Slot van het (melk) liedje in de Tweede Kamer: „Niets verandert" f KLAMBÖRD Gen. Synode der Gereformeerde Kerken over de gezangen VERENIGING VAN GEMEENTEN VRAAGT OM EEN DELTARAAD SATERDAG 4 FEBRUARI 1956 PROVINCIALS ZBBVW8B COURANT 9 Jr Regering is geen verantwoording schuldig aan het Landbouwschap (Van onze parlementaire redacteur) Vyf uur lang heeft de Tweede Kamer vrijdagmiddag over de garantie prijs voor de melk gesproken, vooral naar aanleiding van de ontevreden heid, die over deze prijs in de kring van de boeren gerezen was en in ver band met het feit dat de regering bij haar beslissing afweek van het voor stel, dat het landbouwschap aan de minister had voorgelegd. Minister Mansholt had aan de_ Kamer twee brieven over deze materie gestuurd en zes sprekers hebben 'uitvoerig het woord er over gevoerd. Doch het slot van het liedje was, dat er niets verandert. De bewindsman handhaafde zijn standpunt. Men kreeg sterk de indruk, dat het hem gelukt is, meer begrip voor dit standpunt te wekken en de enige motie, die het debat opleverde, is bij voorbaat ten dode* opgeschreven. Daarover zal pas dinsdag a.s. wor den gestemd. Deze motie was afkomstig van de communistische afgevaardigde de heer Haken. Zij spreekt uit, dat de hoogte van de garantieprijs van de melk voor de producenten van zeer grote betekenis is en zij verzoekt de regering, hiermede rekening te hou den en Dij de komende besprekingen zo veel mogelijk aan de wensen van de boeren op dit punt tegemoet te komen, aangezien de huidige garan tieprijs te laag geacht moet worden. Nietszeggend „Wat wil de heer Haken eigenlijk met deze nietszeggende motie?" zo vroeg minister Mansholt bij de ver dediging van zijn beleid. Wij houden altijd zoveel mogelijk met de wensen van de boeren rekening. De bewinds man noemde de motie ongewenst. De overgrote meerderheid van de Kamer zal dat a.s. dinsdag wel met hem eens blijken te zijn. Het voornaamste verwijt, dat minister Mansholt te slik ken kreeg, was wel dat hij het voor stel van het landbouwschap niet heeft overgenomen en een gunstiger prijs heeft vastgesteld. Wij beleefden hier mee eigenlijk het eerste vrij ernstige conflict tussen de regering en een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, doch het moet gezegd, dat de be windsman zijn positie hierin zeer dui delijk bepaalde en een bevredigende verklaring voor de houding van de regering tegenover het landbouw schap gaf. Enkele Kamerleden drongen aan op onderhandelingen tussen de minister en het landbouwschap. De bewinds man dacht daar echter niet aan. Wij onderhandelen niet, zei hij. I-Iet land bouwschap komt zelfstandig met voorstellen, maar de regering stelt de garantieprijs vast. Daarvoor is zij geen verantwoording schuldig aan liét landbouwschap, doch uitsluitend aan het parlement. Overigens toonde Dossier (Slot van pag. 1) standkomén van de publikatie in het Haags Dagblad. De tweede is hoe men de beschikking gekregen heeft over een P.O.D._dossier, dat geheim dient te blijven. Vrijwel de gehele Haagse pers en een goed deel van de landelijke pers heeft zich fel gekeerd tegen de re dactie van het „Haags Dagblad." „De Telegraaf" schreef: „In prak tisch alle commentaren van de Haag se pers kan men tussen de regels door het woord „chantage-journalis- tiek" beluisteren". Het „Algemeen Dagblad" (Rotter dam) constateerde, dat er gemani puleerd is met dossiers op een wijze, welke in een rechtsstaat ontoelaat baar moet worden geacht. Vastgesteld moet worden, dat het geen pas geeft, wanneer na tien ja ren een dossier, dat indertijd door de bevoegde autoriteiten is geseponeerd, weer wordt opgerakeld. Tot zover de meningen van andere bladen. Het is goed, dat uit journalistieke kringen deze felle veroordeling is gekomen. Daaruit blijkt, dat de Nederlandse pers het optreden van het „Haags Dagblad" als een ernstige misslag ziet. Er zit echter aan het geval-Schok- king een nog veel belangrijker kant, dan die van het journalistieke fat soen of onfatsoen. Men heeft weer eens gemanipuleerd met een P.O.D.- dossier, of althans met een afschrift van een dossier, dat in verkeerde handen was geraakt. Er zijn in de jaren kort na de oor log nogal wat P.O.D.