Landbouwschap bepleit redelijk* verdeling van Deltawet-kosten f mmoRD Bouw van scholen even belangrijk als woningbouw volgens Kamerlid AFSPRAAK MET BELGIË IN '49 EEN OVEREENKOMST? WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Verhoging dijken Westerschelde in eerste instantie voor het Rijk Het landbouwschap heeft zich betreffende het ontwerp Deltawet met een request tot de Tweede Kamer gericht. Met grote waardering heeft het landbouwschap het ontwerp, waarvan de betekenis de wet van 1918, gelastende de afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee overtreft, kennis genomen. Het ontwerp stelt geen principiële wijziging voor in de bestaande vorm, waarin de zorg voor het beheer en onderhoud van de hoog- waterkerende dijken in ons land is georganiseerd. Op 1 februari 1953 waren met dit onderhoud van circa 1478 kilometer dijk als hier be doeld ongeveer 290 instanties belast, overwegend waterschappen doch daarnaast ook het rijk, provincies, gemeenten en de Nederlandse spoorwegen. Het landbouwschap kan zich hiermede verenigen mits het water schap technisch voldoende goed toegerust is en de lasten welke uit dit dijkbeheer voortvloeien op een redelijke wijze worden verdeeld. In dit verband wacht het landbouwschap met grote belangstelling de resul taten af van de commissie financieel bestel waterschappen, wier rap port voor dit onderwerp van grote betekenis is. Ook de voorgestelde verdeling van bevoegdheden tussen Rijk en beheer ders bij de uitvoering van de Delta wet en de uitschakeling van artikel 33 Waterstaatswet 1900 acht het landbouwschap- een gelukkige aan passing ten aanzien van de huidige situatie. Het vertrouwt dat de water schappen niettemin zoveel mogelijk betrokken zullen blijven bij de voor bereiding en uitvoering van de wer ken en dat tevens de vereiste wijzi gingen van verschillende reglementen van waterschappen met de vereiste spoed ter hand zullen worden geno men. Dit geldt vooral ln gevallen waar dükverkortingen zullen kunnen Elaats vinden. In dit verband vestigt et landbouwschap de aandacht op de Inpoldering van het land van Saef- tinge in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waar door dykverkorting een aan zienlijke landwinst is te verkrijgen. Stormstuw in Waterweg Voorts dringt het landbouwschap er op aan, indien technisch uit voerbaar, om zo spoedig moge lijk te streven naar de bouw van een stormstuw in de Rotterdam- Waterweg. Het centrale deel van Holland met zijn grote bevol kingsagglomeraties verkrijgt im mers niet het voordeel van een dubbele waterkering daar de Rotterdamse Waterweg terwille van scheepvaart- en defensiebe- langen niet afgedamd kan wor den. Het alternatief, de aanleg van een doorgaande keten van binnendijken, voorziet met in de bescherming van de steden, welke vlak achter de bui tendijk zijn gelegen. Evenmin is dit het geval met de kostbare fabrieken, welke thans bui tendijks liggen langs de Waterweg en de Nieuwe Maas. Een zo doeltreffend mogelijke bescherming van „het hart van Nederland" wettigt de grootste inspanning om de ongetwijfeld zeer grote technische problemen welke aan de aanleg van een stormstuw zijn verbonden, tot een oplossing te bren gen. Financiële regeling Wat betreft de financiële regeling bepaalt het ontwerp dat het rijk de kosten zal dragen van de grote af sluitingen, behoudens verhaal op der den en dat de dijkbeheerders de kos ten van de verhogingen voor hun re kening dienen te nemen met de mo gelijkheid van subsidié van rijkswe ge volgens een nog nader bij wet te Ned.-Belgische besprekingen over de waterwegen. De diensten van het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken werken aan de opstelling van een nota over de thans met de Neder landse regering aan de gang zijnde besprekingen over de tussenwate ren, nl. het graven van het kanaal AntwerpenMoerdijk, de verbreding van de Stop van Ternaaien en de werken op het kanaal van Terneu- zen. Zodra die nota klaar is, zal zij door België aan de Nederlandse rege ring worden gezonden. Pas na ant woord daarop zullen de besprekingen ln een beslissend stadium kunnen treden. Verwacht wordt, dat zrj in het voorjaar zullen kunnen beginnen. HUWELIJKSSPECIALIST. Fred K. Owen, een inwoner van Wayne (V.S.) werd door de politie in de kraag gegrepen omdat hij er van werd verdacht, dat hy