i i Goncharenko onttroonde Ericsson als wereldkampioen op de schaats NACHT- M HOEST! m KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen VAN ACKER UIT CADZAND WON 500 METER IN GOEDE TIJD HET GOUDEN JAAR 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 NEDERLANDERS STELDEN TELEUR IN OSLO Torstein Seiersten vormde ernstige bedreiging voor Russische keurkorps OLEG GONCHARENKO is zondag in Oslo wereldkampioen op de schaats geworden, maar het heeft er enige tijd naar uitgezien, dat de geweldig in opkomst zijnde Noorse ryder Torstein Seiersten de suprematie van de Rus sische ryders zou verbreken en deze titel voor zich op zou eisen. Want in zjjn fameuze rit op de 10.000 meter tegen de Russische all-round ryder Robert Merkulov, die tot nu toe de meeste kans op de titel had, moest hy 81 seconden sneller ryden dan zyn tegenstander om zich wereldkampioen te kunnen noemen. In 5 km had hy een voorsprong van 21 seconden ver overd, maar in de volgende 5 km gingen de vermoeidheid en Merkulov zelf een woordje meespreken, zodat hij toch nog 8.8 sec. tekort kwam. Goncha renko moest slechts 6 seconden op Merkulow winnen, hetgeen hy ruim schoots deed en zodoende de wereldtitel in de wacht sleepte. Want hoewel Evgeny Grishln na drie afstanden het algemeen klassement aanvoerde, is hy een te middelmatige 10 km-ryder om op het moment aanspraken te Icun- nen maken op de titel. Hy zakte dan ook van de eerste plaats naar de derde. Parry O'Brien stootte kogel 18.21 m ver. Tijdens atletiekwedstrijden op een overdekte baan te New York heeft de wereldrecordhouder Parry O'Brien een fraaie prestatie geleverd. Hij won het kogelstoten met 18,21 meter. De 500 yards eindigde in een over winning voor de Amerikaanse kam pioen op de 440 yards in 56.4 seconden een tijd, die nog nooit op een indoor- baan is genoteerd. Het polsstokhoog springen werd door Bob Richards met 4,597 meter voor zijn rekening genomen, terwijl Robert Barksdale met 2,057 meter als eerste eindigde bij het hoogspringen. En zo stonden dan deze drie Russische hardrijders trots naast elkaar op het ijs: Goncharenko, de wereldkampioen in het midden, met naast zich Merkulow, tweede, en Grishln. Nadat het Russische volkslied gespeeld was, begon nieuwe wereldkampioen aan zijn ereronde Maar het publiek storm de de baan op en de politie moest, bygestaan door enkele andere rij ders, aan deze wel wat „uitbun dige" huldiging door het Noorse publiek een einde maken. Ondubbelzinnig hebben de Russen wederom bewezen, dat zy momenteel de schaatsenrijderswereld totaal be heersen. Alle zes Russische ryders eindigden onder de eerste tien. Eén was er slechts, die deze suprematie heeft doorbroken! En dat was Seier sten, die de 10 km won in de prach tige tijd van 16 min. 43.3 en zich met een vierde plaats in het alge meen klassement tussen het Russi sche keurkorps drong. Ook de ande re Noren, Knut Johannesen en Sver- re Haugli, hebben een ernstige po ging gedaan zich tussen de Russen te nestelen, want het was slechts de Zweed Sigge Ericsson, de oude titel houder, alc zich als zesde tussen de Noren en Russen wist te dringen, die gezamenlijk de eerste tien plaatsen bezetten. Het hoogtepunt van deze wereld kampioenschappen bestond zon der twijfel uit het scherpe, span nende en misschien voor de titel wel beslissende duel op de 5000 meter tussen Gon charenko en Ericsson. Steeds had de Zweed de leiding, maar in de laatste ronde ging de Rus zyn te genstander voorbij. Hy liep snel van