PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groot aantal doden als gevolg van de koude in West-Europa Eerste etappe uitbreidingsplan van „Vitrite" thans in uitvoering BILT MOLOTOW VOORSTANDER VAN NIEUWE TOP-CONFERENTIE NEDERLANDSE MINISTERS DINSDAG NAAR GENEVE Vandaag.. DE VERWACHT... 199e jaargang - 110. 31 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS U cent per mm Minimum p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» .mix. 8 regeti) 23 cent per regel met een minimum van l.—..Brieven of adrej Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro NO 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 804); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, teler. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkz.ee N Bogerdstraai 24 telef. 26. ITALIAANSE DORPEN AFGESNEDEN Botnische Golf geheel bevroren De strenge koude heeft de afgelopen week Ln West-Europa vele doden geëist. In Frankrijk zjjn 43 mensen, meest bedelaars, daklozen en bejaarde mensen door de vorst omgekomen, in Italië 25 mensen en ln Engeland 24. In Italië werden honderden dorpjes door de grote sneeuwval van de buiten wereld afgesneden en grote groepen wolven wagen zich, gedreven door de honger, tot vlak bij de dorpen en boerderijen. In Duitsland, Oostenrijk en Joego-Slavië Is de Donau door de zware ijsgang buiten zyn oevers getreden. De Botnische Golf tussen Finland en Zweden is geheel bevroren en er zitten 21 schepen in het ijs vast. In het Trasumeense meer, waar de Carthaagse veldheer Hannibal in 217 v. C. de Romeinen versloeg, zijn mil joenen vissen aan de kou ten offer gevallen, daar 3.et meer voor het eerst sinds vele jaren geheel bevroren is. In Engeland zijn gedurende het weekeinde naar schatting 50.000 rood gieters koortsachtig bezig geweest de door de vorst gesprongen waterlei dingbuizen te herstellen. Zaterdag Is het personeel van de rijksveerdienst Ameland-Hohverd er in geslaagd een voettocht over het ijs te maken naar het schip van de garnalenvisser uit Harlin- gen, dat in de Waddenzee vastzit. Men heeft proviand en propaangas voor de motor meegenomen. Vrouw en kind van de schipper zijn met de mannen naar de vaste wal terugge keerd. De schipper en zijn knechts blijven aan boord. De tocht duurde drie uur. De eilanden Vlieland en Terschel ling zijn sinds zondagmorgen weer geïsoleerd, omdat de postboten niet door het ijs konden breken. De Ne- Auto raakte te water. Vier personen verdronken. Zondagmiddag zyn vier Helmon- dcrs verdronken, toen hun auto in Heeswyk te water geraakte. Zij wa ren met een personenauto op weg naar Vlaardingen, waar zij een voet balwedstrijd wilden bijwonen. Onder Heeswijk moesten zij uitwijken voor een tegenligger. Hierdoor kwam de auto in het wa ter terecht. De vier mannen slaagden er niet in zich uit de wagen te bevrij den en kwamen allen om het leven Het zijn de 46-jarige P. B., gehuwd vader van een kind, de ongeveer 50- jarige A. D., gehuwd en vader van vy'f kinderen, de 45-jarige J. L. der L., gehuwd en vader van zeven kin deren en de 27-jarige A. van de W., gehuwd en vader van een kind. De brandweer van Schijndel heeft de auto later uit het kanaal getakeld. Een mensenredder van 3V2 jaar H De drie en een half jarige ee Joekje Ryntjes in Vught heeft zich een moedig en doortastend kereltje getoond, toen hij zijn vriendje de drie ën een half jarige Ad je van der- Linden het leven redde. ff he De kleuters waren in de buurt van het ouderlijk huis H jf aan het spelen, toen Adje op een kwaad moment in de sloot H belandde. Het ongeluk wilde, dat het jochie in een wak te- ff recht kwam, kopje onderging en onder het ijs schoof. Het ventje wist zich in zoverre te bevrijden, dat hij weer in het wak terecht kwam, waar hij zich vastklampte aan de brokkelige ijsrand. Joekje reageerde als een volwassene. Hij trok zijn jasje jf uit en wierp dit Adje toe. De drenkeling greep het en zo kon n Joekje zijn vriendje naar de kant trekken. H Zij zijn toen allebei huilend naai' hiiis gehold derlandse Tramweg Maatschappij heeft zyn busdiensten over de Afsluit dijk moeten staken wegens de slechte toestand, waarin de wegen zich be vinden. De beide sleepboten, die uit Lem mer naar Amsterdam waren vertrok ken om