Endocil Amerika besteedt alle aandacht re-afstandsraket aan lang< MAGGI' soepen zijn èckj&- soepen «DDD ruwe, rotle handen ZWITSMINE VROUWTJES ZIJN IN NIJLPAARD SAMENLEVING DE BAAS HET GOUDEN JAAR DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C GEEN AFWEER MOGELIJK Reeds is in de experimenten vijf miljard geïnvesteerd De Amerikaanse regering en legerleiding zyn ervan overtuigd, dat die mogendheid, die het eerst beschikt over het Intercontinentale gelelde pro jectiel, het in haar macht heeft om de rest van de wereld haar wil op te leggen. Vandaar dan ook dat Washington aan de ontwikkeling en fabri cage van dit projectiel de hoogste prioriteit heeft gegeven. De bekwaamste wetenschapsmensen, technici, organisatoren en strategen uit het land zjjn by dit project betrokken en men schat, dat er reeds thans een kapitaal van vyf miljard dollar in geïnvesteerd is. Door een raketmotor aangedreven gelelde projectielen zjjn op zichzelf niets nieuws. Hun militaire waarde trad aan het licht, toen de Duitsers In de zomer van 1944 hun V-2's op Londen begonnen los te laten. Deze V-2's hadden al een snelheid van vele malen het geluld. Indien zy een atoomlading zouden hebben meegevoerd, zouden zy het grootste gedeelte van Engeland ln een radio-actieve puinhoop hebben herschapen. De stra tegen was het sedertdien duideiyk, dat de oorlog een nienwe dimensie had gekregen; zelfs vóór de eerste atoombom viel, kon men zich met weinig fantasie tientallen objecten voor ogen stellen, waarin deze geleide monsters de grootste verwoesting zouden kunnen aanrichten. Intussen slaagden de Amerikanen er de eerste vijf jaren na de Duitse capitulatie niet in, de V-2 te ver beteren. Alles wat zij konden produ ceren was een zeer onnauwkeurig projectiel. De nauwkeurige, betrouw bare, onkwetsbare afstandsraket, die men sedert de verschijning van de Duitse V-2's algemeen in uitzicht stelde, bleef uit. Befaamd werd in dit verband een uitlating van wijlen se nator Brion MacMahon, de toenmali ge voorzitter van de congrescommis sie voor atoomenergie, die toen iemand sprak van een drukknopoor log, ten antwoord gaf: „Op het ogen blik hebben wij alleen nog maar de drukknoppen." De reden, dat men er aanvankelijk niet in slaagde om een doeltreffend geleid projectiel voor de lange af stand tot ontwikkeling te brengen, was deze: dat hiervoor een technolo- fle no,dig was, die tot op dat ogen lik nog niet bestond. Men had betere raketmotoren nodig, beter uitge werkte elektronische installaties (met inbegrip van een elektronisch brein) en gevoeliger instrumenten. Ook had men nieuwe metalen, nieuw isolatiemateriaal en brandstof nodig en zelfs een nieuwe natuurkunde en wiskunde. Tenslotte werd het duide lijk, dat er ook een nieuwe produktie- methode gevraagd werd in het kort: een technologische revolutie. Deze revolutie is dan nu uitgebro ken, zo schrijft het weekblad „Time". In de afgelopen tien jaar is de elek tronische wereld onherkenbaar ver anderd. Het elektronische brein bij voorbeeld heeft zich ontwikkeld met de toverachtige snelheid, waarmee het verstand van een kind zich ont- Elooit. De raketmotoren zijn lichter, etrouwbaarder en krachtiger ge worden. Nieuwe fabrieken zijn ge bouwd en er worden thans reeds ge leide projectielen in serie vervaar digd, zoals de Falcon, die in de lucht wordt afgevuurd op een luchtdoel. Precisie-iverk De gyroscopen, kogellagers en elek tronische onderdelen van de Falcon moeten vervaardigd worden met een nauwkeurigheid, zoals die in de aller fijnste horlogemakerijen in acht wordt genomen. Dit geschiedt in een grote, vensterloze fabriek ergens in ae woestijn buiten Texon (Arizona). Geen partikeltje stof