Veere wenst schadeloosstelling voor visserij en middenstand Zeeuwse Almanak van tot HERVORMDE „KERKDAG" VOOR WALCHEREN TWEEDE PINKSTER GOES GYMNASIAST „MEESTER" VUEGTUIGHERKENNING Kindje verkouden? Ï-7AZ 1,1-1 Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 E.T.L ZAL RAPPORT UITBRENGEN Nadelige invloed van Drie- eilandenplan reeds nu te merken Het gemeentebestuur van Veere heeft aan het E.T.I. voor Zeeland op dracht verleend tot het samenstellen van een rapport over de schade, die de Veerse middenstand zal lijden door het tot stand komen van het Drle- ellandenplan. Dit. deelde burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael mede tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie, waar werd gesproken over de moeilyke toekomst van deze middenstand. Tydens deze conferentie kwam vast te staan, dat de moeilijkheden zich al op korte termijn zullen voordoen, ja zelfs reeds nu optreden. Het gehele delicate probleem van de schaderegelingen rond de uitvoering van het Deltaplan komt voor het eerst concreet aan de orde In Veere, zo werd betoogd. De voorzitter van de plaatselijke middenstandsvereniging, de heer S. Kodde, formuleerde het al dus: „Men zal by wijze van spreken later ln Yerseke kunnen profiteren van hetgeen door ons wordt bereikt en van de fouten, die wy zullen maken". De directeur van het E.T.L, dra. M. C. Verburg, vertelde iets over de me thodiek van het onderzoek. Aan de hand van de boekhoudingen der di verse zakenmensen kan voor ieder worden vastgesteld het verschil tus sen het huidige peil van de omzet en het lagere peil, dat in de toekomst moet worden verwacht, doordat aller lei bestaansbronnen wegvallen, zoals visserij, vreemdelingenverkeer met grote lachten enz. Deze individuele verschillen zullen worden getotali seerd, waardoor men op een 'bedrag komt, dat als totale schade mag wor den aangenomen. „Wij leggen ons niet bij voorbaat vast op een bepaalde uitkomst", zo verzekerde de heer Ver burg, die er voorts op wees, dat het hier om eèn „test-case" gaat, niet alleen van belang voor Veere zelf, maar voor de hele verdere ontwikke ling van de. schaderegelingen rond het Deltaplan. Het E.T.l. zal als uitgangs punt voor Zijn onderzoekingen uit gaan van een rapport, dat door de Veerse middenstanasvereniging is sa mengesteld over de verwachte scha de. MIDDENSTANDSRAPPORT. Over dit rapport vertelde de heer Kodde nadere bijzonderheden. In de eerste plaats is daarin aandacht be steed aan de visserij, die thans wordt uitgeoefend door 21 schepen. De ge middelde jaaropbrengst van deze schepen is op 464.000 becijferd, waarbij nog 35.000 S. 40.000 komt van de opbrengst van krabben, zee sterren enz. die aan de plaatselijke vismeelfabriek worden verwerkt. De ze visserij betekent voorts voor de Veerse middenstand een belangrijke bron van inkomsten, want vrijwel alle middenstandsbedrijven hebben op een of andere manier met de visserij te maken. Belangrijk noemde de heer Kod de ook de leeftyd der gedupeerde middenstanders. Een enquête heeft uitgewezen, dat ln 1960 het jaar waarin de Veeregat-dam wellicht gesloten zal zyn niet minder dan 52 van de gedupeerde midden standers ouder dan 55 jaar zal zyn en 61 zelfs ouder dan 50 jaar. Het is duidelijk, dat de animo tot verplaatsen van de bedryven, waarvan de eigenaar 50 jaar of ouder is, niet groot zal zyn. De heer Kodde zette uiteen, dat de ondervinding reeds nu heeft geleerd, dat door de plannen tot afsluiting