KA PP IS Italianen in woningen doodg evroren TWEE HELIKOPTERS REDDEN BEMANNING VAN SLEEPBOOT DR. DREES: „HET IS GOED DAT WIJ HEBBEN VOLGEHOUDEN" en de prentbriefschatkaarten MAANDAG Ï3 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 KOUDEGOLF TEISTERT EUROPA Winter ergste sinds honderd jaar Sinds 1 februari wordt Europa ge teisterd door een koudegolf, die be- beschreven wordt als de ergste in honderd jaar. Het aantal dodelijke ongevallen steeg in Italië tot 79; in een stad in Griekenland kwamen drie kinderen om het leven toen het dak van een school onder het ge- witht van de sneeuw instortte. In Frankrijk stierven als gevolg van de koude 82 mensen in de afge lopen dagen. In delen van noord-, midden- en zuid-Italië en op de eilanden Sicilië en Sardinië viel wederom sneeuw. In de provincie Bari en in Camporosso nabij de Italiaans-Franse grens, vond men mensen doodgevroren in hun woning. Er zijn in zuid-Italië dorpen, die al 12 dagen van de buitenwereld zijn afgesloten, zodat er groot gebrek is aan voedsel en kleding. .In het gebied van Fucino, 90 km ten oosten van Rome, kwam 3000 stuks vee om van de honger. De Italiaanse Riviera had de ergste sneeuwval sinds tientallen Jaren te verduren. Ook in Spanje. Een nieuwe en strengere koude teisterde dit weekend ook Spanje. Honderden dorpen en gehuchten in de noordelijke streken werden ge- isoleerd door een meer dan een halve meter hoog sneeuwdek. De laagste temperatuur in Spanje was 27 gra den aan het meer van Stangento in Catalonië. In ons land. In opdracht van het comité Hsbe- stryding op de grote rivieren te Rot terdam hebben zondagmorgen zes ijs- Er komt schot in Euratom Nauw contact met E.G.K.S. Na slechts vier uur confereren, hebben de ministers van buitenland se zaken der zes landen van het „Kleine Europa" zaterdag te Brus sel in grote trekken overeenstem ming bereikt over de verdere loop van zaken betreffende de werkzaam heden tot verwezenlijking van de Europese gemeenschap voor atoom energie en een Europese gemeen schappelijke markt. Deelnemers aan de conferentie verklaarden na afloop, dat er „schot in begint te komen" en dat de reali satie binnen betrekkelijk korte tijd, vooral van het. plan voor „Euro- toom" een tastbare mogelijkheid is geworden. De Brusselse intergouvernemente le commissie van deskundigen heeft van de ministers opdracht gekregen, om op de basis van het door haar opgestelde rapport oplossingen te zoeken voor enige problemen, die in de loop van de huidige conferentie of reeds eerder naar voren waren gekomen. Hun aanvullend rapport moet uiterlijk op 15 maart voltooid zijn. Omstreeks begin Mei zou de tijd rijp wezen voor het opstellen van een verdrag. Wat de instellingen van Eura- toom en van gemeenschappelijke markt betreft, bleek er op de con ferentie in principe voorkeur te bestaan voor het gebruik maken van drie organen van de Europe se gemeenschap voor Kolen en Staal: de Assemblee (die dan echter met nieuwe leden zal moe ten worden aangevuld), de minis terraad en het gerechtshof. Het executieve orgaan (bij de E.G.K. S. dus de Hoge Autoriteit) zou echter volgens sommigen van de ministers minder in aanmerking komen voor een personele unie met de nog nader te presideren executieve organen tot de ge meenschappelijke markt en eura- toom. Nehroe keert zich tegen communisten. Goede verwachtingen van vijfjarenplan. „Wij zullen de wereld laten zien, hoe wy een grote sociale en economi sche revolutie tot stand kunnen bren gen met vreedzame middelen en we derzijdse samenwerking", aldus heeft premier Nehru van India zondagoch tend verklaard tydens een openbare vergadering van zyn Congresparty. De Indische premier keerde zich te gen de communisten, die in een voor bij