PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Nederland wacht ontwikkeling af en doet geen onberaden stappen Ruim 400 mensen door koude omgekomen Bin Drijfijs bedreigt verkeer naar Schouwen PROF. J. C. VAN OVEN WORDT MINISTER VAN JUSTITIE Vandaag.. DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 39 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A de K«> ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.: fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 febr. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met eeD minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no 159300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841: Goes. Lange Vorststr. 63 telef. 2475 (b g g 222H). o-stbrng Flnlandstraat 2. telel 16: Terneuten Bron w miml„ •rik/ee telef. 26. MINISTER LUNS VERKLAART IN DEN HAAG: Stelt Indonesië internationale positie in de waagschaal (Van een speciale verslaggever) De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, die opge treden is als voorzitter van de Nederlandse delegatie voor onderhande lingen met Indonesië, heeft dinsdagmiddag, nadat hij in de Tweede Kamer een verklaring had afgelegd over het mislukken van het over leg te Genève, in een persconferentie een uiteenzetting van de gang van zaken gegeven. De minister betreurde het negatieve slot van de besprekingen zeer, maar hij wees de verwijten, die thans van Indo nesische zijde tegen Nederland worden gericht, met beslistheid van de hand. De Nederlandse regering heeft nog geen officiële mededeling van de Indonesische regering ontvangen over door haar te onder nemen stappen. Wel nam zij kennis van in Indonesië omtrent de afloop van de conferentie en de oorzaak van de mislukking afgelegde ver klaringen. Mr. Lims noemde een aantal verklaringen daarin pertinent onjuist. Nederland heeft steeds volle be reidheid getoond om met Indone sië over de opheffing van de unie en over de regeling van de finan ciële en economische verhouding tussen de beide landen te onder handelen. De regering is thans echter van mening, dat Indonesië te hoge eisen heeft gesteld. Deson danks blijft zij bereid, om op rede lijke basis te trachten, met Indo nesië geschillen uit de weg te rui men en bepaalde voor beide landen aanvaardbare regelingen te treffen. Oud onderwerp Weer ligt een grenswijzigings plan voor Walcheren op ta fel: een nieuw voorstel over een oud onderwerp! Vijfentwintig tot dertig jaar geleden al werd hef tig gedebatteerd en geschreven over Walcherse grenswijzigingen en toen was het de annexatie van 't Zandt femeente Koudekerke door Mid- elburg, die de aandacht trok. In 1924 stichtte men zelfs een „anti annexatie-comité" en men vierde er opgewekt feest, toen de gevreesde grenswijziging aanvankelijk niet doorging. Dat alles schijnt nu lang geleden en vergeten en de inwoners van 't Zandt zijn sindsdien zelfs goe de en getrouwe Middelburgers gewor den, zonder dat er revoluties zijn uitgebroken en wat belangrijker is zonder dat zij er op achteruit zjjn gegaan. Dit nieuwe plan zal wel evenmin revoluties tot gevolg hebben, maar toch mag men verwachten, dat me nig hartig woordje over het voorstel zal worden gewisseld in de negentien- genfeenteraaen op het eiland. Vooral mag dat worden verwacht in die ge meenten, die betrokken zijn bij de samenvoeging. Bij samenvoeging im mers verdwijnt de zelfstandigheid van één of meer gemeenten en „daarbij is het alsof de ziel uit de dorpsge meenschap wordt gehaald", zoals ons een Walchers gemeentebestuurder zei. En somber voegde hij er aan toe; „Een kern zonder bestuurscentrum gaat langzaam maar zeker- achter uit totdat er niets meer over is Gedeputeerde Staten weten bij on dervinding op hoeveel verzet ophef fing van gemeenten