Hulpverlening op grote schaal aan Italiaanse bevolking STEMMEN VIT DE KERKEN Van dar WERFF HUBRECHT HET GOUDEN JAAR ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE OOU RANT 13 IN DUITSLAND - 32 GRADEN Te voet van Denemarken naar Zweden Nieuwe sneeuwstormen teisterden gisteren Italië, maar snelle Ita liaanse en Amerikaanse hulp verlichtte 't lijden van de vele duizenden, die in him dorpen en woningen zijn opgesloten door de hoog opgetaste sneeuw. In tien dagen tijds kwamen 70 personen om het leven. In West-Duitsland waar het kwik vrijdag daalde tot min 32 graden Celsius, stierven drie mensen aan de gevolgen van de koude. Velen moes ten met ernstige bevriezing van ledematen in ziekenhuizen worden opgeno men. De scheepvaart boven de Rijn boven Bingen is zo goed als gestremd. In Parijs vroor het vrüdag twaalf graden; Monte Carlo kreeg 40 cm sneeuw. ïn Wenen reden bijna geen particuliere auto's meer. In de Tirool- se Alpen trekken troepen herten langs de hoofdwegen op zoek naar voed sel. In Zwitserland viel vrydag het eerste slachtoffer; het was een voet ganger, die doodgevroren werd gevonden by een landweg naby Lausanne. In Deense havens zijn meer dan honderd schepen ingevroren. Op som mige plaatsen is het mogelyk om over de Sont van Denemarken naar Zweden te wandelen. de sluis komen .Men heeft de sche pen geschut, omdat men de toegang van het kanaal naar de Waal, de zo genaamde havenmond, zoveel moge lijk open wil houden voor de tijd aat de dooi invalt. De door de sluis ge varen schepen hebben nu allemaal een ligplaats in het kanaal. Als gevolg van de aanwezigheid van drijf ijs op de Maas bij Maastricht is de scheepvaart vrijdag stilgelegd. Ook op het Julianakanaal is prak tisch geen scheepvaart meer. Behal ve de stuw bij Borgharen werden alle andere stuwen on de Maas ge streken. De Italiaanse bevolking wordt ge holpen door Amerikaanse zendingen op voorstel van de ambassadrice Clare Boothe Luce met voedsel, kledingstukken en dekens. Van de opslagplaatsen in Livorno arriveerde gisteren een groot transport in Ro me, welk convooi tien uur nodig had om de 225 km te rijden. Ook per trein werden grote voorraden aan gevoerd. Vier transportvliegtuigen stegen op van het vliegveld Campino bij Rome om boven de geïsoleerde doroen voorraden per parachute neer te laten. In Calabria in de punt van de Italiaanse laars had men een zwa re sneeuwval te verduren. Vijf hui zen stortten in onder het gewicht van de sneeuw; 31 gezinnen werden dakloos, omdat ook andere huizen moesten worden ontruimd. In Denemarken In Denemraken werd een koude- record van -19 graden geregistreerd. Krachtige stromingen hebben tot dusver ae scheepvaart in de „kleine gordel" en „grote gordel" tussen 't schiereiland Jutland en de eilanden Funen en Zaaland gaande gehouden. De „Oeresund" tussen Denemarken en Zweden leek vrijdag op een wijde witte vloer, en schepen van minder dan 500 ton zijn gewaarschuwd niet te trachten deze route te nemen. Slechts grotere schepen die op hulp van ijsbrekers kunnen rekenen, heb ben kans van slagen. In ons land De Waal by Nymegen was vrydag- middag voor een derde met betrek kelijk zwaar drijfijs bedekt. De scheepvaart stroomopwaarts naar de Rijn was vrijwel geheel gestaakt; al leen schepen met zware motoren voeren nog de rivier op. De vaart met sleepboten stroomopwaarts lag vandaag zo goed als stil. Er komen nog wel veel schepen stroomaf waarts. In het Maas-Waalkanaal werd nog geschut voor schepen, die van de Waal de Maas op wilden. Met grote moeite konden deze schepen nog door Paul de Groot mocht niet door West-Duitsland. De communistische partijleider Paul de Groot, die per Scandinavië-express op weg was naar Moskou, is gister ochtend om tien uur, toen hij op het station Bentheim in de trein zat, de toegang tot West-Duitsland gewei gerd door de Duitse passencontrole. De Groot was in gezelschap van een zekere Hoekstra. Hoekstra mocht wel doorgaan, doch hij is eveneens uit de trein gestapt. Per