Hockey: sport, die ook in Zeeland een groter populariteit verdient IN MIDDELBURG WORDT HOCKEY REEDS 45 JAAR BEOEFEND ONDANKS VORST GAAN DUELS TUSSEN HOOFDKLASSERS DOOR ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEE UW BE COURANT 5 ZEEUWSE SPORTSPIEGEL Koninklijk Nederlandse Hockey Bond is nog zuiver amateuristisch (Van onze sportredacteur) Van het hockey-spel kan men beslist niet zeggen, dat deze tak van sport het in alle lagen der bevolking tot een grote populariteit heeft ge bracht. De statistieken wijzen uit, dat bijvoorbeeld gymnastiek, schaatsenrijden, tennis, zwemmen, korfbal en wandelen in Nederland veel meer beoefenaren tellen en dan spreken we nog niet eens over „Koning Voetbal". Hoewel wij de juiste cijfers niet tot onze beschik king hebben, durven wij toch te beweren, dat er in Zeeland behalve deze sporten nog wel enkele sporten zijn, die in ledenaantal met hoofd en schouders boven het hockey-spel uitsteken. Handbal en atletiek bij voorbeeld, en verder volleybal en tafeltennis, terwijl wij sporten als dammen en schaken in dit verband buiten beschouwing willen laten. Zeeland telt slechts twee hockeyclubs, één in Middelburg en één in Hulst. Daarmee heeft Zeeland ongetwijfeld een achterstand op de an dere provincies, waar deze tak van sport door meer sportlieden be oefend wordt. Waar ligt het nu aan, dat het hockey een sport, die zowel voor de beoefenaar als voor de toeschouwer een zeer aantrekke lijk spel is een betrekkelijk geringe populariteit geniet? vier, vijf jaar al achter een bal ren nen op straat en op die manier spe lenderwijs in aanraking komen met sporten als voetbal en handbal, ter wijl men hockey toch alleen maar op een veld kan spelen". De jeugd, die het hockeyspel gaat beoefenen, begint meestal pas op de middel bare school met deze sport. De leer lingen van gymnasia zijn zelfs ver_ plicht een hockeystick aan te schaf fen. In Zeeland komt er echter van het spelen van hockey op scho- 1 len zeer weinig terecht omdat er geen velden beschikbaar zrjn. Op heel Walcheren bijvoorbeeld is slechts één hockeyveld (het Middelburgse) „en dat kunnen wij onmogelijk afstaan voor de schoolsport", verklaarde de heer Broekens. Gelukkig is in het nieuwe sport complex aan de Nadorst te Middel burg ook een hockeyveld opgeno men. Dat terrein is echter nog niet ingezaaid en daarom zal het waar schijnlijk volgend jaar nog niet be schikbaar zijn. Niettemin is er Daarvoor zijn verschillende oorza ken aan te wijzen. De spelregels van deze sport zijn voor vele belangstel, lenden-in-spé abacadabra. En in derdaad zijn de» regels van „wat- mag-en-wat-niet-mag" in de hockey- sport niet zo gemakkelijk als in vele andere takken van sport. Dat is echter het belangrijkste struikelblok niet. Spelregels kan men leren, zelfs spelenderwijs. Dat is bijvoor beeld bij de meeste voetbalenthousi asten ook het geval. Daarom zal de gene, die de hockeysport wil kennen niet al te veel moeite met de spel regels hebben. Een moeilijker te passeren strui kelblok op de weg naar populariteit is het gebrek aan hockeyvelden. Vooral in Zeeland doet zich dit ge brek gelden. De Middelburgse Mixed Hockeyclub weet daarvan mee te praten! Momenteel heeft men name lijk in de Zèeuwse hoofdstad slechts de beschikking over één hockeyveld. Daarop moeten de wedstrijden wor den gehouden. Maar daarop wordt ook getraind (woensdag- en zater dagmiddag). Als men echter weet, dat deze club rond 120 leden telt, dan begrijpt men dat