Laatste eer bewezen aan wijlen minister mr. L.A. Donker Kwaliteit van onderwijs staat voorop in kweekscholenplan mmoRD MINISTER VAN DE KIEFT VINDT DOUANE-UNIFORM WEL NET DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN ROTTERDAM EN OP WESTERVELD „Een rijk leven werd afgesneden..." In Rotterdam en op Westerveld werd gisteren de laatste eer bewezen aan wyien mr. L. A. Donker, in leven minister van justitie. In de Maasstad kwam men samen op een plechtige samenkomst in de stadsschouwburg, be legd door de federatie Rotterdam van de Party van de Arbeid. Van de schouwburg hingen de groen-witte stadsvlag en de party vlag halfstok en de zaal was met honderden belangstellenden vrywel geheel gevuld. Onder hen bevonden zich verscheidene ministers, vertegenwoordigers van de ver schillende Kamerfracties en van de Rotterdamse raadsfracties. Gedekt door de rood-geel-zwarte partijvlag stond de katafalk op het toneel opgesteld. Onder de vele bloemen waren kransen van de koningin en van het kabinet. Na de plechtigheid In Rotterdam volgde de crematie in Westerveld. Voor aan ln de byna onafzienbare stoet, die de baar naar het crematorium te voet volgde, bevond zich o.a. de kamerheer van de koningin mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, door wie Koningin Juliana en Prins Bernhard zich lieten vertegenwoordigen. Hier spraken dr. Drees, de presi dent van de Hoge Raad, prof. mr. J. Donner, de secretaris-generaal van het ministerie van justitie, de heer J. C. Tenkink en tenslotte de heer E. Ver meer, voorzitter van de Party van de Arbeid. In de stadsschouwburg in Rotter dam werd mevrouw Donker, die de plechtigheid bijwoonde, naar haar plaats geleid door mr. H. Willemse, voorzitter van de federatie Rotter dam. Het Rotterdams Philharmonisch or kest verbrak de stilte met het slot koor uit de Mattheuspassion van Bach: „Wir setzen uns mit tranen nieder". Als eerste spreker schetste mr. Willemse leven en persoonlijkheid van mr. Donker. Hg noemde hem een zeer intelligent en zeer verstandelijk maar ook een eenzaam mens. Donker heeft bewezen dat politiek als door hem bedreven, de absolute tegenstel ling is van demagogie. In een interview werd hem eens ge vraagd of hy ook hobby's had. „Ik be sefte toen pas", zo zeide mr. Donker, „dat ik niet veel anders dan myn werk had". Dat was een opmerking, die men later in de stilte van het eigen huis alleen maar met een traan verwerken kon. Achtereenvolgens spraken nog in Rotterdam minister Suurhoff, die o.a. opmerkte, dat de onverzettelijkheid in het gratiebeleid ten opzichte van oorlogsmisdadigers voortkwam uit het rechtsbesef van mr. Donker en niet uit haat of wraakzucht, mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Party van de Arbeid, die hem onvervangbaar noemde en de burgemeester van Rot terdam, mr. G. F. van Walsum. De plechtigheid in de schouwburg werd besloten met het spelen van „Aan de strijders" van Otto de Nobel. Daarna trokken velen voorafgegaan door kleurige partijvlaggen mee in de stoet, die het stadhuis op de Coolsin- gel passeerde, waar burgemeester Van Walsum namens het gemeente bestuur nog een krans aan de baar hechtte. Op het Hofplein werd tenslot te de stoet ontbonden. Naar Westerveld Schooljongen telefoneerde met Boelganin Charles Mee, een 17-jarige scholier uit Barrington (Dlinois, V.S.)heeft met de Russische premier Boelganin getelefoneerd. Hij belde hem „ge woon" op omdat hij hem iets wilde vragen wat hy nodig had voor een schoolopstel. Charles vroeg 't Kremlin aan. Hg moest dertien en een half uur op de verbinding wachten, maar toen kwam Moskou toch door. De telefoniste gaf de verzekering dat inderdaad prémier Boelganin aan het toestel was. „Ik wilde U iets vragen, „zei hg, „en ik hoop dat U mg daarop kunt antwoorden". „Ik zal het proberen", klonk het aan de andere kant. „Nu het Russische voorstel voor een vriendschapsverdrag door de Ver enigde Staten is afgewezen, wat zal nu de volgende stap van het Kremlin zijn? Zult U een nieuwe poging van deze aard doen?" vroeg Charles. „Nee, nee, ik weet het niet", was het antwoord. Toen kwam er