-stukken in ver keerde handen terecht gekomen en ook zijn er heel wat „clandestiene" afschriften van die stukken gemaakt. Wellicht kan de affaire-Schokking thans aanleiding zijn voor een justï. tiëel optreden tegen lieden, die tien jaar na de bevrijding nog manipule ren met geheime P.O.D.-stukken of afschriften van die stukken. Een ge voelige correctie zou hier volkomen op haar plaats zijn! SCHADUWEN. Dr. Guy D. Reed in Newark (Ohio, Verenigde Staten) die een echtscheidingsprocedure moet doormaken, rapporteerde aan de po litie, dat hij in zijn auto gevolgd werd. Hij kwam tot de ontdekking, dat in de eerste wagen achter hem de 'ad vocaat van zijn vrouw zat, in de twee de wagen een vriend, die beloofd had een oogje ih het zeil te houden en in de derde de particuliere detective van zijn vrouw. ONRUSTSTOKER Buschauffeur Harlan Frank Beers, 28 jaar, in San Diego, viel herhaaldelijk politie en brandweer lastig met valse rappor ten. Tenslotte werd hij gearresteerd omdat hy op één dag meldde, dat drie mannen hem met een bijl sloegen en vastbonden aan het stuur, dat hij een dreigbrief ontving om 25.000 dollar te bétalen en tenslotte, dat zijn huis in brand stond. de minister aan, dat het landbouw schap om tot zijn voorstel te komen was afgeweken van de tot dusver ge volgde gang van zaken en dat hij zelf zich aan de vroeger gemaakte afspraken over de methoden van be rekening gehouden had. Cijfers De door een* aantal Kamerleden aan gevochten beslissing van de minister kwam hierop neer: In het lopende melkprijsjaar geldt een algemene ga rantieprijs voor de melk van 22,4 cent per kg. Het betreft melk met een vetgehalte van 3,7%. Evenals in het vorige melkprijsjaar zal daarnaast een toeslag van maximaal 1,7 cent per kg worden gegeven voor de in de zandgebieden en daarmee gelijk te stellen gebieden geproduceerde melk. Indien de landelijke gemiddelde op brengst over de genoemde periode meer is dan 22,4 cent, zal de toeslag van 1,7 cent zo veel lager zijn als de gemiddelde opbrengst figt boven 22,4 cent. De zogenaamde verrekenprijs voor de consumptiemelk, die voor de periode november 1954-november '55 werd vastgesteld op 25 cent per kg., zal niet worden gewijzigd, zoaat door deze prijsvaststelling de melkprijs voor de consument niet -verandert. Evenals voorgaande jaren zijn deze prijzen gebaseerd op de uitkomsten van het door het landbouw-econo- misch instituut ingestelde onderzoek naar de verwachte kostprijs voor de melk. De resultaten van dit onder zoek zijn omgerekend tot een gemid delde kostprijs voor de weidegebie den van 21,6 cent per kg. melk met 3,7vet en voor de zandgronden van 24,9 cent. De gemiddelde kostprijs voor het gehele land bedraagt 23,25 cent. Achtereenvolgens oefenden de he ren Van den Heuvel (a.r.). Haken (Vervolg op pag. 10) COÖRDINEREND COLLEGE Pleidooi voor volledige schadevergoeding De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zy uitvoerig gemotiveerd zegt, dat by haar de gedachte is gerezen, dat op voorbeeld van de procedure, gevolgd by" de Inpoldering van de Zuiderzee instelling by de wet van een speciale Delta- raad geheel in overeenstemming zou zyn met de betekenis, welke het Del taplan niet alleen in waterstaatkundig doch ook in agrarisch, economisch en planologisch opzicht voor ons volk moet hebben. Een Deltaraad zou de uitdrukkelyke wettelijke opdracht kunnen krygen, de taak van coördine rend college te vervullen bij alles wat het Deltaplan betreft. neergelegde verzekering, dat ook met betrekking tot de schadevergoeding gezorgd zal worden voor een goede' procesgang en een beroepsmogelyk- heid, wordt node gemist. Bij de samenstelling van een derge lijke raa'd zou nog beter dan bij die van de Raad van de (Waterstaat rekening kunnen worden gehouden met de grote verscheidenheid van be langen, welke bij de uitvoering van het Deltaplan in aanmerking moeten worden genomen; en tenslotte zou men desgewenst in deZe raad de or- fanisatie en dé personen kunnen vin- en, geschikt voor het vormen van colleges van beroep, waaraan behoef te bestaat in de eerste plaats met het oog op het vaststellen van de plan nen, voorts in verband met het bepa len van de ingevolge art. 5 door het rijk op te leggen