der zeegaten het verlies aan goodwill 50 of meer bedraagt. Als iemand voor 1953 zijn bedrijf had willen ver kopen voor x gulden, dan krijgt hy nu hoogstens x gulden. Boven dien is er reeds nu een terugslag, doordat men met het uitzicht op af sluiting, weinig meer. aan bepaalde bedrijven laat uitvoeren, hetgeen te mérken is in die zaken, die anders met die verbetering worden belast. ATTRACTIE. Met de vissersvloot verdwijnt ook een grote attractie voor het vreemde- •lingenbezoek en daarmede weer een belangrijke bron van inkomsten voor de middenstanders. De heer Kodde meende, dat de ko mende tien, vijftien jaar de periode van overschakeling op de nieuwe toe stand voor de Veerenaren bijzonder moeilijk zal zyn. Voor deze overbrug gingsperiode zal dan ook een redelijke compensatie nodig zyn. Het rapport van de Veerse middenstand stelt., dat daarvoor nodig is: 1. schadeloosstel ling voor het goodwillverlies van de bedryven; 2. schadeloosstelling voor de inkomstenderving met als basisja ren 1952, 1953 en 1954; schadeloos- IHjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ KannibalismeJ H Tijdens een gemaskerd bal, g dat dezer dagen te Vlissingen werd gehouden, Ontstond 'n ru- fl H zie tussen een matroos en een s burger. De woordenwisseling H liep zo hoog, dat men tenslotte H tot handtastelijkheden of be- ter: tandtastelijkhedenj kwam. 'Dewoedende bjïrger H viel de matroos aan en beet de- se met een stevige hap in de Üj neus.. De verwonding, die daardoor s ontstond, was van dien aard, dat de matroos in het hospitaal moest worden opgenomen, waar men de gekwetste neus met 8 n H krammen weer tot een fatsoen- lijk geheel samenvoegde. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Min SCHOLENBOUW Men zou de scholenbouw in Neder-, land enigszins kunnen 'gelijken met het mopje, dat wel eens over muggen wordt verteld: Als je er één verdelgt, komen er tien voor in de plaats. Met de scholen is dat net auderom. Als men er één bouwt, heeft men er weer tien tekort. Gelukkig gaat het mopje niet helemaal 'óp. In Axel Is men nu bezig met de bouw van twee scholen. De nieuwe openbare school in plan West begint thans duidelijke vormen aan te nemen en men hoopt het ge bouw met ingang van het nieuwe schooljaar op 1 september a.s; in ge bruik te kunnen nemen. De byzonde- re lagere school te Zoutesptii moet alleen nog van binnen worden afge werkt, zodat men hier vermoedeiyk reeds in mei zal kunnen intrekken. CONCURRENTIEVREES 't Zou vanaf de bushalte vijf minu ten lopen zijn, maar 't kwam neer op wat ze in het oosten des landsmen stief kwartiertjenoemen, 't Werd voor onze verslaggeefster dan ook een stevige wandeling langs de ver laten polderwegen, op weg naar de woning van de vrouw in Zeeland die ditmaal een vraaggesprek had toegestaan. „Mot je ook naar het dorp?", zo klonk plotseling de stem van een man, die uit een zijweggetje kwam opduiken. Ietwat gereserveerd be aamde de verslaggeefster zulks. ,jpaM loop ik zo ver met je mee" sprak de enigszins haveloos geklede man op- 9&Aan'zijn gezélschap viel moeilijk te ontkomen. Aan zijn woordenvloed evenmin... Want de onverwachte mede-reizigerontpopte zich als een praatgraag mens, die zowel mede deelzaam als nieuwsgierig was „Kom je hier wel vaker?", zo leidde Tvg op ziin beurt een vraaggesprekin dat zo bleek later slechts inge geven werd door z'n vrees voor.... concurrentie! Vlak bij het dorp kwam het hoge woord er namelijk uit. Met een zijde