een hevig gekraak van atmosferische storingen op de ra diotelefoonverbinding, en Charles be ëindigde het gesprek maar met „Das- vi-dany", want zijn geschiedenisleraar had hem verteld dat dat het Russi sche woord is voor goedendag. De man aan de andere kant grin nikte en zei toen, in goed Ameri kaans „Good Bye". Charles Mee, "die 15 dollar voor het gesprek moest betalen, weet nu nog altijd niet wat hij in zijn opstel moet schryven. (United Press) om alle belangstellenden te her bergen. Langzaam schreed ln de droeve stoet naast de kamerheer van de koningin de weduwe, die vooraan plaats nam. Vele anderen namen plaats in de kleine aula en hoorden van daaruit via een luld- sprekerstnstallatie hoe met een van ontroering gebroken stem mi nister-president dr. Drees een af scheidswoord sprak. Voor de ingang van het cremato rium stond aan weerszijden van het pad bij het naderen van de stoet een erewacht opgesteld van leden van het korps rijkspolitie, waarin alle rangen waren vertegenwoordigd. De baar was gedekt door de partijvlag, waar op een aantal kransen waren gelegd. Aap de grootste krans van witte kel ken hingen twee linten met de ko ninklijke initialen van onze vorstin en Produktschap aardappelen over prijsgarantie. Tijdens de openbare vergadering van het produktschap voor aardappe len, is een eerste beraadslaging gehou den over een nota inzake het aardap- pelenafzetprobleem. De heer J. M. Glotzbach lichtte deze nota toe. Het wordt gewenst geacht daar mee stemden alle bestuursleden wel in om de consumptieaardappel, ge lijk verscheidene granen en melk, tot basisprodukt verklaard te krijgen. Op die grond zou een minimumprijsgaran tie door de regering moeten worden gegeven. De gedachten gaan daarbij uit naar een garantie van ongeveer 75 percent van de „kale" produktiekos- ten. Bank Ned. Gemeenten neemt uitgifte terug De Bank voor Nederlandse Ge meenten deelt mede, dat zy in over leg; met de inschryvingskantoren, met het oog op de verhoging van de disconto- en rentetarieven van de Nederlandse Bank, gebruikmakend van het in het prospectus voorbe houden recht, de daterend 3 fe bruari 1956 aangekondigde uitgifte van 30.000.000 3'/2 pet. 40-jarige obligaties 1956, heeft teruggenomen. prins Bernhard. Organist Egbert Vos speelde bij het binnenkomen prelu dium en fuga in g. kl. terts van Bach, terwijl de baar temidden van een schat van kransen op het podium werd geplaatst. Minister-president dr. Drees zeide o.a.: „Deze, men zou kunnen zeggen wat aristocratisch schijnende intellec tueel zou vreemd staan tegenover het proletariaat. Maar zijn karakter, zijn bekwaamheden en ook zijn redelyk- heid wonnen de harten der massa, wonnen voor hem het vertrouwen, dat in onze democratie de onontbeerlgke grondslag is voor de arbeid van volksvertegenwoordiger en bestuur der". Dr. Drees overzag de arbeid van wijlen minister Donker en herinnerde aan een schijnbaar kleine maatregel, die toch voor zovelen van beslissend belang kan zijn. De nieuwe regeling (Vervolg op pag. 10) ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER Naar aanleiding van een vraag in zake de afschaffing van het kwitan tiezegel merkt de minister op dat de ze aangelegenheid een punt van over weging zal uitmaken wanneer de structuur der tegenwoordige zegelbe lasting ten principale worden bezien. Het budgetaire offer van het prijsge ven van het kwitantiezegel zou naar schatting wellicht ongeveer 8 miljoen bedragen. De minister hoopt, dat de behander- ling van de nota over het beleid in zake de uitgifte van cultuurgrond in de IJsselmeerpolders spoedig voort gang zal kunnen vinden. Het overleg met zijn ambtgenoten van verkeer en waterstaat en van landbouw, visserij en voedselvoorziening over de beant woording van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over deze nota verkeert in het laatste stadium. Oplossing in zicht voor belasting gehuwde vrouw Minister v. d. Kieft kan de mening van enige leden der Eerste Kamer, dat de uniformkleding van de Neder landse douane-ambtenaren herinne ringen opwekt aan de Duitse bezet tingstijd, niet delen. Groen