PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Guy Mollet in Algiers ontvangen met stenen en bedorven fruit „Koningin Emma" voer in mist op havendijk in Zierikzee LT OVERLEG IN GENEVE GELDT „BEREIKTE" RESULTATEN MATROZEN GERONSELD VOOR HET VREEMDELINGENLEGIOEN? Vandaag... VERWACHT... WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 199e jaargang - no. 32 Dr Provlnciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-uu, leiti. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Dinsdag 7 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minimum p. advertentie Ing. mededelingen drlemaat tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. C ostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. DEMONSTRANTEN ACHTER LEGE LIJKKOETS.. Generaal Catroux dient ontslag in Tienduizend Franse kolonisten waren op het plein rond het oorlogsmonu ment in Algiers byeen toen de Franse premier Guy Mollet daar maandag een krans wilde leggen. Zy bekogelden hem met stenen, bedorven fruit en groente en riepen „dood aan Mollet" en „Catroux aan de galg". De Franse premier was naar Algiers gekomen om te trachten een einde te maken aan de gewelddaden ln dit gebied. De eerste stenen troffen hem en zyn escorte tydens het spelen van de Marseillaise, toen de premier in de houding stond. Vervolgens begon de menigte met kluiten aarde te gooien en er ontstond een hevig gevecht met militairen en politie, toen de betogers probeerden door het cordon heen te breken. Mollet ging naar het monument maar werd verdreven door het traangas, dat tegen de scheldende en tierende menigte werd gebruikt. Generaal Catroux, die 79 jaar Is, heeft na deze betogingen zyn ontslag ingediend, hetgeen door Mollet werd aanvaard. Toen het traangasoffensief los barstte spoedde Mollet zich naar zijn auto terug. Kreten als „dood aan Mol let" weerklonken opnieuw terwijl men probeerde de wagen onder zwaar gé- leide via de zijstraten aan nieuwe be togingen te laten ontsnappen. Onmiddellijk na het vertrek van Mollet vormde zich een colonne van verscheiden honderden jonge Fran- De lonen De lonen en prijzen zijn de laatste dagen weer wat meer in het ge sprek gekomen, nadat er een maandenlange stilte rondom deze be langrijke zaken had geheerst. Men wachtte op rapporten van des kundigen en men wachtte op duide lijke uitspraken van de regering. Een van die rapporten is vorige week verschenen namelijk het rapport van drie deskundigen over de vraag of de lonen van het lagere overheidsper soneel achterstaan bij de lonen in het particuliere bedrijf. De deskundigen stonden voor een moeilijke taak, want ze moesten twee „objecten", die eigenlijk niet vergelijkbaar zijn toch met elkaar vergelijken. Het vrije bedrijf kent een verfijnde werkklassificatie, tarieftoeslagen en soms ook „zwarte" lonen. Daartegenover zijn de ambtenaars salarissen star, want ze zijn slechts zwak geklassificeerd en ze houden geen rekening met de produktiviteit. De conclusie van de deskundigen is geweest, dat de lonen van de ambte naren niet achterstaan bij die in het vrije bedrijf, maar dat de waardering van persoonlijke prestaties voor de ambtenaar ontbreekt. Nu kan men over deze conclusie verschillend denken en het is wel zeker, dat de ambtenaren- organisaties met becijferingen zullen komen, die dwars tegen de conclusie van de deskundigen ingaan, maar één ding staat vast: dit rapport van de deskundigen kan niet gebruikt wor- den als argument voor het vragen van loonsverhoging. Daarmee bewegen de deskundigen j zich geheel in de lijn van de loon- politiek der regering. De minister van Economische Za- ken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Burger, vorige week medege deeld, dat hij de politiek van loon- en prysstabilisatie in 1956 zo nodig nog met meer kracht dan in 1955 zal voortzetten. De minister wil zoveel mogelijk