lingse blik op het reistasje, dat de vrouw aan haar ami met zich voerde, vroeg hij tenminste: „Wat voor soort negosie heb je bij je....?" Wel, onze verslaggeefster kon hem op dat punt geruststellen! GOUDEN HUWELIJKSFEEST Dinsdag 14 februari aanstaande zal het feest zijn in Souburg, want dan viert daar het echtpaar H. Kruit en J. Kruit-Rijbroek zijn vijftigjarige echtvereniging. Aan belangstelling zal het de feestelingen vermoedelijk niet ontbreken. ONFORTUINLIJK Tengevolge van de gladheid viel mejuffrouw W. Zweedijlc te Yerse ke en zij kwam daarbij zo onge lukkig terecht, dat zij een vrij r ernstige schouderbreuk opliep. Op advies van de plaatselijke genees heer werd zij voor verdere behan deling naar het ziekenhuis overge. bracht. TIEN JAAR Z.L.M. Vandaag viert de afdeling IJzendijke van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij haar tienjarig bestaan. Dit feit zal feestelijke luister worden bij gezet tijdens een jubileumvergadering in hotel „De Vier Emmers". In deze vergadering zal de heer A. de Roo spreken over de in de landbouw ge bruikte bestrijdingsmiddelen en de fevaren, die daaraan zijn verbonden, oorts worden twee films vertoond en men zich verder vermaken met muziek, toneel, zang enz. KOLENDAMPVERGIFTIGING Aan boord van het motorvaartuig YE 96 uit Yerseke deed zich dinsdag een geval van kolendampvergiftiging voor. De zoon van de eigenaar W. van Damme, ging de kachel in de ka juit aanmaken, maar bleef nogal lang weg. Een van zijn broers werd ongerust en ging eens een kijkje nemen. Hy vond de jongeman bewusteloos in de kajuit liggen. Nadat geneeskundige hulp was verleend kon de jongen naar huis worden gebracht. stelling voor de waar de ver ni inderln g woningen; en 4. voor diegenen, die mógelyklieden zien op een andere plaats een bedryf te stichten, finan ciële steun en overbrugging' voor de z.g. aanloopjaren. „Het gaat er ons niet om Deltaplan of Drie-eilandenplan ongedaan trach ten te krijgen dat zou gezien de ramp van 1953 onverantwoord zyn", verklaarde de heer Kodde, „maar wij willen geen steuntrekkers worden. Wij willen een billijke schadeloosstel ling op grond van artikel 8 van het ontwerp Deltawet. En men vergete niet, wie direct helpt, helpt dubbel! Er dreigt anders een ramp voor Vee re en onze middenstand". TOEKOMST. Burgemeester Den Beer Poortugael was de laatste spreker tijdens deze persconferentie, waarbij hy enkele toekomstmogelijkheden voor Veere belichtte. Daarbij hield hjj nogmaals een vurig pleidooi voor een sluis in de dam door het Veere-gat. Rijkswater staat heeft gezegd, dat dit technisch onmogelijk is èn er op gewezen, dat hier verzanding zal optreden. „Maar wij vragen: ls dat wel voldoende on derzocht? Is dit al door het water loopkundig lab'oratorium bekeken En laat een sluis de werken nu eens met vier of vijf miljoen duurder ma ken. dan speelt dit bedrag toch geen rol tot de 2500 miljoen van het gehe le Deltaplan? „Het gaat hier om Veere aan open water, dat wil zegen om iets Ideëels, dat met geen goud ls te betalen. Een sluis in de dam zou bovendien betekenen, dat alle pro blemen voor Veere worden wegge vaagd én dat de charme van de stad niet verdwijnt". De burge meester verklaarde, dat het ge meentebestuur alles op alles zal zetten en voor deze sluis zal vech ten. „Een dam zonder sluis Is voor Veere een kruis". Deze slagzin zal als drukwerk door het gemeente bestuur op ruime schaal worden verspreid. Tenslotte somde de