Economisch leven nog gezond maar vertrouwen ontbreekt D ZO DENkT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER C HAMEAGELEI WINKELIERS MOGEN TIJDENS OPRUIMING NABESTELLEN LIJVIG PROGRAMMA VAN N.S. VOOR DEFINITIEF HERSTEL 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 AARZELENDE CONJUNCTUUR Grootste gevaar komt uit de psychologische hoek (Door onze economische medewerker) Alle bloemrijke en enthousiaste Amerikaanse voorspellingen over de con junctuur ten spijt, heeft de eerste maand van het nieuwe jaar In de V. S. nogal wat teleurstelling gebracht, waarvan de neerslag o.a. duidelijk merkbaar was op onze beurs, Is het wonder dat het vertrouwen, dat toch al de laatste maanden een knauw had gekregen, er niet beter op is gewor den? Om dit te begrijpen zullen wjj eens kijken welke krachten er werk zaam zjjn. In het begin van 1955 reeds gingen de Amerikanen de hausse te lijf door kredietbeperking en verhoging van de marge voor effectenkrediet. Geleide lijk aan spoelde er toen een golf van kredietrestricties en discontoverhogin gen over de wereld: men ging angst voor een depressie krijgen en er wer den herinneringen opgehaald aan de crisis van 1929. woningbouw aan het dalen te zijn, terwijl de Inkomens van de boeren ook al aan het zakken zijn en de om zetten by de kleinhandel afnemen. Tenslotte beginnen de voorraden bij de industrie weer normaal te worden, waardoor de extra aankopen van Steeds sterker werden de maatre gelen, die uiteindelijk alle ten doel hadden een dam op te werpen tegen de door inflatoire krachten gepous seerde hausse. Ontegenzeggelijk heben al deze in- flationistische ingrepen succes gehad, vooral in de tweede helft van 1955. In het ene geval was er moeilijker krediet te krijgen en in het andere geval werd het krediet weer duurder. Belangrijker was echter de ket tingreactie die ontstond: juist door het treffen van maatregelen in ons door J. Q. KELHOLT Advertentie eigen land eerst in het najaar kreeg de publieke opinie een schok. Er was, zo realiseerde men zich plot seling, dus inderdaad iets aan de hand, niet voor niets bemoeiden auto riteiten en economen, kranten en tijd schriften zich met de hausse. En toen het vertrouwen eenmaal geschokt was, vrat dit weer door op ae geld- en kapitaalmarkt, waar een schaarste ging ontstaan maar ook op de beurzen waar de kopers verdwe nen en de koersen by het minste ge rucht kelderden. Toch kunnen wij niet zeggen dat de inflatoire druk zonder meer de overhand heeft gekregen. Want dwars hiertegen in en dat maakt de verhoudingen over de gehele we reld zo gecompliceerd werken nog altjjd inflatoire krachten, veelal ge voed door loonsverhogingen, welke niet gepaard gingen met een verho ging van de arbeidsproduktiviteit. Aan deze loonsverhogingen is nog steeds geen halt toegeroepen, noch in eigen land noch in het buitenland. Grootste gevaar Het grootste gevaar zien wij echter uit de psychologische hoek komen. De mens is bang geworden dat er een eind aan de hausse zal komen. Zijn angst gaat echter zó ver, dat hij di rect aan een crisis denkt zonder re kening te houden met de mogelijkheid dat ook een stabilisatie denkbaar zou zijn. De autoproducenten kwamen plot seling met de waarheid voor de dag, dat de produktie beperkt en arbeiders ontslagen moeten worden wegens marktverzadiging. Voorts blijkt de maakt ruwe handen In één nacht gaaf en zacht grondstoffen en halffabrikaten ten einde lopen. Bjj gezonde verhoudingen zouden deze teleurstellingen niet al te veel gewicht in de schaal leggen maar by de labiele psychische gesteldheid van vandaag, werken zy als een plons van een enorme kei in een stil vyvertje. Het is dus momenteel zo'n beetje, het kan vriezen, het kan dooien, waarby de druk van de publieke opi nie echter zowel de richting van het kwik aangeeft als hem volgt. Op zichzelf is het economisch le ven nog gezond en dit kan ook zo ble ven als de inflatoire krachten (o.a. van ongeremde loonsverhogingen) beteugeld kunnen worden en ander- zijds ae balans niet te ver doorslaat door een deflatoire druk. Deze opga ve is, gezien het enorme overwicht van de Amerikaanse economie pp de wereldconjunctuur vooral voor de V. S. van