voorkomen, dat op grond van de wel vaartsstijging toegepaste loonsverho gingen in de prijzen worden doorbe rekend. De loon- en prijsspiraal mag niet meer in beweging komen. Hoewel de minister dat niet met duidelijke woorden zegt, kan men wel aannemen, dat hij te genstander is en blijft van een nieu we algemene loonronde in 1956. Weliswaar is de Sociaal Economi sche Raad nog ijverig bezig een rap port (van de commissie lonen en prij zen) te onderzoeken, om daaruit een loon-advies voor de regering te des tilleren, maar dat advies zal wel gaan in de richting, welke minister Zijlstra aangaf: alleen loonsverhoging in be drijven, waar men die verhoging kan opvangen uit de winst. Over enig and^r advies zal na melijk in de Sociaal-Economische Raad geen overeenstemming moge lijk zijn, daarvoor hebben de heren én in politiek én in economisch op zicht te tegenstrijdige inzichten! Door enkele grote vakcentrales zal dan vermoedelijk nog wel geprobeerd worden het loonpeil enigermate in beweging te houden. Het dagblad „Het Parool" meldde onlangs, dat enkele grote vakcentra les nog denken aan een algemene loonronde van 3 en voor de krach tige bedrijfstakken aan een loonsver hoging tot 7 In een ander blad is de veronder stelling geopperd, dat men binnen de Stichting van de Arbeid wel tot over eenstemming zou komen over de lo nen. Die overeenstemming zou gaan in de richting van 3 c/r. algemene loonronde, enige loon-vniheid voor de „welvarende" bedrijfstakken en terugwerkende kracht voor de loons verhogingen tot 1 januari j.l. Indien dit alles juist is, dan zul len de tegenstellingen op het stuk van de loonpolitiek zowel in de S.E.R. als in de Tweede Kamer zich aanmer kelijk verscherpen. Mén krijgt zelfs de indruk, dat door de onenigheid in de Sociaal Economi sche Ra"d de invloed van dit college op -ie loonpolitiek aan h«t tanen is. Daaruit zou volgen dat meer dan tot nog toe politieke factoren beslis send worden voor de loonpolitiek. sen, die in de hoofdstraten marcheer den. Een aantal betogers liep achter een lege lijkkoets als symbool van de dodelijke bedreiging van de Franse belangen in Algerije. Voor het „zo merpaleis", waar Mollet verblijft, werd opnieuw een veldslag met de po litie geleverd. Vele betogers liepen lichte verwondingen op. De politie maakte weer gebruik van traangas, maar de demonstranten rukten keer op keer naar de ingang van het paleis op. Catroux afgetreden Premier Mollet deelde mee, dat de betogingen van maandag generaal Catroux er toe hadden gebracht zijn ontslag aan te bieden, daar hij niet wilde, dat zijn persoon aanleiding zou zijn tot onenigheid. Mollet zei het ontslag te aanvaarden, omdat hy niet wil, dat de Algerijnse crisis nog wordt verscherpt. Hy' bracht hulde aan ge neraal Catroux wegens zijn „zelfver loochening en vaderlandsliefde". De premier verklaarde, dat hy zyn besprekingen In Algerye zal voortzet ten. In Parftg werd het aftreden van ge neraal Catroux algemeen gunstig ontvangen. Politieke waarnemers zei den, dat dë regering hierdoor zou kunnen worden versterkt. Bij het vernemen van dit nieuws begonnen demonstranten in Algiers de Marseillaise te zingen en zij riepen „Soustelle, Soustelle. Geef ons Sous- telle terug". Soustelle was een voor stander van de integratiepolitiek, waarbij Algerije nauwer met Frank rijk zou worden verbonden. Op verzoek van premier Mollet is de Franse minister van Sociale Za ken, Albert Gazier, maandagmiddag naar Algerije vertrokken om de soci ale toestand in dit gebied te bestude ren. Nog vier getuigen uit ons land in zaak-Schmidt Tijdens de 39e zitting in de zaak- Schmidt te Djakarta, deelde rechter Rochjani mee, dat hij de verdedigster, mevrouw Bouman, heeft toegestaan de volgende vier getuigen uit Nederland te laten overkomen: E. Luning jr., H. J. Leebeek, Th. Meyer en B. J. Hey- nen. Zij zullen maandag 12 