Veel Thoolse Brabantse guldens geldlad komen in en terecht RADIO VAN 1 TOT Zeeuwse lliiiaiüik w HARTELIJK AFSCHEID HOOFD LIGTHARTSCHOOL IN GOES TONEELADVISEUR LEMAIRE KWAM NAAR ZEELAND DE LICHTBRON Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 FEERUARI 1956 OVERVOLLE „BOODSCHAPPENBUSSEN" Winter maakt slachtoffers Maar ook op het eiland klingelt heel dikwijls de winkelbel De dame met de zwarte astrakan mantel was het eerst by do autobus, die op de parkeerplaats te Tholen stond te wachten. Zy zette twee lege boodschappenmanden op de vloer, hees zich naar binnen en vroeg de chauf feur om een retourtje Bergen op Zoom. „Ik zit tenminste" zei ze even later gerustgesteld en enigszins triomfantelijk keek zij naar een tiental met bood schappentassen gewapende vrouwen, die zich bij de ingang van de bus ver drongen. „Vanmiddag is het nog niets", zo vertelde de chauffeur, toen de bus even later wegreed, „normaal hebben wij donderdagsmiddags en zater dagsmiddags om tien voor drie twee bussen nodig om al der kooplustige vrouwen te vervoeren. Dan gaan er zo'n honderd mee En daarmee is wel aangetoond van welke betekenis Bergen op Zoom is als winkelstad voor de bewoners van het eiland Tholen. Met busscnvol trek ken zy donderdags naar de weekmarkt voor hun inkopen om het daarna za terdags nog eens dunnetjes over te doen. Met propvolle tassen keren zij dan 's avonds weer huiswaarts met het tevreden gevoel weer eens gezellig ge winkeld te hebben. Men zou geneigd zijn te denken, dat deze massale uittocht van huis vrouwen de middenstanders op het eiland Tholen wel een fikse doorn in het oog moet zijn. Het is per slot van rekening allemaal „Thools geld", dat naar de Brabantse winkelstad ver huist. Maar toch zeggen de Thoolse winkeliers weinig van de Brabantse concurrentie te voelen. Al is het zaterdags niet zo vreselijk druk, gedurende de overige werkda gen klingelt de winkelbel bij hen toch ook veelvuldig. „De mensen kennen elkaar hier" zei de meubelhandelaar ln Tholen, „je vaste klanten blijf je houden en de kinderen volgen de ou ders op". Een kruidenier meende, dat het aantal boodschappen dat in Bergen op Zdom gekocht wordt, weinig ge wicht in de schaal legt. Zelfs in de modezaken hoort men geen ernstige klachten. Och ja. men voelt de con currentie wel, maar op het eiland zelf wordt toch ook behoorlijk verkocht. Een slagersvrouw merkte nog op, dat haar klanten wel eens profiteer den van de goedkope aanbiedingen van een volksslagerii in Bergen op Zoom. Zij komt dit te weten omdat dé klanten het zelf vertellen, maar zij verkoopt er niets minder om. Vol gens haar zijn de slagers in Bergen op Zoom duurder met hun vlees dan dè slagers op het eiland. Belangrijke inkopen De belangrijkste winkelstraat van Tholen lag stil en vèrlaten op deze zonnige zaterdagmiddag. Er liepen alleen twee vrouwen te winkelen. (Advertentie) Voorkom en klus die zuurbrsnd op de miag. Bet Rennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - gróter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen ledereen altijd direct enzij zijn nóg smakelijk ook. Gewapend met boodschappentassen) in de rij voor de bus van Tholen naar Bergen op Zoom.... (Foto P.Z.C.). „De kleine huishoudelijke dingen ko pen Wè hier" zo antwoordden zij op onze vraag, „maar als het' een beetje van belang i§,. dan nemen we eep bus naar Bergen. Al onze kleren kopen we daar,"maar önzë meubelen hébben wij in .Tholen gekocht. Maar er 2ijn veel vrouwen, die alles in Bergen óp Zoöm Kalen". Het zyn voornamelijk de langrijke inkopen, die hen rtnar Bergen op Zoom doet, gaan. Bjjna alle vrouwen noemen in de eerste plaats de kleding en daarnaast scnoeneit en parfumerieën. Som migen kopen hun gehele