daar dienst te doen zij zyn speciaal voor ijsgang gebouwd moesten zondagochtend terugkeren, omdat er gevaar bestond dat het ys zou gaan kruien. Politieman dood aangetroffen De 35-jarige wachtmeester der rijkspolitie H. V. is zondagochtend dood aangetroffen in een droge sloot langs de weg Nieuw Balinge-Witte- veen. Zyn fiets lag op de wal in de nabijheid van het ontzielde lichaam. Op het stoffelijk overschot zyn geen verwondingen geconstateerd. Het on derzoek is nog gaande. De heer V. behoorde tot de groep Westerbork van de rykspolitie en woonde in Nieuw Balinge. Mollet belooft vrije verkiezingen. Aan de Algerijnen. In een radiorede heeft de nieuwe socialistische premier van Frankrijk, Guy Mollet, de Algerijnen vrije ver kiezingen en algehele politieke gelijk heid toegezegd. Hy legde er de na druk op dat Frankrijk de persoonlijk heid van de Algerijnen zou erkennen en eerbiedigen. Mollet is voornemens zich vandaag zelf naar Algerije te begeven. De pre mier nam het krachtig op voor ge neraal George Catroux, die hy tot mi nister-resident voor Algerye heeft benoemd en wiens benoeming op ver zet is gestuit van de zijde der Franse bewoners van het gebied. „De regering zal niet van tevoren een vastgestelde regeling voor het Algerijnse vraagstuk kiezen. Zij wenst ziel. niet te binden aan theore tische ontwerpen. Aan de andere kant heeft zij haar doelstellingen dui delijk uitgestippeld en de grenzen daarvan zullen niet worden over schreden", aldus Mollet. Verscheidene Franse groeperingen hebben aangekondigd dat zij vandaag zullen staken, ten teken van afkeu ring van het streven van de Franse regering. SPANNING TUSSEN OOST EN WEST Ook besprekingen op lager niveau verlangd. De Russische minister van buiten landse zaken, W. M. Molotow heeft in een interview dat hij de correspon dent van het Londerise blad „Sun day Times", Richard Hughes, toe stond, gezegd, dat hij een voorstan der was van het houden van nieu we conferenties aan de top. Tevens brak hij e>_ lans voor het houden van meer Oost-West-conferenties op lager niveau over minder belangrijke problemen, die de koude oorlog heeft voortgebracht, om zodoende het ver trouwen te versterken. In dit interview, dat een vriende lijk en verzoeningsgezind karakter droeg, zeide Molotow verder, dat de gezamenlijke verklaring, welke pre sident Eisenhower en premier sir Nieuwe fabriek in Nijkerk door brand verwoest. Vorst belemmerde blussingswerk. Zaterdagmiddag is in een knopen- briek te Nijkerk brand uitgebroken. Binnen enkele uren was de gehele, in 1949 gebouwde fabriek in de as ge legd. Tijdens de brand ontploften en kele ziiurstofcilinders, waardoor tot in grote omtrek ruiten sprongen. Men is er in geslaagd de kantoor- inventaris uit het vuur te redden, maar het gehele machinepark ging verloren. De brandweer van Nijkerk nam aan het blussingswerk met twee spuiten deel, ook de bedrijfsbrand weer van een fabriek was aanwezig. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door bevroren water en pompen. Men schat dat de schade enige ton nen zal bedragen. De fabriek ver schaft aan ruim 200 arbeiders werk. Anthony Eden hadden uitgegeven, voornamelijk tegen de Sowjet-Unie en de andere communistische staten gericht was. Over het voorstel van premier Boelganin aan Eisenhower om een niet-aanvalspact te sluiten zeide Molotow: „de heer Eisenhower heeft op dat voorstel niet positief gerea geerd. Desondanks gelooft de Sowjet- Unie, en zij zal de heer Eisenhower hier gaarne van trachten te overtui gen, dat een dergelijk pact nuttig zou zijn om de betrekkingen tussen onze beide landen en tussen andere landen te verbeteren en om de internationale spanning te verminderen. De reactie op de Tsjechische wa penleveranties aan Egypte achtte hij schromelijk overdreven en volgens hem had deze reactie ten doel de ver antwoordelijkheid voor de toestand in het Midden-Oosten op de Sowjet- Unie af te schuiven. „De verantwoordelijkheid voor die toestand ligt bij hen, die het pact van hebben", aldus Dag Hammarskjoeld, de algemeen secretaris van de Verenigde Naties, die op zijn wereldreis thans op weg is naar de economische conferentie in Bangkok, heeft in de Indiase stad Bangalore het woord gevoerd op een receptie, te zijner