februari gehpord worden. Deze vier getuigen zullen waar schijnlijk 10 februari te Djakarta aan komen. Oplaten ballonnen gaat door Amerikaanse autoriteiten hebben in München meegedeeld, dat het oplaten van ballonnen die meteorologische in- strumenten of propagandamateriaal vervoeren, op dezelfde voet zal wor den voortgezet, ondanks protesten van de Sowjet-Unie en de satellieten. Moeilijke tocht op lJsselmeer Maandagavond omstreeks negen uur waren om zeven uur uit Lemmer naar Amsterdam vertrokken sleepboten ter hoogte van Marken bezig zich in het donker en in de mist door het ijs te worstelen. Om zeven uur 's avonds, twaalf uur na het vertrek uit Lemmer, waren de boten in de buurt van Mar ken aangeland. De tocht was. nadat de schepen Lelystad links hadden laten liggen, steeds moeilijker geworden. Toen duisternis en mist nog extra moeilijkheden opleverden, hebben de kapiteins besloten de nacht met de schepen op het lJsselmeer door te brengen. Vanmorgen zou de tocht naar Amsterdam worden voortgezet. Handgranaat ontploft bij Bandoengse bioscoop. Twee doden en 28 gewonden. Twee personen werden gedood en 23 gewond toen maandagmiddag een handgranaat ontplofte in een nauw straatje tussen twee Bandoengse bioscooptheaters, terwijl honderden mensen juist de beide theaters ver lieten. Er ontstond door de explosie gro te paniek tussen de bioscoopgangers. De politie stelde onmiddellijk» een on derzoek in, waaruit bleek, dat een jongen de handgranaat by zich had gedragen. Deze jongen en een vriend die vlak naast hem liep, werden op slag gedood. De politie tracht nu uit te vinden of beide jongens deel hebben uitge maakt van een terroristenbende. VOLGENS DJAKARTA: Mr. Van Empel in Indonesische hoofdstad aangekomen De Indonesische autoriteiten in Djakarta hebben met nadruk verklaard, dat de hervatting van de besprekingen In Genève alleen kan handelen over het formuleren van de resultaten, die op 7 januari waren bereikt, toen de conferentie werd opgeschort. De Nederlandse advocaat, mr, A. C. van Empel. is maandag in Dja karta aangekomen met een bezoekersvisum, dat vijf weken geldig is. Hij logeert tijdelyk bij de Nederlandse Hoge Commissaris, zolang hij nog geen hotel heeft kunnen vinden. Mr. van Empel mag officie:! niet de verdediging voeren van Jungschlager en Schmidt, omdat rechter Maeng- kom zich daartegen heeft uitgesproken. De woordvoeder van het Indone- De oppositiebladen schreven, dat zij sische ministerie van Buitenlandse de Indonesische delegatie ervan ver- Zaken, Soewito, verklaarde, dat de dachten concessies te hebben gedaan. Indonesische delegatieleider, Anak zodat de onderhandelingen hervat Agoeng Gde Agoeng, volledige vol- konden worden, macht heeft, maar hij voegde hieraan toe, dat zijn volmachten gebaseerd zyn op de resultaten die op 7 januari waren bereikt en die door de regering en de regeringspartijen zijn goedge keurd. Op een vraag over de ophelderin gen, die Nederland wenste, voordat zij bereid was de onderhandelingen te hervatten, zei Soewito, dat de misver standen het gevolg waren van het uit wisselen van nota's tussen de twee regeringen na de onderbreking van de conferentie op 7 januari. Nederlandse oorlogsbodems in Gibraltar Eenheden van de Nederlandse en de Portugese vloot bevinden zich op het ogenblik in de haven van Gibral tar voor oefeningen tezamen met de Britse thuisvloot. Hoge officieren van dc vloten van Groot-Brittannië, Frankrijk. Neder land en Portugal hebben reeds ver scheidene besprekingen gevoerd ter voorbereiding van de rnanoeuvr JJe man, die op dene foto door hoge politie- en legerautorüeiten in Algiers aan zijn armen wordt opgehesen, is de Franse gouverneur-generaal in Al- diers, Jacques Soustelle. De heer Soustelle kwam in deze zonderlinge positie, omdat de menigte in de Al- gierse hoofdstad hem xóilde verhinde ren naar Frankrijk te