men dikwijls bij de training niet veel armslag heeft. Bovendien komt het voor, dat men het veld niet voor training be schikbaar stelt, omdat het dan voor de wedstrijd van zondag wellicht niet meer beschikbaar is. Daarmee zjjn we echter nog niet toegekomen aan de belangrijk ste rem in de opmars naar po pulariteit. Deze „rem" is de zuivere amateuristische gedach te, die in de Koninklijke Neder landse Hockey Bond leeft. Dat de amateurstatus van de Ne derlandse hockeyers in vrijwel alle gevallen inderdaad „zuiver" is, be grepen wij, toen we dezer dagen een gesprek hadden met de heren D. A. Huysse en drs. K. F. Broekens, voor zitter en secretaris van de Middel burgse Mixed Hockey Club. De heer Huysse is ook commissaris voor Zeeland van de commissie van bij stand Zuid-Nederland van de K.N. H.B. en gedelegeerde van de tech nische commissie. De hockeyers zijn van mening, dat wie een sport wil beoefenen ook veel voor die sport over moet hebben. Als er een uitwedstrijd gespeeld wordt, staat er niet zoals bijvoorbeeld de voetballers gewoon zijn een bus gereed, die de spelers op kosten van de vereniging naar de tegen standers brengt. De hockeyers be talen zelf hun reis. Vanzelfsprekend brengt dat dikwijls hoge onkosten met zich mee, want de tegenstanders van de Middelburgse hockeyers wo nen allen in Noord-Brabant". Ook moeten de spelers zelf hun sportkle- ding en materiaal (stick) aanschaf fen. Alleen de vrij dure uitrusting van de keeper (keepster) neemt de vereniging voor haar rekening. „En u weet natuurlijk ook", zei de heer Huysse, „dat men in de hockey-sport geen betalend publiek kent?" De entreegelden voor wed strijden zijn zelfs door de bond ver boden. Alleen bij interlands wordt een toegangsprijs gevraagd. Deze inkomsten, die een voetbalvereniging bijvoorbeeld wel heeft, mist een hockeyclub dus ook. Verplichte stick. „Vergeet ook niet", merkte de heer Broekens op, „dat peuters van hoop, dat als dit veld gereed ls, ook de scholieren van een hockeyveld gebruik kunnen maken en wel van het momenteel in gebruik zijnde veld. Voor het westen „De uitbreiding van de hockey sport", aldus de heer Huysse, „wordt in Zeeland bovendien vertraagd, daar wij dikwijls jeugdige hockeyers op- lelden voor het westen". De meeste jonge leerlingen komen op 12- of 13- jarige leeftijd bij de vereni niging, lan de maar na het gymnasium gaan meesten studeren ln het westen. „cm wat later terugkomt", merkte de heer Broekens laconiek op, „zijn in de meeste gevallen ouderen Dat het ledental van de Middel burgse Mixed Hockey Club, ondanks deze moeilijkheden, sinds 1950 ver dubbeld is, bewijst dat deze vereni ging gezond Is. Ook de hockeyclub „Rapide" in Hulst vestigt de'aan dacht op zich. Als men echter weet, dat in Zeeland 1 op de 1650 inwoners de hockeysport beoefent, terwijl de. ze cijfers landelijk 1. op 520 zijn, dan begrijpt men, dat ook de hoc keysport in Zeeland nog een achter stand heeft. „Maar pas als er meer velden in deze provincie komen", aldus de heer Huysse, „kan deze sport zich hier uitbreiden." Dan ook kunnen er meer verenigingen komen, kunnen de Zeeuwen ook in eigen provincie competitiewedstrijden spelen en kun nen dus de reiskosten minder wor den. Amateurvoetbal afgelast. Profs spelen wel. In verband met de gesteldheid van de terreinen heeft de K.N.V.B. vrij dag officieel alle voor zaterdag 4 en zondag 5 februari vastgestelde wed strijden voor het amateur-voetbal afgelast. Bovendien deelde de K.N.V. B. gisteren