woning inrichting in Bergen op Zoom, maar velen laten dit liever van de plaatselijke meubelhandel ko men. In de bus, die om tien voor vier uit Tholen vertrok, zaten slechts zeven boodschappende vrouwen. De grote groep neemt altijd de bus van drie uur. I0IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|I1IIII||||||||||||||||||||!IIII|||||||||||||||||||||||||||||||III M Teneinde na te gaan welke be- tekeiiis Bergen op Zoom heeft H als winkelstad voor de Thoolse s bevolking, heeft één onzer ver- slaggevers op een zaterdagmid- H dag een enquête gehouden. Hij 1 sprak met huisvrouwen eh H middenstanders van het eiland en vroeg ook de mening van de j= bedrijfsleider van een groot Brabants warenhuis. Zijn be ll vindingen treft u in neven- staand artikel aan. ZILVEREN BESTAANSFEEST. zelligheid doorgebracht met filmver toning, het optreden van een gooche laar en liet opvoeren van het toneel- spelletje „De vrijstertjes van Ove«- scliie". VERBOUWING VORDERT. In Oosterland begint thans wat schot te kómen in de verbouwing van hét gemeentehuis. Hét karwei heeft wel veel tijd gevergd eh is nog niet geheel achter de rug maar op enkele kleinigheden na is hu het timmer- en schilderwerk ge reed. Thans is men bezig met het leggen van de vloerbedekking. In middels huist het secretariepèrsonéel nog steèds in het houten rioodge- bouwtje.' „AANGELOPEN" VOORWERP. Ih.'s-Heer Abtskerke heeft de politie een horid gevonden. Er kwam een herdershond aanlopen, die aan het volgende signalement voldoet: geel met een donker dek. Hermandad heeft zich het lot van de zwei-ver aangetrokken en fungeert als gastheer tot de wet telijke rechthebber op het „aan gelopen" voorwerp zich meldt. De buurtvereniging „Onderling feestgenot" te Oudelande vierde de zer dagen haar zilveren bestaansju- bileum, dat tegelijk een dubbel feest was, omdat de heer J. van Strien het genoegen smaakte de 25ste ver jaardag van zijn voorzitter-zijn te vieren. De vereniging bood hem Uit erkentelijkheid voor hetgeen hij in die kwart eeuw voor „Onderling feestgenot" heeft gedaan een mand bloemen aan. De heer Ten Beste gaf vervolgens een overzicht over het bestaan van de vereniging ten beste. De avond werd verder in ge- INKLAREN.... In kringen van ambachtslieden kent men een serie standaardmopjes, die de Britten practical jokes" noe men. Jongmaatjes in hel ambacht plegen dan om „de schop met het voetje" gezonden te worden, of wor den uitgestuurd op het gouden ha mertje", een ons koploze draadnagels of andere doorzichtige zaken. Waar, pfeeff{°"/"roppeii <"'eri'e"s V'°' h" SCHOORSTEENBRANDJE. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur loeide de brandweersirene over lil Hansweert pakten zé hét onlangs grondiger aan. Twee monteurs uit Dordrechtdie gemobiliseerd waren in verband met motorschade aan een sleepboot, kregen eenmaal aan boord de vraag te verwerken of ze ingeklaardwaren. Naar eer en geweten konden ze verklarendat zulks niet het geval was. Men verwees de mannen naar de ambtenaren van de dienst Invoerrech ten, die Voortreffelijk meespeelden. De Dordtse monteurs kregen touw en lood om hun armen bevestigd, waarna ze aan boord terugkeerden. Laat in de avond, toen het karwei er op zat, méldden ze zich keurig bij een der ambtenaren thuis. Het lood werd ver wijderd en de monteurs keerden te vreden over de vlotte gang van za ken bij het „in- en uitklaren" naar Dordrecht terug. Men zegtdat de b&naam voor Dordtenaren „Schapekoppen" luidt brand was ontstaaii in de hofstede van mevrouw D. W.N. Spoedig waren de brandweerlieden ter plaat se, maar het duurde nog geruime tijd voor het brandgevaar was ge weken. ELEKTRISCHE VERLICHTING. Dinsdag 14 februari aanstaande zal voor Aardenburg