belang. De nieuwe begroting daar is geluk kig eindelijk in evenwicht, hetgeen op zichzelf anti-inflatoir werkt. Zou echter de conjunctuur te veel afzwak ken, dan is zeker ter compensatie een belastingverlaging te verwachten. Merkwaardig zyn anderzyds de scher pe aanvallen van senator Douglas op de restrictiepolitiek van het centrale bankstelsel, welke politiek hy te be nauwend acht. Het Is in dit kader van tegen elkaar inwerkende krachten (inflatoir - flatoir) zo uiterst belangryk, dat mens zjjn hoofd koel weet te houden en zyn vertrouwen in de economische mogelykheden weet te bewaren. BERAAD OVER U1TVERKOOPWET Regeling van vergunningen wordt gewijzigd. De staatssecretaris van economi sche zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, meent, dat het te ver zou gaan, een winkelier het nabestellen van goede ren, waaraan gedurende de seizoen opruiming van de zyde van het pu bliek vraag is, te verbieden. Ook de belangen van de fabrikanten zouden door een dergelijk verbod worden ge schaad, omdat dezen tijdens de 6ei- zoenopruimingen hun voorraden moe ten kunnen spuien. Zulk een verbod is dan ook moeilijk te rijmen met een goede bedrijfsvoering. De staatssecretaris deelt dit mee in zyn memorie van antwoord op het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende rege len betreffende de uitverkopen en op ruimingen in de kleinhandel en het ambacht (Uitverkopenwet)By na dere overweging is de staatssecreta ris tot het inzicht gekomen, dat het aanbeveling verdient, niet alleen in geval van weigering der vergunning, Walvissen wantrouwen dr. White Dr. Paul Dudley White, de hartspecialist van president Eisenhower, heeft donderdag aan de National Geographic Society" een verslag gezonden van zijn hui dige studiereis. White is thans bezigde hart slag te registreren, niet van de Amerikaanse president, maar van 'n walvis. Bezig is trouwens niet het juiste woord, want het vlot niet erg met de patiënt. De grijze walvis, aldus bericht dr. White, is een „moei lijk te vangen, slim, geducht en argwanend" dier en het meest tast bare resultaat van de expeditie is tot nu toe een in stukken gesla gen volgboot. Een van de dieren had uit be zorgdheid voor haar jong, een klap er tegen gegeven. Niemand werd gewond. Dr. White vervolgt de grijze walvis met zo veel hardnekkigheid, omdat hij de elektrode van een elektro-cardio- graaf in een walvis lichaam wil schieten. De daardoor geregis treerde hartslag zal dan worden opgevan gen door een ontvanger in een kleine volgboot. Uitvoerig heeft dr. White duidelijk ge maakt, dat deze opera tie de walvis geen kwaad zal doen. De walvissen zijn daarvan echter nog niet over tuigd en houden zich op veilige afstand. Be halve die ene, en dat liep niet zo goed af. De expeditie bevindt zich op het ogenblik voor de westkust van Mexico. Dr. White wil uit de waarnemingen op walvissen conclusies trekken ten aanzien van het menselijk hart. (United Press). maar ook in geval de vergunnning onder beperkende bepalingen wordt verleend of daaraan voorschriften worden verbonden, van de redenen, die daartoe hebben geleid, aan de be trokkene mededeling te doen by aan getekende brief. Zulks met het oog op de mogelykheid, van een derge lijke beslissing in beroep te komen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de verlenging der tijdsruimte. Een daar toe strekkende verandering is aange bracht in een nota van wyzigingen. In diezelfde nota Is voorzien in een andere regeling van het verlenen der vergunningen, waarby meer aan dacht is besteed aan de functie van de Kamers van Koophandel als ad viesinstanties. De omschrijving „kleinhandel of ambacht" is in die nota vervangen door „een bedryf, waarin waren aan particulieren worden verkocht". Westduitse „roep om genade" voor gevangenen. In het „Deutsche Monatsblatt" van de C.D.TJ. (Chr. Dem. Union) breekt de Westduitse bondsdagafgevaardig de der Ó.D.U., Heinrich Höfler, op nieuw een lans voor de gevangenen van Breda en wel in een beroep op de ministers van justitie der staten, die nog Duitse gevangenen onder hun be rusting hebben. Höfler schrijft onder andere: „Ik ben in Amersfoort geweest, bij het monument van de stervende gevange