verleden leven, hun geesten slui ten, steeds maar versleten leuzen her halen, reactionair zijn en in plaats van voorwaarts te gaan naar een werkelijke revolutie passen achteruit maken". Gewagend van de door de Sowjet- Unie in de loop van enkele tientallen jaren gemaakte vorderingen, zeide Nehru, dat dit „geweldig succes" be haald werd tegen een hoge prijs en met grote offers omdat de autocrati sche Sowjetregering grote druk op het volk uitoefende. Engeland, Frankrijk, Duitsland en r Amerika hadden 150 jaar de tijd ge had voor hun industriële revoluties en hadden andere landen kunnen be heersen en uitbuiten, zoals India door Engeland was uitgebuit. India zou to nen. dat er een derde weg bestond. Zijn vertrouwen uitsprekend In het welslagen van het tweede vijfjaren plan, zei Nehru, dat dit plan voor ziet in een verhoging van het natio nale Inkomen met 25 pet- brekers het ijs op de rivier de Lek opengebroken. De veerboten, die de dienst tussen Hellevoetsluis en Middelharnis op Goeree-Overflakkee onderhouden, hebben zaterdagmorgen met grote moeilijkheden te kampen gehad. De „Minister van der Sleijden en de „Stad Zierikzee", die omstreeks half acht uit Middelharnis waren ver trokken, raakten bij de Hoornse hoof den in een ijsveld vast. De moeilijk heden werden vergroot door de zeer lage waterstand. De „Stad Zierikzee" kwam om tien uur te Hellevoetsluis aan en keerde omstreeks half twaalf in Middelharnis terug. De „Minister van der Sleijden" kwam pas later aan. In een woning in de Wattstraat in Den Haag is mej. J. N. B. B„ kan toorbediende, met haar ochtendjas te dicht bij een petroleumkachel geko men, waardoor zij in brand geraakte. Zij rende gillend de gang op, waar medebewoners haar te hulp schoten. Met brandwonden over het hele lichaam is zij in het ziekenhuis West einde opgenomen. Haar toestand is ernstig. Gasvergiftiging. In Den Haag is de 63-jarige J.K. door gasvergiftiging om het leven gekomen. Hij had, in de keuken van zijn woning in de Pretoriusstraat, het gas willen aansteken om water op te zetten en heeft vermoedelijk niet ge zien dat de pit geen vlam vatte. Doordat ziin reuk slecht was heeft hij ook hét uitstromende gas niet kunnen ruiken. Hij was reeds overle den toen buren, die gas roken, de po litie hadden gewaarschuwd. Auto door trein gegrepen. Zondagmiddag even na twaalf uur is op een onbewaakte overweg onder de gemeente Zevenbergen een perso nenauto door de trein Lage Zwaluwe Breda gegrepen. De auto werd een twintigtal meters meegesleurd en ge heel vernield. De beide inzittenden werden licht gewond. De auto werd bestuurd door de chauffeur J. R. uit Prinsenbeek, die met een passagier op weg was naar die gemeente. Van de trein raakte een automatische koppeling defect, tengevolge waarvan hij moest worden teruggesleept naar Lage Zwaluwe. De reizigers hadden enige uren ver traging. Om half drie was het verkeer weer normaal. In Den Bosch is zaterdag, als voor loper van het echte canavdl een mati nee voor hinderen gehouden, waarbij zowel de grote prins carnaval van Oeteldonh als een miniatuur-prins aanwezig was. Op deze foto ziet men op de arm van de echte prins carnaval de jongste deelnemer aan dit hinder-matinee, de 11 maanden oude Henk Gostélie uit Durban in Zuid-Afrïka, die juist met zijn moeder in Nederland een vacantie doorbrengt en van de gelegenheid profiteerde. jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Door koude bevangen en overleden. M De 69-jarige mevrouw G. O. H V. uit de Aleidastraat te Schie- dam, die vrijdagavond stond te H wachten bij de bushalte Broer- H vest te Schiedam, is door de j§ koude bevangen. De G.G. en G.D. bracht haar naar een ziekenhuis, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. Een 