ere door de burge meester van Bangalore gehouden in het „Glazen Huis" van deze stad. De foto toont de heer Hammarskjoeld tijdens zijn toespraak. Middellandse zee-piraten. Strenge straffen gevraagd. De openbare aanklager in het proces dat in Marseille gehouden wordt tegen 47 personen die be schuldigd worden van zeeroverij, heeft het hof verzocht zeer streng te zijn bij de berechting van de hoofd verdachte, de Amerikaan Elliot For rest. Deze wordt er van verdacht de overvallen op de schepen in de Mid dellandse Zee uitgedacht en geleid te hebbèn. Onder de aangevallen schepen be vond zich ook het Nederlandse schip „Combinatie". In October 1952 werd onder de Spaanse kust een raid op dit schip* ondernomen waar bij men het commando overnam en de gehele lading van het schip ver kocht aan zwarte-handelaars. De lading werd geschat op 100.000 dol lar. Van de 47 beschuldigden waren slechts 13 aanwezig. De rest is in de gevangenis, niet meer in leven of bevindt zich nog op vrije voeten. De Franse aanklager vroeg voor de leidende figuren gevangenisstraf fen en geldboeten voor de medeplich tigen. Een andere hoofdbesehuldigde is de Nederlander Johannes van Del den. Hij is evenals Elliot reeds twee jaar in voorarrest geweest. De Nederlander Van Delden heeft een vrijwel volkomen gebrek aan herinneringsvermogen tentoonge spreid. Hij wist zich niets meer te herinneren van de data, plaatsen en mensen, die bij de gebeurtenissen waren betrokken. HERVATTING VAN OVERLEG Indonesiërs bleven na oproep van minister Luns De Néderlands-Indonesische onderhandelingen zullen dinsdag ln Genève hervat worden. Een ter elfder ure ingediend verzoek van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken J. AL A. H. Luns weerhield de Indonesische delegatie ervan om in het weekend terug te keren naar Djakarta, zoals zy eerst van plan was geweest. Meegedeeld werd dat het laatste telegram van minister Luns een oproep bevatte om „de besprekingen te hervatten nadat enige misverstanden die dè laatste tijd ontstaan zyn, uit de weg waren geruimd". De officiële woordvoerder voor de Indonesische delegatie zei dat „de de legatie hoopte dat deze keer alles een vlot verloop zal hebbel) en dat de be sprekingen zo spoedig mogelijk een gunstig einde zullen vinden". Het telegram van minister Luns gaf geen bijzonderheden hoe hij over het dode punt heen wilde komen, maar hield slechts een persoonlijk verzoek aan de Indonesische minister in om een mislukken van de conferentie te voorkomen. De Nederlandse minister zond zijn telegram zaterdagmiddag. Eerder op de dag waren minister Luns en mi- H viert de vierling Dorothee, Elly, fj Riny en Han Kniffers te Zwolle M haar dertiende verjaardag. FABRIEKSBOUW IN MIDDELBURG Modern bedrijf past geperfectioneerde mechanisatie toe THOMAS ALVA EDISON vond in 1879 de gloeilamp uit en de gevolgen daarvan zijn niet mis geweest. Het is moeilijk die gevolgen zo maar één- twee-drie op te sommen, maar toch moeten er hier twee worden genoemd, die dicht bij huis liggen: Eindhoven kreeg een enorme industrie en Mid delburg een hoogst-merkwaardig bedrijf, namelijk een fabriek van lamp- voeten. Duizenden en nog eens duizenden werden en worden er elk uur vervaardigd door vernuftige machines van deze in 1893 opgerichte Zeeuw se industrie, die vooral na de oorlog tot een soort model-bedrijf werd uit gebouwd. De produktie werd de afgelopen jaren aanzienlijk verhoogd en men is thans zover, dat cot uitbreiding van de gebouwen moet worden overgegaan. De „Vitrite", zoals deze fabriek meestal kortweg wordt ge noemd, laat thans een grote fabriekshal optrekken als eerste etappe van een groot uitbreidingsplan. De direkteur, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, en de bedrjjfsingenieur, ir. G. Kranen, hebben ons dezer dagen van deze plannen verteld. Het is een verhaat, dat passen zou in een brochure-reeks voor produk- tiviteitsverhoging, ook al omdat op ruime schaal praktische ervaringen werden uitgewisseld met andere be drijven in binnen- en buitenland. Het is voorts een verhaal, dat zou passen in een Amerikaanse krant van de laatste tijd. Want het heeft ook wat te maken met „automa tion" en de bladen en vakbonden daarginds zijn daar nogal druk mee. Zoals