is voor de douane-ambtenaren de meest ge schikte kleur, en de snit voldoet naar de mening van de minister aan re delijke eisen. Hij vestigt de aandacht op het feit, dat de snit van de uni formkleding verankerd is in het ryks- kledingbesluit, zoals dit op advies van de rijkskledingcommissie is vastge steld. Deze commissie ressorteert on der de minister van binnenlandse za ken. De minister deelt dit mee in zyn memorie van antwoord op het voor lopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van financiën. De minister acht het voorts in het stadium, waarin de algemene her- ziening van de belastingwetgeving verkeert, niet wenselijk incidentele voorstellen tot wetsvijziging te doen. Wel wil hij nogmaals uit drukking geven aan zyn vertrou wen, dat voor het bijzonder moei lijke probleem van de belasting heffing over de inkomsten van a gehuwde werkende vrouw, een uit voerbare oplossing zal zijn vervat in het in te dienen ontwerp van wet op de inkomstenbelasting. Naar aanleiding van een vraag inza ke de afschaffing van het kwitantie zegel merkt de minister op dat deze aangelegenheid een punt van overwe ging zal uitmaken wanneer de struc tuur der tegenwoordige zep-elbelasting ten principale zal worden bezien. Het budgetaire offer van het prijsgeven van het kwitantiezegel zou naar schatting wellicht ongeveer 8 miljoen bedragen. Van de landbouwers is 64 pet. georganiseerd De afdeling sociologie en sociogra fie van de landbouwhogeschool heeft een onderzoek ingesteld naar 't deel nemen van de Nederlandse boeren aan de drie standorganisaties: het -Koninklijk Nederlands Landbouw-Co- jpité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Dit zyn de drie stand organisaties, die thans met de land arbeidersbonden de kern van 't land bouwschap vormen. Blijkens het door genoemde afde ling uitgegeven bulletin is 64 procent van het aantal grondgebruikers met hoofdberoep land- of tuinbouwer lid van een van deze standorganisaties. Van de inl953 georganiseerde 136.000 boeren is 48 procent aangesloten bij de K.N.B.T.B., 36 procent bij het K.N. L.C. en 16 procent bij de N.C.B.T.B. Het eerste werlc voor de bouw van de technische school in Sint-Maartens dijk is het gieten van betonnen palen. De laatste palen zullen binnenkort ge reed zijn: De weersomstandigheden zullen dan ook weer de datum voor de aanvang van de eigenlijke bouw bepa len. In ieder geval zal het eiland Tlio- len binnen afzienbare tijd een eigen ambachtsschool bezitten, zodat de jongelui niet meer over de Eendracht behoeven te reizen om een beroep te leren. (FOTO P.Z.C.) Het Wereldgebeuren. Geen grapjes T ulius Raab, de Oostenrykse kan- I selier, heeft zich dezer dagen via de microfoon tot zijn land genoten en buitenlandse belangstel lenden gericht. Raab. die uit dc bou werij voorkomt, houdt r van, ook "n redevoering „steen voor steen" op te bouwen. Op de technische hogeschool van Wenen, waar hij bouwkunde stu deerde, heeft hg waarschijnlijk geleerd dat een kleine frivole versiering geen kwaad kan en ook die wysheid pleegt hij toe te passen wanneer hij met een toespraak voor het voetlicht treedt. Hg spreekt immers niet alleen met overtuigingskracht, maar ook met een zekere humor, die de span ning een ogenblik breekt. Maar in zijn nieuwste radiorede was geen plaats voor grapjes. Het onderwerp was er te serieus voor oostenrijk heeft vorig iaar mei 'jra: de mi- SOMS CONCENTRATIE NOODZAKELIJK Minister Cals heeft oog voor bijzondere situatie in Zeeland HOLLANDER. De „Vrienden van Auvers" (het Franse dorpje waar de Nederlandse schilder Vincent van Gogh op het eind van zijn leven ver bleef, hebben deze week in 'n snack bar daar ter plaatse gestemd over de vraag, welke beeldhouwer het Van- Gogh-monument moet maken, dat in de tuin van het stadhuis zal worden neergezet. De keuze viel op „de Hol lander Zatkine" JURK. De japon die Grace Kelly droeg, toen zij prins Rainier van Mo naco voor het eerst ontmoette, was gemaakt volgens een patroon, dat in een groot Amerikaans warenhuis werd verkocht voor 2.25. GROTE DRIE. De beroemde ballet kunstenaar Serge Livar is pas