KAPPIE KLEINE PLAATSEN MOETEN EIGEN POLITIE MISSEN ZWIT Rekentu BEGRAFENIS MR. L. A. DONKER "AKKERTJES" KLMM uitde ETHER en de prentbriefschatkaarten HET GOUDEN JAAR 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 DE NIEUWE POLITIEWET Wensen van burgemeesters worden niet vervuld Het verslag van het mondeling overleg tussen een commissie uit de Tweede Kamer en de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken over het ontwerp politiewet, is nu verschenen. Toen gevraagd werd of het niet mogeltjk was als overgangsmaatregel in die gemeenten, die minder dan 10.000 zielen tellen maar thans een gemeente-politie hebben, de be staande toestand te handhaven ter wille van de continuïteit, antwoordde de minister van Binnenlandse Zaken, dat, nu op verzoek van de Kamer een objectieve maatstaf in het Inwonertal is genomen, hiervan niet kan worden afgeweken. Een korps in een gemeente met een inwonertal beneden de 10.000 zal al tijd onder het volstrekte minimum blijven, waardoor men, zoals de prak tijk heeft bewezen, niet kan voldoen aan de eisen. Een dergelijk klein korps kan, zo verklaarde de minister van Justitie nog, niet over voldoende specialisten beschikken om zijn taak naar behoren te vervullen. AMBTELIJKE HIËRARCHIE. Samenwerking ten aanzien van organisatie en beheer der ge meentelijke politiekorpsen, zoals door de Vereniging van Neder landse Gemeenten werd bepleit, zou betekenen, dat de kringraad van burgemeesters ten opzichte van het gemeenschappelijke poli tiekorps in de plaats zou treden de ambtelijKf ie Rjjkspi staat. Dit levert geen moeilijk- bij de Rijkspolitie boven de groep heden op als de politie in de, van de kring deel uitmakende ge meenten voldoende is voor de verrichting van haar dagelijkse taak. De moeilijkheden worden echter zeer ernstig, zo niet on overkomelijk, wanneer zich bij zondere omstandigheden voor doen en de gemeentelijke politie het niet meer aan kan. De be trokken burgemeesters zullen dan ten aanzien van de handha ving der openbare orde eisen kunnen stellen, waaraan de korpschef bij gebrek aan perso neel niet kan voldoen. Voorts vroeg de commissie of in het wetsontwerp niet behoort te wor den bepaald, dat de burgemeester in zyn gemeente „plaatselijk hoofd van de politie" is. De minister van Justi tie verklaarde hiermee niet akkoord te kunnen gaan. Reeds in de memorie van antwoord zijn argumenten aangevoerd om deze wijziging niet aan te brengen. De mi nister voelde er nu nog minder voor, omdat de Vereniging van Nederland se Gemeenten aan deze woorden een interpretatie heeft toegekend, welke feitelijk betekent, dat de burgemees ter als hoofd van de plaatselijke po- Donzige huidjesgf h-hv ver*org'"9j lillll.lllll Middelburgse schakers in Nijmegen verslagen (64) Het eerste team van de schaakver eniging „Middelburg", dat uitkomt in de landelijke competitie, heeft op nieuw een wedstrijd verloren. In Nij megen werd de strijd aangebonden tegen „Strijdt met beleid". De Zeeu wen moesten in „S.M.B." met het kleinste verschil hun meerdere er kennen (64). De gedetailleerde uitslag luidt: M. A. J. MeijenJ. L. Woudstra 01; H. v. d. Campmr. P. W. Meijlink A. HagenaarsG. Woudstra 10; M. Wolfenspergerdrs. J. Scheltens 01; dr. G. StormsH. Strooband 01; A. G. HoppeS. Sanders 10; A. BlewanusP. M. de Kleijn 01; D. EderveenJ. de Baare S. VisserP. de Buij- zer 10; ir. G. H. SchoppertI* J. Woudstra 10. litie de bevoegdheid krijgt te bepalen in welke gevallen het justitieel op treden voor de belangen van de open bare orde moet wijken. Op de vraag of het geen aanbeve ling verdient de burgemeesters de be- voedgheid te geven onder bepaalde omstandigheden het