verlovings- en trouwringen had gekocht met onge dekte cheques zonder gescheiden te zijn van zijn tweede en derde vrouw en dat hij de auto van zijn derde eega had gestolen om daarin een huwe- lyksreis te maken met de vierde. PROEF OP DE SOM. Lester Penney vroeg aan bewaker Pete Mur phy in de gevangenis van St. Joseph (V.S.) om hem te onderwerpen aan een leugen-ontdekkings-onderzoek. Hij legde uit. Ik heb 25 jaar stevig gedronken en ik denk, dat ik er mee wil ophouden. Nu zou ik wel eens de proef op de som willen nemen om te zien, of ik bezig ben mezelf te be driegen." geven regeling, afgezien van de om standigheid dat ae waterschappen omtrent de hoogte van deze subsidie nog geheel in het onzekere verkeren, terwijl de noodzaak klemt tot een spoedige uitvoering van deze werken, gevoelt het landbouwschap tegen de voorgestelde verdeling van de lasten in eerste aanleg, ernstig bezwaar. De kostbare werken tot versterking die nen immers op gelijke wijze en in de zelfde mate het nationale belang als de werken tot afsluiting der zee armen. Voorts hangt het van geheel toe vallige omstandigheden af of een waterschap dat hoogwaterkerln- gen in onderhoud heeft, al dan niet achter een afsluitdam zal komen te liggen. Het gaat niet aan om de enorn' llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll g Andreas Malz werd 1 Harry S. Truman 1 H Een 39-jarige elektriciën wandelde maandag als de in Polen geboren Andreas Malz de zaal van een federale recht- js bank te New York binnen en kwam er enige minuten later weer uit als' Harry S. Truman, m Amerikaan. M Malz had zich tot Ameri- n kaans burger laten naturalise- ren en daarbij de naam van de voormalige Amerikaanse pre- sident aangenomen. jj§ Er is echter een essentieel verschil tussen de twee namen. |i M De „S" in de naam van de vroe- gere president betekent name- ee lijk in feite niets. Truman heeft deze „S" vroeger eens op aan- dringen van zijn volgelingen in- gelast omdat volgens het gel- dende gebruik in de Verenig- n de Staten een naam niet volle- dig is, wanneer er na de volle i§ eerste voornaam niet nog de eerste letter van een tweede n voornaam volgt. De „S" in de naam van de ëe nieuwe Harry S. Truman vormt echter de eerste letter van de naam Solomon Stoffelijk overschot van Renault wordt opgegraven De Franse politie heeft bekendge maakt, dat het stoffelijk overschot van de vroegere Franse automobiel koning Louis Renault, dat begraven ligt in het familiegraf te Herqueville zaterdag zal worden opgegraven. Dit geschieat na een aanklacht, welke de weduwe van Renault onlangs te gen „niet nader bekende personen" heeft ingediend, die haar man in 1944 in de gevangenis van Fresnes zo ge- marteld zouden hebben, dat hij ten gevolge van deze behandeling later in het ziekenhuis overleed. Doordat drijf-ijs en sneeuw in de Do- n au bij de stad Passau een brede dam hadden gevormd, zijn in deze streek overstromingen ontstaan. Een overstroomde straat in Vïlshofen, waarin bewoners per boot rondvaren. welke gemoeid zyn met de ver hoging van de dijken langs de Westerschelde in eerste aanleg ten laste te brengen van de be trokken beheerders nu deze arm terwille van internationale be langen niet kan worden afgeslo ten. Tenslotte is het uiterst moeilijk om een lastenverdeling te construeren welke recht doet wedervaren aan de onderscheide ne meer directe belangen welke by het werk zyn betrokken. De toelichting op het wetsontwerp geeft hiervan duidelyk blijk. Ook dit feit pleit er voor om in eerste aanleg het ryk de kosten te doen dragen en by nadere wet maatstaven te geven omtrent aan anderen op te leggen bijdra gen. (Vervolg pagina 4). INT ERPELLATIE-GERRET SON Minister Beyen: alleen technische regeling. In de Eerste Kamer kwam dins dagmiddag aan de orde de interpel latie van de heer Gerretson (c.h.u.) over een naar zijn mening onjuist antwoord der regering op een vraag over een niet-geheime, nochtans niet-overgelegde overeenkomst be treffende de Deltawateren. De heer Gerretson meende, dat de technische commissie voor de Schelde van de Benelux door het ontvangen van inlichtingen over het hele Deltagebied grotere bevoegdhe den kreeg dan in 1948 was overeen gekomen. Hiervoor is tussen Nederland en België in 1949 een afspraak ge maakt. Is deze afspraak 'n akkoord, of een verdrag of een overeenkomst En