Ericsson weg en in 8.7,7 stormde hy over de finish, een nieuw baanrecord en een tijd, die nog nooit tyden3 ccn wereldkam pioenschap gemaakt was. De prestaties van de Nederlanders zyn zonder onderscheid des persoon tegengevallen. Hard gezegd: zij heb ben geen voet aan de grond gekre gen. Wim de Graaff, die na drie af standen op de 19e plaats stond, reed de 5000 meter in 8.25,2, waarmede hy zich als 15 klasseerde, zodat hy uitgeschakeld was. Maarse stond na drie 'afstanden 17e, reed de 5 km in 8.33,4 en was eveneens uitgeschakeld. Tot slot Kees Broekman, de enige Nederlander, die in de „finale" door drong en als 14e in het algemeen klassement eindigde. Broekman heeft de kansen gehad, maar hij heeft ze niet gegrepen, omdat hij er eenvoudigweg niet de moed toe had. Na de 500 en 5000 meter stond Broekman op de 27e plaats als de slechtst geklasseerde Nederlander. Ook de 1500 meter reed hy niet al te best, maar hy won er tenminste nog één plaats mee. Dat hij zich tenslotte nog klasseer de voor'de 10.000 meter, dankte hij aan zijn 12e plaats op de 5 km, die hem het recht gaf voor een plaats in de finale. Met Werket lootte Broek man op de 5 km als eerste. Misschien reed hij onder de meest gunstige om standigheden, want later op de mid- Visser Nederlands kampioen schoonrijden op de schaats. Zaterdag is de uitslag bekendge maakt van de op vrijdag te Nieu we Niedorp gehouden wedstrijden om het schaatskampioenschap van Nederland schoonrijden voor heren. Deze luidt: 1 en kampioen van Nederland: Visser uit Schagen; 2. Hazelbach uit Gouda; 3. De Ruyter uit Zaandam. dag daalde de temperatuur aanzien lijk. Maar het feit, dat hij in het blin de weg reed, zonder vergelijkingsmo gelijkheid met voorgangers, depri meerde hem dermate, dat hij niet ver der kwam dan 8.22,8. Schenk beves tigde later de mening, dat Broekman over zijn hoogtepunt heen is! Naar Helsinki. Er zijn stemmen opgegaan om de Nederlanders niet naar de Europese kampioenschappen in Helsinki te sturen. Maar coach Klaas Schenk sprak deze berichten ten stelligste tegen. De jongens hebben een uit stekend seizoen achter de rug en zij kunnen het ongetwyfeld beter. Ne derland moet in de running blijven en daarom moeten zij mee naar Helsin ki. Na het seizoen zal dan wel be sproken worden, welke maatregelen er voor de naaste toekomst genomen moeten worden. Algemeen hoorde men na afloop de mening verkondigen, dat het mis schien wel de laatste maal zal zijn geweest, dat een specifieke lange af standrijder de wereldtitel heeft kun nen veroveren. Want men staat op een kentering der tijden in de schaat- sport. Met de hegemonie van de genen, die op de 5000 en 10.000 meter tot nu toe uitblonken, is het waar schijnlijk uit. De evolutie in technisch opzicht en de specialisering van de conditie en ijstraining. gecombineerd met het voedingsprobleem en een sterke mentale voorbereiding, hebben ertoe geleid, dat de sprinters hun aanvankelijke achterstand op de lan- afstanden hebben ingehaald en nu op het ogenblik reeds tenmin ste evenveel kansen hebben op de verovering van de titel, als de lange- afstand-rijders. 'n Naam in Naven! Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. Is nu gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland is verzekerd. Sïnke behaalde r.emise tegen J. H. Beeke. Te Utrecht is het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland voortgezet met het spelen van de partijen uit de tiende ronde. De uitslagen luiden: Keiler—Bom 1—1; W. C. Beeke— Gordijn 11; De JongKinnegin 2—0; J. H. Beeke—Sinke 1—1; Roo- zenburgVan Heerde 20. De stand na tien ronden luidt: 1. Bom 13 punten uit' 9 partijen; 2. Van Dijk 13 (uit 10); 3 en 4 De Jong en Terlouw, ieder 12 (uit 9); 5, 6 en 7 Gordijn, Huisman en Roo- zenburg, ieder 10 (uit 9); 8. Keiler 10 (uit 10); 9. J. H. Beeke 9 (uit 9); 10. Jurg 8 (uit 9); 11. W. C. Beeke 8 (uit 10); 12. Edink 7 (uit 9); 13. Van Heerde 7 (uit 10); 14. Sinke 6 (uit 10); 15. Kinnegin 5 (uit 10). lieer en mevrouw Kerkliove Schuerman uit Goes, die men zater dagavond als een Maharadja met zijn hofdame op de Goese vesten Icon zien schaatsen, kregen tijdens het gekostu meerde ijsfeest van de jury de derde prijs bij de mooiste groepen. (Foto P.Z.C.) Uitslagen wereldkampioenschappen op de schaats te Oslo Het klassement val» de 500 meter luidt: 1. Mikhailow 41.9 sec (baanre cord); 2. Grishin 42.2; 3. en 4. Salonen en Gjestvang 42.4; 5. en 6. Hori en Merkulow 42.9; 7. Tynkkynen 43.1; 8. Hickey 43.2; 9. Jauris 43.3; 10. Sand- vig 43.4; 16. Maarse 44.1; 29. De Graaff 45.1; 38. Broekman 45.8. De uitslag van de 1500 me ter luidt: 1. Shilkow 2 min. 11,6 sec.; 2. Grishin 2.12; 3. Mikhailow 2.13,6; 4. Goncharenko 2.13,8; 5. Hickey 2.14,1; 6. en 7. Mer kulow en Aas 2.14,6; 8. Erics son 2.14,9; 9. en 10. Seiersten en Tynkkynen 2.15,1; 18. Maarse 2.18,5; 21 De Graaff 2.19,2; 25. Broekman 2.20,2. De uitslag van de 5000 me ter luidt: 1. Goncharenko 8 min. 07,7 sec.; 2. Ericsson 8.09,1; 3. Seiersten 8.10,9; 4. Johannesen 8.12,1; 5. Merkulow 8.12,3; 6. Haugli 8.12,5; 7. Aas 8.16,2; 8. Shilkow 8.16,3; 9. Dahlberg 8,19,2; 10. Andersen 8.20,5; 11. Kuhnert 8.22,4; 12. Broekman 8.22.8; 15. De Graaff 8.25,2; 24. Maarse 8.33,4. De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Seiersten 16 min. 43,3 sec.; 2. Goncharenko 16.47,7; 3. Jo hannesen 16.49,7; 4. Haugli 16.52,9; 5. Dahlberg 16.55,7; 6. Ericsson 16.56; 7. Andersen 16.58,4; 8. Merkulow 17.6; 9. Broekman 17.6,9; 10. Kuhnert 17.14,9. Het einklassement luidt: 1. en wereldkampioen: Gon charenko 188.255 punten; 2. Merkulow 188.297 punten; 3. Grishin 188.660 punten; 4. Seiersten 188.688 punten; 5. Shilkow 189.122 punten; 6. Ericsson 189.777 punten; 7. Johannesen 190.062 punten; 8. Mikhailow 190.333 punten; 9. Haugli 190.495 punten; 10. Kaidalow 191.305 punten; 11. Hickey 191.765 punten; 12. Aas 191.937 punten; 13. Dalh- berg 192.938 punten; 14. Broekman 194.258 punten; 15. Kuhnert 194.618 punten. Geen enkele voetballer H Er heeft tijdens het afgelopen weekeinde geen enkele voetbal- Ier in competitieverband op de groene in dit geval de witte en bevroren grasmat gestaan. De harde vorst van de laatste dagen en vervolgens de sneeuw laag van zaterdag op zondag is er in geslaagd zelfs de beroeps voetballers van het veld te ja gen. Vonden er vorige week nog enkele wedstrijden doorgang, dit weekeinde zijn dus alle wed strijden, zowel beroeps als ama teur, afgelast! Wanneer de vorst nog enkele weken aanhoudt, gaat het er maar bar slecht uit zien. Niettemin verdient het aanbeveling, dat de beroeps- voetballers zich eens gaan aan passen aan hun Engelse colle- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll „Swift" neemt deel aan de landelijke competitie KNKB. Tegenstanders waarschijnlijk in Rotterdam en Dordrecht. Met ingang van september a.s. zal het eerste twaalftal van de Middel burgse korfbalvereniging „Swift" deelnemen aan de landelijke compe titie van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond. Hiervan