worden ge boekstaafd als een lichte dag in de geschiedenis van deze gemeente. Dan wordt namelijk de elektrische straat verlichting officieel in bedrijf ge steld, waarmee dè gasverlichting tot het verleden behoort. Een jonge huisvrouw vertelde, dat zy naar Bergen op Zoom ging omdat er daar ln de winkels veel meer „uit zoek" was, vooral op textielgebied. Men vindt er eerder Iets aparts Vele vrouwen zijn ook klant bij een filiaal van een der landelijke kruideniersorganisaties en halen dus hun boodschappen in Bergen op Zoom. „Kruidenierswaren en vlees zijn in Bergen op Zoom goedkoper", zei het meisje met het boodschappennetje beslist, „het is er prettig om langs de mooie, verlichte etalages te dwa len en ih het Warenhuis te gaan kij ken. Wij kopen alles in Bei-gen op Zoom, schoenen, kleren, levensmidde len en de meubels ook". Ook elders Ook Roosendaal en zelfs Bréda zijn dikwijls de steden, waar de be woners van het eiland1 hun inkopen gaan doen. Maar dan moet hét van zelf om iets belangrijks 'gaari, want de reis is kostbaar. „Veertig procent", zo meende de buschauffeur, die zyn passagiers al tijd hij de Noordsingel ziet uitstap pen, „v.eertig. procent van de Thool se bevolking koopt in Bergen op Zoom." - Een opmerking, die ook bijna alle huisvrouwen lieten hóren. Men is niet tevreden met de winkels op het ei land. De sortering is te klein en de vrouwen willen nu eenmaal zo veel mogeljjk zien. De middenstand van Bergen op Zoom is êf goéd rrtëe êh de bedrijfs leider van eèn groot warenhuis aar zelde' geen moment om te zéggen, dat Tholen voor zijn verkoop heel belang rijk is. „Iedere dag gaat ér wel een bestelwagen naar toe om al de ge kochte- voorwerpen af te leveren. De Tholenaren kopen op allerlei gebied. Van een complete woninginrichting tot-de kleine huishoudelijke voorwer pen toe.' Het zyn beste klanten". 'i I ie geregeld daar verkeert waar veel mensen sa men zijn, zoals in bios copen en theaters, in trams en op voetbalvelden, in warenhui zen en in restaurants zal heb ben geconstateerd, dat het gu re en kille weer reeds vele slachtoffers heeft gemaakt. Geproest en genies, gekuch en gehoest is niet van de lucht. Dat dergelijke plaatsen haar den van besmetting zijn be- hoéft geen betoog. Aangezien -wij nu eenmaal niet geïsoleerd levenstaan wij, die nog gezond zijn, ook bloot aan de grillige aanslagen van het winterweer. Wij kunnen er gelukkig zelf veel aan doen om besmetting te voorkomen. Wanneer wij in deze tijd gewapend zijn met Agré-Gola tabletten van Phi- lips-Roxane, hebben wij de beste kans onze gezondheid te behouden of een reeds sluime rende verkoudheid te onder drukken. Agré-Gola tabletten zijn sterk desinfecterend en voorkomen eii bestrijden hoest, heesheid, keelpijn en aandoeningen van de luchtwegen. Chauffeur uit Krabbendijke werd vrij zwaar beboet Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom stond donderdag terecht A. v. I. uit Krabbendijke, die op 3 decem ber van het vorig jaar op de Parallel weg te Bergen op Zoom als automo bilist 'n aanrijding veroorzaakte, om dat de remmen van zijn auto onvol doende wérkten. Een remproef had uitgewezen, dat de remcapaciteit veel te gêring was. De ambtenaar van O. M. meende, dat verdachte van geluk mocht spreken, dat er geen persoon lijke ongevallen waren gebeurd en eiste 100 of 20 dagen hechtenis. Ver dachte voerde tot zijn verdediging aan, dat hy in augustus de remvoe- ring had laten vernieuwen en de rem men bij had laten stellen. Hij vond daarom de eis wel hoog. De kanton rechter zag in verdachte een gevaar voor de weg met een dergelijke on deugdelijke wagen en vonniste 75 of 15 dagen. Vertraging op veerdienst De lage waterstand als gevolg van de oostenwind, was vrijdag weer oorzaak dat op de lijn Wolfaarts- dykseveerKortgene des morgens de diensten van 7.25 uur uit Wol- faartsdijk en 7.55 uur uit Kortgene moesten vervallen. De dienst van 8.25 uur uit Wdfaartsdjjk, kon eerst "ij,. 