PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oostburgs Culturele Centrum officieel in gebruik genomen Uitwisseling van arrestanten voorgesteld door Indonesië BILT Vandaag..t BRITSE HELIKOPTERS REDDEN NOORSE SCHIPBREUKELINGEN DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 30 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F B den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cenl WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm Minimum p advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» .max 8 regel») 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 546 of 304): Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, telet. 2475 (b.g.g, 2228). Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee N B>>gerdstra»t 24 telef. 26. INTENSIEF BERAAD IN DEN HAAG Nederland antwoordt vandaag op uitnodiging voor verder overleg In Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Ramelan, heeft naar gisteren bekend werd, aan minister-president Drees medege deeld, dat Indonesië bereid is, die Nederlandse arrestanten In Indonesië, wier zaak nog niet in banden van de rechter is gesteld, uit te leveren tegen de onlangs op Nieuw-Guinea wegens infiltratie veroordeelde Indonesiërs. Een voorstel hiertoe zou by het bezoek van minister Anak Agoeng aan Engeland zyn gedaan door de Nederlandse ambassadeur in Londen mr. D. U. Stikker. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken heeft naar aanleiding van dit bericht medegedeeld, dat de voorgestel de uitlevering een reeds geruime tyd geleden gedane suggestie betreft van de Indonesische regering, waarop eveneens geruime tyd geleden in positie ve zin door de Nederlandse regering Is gereageerd. De Nederlandse rege ring is bereid, op het voorstel in te gaan, aldus de woordvoerder. Inmiddels heeft de Nederlandse regering nog niet geantwoord op het In donesische verzoek tot hervatting van de Nederlands-Indonesische confe rentie in Genève. Het antwoord zou vandaag aan de Indonesische zaakge lastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, worden meegedeeld. De Indonesiërs hadden gisteren voor beantwoording van him verzoek tot hervatting van de conferentie een tijdslimiet gesteld: gisteravond zes uur. Maar uit Den Haag werd vóór het verstrijken van die tijdslimiet bericht ontvangen, dat het Nederlandse kabi net nog steeds in zitting bijeen was ter bespreking van deze kwestie. Van Indonesische zijde stemde men op dat ogenblik erin toe, om het einde van deze zitting af te wachten voor dat een definitief besluit over het al dan niet vertrekken zou worden ge nomen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Anak Agoeng, gde Agoeng die aan het hoofd van ae Indonesische delegatie in Genè ve staat, gaf intussen een af scheidsdiner in het Chinese res taurant „De Gouden Draak" te Genève, maar men vroeg zich daar toen af, of het werkelijk een af scheidsdiner zou worden Klaarheid gevraagd Het punt, dat by het beraad aan Nederlandse zjjde nog steeds aan de orde was, vormde het Nederlandse voorstel om klaarheid te brengen ln het verucliil van opvatting, zoals dat is gebleken uit de jongste notawissè- ling. Dit punt is tijdens het óverleg van gisteren niet opgehelderd. Dossier In het „Haags Dagblad" is een aan val gedaan op de burgemeester van Den Haag mr. F. M. A. Schokking. Hem wordt een aantal tekortkomin gen ten laste gelegd. Het voornaam ste bezwaar van het blad tegen de burgemeester is, dat hij in 1942 als burgemeester van Hazerswoude mee gewerkt zou hebben aan de arresta tie van een Joods gezin, welk Joods gezin is omgekomen. De Politieke OpsporingsdiensUheeft na de bevruding deze zaak onder zocht en daarvan een dossier ge maakt. Het dossier gaf geen aanlei ding tot enigerlei maatregel te gen de heer Schokking, die later burgemeester van Alphen en tenslot te burgemeester van Den Haag werd. Toen hij in 1949 burgemeester van Den Haag werd heeft men de Hazers- woudse kwestie reeds opgerakeld, maar