mede, dat de keuring van de terreinen voor de wedstrijden van a.s. zondag voor het betaalde voet bal aan de consuls, respectievelijk scheidsrechters zal worden overge laten, indien er in de weersomstan digheden geen verandering komt. De afgelaste programma's zullen geen week worden opgeschoven, maar la ter normaal worden ingehaald. KAMPIOENSCHAP WAS JUBILEUMGESCHENK Sedert oprichting is het gebrek aan velden in Zeeland steeds grootste moeilijkheid geweest Het kampioenschap van de zuidelijke tweede klasse a, dat de spelers van de Middelburgse Mixed Hockey Club ongeslagen hebben behaald, kan men min of meer zien als een jubileumgeschenk aan de vereniging. Dit jaar viert deze club namelijk juist zijn negende lustrum de oprichting was op 1 januari 1911. Daarmee is de Middelburgse hockeyclub op één na oudste hockeyvereniglng van het zuiden. En als men weet dat de eerste club in Nederland, de Amsterdamse hockey- en bandyclub in 1892 werd opgericht, dan is het duidelijk, dat Zeeland op dit gebied zeker niet ver achteraan kwam. In het zuiden van ons land was alleen „Breda" de Zeeuwen voor. Aanvankelijk hadden de Middelburgers, die dit door Plm Muiier ongeveer 65 jaar geleden in Nederland ingevoerde spel wilden beoefenen, met vele moeilijkheden te kampen. Vreemd genoeg waren de moeilijkheden van toen in hoofdzaak dezelfde als momenteel: terrein-moeilijkheden. En dus kon de Middelburgse hockeyclub zich aanvankelijk niet erg ontplooien. w i Hier is duidelijk te zien welk een snelle sport hockey is en dat de no dige vaardigheid onontbeerlijk is. Een moment uit de onlangs gespeelde wedstrijd MiddelburgLiberty, die de Zeeuwse ploeg met 60 won waarmee de titel werd behaald van de 2e klasse A. CONSULS HEBBEN LAATSTE WOORD Ajax kan leiding houden. _Je Nederlandse beroepsvoetbal lers kunnen nu toch het voorbeeld van hun Engelse collega's navolgen. De competitieleiding van de K.N.V.B. heeft namelijk besloten voor wat be treft de wedstrijden van de hoofd klasse het eventuele afkeuren van de velden over te laten aan de des betreffende consuls en scheidsrech ters. Door dit besluit zullen zondag middag dus ongetwijfeld heel wat hoofdklassers in het veld komen. Het volledige programma is in ieder geval gehandhaafd. In de hoofdklasse A zal het NAC hoogstwaarschijnlijk niet gelukken Ajax van de leiding te stoten. De Bredanaren krijgen namelijk zelf Eindhoven op bezoek (daarvan ver wachten wij een gelijk spel), terwijl de Amsterdammers een zo goed als zekere winst tegemoet gaan in Dordrecht tegen EBOH. Fortuna '54, dat in enkele weken tijds naar de vierde pdaats is afgezakt, krijgt ót dit weekeinde bij VVV weer moeilijk. Maar daar de venlonaren tofch ook niet in topvorm steken, veronder stellen we toch, dat de voetballers uit Geleen de beide punten zullen meenemen. Ook DOS gaat eei. wedstrijd tegemoet nu Limburgia op bezoek komt. Voor ons zijn de Limburgers hier favoriet. Stormvogels zal zich tegen HVC ongetwijfeld boven de beruchte streep kunnen handhaven en Sparta zal de kansen behouden door een zege op Excelsior. Belangrijk voor de uiteindelijke rangschikking rond de bekende lijn, zal de wedstrijd AmsterdamRoda Sport zijn, waarbij Amsterdam de meeste aanspraak op de winst maakt. RigtersbleekNOAD en Vi tesseADO zullen volgens de bere keningen in het voordeel van de be zoekers beslist worden. In de hoofdklasse B zal Elinkwijk zondag alle moeite hebben een over winning te behalen bij Rapid JO. Toch verwachten