9 uur uitgevoerd worden. „GOEDE JAREN IN ZEELAND" Grote waardering voor zijn werk. (Slot van pag 1) Repertoire Een ander punt, dat Lemaire bezig houdt is het repertoire: „Er ië een goed repertoire nódig en vanzelfspre kend moet worden gezocht naar juist dat stuk, dat een bepaalde vereniging aankan". Als toneelschrijver heeft Lemaire ervaring en hij heeft nog verscheidene stukken in portefeuille, zodat ook hiervan Zeeland kan profi teren. „En wie weet wat er nog aan schrijverstalent in Zeeland -zit. Dit seizoen is hij ook jurylid van het Zeeuws Landjuweel, enerzijds een goede gelegenheid om het peil van het Zeeuwse toneel te leren kennen, maar anderzijds een functie, die bezwaren met zich meebrengt. „Het is een sche ve verhouding, dat ik als jurylid zou kunnen oordelen over voorstellingen, die worden gegeven volgens mijn ad viezen", zo vindt hij. „Dit seizoen speelt dit probleem nog.riiet, maar dé .volgende keer komt dat beslist aan dé orde. Het is duidelijk, dab ik dan niet méér als jürylid kan Optreden Helaas.... Nog altijd woont Zéelands toneel- adviseur in Amsterdam. „Helaas", verzucht hij, „want ik kan mijn werk pas goed doen, als ik hier ook woon. Stelt U zich eens voor, dat ik by be paalde verenigingen, laten we zeggen in Zeeuwsch-Vlaanderen, eens een acteur ontdek, die voortreffelijk werkt en voor Wie bijzondere aarl-. dacht volkomen verantwoord is. In zo'n geval laat je die mail of die vrouw thuiskomen om individueel les kunnen geven, om er aldus eens goed mee te werken. Maar dat gaat toch niet ln Amsterdam? De brieven van allerlei verenigingen stapelen zich nu al op: wanneer komt U nou?- Graag zo spoedig mogelijk. Is dan mijn antwoord, maar ik ben nog geen baas over mijn tijd, want ik moet uit Amsterdam komenHet werk ligt té Wachten, cursussen, voordrachten, repetities, maar het kan niet of manf half gedaan.worden, want, ik woon hiér niet....;." Om in „théatrale stijl" te blijven: Jan Lemairè Zou een ko ninkrijk voor een huis Willen geven... Dat huls Is er nog niet. Wat er wel is, ls - wat Jan Lemaire zelf noemt ,jeen persoonlijke eerzucht". „Het is myn persoonliike eerzucht, en Ideaal om nog eens in Zeeland niet èett gese lecteerde groep tot een vóornariie cul turele prestatie te komen. Wat tnen bijvoorbeeld in Diever kan. kunnen wij ln Zeeland óók Wanneer Jan Lemaire zoiets zegt, betekent dat voor hem geen holle frase. Hij werkt al meer dan 25 jaar, met amateur-toneelspelers, was een van de eersten, die met Ben Groene- veld het lekespel en jeugdtoneel in Nederland nieuwe impulsen gaf, hy ook was het, 'die met „De Planke niers" voortreffelijke resultaten be haalde, hij heeft dus zijn sporen ver diend. „Ik ben verzot op het vak. niet zozeer op het spelen, maar op het vak als geheel, met alles wat er by- hoort". Menig amateur-toneelspeler in Zee land is verzot op datzelfde vak. Als Jan Lemaire jr. en die toneelspeler nu gann samenwerken, wel..... dan kan er iets goeds geboren worden In de hal van de Jan Ligthartschool te Goes waren vrijdagavond zeer "ve len bijeengekomen om afscheid te né men van het hoofd van deze school, de heer H. J. Memcllnk, tlie na zestien jaren Goes als woonplaats gaat ver wisselen voor Leiden, waar hy be noemd werd tot hoofd van de openba re opleidingsschool voor H.B.S. en gymnasium. Verschillende sprekers lieben op deze avond het woord ge voerd, om te getuigen van hun grote Waardering voor het werk en de per soon van deze onderwijsman, die zich met de inzet van