PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse reizigers in treinen door stuifsneeuw opgesloten Kekkonen gekozen tot nresident der Finnen Toedeling van gronden in polder Waarde nop niet de BILT De Biesbosch geïsoleerd Vandaag... GUERILLA-SLAG IN ALGERIJE AAN DE GANG VERWACHT... 199e jaargang - no. 40 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Km ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85 p. kw.: fr. p. p. 6,m per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 febr. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4, Ing- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no 159300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 5 telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 68, teléf. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2. telet 16. Terneuzen Brouwerijs!' Zienkzee N B» •instraal 24 telef. 28. WINTER EISTE 548 DODEN Europa vreest overstromingen na intrede van de dooi Hebben de spoorwegen de vorige week een verwoede strijd moeten leveren tegen de zich op de elektrische bovenleidingen vastgezette yzel, thans is de grootste vijand van de Nederlandse Spoorwegen de stuifsneeuw, die zich tussen wissels, motoren en tussen de schuifdeu ren van de rijtuigen nestelt. Het is herhaaldelijk gebeurd, dat vele reizigers met verkleumde handen trachtten de deuren los te trekken, maar tevergeefs. Muurvast bleven de deuren, de minder parlemen taire uitdrukkingen van de reizigers ten spijt. Met grote moeite heeft het N.S.-personeel enkele deuren open kun nen houden. Maar ook onder de trein koekte de stuifsneeuw die daar door de verwarmingsapparatuur uitschakelde. Het probleem van de vastgevroren wissels is thans door de fijne sneeuw nog groter geworden. Door al deze factoren is vertraging op de ljjneu niet te vermijden. Zelfs vallen treinen uit, sommige moeten worden omgelegd. Maar deze en andere moeilijkheden in Nederland hoezeer «.ok een belem mering voor een vlotte gang van za ken, zyn van weinig belang vergele ken bij de overlast, die men in ande re landen ondervindt. De dodencij fers blijven stijgen: tot nu toe heeft de winter direct of indirect in Europa reeds meer dan 548 mensen het leven gekost. In vele landen beginnen de autori teiten zich nu ongerust te maken over de dooi, die toch binnen niet al te lange tijd zal moeten intreden, na de zware sneeuwval van deze barre periode. Het is vrijwel zeker, dat niet alle rivieren de gigantische hoeveelheden smeltwater kunnen verwerken en dat ernstige overstromingen kunnen ont staan. In de bergstreken zal het la winegevaar nog groter worden. Lorelei Reeds nu dreigen ernstige over stromingen doordat de grote ri vieren in Centraal-Europa geblok- Niet schokkend Indonesië heeft het Uniestatuut met Nederland eenzijdig opge zegd. Dat bericht zou enige ja ren geleden voor het Nederlandse volk schokkend geweest zijn, maar het is dat nu niet meer. De unie met Indonesië werkte namelijk niet. Er was geen unie-samenwerking en een jaar geleden waren de Nederlandse en Indonesische regeringen al tot het inzicht' gekomen, dat men de unie maar beter kon opheffen. De opheffing zou neerkomen op het vervangen van de „hoge com missarissen door gewone ambassa deurs cn van de „commissarissen" door gewone consuls. Veel meer dan enige diplomatieke betekenis zou de opheffing van de unie niet hebben. Ejhteraan het Uniestatuut zijn verbonden een groep finan- cieel-economische overeenkoms ten, die regelden hoe het gaat met de Nederlandse ondernemingen, die in Indonesië werken. De Nederlandse regering wenste die overeenkomsten gehandhaafd te zien en zo ze gewijzigd dienden te worden, dan wilde de Nederlandse re gering in gezamenlijk overleg met Indonesië die wijzigingen vaststel len. Dat overleg Is voorlopig te Ge- nève mislukt. Als antwoord daarop heeft de In donesische regering nu het Unie statuut opgezegd en liet zij medede len, dat men zich nog beraad over de eenzijdige opzegging van de finan- cieel-economische overeenkomsten. Uit die plotselinge en felle reactie proeft men een zekere gebelgd heid jegens Nederland. De Ne derlanders zijn voor de zoveelste maal aangewezen als de zondebok, die be laden wordt met de last van de on enigheid in Indonesië zelve. Dat is uiterst onaangenaam, want sedert jaar en dag streeft de Neder landse regering naar een betere standverhouding met Indonesië'. Zij stuit daarbij in Indonesië op de te genwerking