varen. Regering onderzoekt zaak-Schokking De rijksvoorlichtingsdienst meldt: In volledige overeenstemming met de burgemeester van 's-Gravenhage heeft de minister van Binnenlandse Zaken terzake van de gëruchtmaken- de publikatles ln de pers opdracht ge geven een onderzoek In te stellen en in de kortst mogelijke tijd rapport uit te brengen. In afwachting daarvan geeft genoemde bewindsman er de voorkeur aan geen inlichtingen over deze aangelegenheid te verstrekken. Noren leggen Russische vissers boete op. De Noorse politie heeft maandag aan de schippers van de zestien aan gehouden Russische vissersschepen meegedeeld, dat zij bij elkaar 629.500 kronen 314.750) boete moeten be talen wegens vissen in Noorse territo riale wateren. Als de schippers niet met deze boete akkoord gaan, zal de zaak door een ge rechtshof behandeld worden. De Rus sen hebben drie dagen bedenktijd ge kregen. Ongerustheid bij familie in Zwartsluis. In grote ongerustheid over het lot van haar zoon, de minderjarige G. B. H., verkeert op het ogenblik de fami. lie II. te Zwartsluis. De jongen, die op 19 januari j.l. 18 .jaar is geworden, voer als matroos op de kustvaarder „Jean ne" van de rederij Wijnnc en Barends te Delfzijl. Vorige week kreeg men be richt dat de - jongen met een andere matroos, de 23-jarige zoon van de fa milie M. uit YVestzaan, niet aan boord was teruggekeerd van een bezoek aan Bayonne in Frankrijk, welke haven 't schip op dat moment aandeed. Daarbij werd meegedeeld, dat beiden vermoe delijk in handen waren gevallen van wervers voor het Franse vreemdelin genlegioen. M woont prinses Beatrix, die M krachtens de grondwet sinds haar achttiende jaar van rechts- üj wegc zitting heeft in de Raad g van State, een door koningin M H Juliana tepresideren buitenge- f§ M vvone vergadering van dit col- §1 s lege bij. Ook prins Bernhard zal H hierbij aanwezig zijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DRIE UUR VERTRAGING Op de beroemde Promenade langs Meer van Genève treft men op hei ogenblik deze grillige beeldhouwwer ken van ijs aait. Radar-installatie was defect Zelden zal de reis van Katseveer naar Zierikzee met de provinciale boot zó lang geduurd hebben als maandagavond, toen de „Koningin Emma", die om half zeven uit Zuid-Beveland vertrok eerst drie uur later op het Luitje in Zierklzec de passagiers en auto's loste. Door een defect aan de ra- ïar-installatie was de boot, die de Oosterschelde zonder moeilijkheden was vergevaren, even voor half acht op de linker havendylt van Zierikzee ge- aren en vastgelopen. Het duurde tot half tien voordat het water zo hoog «stegen was dat met alle machinekrachten het schip vlot kwam. De pas- agiers hadden in de tussentijd het wachten ingekort met praten en koffie drinken. zodat de restauratie bij alle ongemakken goede zaken deed. Kapitein J. C van Duivendijk uit Kruimngen. die deze dag de leiding had, liet niets na om de boot veilig op zijn bestemming te krijgen, maar tus sen de beide havendijken van Zierik zee ongeveer zestig meter was de mist plotseling zo dik. dat geen 25 meter zicht meer overbleef. Laverend om in de vaargeul te blijven, raakte het schip uit de koers, de machinist ontving de ijl-oproep „stop", maar de boot zat ai hoog en droog op vaste grond. Eigenlijk was het ongerief om half zeven in Goes al begonnen. Het ra dar-apparaat was onklaar geraakt en daarom was in de loop van de middag reeds een reparatie-ploeg uit Vlissin- fen naar Katseveer vertrokjten. Het erstel duurde langer dan verwacht werd. Inmiddels was Duïveland be reikt en daarmee de spanning gebro ken. Het zou echter ander:: 'epen dan verwacht werd. De mist werd als een zwarte rookwalm en belemmerde elk re- delijk uitzicht. Een plotseling schu ren over de grond en een tever geefs stamoen van de motoren, waren bewijzen, dat de „Koningin Emma" wel heel vroegtijdig