73-jarige man, die aan de H Iepenlaan in Schiedam woonde, is zaterdag op de Kerkweg door de koude bevangen. Hij werd H naar een ziekenhuis in Schie- dam overgebracht, waar men jp constateerde dat de man was overleden. IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Twee straalbommenwerpers neergestort: tien doden. Vrijdag zyn in de Verenigde Staten met een tijdsverloop van weinige mi nuten, twee straalbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht neer gestort. De ongelukken eisten in to taal tien doden. Een der vliegtuigen, afkomstig van de basis Forbes bij Topeka, viel neer in de buurt van Rapid City in Zuid- Dakota. Alle zes leden van de beman ning kwamen om het leven. Het tweede vliegtuig, welks basis Smoky Hill bij Salina in Kansas was, veron- felukte te Westmoreland in Kansas, 0 kilometer ten noordwesten van Topeka. Aan boord van dit toestel be vond zich een bemanning van vier koppen. Geen hunner overleefde de ramp. Ernstige overstromingen op Java. Verschillende delen van Java wor den geteisterd door overstromingen. Er is veel schade aangericht. In het district Tegal in Noord-Ja- va is het modderige water op som mige plaatsen tot de daken der wo ningen gestegen. Langs enige lijnen is het treinverkeer tot stilstand ge komen. In totaal 15.000 personen hebben veiliger gebieden opgezocht. De treinverbinding Djakarta-Se- marang is omgelegd als gevolg van ondergelopen baanvakken. De tussen Perzië en Pernis va- rende Engelse tanker „Theli- E i conus" kwam zondagochtend in E j Rotterdam aan met aan boord i de door haar bemanning in de nacht van donderdag op vrijdag geredde opvarenden van het j| Engelse plezierjacht „Episode", dat tydens zijn tocht van Ply- mouth naar Beira in Portugees n Oost-Afrika op ongeveer 90 n mijl w.z.w. van het eilandje Ouessant tijdens een hevige M storm verging. Op deze foto de geredden. V.l.n. r.: D. Collins, A. Hampton, J. M. Hogg, kapitein van de „The- liconus", V. Sager en de ka- pitein van het jacht, comman- dant W. Dickinson, m llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stuurloos Nederlands schip binnengebracht in Berwick In hevige sneeuwstormen zyn dezer dagen weer verscheidene schepen in nood geweest. Twee helikopters van de Engelse marine wisten Zaterdag de elf be manningsleden te redden van de En gelse sleepboot „Rumenia", die ten gevolge van de ruwe zee aan de grond was gelopen op de verrader lijke Long Sands in het Kanaal. De bemanning was niet in staat op andere wijze van boord te gaan, om dat een der sloepen door stortzeeën was stukgeslagen en de hoge golven het strijken van de andere sloep on mogelijk maakten. Het is nog niet bekend, of de „Rumania" nog kan worden geborgen. Het scheepje was op weg naar het Braziliaanse stoomschip „Loide Honduras", dat eveneens op Long Sands aan de grond was gelopen. Een camera-man van United Press, die zaterdag boven het Braziliaanse schip had ge vlogen, meldde dat het hoog op de zandbank lag met de schroef boven water, terwijl het ongeveer vijftien graden slagzij maakte. De Nederlandse sleepboten „Maas" en „Blankenburg heb ben het Braziliaanse schip zon dag vlot gebracht. Twee Engelse reddingsboten en twee vissersboten zyn erin geslaagd, om het Nederlandse motorschip „Tonny", dat eerst op een zandbank was gelopen en daarna stuurloos ronddreef, de haven van Berwick- upon-Tweed (Engeland) binnen te slepen en het met fosfaat geladen schip daar te meren. De bemanning van de „Tonny" heeft het er heel huids afgebracht. (Advertentie). Winterhanden TIEN JAAR PARTIJ VAN DE ARBEID Worsteling om verdeling maatschappelijk inkomen. Op een congres in Bellevue in Am sterdam heeft de Partij van de Arbeid zaterdag het tienjarig bestaan