van politieke groepen, die hun aanhangers doordringen van het denkbeeld, dat achterdocht en vijandigheid jegens Nederland nog altijd geboden zijn. Die groepen doen dat omdat dit past in hun binnen landse politieke spel en in hun strijd met andere groepen. Hiertegen baat geen argumentatie. N:derland zal moeten wachten tot dat de achterdocht en vijandig heid geen rol van betekenis meer spelen in het binnenlandse po litieke spel van Indonesië. Met an dere woorden: eerst wanneer een In donesische regering aan het bewind komt, die gesteund wordt door par tijen met een constructief sociaal en politiek program, een regering, die niet behoeft terug te vallen op de an ti-Nederlandse hetze als bindmiddel, zal een betere samenwerking tussen Indonesië en Nederland mogelijk zijn Zolang die regering er niet is, moet Nederland voortdurend beducht zijn op nieuwe uitingen van vijandigheid. Zolang ook heeft het weinig zin om te onderhandelen over een nieuwe vorm van financieel-economische sa menwerking. Want wat de ene groep Indonesische politici met Nederland zou afspreken, zou door andere groe pen slechts verketterd worden cn tot een stabiele verhouding zou het niet komen. keerd worden door ontzagwek kende ijsvelden, die zich over tien tallen kilometers uitstrekken, en door massale opeenhopingen van pakijs, die ware ijsbergen vormen. Dit is het geval bij de beroemde Loreleirots, welke Heinrich Heine destijds bezong. Het water is daar over de boorden van de Rijn ge stroomd, waardoor een stuk land van dertien mijl lengte vier en een halve meter onder water staat. Het weg- en spoorwegverkeer werd door de overstromingen ge stremd; een aantal huizen in het dorp Lorch moest door de bewo ners ontruimd wórden. Een persfotograaf, die zich naar Mavrovo in Joego-Slavië had begeven in opdracht van een blad in Skoplje, werd door uitgehongerde wolven aan gevallen en ernstig gewond. Visserijdeskundigen in Noorwegen vrezen, dat door de grote koude in het Skagerrak en de Noordzee de visstand een enorme slag zal krijgen, hetgeen een ramp zou betekenen voor duizenden vissers. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| f§ Lammetje geboren H De veehouder J. Kieftenburg H uit Abbekerk kwam gister- n morgen, toen hij per auto voe- derbieten en hooi naar zijn schapen langs de afsluitdijk ging brengen, tot de verras- sende ontdekking dat zrjn bezit g was uitgebreid met een aller- liefst lammetje dat vrolijk in m M de sneeuw rondhuppelde. Het diertje moet in de nacht van dinsdag op woensdag in het barre landschap geboren zrjn. Ooi en lam zijn in de boerderij n te Abbekerk ondergebracht. llllllllllllllllllllllllllllllllll Labour en Tories verloren stemmen In drie tussentijdse verkiezingen in de provincie hebben de Engelse kie zers blijk gegeven van ontevredenheid over het regiem van sir Anthony Eden, maar ook Labour moest daarbij terug gang boeken. Het verlies van deze twee partijen kwam de Liberalen ten goede. De drie tussentijdse verkiezingen te Taunton, Hereford en Gainsbo rough brachten echter geen veran dering in de samenstelling van het Lagerhuis. Eden behoudt zijn werk- meerderheid in een kamer met 345 conservatieven en 276 socialisten. Het stemmenverlies was echter slecht nieuws zowel voor Eden als voor Gaitskell, de 49-jarige ex-professor die de leiding van Labour in december heeft overgenomen. In de eerste maanden van zijn pre mierschap is Eden een onzekere hou ding verweten. Gaitskell heeft de in terne tweedracht geërfd, die de leider van de linkervleugel, Bevan, nieuw voedsel heeft gegeven door een rede voering tegen de krachtige politiek van Gaitskell. De heer en mevrouw Lent-Arts wa ren met hun zoontje enige dagen ge leden naar Gelderland gegaan. Dins dag bestond er voor hen de mogelijk, heid, omi met het postboot je vanuit Drimmélen aan de Amer weer naar huis in de Biesbosch te gaan. Het werd een spannende tocht door de ijsschotsen en uiteindelijk nog een wandeling van meer dan tweeëneen half uur, voor zij weer in hun woning waren Ben Yoessef aart banket bij Coty Onderhandelingen over Marokko's toekomst In Parijs zijn woensdag de Frans Marokkaanse besprekingen begonnen, welke ten doel hebben Marokko on afhankelijkheid te verlenen, waarbij het echter toch met Frankrijk verbon den zal blijven. De onderhandelingen zijn geopend met een door president Coty ter ere van sultan Ben Yoessef in het Elysee de ambtswoning van de