kan in die fa briek worden geduld; de lucht wordt iedere negen minuten door waaiers en filters ververst en binnen de fa briek wordt een lichte overdruk ge handhaafd, zodat enigerlei lekkage naar buiten toe plaats heeft en niet naar binnen. De technici in de teken kamer mogen niet eens papier ver scheuren of potloden slijpen, omdat beide handelingen stof doen ontstaan en alle employé's moeten nylonkle- ding dragen. Tot de beste arbeiders in deze fabriek behoren invaliden, die immers gewend zijn lange uren ach tereen te zitten zonder onnodige be wegingen te maken. Advertentie Krabben en peuteren Ulflfl. maakt de kwaal, steeds I1U1U erger. De helder vloeibare Uitslag D-D-D- dringt diep ln de VLOEISTOF - BALSEM ZEEP In het begin kreeg de I.C.B.M. (In tercontinental Ballistic Missile, de of- ciële naam voor het projectiel, dat over een afstand van vijfduizend mijl zou kunnen worden afgevuurd) slechts een lage prioriteit. Doch in het begin van 1954 wist een studiegroep van de belang- rykste wetenscnappeiyke onder zoekers en militairen te voor spellen, dat er over slechts lut tele jaren explosieven van de fa milie van de waterstofbom zou den zyn van zulk een licht ge wicht, dat zy door de lucht ver voerd zouden kunnen worden in geleide projectielen van redelijke omvang. Dit rapport betekende de grote doorbraak ln de ge- dachtengang der Aiyerikaanse kosten (exclusief atoomlading) tegen 8 miljoen dollar voor een zware bom menwerper van het type B-52. Vlieg velden zal men er met voor nodig hebben en de onderhouds- en perso neelskosten zullen dus verhoudings gewijs eveneens laag zijn. Het griezelige hiervan is, dat wel licht over enige tijd elke natie, ook de kleinere, in staat zal zijn om de wereld uit te dagen. Intussen is dit laatste nog een toe komstfantasie, zy het een grimmige. Op het ogenblik wordt voor de rikai Ame- lanse (en N.A.T.O.-) luchtverde diging een program gevolgd, dat geen rekening houdt met de I.C.B.M. eneraal Curtis le May, commandant van de Amerikaanse strategische luchtmacht, heeft het zo uitgedrukt, „dat het In de luchtstryd nodig Üs, het oog gericht te houden op de bal en niet op de verwyderde toekomst". Een aan het golfspel ontleende uit drukking, waarmee hy maar wil te kennen geven, dat paraatheid een zaak van het heden is. En tenslotte z(jn er dan nog, die menen, dat de lange-afstandsraket een vogel ls, die nooit zyn nest zal verlaten, omdat iedereen er zich van bewust Is, dat zyn wiekslag de ver nietiging van de aarde als menseiyk woonoord zou bewerkstelligen (Advertentie). worden gaal en zacht met !lill!lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilliuillllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Wie mag boren? In het Engelse stadje Blrkin- H head is een typisch Britse sta- m king zijn 12e week ingegaan. De staking is uitgebroken na een conflict tussen de bond van metaalbewerkers en die van houtbewerkers over wie de H gaten mocht boren in de pla- ten, die dienen als wanden voor n H kleine boten, die op stapel staan. H De houtbewerkers beweren, dat zy dit karwei moeten op- n fe knappen, daar de platen van hout zyn. De metaalbewerkers fe zeggen, dat zy de gaten moeten boren wanneer ze van staal êf zyn en de moeilijkheid schuilt nu daarin, dat ae platen van n staal-op-hout zyn. Kruist een nieuwe kapitein Nemo in Stille Oceaan? Onbekende onderzeeboot gezien waar schepen verdwenen. De Australische kranten besteed den zaterdag grote aandacht aan het feit, dat een geheimzinnige onder zeeboot van onbekende nationaliteit gesignaleerd is in de wateren, waar verleden jaar herfst het geheel ver laten 70 ton metende schip „Joyita" werd aangetroffen, en waar het vori