wat zijn de bevoegdheden van deze commissie? Dat heeft de heer Molenaar (v.v.d.) vorig jaar in de Kamer gevraagd. Is het een over eenkomst, dan had ze aan het par lement medegedeeld moeten worden. Volgens spreker heeft de regering hierop destijds onjuist geantwoord. Zy heeft naar de heer Gerretson meent, gelegd wat de bevoegdheden in 1948 waren, terwijl er juist in 1949 wijzigingen "zijn gekomen, die haar bekend waren. Nadat hij geconcludeerd had, dat _j regering sinds zes jaar niet aan haar grondwettelijke verplichtingen voldeea, vroeg de heer Gerretson tenslotte: Is de overeenkomst van 1949, waarbij de .bevoegdheden van de technische Scheldecommissie wor den uitgebreid tot de hele Delta, in haar geheel aan de Staten-Generaal medegedeeld? Zo ja, waar en wan neer Kan de regering hierop be vredigend antwoorden, aldus spre ker, dan moeten we de zaak voor gezien houden. Anders wordt 't indien er de vraag ontkennend wordt beant woord. Dan wilde spreker daarvan graag de reden weten. Technische regeling Namens minister Luns, die niet aanwezig kon zijn, antwoordde mi nister Beyen, die er op wees, dat het hier niet gaat om een overeen komst, die aan de Staten-Generaal moet worden overgelegd. Formeel heeft Nederland zich namelijk niet verplicht de bevindin gen van de Deltacommissie aan de technische Scheldecommissie ter ken nis te brengen. De regering besloot hiertoe alleen uit overwegingen van goede na buurschap. De afspraak van 1949 wordt beschouwd als een technische regeling voor het onderhouden van contact tussen twee regeringen en behoeft dus geen mededeling aan de Kamer. De héér Gerretson was van me ning, dat de minister langs de vra gen' heen heeft gesproken. Minister Luns zeide destijds, dat de tekst er van was overgelegd. Volgens spre ker is er een hele reeks van die overeenkomsten op buitenlandse za ken, waarop de he^a Gerretson later nog wil terugkomer? De vergadering werd daarna voor twintig minuten geschorst. Na de hervatting zeide de heer Molenaar (v.v.d.), dat minister Luns sprak van een protocol, maar "minister Beven spreekt nu over een techni sche regeling: een instructie aan de Nederlandse ambtenaren in de Scheldecommissie. De heer Molenaar had er bezwaar tegen, dat een protocol van 1948 wordt uitgebreid door een instructie aan ambtenaren zonder dat de re gering er bekendheid aan geeft. Op zoek naar wapens op Cyprus Deze foto geeft een beeld van de speurtocht naar wapens, welke door Engelse „paratroopers" werd gehou den onder de bevolking van de stad. Gedekt door de dreigende geweerlo pen van zijn makkers fouilleert een soldaat drie Griekse Cyprioten, die met de handen omhoog tegen een ou de vrachtwagen staan opgesteld. Op één van de drie niannen, waarvan de meest links staande nog de wijde broek, behorende bij de klederdracht van het eiland, draagt, werd een mes aangetroffen. Australische havenstaking Het bestuur van het algemene Australische vakverbond heeft de sinds zestien dagen stakende haven arbeiders opgedragen het werk te hervatten. De Australische raad van vakver enigingen, die de staking leidde, heeft het vakverbond van havenarbei ders aangeraden het Australische hof voor arbeidsgeschillen om een scheidsrechterlyke uitspraak te vra gen. Er werd gestaakt voor hoger loon. De rederyen hebben maandag j.l. voorstellen van de raad voor be ëindiging van de staking verworpen. Bovendien: de afspraak wordt in België wel als een akkoord be schouwd .Volgens de heer Molenaar is minister Luns ernstig tekort ge schoten. Nadat verschillende andere Kamerleden zich pro en contra deze zienswyze hadden laten horen, zei de minister Beyen, dat het antwoord van minister Luns materieel juist was. Het is moeilijk de grens te trek ken tussen afspraken van' regerin gen en overeenkomsten. Daarover Kan misschien wel eens in den bre de van gedachten worden gewisseld. Het regeren bestaat in het maken van afspraken. Als er daarby vol kenrechtelijke verplichtingen worden aangegaan, dan is er sprake van overeenkomsten. 