of te verlenen bij dragen en tenslotte bij geschillen om trent de in art. 8 bedoelde schade loosstellingen. Het hoofdbezwaar van de Vereni ging tegen de volgens haar te sum miere bepaling van art. 1 van het wetsontwerp Deltaplan is, dat er niets wordt gezegd omtrent de proce dure van het voorbereiden der plan nen en over het aandeel, dat de ge meenten bij deze voorbereiding moe ten hebben. Op uitbreiding van dit ar tikel wordt daarom aangedrongen. Adressante verzoekt ook volledige vergoeding voor aan te richten scha de niet uit te sluiten. Ook de beper king in dit verband tot vissery en aanverwante bedryven acht adres sante niet voldoende. Een In deze wet De schippers van de aangehouden Russische schepen willen niet toe staan. dat Noorse politiemannen aan boord komen om een schatting te maken van de vangsten en het aan tal netten. Tal van Vlissingse scholen hebben vrijdagmiddag de deuren gesloten, zodat de leerlingen zich op het gladde ijs Iconden vermaken. De gehele mid dag was het een drukte van belang op de Spuikom, waar honderden jeug dige schaatsliefhebbers hun baan tje trokken". De Noorse marine maakt uitvoerig jacht op de Russische schepen3 welke in de Noorse territoriale wateren vis sen en zich moeilijk en onder protest laten opbrengen. Foto: De haven van Alesund met vier van de zestien Rus- sisclie schepen aan de ketting. Eden voelt niet veel voor verdrag met Sowjet-Unie „Het vorige werd door de Russen opgezegd...." De Britse premier -sir Anthony Eden heeft gisteren voor zijn vertrek uit Washington naar Canada een persconferentie gehouden, die door de radio werd uitgezonden naar Enge land. Hy sprak onder meer over de brief, die Boelganin donderdag aan president Eisenhower schreef en waarin de Russische premier zijn aan bod herhaalde, een vriendschapsver drag aan te gaan met de Verenigde Staten voor de duur van twintig jaar Boelganin had o.m. aan het eerste aanbod toegevoegd, soortgelijke ver dragen ook te willen aangaan met andere landen, waaronder Engeland en Frankrijk. Naar aanleiding van deze brief zei Eden, dat hij indertijd zelf met Mo- lotow een vriendschapsverdrag met een looptyd van twintig jaar had on dertekend en dat later Engeland dit verdrag heeft willen uitbreiden tot vijftig jaar. De Sowjet-Unie heeft het verdrag echter opgezegd, omdat En geland de Parijse akkoorden voor lerbewapening van Westduitsland goedkeurde. Eden zei, niet helemaal overtuigd te zijn van de waarde van een nieuw vriendschapsverdrag, zo spoedig nadat het andere door de Sowjet-Unie was-verscheurd. Middenstandsbonden wekken op tot prijsstabilisatie De besturen van de Christelijk Mid denstandsbond, de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond en de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond, die samenwerken in de commis sie van overleg van de middenstands- vakcentralen, hebben in een brief him leden aangespoord al het mogelijke te doen om de prijsstabilisatie-politiek van de regering te doen slagen, in het belang van de nationale welvaart. De periode van hoogconjunctuur gaat gepaard met een tekort aan arbeids krachten en vraagt van het bedrijfs leven een regelmatige en voortduren de aandacht voor het loon- en prijs peil. Vermeden moet worden, dat lo nen en prijzen zich aan elkaar optrek ken. Dit zou onze nationale export positie in gevaar kunnen brengen, al dus deze brief. Nederlandse treinen aan de (licht-) spits Binnen vier jaar zal het gehele rij tuigenpark van de Nederlandse Spoorwegen zijn voorzien van TL- verlichting. Fluorescentie buislampen waren reeds aangebracht in alle na oorlogse wagons. Zulke lichtbronnen zullen voor 1961 ook de gloeilampen in de oudere wagons vervangen. De uitvoering van dit „vier-jarenplan" betekent, dat Nederland zich, teza men met de Verenigde Staten, wat betreft de verlichtingssterkte in trei nen, internationaal aan de spits stelt. STEMMEN UIT DE KERKEN Belangrijke beslissing inzake discussie en overheid Het was een voortgezette vergadering van de synode der Ger. Kerken, die te Leeuwarden bijeenkwam. De nood heeft de Ger. Kerken er toe ge dwongen «ïaar een andere vergader-techniek te zoeken dan tot nu toe ge bruikelijk was naar de kerkorde van Dordrecht