zonder succes. Nu is dan opnieuw de kwestie aan de orde gesteld, als onderdeel van een campagne, die tegen mr. Schok king wordt gevoerd. Het heet zelfs, dat de redactie van het Haags Dag blad met de „stukken" tevoren naai de minister-president dr. W. Drees is gelopen. Vermoedelijk was deze re dactie bereid publikatie achterwege te laten indien dr. Drees een wenk gaf aan mr. Schokking. Dat had dan een wenk moeten zijn om af te treden.' Burgemeester Schokkmg is intussen niet afgetre den. Hij heeft laten weten, dat hij in de kwestie van het Joodse gezin voor bevoegde instanties destijds zijn beleid heeft uiteengezet en dat liii er niets voor gevoelt opnieuw deze kwestie te 'bespreken voor niet-be- voegdc instanties. De „Nieuwe Haagse Courant" heeft intussen uit Hazerswoude vernomen, dat men daar vol lof is over de hou ding van burgemeester Schokking jegens het verzet en de honderd on derduikers in die gemeente. De aan tijging was volkomen in strijd met de feiten. Het hoofd van het bedoelde Joodse gezin was herhaaldelijk ge waarschuwd om toch wat voorzich tiger te zijn Dat zijn de voornaamste feiten van de rel rond burgemeester Schokkïng. Die rel is ontstaan door het opduiken van een oud P.O.D.-dossier. Waar is nu het P.O.D.-dossier van de zaak-Schokking" Het behoorde te berusten in een Haags gebouw, waar al deze dos siers bewaard worden, maar het is er blijkbaar niet, want men zegt. dat het in het bezit is-van Haagse politie functionarissen. Wanneer men nu weet. dat de bur gemeester van Den Haas: de leiding van het politiekorps heeft vernieuwd en daarbij tegen het zere been ge schopt heeft van beoaalde politie functionarissen. dan komt deze rel tegen burgemeester Schokking wel in «en zeer bijzonder Mcht t,e staan. Twp vragpn riizcn De eerste daar-—ri is welke TT""p-se politie functionarissen of oud-f-mctionarïs- sen gespeeld hebben bij het tot (Vervolg pag. 3, eerste kolom). J Vrijdagochtend heeft de heer Kwee Djie Hoo op zijn verzoek een onderhoud gehad met mr. Blom, de Nederlandse regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, waarna hij vrijdagmiddag wederom een aide-memoire overhandigde. In deze aide-memoire zou van Indonesi sche zijde, naar wy vernemen, zijn voorgesteld een bijeenkomst tussen beide delegaties te houden op basis van de op 7 januari bereikte resulta ten, waarbij zo de noodzaak zich hierbij zou voordoen ook gespro ken zou kunnen worden over de door Nederland gewenste opheldering in zake het gebleken verschil van op vatting over de stand van zaken op de conferentie op 7 januari. Deze In donesische aide-memoire is vrijdag avond het onderwerp van gesprek ge weest op een ministeriële bijeenkomst waarop o.a. de gistermiddag in Den Haag teruggekeerde minister Luns en mr. Blom, aanwezig waren. In Den Haag werd gisteravond meegedeeld, dat het verzoek van de Indonesische delegatie om voor vrij dag zes uur te antwoorden, geen ulti matief karakter droeg. Aan de Indo nesische delegatie liet men weten, dat, o.m. door het feit, dat minister Luns gistermiddag niet onmiddellijk beschikbaar was, dit antwoord vrij dag nog niet kon worden gegeven. By het aanbod tot uitlevering van Sevangenen zou van Indonesische zy- e uitdrukkelijk zyn gesteld, dat de ze kwestie geheel buiten de Neder lands-Indonesische conferentie staat. Daar de rechtszaken tegen de Neder landers Jungschlager en Schmidt reeds gaande zyn, heeft deze regeling betrekking op de overige veertien Ne derlanders, die in Indonesië in arrest zyn. C.H.LJ. vraagt zendtijd Het dagelijks bestuur van de Chris- telijk-Historische Unie heeft zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen gewend met een schrijven, waarin wordt gezegd dat de Christelijk-Historische Unie, wat radio-uitzendingen betreft, in precies dezelfde omstandigheden verkeert als de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Zy zal dan ook gaarne, wan neer eventueel zendtijd ter beschik king van daarbij belang hebbende po