personeel van de reserve-Rykspolitie, dat in him ge meenten woont, tot bijstandverlening op te roepen werd geantwoord, dat de minister van Justitie heeft be paald, dat bij dreigende calamiteiten van plaatselijke aard de burgemees ter aan de districtscommandant op roeping van reservisten kan verzoe ken. Deze kan daartoe zelfstandig overgaan. Prijzen kunstenaarsverzet De literatuurprijs van de stichting kunstenaarsverzet 19421945 wordt ditmaal beschikbaar gesteld voor een essayist. Overeenkomstig het advies van de jury, bestaande uit: I Henriette van Eyk, dr. D. A. M. Binnendijk, Bert Schierbeek, mr. E. Straat en B. Stroman, heeft het be stuur besloten de prijs, groot 1000 toe te kennen aan Gerard Diels. De prijs voor beeldende kunst is ditmaal bestemd voor een beeldhou wer en de jury ontving het verzoek van het stichtingsbestuur om spe ciaal aandacht te schenken aan de monumenten in verband met verzet en bevrijding. Overeenkomstig het advies van de jurv. bestaande uit: W. Couzijn, Dick Èlffers, prof. V. P. S. Esser en prof. A. M. Hammacher, heeft het bestuiïr deze prijs, welke eveneens 1000 bedraagt toegekend aan Mari Andriessen. De officiële prijsuitreiking is vastgesteld op zaterdag 18 februari a.s. in het Stedelijk Museum te Amsterdam. In verband met een wijziging in .de aan Engeland uit te keren vervoersaan- delen met Ingang van 1 april a.s., zullen de tarieven van postpakketten, bestemd voor Groot-Brittannlë en Noord-Ierland, welke verzonden worden door tussen komst van de Engelse postadministratie, met Ingang van 30 maart a.s. aanmerke lijk worden verhoogd. Middelburgs Gymnasium is schoolschaalikampioen Bordgemiddelde beslissend Voor de finale van het toernooi om het schaakkampioenschap van de Zeeuwse middelbare scholen werden de laatste wedstrijden gespeeld. Het Koningin Wilhelmina Lyceum uit Oostburg behaalde twee verrassende resultaten, want het won met 82 van de Middelburgse R.H.B.S. en met 42 van het Middelburgse Gymna sium. Hierdoor behaalden de Oost burgers evenveel punten als het Gym nasium Middelburg. De gymnasiasten hebben echter een iets béter bordge middelde (117 tegen 98) en dat was voldoende om titelhouder te wor den. Zij mogen nu hun geluk beproeven in het toernooi om het landelijk kam pioenschap van de middelbare scho len. De uitslagen warén: Lyceum Oost burgGymnasium Middelburg: C. JansenR. van Beusekom 10; F. CittenbergerS. v. d. Broeke Vz H. Duinker—D. Kolff 0—1; P. van RheeE. Scheltens 10; J. de Hul ster—J. de Mey y2P. Bril—H. van Bergen 10. R.H.B.S. MiddelburgLyceum Oostburg: J. H. LouwerseC. Duin ker 01; J. LouwsF. Cittenberger onb.: A. TevelH. Duinker 01; F. van RandwijckP. van Rhee 10; D. KooleJ. P. Manhave 10; W. v. WouweP. J. Bril 01. De eindstand is: Gym. Middelburg 3 2 0 1 4 11— 7 Lyceum Oostburg 3 2 0 1 4 98 R.H.B.S. M'burg 3 1 0 2 2 9—8 Lyceum Terneuzen 3 1 0 2 2 612 Ernstige aanvaring tussen twee slepen. Scheepvaartverkeer op de Noord gestremd. Omstreeks elf uur zijn woensdag op de rivier de Noord ter hoogte van de Kinderdijk twee slepen op elkaar gevaren. De aanvaring geschiedde ter hoog te van de werkplaatsen der N.V. Kloos en Zoon. De 1488 ton meten de lichter „Willi Paul", die getrok ken werd door de sleepboot „Marga- retha 4", liep uit het roer. Men kon het schip niet meer on der controle krijgen, waardoor het „kop op kop" botste op de 1043 ton metende lichter „Harpen 57", die getrokken werd door de sleepboot „Mainkette 10", komende uit Essen. Het eerstgenoemde schip had erts in, het tweede schip vervoerde ko len. De „Harpen 57" was op weg naar Rotterdam en de „Willi Paul naar Duisburg. De „Harpen 57" kon zijn roer nog omgooien, zodat hij niet op de kant liep. De naast de „Harpen 57" varen de lichter „Harpen 64". eveneens getrokken door de „Mainkette 10", is echter op de beschoeiing van de construetiewerkplaatg A. Jonker ge lopen. welke beschoeiing nogal be schadigd is. De „Harpen 57" en de „Willi Paul" zijn beide lek. Het ber gingsvaartuig „Stormvogel" van de Graaf uit Rotterdam was snel ter plaatse aanwezig hetgeen zinken van de boten kon voorkomen. Tijdelijk was alle verkeer op de Noord ge stremd in verband met de mist en de onoverzichtelijke situatie. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. (Slot vai oag. zj ten opzichte van de wijze van goed gedrag, waardoor iemand, datgene wat hij eens in zijn leven mag hebben gedaan als een overtreding of als een misdrijf, niet levenslang meer op pa pier met zich behoeft te slepen. Ontroering en eerbied De president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, getuigde er van, dat ook de rechterlijke macht met ontroering en eerbied aan deze baar stond. Zij is deze bewindsman grote dank verschuldigd, dat hij zijn onge mene gaven van kunde en doorzet- tendheid mede heeft willen geven om voor de rechterlijke macht de uitwen dige voorwaarden voor de juiste vervulling van haar taak zo goed mo gelijk te doen zijn. De secretaris-generaal van het de partement van justitie, mr. J. C. Ten- kink noemde wijlen mr. Donker een jurist van formaat, een beleldsman pur sang en een man met een uitge sproken gevoel voor organisatie. Hij is een der bekwaamste en een der meest gezaghebbende ministers van justitie geweest. In het bijzonder me moreerde mr. Tenkink de prettige open sfeer welke minister Donker rond zich wist te scheppen. Tenslotte herdacht de heer Evert Vermeer wijlen mr. Donker in zyn ar beid voor de party. „Ons mededogen gaat vandaag uit naar zyn verwan ten, in het bijzonder naar zyn 9-jarig zoontje Frltsje, waarvan hjj zo ziels veel heeft gehouden. Een rijk leven werd afgesneden. Een stuk werk van enorme betekenis voor land en volk ligt onafgedaan. De Party van de Ar- Prof. dr. J. Haantjes overleden. Na een langdurige ziekte is in het academisch ziekenhuis te Leiden pp 46-jarige leeftijd overleden prof dr. J. Haantjes, sedert 1948 gewoon hoogle raar in de meetkunde aan de rijks universiteit te Leiden. Prof. Haantjes werd op 17 septem ber 1909 geboren en bezocht de h.b.s. te Leeuwarden en de h.b.s. te Leiden. Hij studeerde te Leiden in de wis- en natuurkunde en bekroonde deze stu die in 1933 met een promotie tot doc tor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift over „het beweeglijke as senstelsel in de affiene ruimte". Prof. Haantjes was lid van de ko ninklijke academie der wetenschap- pen. Prinses Wilhelmina bezocht Hilversum. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft woensdagmiddag een niet-officieel be zoek gebracht aan Hilversum. Zij be zichtigde in de burgerzaal van het raadhuis de tentoonstelling van de ge schenken die de koningin en de prins zijn aangeboden tijdens hun bezoek aan Suriname en de Nederlandse An tillen. Advertentie J. Zenuwpijn Spierpijn? f-l-ï-t-s-e-n Uw klachten wegt beid mist een van zyn beste, be kwaamste voormannen". Nadat de heer Vermeer was uitg*. sproken, zette organist Egbert Vos by het dalen van de kist op verzoek van de familie een parafrase over het socialistische strijdlied „Aan de strij ders" van Otto de Nobel in, waarby allen zich 'van hun stoelen verhieven. Als vriend van de overledene was het tenslotte mr. J. Perrin uit Zaan dam. die het koninklijk paar dank bracht voor de betoonde belangstel ling bij het overlijden en het besluit zich door de kamerheer te laten ver tegenwoordigen by de crematie. Ook dankte hij de vier sprekers voor hun woorden. Terwijl uit de orgelpijpen de tonen van de aria uit ,,Rinaldor' van HSndel weerklonken, verlieten allen de aula. VRIJDAG 10 FEBRUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.0« VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 1G.