burgemeester nog een aantal mogelijkheden op, die er voor Veere bestaan na de afslui ting: meer aandacht voor dé zoetwa- tervissery, bouw van bungalows, zo merwoningen enz., mits althans een grenscorrectie tot stand komt, even tueel. een opgespoten strandje, een visserij-museum, waarmee overigens de Stichting Schotse Huizen reeds is (Advertentie) begonnen, een clubgebouw met terras voor de watersport, een goed geoutil leerde jachthaven, en verlichting van de stad in de zomer met schijnwer- Sers. Voor dit alles is echter geld no- ig en dat zal het rijk moeten geven. Dok zal de afsluiting de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie nodig maken, waarvoor eveneens rijksgeld nodig zal zijn. De burgemeester vergeleek Veere met een voetbalvereniging, die naar een lagere klasse is gedegradeerd: „Maar wy mogen niet pessimistisch worden, doch moeten het beste er van maken, wat er van is te maken. Wy moeten weer promoveren naar de eer ste klas!" THEMA: „MET DE ANDER IN DE WERELD" Prof. Van Niftrik spreekt bijeenkomst in Middelburg toe. Maandag 21 mei, Tweede Pinksterdag, zal de classis Walcheren van de Nederlands Hervormde Kerk haar eerste „kerkdag" houden. Het zal tevens, het eerste gebeuren van dien aard in Zeeland zijn. De „kerkdag" is een vorm van kerkewerk, die steeds meer in de belangstelling komt te staan. In Groningen werd de eerste gehouden met goede resultaten, zodat andere volgden. Dit jaar worden deregelyke bijeenkomsten in vele plaatsen van ons land georganiseerd. In Duitsland kent men reeds lan; de „Kirchentag", waar jaarlijks ook vele Nederlanders heen gaan. De „kerk dag" voor Walcheren wordt gehouden in Middelburg en wel voornamelyU bij goed weer althans in het openluchttheater var» het stadspark „Toorenvliedt". Het programma voor déze dag vermeldt o.a. een rede van prof. dr. G. C. van Niftrik. Voor deze gelegenheid zal een speciaal kerk dag-boekje verschijnen. Met het oog op de vele voorbereidende werkzaam heden wordt in de classis Walcheren eèn werkcomité gevormd. Deze „kerkdagen" worden gehouden onder het thema „Met de ander in de wereld". Hierop wordt dan ook het accent gelegd bij de voorberei ding van de gemeenteleden op deze da,gen. Het thema behandelt de ver houding der Hervormden tot-de an dere mensen, waarmee zij in de we reld staan. Deze verhouding wordt bepaald door het geloof. - Daarom vormen de bijbelstudie en de bijbelbe spreking hierbij het middelpunt; In vele gemeenten zyn reeds lange- tijd bijbelkringen opgericht o.a., in ver band met de actie „De Grote Trek", die indertijd werd gevoerd. Men mag de „kerkdagen" enigszins als een „vervolg" op „De Grote Trek" zien. Het thema „Met de ander in de wereld" wordt behandeld in zes on derwerpen, namelijk ,.Wy Christe nen", „Wij in de kerk", „Wij als man en vrouw „Wij in het werk", „De anderen en wij" en „Wie zien wij Er is een boekje verschenen, dat als ti tel „Met de ander in de wereld" draagt en dat als leidraad wil die nen Bij de' behandeling van deze zes onderwerpen in de kringen. Behal ve de reeds genoemde bybelkringen zijn er o.a. gesprekskringen in ker keraden, mannen- en vrouwenvere nigingen, het C.J.M.V. en „De Jonge Kerk waarin een en ander aan de orde komt. Bovendien wijdde en wijdt het I.K.O.R. een zestal uitzendingen aan de evenzovele onderwerpen met een slotuitzending. De centrale gedachte bij dit alles is gericht op de plaats, die de kerk in de hedendaagse samenleving in neemt. Door