PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie met Indonesië had geen enkel resultaat Mevrouw De Casembroot opende diepvrieskluis te Schoondijke VIERDE ETAGE DIAMANTBEURS DOOR FELLE BRAND VERWOEST BURGESS EN MACLEAN ALS „VREDERECHTERS" 199e jaargang - no. 37 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kn ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85 p. Ijw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. S5930O P.Z.C.. Middelburg. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 546 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841: Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zlerikzee. N Bogerdstraai 24. telef. 26. ZWARE TAAK VOOR BRANDWEER Zondagmiddag brak een felle en grote brand uit in de Diamantbeurs aan het Wees- perplein te Amsterdam. In hor- te tijd was de bovenste verdie ping van het gebouw door het vuur volkomen verteerd Dit weekend is ef door branden veel vernield. Het felst was de brand, die zondagmiddag uitbrak in de diamantbeurs, vlak naast de brandweerkazer ne aan de Nieuwe Achtergracht in Amsterdam. De zolderétage van dit ge bouw van de vereniging „Beurs voor den diamanthandel" werd voor een groot deel verwoest, terwijl het overblijvende deel waterschade opliep. In de diamantbeurs bevonden zich voor vele miljoenen aan ruwe en geslepen dia mant, doch er is niets verloren gegaan. In Utrecht is zondagmiddag de kerk der Baptistengemeente aan de Hee- renstraat volkomen uitgebrand. De brand in de diamantbeurs ont stond zondagmiddag omstreeks twin tig minuten over drie door een vonk uit een loodgietersapparaat. Op de bovenste étage, de vierde van het ge bouw, was de 54-jarige verwarmings man C. K. van de beurs bezig met net ontdooien van een bevroren waterlei dingsbuis. Hij slaagde er niet in de beginnende vuurhaard te doven, raak te in paniek en werd later met een shock in het gebouw aangetroffen. De brandweer werd daardoor niet onmiddellijk gewaarschuwd. Dat ge schiedde eerst toen een voorbijganger rook zag verschijnen aan de linker- voorkant van de beurs, bij het dak. Nauwelijks waren de eerste stralen op de haard gericht of het vuur breidde zich onbegrijpelijk snel over bijna de gehele linkerzijde en de voorkant tot aan de grote koenel op de recht'erpunt uit. Van links begon toen het machtige waterkanon van de toevallig daar in de met ijs bedekte Nieuwe Achter gracht ingevroren drijvende motor- spuit de watermassa's naar het dak te spuiten, terwijl aan de voorkant twee magyrusladders werden uitge schoven. Bovenop die ladders hebben de brand weerlieden gestreden in een rookont wikkeling, die zg hevig was, dat men ze herhaaldelijk van de grond af niet meer kon zien. De brandweercom mandant, de heer J. V. Schuitemaker, liet groot materiaal aanrukken. Zo kwamen uit 5 verschillende kazernes de motorspuiten en tenslotte werd 't vuur van alle kanten met 13 stralen bestreden, met medewerking van drie straatwaterkanonnen. Een van deze zuigerslangen zakte te diep in de be vroren gracht, zodat er op een gege ven moment slechts modder te voor schijn kwam, maar dit euvel was spoedig verholpen. EP kwam onmid dellijk een grote ijsbreker, die het ijs openbrak. Op de bovenste verdieping waren de kantoren van een tiental diamantairs gevestigd alsmede een reclamebu reau. Hier ontstond de brand, zodat ook hier de gehele inventaris verlo ren ging. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zuster van Dulles zou saboteren. Het orgaan van de Russische vakbondunie,' Trad, heeft de zuster van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Eleonora Dulles, beschuldigd v?n sabotage. Volgens het blad is Eleonora Dulles een actieve agente van de Amerikaanse inlichtingen dienst in West-Berlijn, \/aar zij opereert „onder de vermom ming van een diplomaat". Het blad schreef, dat zij han delt in opdracht van haar an dere broer. Allen, die hoofd is van de afdeling financiën van de centrale inlichtingendienst, en dat zij sabotage organiseert en „roversdaden" pleegt tegen over Duitse arbeiders. Mevrouw Eleanor Dulles is leskundige in Duitse aangele genheden op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij brengt vaak bezoeken aan Berlijn er. woonde verleden week" de viering van het tien jarig bestaan van Rias. d( Vmèrikaar.se radioomrocp r Berlijn, bij. Mr. K. L. Fehr, directeur van de diamantbeurs, deelde mede dat het gebouw, afgezien van de dia manten, verzekerd is voor een bedrag van f 2.400.000.De brandkasten hebben de hitte van de brapd doorstaan, zodat er geen verlies aan diamanten is. Terwijl de brand nog woedde verga derde het bestuur in een lager gelegen verdieping; het besloot de verwoeste vierde étage zo snel mogelijk te her bouwen. Drie uur lang was de brandweer met 50 man bezig; de nablussing nam nog vele uren in beslag. De water schade zal vermoedelijk niet zo groot zijn, dank zij de hechte constructie van het gebouw. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak In Utrecht. In Utrecht is de kerk der Baptïsten- femeente aan de Heerenstraat zon- agmiddag volkomen uitgebrand. Kinderen ontdekten rookwolken en waarschuwden de politie; de brand weer bestreed het vuur met zes stra len maar kon niet verhinderen dat de kerk volkomen uitbrandde evenals een achter de kosterwoning gelegen tuinkamer, die voor vergaderingen werd gebruikt. Men acht het niet on mogelijk dat de brand ontstond door kortsluiting. De gemeente had het gebouw tegen brandschade verzekerd. Twee doden en drie gewonden Bij autobotsing op de weg Breda Roosendaal. Twee kinderen vonden zaterdagavond de dood en drie personen werden ern stig gewond, toen op de rijksweg Bre daRoosendaal ter hoogte van het dorp St. Willebrord een personen auto, bestuurd door de heer L. H. uit Leur, met flinke snelheid opbotste te gen een stilstaande trailer. De heer H. kwam van Huybergen af, waar hij, in gezelschap van zijn 15-ja- rig dochtertje, zijn zoontje ging opha len, die daar op kostschool is. Twee dorpsgenootjes, die eveneens in Huy bergen op kostschool zijn, mochten meerijden. In de finaal verwrongen resten van de auto troffen te hulp gesnelde buurt bewoners het stoffelijk overschot aan van twee kinderen, die op slag dood moeten zijn geweest, nl. het dochtertje van de heer H. en een 13-jarig zoontje van de familie R uit Leur. Slechts met veel moeite slaagde men er in, de heer H. diens 13-jarig zoontje en een zoontje van de familie L. uit hun benarde po sitie te bevrijden. Allen bleken ernsti ge kwetsuren te hebbfen opgelopen en moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal. Een half uur nadat het ongeluk was gebeurd, toen de verkeerspolitie volop bezig was met het verrichten van de nodige oprnetingen, botste een andere personenwagen op het wrakstuk van de auto van de heer H. De inzittenden van deze wagen, een echtpaar uit Dordrecht, werden slechts licht ge wond. Hun auto werd ernstig bescha digd. GESCHILLENREGELING ONBEREIKBAAR Minister Anak Agoeng: Nederland beseft ernst van situatie niet De Nederlandse en Indonesische ministers hebben zaterdag hun po gingen opgegeven om een conferentie, die op tien december is begon nen ter verbetering van de betrekkingen tussen beide landen, tot een goed einde te brengen. Ook zaterdag is te Genève nog op intensieve wijze van gedachten gewisseld maar in een gezamenlijk communiqué moest men erkennen, dat men niet tot bepaalde afspraken heeft kunnen komen. De formele oorzaak van het mislukken was het formuleren van een geschillenregeling. Minister Luns zeide, dat een geschillenregeling tot zijn grote teleurstelling onbereikbaar is gebleven, ondanks de tegemoet komingen aan de Indonesische bezwaren. Minister Anak Agoeng was van mening, dat de conferentie is ge strand omdat de Nederlandse delegatie „heeft gemeend niet te kunnen ingaan op de Indonesische voorstellen en tegenvoorstellen" voor een ar bitrageregeling. Overigens werd in het gezamenlijk communiqué nog wel opgemerkt, dat de uitvoerige gedachtenwisseüngen, welke in goede sfeer plaats hadden, hebben bijgedragen tot het begrijpen van de wederzijdse standpunten. Op een persconferentie legde minis- Luns er de nadruk op, dat Neder land het verlangen blijft koesteren om mede te werken aan een ontbin ding van de Unie en herziening van de financieel-economische betrekkin gen. In feite is de positie, zoals bereikt op de ronde-tafelconferentie van 1949 nog steeds van kracht. Bovendien, al dus minister Luns, zijn er nog steeds de protocollen van de Haagse bespre kingen van 1954, die theoretisch nog door de parlementen van Nederland en Indonesische kunnen worden gera