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.38 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelspel. 11.10 Voordr. 11.30 Vierhandig pianospel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gr. 13.25 Twee piano's. 13.55 Beursber. 14.00 Planorecital. 14.30 Litterair progr. 14.50 Gr. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale caus. 17.40 Instr. kwint. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Accordeonork. en solist. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Documentaire by het 10-Jarig bestaan van de Partij van de Arbeid. VPRO: 19.30 Geloof, caus. 19.50 Nws. v. d. VPRO. 19.55 Streeknws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Helnrich Hel- ne-herdenking. 20.30 Benelux, caus. 20.40 Na tien jaar, caus. VARA: 21.00 Promena- de-ork. 21,30 Etherforum. 22.10 Bultenl. weekoverz. 22.25 Instr. kwart, en soliste. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avond- wljdfng. VARA: 23.00 NWS. 23.15 Rep. 23.30 —24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/S. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus, 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.45 Voor ;rouw. 14.00 Kamerork. en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Muz. caus. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor en gram. Intermezzo. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Amus. muz. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 18.55 Toespraak door Prof. Romme. 19.00 Nws. 19.10 Rege- rlngsultz.: Rubriek verklaring en toellch- Drs. H. J. M. van de Laar: „Pro- duktiviteltsbevordering en de midden stand". 1 Regerlngsuitz.: Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Amus. muz. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Amus. muz. 21.50 Voor de vrouw. 22.00 Solistenconc. 22.,45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HET klopt niet, zegt U Toch wel, mevrouwAls U voortaan maar de voordelige gezinsverpakking „Acti- fral 10" vitaminen neemt van Philips-Roxane. Daar zitten 150 dragêes in voor 3.75 (vergelijk 100 dragées d 2.90). Elke.dag één dragée en Uw gezin is tegen de win ter opgewassen. 10 Haastig doorzocht Kap- pie het bureau'tje van de kapitein, terwijl de Maat angstig naar de slaper staarde. „Geen postzegel te vin den", fluisterde Kappie te leurgesteld, nadat hij alle laden had doorzocht. „N-nee, d-daar kunnen ze ook niet z-zijn", antwoordde de Maat met een hese fluisterstem, „w-want zijn postzegelalbum ligt in het b-boekenkastje". „Deksels, had dat dan ja neteen gezegd," bromde Kappie. naar het kastje lo pend, dat zièh vlak achter het hoofdeinde van het bed bevond. Hij boog zich over het bed en strekte de arm naar het boek uit. Maar hij kon het niet bereiken, zonder op het hoofd van de slaper te stappen en daar zou deze wel eens wakker van kunnen worden. „Kom", fluisterde hij te gen de Maat, „sta daar niet te staren als een zieke oester. Je ziet toch, dat ik niet bij kan!" „Wat moet ik dan doen?" stamelde de Maat. „Dat album pakken, natuurlijk. Jij bent langer dan ik." „De Maat hield zijn adem ln, greep met bevende hand het album en trok het van de plank. He laas lette hij er hierbij niet op, dat het album onder een stapeltje andere boeken lag.... FEUILLETON „Marilyn is mt een allerbeste man uit voorname Kring verloofd", zei Lady