al zyn krachten aan zijn school heeft gegeven. De waarnemend voorzitter van de oudercommissie, de héér Van Zee sprak een welkomstwoord én herin nerde, na het voorlezen van een waar derende brief van de oud-vöorzitter, dr. H. Doeleman, in het kort aan het werk van het scheidende schoolhoofd. Zijn vertrek wordt betreurd, doch an derzijds hoopt men dat het de heer Memelink en zijn gezin in Leiden foed zal gaan. Als aandenken bood e heer Van Zee namens dé ouder commissie enkele boekwerken aan. Nadat mevrouw Gorter voor een piarto-intermezzo had gezprgd, bracht de burgemeester, mr. W. C. ten Kate de daiik van het gemeentebestuur aan de heer Memelink over. Hij herinner de hierbij aaii het Vele, dat de schei dende voor de School deed, alsmede diens grote interesse voor de kunst. De inspecteur van het L.Ö., mr. L. G. Wolf. noemde de benoeming aan de pas gestichte fraaie nieuwe school te Leiden, een grote onderscheiding. Te meer daar Leiden een stad is, die een stempel drukt op de gehele natie door haar grote waarde voor de weten schap, de cultuur en dé historie. „Met tomeloze passie hebt U voor de school m Goes geijverd". Spr. bracht hem hiervoor dank. Namens het personeel van de Jan Ligthartschool voerde de heer J. C. M. Mazure het woord. Hy prees daarbij de goede samenwer king en de goede geest, welke er steeds onder leiding van dè heer Memelink hebben geheerst. Als aandenken bood hij een bureau lamp aan. De heer G. Vleugel, hoofd van De heer G. Vleugel, hoofd van de B.L.O.-school „Koningin Wilhelmina" vertolkte de dank van het bestuur van deze school. De heer Memelink heeft zich als bestuurslid ook veel moeite voor deze school getroost. Hy' heeft daardoor ook wel leed moeten onder vinden, maar zijn liefde voor het ge handicapte kind drong hem tot dit werk. Het hoofd van de Burgemeester van Dusseldorpschoolde heer T. Stok. richtte zich eveneens tot zijn schei dende collega, die honderden kinde ren in Goes klaar heeft mogen maken voor het verdere leven. zulen Zeeland nooit vergeten". Hij gaf de verzekering met de inzet van al zijn krachten steeds getracht te heb ben zijn plicht te doen en de sfeer goed te houden. Grote dank bracht hij daarbij aan het personeel, voor de medewerking. Hy hoopte, dat de geest van de naamgever van deze school, Jan Ligthart, hier zal blijven heersen. Na een slotwoord van de heer Van Zee, was er gelegenheid om met een handdruk van de familie Memelink afscheid te nemen. In de middaguren hadden de school kinderen afscheid genomen van hun „bovenmeester". Zy zongen nog en kele liederen, waaronder op speciaal verzoek van de heer Memeliiik, het Zeeuwse Volkslied, terwjjl enkele meisjes een nummertje riool en piano ten beste gaven. Hoogtepunt vormde het aanbieden van het afscheidsge schenk. Addie Krijger en Nellie Over- beeke torsten een fraaie staande schemerlamp, die zy als aandenken van alle kinderen van de Jan Ligt hartschool overhandigden. „Gelukkige jaren" Nadat de heer J. A. Lucieer nog na mens de afd. Goes van Volksonder wijs had gesproken en een bloemetje had geoffreerd, sprak tenslotte hét scheidende schoolhoofd. De illusies en de hoop, waarmee hij en zijn gezin in 1940 naar Zeeland kwamen, zijn niet beschaamd, zo verklaarde de heer Memelink. „Wij hebben hier gelukki ge jaren mogen doorbrengen en we Dapper optreden nu beloond Dreigende explosie in Goes werd voorkomen. Twee mannen, die op 7 Mei 1954, door hun koelbloedig optreden Goes voor een ramp L-hoedden, zijn thans door het Carnegïe-Heldenforids hier door beloond geworden. De heer D. J. Vermaas, bediende van het expeditiebedrijf J. H. Roose, ontving dezer dagen door bemidde ling van de gemeente een chèque van 100, terwijl de beurtschipper