taxi zijn beiden daarop teruggegaan naar Ne derland. Paul de Groot reist gewoonlijk per vliegtuig, wanneer hij een bezoek brengt aan de Sowjetunie, doch dit maal ging hy per trein. De Duitsers hebben geen commentaar gegeven op zijn niet-toelating tot West-Duits land. Een van de fraaiste bouwwerken op het .eiland Tliolen is het ambachtshe renhuis van Oud-Vossemeer. Het ge bouw heeft kortgeleden een grondige restauratie van het interieur onder gaan en herbergt éénmaal per jaar de nakomelingen van de oude am- baclitsheerlijke families, die zich nu in een naamloze vennootschap ver bonden hebben. Het htiis dateert uit mi. (FOTO P.Z.C Drukke receptie bij mevr. Schokking. In haar woning aan de Klatteweg heeft de echtgenote van de burge meester van 's-Gravenhage, mevrouw C. C. F. SchokkingMetelerkamp, haar zeer druk bezochte jaarlijkse ontvangst gehouden. Onder de zeer velen, die mevrouw Schokking en de burgemeester de hand kwamen drukken zag men: de grootmeesteres van het huis van de koningin, douairière A. A. barones se van Heeckeren van Molecaten ge boren jonkvrouwe Groeninx van Zoe- len, de directeur van het kabinet van de koningin, mej. mr. M. A. Tei legen, staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, mevrouw Van Gilse, echt genote van de procureur-generaal, mr. J. Zaaijer, advocaat-generaal by het gerechtshof te 's-Gravenhage, vele vertegenwoordigers van de rech terlijke macht, van het leger, van tal van organisaties en instellingen op velerlei terrein en anderen. Het corps diplomatique was vrijwel in zijn geheel vertegenwoordigd. Adres van middenstanders over warenkeuringsdiensten. De commissie van overleg van de drie centrale midenstandsbonden (Christelijke Middenstandsbond, Kon. Ned. Middenstandsbond en Ned. Kath. Middenstandsbondheeft zich tot de minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek om het juiste even wicht in de verdeling van kosten van de keuringsdiensten van waren te herstellen. Zoals bekend, behoren de kosten van de keuringsdiensten van waren voor de helft door de gemeenten ge dragen te worden, voor iets meer dan het vierde gedeelte door het Rijk en voor iets minder dan een vierde ge deelte door het bedrijfsleven. Uit de thans bekende cijfers blijkt echter, dat de verhouding in de retributies, met name tussen net Rijk en het be drijfsleven, ernstig is verstoord ten nadele van het bedrijfsleven. Volgens officiële Egyptische zegslie den hebben de besprekingen tussen Egypte en de Wereldbank over het bou wen van een nieuwe stuwdam in de Nijl by Assoean tot volledige overeenstem ming geleid en is het wachten alleen nog op een gemeenschappelijke verklaring. (Advertentie). Als pioniet in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het ge noegen Tan de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de Wéér gaat Arsenal vooraan, Arsenal King Filter Dezelfde beproefde kwaliteit: kruidig, zacht, voortreffelijk! Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct mmmsass'». Nieuwe ontslagen bij auto-industrie in V. S. Thans 40.000 werklozen. De Ghrysler motorcar company heeft bekendgemaakt, dat zij weer 5400 ar beiders heeft ontslagen. Het aantal ar beiders der Amerikaanse auto-indu strie, dat de laatste maanden werkloos is geworden, is bierdoor tot 40.000 ge stegen. De ontslagen hebben ten doel de handelaars te helpen bun grote auto- voorraden te verminderen. De door Chrysler aangekondigde ontslagen gaan maandag a.s. in. Geconserveerde olifant ontdekt Dertigduizend jaar ge leden bevroor een oli fant in het toen nog tropische Siberië zo snel, dat zelfs niet eens het verse voedsel in zijr. maag verteerd werd.... Russische geleerden hebben onlangs tijdens opgravingen in het noordelijk gebied van Siberië de olifant ge heel intact in het ijs gevonden. Het bijzon der belangwekkende van deze vondst was, weldige koude overval- maal in de maag zal len werd zodat hij bij ongetwijfeld de weten- wijze van spreken stan- schappelijke gemoede- te pede