was reeds lang sprake, maar pas zaterdagmid dag is in Rotterdam definitief het besluit genomen. De beslissing kwam tot stand in een vergadering tussen het bestuur van „Swift" en afgevaardigden van Zuid-Hollandse 2e en 3e klassers, waarbij ook een afgevaardigde van K.N.K.B. aanwe zig was. Bij deze besprekingen was het feit, dat „Swift" alleen op zaterdag speelt, het grote struikelblok. Maar tenslotte verklaarden de afgevaar digden van de Zuid-Hollandse ver enigingen zich bereid hun clubs steeds op zaterdag tegen het twaalf tal van „Swift" te laten spelen. Hier mede zal „Swift" uitkomen in de landelijke competitie tegen Zuid- Hollandse clubs. De tegenstanders" van de Middelburgse korfballers zullen waarschijnlijk voornamelijk uit Rotterdam en Dordrecht afkom stig zijn. Poujade: de assemblee moei een glazen huis zijn: Ieders inkomen alom bekend. Pierre Poujade, de 35-jarige leider der Franse anti-belastingpartij, die thans 50 zetels in de nationale verga dering inneemt, heeft zondag op een persconferentie te Saint Cere, in zuid-Frankrijk, verklaard dat de Pou- jadistische afgevaardigden een wets ontwerp zullen indienen, waarin de volksvertegenwoordigers worden ver plicht het totaal van hun inkomen mede te delen, terwy'1 zn ook zullen moeten „rechtvaardigen hoe zy aan het geld gekomen zyn. De afgevaardigden der anti-belas tingparty zullen voorts een tweede ontwerp indienen, dat politieke party en en vakverenigingen verplicht de bronnen der inkomsten, die zij voor propagandistische doeleinden aan wenden, bekend te maken. „De Nationale Vergadering moet een glazen huis zijn. Alles, wat erin voorvalt, moet aan het publiek be kend zijn, hieronder inbegrepen de oorsprong van de particuliere vermo gens der parlementariërs, aldus Pou jade. SCHAATSWEDSTRIJDEN IN OOSTBURG Gekostumeerd ijsfeest in Goes trok veel bekijks. Zondag werden op het „Grote Gat" te Oostburg schaatswedstrijden ge houden voor heren op de 500, 1500 en een koppehvedstrijd op de 5000 me ter. De wedstrijden werden begunstigd door fraai weer, terwijl het ijs' in goede conditie verkeerde. De organisatie was bij de leden van het wedstrijd- comité van de Oostburgse IJsclub, de heren J. Barendrecht, P. Simpelaar, P. Brakman, H. Boekhoud en J. Simpelaar in goede handen. Het ijs was tamelijk snel, hetgeen reeds direct bleek bij de 500 meter, gewonnen door P. van Acker uit Cadzand, die deze afstand in 53 sec. rond reed. Een uit zonderlijk goede prestatie, wanneer men weet, dat de laatst geklasseerde bij dc wereldkampioenschappen te Oslo er 53,5 sec. voor nodig hadDe 1500 meter werd gewonnen door J. de Jager uit Kapelle-Biezelinge in 2 min. 54.4 sec., terwyl het koppel P. van Acker-W. den Hamer do 5000 meter voor hun rekening namen. De gedetailleerde uitslagen luiden: 500 meter: 1. P. van Acker (Cad zand) 2. J. Riteco (Oostburg)3. A. Baars (Sluis); 4. J. de Jager (Kapel le-Biezelinge); 5. P. Kools (Cad zand); 6. H. du Fossé (Sluis); 7. J. Kools (Cadzand)8. P. Baars (Oost burg) 9. P. Ganzeman (Kapelle- Biezelinge) 10. W. den Hamer (Schoondijke)11. H. Lacor (Yerse- ke); 12. H. Matthijssen (Oostburg); 13. S. Dobbelaere (Schoondyke). 