litieke partijen zal worden gesteld, als „belanghebbende politieke partij" worden beschouwd. is het 300 jaar geleden, dat Cornelius Vermuijden uit Sint-Maartensdijk overleed. Eerst in Zeeland en later in Engeland verrichtte hij vele inpolderingen en werd daarom in de adelstand verheven en in 1633 onder de naam sir Cornelius Pharmedo t>->t En gelsman genaturaliseerd. SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Panamees bij Kreta gezonken In een zwaré storm is in de nacht van donderdag op vrydag de Noorse tankboot „Dovretjell" tussen de Or kaden en Schotland aan de grond ge lopen. De pogingen om de schipbreu kelingen per boot te redden moesten worden opgegeven, omdat de zee te ruw was en het gevaar te groot, dat de reddingsboot op de rotsen zou slaan. In de loop van de dag zyn ech ter alle 41 opvarenden, deels Noren en deels Italianen, van de 9.862 ton metende tanker door twee helikop ters van de Britse marine en een van de R.A.F. gered. De manschappen stonden op de brug bijeen te wachten, totdat het hun beurt zou zijn om te worden opge pikt. De wilde golven sloegen voort durend over het grootste deel van het schip heen. Alleen de brug was nog veilig. De kapitein en enkele of ficieren wilden aanvankelijk aan boord blijven om een naderende storm af te wachten, in de hoop dat 't schip dan zou worden losgeslagen, maar later kwamen zij op hun voornemen terug. Terwijl een fregat en twee reddingboten in de buurt waren wer den ook zij door de helikopters naar de vaste wal overgebracht. Tijdens een storm in de Middel landse zee is het 4700 ton metende Panamese vrachtschip „Rosalind" ge zonken op 200 km ten zuiden van Kreta. De bemanning, die bijtijds in de boten was gegaan, werd door het Italiaanse schip „San Carlo" gered. Lena MascleeVoogtgeëscorteerd door mensen uit het Landje van Cad- zand, declameerde een rijm van Cor Schijve op de bijnamen van West Zëeuws-Vlaamse gemeenten. Dit was onderdeel van het programma uitgevoerd bij de opening van het nieuwe Ledeltlieater in Oostburg. De pogingen van de Nederlandse garnalenvisser, die al enkele dagen in het ijs van de Waddenzee zit vast gevroren, om Ameland te bereiken, zijn mislukt. Zolang de wind blijft lig gen bestaat er geen gevaar voor schip en bemanning. In Scandinaviëwaar de vorst nog zo veel strenger regeert, dan in ons land, wordt op de zeewegen door het ijs veel ongemak veroorzaakt. Hoe bar bijvoorbeeld de route naar de Noorse haven Drammen door de ijzige Oslo fjord is, toont deze opname van de boeg van het Rotterdamse motorschip „Haringvliet", dat porceleïnaarde van Engeland naar deze. haven vervoerde. Het was een-heel karwei voor de be- manning om liet, beeldhouwwerk van Koning Thïalf te slechten. I sraëlisch-Egyptisch incident bij Gaza Volgens een Israëlische woordvoer der in Jeruzalem is vrijdag vanuit Egyptische stellingen hij Kissoefim in hét gebied van Gaza geschoten op een Israëlische patrouille. Er ont stond een vuurgevecht van twintig minuten, waarbij aan Israëlische zy de geen slachtoffers vielen. Zeventig doden door koudegolf over Europa Het aantal doden, dat de koudegolf over Europa heeft gekost, is vrydag tot; 71 gestegen. Als een gevolg van de 'bittere koude en hieruit voort vloeiende ongelukken zitn in Frank rijk 29 personen, in Engeland zestien ih Denemarken dertien, in Italië zes, in Zwitserland 3 en in Yoego-Slavie en Oostenrijk elk twee personen om het leven gekomen. Ook sommige delen van staten in het Amerikaanse Midden-Westen hebben sterk van de koude te lyden. Minstens twaalf personen vonden hier de dood. In de noordelijke delen van Europa schijnt de koude af te nemen, doch uit streken langs de Middellandse Zee worden koude en sneeuw gemeld. In Tunis viel voor het eerst sinds mensenheugenis sneeuw. MUZEN NAMEN BEZIT VAN LEDELTHEATER Aanwinst van betekenis voor West Zeeuwsch-Vlaanderen VRIJDAGMIDDAG zijn in Oostburg vertegenwoordigers van enkele muzen bijeengeweest om bezit te nemen van het nieuwe