middel van deze „nieu wigheid" wordt een poging gedaan om de oude waarden van net Evan gelie op een andere manier opnieuw onder de aandacht van velen te bren gen. De mensen worden opgeroepen om hun medewerking te verlenen tot een nieuw verstaan van de bijbel door samen over Gods Woord te spreken. Ook voor Walcheren wordt de „kerkdag" als bijzonder belangrijk beschouwd. Hier wordt namelijk ge constateerd, dat verschillende ge- meeriten zich als het ware in een isolement bevinden, ondanks de ge meenschappelijke noden en behoeften van de streek. Daarom wil men bijv. het besef verlevendigen, dat alle Walche- naren tezamen in de nabije toe komst voor het Deltaplan 'en zijn gevolgen komen te staan. Zin spelend op de herverkaveling, die ook andere consequenties heeft dan slechts cultuurtechnische, ge bruikt men wel de uitdrukking „geestelyke herverkaveling waaraan ook behoefte bestaat. Men overweegt in verband met 't voorgaande dan ook de mogelijk heid om tijdens de „kerkdag" en kele typisch Walceiirse en Zeeuw se problemen te behandelen. De „kerkdag" zal beginnen 's mor gens met een zangdienst in de Nieu we Kerk van Middelburg, waaraan verschillende kerkkoren en zangvere nigingen hun medewerking zullen verlenen. Daarna trekken de deelne mers naar Toorenvliedt", waar in het openluchttheater prof. Van Niftrik zijn toespraak zal houden. Deze spre ker zal het thema vaq de „kerkdag" Voor Zeeuws nieuws zie pok de pagina's 5 eu 8. (Advertentie). „DE VLIEGENDE HOLLANDER" ZIJN LIJFBLAD.... Oude Russische tweedekker bezorgde hem twintig zilveren guldens. Klaas Zachariasse, een vijftienjarige leerling van het Clir. Lyceum te Goes, keek woensdagmorgen wel even vreemd op, toen de concierge hem de mededeling deed, dat hy in de rectorskamer werd verwacht. De be deesdheid waarmee hy binnenstapte, veranderde spoedig in een bljjde ver rassing, toen de rector, drs. D. Barends, hem glimlachend de hand toe stak en gelukwenste met de behaalde prys. Een prijs? Ja, van „de Vlie gende Hollander!" Toen was Klaas alles duidelijk. Hy had succes gehad met de inzending op dé prijsvraag, die het officiële orgaan van de Lucht machtvoorlichtingsdienst, „de Vliegende Hollander" iedere maand uit schrijft. Klaas had het met de „vliegtuigherkenningswedstryd" toch bij het goede eind geliad. Eerst had hij in twijfel gestaan of het afgebeelde vliegtuig, nu een oude Japanse tweedekker was, dan wel een van Rus sische makely. Bij het snuffelen in een boek van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart, was Klaas toch tot de overtuiging geko men, dat het in ieder geval geen Japans toestel kon zijn, doch een Rus sisch. Natuurlijk was de gelukkige ..win naar blij met dit succes. Maar het was overigens niet de eerste maal dat hij ae aandacht op zich vestigde. In begin 1953 was hij zijn hobby begonnen met het uitknippen van alle mogelijke foto's van vlieg tuigen. En nu is hij al zover, dat hri van ieder vliegtuig dat er ronkend over Zuid Beveland komt,, precies weet.,te vertellen, van welk type het is. Luchtvaarttijdschriften als „de Vliegende Hollander", „Avia", „Vlieg wereld" e.d. zijn de lijfbladen van Klaas geworden. Vorig jaar januari had hij „De Vliegende Hollander" voor het eergt op de leestafel in 't lyceumzien liggen. Hy" zag er de maandelijkse prijsvraag in1 staan en sindsdien slaat hij geen keer over, om zyn kennis van de luchtvaart in de oplossingen te „luchten." Eerst deed hij mee met de