stuit en wellicht daarom hebben zy voorlopig in het midden gelaten, waar de kernen zul len komen van de nieuwe combina ties. Het plan bestaat ditmaal slechts uit een kaart van Walcheren, waar op de nieuwe grenzen zyn aangege ven. Maar welke kern van de nieuwe femeente Grypskerke-Serooskerke- t. Laurens om een voorbeeld te noemen als „hoofdplaats'' zai fun geren is voorlopig nog onbekend. Hetzelfde geldt voor Aagtekerke- Meliskerke en officieel ook voor Kou- dekerke-Biggekerke. Een oplossing voor dit probleem is zomaar niet één twee-drie gevonden..;... B'g" de komende besprekingen over het nieuwe voorstel dat overi gens niet zover gaat als het plan, dat enkele jaren geleden werd inge diend zullen zonder twijfel aller lei sentimentskwesties een rol spelen. Zo zei ons gisteren een raadslid: „Ik ben benieuwd, wie er bij de samen voeging overwinnaars en wie verlie- king met een gevaarlijke kant als men gaat spreken van overwin naar en verliezer, van triomf en nederlaag, dan gaat het hier de ver keerde richting uit. De kaart van Ge deputeerden mag immers niet dienen als een oorlogsverklaring voor Wal cherse gemeenten, aar moet wor den beschouwd als een gespreksbasis om tot een redelijke'oplossing te ko men van een vraagstuk, dat reeds lang daarop gedacht. Te lang im mers vormen de Walcherse gemeen tegrenzen een zonderling en onont warbaar mozaïek. Een redelijke oplossing eist van zelfsprekend redelijke argumenten in het voorafgaande debat. Helaas is men echter maar al te vaak geneigd om in de discussie gemeenplaatsen te gebruiken, die weliswaar indrukwek kend klinken, maar die vaak héél weinig te maken hebben met heden en werkelijkheid. Een van die argu menten kan bijvoorbeeld zijn: „een historisch gegroeide situatie". Doch als die situatie mogelijk een gevolg is van oude grenzen tussen vroegere ambachtsheerlijkhéden uit een tijd, die géén herverkaveling kende en géén uitbreidingsplannen, dan is het toch wel zéér de vraag of de historie als argument in het debat kan en mag worden gebracht. Werkelijk heidszin is hier dringend nodig, want het gaat om de vaststelling van de gemeentegrenzen op een eiland, dat een totaal nieuw gezicht heeft ge kregen. Of de nieuwe indeling nu zover moet gaan, dat kleinere gemeen schappen hun bestuurlijke zelfstan digheid zullen verliezen? Die vraag zal eei'st goed beantwoord kunnen worden, nadat de komende weken alle argumenten uit die gemeenschap pen zelf zijn gehoord. Tot zolang zal men een definitief oordeel moeten opschorten. In 1954 heeft de Nederlandse rege ring met de toenmalige Indonesische regering besprekingen gevoerd, die geleid hebben tot het protocol tot op heffing van de NederlandsIndone sische unie en regeling van een ver houding tussen de beide landen. Ruim een jaar daarna vroeg een nieuwe Indonesische regering aan Ne derland, nieuwe onderhandelingen te openen. Aangezien de uitvoering van het protocol tot moeilijkheden had ge leid jegens de oppositie van de Indo nesische politieke partijen. De Neder landse regering heeft zich toen ern stig afgevraagd of het zin had deze besprekingen te beginnen. Immers, In donesië verkeerde in een overgangs fase. De verkiezingen stonden er voor de deur en het kabinet had slechts een beperkt mandaat. De vraag of Nederland op een rege ling van de verhoudingen tussen de beide landen moest ingaan, werd ech ter bevestigend beantwoord. Neder land stemde met de conferentie in. De zaak van de arrestanten lag nog steeds open. Zij moest als een zware belasting van de verhoudingen be schouwd worden. De Indonesische re gering, die zes maanden aan de macht was, had geen kans gezien er verbe tering in te brengen. Nederland heeft, zo verzekerde mi nister Luns, grote soepelheid betracht en