L. Verburg uit Zierikzee vrijdagmor gen uit hahden van burgemeester Ten Kate een oorkonde in lijst van hetCarnegie-HeldenfontL ontving. Ditzelfde fonds heeft ook het niet dóór de verzekering betaalde deel van de schade aan het beurtschip, ad 139, vergoed. Op de bewuste dag, waren aan de J. kade te Goes een 120-tal cy linders met acetyieengas per auto uit Breda aangevoerd. Toen de heer Ygj,;maas een van de cylinders aan de 'bode van Lewedorp wilde mee geven, bemerkte hij dat de fles gloei end heet was. Hy bedacht zich geen ogenblik en wierp met de hulp van de heer Verburg de fles in het Wa ter van de kade. Ongeveer een kwar tier later kwam de cylinder onder water met een enorme klap tot ont ploffing. Een grote waterzuil sloeg tot ver over de kp.de en het beurt schip van de er Verburg werd een halve meter uit het water opgetild, waarbij schade aan het vaartuig ont stond. Wanneer de cylinder nog op de kade, temidden van de ruim 100 andere cylinders zou zijn geëxplo deerd, was een ramp het gevolg ge weest. (Advertentie) - Demonstratie aan huis. Gemakkelijke betaling. Middelburg - Telefoon 3373 V oor j aarsstierenkeuring in februari en maart. De Provinciale Commissie voor de be vordering van rijkswege van de veéfokke- rij in Zeeland houdt ook dit jaar weer de verplichte voorjaarsstierenkeuringen. De data zijn als volgt vastgesteld: West Zeeuwsch-Vlaanderen: 20 fabruari: Bres- kens. Hoofdplaat, Biervliet, IJzendijke, Wateriandkerkje; 21 februari: Schoondij- ke, Zuldzande, Cadzand, Retranchement, Nieuwvliet, Groede; 22 februari: St. Kruis, Eede, Aardenburg, Sluis, Oostburg. Wal cheren: 27 februari: Souburg, Koudeker ks, Biggekerke, St. Jan3kerlce (Zoutelan- de), Meliskerke, Aagtekerke, Domburg. Westkapelle. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen: 28 februari: Philippine. Sas van Gent Westdorpe. Overslag, Hoek, Terneuzen; 29 februari: Zaamslag. 'Stoppeldijk, Hengstdijk, Ossenisse, Axel, Zuiddorpe. Koewacht: 1 maart: Kloosterzande. Lams- waarde, Graauw, Clinge, Nieuw-Namen, St. Jansteen, Hulst. Walcheren: 5 maart: Middelburg, St. Laurens, Serooskerke. Grijpskerke, Oostkapelle, vrouwenpolder, Veere, Gaplnge. Bevelanderi: G maart' Kortgene, Kamperland, Kats, Wolfaarts^ dijk, Kattendijke, Wemeldinge; 8 maart 's-Heer-Hendriksklnderen, Goes, *s-Gra- venpolder, Hoedekenskerke, Kwadendam- me. Baarland. Oudelande. Walcheren/Z.- Beveland: 9 maart: Nieuwland, Lewedorp. 's-Heerenhoek, Borssele, Driewegen, El- le.woutsdijk; 12 maart: Kleverskerke, Kloetinge, Yerseke, Krulnlngen, Krab bendijke, Schore, Kapeile. Zuid-Beveland: 19 maart: 's-Heer-Arendskerke, Heinkens- zand, Sinoutskerke, Nisse, Ovezande. Tho len: 20 maart: Tholen, Poortvliét, Scher- penisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland, Oud-Vossemeer. St. Philips- land, Schouwen-Duiveland: St. Philips- land, Bruinisse, Drelschor, Zierikzee Noordgouwe, Brouwershaven, Renesse. Haamstede, Burgh. Afsluiting van Walcherse wegen als dooi intreedt. Naar wij vernemen, dienen de weg gebruikers er op te rekenen, dat alle wegen op Walcheren, die in beheer zijn-bij het Wegschap Walcheren voor het zwaardere verkeer afgesloten zullen moeten worden, zodra de dooi intreedt. De betrokken wegvakken zullen dan te lijden hebben van op- dooi, zodat de schade groot, zou zijn wanneer men niet tot afsluiting over gaat. Hoe lang de wegen gesloten zullen blijven is niet te zeggen. Dit hangt namelijk af van de snelheid, waarmee de dooi zyn werking ver richt. Teeltnlan '56 voor tuinders in Zeeland besproken. Aardappelteelt kan nog met 50 worden uitgebreid. Donderdagmiddag sprak de heer M. Wattel, hoofdassistent bij de ltyks Tuinbouwvoorlichtingsdienst, in de cantine van de veiling