in Pa rijs teruggekeerd van een tournee door Egypte. Hij bracht een foto mee waarop hij was afgebeeld tussen een pyramide en een sfinx. „Kijk", zei hij tegen een goede vriend, „dat zijn de Grote Drie. De wereld heeft 5000 jaar moeten wachten, voordat ze op een plaatje konden." De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft by de Tweede Kamer het reeds eerder in uitzicht gestelde kweekscholenplan Ingediend. Uit de conclusies van het plan blykt, dat de minister by de te treffen maatregelen sterk rekening heeft gehouden met de groto behoefte aan onderwijzers in de eerstkomende jaren. Toch heeft hij vooropgesteld, dat het ln de eerste plaats de kwaliteit van de opleiding Is, welke zo goed mogelyk gewaarborgd moet worden. Daarvan immers is het culturele peil van onze toekomstige onderwijzers ln hoge mate afhankelijk. De minister meent, dat aan de te stellen eisen wordt voldaan, indien de kweekschool zodanig is bezet, dat van elk leerjaar tenminste een parallelklasse aanwezig is, zodat met behulp van de in het kweekschoolbesluit vastgelegde splitsingsnormen kan worden berekend, dat het aantal leerlingen In een tienklassige school om en naby de 200 zal bedragen. By een dergelijke schoolgrootte zullen de leerllngengroepen voldoende groot kunnen zijn; zal het lerarenteam een vaste kern van zes a zeven docenten kunnen hebben en zullen de vaklokalen e.d. in het algemeen intensief gebruikt kunnen worden. Als minimum schoolgrootte meent de minister op onderwijskundige overwegingen een aantal van 125 leerlingen te moeten stellen, aangezien dan althans de tweede leerkring nog juist gesplitste leerjaren kan bevaten, en nog juist een vast team van vier Ieraren aan de school verbonden kan zyn. De drie eisen, waarvan de minister bij de bepaling van de schoolgrootte is uitgegaan, zijn de volgende: 1. De mogelijkheden welke de school aan de leerlingen biedt ten aanzien van de differentiatie in de opleiding, het vak culturele en maat schappelijke vorming, en tenslotte de sociale vorming welke deels van re creatieve, deels van pedagogisch- esthetische aard is, dienen zo goed mogelijk tot haar recht te komen. 2. De mogelijkheden ten aanzien van de leraren dienen zo te zijn, dat het team van leerkrachten, dat een volledige weektaak aan de school vindt, van voldoende omvang en dif- rerentiatie is. 3. De verschillende vaklokalen, de terreinen voor lichamelijke oefening, de bibliotheek e.d. alsmedt de voor het onderwijs als hulpmiddel be staande instrumenten moeten inten sief gebruikt kunnen worden, waar door de inrichting c.q. de aanschaf er van economisch verantwoord is. De minister komt tot de conclusie, dat de totale kweekschool bevolking in de periode rond 1966 gemiddeld 16.000 leerlingen zal moeten bedra gen. Daarna heeft hij volgens een be paalde verhouding, welke zijns in ziens het beste gebaseerd kan worden op de situatie bij het g.l.o. en het v.g.l.o., dit leerlingenaantal over de verschillende levensbeschouwelijke richtingen verdeeld, De minister komt tot de conclu sie, dat de thans bestaande kweekscholen, zelfs als men de geadopteerde scholen niet mede- telt, wat hun aantal betreft vry wel voldoende kunnen worden geacht om in de behoefte te voor zien. In sommige gevallen zal.de grootte der afzonderlijke scholen moeten worden uitgebreid. Voorts noopt het voortbestaan van te kleine scholen tot concen tratie. Het is wenselijk gebleken, dat enkele geadopteerde scholen zelfstandigheid verkrijgen en enige nieuwe scholen worden op gericht of gesubsidieerd. Van een aantal scholen dient de ont wikkeling te worden afgewacht. Overleg De uitgesproken wenselijkheden zullen slechts geleidelijk in vervulling kunnen gaan. "ïedacht dient te wor den, dat voor het opheffen van open bare scholen respectievelijk het in trekken van subsidie aan bijzondere (op een enkele uitzondering na) geen wettelijke grondslag aanwezig is. De minister wil geheel in de geest van de tweede onderwijsnota door nauw overleg tot een zekere concentratie geraken. Suggesties, die afwyken van zijn conclusies, alsmede het ope nen van de mogelijkheid