gevierd. De partijvoorzitter, de heer Evert Ver meer deelde mede, dat de partij thans 129.963 leden telt. Het congres her dacht wijlen minister Donker door enkele ogenblikken stilte in acht te nemen, waarna het woord was aan enkele sprekers, die de verschillende aspecten uit het partijleven bezagen. Prof. dr. W. Banning en het lid van de Tweede Kamer, de heer Geert Ruy- gers spraken over de doorbraak; mi nister Mansholt hield een rede over socialisme en internationale vraag stukken. Laatste spreker was de minister-pre sident dr. W. Drees, die o.a. opmerkte, dat het goed was geweest, dat men als partij had volgehouden. „Wij hebben", zo zeide dr. Drees, „natuurlijk geen zuiver socialistische denkbeelden kunnen verwezenlijken, doch ook de andere partijen moesten zich beperkingen opleggen. Gemengde kabinetten waren en zijn onvermijde lijk". Wat het Indonesische vraagstuk be treft zeide dr. Drees: „Wat zou de toe stand geweest zijn, als wij niet tot de soevereiniteitsoverdracht hadden be sloten? De Indonesische zelfstandig heid doch met een blijvende band met Nederland bleek onbereikbaar. De ves tiging van Nederlanders en Nederland se bedrijven in Azië, Afrika enz. is mogelijk geworden doordat wij als klein land niet meer als koloniale mo gendheid te boek staan". Betogend dat de moeilijkheden voor ons land groot blijven, wees dr. Drees op, dat we voorzichtig moeten zijn met ons kostenpeil. Men kan niet ver wachten, dat de arbeiders permanent bereid blijven zich te beperken. Er is een worsteling om de verdeling van het maatschappelijk inkomen. De naaste toekomst kent voor ons land ook nog grote zorgen als de woningnood en de zaak van het onderwijs. Voorts noem de dr. Drees als taak de weg naar de cultuur voor de brede massa bereik baar te maken. Namens de Vara bood de voorzitter, mr. J. A. W. Burger, een door de Rot terdamse kunstenaar Cor van Kralin gen vervaardigde kop van Koos Vor- rink aan. Prof Banning bood namens de partij het bestuur een bedrag van 18.000 gulden aan, dat bijeen is ge bracht door de leden van ongeveer de helft van de 930 afdelingen. Men verwacht, dat de andere afde lingen er voor zullen zorgen, dat het bedrag van in totaal 35.000 gulden bij een komt, bestemd voor het op te rich ten Koos Vorrink-instituut voorde bui tenlandse dienst. Loonconflict Over het conflict in de Stichting van den Arbeid zeide mr. Burger o.a. dat hier sprake is „van ontbindingsver schijnselen, waarvan de werkgevers pogen te profiteren om de redelijke welvaartsverdeling op de lange baan te schuiven". De heer Vermeer zeide dat op het stuk van de verdeling van de welvaart de partij achter de geor ganiseerde arbeiders staat. Ontsnapte gevangene voor de radio Vrijdagavond klonk over de uitzending van Engelse onafhanke te levisiemaatschappij de stem van een ontsnapte gevangene en deze be zwoer de luisteraars, dat hij onschuldig is aan de misdaad, waar voor hij werd veroor deeld. In november 1955 ontsnapte Alfred Geor ge Hinds, een 38-jarige Engelsmandie veroor deeld is wegens deelna me aan een inbraak, waarbij 38.000 pond sterling gestolen werd., uit de gevangenis in Nottingham. Sedert dien heeft hij de autori teiten en dagbladen overstroomd met betui gingen van zijn on schuld. Nu echter had hij een toespraak op magnetofoonband laten ovremen en gezonden aan de commerciële te levisie en deze heeft de toespraak uitgezon den. Evenals vroeger ver klaarde Hinds, nieuwe bewijzen voor zyn on schuld te hebben, die de overheid volgens zijn zeggen niet wil aan vaarden. Scotland Yard is er nog niet in geslaagd, te ontdekken waar Hinds zich ophoudt. De voort vluchtige heeft de band opname aan zijn vrouw gezonden, die haar ter hand stelde aan de tele visiemaatschappij. (United Press). 