is alleen naar Genève gegaan om dat Indonesië er op aandrong. Vervolgens gaf de minister een over zicht van het verloop der besprekin gen, daarbij herinnerend aan het feit, dat de regering nog op 1 februari aan de Indonesische delegatie heeft voor gesteld te wachten tot er een nieuw kabinet zou zijn. Indonesië bleef ech ter aandringen op voortzetting der conferentie. (Vervolg op pag 4) BENOEMING OP KORTE TERMIJN Doceerde Romeins recht te Groningen en Leiden Binnenkort is dc benoeming te verwachten van prof. mr. J. C. van Oven, oud-hoogleraar te Leiden, tot minister van Justitie. Prof. Van Oven is in Dordrecht geboren. Aan de universiteit te Amsterdam studeerde hij rechten, waarna hij in 1905 promoveerde. Oorspronkelijk ging de heer Van Oven in de journalistiek. Hij werd verbonden aan het „Nieuws van den Dag" aan welk blad hij de ru briek buitenland verzorgde. In 1917 werd hij hoogleraar te Gro ningen, waar hij het Romeinse recht doceerde. Van 1925 tot zijn pensionering in 1952 was prof. Van Oven als hoogleraar verbonden aan de Leidse universiteit. Hij is redac teur-oprichter van het Nederlands Juristenblad en behoort tot de P.v.d.A. Naar gisteren verwacht werd, kan de benoeming van prof. mr. J. C. van Oven zó' tijdig geschieden, dat hi.i reeds vandaag door de koningin ten paleize Lange Voorhout in Den Haag zou worden beëdigd. Hij zal zijn taak onmiddellijk aanvangen. Prof. mr. J. C. van Oven. Prof. Van Oven heeft verklaard, dat in hoofdzaak zijn taak zal zijn, het door wijlen minister Donker voorbereide belangrijke wetsont werp tot opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw, dat reeds bij de Tweede Kamer aanhangig is, ver der met de Staten-Generaal af te doen. De schoonheid van het winter- M se stadsbeeld en de overlast die menigeen in deze dagen van sneeuw en ijs ondervindtzijn H op deze foto verenigd: op de achtergrond ziet men de oude huizen van de Vlissïngse Nieu- m H wendijk als een schilderachtig §j decor, waartegen het scheep- vaartbedrijf zich afspeelt. Maar de mannen van het Loodswezen vinden de sneeuw allesbehalve prettig en de loodsen, die da- E gelijks de lange steiger af- en aangaan, zien liever de kale p planken dan het witte tapijt 1 (Foto P.Z.C.) H illlll!l!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllilllllllllllll!llll!lllllllllllilll Nieuwe bankbiljetten van 25 binnenkort in omloop Binnenkort zullen nieuwe bankbil jetten van 35 naast de thans circu lerende biljetten in omloop komen. Dit is medegedeeld door de directie van de Nederlandsche Bank. De nieu we biljetten zijn ontworpen door J. Doeve en dragen de datum 10 april 1955. De voornaamste kleuren van de voorzijde zijn paarsrood, roodbruin en donkerbruin. De achterzijde heeft de kleuren groen, paars, bruin en rood. Op de voorkant staat een por tret van Christiaan Huygens en een afbeelding van zijn buitenverblijf. Op de achterzijde bevindt zich aan de linkerkant een afbeelding van een slingeruurwerk en driemaal de tekst van art. 208 van het wetboek van strafrecht. De bankbiljetten van 25, model 1947, moeten voor 15 augustus 1956 ter verwisseling worden aangeboden Groot aantal lawines De koudegolf, die nu met een kor- onderbreking het grootste deel van Europa al bijna twee weken teistert, blyft nog onverminderd aanhouden en het dodencijfer van mensen, die door de koude zijn omgekomen, is nu reeds tot boven de 450 gestegen. Frankrijk staat nog steeds boven aan deze droeve lijst met 125 offi cieel opgegeven doden, waarop Ita lië met 97 doden volet. Men vreest echter, dat door het grote aantal la wines in Joego-Slavië dit land aan de top zal komen. Reeds is bericht ontvangen, dat m ...is het veertig jaar geleden. dat Koningin Wïlhelmina en prinses Juliana een