bevroor. De Moskouse Acade mie van Wetenschap pen heeft deze belang wekkende vondst ren voor lange tijd in beroering brengen. De komst van de ijs- tijdperken in het verre, grijze verleden heeft langs bekend gemaakt men over het algemeen in een verslag, dgt nu beschouwd als een door wetenschappelijke uitermate langzaam organisaties van de proces, waarbij Verenigde Naties studeerd wordt. be- ren, 'die in luchtstreken warmere plachten Geleerden van alle lan- te leven, langzaam in den praten reeds sinds zuidelijke richting te- (Slot van pag. 3) Diep ingrijpen. Als buitenstaanders zouden we zo zeggen dat het niet veel uitmaakt of nu de ene bisschop of de andere over een bepaald gebied regeert. Er zit toch blijkbaar meer aan vast dan wij zo zouden denken. In de Zeeuwse parochies, die nu bij Breda zijn ge voegd, is verleden zondag ook voor gelezen een herderlijk schrijven van deszelfs bisschop. „Vooral voor de priesters en gelovigen van de aan het bisdom Breda nieuw toegevoegde ge deelten grypt het besluit van de H. Vader zeer diep in hun kerkelijk le ven en in hun eeuwenoude verbon denheid met hun diocesane kerk In." Nadat gezegd is, dat men dit besluit „in verschillende gemoedsstemmin gen" en „op verschillende wijze" tege moet kan treden en dat hier past „de verschuldigde eerbied en het gelovig aanzien van het beleid van de Ro meinse Hogepriester" die het heil der zielen wil bevorderen, gaat mgr. Bae- ten verder: „Hoe diep ingrijpend dit besluit van Rome ook is, hoe moeilijk en zwaar voor ons en voor sommigen van u het zich ook aandient, wij zijn heilig besloten deze wijziging met ge paste eerbied en gelovig vertrouwen tegemoet te treden". Mgr. Baeten wil dat doen „met alle begrip van de voor velen zo moeilijke overgang". Daar voor doet deze bisschop dan een be- lang over de strijd- rugweken voor het op- de dringende ijs, maar de- het ze vondst bewijst, dat weg- blijkbaar tropische die- ren in het verre noor- - - -den door een plotsélin- moeten afleiden, dat de binnenkort een nieuxo ge catastrofe overval- verwacht len zijn en zo tiendui zenden jaren door het hierover ijs geconserveerd kon dat het groenvoer in de vraag wat destijds de maag van de olifant ijstijdperken r nog geheel onverteerd daaropvolgende werd aangetroffen, smelten van het ijs ver- waamit men meent te oorzaakt heeft en of e moeten afleiden, dat de binnenkort olifant, terwijl hij nau- ijstijdperk welijks zijn maal van kan worden. mals groenvoer in het Er bestaan toen nog tropische ge- verscheidene theorieën den blijven... bied beëindigd had, en de bevroren olifant door een ge- met zijn nog verse (XJnited Press). Advertentie Indonesischt Specialis/tn sinds 1899 Beursbericht no 154 is verschenen N.I.S.U.'s MISGREEP (II) roep op de medewerking van pries ters gelovigen. In 1559 had men hier niet zoveel gepaste eerbied. Er is toen heel wat verzet geweest tegen de nieuwe in deling aer bisdommen. Middelburg was er toen niet erg blij mee. Dat hing samen met de inquisitie, waar mee de eerste en enige Zeeuwse bis schop bepaalde betrekkingen had. Zulk een verzet is nu niet te ver wachten. Maar toch blijkt uit de woorden van mgr. Baeten wel dat het voor de Zeeuwse rooms-katholieken ten noorden van de Westerschelde meer betekent dan wij eerst zo zou den denken. Ieder bisdom heeft zijn eigen pries ters-opleiding en die priesters blijven verbonden aan dat bisdom. Er is dus nu geen mogelijkheid meer dat zij, die nu in Zeeuwse parochies staan, naar Holland zullen terugkeren. Ze zullen voortaan moeten blijven bin nen de grenzen van het bisdom Bre da en worden daar gemixt met de Brabantse priesters. Het is een alge meen gekend feit dat de rooms-ka tholieken „beneden de Moerdijk" toch van een andere geaardheid zijn dan in de rest van ons land. Voor de gewone parochianen zal de overgang wel niet al te veel betekenen, maar voor de priesters, die zo nauw aan het bisdom verbonden zijn, ligt de zaak wel wat anders en moet het inderaad wel een „diep ingrijpend besluit" wezen, waar zij nu voor staan. Wanneer de bis schop van Breda zo geschreven heeft als hij gedaan heeft, zal hij wel voor namelijk. zo niet geheel, aan de gees telijkheid hebben gedacht. H. Vyf kinderen in de leeftijd van twee tot zes jaar zijn woensdagavond bij een hevige brand te Kalf mazoo (Mi chigan, V.S.), omgekomen. De brand ontstond doordat zij met een gashaard speelden. Een brandweerman en vijf andere personen liepen verwondingen op. FEUILLETON 24 „Heb jij inderdaao Timothy Godwin in een van de zijkamers gekust?" „Neen, hij kuste mij", verklaarde Flora, juist zoals ze tegen Marilyn had gezegd, maar haar moeder scheen meer betekenis aan dit onder scheid te hechten, dan de jonge Ame rikaanse had gedaan. „O", zei ze blijkbaar enigszins geruster, „maar had je dat niet kunnen beletten?" „Ik geloof het niet", antwoordde Flora, even glimlachend, „en ik weet ook niet, of ik het wel gedaan zou hebben als ik het gekund had", had ze. er bijna op laten volgen. De lichte kus, haar door Timothy gegeven, had ze allesbehalve onaangenaam gevon den, ook al scheen er achteraf bijzon der veel ophef van te worden ge maakt. „Nu, Flora, je bent geen kind meer en weet zeker wel, dat Timothy God wins reputatie niet bepaaldvlek keloos is. Bovendien is hij te oud om met jou in één adem te worden ge noemd. Heeft nog iemand anders dan die kleine malle Marilyn het gezien?" „Ja. Jamie", zei Flora, zich op de lippen bijtend. „Jamie telt nauwelijks mee; hy be- DOOR MARY BURCHEL hoort by na tot de familie", zei lady Elvain opgelucht. „In dat geval is er dus geen man overboord, maar pas op, dat je je niet weer teveel met Ti mothy Godwin inlaat. Het was jam mer dat we hem gisteravond ten eten moesten vragen, maar dat doet er nu niet verder toe. Als je wilt kun je de mensen best uit de weg gaan zon der dat je hen voor het hoofd stoot." „Bedoelt u, dat ik Timothy moet ontlopen?" vroeg Flora, terwijl haar moeder nu inderdaad aanstalten tot vertrek maakte. „Nu ja, zoveel mogelijk. Uiteraard kun je het niet geheel en al, want hij is per slot van rekening de neef van Julia Curtling. We zullen maar hopen, dat hy straks niet op het weekeind-partijtje verschijnt." Na deze vrome wens te hebben ge uit, liet lady Elvain haar dochter al leen, niet wetend dat Flora in stilte mompelde: „En Je hoop, dat hy wèl komt. Het zal de enige manier zijn, om die logeerpartij draaglijk voor me te maken." Juist toen Flora zich gereed maak te om naar de kapper te gaan. hoorde ze enige beweging in de kamer er naast en legde haastig de laatste hand aan haar toilet. Ze zag er tegen op, Marilyn te ontmoeten voor dit strikt nodig was en verliet dus de flat aleer net Amerikaanse meisje verscheen. Ondanks alles misten de heerlijke lentelucht en de weelde van narcissen in het park ook bij Flora hun opwek kende uitwerking niet. Ze mocht dan wat verdrietig zyn over Jamie en in haar trots gekwetst door het verne derende gesprek met Marilyn, dat alles nam niet reg, dat het lente was en zij, Flora, jong en mooi, ja naar alle waarschijnlijkheid een der suc cessen van dc Londense „season". Bovendienwas Timothy Godwin blijkbaar op haar gesteld, iets dat althans enigermate opwoog tegen het feit, dat Jamie een ander liefhad en dat hoe ongelofelijk het haar nu ook scheen ze zich tegenover Ma rilyn had verraden. De kapper was niet veraf en ze behoefde er niet lang te blijven; al leen moest haar zachte blonde haar in overeenstemming worden gebracht met de stijlvolle japon, waarin ze die avond zou verschijnen. De assistente, die haar reeds goed kende, informeerde belangstellend naar het bal van de vorige avond, had ook het bericht over de verlo ving van juffrouw Hornbull met me neer James Avalon gelezen en vroeg of het een huwelijk uit liefde werd. Wat Flora, met neergeslagen blik be vestigde. „Prettig om al bij het begin van de „season" verloofd te zijn", vond de assistente, die in dit opzicht blijkbaar met mevrouw Hornbull van mening