dat kleine minderheden ln de bevolking op grond van een deskundig opgesteld sociografisch rapport een school kun nen krijgen, wil de minister niet uit sluiten. Uit een „confrontatie van de ver eiste aantallen kweekschoolleerlingen per richting en per provincie met het huidige opleidingsapparaat" blijkt, wat het openbaar onderwys betreft, dat in Zeeland het vereiste aantal on derwijzers ook na verrekening van de migratie 100 tot 150 bedraagt. De school te Middelburg heeft een ge corrigeerd aantal leerlingen van on geveer 160. Deze school is een uit sluitend Zeeuwse school, <die gezien ook het aantal leerlingen volledig verantwoord is. Het vereiste aantal leerlingen voor het bijzonder onderwijs bedraagt in Zeeland, eveneens na verrekening der migratie, ongeveer 150. De bijzondere school te Middelburg met een gecor- Tempo in de stijging der provisiebaten gedaald Jaarverslag Amsferdamsche Bank Blijkens het verslag over 1955 van de Amsterdamsche Bank Incasso Bank is 't saldo winst gestegen van 15.288.541 tot 17.464.846. Als ge volg van de krachtige toeneming van de post debiteuren, steeg de rente-op brengst van 33.495.995 tot 36.680.309. De grote levendigheid ter beurze oefende wederom een zeer gunstige invloed uit op de provisie baten. De provisie nam toe van 30.268,333 tot 32.080.629. In het laatste kwartaal waren de inkomsten uit provisie echter aanmerkelijk lager dan in het laatste kwartaal van 19o4. Mede in verband met de verlaging der tarieven van de deviezenprovisie is het tempo in de stijging der provisie baten aanzienlijk gedaald. Het verslag acht de meest opval lende verandering in ons economisch bestel gedurende 1955 de terugkeer van Nederland als geldgever in het internationale geld- en kapitaalver keer, ook buiten Benelux-verband. De ze ontwikkeling heeft niet nagelaten ook in het buitenland de aandacht te trekken. Wat de kredietverlening aan het buitenland op korte termijn be treft: Amsterdam behoort tot de goedkoopste geldmarkten ter wereld. Door trein gegrepen en gedood De 47-jarige J. H. Vruggink, wo nende te Winterswijk, die langs de spoorbaan Winterswijk-Aalten fietste werd gegrepen door een diesel-elek trische trein. De man werd in zorg wekkende toestand naar het zieken huis overgebracht, waar hg woensdag is overleden. rlgeerd aantal leerlingen van onge veer 120 voldoet niet aan de mini, mamnorm. In verband met haar ex centrische ligging en geïsoleerd re- cruteringsgebied moet zy nochtans naar de mening van de minister als verantwoord worden beschouwd. Met betrekking tot het r.k. onder wys wordt gezegd, dat de provincies Noord-Brabant en Zeeland zijn sa mengenomen, aangezien de nieuwe r.k. diocesane indeling de ontwikke ling waarschijnlijk zo zal leiden, dat, wat het r.k. bevolkingsdeel betreft, Zeeland zich in de toekomst meer dan tot nu toe het geval was op Noord-Brabant zal oriënteren. De vereiste aantallen leerlingen bedra gen 2250 tot 2350; na verrekening; van de migratie 2350 tot 2450, waar van voor Zeeland 100 tot 150. Het aantal zelfstandige jongens kweekscholen in Noord-Brabant zou by eventuele uitbreiding van het aan tal parallelklassen aan de behoefte kunnen voldoen. Voor het verkrijgen van meisjes kweekscholen van verantwoorde grootte is een sterke concentratie van dit soort scholen noodzakelijk. Zowel ln west als ln oost Noord-Bra bant komen meisjesscholen voor met een onvoldoende bezetting. O o uitbundig feest gevierd: nisters van buitenlandse zaken van de bezettende mogendheden, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en de Verenigde Stat .zettentoen hun handtekening onder het zogenaamde Staatsverdrag, waardoor het land, na zeventien jaar van onvrijheid, weer een" onafhankelijke en soevereine staat werd. Het was op aandringen van de Russen, dat los van dit ver drag door Oostenrijk een plechtige belofte'werd afgelegd van „perma nente neutraliteit." In november '55 had Raab voor de radio verklaard, dat het wel prettig zou zyn wanneer de Oostenrykse pers en radio de neu trale positie van het land in acht zou den nemen, door vooral niet onvrien delijk te