1500 meter: 1. J. de Jager; 2. P. van Acker; 3. J. Riteco; 4. P. Kools; 5. St. Dobbelaere; 6. H. du Fossé; 7. A. Baars; 8. H. Lacor; 9. P. Ganze man; 10. P. Baars; 11. W. den Ha mer; 12. J. Kools; 13. E. Simpelaar (Oostburg); 14. B. Schriers (Oost burg) 5000 meter koppelwedstryd: 1. Van d. Acker-Den Hamer; 2. A. Baan- Ganzeman; 3. Riteco-Lacor; 4. P. Rools-Matthijssen; 5. De Jager- Schriers; 6. P. Baan-Simpelaar. Algemeen klassement: 1. Van Acker 111,9 pnt: 2. J.'de Jager 113,3 pnt.; 3. J. Riteco 113,46; 4. A. Baars 120,33 pnt; 5. P. Kools 120,93 pnt. Op de feestelijk verlichte Oostvest te Goes was zaterdagavond een wel zeer bont gezelschap bijeen voor het gekostumeerd ijsfeest, dat het actieve „Ijsvermaak" daar organiseerde. De sheik met haremdames hadden het zoele zuiden voor het barre noorden verwisseld, om hier zonder schroom tussen Bevelandse boerinnen, fietsen de oude heertjes, sneeuwman, carna valfiguurtjes en wat al niet meer, hun baantje op de gladde ijzers te rijden. In totaal twee en twintig individuele en groepsnummers hadden zich aan gemeld voor het festijn, dat door dich te drommen belangstellenden rond de baan werd gadegeslagen. Drie doden door terreur op Cyprus. Twee militairen van de Engelse luchtmacht zijn zaterdag door terro risten op Cyprus doodgeschoten. Een derde werd ernstig gewond. De Engelse militairen bevonden zich in het Griekse kwartier van Ni cosia, toen zij van achteren werden neergeschoten. De abt van een klooster in het dis trict Paphos op Cyprus is door on bekende daders vermoord. Het was in dat klooster, dat Britse troepen in december op zoek naar wapens een inval hadden gedaan. Het schijnt dat politieke motieven aan de moord ten grondslag liggen. De vermoorde, abt Epiphanios, een baardige reus van 55 jaar, was in zijn streek bij de bevolking zeer ge liefd. Onder een gezellig muziekje zweef den de kleurige en ook potsierlijke figuren over de baan, waar een jury, bestaande uit de dames Louisse-Van de Reepe en Steenpoorte, alsmede de heren Drukker, Scherphuis en Wisse, de niet zo gemakkelijke taak hadden om de pryswinnaars aan te wijzen. Uitslagen. Toen aan het slot van het feest de voorzitter van „Ijsvermaak", de heer M. Haasdonk, in café Baarends de uitslag bekend maakte, bleek, dat de prijzen als volgt waren toegekend: Mooiste dame: Rietje van Strien, (ouderwetse klederdracht met hoepel rok); origineelste dame: Metsi Tam- minga (met muziek door het leven) mooiste heer: Simon van Grieken (kunstryder) en de origineelste heer: Piet de Jonge (Mickey Mouse). Mooiste groepen: 1. kinderen fam. De Haas (Carnaval op het ijs); 2. Zusters Gasthuis (Sheik en harem dames); 3. P. C. Kerkhove en dame (Maharadja met haremdame)origi neelste groep1. de heren A. de Poor ter en J. Rouw (fietsende ouderwet se heren)2. E.H.B.O. (hulpploeg met brancard); 3. kinderen familie W agenaar W ér eldgezondheidsorga- nisatie) Daar ditmaal de jeugd bij de deel name sterk vertegenwoordigd was, zorgde „Ijsvermaak" ervoor, dat de niet pryswinnaars een stukje speejf goed als troostprijs ontvingen. Schoonrijden in Sluis. In Sluis werden zaterdagavond wedstrijden in het schoonrijden ge houden. De uitslagen hiervan luiden: heren: 1. J. Basting uit Retranche- ment; 2. M. Cambier uit Retranche- ment; 3. W. de Feyter uit Sluis; 4. L. Basting uit Retranchement. Da mes: 1. mejuffrouw Rie Verhage; 2. mejuffrouw R. van Hol. Paren: 1. Basting-Verhage; 2. Basting-Van Hol; 3. De Feyter-Verhage. (Advertentie). Ze verzachten rag,.