we dat de punten in Utrecht terecht komen. SC En schede ziet de tweede plaats in ge vaar komen nu de club van Abe Len- Nadat echter in 1928 de Olympische spelen in Nederland waren gehouden, waarbij ook de hockeysport populari teit genoot, bloeide deze tak van sport in ons land op en al spoedig plukten ook de Zeeuwse hockeyers daar de vruchten van. In het seizoen 1931/'32 begon men zelfs officieel te spelen in de competitie van de Nederlandse Hockeybond. Weliswaar eindigden de Middelburgers op de laatste plaats, maar dat nam toch niet weg, dat men nu regelmatig contact met de „bui tenwereld" had. Helaas degradeerde het hockey team in 193o naar de tweede klas se. Het was echter een pleister op de wonde, dat de vereniging inmid dels zover gegroeid was, dat men twee jaar later ook met een da meselftal aan de competitie kon deelnemen. Tijdens de oorlogsjaren moesten de meeste competitiewedstrijden buiten Zeeland gespeeld worden. Pelikan in Roosendaal en de Lyceum Hockeyclub in Breda-waren in die tijd zo vriende lijk het veld voor de Middelburgers beschikbaar te stellen. Reeds tijdens de bezetting konden de Middelburgers ook gebruik van het hockeyveld in Goes maken. De Duitsers hadden de hockeyvereniging in Goes het spelen namelijk verboden, waardoor er een terrein vrij kwam. Onder de naam „De Zeeuwen" speelden de Middelbur gers toen op dit terrein. Overigens hebben de bezetters nooit door gehad, dat het Zeeuwen H-elftal, dat in de derde klasse uitkwam, in feite het team was van de door de Duitsers •verboden Goese club. De terrein-moei lijkheden waren na de bevrijding di rect nog niet opgelost en voorlopig speelde men nog op het veld in Goes. Pas op 1 september 1947 konden de hockeyers uit de Zeeuwse hoofdstad „op eigen basis" terugkeren. Het veld was weer beschikbaar en men speelde ook weer onder de naam „Middel burgse Mixed Hockey Club". Ondanks het feit, dat ook nu nog de terreinmoellijkheden een uitgebrei de ontplooiing in de weg staan, is het dus de Middelburgse spelers gelukt het kampioenschap te behalen. Dit houdt in dat er promotiewedstrijden voor een plaatsje in de promotieklas se gespeeld moeten worden. Momenteel komt de Middelburgse hockeyclub binnen de lijnen met twee herenelftallen, twee damesteams, een veteranenploeg en een jongenselftal. Het ligt in de bedoeling volgend jaar ook een meisjesteam in het veld te brengen. Men wil op 14 en 15 april ter gele genheid van het 45-jarige bestaan een toernooi in Middelburg houden. Er bestaan plannen, dat ook een Brits elftal aan dit toernooi zal deelnemen. DRS. K. F. BROEKENS (LINKS) EN D. A. HUYSSE ^.„...amateurisme.....^. J. Korver overleden. Een der eerste radiopioniers. In Hilversum is gisteren overle den de heer J. Corver, een van de eerste radiopioniers in ons land. Hjj heeft vooral bekendheid gekregen door zijn populair-technische boek jes over radiotechniek, die in de eerste tijd van de radio door talloze amateurs werden gebruikt als lei draad bij de bouw van eigen toestel len. De heer Corver is van de op- ven jaar als algemeen secretaris. Hij had thans nog voor deze ver eniging zitting in het bestuur van de Nozema, de Nederlandse Omroep- Zendermaatschappij. De heer Corver is 78 jaar geworderu stra in Den Bosch tegen BW moet spelen. Hier ligt een gelijk spel het meest voor de hand, al schijnt het een traditie te zijn, dat de Bossenaren thuis niet tot de grootste prestaties kunnen komen. Alkmaar zal zich steviger ln het bovenste