tificeerd. Minister Lans ontkende nadruk kelijk, dat de geschillen-regeling het enige punt was, dat nog op oplossing wachtte. Er waren nog vele andere punten, waarvoor ech ter een oplossing wel zou kunnen worden gevonden. Indonesisch standpunt. Minister Anak Agoeng zeide op een persconferentie, dat „elke geschillen regeling indruist tegen de soevereine rechten van het land". Aangezien het hier ging over een geschillen-regeling voor een beperkte periode, kon men geen waterdichte regeling opstellen. Daartoe zou men van drie tot zes maanden nodig hebben. Volgens de Indonesische minister wenste men daarom met opzet de formulering van de geschillen-regeling vaag te hou den. „Van Nederlandse zijde wordt de ernst van de toestand, die het ge volg is van het mislukken der con ferentie niet voldoende onder ogen gezien", aldus mr. Anak Agoeng. Hij hoopte, dat de Nederlandse re gering en de bevolking dit alsnog zouden doen. Op een vraag, waar om de Indonesische delegatie niet bereid was een juridische voor de Nederlandse delegatie aanvaard bare tekst te ontwerpen, zeide een van de Indonesische adviseurs: „Wij maken hier geen wetten. Dit is een politieke conferentie". ZEVENTIEN GRADEN ONDER NUL.. Bijna alle West Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben nu diepvries Het was een „frisse taak", die zaterdagmiddag voor de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casem brootbaronesse Van der Feitz. in Schoondijke was weggelegd. In het hartje van de winter met buiten vijf graden vorst heeft zij de opening van de in een houten noodwoning ondergebrachte diepvries installatie voor de Sehoondijkse hui svrouwen verricht. Een koude be doening, want eenmaal binnen was het niet veel warmer. De thermo meters in de vriesbo^en wezen namelijk zeventien graden onder nul aanBegrijpelijk dus, dat de bezichtiging niet veel tijd in beslag nam en dat de talrijke dames zich weer snel naar de verwarmde zaal van hotel „De Zwaan" begaven, waar ijverige dienstertjes voor anti vries zorgden in de vorm van gloei end hete koffie en thee. Laatste poging. Een persoonlijk gesprek tussen de ministers leidde zaterdagmiddag tot een nieuwe formulering van een ge schillenregeling. waarbij werd tege moetgekomen aan twee belangrijke Indonesische bezwaren. In de eerste plaats werd hierin de arbitrage-rege ling niet beperkt tot de geschillen op financieel-economisch terrein, zoals aanvankelijk door de Nederlandse de legatie was voorgesteld, en in de tweede plaats werd de rol van de pre sident van 't internationale gerechts hof beperkt tot de benoeming van het zevende lid van de uit zes leden be staande paritaire arbitrage-commis sie, indien <ïe stemmen daarin zouden staken. Door deze tegemoetkoming was de regeling voor Indonesië veel gunsti ger dan in de Haagse protocollen van 1954, toen een geschillenregeling werd geparafeerd, waarin het inter nationale gerechtshof een veel grote re rol speelde. Na dit persoonlijk onderhoud werd op een interne vergadering van de In donesische delegatie een nieuwe tekst opgesteld, die echter voor de Neder landse delegatie geen enkel bezwaar tegen de oorspronkelijke Indonesische formulering wegnam en daarom on aanvaardbaar werd geacht. Op <lat moment was het zeker geworden, dat verder overleg niet meer mogelijk was. Ku-Klux-Klan steekt kop op In het zuiden van de Ver. Staten Is een nieuwe vorm van de Ku-Klux- Klan ontstaan, die Raad van Blanke Staatsburgers" heet en die strijdt te gen het opheffen van de rassenschei ding. Ook bestrijdt de raad de vakver enigingen, aldus heeft het bestuur van de Amerikaanse vakbond A.F.L.- C.L.O. zaterdag In Miami Beach be kendgemaakt. Volgens het verslag van de vak bond bestaan er meer dan 500 plaat selijke raden in 44 staten, die met elkaar meer dan 200.000 leden tellen. De beweging is ontstaan nadat het Amerikaanse Opperste Gerechtshof bepaald had. dat rassenscheiding bij het openbaar onderwijs onwettig is. De beweging wordt gesteund door gouverneurs, congresleden, advoca ten, bankiers en fabrikanten. Zij ge bruikt bij voorbaat economische boy cot en intimidatie van negers als mid delen om haar doel te bereiken. Veel gewelddaden zijn reeds gepleegd, al dus het verslag van het vakbondsbe- stuur. Geheimzinnige persconferentie Guy Burgess en Donald MacLean, de