Elviun op een toon, die be wonderenswaardig het midden hield tussen terechtwijzing en gelukwens, terwyl ze in geen enkel opzicht liet blijken, hoe buitengewoon smake loos ze dit familiegekibbel vpnd. „Ik geloof, dat U geen enkele reden hebt om niet in naar geluk te delen" „Óch, een verloofd meisje bindt zich zo", mopperde mevrouw Horn- bull. „Je had nog wat moeten wach ten, Marilyn. Herinner je maar, hoe veel deftige mensen er vanavond waren, mensen met titels. Flora is nog volkomen vrij, er een van uit te kiezen, terwijl jij dom genoeg „Maar Flora kiest niet een van die lui'." riep Marilyn, die in haar woede over het ongewone feit, niet meer het voorwerp van moederlijke vreug de en trots te zijn, alle vriendschap en discretie met één slag vergat. „Nog voor het einde van de vierde dans heeft ze Timothy Godwin in een van de zijkamers gekust. Hij is alleen maar advocaat en er wordt erg over hem gebabbeld". Er trad diepe stilte in na deze DOOR MARI hURCHEL verbazingwekkende mededeling. Toen echter zei de plotseling weer goedgeluimde mevrouw Hornbull lachend: „Lieve help, dat was erg dom en ondoordacht van haar. Ze moet zulke dingen niet doen, niet waar, Lady Elvain, want anders zul len de mensen ook nog over haar gaan praten!" „Ik hoop dat Marilyn zich heeft vergist", antwoordde Lady Elvain met merkwaardige zelfbeheersing, zonder echter haar dochter aan te zien of een vraag tot haar te richten. Een feit, waaruit mevrouw Hornbull bij zichzelf concludeerde, dat Flo ra's moeder niet verder op de zaak durfde ingaan. Toen voegde ze er op een toon, die geen tegenspraak duldde, aan toe „Nu naar bed, kin deren. De rest van het gesprek moet maar tot morgen of liever tot la ter op de dag wachten." De twee meisjes verdwenen nu, Marilyn enigszins kleintjes in het bewustzijn, dat ze Flora had verra den en laatstgenoemde blijkbaar niet van zins om die „onthulling" tegen te spreken of de juistheid ervan toe te geven. „Och, lieve Flora, wat spijt me dat!" riep Marilyn, terwijl ze Flora naar haar kamer volgde. „Ik weet niet waarom ik dat gezegd heb, maai- mama treiterde meen toen barstte het eruit". ,,'t Doet er niet toe", zei Mora, die voelde, dat ze zou gaan schreeu wen, als ze niet gauw met rust werd gelaten. Zonder het Amerikaanse meisje aan te zien, begon ze haar halssnoer los te maken. „Neen, dat is ook zö!" zei Mari lyn, haastig van dit gezichtspunt profiterend. „Het is helemaal niet belangrijk. Wat heeft per slot van rekening een kus te betekenen? Zelfs al heb je Timothy Godwin ge kust „Dat deed ik niet", verzekerde Flora categorisch. „O, Flora!" „Hy kuste mij". „Nu ja", hernam Marilyn, die het onderscheid nauwelijks de moeite waard scheen te vinden, „ik denk, dat je hem wel terug gekust zou heb ben als wij op dat ogenblik niet wa ren binnengekomen. Ik erken, dat hij aantrekkelijk genoeg is en zelfs al is zijn reputatie niet zo als ze wel moest zijn „Hoor eens, Marilyn, laten we daar nu niet over beginnen, ik moet heus naar bed en bovendien weten we eigenlyk niets af van Timothy God win's reputatie", voegde Flora er wat vermoeid aan toe. „Och, ik dacht er juist aan, hoe boos James zich over het gebeurde maakte; ik voor my vond het dwaas. Maar je hebt gelijk, het is te laat om dat allemaal nog te bepraten. Goe denacht, Flora". En na deze woor den liep Marilyn naar de deur van haar eigen kamer. „Watwat hééft Jamie gezegd?" Eensklaps, totaal bewegingloos, met het halssnoer nog in de handen, stond Flora voor haar spiegelbeeld. „Oik geloof, dat hij Timothy Godwin niet mag lyden. Toen ik het denkbeeld opperde, dat jy van hem hield, zei hij, dat Timothy veel te oud en veel te veel man