ge jaar het 35 ton metende jacht „Warakarimoa" spoorloos verdween. Aan boord van de „Joyita" bevon den zich 25 personen en aan boord van de „Warakarimoa" 27 personen. De onbekende onderzeeër werd vorige week voor de eerste maal gesigna leerd voor de kust van het eiland Ka- davoe, een van de zuid-westelyke eilanden der Fidzji-groep. Een in Sydney verschynend blad berichtte zaterdag dat de onderzee boot voor de tweede maal in 24 uur tijds is waargenomen en wel door de bemanning van de „Komawai", een vaartuig, waarmee handel tussen ver schillende eilanden gedreven wordt. OMl««nd can T MATRIARCHAAT BIJ DE DIEREN Mannetjes worden slechts geduld Het familieleven, eigenlijk het gehele leven van het Nijlpaard, is een zwaarwichtige aangelegenheid, waarvan tot dusver nog niet veel bekend was en waarover vele fabeltjes de ronde deden. Thans beeft, naar „Die Weltwoche" meldt, de Belg dr. René Verheyen een studie gepubliceerd over dit dier. In de Belgische Kongo heeft hy namelijk de nodige waarnemingen verricht en als eerste belangrijke weerlegging van een algemene en on juiste opvatting vertelt hij, dat in de kudde het matriarchaat heerst en niet, zoals steeds werd gedacht, één sterke nylpaardHtler de leiding heeft. Het centrum van de kudde wordt gevormd door een „kinderbewaarplaats' welke gewoonlijk op een zandbank ligt en waar de Nylpaard-kinderen ge- meenschappe)ijk door de moeders worden bewaakf. Een paar volwassen stieren leven in de omliggende, ondiepe wateren, ieder op zijn privé rust plaats, omgeven door een paar vlerkante meter eigen domein. Op het „kindereiland" by de moe ders worden deze stieren hoogstens geduld, voor zover dat nodig is voor het vervullen van hun echtelijke plich ten, doch zelfs hier schijnt Tt vrouw tje het initiatief te nemen bij de keu ze van haar partner. Ruzies De inrichting van zo'n kinderbe waarplaats is klaarblykelyk een nood zaak, daar de stieren, die onder elkaar voortdurend vechten om de sociale hiërarchie, ieder jong manne tje, dat in hun nabnheid komt, aan vallen. Op hun eilandje echter zijn de nijlpaardenjongelingen beschermd door de koeien, die wel zorgen, dat zy zich bescheiden gedragen, wanneer de 'ongenaakbare geweldenaars in de buurt zrjn. Het lijkt er veel op, dat de grootste vyand van de hippopotamus de hippopotamus zelf is en al spaart de volwassen stier de jonge koeien, de jonge stieren maakt hy het leven bij zonder onaangenaam. De nagenoeg volwassen mannetjes zonderen zich daarom in een groep af, maar uit angst voor de oudere stieren durven zij nauwelyks te gaan slapenDe kreet van een vogel is vaak al vol doende om ze te doen opschrikken. Dit is er dan ook de oorzaak van, dat de zwakkere wegtrekken en slechts de sterkste jonge dieren blijven tot de dag van de bittere, vaak fatale, eindafrekening. Enkele gelukkigen daarentegen, die zich geschikt hebben in hun lot van onderworpene, worden zonder strijd door een oude stier ge adopteerd. legerleiding. Het wierp alle be staande strategische concepties omver en dwong het ministerie van Defensie tot een ernstige be slissing: om zich n.l. intensief te concentreren op het interconti nentale geleide projectiel. Prioriteit Van dat ogenblik af kreeg het in tercontinentale geleide projectiel de hoogste prioriteit. Het gehele pro gram werd in handen gesteld van ge- neraal-majoor Ben Schriever, hoofd van de westelyke ontwikkelings-af- deling van de luchtmacht, een 45- jarige vroegere verkeersvlieger en testpiloot van de luchtmacht, die bo vendien zyn academische kwalificatie als ingenieur heeft. Het intercontinentale gelelde projectiel benadert zoals het zich thans laat aanzien, wel het dicht ste de menselijke