verschilde. „Wanneer zullen we iets over uw verloving mogen lezen, juf frouw Elvain?" Uiteraard behoefde Flora dit slechts als een zuiver „rhetorische" vraag op te vatten; ze volstond dus met een glimlach en een nietszeg gend antwoord. Intussen vroeg ze zich met angstig kloppend hart af, hoe ze zich houden zou onder alle vragen en opmerkingen, die ze als met de aanstaande bruid en bruide gom bevriend zou moeten aanhoren. Toen Flora weer op straat kwam, was de zon achter de wolken verdwe nen en een koel briesje opgestoken, zodat ze snel voortliep. Ze aroeg haar hoed in de hand, maar had een dun tulen doekje over haar hoofd gewor pen om haar kapsel te beschermen. Inderdaad stond ze juist te overwe gen, of ze voor de korte afstand naar huis nog een taxi zou nemen, toen ze een bekende stem hoorde zeggen: „Zo Flora; hoe gaat het met je kindlief „Ik moest me nodig zo haasten en mijn hoed in de hand dragen", dacht Flora gelaten, terwijl ze zich met haar liefste glimlach omwendde om Jamie's moeder, ongelofelijk elegant in haar kostuum van brum fluweel met een mooie donkerkleurige shawl, te begroeten. Meteen herinnerde ze zich uiterst verbaasd, dat mevrouw Avalon de avond tevoren niet op het bal was verschenen. ,0. mevrouw Avalon, hoe maakt u het? Ikik heb u gisteravond he lemaal niet op het bal gezien." „Om de uitstekende reden, dat ik er niet was, lieve kind", zei mevrouw Avalon, die blijkbaar haar ontbreken bij zo'n gewichtig evenement bijzon der kalm ODnam. „Ga met me thee drinken en vertel me iets over die kleine Amerikaanse, met wie mijn beste jongen denkt te trouwen." „Maar kent u haar dan niet Hebt u haar dan zelfs nooit gezien?" riep Flora uit, terwijl ze zich de een of andere gelegenheid, waarbij Marilyn haar aanstaande schoonmoeder ge noemd kon hebben, trachtte te her inneren. „Nooit", antwoordde mevrouw Avalon glimlachend. „Hier is een taxi, stap ln, kind. Ik ga by Gunters theedrinken en wil onaerweg met je praten." Machinaal gehoorzamend, stapte Flora in de taxi. Ze had mevrouw Avalon zelden zo vriendelijk gekend en was benieuwd naar de reden er van. „Maar hoe komt het, dat u er hele maal niet in geslaagd is, Marilyn te ontmoeten?" vroeg ze, zich nu bijna gretig tot de vrouw wendend, die naar gewoonlijk intimideerde en in wier bijzijn ze zich doorgaans onhan dig en verlegen gevoelde. „Vraag liever, hoe ik er ln geslaagd ben, haar niet te ontmoeten", ant woordde mevrouw Avalon met haar mooie, maar weinig geruststellende glimlach. „Liev'ing. ik zal helemaal openhartig tegen je zijn. Ik ben ab soluut niet op dit huwelijk gesteld en lk vind het belachelijk dat Jamie er zich hals-over-kop in heeft gestort. Daarom ben ik, zodra hy van huis naar Londen was teruggekeerd naar Parijs gegaan en heb, als bij toeval, het laatste vliegtuig gemist, dat me vandaar weer ydig voor het bal van gisteravond b erheen zou hebben ge bracht. Ik tad je moeder gewaar schuwd, ntet op my te rekenen voor het diner." „Maar mevrouw Avalon!" riep Flora, deels verschrikt, deels ge amuseerd uit, terwyl ze Jamie's moe der onthutst aanstaarde. „Hoe kunt u zeggen, dat niet op haar gesteld is als u haar nooit gezien hebt?" „O, in zulke zaken gaat een mens af op zijn instinct", antwoordde me vrouw Avalon achteloos. Toen keek ze Flora met Jamie's schitterende blik, waarvan echter bij haar geen warmte uitstraalde, recht in het ge zicht en vroeg pertinent: „Ben jij op haar gesteld?" „Ja, doorgaans wel." „Dan ben je edelmoediger of dom mer dan lk dacht", merkte mevrouw Avalon geheimzinnig op. „Hier zijn we er. Nu niet meer hierover in Ja mie's bijzijn. Ik zal wel praten." „In Jamie's bijzijn!" stamelde Flo ra, die bij het uitstappen bijna strui kelde van verbazing. „Komt hij dan hier?" „Zeker. We zouden samen thee drinken." „Maar hy zal met u alleen willen zijn." „Dan zal lk hem moeten teleur stellen". hernam mevrouw Avalon koel. „Ik geef de voorkeur aan deze situatie." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9