- met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden— Vicks VapoRub! Heerlijk 1 Doel treffend 1 Probeer zei FEUILLETON 25 „Och ik zou lieverbegon Flo ra, maar voor ze het wist had haar begeleidster haar vriendeiyk bij de arm genomen en de „tearoom" bin nengeduwd. En toen ze Jamie's lange, welbe kende gestalte uit één van de arm stoelen zag onryzen en ter begroe ting naderby komen, was Flora, on geacht de omstandigheden, toch heel biy met het door mevrouw Avalon genomen initiatief. HOOFDSTUK VI. „Zo, beste jongen!" zei mevrouw Avalon, terwyi ze haar zoon hartelyk maar kalm begroette. „Kyk eens wie ik by me heb. Ik kwam het kind in Knightsbridge tegen en vond het een goed idee. haar mee te nemen." Indien Jamie er bijgeval anders over dacht, liet hy het toch niet blij ken en begroette Flora vriendelijk, ofschoon een beetje ernstig. Er scheen een tamelijk geïsoleerd hoektafeltje voor hen te zijn gereser veerd en toen ze goed en wel zaten, hernam mevrouw Avalon met een wat gedwongen glimlach: „Ik weet DOOR MARY BURCHEL niet, hoe ik me nog by jou kan ver ontschuldigen over gisteravond, Ja- mie. Aan de telefoon heb ik je al ge zegd, dat ik me erg schaam" hier hield ze even op om haar bontmantel te verschikken en blykbaar niet ge bukt onder haar schaamte! „zodat het geen zin heeft, daarop verder in te gaan. Berouw is heus heel verve lend, behalve na een twist tussen geliefden." Jamie kéék, alvorens by de kellne- rin zijn bestelling te doen, zyn moe der enigszins spottend aan. Nadat het meisje zich weer had verwyderd, glimlachte hy een beetje gevaar- ïyk, vond Flora en zei toen: „Lie ve moeder, ik ken u nu negenentwin tig jaar; maak u zelf dus niet wijs, dat ik niet kan horen wanneer u jokt." Flora kon een ietwat verschrikt lachje niet onderdrukken, maar me vrouw Avalon bleef onverstoorbaar. „Och" zei ze, haar zoon oplettend en wat geamuseerd aanziende, „mis schien heb je wel gelijk wanneer je verlangt, dat ik oprecht zal zijn. On getwijfeld had ik, als ik gewild had, het vliegtuig kunnen pakken." „Daar ben ik zeker van", verklaar de hij, „maar ik zal u geen heid geven om redenen voor uw late komst te verzinnen. Ik zeg u alleen, dat u een heerlijke avond gemist hebt. Is het niet zo, Flora?" Bij deze woorden wendde Jamie zich glimlachend tot Flora, die zich min of meer een indringster by dit familietoneeltje voelde. „Ochja, inderdaad, mevrouw Avalon", bracht ze er wat moeizaam uit. „En ook heeft u door uw wegblij ven allerminst de loop der gebeurte nissen kunnen vertragen", hernam Jamie, terwijl hy zijn moeder goed geluimd maar veelbetekenend aan zag. „Ik weet, dat de verloving toch werd publiek gemaakt, als je dat be doelt", antwoordde mevrouw Avalon, even de lippen krullend, „maar ik be hoefde tenminste niet openlyk en glimlachend je verbintenis met een meisje, dat ik nog nooit ontmoet had, goed te keuren." „U hebt gelegenheid te over gehad om, als u zich bij het feit had willen neerleggen, Marilyn sinds haar komst in Engeland te ontmoeten",, klonk het droogjes. „Ik moest naar Parys." ..Er was niets dat u daartoe nood zaakte, moederlief. Ga dus niet op nieuw leugentjes vertellen. U geeft Flora een slecht voorbeeld." Blijkbaar hield Jamie het gsprek met opzet zo oppervlakkig mogelijk, maar Flora kon moeilijk geloven, dat hy zyn moeder niet wat meer had willen zeggen over de afwijzende hou ding, die ze ten opzichte van zijn ver loving had aangenomen. Vermoede lijk wilde hij in Flora's byzijn niet vryuit spreken en had mevrouw Ava lon, dit vermoedend, haar kalmweg hierheen gebracht om elke enigszins ernstige discussie de pas af te sny- den. Intussen scheen ze het onderwerp allerminst te schuwen, mits het slechts op ietwat luchtige en onper soonlijke manier werd behandeld. Zo