voor anker gegaan was. Gevaar bestond er hoegenaamd niet en de enige oplossing was dan ook rustig het opkomende tij af te wachten. De bemanning bleef op haar post, ter wijl de passagiers, die dit onge mak sportief opnamen en mis schien wel aan de overwintering op Nova Zembla uit hun geschie denisboekjes dachten, de tyd kort ten met consumpties en genoeglij ke praat. In de passagiersverblijven was het behaaglijk warm en men had daar desnoods kunnen vernachten. Na en kele pogingen 1. vam de boot om half tien plotseling bij vloed vrij en kon den ae passagiers op het Luitje aan wal gaan. Daar werd een reserve-ap- paratuur voor de radar aangebracht, maar de laatste tochten naar Katse veer en naar Zierikzee van half tien vervielen vanzelfsprekend. Toen het allemaal achter de ruj was, sprak de bemanning er nog wat over na, hoewel de matroos, die on langs zei het nog nooit meegemaaki te nebben, dat zijn schip omhoogvocr, naar zijn zeggen nu liever geen her haling hiervan bek ven wilde. Tenslot te is het een passagiersschip, wat de verantwoordelijkheid groter maakt. Deze verantwoordelijkheid te kennen toonden de manschappen maandag avond. Via de burgemeester van Zwartsluis werden pogingen in het werk gesteld om meer gewaar te worden. Thans is bekend geworden, dat de beide Neder landers zich bevinden in het hoofd kwartier van het vreemdelingenle gioen in Frankrijk, het fort Nicola te Marseille. De familie H. tracht thans haar zoon terug te krijgen. We hebben de over tuiging, onze zoon kennende, dat hij niet vrijwillig dienst heeft genomen, aldus de heer en mevrouw H. De heer H. heeft reeds enkele malen naar fort Nicola te Marseille geschreven, maar op zijn brieven is niet geantwoord, noch door de administratie van het vreemdelingenlegioen, noch door zijn zoon. Disconto verhoogd met half procent De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zii met ingang van 7 februari 1956 haar rentetarie ven ais volgt heeft vastgesteld: wisseldisconto 3 procent, promes- sendisconto 3>/z procent, rente voor voorschotten in rekening- courant en beleningen voor par ticulieren 4 Zi procent, voor ande ren 31/2 procent. Onder particulieren zijn te ver staan: alle natuurlijke en rechtsper sonen behalve de staat der Neder landen. de ingevolge de wet toezicht kredietwezen in het register der kre dietinstellingen ingeschreven han delsbanken, centrale kredietinstellin gen, landbouw-kredietbanken en alge mene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die lid zyn van de Nederlandse organisatie van het effectenbedrijf en van de vereniging van valutamakelaars en disconto handelaren. Begin september 1955 heeft de Ne derlandsche Bank de aandacht van het bankwezen gevestigd op de wen selijkheid dat in de gegeven con juncturele omstandigheden terughou dendheid zou worden betracht bij de uitbreiding van de kredietverlening. Sedertdien heeft de expansie van het bankkrediet een vertraging onder gaan, doch de laatste beschikbare-cij- fers geven opnieuw een aanmerke lijke stijging te zien. De Nederland sche Bank heeft in deze omstandig heden aanleiding gevonden over te gaan tot verhoging van haar rente tarieven over de gehele linie met procent. Nieuwe verdachte in zaak-Dominici? Uit mededelingen van de politie valt op te maken dat wellicht een be langrijke figuur uit het proces-Domi- nici terecht zal staan wegens mede- olichtigheid aan de moord op sir Jack Drummond en zyn gezin. 30 000 op lot 16779 In de 530ste staatsloterij, tweede klas, is een prijs van 30.000 geval len op lot no. 16779. OE u ZONNIG Droog weer met weinig bewolking en een zwakke tot matige noord-oos telijke wind. In de ochtend lichte tot matige vorst, in de middag op de meeste plaatsen lichte dooi. februari Zon op Maan op ZON EN MAAN 8.12 6.07 onder 17.41 onder 14.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1