twee Britse diplomaten, die in 1951 verdwenen, hebben in Moskou een „persconferentie" gehouden voor de vertegenwoordiger van Reuter in Moskou, Sidney Weiland, de vertegen woordiger van de „Sunday Times", een vertegenwoordiger van „Prawda" en de onder-directeur van het officiële Sowjet-persbureau „Tass". Zij verhandigden aan de vier persvertegenwoodigers een getekende ver klaring, doch weigerden, in te gaan op vragen van de westerse journalis ten. In de verklaring zeggen zij, naar de Sowjet-Unie overgegaan te zijn, omdat zij er van overtuigd waren, daar beter voor de bevordering van het wederzijds begrip tussen oost en west te kunnen werken. Zij waren beiden reeds in Cam- brige communist geweest, doch had den hun politieke activiteit gestaakt, omdat zij meenden, dat zij hun denk beelden beter in de praktijk zouden kunnen brengen als zij in overheids dienst zouden zijn. Burgess noch MacClean waren volgens hun eigen zegggn ooit Sowjet-agenten geweest. Onafhankelijk van elkaar waren zij tot de slotsom gekomen, dat zij de politiek van het Foreign Office niet langer konden dienen. Beiden zeiden, uit hoofde van hun diplomatieke functie het inzicht te Nadat de echtgenote van de Commis saris der Koningin in Zeeland, mevr. S. C. de Casembroot baronesse van der Feltz, zaterdagmiddag de diep vriesinstallatie te Schoondijke offi cieel had geopendbegaf zij zich naar Aardenburg, waar ook een kijkje in de diepvrieskluis werd genomen. Me- vrouw S. M. M. van DongenBonte (links) de de echtgenote van de bur- gemeester van Aardenburgbood haar gaste twee diepvriespatrijzen (Foto P.Z.C., De vereniging „Ceres" zag met deze officiële opening een fraai initia tief bekroond. Door haar toedoen en activiteit kwamen namelijk in acht West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten reeds diepvriesinstallaties terwijl in andere gemeenten en ook in Öost- Zeeuwsch-Vlaanderen nog besprekin gen hierover worden gevoerd De voorzitster van „Ceres' mevrouw M J. van Cruijningen Er smus sprak een welkomstwoord, waarin zij spe ciaal betrok mevrouw De Casem broot, burgemeester F. A. van Rose- velt van Scnoondijke en burgemees ter J. M. A. C. van Dongen, van Aar denburg, met hun echtgenote's. Mevrouw Van Cruijningen meende, dat de diepvriesinstallaties een grote betekenis voor de samenleving had den. Door de vooruitschrijdende tech niek zijn de vroegere conserverings methodes verouderd en het is van be lang ook op dit terrein met de tijd •nee te gaan. Burgemeester Van Rosevelt be tuigde in zijn toespraak hulde aan de (Vervolg op pag. 2) hebben gekregen, dat de Britse poli tiek niet ernstig en de Ameri kaanse nog minder gericht was op het verbeteren van het begrip tussen oost en west. Zij hadden dit als een gevaar beschouwd. Reuters correspondent werd te lefonisch uitgenodigd, om een „belangrijke mededeling" in ont vangst te komen nemen in hotel „Nationaal". Voor de aangewezen kamer had hij de twee ex-diplo maten ontmoet en daar waren ook de andere persmensen geko men. In de kamer overhandigden de beide Britten hun verklaring. Burgess scheen zich het best op zijn gemak te voelen. Hij zei, niet te willen meedelen waar zij werk ten, teneinde journalistieke nieuwsgierigheid te ontgaan. Op de vraag, of zij in de nabije toe komst naar Engeland zouden te rugkeren, kwam geen antwoord. Na het onderhoud, dat slechts vijf minuten in beslag nam, vertrok het gezelschap. Weiland begeleidde de twee Britten op straat en hier gaf Burgess de groeten aan zijn moeder. MacLean zei zelf met zijn verwan ten in contact te zullen treden (zijn vrouw kwam na zijn verdwijning met de drie kinderen na). In gezaghebbende Britse kringen ziet men in de verschijning van de verklaring verband met drie gebeur tenissen: L De recente besprekingen in Washington tussen Eden en Eisen hower; 2. Het aanstaande congres van de Russische communistische partij in Moskou, dat dinsdag wordt geopend. 3. Het bezoek van de Russische partij-secretaris Kroesjtsjew en pre mier Boelganin aan Engeland in april van dit jaar. DE VERWACHT... VORST WIJKT NIET. Opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind draaiend naar noord tot noord oost. Overwegend lichte vorst. 14 februari Zon op Maan ZON EN MAAN onder 17.52 onder 21.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1