Ledeltheater, het cultu reel centrum voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, dat deze middag officiëel werd geopend. Vertegenwoordigers dus van een aantal muzen, die om het maar direct in het Nederlands te zeggen ongetwijfeld wel verwonderd waren elkaar aan te treffen. Om te beginnen was daar dan de Vereniging voor Instrumentale Muziek uit Middelburg, onder leiding van Henk Stam, die dit voor West Zeeuwsch- Vlaanderen zo belangrijke gebeuren accentueerde met het spelen van het Wilhelmus, nadat de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. met het openen van het toneelgordijn het theater officieel had geopend. Hiermede „onthulde" jhr. Dc Casembroot tot aller verrassing min of meer „De Instrumentale", die reeds achter het gordijn, op het ruime podium, plaats had genomen Tevoren had de burgemeester van i Oostburg, rqr. K. Hoekzema, de tal rijke genodigden verwelkomd. In zijn toespraak bracht mr. -Hoekzema allen dank, die aan de totstandkoming van het Ledeltheater hebben medegewerkt. In het bijzonder noemde hij hierbij de architect, de heer L. W. Rozenkranz uit Oostburg. de aannemer, de firma Lex Verstraete en de onderaannemers. De burgemeesetr kon mededelen, dat het rijk het (nog te vervaardigen) be schilderde voorgordijn ten geschenke zal geven. Dit gordijn zal uitgevoerd worden naar een ontwerp van de Am sterdamse schilder Lex Metz. Verder deelde mr. Hoekzema, ook sprekend namens het gemeentebestuur en namens de exploitant, de heer P. F. Standaert uit Terneuzen, mee, dat langs de trap naar de foyer nog wand schilderingen zullen worden aange bracht, te maken door Willy Ledel, een nazaat van kolonel Joseph Ledel, onder wiens leiding Zeeuwsch-Vlaan deren in 1831) werd verdedigd tegen de aanvallen van België uit. Bij de opening van het Ledeltheater waren ook nog andere nazaten van kolonel Ledel aanwezig, onder wie de klein- kunstenares mevrouw Ledel-Koop- mans, die als Truusje Koopmans even eens optrad in het openingsprogramma. Burgemeester Hoekzema wees* er in zijn toespraak verder op, dat dit thea ter in de recordtijd van negen maan den gebouwd kon worden, waarvoor hij met name de bouwvakarbeiders hulde bracht. De commissaris der koningin haakte hier in zijn openingstoespraak even op in door op te merken, dat de bouw capaciteit van een gemeente of een streek straks bepalend kan zijn voor het toe te wijzen bouwvolume. „Laat men een voorbeeld nemen aan hen, die dit mooie theater in zo korte tijd wisten te bouwen", aldus jhr. De Ca sembroot. Grote waardering had de commissaris voor de schoonheid van het nieuwe Ledeltheater. Hij bracht de' burgemeester dank voor het feit, dat er vele kunstenaars waren ingeschakeld voor de decoratie en verklaarde ténslotte. dat West Zeeuwsch-Vlaanderen trots kan zijn op dit gebouw. „Moge het bijdragen tot vermeerdering van de welvaart op cultureel- en amusementsgebied in de ze streek", zo besloot jhr. De Casem broot, die vervolgens „met een druk- op-de-knop" het toneelgordijn verwij derde. „De Instrumentale" ^peelde di rect hierna het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. Cultuurspreiding Namens het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak vervolgens mr. J. F. M. J. Jan sen, hoofd van het bureau beeldende kunsten. Mr. Jansen complimenteerde de Middelburgse kunstenaar Hans Heeren met diens uitbeelding van de folkloristische bijnamen in de foyer van het theater en wees er in het ver volg van zijn toespraak o.m. op, dat dit gebouw, waar deze middag vele muzen verzameld waren, dienstbaar jemaakt kan worden aan de cultuur spreiding. De heer J. G. J. Bosman, di- Vervolg op pag. 2) Weinig verandering M (Van onze weerkundige medewerker) In Zeeland steeg de tempera- Er *tuur vrijdag 2 graden boven het vriespunt, alleen in Limburg p bleef de temperatuur de gehele H dag nog onder nul. Het hoge- drukgebied. waarvan het cen- s trum vele dagen boven Scandi- navië heeft gelegen, heeft een s sterke uitloper