijwel nergens sneeuw. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. In de och tend zeer strenge tot strenge vorst. In de middag strenge tot matige vorst. tOS EN MAAN 18 februari Zon op 7.53 onder 18.00 Maan op 10.01 onder 1.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1