te Middelburg over het onderwerp „Het teeltpian voor de tuinder in 1956." Na een kort overzicht van de weersgesteldheden, welke voor de tuinder in 1955 van belang waren, zette spreker Ie moeilijkheden en mo gelijkheden voor 1956 uiteen. Öp het uitgebreide terrein van de groenteteelt worden jaarlijks veel on derzoekingen gedaan in landelijk en provinciaal verband. De voorlopige en definitieve resultaten zyn voor de tuinder vaak een aanleiding om wyziging in de teeltmèthoden en soms in het bedrijf aan tc brengen. Vooral op de teelt van vroege aard appelen werd sterk de nadruk ge legd. Voor dit produkt bestaat een zeer goed afzetgebied en het is ver heugend, dat de tuinders in 1955 meer aandacht aan deze teelt heb ben besteed. De voorzitter van de veiling, de heer B. Koole. meende, dat dit pro dukt nog veel meer aandacht ver dient. De oppervlakte van 1955 kan zeker nog met 50 worden uitge breid, zonder afzetmoeilijkheden te ondervinden. 'Jok de andere hoofd teelten voor Zeeland werden bespro ken, zoals de teelt van groene bo nen, vroege aardbeien, prei en boe renkool. Vooral ook de „Brocoli" biedt de Zeeuwse tuinder kansen. „Waarom zou men de door het klimaat gescha pen mogelijkheden niet meer uitbui ten?" zo vroeg spreker. Verder werd de mogelijkheid oesproken om ge zamenlijk een bepaalde hoeveelheid van een produkt, bv. bonen, te telen en deze oppervlakte thans reeds in eens voor de conservenindustrie te veilen, zodat de teler weet waar hy aan toe is. Hoewel deze wijze van contrakt- teelt ook moeiliikheden kan opleve ren, verdient het aanbeveling deze methode ernstig te overwegen, daar er op deze wijze een belangrijke af zetmogelijkheid wordt gewonnen. Op diverse plaatsen in Zeeland zal de Zeeuwse Groentetelersvereni ging een dergelijke praatmiddag of -avond met de tuinders organiseren. „Walcherse Dorpentocht" misschien maandag a.s. Ook thans kan nog geen datum worden vastgesteld voor de 2e „Wal cherse Dorpentocht", een evenement, dat een route van 45 tot 50 kilometer zal bieden aan de liefhebbers. Don derdag waren de organisatoren van de Middelburgse IJsclub vol optimis me. Zij wilden de tocht zaterdag doen verrijden. Het bleek echter, dat met name in het noorden van Walcheren grote stukken in de watergangen nog.- volkomen open lagen! Er zullen zeker 3 tot 4 nachten gerekend van don derdag af moeten verstrijken wil het ijs op die plaatsen voldoende houdbaar zijn. Men achtte het vrijdag dan ook niet verantwoord om de, tocht op vandaag, zaterdag, vast te' stellen. De kans is echter vrij groot, dat de „Walcherse Dorpentocht" '- althans bij het voortzetten van de vorst maandag a.s. kan worden verreden. ^V\AA\*\*A*'VV\AA*\*V\*\V Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7. WWAVWWAWWWWW VANDAAG. Middelburg Prov. Bibliotheek; exposi tie muziekwerken, 10—12.30, 13.30—I7.3p uur; Electro: „De sneeuw was vuil" (18 j.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Wij willen George", (a.l.) 20 uur. Schuttershof: Bal-masqué, 20 uur. 'lissingen Alhambra: Teodora, de By zantijnse keizerin (14 J.) 19 en 21 uur. Luxor: Diep in mijn hart (a.l.) 19 en 21 uur. Toonzaal Frans Maas: tentoon stellingen werken Frans Maas. Goes Grand Theater: 20.000 mijlen on der zee (14 j.) 19 en 21 uur (cinema scope. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 18 j.J, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: ais vandaag, 1430 en 20 uur. Vllssingen Alhambra: Teodora, de By zantijnse keizerin, (14 jaar), 15, 19 en 21 uur; Luxor: Diep in mijn hart, (alle leeftijden), 15, 19 en J1 uur. Goes Grand Theater: 20.000 mijlen on der zee, (14 jaar), 15, 19 en 21 uur, cine mascope.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2