boven de Britse M eilanden gekregen. Daar de luchtdruk boven Schotland en H Engeland nog steeds stijgt, kan de wind iets meer naar noorde- s lijke richtingen draaien. Over- M dag stijgt de temperatuur daar- bij tot even boven het vries- punt, hetgeen bij vrij zonnig weer het winterweer een veel aangenamer karakter geeft dan M in het begin van de week bij de harde oostelijke wind Er is bo- ven Polen en Duitsland weer H koudere lucht onderweg In on- M ze omgeving verwachten wij M echter de eerstvolgende dagen maar heel weinig verandering lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllll Petroleumkachel viel om: brand in grachtenhuis Twee Amsterdamse gezinnen dakloos Doordat een ongeveer zevenjarig jongetje tijdens afwezigheid van zijn moeder een brandend petroleum kacheltje omver wierp en het meubi lair in een ogenblik vlam vatte, zyn vrijdagmiddag; de twee bovenste éta ges en een zolder uitgebrand van een der hoge grachtenhuizen aan de Sin gel no. 12 in Amsterdam. Omstreeks half vier meldde de brandweer „middelbrahd", door dat de vlammen van de derde étage wa ren overgeslagen naar de vierde. Met vier slangen bestreed de brandweer het vuur en binnen betrekkelijk kor te tyd was men de vlammen meester. Twee gezinnen, ieder bestaande uit man, vrouw en kind. oonachtig op de derde étage, werden dakloos. Van het gezin op de tweede verdieping zijn enkele slaapkamers op de vierde éta ge door de vlammen verwoest. Beide gezinnen waren wel tegen brand ver zekerd. De lager gelegèn étages als mede het café „Passage" gelijkvloers liepen waterschade op. KORTE PREDIKATIE Géén C.A.O. In de drukke tijd van d„ oogst kan een boer wel wat extra krachten ge- bruiken voor het werk. Stel U voor, dat er een is, die 's morgens vroeg enkele arbeiders neemt tegen de betaling van het vast gestelde loon. Maar om tien uur neemt hij er nog een paar aan en la ter op de dag nogmaals. Alle arbei ders beginnen dus op verschillende tijdstippen met hun werk. Als het avond is hebben ze dan ook zeer uit eenlopende prestaties geleverd. Bij de uitbetaling geeft, de boer aan de laatst gekomenen eerst 't volledige dagloon en vervolgens aan alle anderen het zelfde. Hoe zoudt U daar op reageren t Gesteld, dat U bij de eerste groep be hoorde of ook wanneer U bij de laat- sten was Men kan zich goed inden ken, dat het een hele rel zou veroor zaken. Men zou tegen zulk optreden protesterenOnrechtzou men roe pen. En wat zou het anders zijn? Zou zo'n handelwijze niet gelijk staan met contractbreuk? Wat heeft een collectieve arbeidsovereenkomst dan nog voor waarde? Het héle vak bondsapparaat zou in werking treden om er een eind aan te maken. In de bijbel vinden wij een derge lijk verhaal. (Matth. 20) Maar daar staat er iets boven en wel: „Het Ko ninkrijk der Hemelen is te vergelijken met". Daardoor wordt gezegd: ,',Kijk zó gaat het er in het Rijk van God aan toe". Dat Rijk bestaat niet bij de gratie van het recht en is er zon der c.a.o. God beschikt zélf over Zijn bezit. Hij gééft (tegen onze bekrompenheid in). Hij schenkt zó, dat rnen zeggen moet: ,.Hoe is het mogelijk". God's genade gaat alle perken te buiten. Men kan er niet voor werken en er aanspraak op maken. In onze verhoudingen gaat alles om het recht! En dat is maar goed ook trouwens, opdat het onrecht binnen de perken blijvu. Maar als het gaat om God en Zijn verhouding tot ons, dan gaan alle contracten en overeen komsten er aan. En ook dat is maar goed. In het Rijk van God geldt alleen de genade. Nisse F.Don. ZELFDE WEERTYPE Veranderlijke bewolking en op en kele plaatsen lichte sneeuwval. Over wegend zwakke wind uit noordelijke richtingen. In de ochtend lichte en op enkele plaatsen matige vorst met hier en daar enkele mistbanken. In de middag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN 5 februari Zon op 8.17 Maan op 3.44 6 februari Zon op 8.1b Maan op 4.40 onder 17.36 onder 11.51 onder 17.37 onder 12.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1