doende zou het gesprokene helemaal niet ernstig worden opgevat en kon ze, zonder zichzelf tot iets te verbin den, toch horen wat ze horen wilde. Overeenkomstig deze gedragslyn merkte ze, al theeschenkend, luchtig jes op: „Flora zegt, dat ze dat meisje Keel graag mag." „Marilyn, bedoelt u? Dat doe ik ook, zoals lk u, naar u weet, heb ver teld", antwoordde haar zoon glim lachend. „Je hebt me zoveel onzin over haar verteld, dat ik het merendeel heb ver geten", hernam mevrouw Avalon met een beminnelyke onverschilligheid, die dacht Flora de meeste man nen erg zou hebben ontstemd. Jamie wist eenter zijn goede humeur te be waren. „Och, moeder", zei hij, terwyi hij kopje en schoteltje van haar aannam, „kunt u zich niet met wat gratie bij het onvermijdelijke neerleggen?" Dit was een rechtstreekse vraag en een, die naar Flora op het gezicht van mevrouw Avalon kon lezen niet paste bij de toon, waarop tot nu toe het gesprek was gevoerd. Lang zaam sloeg Jamie's moeder haar vio- letblauwe ogen, zoveel op de zijne ge lijkend, omhoog en een ogenblik kruisten hun even vastberaden blik ken elkaar. Toen zei ze kalm: „Ik kan evengoed als ieder ander het on- vermydelyke aanvaarden, maar ik moet eerst overtuigd zijn, dat het in derdaad onvermijdelyk is." „Lléve moeder, de verloving is openbaar gemaakt", hernam Jamie droogjes. Ook hy, als het ware de uitdaging aannemend, sprak nu in volle ernst en Flora gevoelde zich buitengewoon verlegen in haar rol van hartstochtelijk belangstellende toehoorster bij deze botsing tussen moeder en zoon. „Er zyn meer verlovingen afge broken", zei mevrouw Avalon onge duldig. „Niet door de ouders, tenminste als de man geen slappeling is. Het spijt me, moeder, maar U zult dit moeten aanvaarden." „Maar het is dwaasheid, Jamie!" wierp zijn moeder tegen, terwijl ze zich over de tafel naar hem toeboog, op zachte, maar dringend etoon. „Je kent dat meisje eigenlijk nauwelijks. Het is immers zo duidelijk als iets, dat hier zo'n onzinnige zoutwater- liefde in het spel was. Waarom geef je dat niet toe en probeert er zo goed mogelijk uit te raken? Ik kan me heel best voorstellen wat er ge beurd is. Een op buit beluste moeder en dochter..." „Genoeg alstublieft!..." viel hij met eveneens zachte stem, die haar nochtans het zwijgen oplegde, me vrouw Avalon in de rede. „U mist ten enenmale het recht, zo te spre ken of Marilyn en haar moeder te beschuldigen. Ik ben oud genoeg om mijn eigen vrouw .te kiezen en U moet verstandig genoeg zijn om mijn keus te eerbiedigen. Boven dien", ging hy met een wrange glim lach voort, „geloof ik, dat we Flora erg in verlegenheid brengen..." „O, Flora...", hernam mevrouw Avalon enigszins neerbuigend. „Flo ra is het met me eens", constateer de ze zonder het meisje zelfs te raadplegen. „Maar mevrouw Avalon, dat heb ik niet gezegd", protesteerde Flora, die het gevoel kreeg of ze haar eigen innerlijke overtuiging verried. Of was het slechts haar innigste wens? „Maar je dénkt het, dat komt op hetzelfde neer." „Moeder", zei James op de toon van iemand die tracht zich te beden ken, „laat Flora alsjeblieft hier hui. ten. 't Is niet eerlijk, haar er bij te betrekken. Ik weet heel goed, dat je moeilijk te voldoen zou zijn geweest, welk meisje ik ook ten huwelijk ge vraagd zou hebben..." „Neen, dat is niet helemaal juist", viel zijn moeder hem in de rede. „Als ie b.v. Flora had gekozen, zou ik dat erg prettig hebben ge vonden." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6