van de wereld was voor jou. James noemde je een van de liefste en mooiste meisjes die hij ooit gekend had. Ja, dat deed hij. Flora ronduit in mijn gezicht op de avond, dat hij zich met mij verloofde" lachte Marilyn zonder enige jaloezie en met een argeloze zekerheid, die Flora angst aanjoeg. „Hy sprak net, alsof je zo'n beetje bij hèm hoorde; alsof nrj over je moest waken. Ik kan je verzekeren, dat sommige verloof den zoiets allesbehalve leuk zouden hebben gevonden", besloot de jonge Amerikaanse, blijkbaar in haar schik, dat ze zich, na de Flora gebakken poets, althans op haat» beurt ook een beetje gegriefd zou kunnen tonen. „Hij heeft me al zo lan^ rekend", zei Flora zacht, nog altii<-' voor de spiegel staande. „Ja, dat zal het wel zij" lij zei dat hy je zolang hij zich ""'nneren gekend heeft". „Maar hij kende me niet bij name... voor ik elf was." Flora wist nauwelijks wat ze zei, maar op het bleke gezichtje kwam eensklaps een glimlach, terwijl ze zich, tot in de kleinste bijzonderheid, herinnerde, hoe Jamie gezegd had: ,,'t Is een mooie naam; die zal ik niet weer vergeten". En toen hij er had bijgevoegd: „Niet huilen, kind lief", had de wereld een ander aan- 'atwat vreemd zeg je dat", riep Marilyn, een paar stappen terug doende en op haar beurt Flora's spie gelbeeld aandachtig beschouwend. „Je kijkt zo vreemden ook zq stralend", „Helemaal niet", verzekerde Flora, die zich nu met een ietwat gedwon gen glimlach omdraaide, maar Ma rilyn scheen niet volkomen tevreden. „Ikik denk, dat je als kind een soort held van hem hebt gemaakt". „Ja hij was een soort held voor me", „Hm", lachte Marilyn, niet op haar gemak, „dan verbaast het me, dat je toen je volwassen werd niet verliefd op hem bent geworden". Marilyn's toon klonk niet uitda gend, maar voor Flora, afgemat en overspannen, waren de woorden 't wel degelijk. Plotseling schenen deze haastige verloving, de plompe onte vredenheid van mevrouw Hornbull, kortom het hele tamelijk holle gedoe, slechts een onbetekenende slagboom tussen haar en Jamie te vormen. En de verzoeking om die slagboom aan te tasten met het scherpe wapen van de onverbloemde waarheid werd haar te machtig. „Ik ben verliefd op hem. gewor den", hoorde ze, tot haar eigen ver rassing, zichzelf op koele, snijdende toon, zo geheel anders dan haar ge- J woonlijk zachte stem, zeggen. „Ik had hem al jaren lief voor jy hem kende". „Maar Flora Marilyn deed een stap terug, louter van verbaziner en ontzetting. Hoe we reldwijs en ..blasé" ze ook mocht schijnen en zich voordoen, ze stond in een situatie als deze machteloos en onbeholpen. „Wil jewil je me soms vertel len, dat je hem nog altyd liefhebt?" „Natuurlijk". „Maar Flora", klonk het hulpeloos, „hoe durf je zoiets tegen mij zeg gen? Tegen my, die me juist van avond met hem verloofd heb „Ja, terwijl die hele verloving zo weinig voor je betekent, dat jij boos en niet op je gemak wordt als je moe der beweert, dat de een of andere hertog bf graaf beter bij je zou heb ben gepast!" Flora gooide de reeds lang verkropte woede er met zulk een vaart uit, dat er geen stuiten meer aan was. „Je hebt hem niet echt lief", ging ze voort; „ie houdt niet van de dingen waarop hy gesteld is. Niet van zijn huisjij wilt een flat in Londen; niet van zijn mu ziekmaar je denkt, dat je het wel zult moeten. Je kent hem nau welijks; het was alleen maar een beetje scheepsromantiek. Van de wa re Jamie weet je hoegenaamd niets af. Je noemt hem James, wat klinkt alsof hij een salonheld is. Maar dat zal hij ndoit ofte nimmer zijn. Hij is een ernstig, gevoelvol, een waar mensen ik heb hem lief". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12