conceptie van „het laatste wapen van alle wa- tenen", dat een oorlog onmoge- yk zal maken, omdat er geen afweer tegen mogeiyk ls. van Amerikaans grondgebied uit zou immers met deze raket elk deel van de wereld bereikt kunnen worden en elke grote stad zou men kunnen vernietigen. De ra dio-actieve regen zou een opper vlakte, gelijk aan vele malen het grondgebied van kleinere naties, tot een verlaten wildernis kun nen reduceren. Omgekeerd zou een vyandeiyk projectiel hetzelf de in dc Verenigde Staten kun nen bewerkstelligen Goedkoop Hierby overweegt men dan mede, dat een I.C.B.M.-lange-afstandsraket betrekkelijk goedkoop zal zyn; hy zal namelyk slechts een miljoen dollar Opheffing geheimhouding gevraagd. Van atoom-onderzoek. De federatie van Amerikaanse ge leerden heeft gevraagd om de ge heimhouding van het atoom-onder zoek op te heffen teneinde de ontwik, kelingen van nieuwe ideeën en onder zoek in het aanwenden van de kracht van de waterstofbom. De raad deed de aanbeveling, dat de commissie voor de atoomenergie de uitwisseling van wetenschappelijke ideeën zou toelaten in zoverre de na tionale veiligheid het zou toestaan. Filmster Judy Garland van echtgenoot weggelopen De Amerikaanse filmactrice Judy Garland is vrijdag met haar drie kin deren van haar echtgenoot, de 39-ja- rige producer Sid Luft, weggelopen en heeft haar intrek genomen by vrienden. Vrienden van het echtpaar beweer den, dat de ruzie een financiële ach tergrond had. Luft zou namelijk her- haaldelyk grote bedragen by de paar denrennen vergokt hebben. Ook hebben de Luft's zich ernstig in de schulden gestoken door kostba re veranderingen in him woning te laten aanbrengen. Ministers van K.S.G.-landen en het „Euratom"-plan. Uit officiële Belgische bron is ver nomen, dat men verwacht, dat de mi nisters van buitenlandse zaken van de landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Neder land, en Luxemburg deze maand, waarschijnlijk in Brussel, zullen bij eenkomen ter bespreking van het „Euratom"-p!an voor een Europese gemeenschap voor kernenergie. Tevens zouden de ministers dan nieuwe plannen bespreken voor ver dere Europese economische integra tie, zoals een „algemene" gemeen schappelijke markt, en een gemeen schap voor andere energiebronnen, zoals elektriciteit, ruwe one en na tuurlijk gas. Dinsdag zal een werkgroep van de E.G.K.S., onder voorzitterschap van de Fransman Louis Arm and, bijeen komen ter bespreking van een „kor tere weg naar een Europese gemeen schap voor kernenergie aldus ver klaarde zaterdag een deskundige. By een brand in een boerderij naby Solon Springs, in de Amerikaanse staat Wisconsin, zyn drie kinderen en een oom van hen om het leven geko men. Advertentie Alles wat in Maggi's soepen verwerkt wordt: rrmdvlees kalfsvlees - kippenvlees tomaten - groenten erwten kruiderijen enz. is eerste kwaliteit Ze mogen in zijn territoir leven, luchtbellen laten opstygen en de ver dere vreugden van het nijlpaarden be staan genieten, maar dat alles blyffc toch in zoverre beperkt, dat in deze wat modderige moederstaat het zwakke g/eslacht zeer duidelijk het sterke de baas ls. (Advertentie) Hormooncrëme ontsluiert de schoonheid van uw huid Endocü, de nieuwe, hormoon- houdende crème, ontsluiert de schoonheid van uw huid. Het in End oei 1 aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering constateren. Ge bruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. hormooncrëme van Organon Per tube f2.90 Even nadenken Verdeel deze figuur in vier stuk ken, en leg er een vierkant van. Zorg echter, dat in ieder stuk een ster voorkomt De oplossing van de vorgie rebus luidt: (flfffP FEUILLETON 20 Hij bleef naast haar staan, alsof