ne, daar waar'vele duizenden Hollan- ders onder de salvo's uit Duitse ge weren ineenzegen. Daar heb ik Hol land leren begrijpen, ook als het zich op het ogenblik nog verzet tegen de roep om genade. Doch ik was ook bij de Duitsers, in de gevangenissen. Van Gaeta tot Breda heb ik in die gevangenissen mannen gevonden, die hun gevangen schap met zelfbeheersing droegen en ik durf te zeggen: ook met de waar digheid, die door schuld gebogen en door het leed gelouterde mensen eigen is. Hun grote verleiding was dit zal men moeten erkennen de oor log. Zonder de oorlog zou het me rendeel der thans veroordeelden nim mer in situaties gekomen zijn, die hen achter de tralies hebben ge bracht. Ook van dat 'gezichtspunt uit zou de roep om genade als roep van dit jaar gerechtvaardigd zijn. Bg de bouw van definitieve bruggen wordt ook op het uiterlijk gelet. De moderne bruggen hebben een eenvou dig vakwerk, in plaats van de wir war van stalen staven, die het uit zicht over de rivieren bederven. Maar ook het uitzicht op de brug zélf kan boeiend zijn deze foto is daarvan het bewijs. Advertentie Eis tegen Jungschlager op 23 februari. Met de 60e ziting, die donderdag is gehouden, was het verhoor der getui gen in de zaak-Jungschlager teneinde. Donderdag 23 februari zal de officier van justitie, Soenario, het requisitoir uitspreken in dit proces, dat begon nen is op 17 januari 1955 en dus nu ruim een jaar heeft geduurd. Er zijn 78 getuigen gehoord, van wie 29 k charge, 38 a décharge en 11 deskun digen. Beklaagde Jungschlager be vindt zich ruim twee jaar in voor arrest. ELK JAAR EEN BRUG Begin van dit jaar bij Venlo nieuwe brug over de Maas (Van onze speciale verslaggever) De spoorwegen hebben een ljjvig programma voor de definitieve ver nieuwing van de spoorbruggen, die in de oorlog vernield of bescha digd zyn. Er is al opdracht gegeven voor de bouw van een nieuwe brug in Maastricht, waar nu een hulpbrug ligt waarop elke treinbestuur der zyn snelheid tot 5 kilometer moet verminderen. De nieuwe brug zal vermoedelijk in het voorjaar van 1957 gereed komen. Bij de aanleg van deze enkelsporige brug wordt er reeds rekening mee gehouden, dat, wan neer in de toekomst de Maas door gro tere schepen zal worden bevaren, een der overspanningen tot een hefbrng moet kunnen worden omgebouwd. Onder het motto „Elk jaar een brug" wordt te beginnen in 1957 het verdere programma afgewerkt, met als eerste punt de vernieuwing van de brug over de Maas by Venlo. Daar ligt nu een hulpbrug, die een allegaartje is van bruggen: een Wa- terloobrug uit Engeland, een stuk van de vroegere spoorbrug by Zalt bommel en een door de Engelsen op de Duitsers veroverde Roth-Wagner- brug liggen er achter .elkaar. Op de oorspronkelyke onderbouw van de spoorbrug ligt nog een Baileybrug voor gewoon verkeer, maar een nieu we verkeersbrug zal over ongeveer een jaar gereed zijn. Dan kan de Bai leybrug worden opgeruimd en met de bouw van de nieuwe, dubbelspo- rige brug worden begonnen, waar mee men in 1958 hoopt gereed te ko men. Voor 1958 en 1959 staan twee wer ken op het programma, waarvan nog niet hekend is welke van beide het eerst zal worden uitgevoerd, name lijk het geheel dubbelsporig maken van de brug by Zutphen en de bouw van een nieuwe brug by Deventer. Daar ligt nu, net als bij Venlo, een Engelse hulpbrug, die door twee en kelsporige bruggen zal worden ver vangen. Er zijn niannen om aan weerszyden banen voor wielryders en voetgangers aan te leggen. In I960 komt de brug by Wester voort aan de beurt, daarna gevolgd door de vernieuwing van de „be- Het herstel van de vernielde spoor bruggen over de grote rivieren werd in 1945 direct met kracht ter hand genomen. Op de puinhopen, die de Duitse bezetter in de rivieren had achtergelaten, verrezen tijdelijke bruggen, waarvoor de overspannin gen soms van heinde en ver werden aangevoerd. Stukken van bruggen voor gewoon verkeer, restanten van grotendeels vernielde spoorbruggen, Engelse hulpbruggen en bruggen, die door de geallieerde legers op de Duit sers waren veroverd, werden samen gevoegd, Het resultaat was niet al tijd even mooi, maar de treinen kon den weer rijden. ruchte" brug by Baanhoek over de