13. Terwijl Kappie en de Maat nog beduusd op het dek lagen, stormde de sto ker op hen al. „Hierheen, Stuur! Ik heb ze!" riep hij triomfantelijk. „Ik zal ze sterretjes laten zien!" „Ik kom", klonk het te rug. „Begin maar vast, maar laat ook nog iets voor MIJ over!" „Veel zal dat niet zijn!" antwoordde de stoker met zijn spieren rollend. Hl. hief zijn grote vuist op en., op hetzelfde moment suisde er een emmer omlaag, die zich geheel over zijn hoofd stulpte. Met een kreet die hol in de emmer galmde tuimelde de stoker achter over. Kappie en de Maai wachtten niet, tot hij zich van het klemmende hoofd deksel had bevrijd. Hals over kop renden zij de wal op. juist op het ogenblik dat de stuurman en de kapitein van de Kraker naar buiten stormden. „Hai, hai! Dat was op het nippertje!" hijgde Kap- pie. „Maar ik mag een zeekakalobbus worden, als ik begrijp, waar die emmer opeens vandaan kwam!" Prinses en oud-premier betrokken bij botsingen. Prinses Margaret, koningin-moe der Elizabeth en oud-premier earl Attlee van Groot-Brittannië zijn de zer dagen by afzonderlijke auto-onge vallen betrokken geweest. De oorzaak moet in beide gevallen aan de gladde wegen worden geweten. De auto van Attlee, met mevrouw Attlee aan het stuur slipte op een be-ijzeld gedeelte van de straat en botste tegen een andere auto op. De 73-jarige politicus werd door elkaar feschud. countess Attlee sloeg met et hoofd tegen de binnenkant van de wagen. Noch prinses Margaret ,noch de koningin-moeder liep enig letsel op toen de koninklijke Daimler in oost- Londen in aanrijding kwam met een vrachtauto. De enige schade aan de auto bestond uit een verbogen bum- Ser die tegen een band was gedrukt. Iet de hulp van een politieman kon de bumper weer rechtgebogen wor den. Lichtte knopenfabrikant verzekeringsmij. op ?4 Te Enschede zijn gearresteerd de 44-jarige J. H. J. G„ katoenagent en de 34-jarige H. E. B., voormalig di recteur van een knopenfabriek. Zy worden er van verdacht een verze keringsmaatschappij te hebben opge licht. De beide mannen kochten ruim drie jaar geleden te Veendam een partij kunsthoorn, ter waarde van j 500, die bestemd zou zijn voor kno- penfabricage. Toen de partij van Veendam naar Amsterdam zou wor den verscheept, sloten G. en B. een transportverzekering af van ruim 150.000. Toen de kunsthoorn in Amsterdam was opgeslagen, is er, doordat een gat in een waterleiding buis werd geslagen, water over ge stroomd, zodat de kunsthoorn gehéel waardeloos werd. Deze zaak is aan het licht gekomen, toen B., wiens fabriek in 1953 af brandde, en die toen verhoord werd omdat men vermoedde, dat hij de fa briek in brand had gestoken, op nieuw verhoord werd. Hij heeft bekend dat hij inderdaad de fabriek in brand heeft gestoken. Voorts bleek, dat hij in samenwer king met G. had getracht de verzeke ring op te lichten. De mannen had den een bedrag van 25.000 gekregen voor de verloren gegane partij kunst hoorn. Walter Bethell, organisator van een plaatselijke campagne voor afschaffing van de doodstraf ln Engeland, heeft aan geboden als proefkonijn voor „ophan ging" te dienen om aan te tonen, dat de ze wijze van executie in Engeland niet humaan is en langzame verstikking ver oorzaakt. Zijn enige voorwaarde is: me dische hulp om hem tijdig weer los te snijden. In het telefoonverkeer van Nederland met Rusland zullen voortaan niet alleen Leningrad en Moskou bereikbaar zijn. zo als tot nu.toe, doch het gehele gebied der U.S.S.R. De Spaanse ministerraad heeft tot am bassadeur van Spanje in Den Haag be noemd de hertog van Baena, Jose Ruiz de Arana Y Bauer, die van 1915 tot 1953 reeds gezant in ons land is geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7