bezoek c brachten aan verschillende, v door watersnood geteisterde -treken van Noord-Holland. WWWW^VNWVWVVWW Mansholt schenkt India melkfabriek De minister van landbouw, vissery en voedselvoorziening, de heer S. L Mansholt, heeft dinsdag, te New-Delhi bekendgemaakt, dat de Nederland se regering een melkfabriek op kleine schaal schenkt ten behoeve van hel nationaal instituut voor zuivelonderzoek te Karnal in de Poenjaab. Het geschenk werd aangeboden „ten teken van appreciatie der inspan ningen van India de zuivelindustrie te verbeteren". De installatie is bedoeld voor studiedoeleinden en is kleiner dan normale zuivelfabrieken. Het fabriekje zal bestaan uit een botteleenheid, een pas- teuriseereenheid, een melkpoederraachine en andere eenheden die in een normale melkfabriek te vinden zijn. De Installatie kost 16.000 dollar en zou India binnen twee of drie maan den bereiken. Minister Mansholt kondigde het geschenk aan tijdens een ontmoeting met zijn Indiase collega A. P. Jain. Hjj herinnerde bij deze gelegenheid aan de hulp, die India verleend heeft toen een deel van Nederland in 1953 door de zee overspoeld werd. (United Press.). Ook dinsdag heeft met name Schouwen-Duiveland de grote nadelen van ijs en sneeuw weer ondervonden. Het eiland was weliswaar niet geïsoleerd, maar de verbindingen worden bij de aanhoudende koude dagelijks moeilijker, zodat, indien niet spoedig verandering intreedt, overtochten naar het eiland niet meer mogelijk zullen zijn. De ver bindingen van en naar Noord-Beveland konden nog vrij goed uitge voerd worden. De moeilijkheden op de weg waren iets groter dan maandag, maar van het uitvallen van busdiensten werd geen melding gemaakt. De wijde vlakte van de Ooster- schelde ligt thans praktisch uitge storven. Sinds het begin van deze week zondag werden door het loodswezen de laatste gasboeien weg gehaald is de dagelijkse stroom van vaartuigen op de drukbevaren route AntwerpenDordrecht tot stil stand gekomen. Het is voor gewone schepen vrijwel niet doenlijk meer zich nog een weg te banen. De gehele wijde vlakte is met ijsschotsen be dekt. Zij verplaatsen zich met eb en vloed heen en weer tot wellicht het ijsveld hier of daar blijft vastzitten en alle scheepvaartverkeer totaal onmo gelijk wordt. De veerdienst van Zierikzee op Katseveer heeft dit dinsdagmorgen reeds ondervonden. Toen men om zeven uur uit Zierikzee de eerste vaart wilde maken kwam men tot de monding van de Zandkreek. Daar was het ijs echter zodanig op elkaar gepakt, dat het onverant woord was te trachten zich er doorheen te werken. De boot is toen n%ar Zierikzee teruggekeerd. 's Middags draaide de wind naar het westen en men besloot om vier uur uit Zierikzee te vertrekken. De boot keerde om half zeven van Zuid Beveland naar Zierikzee terug. Op de lijn KortgeneWolphaarts- lijkseveer kon de beperkte dienst vrij goed worden uitgevoerd. Er werd van 's middags twaalf uur tot 'r «vnnds half zes normaal gevaren In het Zijpe In het Zjjpe komen de ijsschotsen ook steeds meer opzetten, zodat de veerdienst tussen Zype en Anna Ja cobapolder slechts onregelmatig kan functioneren. Dit uiteraard zeer ten ongerieve van de wachtende passa giers, die in Anna Jacobapolder bo vendien in de koude moeten wachten op de boot. waarvan men dan niet eens weet, of deze al dan niet vaart. Zo kwamen er maandagavond automobilisten aan de steiger te Anna Jacobapolder, waar de ver lichting normaal brandde. Men wachttemaar de boot liet ver stek gaan. Ook ontbrak iemand, die hierover ook maar enige in lichting kon verstrekken öcsteescfielèe hgt ;l uitcjestctoen. .