Merwede. Nu moet telkens wanneer er van een der achter de brug gele gen werven een nieuw hoog schip naar zee moet worden gebracht, een deel van de brug met bokken wor den weggevaren. De Rijkswaterstaat heeft daarom een plan in bewerking om een gedeelte van de brug als hef- brug te doen uitvoeren. De brug wordt enkelsporig: op dezelfde on derbouw zal ook een brug voor ge woon verkeer worden aangelegd. Hedel over de Maas heeft ai een definitieve, enkelsporige brug, maar daar moet in 1962 een tweede enkel sporige brug naast komen. Na Nij megen en de Moerdijk wordt Hedel dan de derde schakel in de grote noord-zuid-verbindingen, die dubbel spoor krijgt. Intussen kan, zodra de nieuwe brug by Venlo voltooid is, de oude „Zaltbommelbrug" naar Gennep worden overgebracht. Bij Mook komt een nieuwe brug waarin een stuk Moerdijkbrug en een in voorraad zijnde Hamiltonbrug zullen worden verwerkt, hetgeen vermoedelijk in 1957 zyn beslag zal krijgen. Beide laatste bruggen worden semi-perma- nent. (Advertentie). de na-oorlogse jaren werd vaak opge merkt, dat de diplomatie van karakter veranderd is. De uiterlijke beleefdheid en wél-gekozen omgangsvorm van vroeger heeft ten dele plaats gemaakt voor schijn baar directe en harde taal, waarin geen twijfel werd gelaten over de bedoelingen van de spreker. Maar de „Neio-York Times" werpt toch nog een ander licht op het optreden van be paalde diplomatieke personen, in het bijzon der b\j de besprekingen tussen Eden en Eisenhower in Washington. Rustig bewe gend op de achtergrond, onopvallend ge- - kleed en beheerst in hun spreken en geba ren zyn de Britse diplomaten sir Harold Anthony Caccia en Charles Arthur Evelyn Sliuckburgh, leden van de Britse delegatie, welke Eden naar Washington vergezelde. Op het Europese vasteland worden zy beschouwd als diplomaten in de oudd zin van het woord, niet geheel vry van Machia- vellisme en in Engeland zelf gelden zy als voorbeelden van voorbeeldige beschaving. Zy behoren tot de groep van Britse officials van het Foreign Office, die al optrad in de tjjd van Elisabeth I. Aan het hoofd van deze groep officials staat sir Ivone Kirkpatric, onderstaatsse cretaris, wiens assistenten deze diplomaten zyn. Natuurlijk is er altyd een tegenstel ling in de zienswijze van politici met be trekking tot de buitenlandse politiek, die allen min of meer geneigd zyn tot het den ken in zwart en wit-tegenstellingen en de diplomaten, die meer de variaties in het grys zien. Mannen als sir Harold en mr. Shuckburgh, aldus de „New York Times", worden er voor betaald om zowel de aan gename als de onaangename kanten van alle internationale problemen te zien en een oplossing te ondersteunen met de wysheid van hun persoonlyk oordeel. Zy zyn beiden hard-werkende lieden, die de buitenlandse talen volkomen beheersen en gewapend zyn met een gedegen kennis van maatschappe- lyke verhoudingen. Zij zyn er niet op uit om de wereld te redden omdat zij verwachten, dat de wereld zichzelf wel zal weten te redden. OVERDREVEN. Volgens de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" volgt de Duitse openbare mening op overdreven wijze de byzonderheden van het herstel van de betrekkingen tussen Moskou en Bonn. De Sowjet-ambassadeur, die in zyn eigen land tweemaal in de pers werd vermeld, n.l. bij zyn benoeming en by de aanbieding van zijn geloofsbrieven, wordt ïn West-Duitsland door reporters achter volgd alsof hij een filmster is. Ook de an dere leden van de Russische ambassade hebben hun deel in deze indiscrete publici teit. Deze stijl van Amerikaanse provin ciale journalistiek wordt volgens het blad door de Russen slechts beschouwd als een voorbeeld van de politieke verwarring in de bourgeoisie-landen. In plaats van zich ge vleid te voelen kijken zy met minachting neer op de lakeien van de kapitalistische nieuwsdienst-. Men kan dit niet verontschul digen, zo meent de „Frankfurter Allgemei ne Zeitung" met te verwijzen naar een ver amerikanisering van het Duitse volk. De „New York Times", die een miljoenenop laag heeft, is vry van deze goedkope imita tie. Zyn wy werkelyk zo nieuwsgierig, zo vraagt het blad zich af. Wanneer Zorin al eens zondigt tegen de diplomatieke gebrui ken, dan behoeft niet direct de gehele Duit se pers daarvan gebruik te maken om hem de les te lezen. Zolang een ambassadeur zich maar niet inlaat met binnenlandse aan gelegenheden kan men hem gerust zyn vrij heid vant spreken en optreden laten. Het toppunt vormde in dit opzicht wel liét geschrijf van een dilettant, die tot de ont dekking was gekomen dat de telefoonkabels voor verre-afstandsgesprekken, vlak langs de Sowjet-ambassade liepen en dat de Rus sen dus wel eens gesprekken zouden kun nen afluisteren. Het blad vernam, dat de regering voor haar gesprekken een geheel andere verbinding gébruikt en dat. 