zyn houding haar kracht moest geven en zei bijna gebiedend: „Je moet niet denken, dat je nu eens flink kunt uit huilen. Ik geef je twee minuten om weer op streek te komen en dan breng ik je weer naar de zaal. Wees dus een braaf meisje en doe je best". „O, hethet spijt me zo. Ik be- gryp niet, waarom ik me daareven zo liet gaan", stamelde Flora, terwijl ze zenuwachtig een zakdoek om haar vingers wond. „Ik geloof „Goed, goed, doe geen moeite het uit te leggen. Je hebt veel spanning moeten doorstaan en het er tot nog toe kranig afgebracht. Herinner je intussen, dat je vanavond een van de hoofdfiguren bent en niet lang van het toneel kunt verdwijnen, vooral niet met iemand uit het gezelschap, die in geen goed blaadje staat", voeg de hij er met even krullende mond hoeken aan toe. „Ik denkik denk, dat het nu weer in orde is. Ilt kan U niet zeggen, hoe dankbaarU ls zo buitenge woon vriendelijk. Dat is mijn enige verontschuldiging voor myn loslip pigheid tegenover een bijna vreemde", DOOR MARYBURCHEL „Kom, kom! Ik bedank ervoor als een vreemde te worden beschouwd", lachte hij byna lijzig, maar met veel nadruk op de woorden. „Zullen we nu teruggaan? Ben je klaar?" „Ikik geloof het wel. Zie ik er behoorlijk uitof kunnen ze i zien, dat ik gehuild heb?" „Laat me je eens bekijken", hernam hij, haar even bij de kin pakkend. Flora vond, dat ze dit eigenlijk niet moest toestaan, maar in de gegeven omstandigheden, nu ze zelf al de con venties had overtreden, was het moei lijk zich weer op een afstand te hou den. „Je ziet er lief uit", zei hy lang zaam en op een toon, die zijn woorden een speciale betekenis leek te geven. „Maarwacht één ogenblik, geef my je zakdoek". Meteen nam hy de verfrommelde zakdoek uit haar ineengestrengelde vingers en wreef glimlachend haar ogen droog. „Nu ben je helemaal in orde" ver zekerde hy en zich voorover buigend kuste hy haar even op de wang. Ze werd er totaal door verrast en nog meer door het feit, dat ze 't pret tig vond. Helaas gebeurde er juist op dit ogenblik, terwijl ze haar arm ge- pynigd hart een tikje voelde opfleu ren, iets, dat haar met één slag tot de harde werkelijkheid terugbracht. Achteraf kon ze zich niet herinne ren enig bepaald geluid te hebben ge hoord, maar bly'kbaar had het z.g. zesde zintuig, dat ons allemaal nu en dan voor onaangename feiten waar schuwt, zich ook nu gemanifesteerd. Met 'n zwakke uitroep wendde ze zich naar de deur en zag daar, op het punt om binnen te treden, Jamie en Marilyn. Laatstgenoemde blijkbaar geamuseerd en nieuwsgierig, Jamie ronduit woedend. VIJFDE HOOFDSTUK. Enkele seconden lang sprak of be woog zich niemand. Toen echter deed Marilyn enkele stappen vooruit en zei lachend: „Nu, ik vind het leuk, dat sommigen zich al zo vroeg op de avond amuseren! Floralief, je moeder vraagt om je". Ze zei het op een toon, die de hele episode als iets doodonschuldigs, maar een beetje ordinair, scheen te kwalificeren en Flora voelde een hartstochtelijk verlangen om zichzelf vrij te pleiten. Een ogenblik dacht ze over het fabeltje, dat Timothy een korreltje zand uit haar oog had ge haald, maar één blik op Jamie deed haar dadelijk van dit voornemen te rugkomen. Per slot van rekening zou elke poging tot nader uitleg van 't febeurde de zaak slechts erger ma- en. Nu ja dacht ze opstandig en droefgeestig wat had Jamie nog met haar doen en laten uit te staan? Ze wierp ietwat onberedeneerd het hoofd in de nek, zei „uitstekend" tot Marilyn en vroeg daarop Timothy Godwin: „Zullen we dan maar gaan?" Intussen hinderde haar zyn wat ironisch glimlachje, toen ze de kamer verlieten en met een hoge kleur op de wangen liep ze het bij de deur staande tweetal