gedeelte kunnen nagelen door een gemakkelijke overwinning bij de Volewijckers, terwijl Willem H wat van de puntenachterstand zal wegwerken door een overwinning bij Emma. Feyenoord krijgt in M tricht de moeilijke klip MW te om zeilen. Inderdaad moeilijk, maar toch zal het wel lukken. Het bestaan van DFC in de gunstige afdeling (boven de lijn) gaat aan een zijden draad hangen nu PSV voor dit weekeinde de tegenstander is. Hier ligt winst voor de Eindhovenaren in het ver schiet. GVAV zal het thuis met SW wgl klaren, terwijl Scheveningen/ Holland Sport van De Graafschap kan winnen. SittardiaEDO kan een gelijk spel worden. Nederland-Ierland. De wedstrijd NederlandIerland, die, zoals bekend, reeds was vastge. steld voor 10 mei (Hemelvaartsdag), zal in het Feyenoordstadion te Rot terdam worden gespeeld. Advertentie HAMEA-GELEIj maakt ruwe handen In één nacht gaal an zacht 4 Weinig krachtsverschil in hoofdklasse bridge Ooslburg heeft Ie klasse-titel voor het grijpen. Deze week werden in de Zeeuws- VTaamse hoofdklasse enkele opmer kelijke uitslagen genoteerd. Zo scoor de een gehavend Sas van Gent 54 matchpunten tegen Terneuzen, een aantal, dat In normale gevallen ruim schoots voldoende Is om tot winst te komen. Aangezien Terneuzen echter tot 60 kwam, moest Sa» nog met le ge handen huiswaarts keren. Terneu zen n bracht uit Hulst de volle winst thuis en had daarbü genoeg aan 38 matchpunten. Voor Hulst een zware tegenvaller. Hieruit blijkt wel, dat de verschillen ln deze groep niet groot zijn. Nummer laatst kan nog kam pioen worden en lijstaanvoerder Ter neuzen ls nog niet veilig voor degra datie. Het kan hier nog aardig span nen en het ls lang niet onmogelijk, dat één of meer beslissingswedstrij den uitkomst moeten brengen. De uitslagen luidden: Terneuzen ISas van Gent I 6054 Hulst ITerneuzen II 3038 De stand luidt thans: Terneuzen I 6 7 8 m.p. Hulst I 6 6 +8 m.p. Terneuzen n 6 6 10 m.p. Sas van Gent I 5 5 +24 m.p. Luctorü 5 4 14 m.p. In de eerste klasse heerst er geen enkele onzekerheid omtrent de afloop van de competitie. De titel gaat in ieder geval naar Oostburg, aangezien Oostburg I, alleen nog maar inge haald kan worden door Oostburg IL De overwinningen van Oostburg I la ten overigens aan duidelijkheid niets te wensen over. Ook Oostburg Hl hielp'n handje door concurrent Luc- tor tf een kostbaar puptje te ontfut selen. De hekkensluiters noteerden hiermee de eerste winst. De uitslagen van de eerste klasse B waren: Oostburg ITerneuzen UI 6821 Oostburg mOostburg I 2753 Oostburg HLuctor n 4244 De stand luidt: Oostburg I Oostburg II Luctor II Sas II Terneuzen m Sas IH Oostburg m 5 10 +167 m.p. 4 6 54 m.p. 4 5 17 m.p. 3 3 10 m.p. 4 2 51 m.p. 3 1 45 m.p. 4 1 132 m.p. Op 3 februari zal in Terneuzen de jaarlijkse „Open"-Parencompetitie worden gespeeld. De volgende ronde is voorlopig op 25 februari vastge steld. (Advertentie) ^•©évtfjiTwa» elf© zehüwM achten? j^Wili U zich raitig en opgewekt voelen, neem dan NEUROTONIC! Wan! NEUROTONIC «Itrto «Tatcaltow»» U» ianuw«» en hd dod dit op do «nip lulila wIJibj ronder verdoving vto Uw zenuwtn on 4oovergroting vso UW energie Dal la hol geheim var» NEUROTONIC, waardoor dit belangrijke pra» paraat reed» rear «alen. volledig» goneilng hoeft gebracht. l Begin aan een human NEUROTONIC aal een openbaring voo» U tijn» VOORRADIG BIJ AtlE APOTHEKERS EN DROGISTEN SP0RT~ kaleidoscoop gende melkboer" de aandacht nog op zich door het wereldre cord op de zes mijl te verbete