't onop gemerkt afluisteren in dit geval allerminst eenvoudig is. Wat zegt men wel van het Fingerspitzengefilhlvan lieden, die dit ontdekkenen het niet voor zich houden maar onmiddellijk aan de grote klok han gen NIEUWE NEUROTICI. In de „New York Herald Tribune" be- schryft John Crosby het optreden van nieu we neurotici, namelyk de verslaafden aan televisie. Zij moeten naar de televisiecamera kijken en zodra zij dit doen, zijn ze verlo ren, zoals de alcoholicus dit is na de eerste slok. Crosby heeft hier in het bijzonder op het oog de 64.000 dollar „quiz". De „ster ren" van dit programmanummer worden op meest indringende wyze gevolgd. Maar zy volstaan hiermede niet doch proberen op alle mogelijke manieren zich in te dringen in de uitzendingen van dergelyke „quizzes". Toen Jack Paar in Californië de uitzen ding „Take it or leave it" verzorgde kwam er een oude deelnemer opdraven, die al heel wat keren op het televisiescherm verscheen. Tenslotte kreeg ook deze man toestemming om op te treden en hij vertelde dat hy tot een groep van een twintig enthousiasten behoorde, die geregeld in Hollywood bijeen kwamen om hun ervaringen uit te wisselen. Volgens deze man waren het juist lieden als hy, die de populariteit van bepaalde pro gramma's in leven hielden. Zy konden de show opvullen, omdat zy altijd wel wat te vertellen hadden en wisten hóe zy het moes ten doenZij kennen geen enkel gewe tensbezwaar als het er om gaat op het witte doek te komen. Na de show kreeg Paar een telefoontje van de vrouw van deze man. Het bleek, dat hy haar en haar kinde ren verlaten had om zijn hobby te kunnen uitleven. BOELGANIN. Volgens de correspondent te Moskou van „France Soir", Jean Neuvecelle, werd Boel- ganin tot zijn boodschappen aan Elsen hower min of meer gedwongen door de Rus sische publieke, opninie. Het westen rea geerde zeer ongunstig op de successen van de Russische leiders tydens hun reis in India. Deze reactie had o.a. de weigering van Eisenhower ten gevolge. Deze Franse journalist meent, dat de Russische publieke opinie zeer teleurgesteld was door het uiteindelijke falen van het overleg te Genève. Op 14 februari komen de Sowjetpolitici weer bijeen en zonder enige twyfel zal dan ook het streven van Boelga- nin naar een vreedzame politiek weer wor den besproken. Voor de Sowjet-premier weegt de ontwapening en de kwestie van de Europese veiligheid het zwaarste. In zyn - brieven aan Eisenhower heeft hy er zich zorgvuldig van onthouden enige aanval te doen op een Amerikaanse persoonlijkheid. Gelooft de maarschalk zelf aan de verwe zenlijking van zyn vooratellen? Men heeft niet de indruk, dat dit het geval is, maar hiermede wordt toch wel uiting gegeven, zc meent de correspondent, aan een wens van de regering, waarvan hij thans de lei ding heeft. MIDDEN-OOSTEN. In de „New York Times" komt een ad vertentie voor van öijna een pagina, waarin 'n comité de publieke opinie vraagt, de ver zoeken van Israël om wapens te ondersteu nen. /oorzitter van dit comité isPierre van Paassen, in Nederland welbekend door zyn boeken. Voorts behoren daartoe ver schillende Congresleden. Dit comité meent dat de situatie in het Midden-Oosten alleen gered kan worden, indien men Israël de enige democratische staat in dit deel van de wereld de nodige wapens en zekerheid verschaft om zichzelf t< handhaven. Ver wezen wordt daartoe naar de Russische po litiek in samenwerking met het Rode China, welke de wereld al herhaaldelijk voor ver rassingen en voldongen feiten stelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8