3Iaar van zulke verplichtingen is hier geen sprake. De heer Gerretson bleef er bij, dat de tekst had moeten worden overgelegd. FELLE KRITIEK OP MINISTER CALS Tekort aan docenten en veel te trage gang van zaken (Van onze parlementaire redacteur). Mevrouw FortanierDe Wit van de V.V.D. heeft de minister van On derwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, wiens begroting voor 1956 dinsdagmiddag in de Tweede Kamer aan de orde was, hard en meedogen loos de waarheid gezegd. „De ben diep teleurgesteld", zo zei zij, „over de traagheid, waarmee de minister noodzakelyke maatregelen treft". Zij verweet de bewindsman ten eerste het tekort aan docenten by alle tak ken van onderwijs, ten tweede het tekort aan wetgeving by het voorberei dend hoger- en middelbaar onderwijs, ten derde de trage gang bij het vaststellen van de salarissen en ten vierde zyn beleid betreffende de scho lenbouw. Zy begreep niet, dat de bewinds man, die de voorkeur geeft aan één wet voor het gehele voortgezette on derwijs, maar aan de samenstelling van die wet blijft tornen en inmiddels weinig of niets voor dit onderwijs doet. Op het gebied van de salarissen, zo constateerde zij mistroostig, gebeurt wel het een en ander maar net altyd even te laat. Verschillende plannen voor de bouw van scholen zijn nog niet goedge keurd. Dat moet spaak lopen, voor spelde zij. In de begrotingsstukken komt een passage voor, waarin minis ter Cals zich beklaagt over de ver mindering van de bouw door de mi nister vah Wederopbouw en Volks huisvesting, voor zover het geen wo ningen betreft. Ook de scholenbouw heeft daaronder te lyden. Zo'n ver zuchting hoort niet in de begroting thuis, zo vond mevrouw Fortanier-De Wit. Zy vond eigenlyk, dat de minister zich er voor moest schamen en dat hij ln de ministerraad zal moeten bewy- zen, wat hy ln het belang van het on derwys nodig acht, of dat hij had moeten te kennen geven onder de hem opgedwongen gedragslyn de ver antwoordelijkheid niet te kunnen dra gen. De scholenbouw moet gelijke tred houden met de woningbouw, zo meen de spreekster. Zij overwoog de indie ning van een motie, maar ze ging er nog niet toe over, waarin wordt uit gesproken, dat de bouw van scholen een volksbelang is van gelijke orde als de woningbouw en de regering uitgenodigd wordt zich door dit be ginsel te laten leiden. De heren Stokman (k.v.p.), Roosjen (a.r.), Lucas (k.v.p.), Lemaire (k.n. p.) en Stapelkamp (a.r.) spraken ln de middagvergadering eveneens over deze onderwerpen. Betere selectie Het tekort aan leerkrachten bleek velen zwaar op de maag te liggen." De heer Lucas deed de minister ettelijke middelen aan de hand om het euvel althans enigszins terug te dringen. Men moet pogen,' aldus adviseerde de katholieke afgevaardigde, het aantal kinderen, dat naar het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs gaat, zonder dat het in staat is dit onder wijs tot het einde te doorlopen, te verminderen door een betere selectie. Men moet het aantal uren dat lesge geven wordt verlagen en men moet trachten door een betere salariëring docenten aan te trekken. Prof. Lemaire wilde een betere per soneelsformatie van het departement van O.. K. en W. teneinde de nog on uitgevoerde plannen in een snel tem po tot verwezenlijking te brengen en hy vroeg een onderwijsvernieuwing binnen de grenzen van de bestaande wetgeving. De -heer Stapelkamp sprong op de bres "vior het christelijk nyverheidsonderwijs. waarmede voor uitgang wordt geboekt. In de avondvergadering vroeg de heer Tïlanus (c.h.) nadere inlichtin gen over het kleuteronderwijs. Hij drong er op aan, dat de algemene maatregelen van bestuur ingevolge de kleuteronderwijswet spoedig zul len verschijnen. Met het oog op de onzeke toekomst drong de heer Zand (s.g.) aan op versobering by alle de partementen. Naar zijn oordeel is het onderwys overbelast. Er wordt te veel gedaan om van de leerlingen wandelende bibliotheken te maken. De heer Van Sleen (arb.) zeide, dat de debatten steeds gedraaid heb ben om de vraag „hoe behoeden we het onderwys voor een ramp". De ramp is toch gekomen. Zyn er dan geen maatregelen genomen. Zeker, maar het duurde te lang, aldus spr. De heer Van Sleen betoogde, flat REQUEST AAN TWEEDE KAMER De rechtbank in Rotterdam heeft de 47-iarige buschauffeur P, A. van D. uitRijsoord veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf. Hij had ten on rechte by de politie aangegeven, dat een cheque van het nationaal ram penfonds ten bedrage van 1030 niet door hem was ontvangen en geïnd. De eis was een maaiid gevangenis straf. de minister niet het doel bereikt heeft, dat hij zicli heeft gesteld, het afwenden van