■V**W\*NMW\*VW*VVV Sinds de te Anna Jacobapolder /oonachtige bootbeambte werd gepensioneerd, wordt daar de dienst geheel uitgevoerd door re Bruinisse wonend personeel. Dinsdagmorgen werd hier tot om streeks acht uur gevaren, waarna drijfijs en lage waterstand de vaart verder onmogelijk maakten. Tot half twee was men verder genoodzaakt de dienst te onderbreken. Ook 's avonds zag men geen mogelijkheid tot varen meer. Omstreeks het middaguur had zich een lange file auto's gevormd, maar de automobilisten verkeerden nog in een gunstige positie vergele ken met de passagiers, die per bus ar riveerden, want het houten wachtlo- kaaltje bleek gesloten, zodat de men sen in de openlucht moesten wachten. Achter een patat es-friteskraam kon men tenminste nog énige beschutting vinden Op de weg Op de weg deed zich een klein Incl dent voor, toen een transportwagen van de R.T.M. tengevolge van de gladheid van de weg by het Gouwe- veer te Zierikzee van de dijk in de sloot reed. Er kwamen hterhjj geen persoonlijke ongelukken voor. Ir Zeenwsch-Vlaanderen kampte de Z V.T.M. op haar busdiensten geduren de de gehele dag met aanmerkelijke vertragingen door de gladheid van de wegen en de vallende sneeuw Overi gens Is gebleken, dal de sneeuwbuien een sterk plaatselijk karakter droe gen. de vallei van de rivier de Radika, waar zondagochtend de witte dooa de eerste maal toesloeg en waar m het totaal reeds zeven lawines naar beneden zijn gekomen, 55 lijken van grenswachten, arbeiders en boeren gevonden znn. Meer dan 2000 mensen speuren koortsachtig naar de vele vermisten, maar de reddingspogingen werden zeer bemoeilijkt door de opnieuw in getreden zware sneeuwval. Locomotief ramde bus op onbewaakte overweg Vijl personen gewond Dinsdagmiddag werden in Noord Scharwoude bij een ernstig ongeluk minstens vijf personen min of meer ernstig gewond. Een dienstbus van de N.A.C.O., die van Alkmaar op weg was naar Leeu warden. is bij de onbewaakte overweg in botsing gekomen met een diesello comotief die op een zijlijn van het hoofdspoor AlkmahrDen Helder, op weg was naar de groenteveiling te Noord Scharwoude. De bus werd ernstig beschadigd en de gewonden moesten met snij branders worden verlost Een vijftal gewonden is naar het zienkenhuis overgebracht. In de bus bevonden zich circa vijftig personen. Illllllllllllllllltlllllllllllllllllllljlü Illlilllllllllllllllllillllllllllllll Valentijn-hulde voor j mevrouw Bouman E Mr. H. A. Bouman heeft dins- E dag ten huize van zijn broer te E Zwolle een grote bloemenmand H in ontvangst genomen namens zijn echtgenote die sedert zijn vertrek ïtif Indonesië in Dja- E karta de verdediging voert van de Nederlanders Jnngschlager M en Schmidt. Deze bloemen- mand is de Valentijn-hulde van ËE de vereniging .De Nederland- ee se Bloemisterij". f| Mevrouw Bouman was een der- genen, die dit jaar zijn uitver- ëe koren voor deze jaarlijkse bloe- g menhulde. De heer Rigter, g ee die de bloemen aanbood, zei s dat zij een symbool bedoelen te M E zijn van de dankbaarheid, die ons volk voelt voor de belang- rijke diensten, die de heer en E mevrouw Bouman dit. jaar het ëe eë land hebben bewezen en spe- E M ciaal voor de energieke en vol- hardende wijze, waarop me- vrouw Bouman in Djakarta de verdediging voert. II E De heer Bouman zei, zich bij- zonder getroffen te voelen door H deze bloemenhulde en hij was E er zeker van, dat ook zijn 'ee vrouw stellig ontroerd zal zijn E door dit blijk van medeleven. E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinimmiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif VORST HOUDT AAN. Over het air meen veel bewolking met nu en dan sneeuw, vooral lil de kunstprovincies. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Matige tot lichte vorst. 16 februari Zon op Maan op ZON EN MAAN 7.57 9.06 onder 17.56 onder 23.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1