van 1618 en '19. In april hoopt men wederom bijeen te zijn. Er zijn, kerkelyk gezien, een heleboel vraagstukken, waarbij tegenwoor dig nog wel eens specialisten aan het woord moeten komen. Ik denk bijv. aan een psychologisch onderzoek van a.s. predikanten, welk punt op de laatst gehouden bijeenkomst aan de orde is geweest. Hoe hoog wij ook de kennis van de afgevaardigde predikanten mogen aanslaan en hoe hoog wij ook het inzicht van de ouderlingen' der Synode mogen achten, toch zijn ze met elkaar moeilijk in staat een recht oordeel te vellen over een psychologisch onderzoek van a.s. predikanten, waarbij moet worden uitgemaakt of zij al dan niet voor de evangeliebediening geschikt zijn en al dan niet als herder en leraar op een gemeente kunnen worden losge laten. 6 in te winnen van de theologische hoogleeraren, die vóór 1 April ad vies zullen moeten uitbrengen. We vermoeden dat deze kerkelijke hoog leeraren wel de specialisten, die zij voor dit speciale terrein kunnen Hoewel over deze zaak reeds het een en ander geschreven was in de bladen die aan- de Ger. Kerken ter beschikking staan, heeft de Synode zich toch geen eindoordeel gevormd. Zij heeft besloten eerst het advies vinden, in de arm zullen nemen en te biecht zullen gaan bij een man als prof. Waterink en anderen, die door kneed zijn in de geheimenissen van dit vak. Ook heeft de Synode te Leeuwar den zich beziggehouden met de uit breiding van de gezangenbundel. Het korte verslag dat wij lazen, ver meldt dat er niet minder dan 5 voor stellen over deze materie ter tafel zyn gekomen. En dan kwam het merkwaardige zinnetje: „Na langdu rige gedachtenwisseling heeft de synode tenslotte het voorstel aange nomen, om in deze zaak geen af wachtende houding aan te nemen totdat de daartoe benoemde depu- taten met hun opdracht zouden zijn gereedgekomen." In de synodale bijeenkomst van april zal deze zaak opnieuw worden behandeld. Blijk baar schieten de deputaten niet hard genoeg op naar de zin van de synode, die van oordeel is dat hier enige haast moet worden gemaakt. Het is een merkwaardige zaak met die gezangen in de Ger. Kerken. Bij de Doleantie zijn ze afgeschaft. Men heeft toen echter beslist niet 't besluit genomen, dat er nooit ande re gezangen mochten worden gezon den dan die enkele, die al eeuwen ang aan de psalmen waren toege voegd. Ir zijn toen predikanten en gemeen ten geweest die met pijn in hun hart zich bij het besluit hebben neerge legd voorlopig geen gezangen te zingen. Daar tegenover stonden ande ren die met grote felheid tegen de gezangen tekeer gingen. Voor zover zij de bundel, die toen bij de Ned. Herv. Kerk in gebruik was, niet wil den aanvaarden, was het te begrij pen. Minder begrijpelijk was, ook voor velen in de Ger. Kerken, dat deze broeders zich verzetten tegen alle gezang. Steeds heeft daarom de stem weerklonken van hen, die zich volkomen onbevredigd gevoelden met die enkele gezangen achter de psal men, waarvan het gehalte over het algemeen niet bijster groot was. In de twintiger jaren is er toen een kleine uitbreiding tot stand geko men, zodat er tezamen met de oude tangen achter de psalmen 29 in to- .1 waren. Hiermee gevoelde nie mand zich bevredigd Enige jaren geleden is in de Ger. Kerken de psalmberijming van Has- per, wel niet volkomen aanvaard maar het had er toch alle schijn 1 van, dat men daarmee in de toe komst in zee zou gaan. Er is toen aanbevolen deze nieuwe berijming van de psalmen vóór het begin van I de kerkdiensten te gaan .heproe- (Vervolg op pag. 4). MOTIE-HAKEN TEN DODE OPGESCHREVEN Het Wereldgebeuren. In zee De heer Jacuues Soustelle kon zich moeilijk losmaken van Al gerije. In de letterlijke zin van het woord: de Franse bewoners van dit Noordafrikaanse gebied probeer den hem namelijk bij zijn kraag te pakken om hem vast te houden als hoogste gezagsdrager. Maar een van de gevolgen van de Franse verkiezin gen was, dat Soustelle het Algerijnse veld moest ruimen. Guy Mollet, de nieuwe Franse eerste minister, heeft in zijn kabinet een gloednieuwe functionaris opgenomen: de minis ter-resident voor Algerije. En daar mee is Soustelle's baan, die van gou verneur-generaal. opgeheven. Pers mensen, die in Algiers op de