herkenningswed strijd voor beginners. Hoe kon het ook anders als jongen v.an veertien jaar! Maar aan het eind van het' jaar bleek hij reeds tot degenen te behoren, die het hoogste aantal pun ten hadden verworven. Voor een prijs kwam hy nog niet in aanmerking, De vijftienjarige Goese lycéist Klaas Zachariasse won de vliegtuïgherken- ningscompetltie van de Koninklijke Luchtmacht. Er is geen vliegtuig, of hij kent het! Dan rug, keel en borstje inwrijven met aan de orde stellen. In groepen gaat men vervolgens uiteen om gesprek ken te voeren aan de hand van on derwerpen èn vragen. De diverse vragen, die rijzen, zul len worden „opgevangen" in het volgende onderdeel van het program ma, namelijk, een forum, dat onder leiding zal staan van ds. W. M. Maas uit Vlissingen. Het slot van de „kerk dag" wórdt gevormd door naar men hoopt althans 't lekesnel „Des Heilands tuin." De lekesplegroep van wika D. Hiensch uit Goes zal dan voor de opvoering zorg dragen. Het is een stuk, waarin de Pinksterbood- schap wordt vertolkt en aangetoond wordt, dat ieder lid een functie heeft bij de opbouw van de gemeente en de kerk. - Tussen de verschillende program mapunten door zal worden gezongen door en njet medewerking van ver schillende koren. Ook zullen pogin gen iri het werk worden gesteld om fanfarekorpsen hun bijdragè tot deze dag te doén leveren. Lichter overvaren op Wester schelde Opvarenden gered. Op (le Westerschelde ter hoogte van Lillo (B.) is woensdagmorgen omstreeks half elf tydens mistig weer de 570 ton metende Nederland se, lichter „Johanna" door het uit gaande Nederlandse motorschip „Van Linschoten" doormidden gevaren en ogenblikkelijk gezonken. Met moeite konden de 'opvarenden, „chipper N. Byl, diens zoons D. Bijl met zyn vrouwen éénjarig kind aan boord van de „Van Linschoten" worden op genomen. De „Johanna", eigendom van de n.v. „De Hoop" te Terneu- zen, was met een lading grint op weg van Hansweert naar Antwerpen. Een Belgische loods, die zich op een passerend schip bevond juist toen de overvaring ziel- voordeed, ver klaarde later, dat hy de redding van de opvarenden als een wonder be schouwde. De boeg van het zeeschip sneed als een mes door de lichter heen en de klap wierp planken van 't schip meters hoog de lucht in. Di rect na de aanvaring ging cle „Van Linschoten" voor anker bij het fort Frederiksoord, met de bedoeling de reis pas voort te zetten als de mist iets was opgeklaard. De geredden zijn 's avonds in Terneu- zen aan land .gebracht. doch wel kreeg hij van de Lucht machtvoorlichtingsdienst de uitnodi ging naar Den Haag te komen, om by de prijsuitreiking aanwezig te zyn. En alleen reeds die invitatie vond Klaas al een mooie onderschei ding. Hij is verder gegaan en aan het. eind van het kwartaal, had hy weer zoveel punten vergaard, dat hij een boek over het herkennen van vliegtuigen ontving. Dat was zijn tweede succes. Klaas werd nu echter niet meer tot de beginners gerekend, doch in gedeeld bij (le gevórdèrden. En ook daar was r.y een uitblinker, zoals nu bij de laatste wedstrijd is gebleken, die hem twintig nieuwe zilveren gul dens opleverde. Of hij in de toekomst zich ook aan de vliègery zal gaan wijden? Klaas, die in de vierde klas van de gymnasium-afdeling zit, kan het nog niet zeggen; Eerst maar eens studeren en dan zien we wel eens verder, meent hij. Een opvat ting waarmee rector Barends, die als oud-militair vlieger ook de lucht vaart nog steeds een warm hart toe