de ramp voor het on derwijs, het tekort aan onderwys- krachten. De minister t ~r; t volgens spr. het kwaad in de v.ortel aan tasten. Hij moet een einde maken aan de onderwaardering van het on- derwijzersambt. Te half één werd de vergadering verdaagd tot donderdagmiddag. Het Wereldgebeuren. Hoge gasten Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland kon maandag avond een hoge gast verwelko men: professor Antonio Segni, die vergezeld was van een iets minder hoge: prof. Getano Martino en een aantal Italiaanse mede-deskundigen op het gebied van politiek en econo mie. De beide hoge hooggeleerde he ren kwamen niet naar Bonn om er respectievelijk rechten en medicijnen te doceren, hun oorspronkelijke vak ken. Zij kwamen er als eerste minis ter en als minister van buitenlandse zaken van het Apennijnse schiereiland voor besprekingen met de bondskan selier en met diens minister van bui tenlandse zaken, Heinrich von Bren- tano. En zij waren zich daarby ervan bewust, dat het niet aan hen alleen was, om wijsheden te berde te bren gen, waarnaar de Duitsers dan, zoals vroeger hun Italiaanse studenten, weetgierig zouden luisteren. Het was de bedoeling om met de Duitsers van gedachten te wisselen over aller lei actuele vraagstukken. En het is duidelyk, dat niet alleen de Duitsers, maar vooral ook de Italianen vruch ten konden plukken van zo'n gesprek. Vruchten in de lettelyke betekenis van het woord waren er by de vleet op de rijk voorziene dis, die de Italiaanse gasten en hun echt- fenoten werd aangeboden in het onnse paleis Schaumber^. De zeven tig mee-eters lieten zich de lekker nijen goed smaken, maar toen de gry- ze bondskanselier het woord nam om de Italiaanse gasten officieel toe te spreken, werd er geen vork en geen mes gehoord. Vol respect luisterde' men naar Adenauer, die zich niet be perkte tot beleefde lofprijzingen en tot het „toeroepen van een hartelijk welkom". Hy sloeg meteen al spijkers met koppen door de Italianen aan te bieden, hun te helpen bh' de economi sche ontwikkeling van hun land. Bo vendien sprak hy de hoop uit, dat de Italianen in de toekomst even sym pathiek zouden staan tegenover het herenigingsstreven van Duitsland als zij in het verleden hebben gedaan. En tenslotte liet hy duidelijk blijken, dat degenen, die thans het Westduitse roer in handen hebben, bijzonder warm zyn gelopen voor de idee van de Europese integratie. Adenauer wist, toen hij dit zei, dat zijn woorden met applaus zou den wjrden ontvangen. Ook in West-Duitsland is immers bekend, dat Segni "n vurig voorstander van Europeanisering is. Het staat dan ook. wel vast, dat in de besprekingen (die vandaag en morgen zouden worden voortgezet) bijvoorbeeld plannen voor een Europese kernenergie-gemeen schap druk worden besproken. Nu kan Italië van een nauwer sa mengaan der Europese landen niet veel anders dan voordelen hebben; het behoort tot de gebieden, die door de anderen „op sleeptouw moeten worden genomen". Niet zonder reden bood Adenauer zyn Italiaanse colle ga hulp aan bij de economische ont wikkeling van het land. En dat de hoogconjunctuur in een groot deel van de wereld nog niet heeft geleid tot overspanning van de Italiaanse arbeidsmarkt, is ook bekend. Men zegt, dat het gesprek tussen Ade nauer en Segni onder meer ook over de recrutering van Italiaanse arbei ders voor de Westduitse industrie en landbouw zal gaan, Maar, al worden dan niet de groot ste offers van hen gevraagd; ook de Italianen zullen van het een en ander afstand moeten doen wanneer Europa meer en meer een economische én politieke eenheid wordt, al was het alleen maar door dat zy minder de kans zouden krij gen, hun eigen Italiaanse peultjes te doppen. Wat nu de nodige offervaardigheid betreft; Segni heeft in het verleden bewezen, dat hij daar over in niet geringe mate beschikt. Als minister van landbouw (van 1946 tot 1951) had hy een belangrijk aan deel in de agrarische hervormingen. Met een wet op de beperking van het grondbezit wist hy onder 90.000 klei ne boeren ruim 600.000 ha grond te verdelen. Als een der eersten heeft hy toen een groot deel van zyn ge- erfde familie-grondbezit beschikbaar gesteld. Aan hem zal het niet liggen, wan neer de Europese plannen schipbreuk lijden. PROF. ANTONIO SEGNI bent de Bonn ton

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3