kade stonden, schatten de menigte die te gen het vertrek van Soustelle demon streerde. op 60.000 koppen. Die me. nigte maakte een oorverdovend la waai om te laten blijken, dat Sou stelle haar hart had gestolen. En tenslotte moest Soustelle op een tank klimmen, om door de drukte heen naar het schip te gaan. Hij wis te zich op het schip de tranen van aandoening uit de ogen. Zelfs toen klonken nog de kreten van de kade: „Soustelle, blijf bij ons!", „Algiers blijft Frans!", „In zee met Catroux". Catroux, die men in zee wou heb ben, zal volgende week vrijdag de functie van minister-resident van Algerije aanvaarden. Het Alge rijnse probleem is dé grote zorg van Frankrijk op dit ogenblik; niets duidt erop, dat de nationalistische terreur afneemt, integendeel: de Franse troe pen hebben de handen vol werk en nog zijn zij telkens een slag achter. Toen Mollet van de week in de Franse As- semblée zijn programma ontvouwde, wydde hy dan ook speciale aan dacht aan dit vraagstuk. Hij wil klaarblijkelijk afstappen van de po litiek, waarbij Algerije organisato risch één geheel moet uitmaken met het Franse moederland, en waarbij Algerijnen zitting hebben in de Fran se Nationale Vergadering. De natio nalisten richten zich,vooral tegen de manier, waarop de 'vertegenwoordi gers worden gekozen. Om ervoor te zorgen, dat de Franse minderheid aan haar trekken komt, heeft men twee kiescolleges ingesteld en de spe ciale Assemblée in Algerije bestaat ook uit een Europees en een Arabisch college. Wat Mollet nu precies wil,- is nog niet duidelijk geworden, maar hij heeft beloofd dat de band tussen Al gerije en Frankrijk moet blijven be staan en dat algemene verkiezingen voor een Algerijnse Assemblée zul len worden gehouden, zonder onder scheid tussen Europeanen en Algerij. nen. Hij zal nog wel meer op details ingaan, wanneer hij maandag in ei gen persoon naar Algiers komt. Het is namelijk zijn bedoeling, om Ca troux als minister-resident te instal leren. Nu is generaal Catroux niet ie mand, die pas komt kijken. Zon dag jongstleden heeft hij zijn 79ste verjaardag gevierd. Algerije heeft hij al véle keren eerder gezien; van 1943 tot 1944, toen hij zitting had in het Franse Bevrijdingscomite in Noord-Afrika, fungeerde hij als gouverneur-generaal van dit gebied. Deze generaal heeft een zeer uitge breide politieke ervaring opgedaan in hoge ambten in Noord-Afrika, het Midden-Oosten (Damascus) en Indo- China. Van 1945 tot 1948 was hij am bassadeur in Moskou. In de terugkeer van de Marokkaanse sultan Sidi Ben Yoessef uit de ballingschap on Ma dagascar had hij vorig jaar een be langrijk aandeel: hij behoort immers tot degenen, die met de sultan op Madagascar belangrijke onderhande lingen voerden welke tot diens ver huizing naar Frankrijk bijdroegen. Een politicus van formaat dus, die er niet de man naar is, om, zoals don derdag in Algiers geroepen werd, het Franse imperium te willen liquideren. Het zal integendeel zijn streven zijn, de belangen van de Fransen veilig te stellen, onder meer door zoals hij gisteren in een vraaggesprek ver. klaarde de guerilla van de rebellen met een guerilla te beantwoorden. Maar daarnaast zal hij als minis ter, residerend in Algerije" de nieuwe beleidslijn voor dat ge bied mee uitstippelen. „Er moet", zo zei hij in een interview, „een statuut uitgedacht worden, dat de Algerijnse persoonlijkheid bevredigt, b.v. door een grote mate van administratieve autonomie, zonder politieke autono mie evenwel. Kortom, 't huidige re giem moet bevestigd worden met uit breiding van gelijkheid van rechten en plichten voor alle burgers. Als de Franse republiek in de toekomst een federale republiek worden zou, kon Algerije daarin dan zijn plaats vin den. De gedachten gaan dus in de rich ting van een federale Franse repu bliek. Het is te hopen, dat de gene raal voor zijn hervormingen in Alge rije aller vertrouwen wint, zodat allen met hem „in zee" willen gaan. Het is daarbij te wensen, dat te zijner tijd zijn afscheid van Algiers even ontroerend zal zijn als dat van Sou stelle. En dat er dan ook Arabieren op de kade staan te zwaaien. GENERAAL CATROUX niet de zee In......

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3