president, aangeboden staatsbanket. Sultan Ben Yoessef is maandag met een aantal Marokkaanse ministers uit Rabat te Parijs aangekomen, waar hij tenminste het eerste gedeelte der be sprekingen zal bijwonen. President Coty verklaarde in zijn openingstoespraak dat de tegenwoor digheid in Parijs van de sultan van Marokko en de president van Frank rijk „het historisch belang" der onder handelingen aantoont. Sultan Ben Yoessef zette in zijn ope ningstoespraak uiteen, dat zijn rege ring de onafhankelijkheid van Marok ko niet als volledig bereikt zou be schouwen zolang het land verdeeld bleef in een Franse en een Spaanse invloedzone. Mede dank zij list van communisten De „sterke man" van de Finse agrarische partij is gisteren de sterke man van Finland geworden. Bij een derde stemming hebben de 300 kiesmannen van de politieke partijen hem een kleine meerder heid gegeven. Premier Urho Kekkonen, 55 jaar, kreeg toen 151 stemmen. Hij ver sloeg de sociaal-democratische lei der Karl August Fagerholm aldus met slechts 2 stemmen. Bij de eerste stemming had Kek konen 88 stemmen gekregen en bij de tweede stemming 102. Zijn overwinning kwam nadat de communisten, die hem steunden, een poging teniet hadden gedaan om de aftredende president, J. K. Paasikivi. herkozen te krijgen. De Sociaal-democraten, Conserva tieven, de Finse volkspartij en de Zweedse volkspartij hadden besloten, hun stemmen bij de derde stemming op Paasikivi over te schakelen, waar door deze 156 stemmen zou krijgen. Tevens besloten de Sociaal-democra ten bij de tweede stemming op Fa gerholm te stemmen, teneinde „het gezicht te redden". Zij meenden dat Paasikivi in de derde ronde toch wel voldoende stemmen zouden krijgen. Maar de communisten strooiden roet in het eten. In de tweede ron de gaven zij 42 van hun 56 stem men aan Fagerholm, hun grootste vijand, waardoor zij bewerkten dat Fagerholm samen met Kekko nen dé derde ronde inging. Het was een ernstige terugslag voor Paasikivi, die altijd door de Finse communisten en het Krem lin was aangeduid als dc man die de normale eh vriendschappelijke betrekkingen tussen Finland en de Sowjet-Unie hersteld had. URHO KALEVA KEKKONEN. Fagerholm was nooit een dreiging voor Kekkonen, daar bij voorbaat vast stond dat sommige leden van de Finse volkspartij, de conservatie ve partij en de Zweedse volkspartij vierkant tegen het stemmen op een socialist waren. Dagelijks levert de veerboot ,J>roord- Beveland", rlie de dienst tussen Kort- gene en Wolf aar tsdijkseveer moet onderhouden, strijd met het ijs. Dat dit karwei een enkele maal te zwaar wordt, blijkt uit het feit, dat soms de diensten slechts onregelmatig geva ren kunnen worden. (Foto P.Z.C. Minister Suurhoff sprak met werkgevers en werknemers De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff, heeft gistermiddag op zijn de partement een informele bespreking gehad met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties, die in de Stichting van de Ar beid zjjn vertegenwoordigd. H is het veertig jaar geleden. M dat de beroemde Nederlandse i§ opvoedkundige G. Jan Ligt- hart, raadsman van koningin H Wilhelmina bij de opvoeding van prinses Juliana, te Dieren 11 door verdrinking om het leven n kwam. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Kekkonen zal op 1 maart in func tie komen. Na tien jaar Finland's president geweest te zijn, treedt de 85-jarige Paasikivi op die dag af. Kekkonen is de erfgenaam van Paasikivi's pol 'iek van vriendschap jegens de Sowjet-Unie. de z.g. „Paasikivi-lijn", welke geholpen heeft normale betrekkingen tussen het kleine Finland en zijn machtige buur in het oosten te vestigen. (United Press). Groot aantal rebellen gedood Volgens in Algiers ontvangen be richten is er een hevige slag gaande tussen Franse strijdkrachten en le den van het leger van Allah in het Nemenchagebergte in oost-Algerije. Volgens niet-offieiële bronnen zou den reeds 42 rebellen gedood zijn en een aanzienlijk groter aantal ge wond. De Fransen verloren 8 man; 20 werden gewond. Schriftelijke vragen over dossier van burgemeester Het Eerste Kamerlid mr. R. H. ba ron de Vos van Steenwyk (v.v.d.) heeft aan de ministers van binnen landse zaken en van justitie de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers verklaren, hoe het mogelijk is, dat het z.g. dos sier betreffende de burgemeester van Den Haag blijkbaar in handen is ge komen van onbevoegden, althans on bevoegden gelegenheid hebben ge vonden daarvan inzage te krijgen of afschrift te nemen? 2. Moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat nog meer dossiers uit de zuiveringstijd, als bo ven aangegeven, in verkeerde handen zijn gekomen? 3. Zijn de ministers bereid een on derzoek naar een en ander in te stel len en zo nodig maatregelen te ne men, opdai dergelijke dossiers voort aan zorgvuldiger worden bewaard, teneinde te voorkomen, dat daaruit publikaties worden gedaan DRUKBEZOCHTE VOORLICHTINGS BIJEENKOMST Bezwaren worden grondig onderzocht „ER IS IN HAARDE NOG NIETS VERLOREN!", zo gaf de heer C. Ph lipse, voorzitter van de agrarische sub-commissie in het herverfeavelingsblok Waarde woensdagmiddag bij herhaling de verzekering in het propvolle zaaltje van café Kloet, toen hij daar met ir. L. Appelman van de herverka- velingsdienst en de plaatselijke leden van de agrarische sub-commsisie, een: openhartig kwam spreken over de diverse problemen van de herverkave ling, die de laatste tijd wat onrust hadden verwekt. Hoewel de gronden thans om praktische redenen voorlopig zijn toegedeeld, blijven ieders rech ten onverkort gehandhaafd. Bij de definitieve toedeling zullen opnieuw hiertegen bezwaren kenbaar kunnen worden gemaakt en bij afwijzing zal daarna nog het recht van beroep openstaan. Zoals duidelijk in de op een zake lijke toon gevoerde discussie bleek, gaan juist in Waarde vele bezwaren tegen deze voorlopige toedeling en niet minder tegen de sanering. De heer Philipse erkende volmondig, dat de sa nering is tegengevallen door gebrek aan voldoende grond. Met nadruk wees hij er echter ook op, dat niemand recht op sanering van zijn bedrijf kan doen gelden. Geen geheimen „Ik heb geen geheimen voor u", zo opende de heer Philipse de vergade ring „U krijgt alle gelegenheid om met gerechtvaardigde bezwaren naar voren te komen." De agrarische sub commissie, het bureau van uitvoering en de herverkavelingscommissie heb ben te doen wat de wet voorschrijft. Spreker verklaarde daarbij zich er volkomen bewust van te zijn, dat de herverkaveling diep ingrijpt in het be drijf en het leven van de betrokkenen Hij aanvaardde het voorzitterschap van de commissie in de hoop op deze plaats iets voor de mensen van Waar de te kunnen bereiken. „Toch is bij mij ook wel eens de gedachte opge komen: hadden we de herverkave lingscommissie maar nooit gezien", aldus spreker. Hij voelt het echter als een roeping, aan de hand van de wet te doen, wat in het belang van het blok Waarde mogelijk is. De heer Philipse was teleurgesteld over de recente artikelen in de pers over de herverkaveling Waarde. De uitvoering van cultuurtechnische wer ken als hier in uitvoering, kunnen de toets der kritiek doorstaan. Dit be wijst wel de ontzaglijke grote aan vraag in den lande. Hij bestreed ook o.m. de opmerking dat de uitgaven voor de herverkave ling van de polder Waarde niet ver antwoord zouden zijn. Er werd juist (Vervolg op pag. 5) De veldslag ls in het gebied van Taberja tussen de plaatsen Khenchela en Némencha begonnen, aldus deze berichten. Dit zou betekenen, dat de strijd zich afspeelt op ongeveer 120 km ten zuiden van Constantine. De nieuwe Franse minister-resi dent voor Algerije, P.obert Lacoste, bracht eerst een bezoek aan het be trekkelijk rustige Constantine en be gaf zich daarop per vliegtuig naar een plaats dichtbij de streek, waar zich de slag afspeelde. Men vertelde hem daar, dat naar schatting 150 rebellen de Franse troepen in een hinderlaag gelokt hadden, waarna een ware guerilla- slag ontbrandde, waarbij de rebel len de rotsen en kuilen in de grond als dekking gebruikten. Lacoste keerde woensdagavond naar Algiers terug. In een botsing tussen een Franse eenheid en Marokkaanse rebellen bij Sidi Mokfi ten noord-oos ten van Berkane en nabij de grens met Algerije werden zes rebellen ge dood en twee gevangen genomen. Een Franse militair werd gedood en zes gewond. Prof. mr. J. C. van Oven benoemd Bij Kon. Besluit van 15 februari is prof. mr. J. C. van Oven benoemd tot minister van justitie. De beëdiging geschiedde woensdagmorgen ten pa- leize Lange Voorhout in Den Haag. STRENGE TOT MATIGE VORST. Over het algemeen weinig bewol king maar in de ochtend hier en daar mist. Geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Strenge tot matige vorst. ZON EN MAAN 17 februari Zon op Maan op onder 17.58 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1