draagt, het roerend eens is. KUNST „Bandjir". Goes, „De Prins van Oranje", „De Toneelvereniging," MET „BANDJIR" (De overstro ming) screef de acteur Lo van Hens- bergen zijn eerste toneelstuk en het is een moedgevend debuut gewor den. Het is een actierijk stuk. met voor het merendeel goed uitgebalan ceerde dialogen en net beantwoordt aan een eerste ereiste voor een thriller (want dat is het); het heeft spanning en het voert naar een ver rassende climax. De auteur liet .de gehele hande ling spelen in den pasan-grahan, een „berghut" zoals men die in In donesië vindt en die bedoeld zijn alë tijdelijk onderdak Voor paèsantën vakantiegangers. Lo van Hensber.- gen, die op Java geboren werd, wist voortreffelijk de tropische sfeer in „Bandjir" te schetsen én hij zag zich daarin in ruime mate gesteund door het uitstekende decor van Wey- nand Grijzen. Tijdens een onweersnacht voert de schrijver een uitgebreid gezel schap naar de pasangrahan, dat daar gedwongen een nacht moet verblij ven- in verband met eer. dreigende overstroming. Er valt op mysterieuze wijze een dode en, zoals het in eèn ;oede thriller betaamt, er zijn veel irsonen, die een verdachte indruk :alcen. Dit gegeven werkte Leo van ensbergen over het algemeen vlot li vaardig uit. Hij schiep enige kos telijke typen, maar daarnaast zou iets minder „franje" en iets meer bondigheid zijn „Bandjir" nog aan kracht hebben doen winnen. Hetgeen dan de enige bedenking is tegen dit stuk, dat in de gisteravond door „De Toneelvereniging" gegeven voorstel ling een goede vertolking kreeg. Wat echter geldt voor de auteur Hens- bergen geldt ook voor de regisseur Hensbergen: het geheel had strak ker, nóg beheerster kunnen zijn. Dat kwam met name tot uiting in het samenspel van Lo van Hensbergen als de toneelspeler met Frans Vasen als diens Indonesische vriend Ali. De laatste accentüeerde zijn toch al wat pathetische tekst te sterk. Voor een creatie van de eerste ór de zorgde Frits van Dijk; diens ty pering van de Chinese „boy" Liem was moeilijk beter denkbaar! De plantersrol was Johan Elsensohn zoals dat zo plastisch heet „op het lijf geschreven" en Hans van Meerten zorgde voor een keurige gentleman-zakenman. Broes Hart man gaf een opgewekte Wener goed gestalte en Huib de varies was een onstuimige jongeling. Ook de dames, Carla de Raet, Liana Saolborn en Manon Alving gavën boeiend spel te zien,waarby dan voor Manon Al- ving de restrictie geldt dat zij by stil spel de neiging had een weinig nonchalant terzijde te zitten en haar mimiek te verwaarlozen. Een helaas storende tekortkoming in een ove rigens uitstekend gespeelde rol. De Arbeiderskunstkring in Goes, waar deze voorstellingen voor wor den gegeven (ook vanavond wordt „Bandjir" gespeeld) smaakt in ieder geval de voldoening zijn leden ont spanning van goed gehalte te heb ben geboden. v. B. VANDAAG Middelburg Electro: „De baas ln huis", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur; Con cert- en Gehoorzaal: Afscheidsavond met Chöpin-programma Theo van der Pas, 20 uur. Vlissingen Alhambra: Gevangenen Van het verleden, (alle leeftijden), 19 en 21 uur; Luxor: Het misdaad-syndicaat, 18 jaar), 20 uur; Toonzaal Frans Maas: Tentoonstelling schilderwerken Frans Goes Grand Theater: De onsterfelijke wals, (alle leeftijden) 20 uur; Prins van Oranje: filmvoorstelling Konin gin Wllhelmlnafonds, 14 uur; Arbei derskunstkring: toneelavond, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2