voorby. Jamie had tydens dit korte „inci dent" geen woord gesproken en toch had zijn houding haar zo ongerust ge maakt, dat ze wel terug had willen rennen om hem hoe dan ook tekst en uitleg te geven. Ook wilde ze tot elke prijs Timothy aan 't verstand brengen, dat Jamie zich volkomen te recht zo eigenaardig had gedragen. „Hij kent me al zo lang, moet U weten", zei ze haastig. „Hij be schouwt me als een jongere zuster, als iemand, wier gedrag hy mag con troleren en die hy mag berispen". „Nu ik vond zyn boosheid lichtelijk overdreven voor een broer", klonk het droogjes. „En voor een pas verloofd man nog sterker". Flora had nog wel meer ter veront schuldiging van Jamie willen zeggen, maar ze waren reeds bjj Lady Elvain beland, zodat ze Timothy Godwin's gezelschap moest verlaten, om aan enige aangekomen voorname gasten te worden voorgesteld. Ook de rest van de avond had ze het veel te druk, moest ze haar tyd en haar dansen zo zorgvuldig verdelen, dat er geen ge legenheid meer was, verder met Ti mothy te praten en gelukkig evenmin enige moeilijkheid om Jamie uit de weg te blyven. Dat het zover was gekomen dat Flora Jamie opzettelijk wilde ontwy- ken o, ze moest er niet verder aan denken! Moedig trachtte ze zich met ander dingen bezig te houden, iets wat haar te gemakkelijker viel,- om dat, tot haar eigen verbazing, de avond weldra een grote triomf voor haar bleek. Aan bewonderaars ontbrak het haar niet. Bly'kbaar stond Timothy Godwin geenszins alleen in zijn oor deel, dat ze het mooiste meisje in de zaal was en als Flora niets méér had gewenst dan de sensatie van het bal te vormen, had ze tevreden en geluk kig kunnen zijn. Een paar maal gaf een glimlachje van haar moeder auid.eljjk biyk van tevredenheid over Flora's succes en op een gegeven ogenblik bewees de ietwat spijtige blik van mevrouw Hornbull, hoezeer ze in haar wiek was geschoten. „Marilyn heeft Jamie; wat kan haar moeder dan yieér voor haar wensen?" dacht Flora enigszins ver bitterd, maar intussen was het een feit, dat zyzelf danste met de meest toonaangevende persoonlijkheid in de hele zaal en hy alleen ogen had voor haar Oppervlakkig beschouwd en vooral door haar spontaan reageren op de van zoveel kanten genoten bewonde ring, had 'Flora wel een prettige avond. Ze zou geen echte vrouw ge weest zijn als het kleurige schouw spel, de muziek, het dansgenot op zichzelf hun uitwerking hadden ge mist. En tochen toen bleef haar het verkillend bewustzyn by, dat juist wat er 't meest op aankwam buiten haar bereik was. Misschien ook legde dit gevoel Flora's vrolijkheid en „charme" zekere beperking op, gaf het een ernstig tintje aan haar door menigeen zo hoog geschatte vriende lijkheid. In elk geval werd van meer dan één zijde opgemerkt dat „die klei ne Elvain iets heel aparts had" en de toon waarop dit werd gezegd liet geen twijfel aan de uiterst vleiende beteke nis. Niet voor de vermoeide en transpi rerende „band" de laatste noten van dc laatste dans had gespeeld en bui ten de sterren gingen wyken voor een langzaam naderende morgenscheme ring, verliet Flora de dansvloer, om haar tot het einde gebleven gasten goedenacht te zeggen. Marilyn, toch wel een beetje „op", hulde zich in haar bontmantel en stond gereed om door Jamie thuis te worden gebracht, wat haar nu was toegestaan vanwege hun officeel ver loofd zyn. Flora daarentegen gaf nog geen tekenen van vermoeidheid; haar ogen schitterden en er ging nog steeds een soort zachte bekoring van haar uit. „Kindlief, je moet wel doodmoe zijn" zei Lady Elvain bezorgd, maar op een toon, die grote moederlyke vol doening verried. „Brengt David ons thuis?" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7