zijn bij het beoordelen van buitenlandse kwesties. Al zei hij het niet met zoveel wooi'den. Nu kwam hg van dat standpunt terug. Nu het hg het volk weten, dat weliswaar de staat was gebonden aan die neutrali teit, maar dat daardoor de burgers en de pers nog niet gedwongen waren om in geestelijk opzicht neutraal te zijn. Het zou verkeerd wezen om de Oostenrijkse neutraliteit te verwarren met het verschijnsel, dat „neutralis me" wordt genoemd. Dat Oostenryk niet zo maar in een neutralistisch slop w:i inslapen, bleek daags tevoren, toen Oskar Helmer, de minister van binnenland se zaken, aan het communistische wereldvakverbond liet weten, dat het hoofdkwartier uit Wenen moest ver dwijnen. Deze order was gebaseerd op het feit, dat de activiteiten van het verbond de betrekkingen van Oostenrijk met andere landen en de Verenigde Naties in gevaar hadden gebracht. Oostenrijk zou niet langer buitenlandse agenten op zijn basis dulden en zag er geen heil in, een ba sis te worden van koude-oorlogsma- noeuvres. Het verbond was in 1951 op dezelfde wijze uit Parijs verdreven en het had zich toen in Wenen geves tigd, waarbij 't dankbaar profiteer de van het feit, dat toen naar de mu ziek in de Wiener Grinzings ook veel Russen zaten te luisteren. Russische bezetters, wel te verstaan. Maar nu Oostenrijk vrij is, kan men het er evenmin toelaten als indertijd te Pa rijs het geval was. I Je Oostenrykse regeringscoalitie, die uit leden van Raabs (r.-k.) volkspartij en uit Socialisten bestaat, maakte, toen er nog buitenlandse be zetters waren, een tamelijk hechte in druk. Maar sinds het feest van mei 1955 gaan de wegen op allerlei ge bied verschillende kanten op. Ook wanneer de buitenlandse poli tiek in het geding was, vlogen de twee regeringspartijen elkaar in de haren. Maar het ziet er naar uit, dat de standpunten in dat opzicht nader tot elkaar komen. Kanselier Raab heeft immers voor de microfoon laten blyken, dat hg over de kwestie van de neutraliteit anders denkt dan te voren, en dat hg voelt voor een' fer mere houding dan hij tevoren propa geerde: geen krampachtig neutralis me, maar ongedwongen neutraliteit, me. maar vrijmoedige neutraliteit. Dat ligt ook weer in zijn lijn. want Raab staat bekend om het feit, dat hg haar op de tanden heeft. JULIUS RAAB slagvaardig Omgekeerde staking in Partinico Twee van de mede plichtigenvan de „op roerling" Danilo Dolci, volgens de politie van Sicilië een bekend agi tator, zijn dinsdag dooi de politie te Rome vrij gelaten. Dolci zelf sit nog gevangen. Wan neer hij terecht zal staan is nog onbekend. Tegenover het oor deel der politie die hem terecht wil laten staan wegens weerspannig heid tegen het open baar gezag, de weder rechtelijke aansporing tot werken aan publie ke eigendom, verzet te gen het bevel de oproe rige demonstratie die hij georganiseerd had uiteen te doen gaan", staat een stroom van protesttelegra mmen van intellectuelen on der wie Carlo Levi „Cristo si e' fermuto a EboliGeatano Sal- vemini, Ignuzio Silone („Pane e vino") en Al berto Moravia (,JL,a Romana"). Wat misdreef Dolci Voornamelijk, dat hij Italië eraan herinnerde, dat het twee miljoen werklozen heeft. De werklozen van het uit gemergelde plaatsje Partinico ried hij aan, te beginnen met het re pareren van een ver vallen straatweg, opdat de regering hén uit schaamte voor dit werk betalen zou. Tweehon derd werklozen volgden zijn raad op en wat ge beurde was, dat de po litie in een ware vloot van jeeps kwam aan stormen en Danilo Dol ci gevangen nam we- g- ns „opstand". De omgekeerde sta king" werd breeduit, in de dagbladen gepubli ceerd. Dolci, gelovig rooms-katholiek, SI jaar oud, zou in al deze moeilijkheden niet ver zeild zijn, als htj was blyven doen wat hij deed: boeken schrgven. Maar in 1950 vestigde hij zich in Partinico, ten z.o. van Palermo, en toen hg daar kinderen vermagerd tot skelet ten zag, legde hij zijn pen neer en zon op meer praktische oplos singen, waarbij hij b.v. onlangs duizend werk loze vissers in honger staking liet gaan. (United Press).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5