ren. Hij liep de afstand in 27 minuten 5+ seconden. Een won der is het dus niet, dat de Hon- „PROEFNEMENGEN" De Hongaarse sportlieden hebben enkele weken geleden 'n verkennersgroepnaar Mel bourne gestuurd, waar dit jaar de Olympische zomerspelen ge houden zullen worden. Deze groep bestond uit de befaamde atleten Iharos, Tabori en Rozsavolgyi. Terzelfdertijd lie ten ook de bekende Ameri kaanse cracks O'Brien en Spur rier en de sprinter Morrow zich op de Australische sintelbanen zien. Deze atleten wilden zich op de hoogte stéllen van het weer in Australië. Ongetwijfeld zullen de resultaten van de proefnemingender atleten veel waarde hebben voor de Olympische kandidaten der verschillende landen. In dit verband moet men er aan her innerd worden dat Iharos en Tabori op de drie mijl kans loos geslagen werden door de Australiër Stephens. Later hcd Iharos nogmaals het nakij ken toen hij tegen Stephens die de vliegende melkboer wordt genoemdop de 5000 meter uitkwam. De Hongaarse atleten vonden hun nederlagen veel minder sensationeel, dan dit in Australië en andere lan den het geval was. In de eerste plaats liep Iharos met een ge blesseerde enkel, die daarna hem tot rustpauze van enkele iceken dwong, en in de tweede plaats was het werkelijk geen schande door de werkelijk uit stékend lopende Australische atleet verslagen te worden. EEN „MAAR" In de race tegen Iharos maakte Stephens een tijd van 14 minuten 7,2 seconden; dat is slechts een halve séconde langzamer dan het Olympisch record van Zatopek. En enige tijd geleden vestigde de „vlie- LASZLO TABORI ....„proefnemingen"..., garen een keer het hoofd moes ten buigen voor de Australiër, ook al daar Iharos en Tabori zich uiteraard voor dit bezoek niet zo voorbereid hebben, als zij het voor de Olympische spe- - len zullen doen. Niettemin is er nog een „maar". Het is name- lijk nog de vraag in hoeverre hun nederlagen werden béin- vloed door twee factoren: ten eerste het Australische klimaat en ten tweede de overgang van de Europese winter naar de 1 Australische zomer. De Honga- ren maken er dan ook geen ge heim van dat de verandering van het klimaat véle moeilijk heden voor hen opwerpt. Voor al de sterke temperatuurswis seling doet haar invloed géiden De Hongaren beleefden smoor- hete dagen met een tempera tuur van 35 graden Celsius in de schaduw en ook kille regen dagen. De 5000 meter bijvoor beeld werd in de stromende re gen gelopen. ACCLIMATISEREN In hoeverre de lopersuit „koudere landen" gehinderd zullen worden door het vreem de klimaat zal individueel ver schillend zijn. Dit laat ook de vraag openof de Olympische deelnemers zo vroeg mogelijk in Melbourne moeten zijn om nog te acclimatiseren of zo laat mogelijk om niet door het wis pelturige weer verzwakt te worden. In dit verband kan op gemerkt worden, dat de Hon garen twee en een halve week in Australië bleven en dat tus sen hun eerste en laatste race aldaar nauwelijks sprake teas van enig verschil in vorm. On dertussen zullen de Hongaren veel geleerd hebben van het be zoek aan Australië en daar zij hierdoor voordeel kunnen heb ben bij de komende Olympische spélen, werden de resultaten van de „proefnemingen" na besprekingen in Boedapest staatsgeheim" gemaakt. Ver- -jg reweg 'de beste prestaties teer- den door Rozsavolgyi geboekt. Hij 1 con alle wedstrijden waar aan hy deelnam, op overtuigen de wijze en toonde daarbbij niet de minste vormverminde ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5