men weet is „automation" de aanduiding voor geperfectioneerde mechanisatie, waai bij de apparatuur zichzelf corrigeert, iet het gevolg dat de produktiviteit, d.i. de produk tie per arbeider, sterk toeneemt. Een belangrijk aspect daarbij is ook, dat aan ae arbeiders de hoogste eisen gesteld moeten worden, omdat alleen een selectie van vakbekwaam per soneel met deze uiterst-moderne in stallaties kan werken. „Selecte kern"Dat zijn ook woorden, die ir. Berdenis van Ber lekom gebruikte. De „Vitrite" kri;"-t namelijk steeds meer te maken met deze ver-gaande mechanisering en dat maakt vooral bij de verdere •ïitbomv van dil iniëkc bedrijf dat men moet beschikken over honderd-procent vakmensen en dat er alle aandacht moet wor den besteed aan de opleiding van de jonge generatie. Maar men bereikt er goede resultaten mee! Er is hier in de na-oorlogse ia- ren een „uitgebalanceerde" indu strie ontstaan, die in staat is op het gebied van vakmanschap en produktie-methoden de nieuwste technische ontwikkeling in de we reld te volgen. UNIEK BEDRIJF. Waarom hier van een uniek be drijf sprake is? Omdat dergelijke fabrieken, waar men lampvoeten voor elektrische lampe vervaardigt, in Europa op de vingers van een hand te tellen zijn. Of om een bij het onderwerp passende beeldspraak te gebruiken: men moet ze met een (elektrisch) lampje gaan zoeken... Dat houdt in, dat men de machines en apparaten voor dit bedrijf niet maar eventjes per briefkaart kan bestellen, maar dat zij vrijwel alle maal in eigen beheer moeten worden ontworpen. Vooral na de oorlog is veel ontwikkelingswerk verricht en met succes: het per medewerker ge produceerde aantal lampvoeten is thans driemaal zo hoog als voor 1940. In de oorlog kreeg de „Vitrite" rake klappen te incasseren, maar zodra het maar enigszins mogelijk was, wera de fabricage op volle toe ren hervat. En ondertussen werd dag in dag uit gewerkt aan de moder nisering van gebouwen en outillage. Juist omdat men zoveel zelf moest uitdenken en maken, had men vele moeilijkheden op te lossen. Maar er werd meer en vakbekwaam personeel aangetrokken, er werd naar norma- Vervolg op pag. 2) hlster Beyen op het paleis door de koningin ontvangen ter gelegenheid van de nieuwjaarsreceptie van H.M. te Amsterdam. De beide ministers bleven toen nog geruime tijd na het vertrek van het diplomatieke korps op het paleis, waarschijnlijk om met H.M. de ontwikkelingen betreffende de Nederlands-Indonesische conferen tie te bespreken. Raad Hazerswoude achter mr. Schokking. Onjuiste voorstelling in dagblad verworpen. De gemeenteraad van Hazerswoude heeft zaterdagavond in een spoedver gadering zyn vertrouwen uitgespro ken in het beleid, dat mr. F. M. A. Schokking in de jaren 1942 tot 1945 heeft gevoerd als waarnemend bur gemeester van deze gemeente. Burgemeester L.'J. den Hollander hield een toespraak, waarin hy o.m. opmerkte „met verontwaardiging na men wij kennis van de felle aanklacht welke een dagblad heeft geuit tegen burgemeester Schokking, een aan klacht, die ook ons aangaat. Wij we ten", aldus spreker, „dat hij alles heeft gedaan om leed te verzachten. Hij was een voorbeeld, wanneer er aangepakt moest worden. Hij deed dit met wijsheid en grote voorzichtig heid". Met algemene stemmen verklaarde de raad zich vervolgens akkoord met de volgende uitspraak: „De raad der gemeente Hazerswoude, in spoedeisende openbare vergade ring bijeen, met verontwaardiging kennis genomen hebbend van de on juiste voorstelling betreffende het be leid van mr. F. M. A. Schokking, thans burgemeester van Den Haag, gevoerd als waarnemend burgemees ter van Hazerswoude van 1942-1945 en met name het voorgevallene ten aanzien van de familie Pino, gehoord het voorstel van B. en W. besluit in dankbaarheid voor zijn verrichte ar beid het onvoorwaardelijke vertrou wen uit te spreken over het door bur gemeester Schckking gevoerde be leid als waarnemend burgemeester in deze gemeente in de jaren 1942 tot 1945". OVERWEGEND DROOG. Zwaar bewolk* me» -nreide op klaringen. Plaatse f:-" n overwe gend droog. Weim- -i»•- Tempera turen in de midd-r msii;-?ks het vriespunt. ZO\ - 7 februari Zon op 8. Maan op 5.: onder 17.39 onder 13.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1